Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND De vondeling MAANDAG 16 JANUARI 192? Na Briand's aftreden. FEUI LLETON. (Naar Louise de la Ramó) Een top der lage heuvelketen welke htsschen de Val d'Arno en de Val je Pisa ligt, heet Pian' di Cerri, en leneden den Pian' di Cerri ligt een dorp, Mosciano, met een miraculeus Mariabeeld, waar vele zieken gene zing vonden. Evenals het dorp wordt ook de opgaande reeks der met dennen bedekte hoogten, waarvan de eene boven de andere uitsteekt, Mosciano ger.oemd de heuvelen zijn door klei ne dalen van elkaar gescheiden, en in de verte in het glinsterende Westen, wijst, naast de toppen van Carrara, een zilveren streep de zee aan. Niemand uit de groote wereld zet daar ooit een voet. Reizigers weten niets van deze romantische plek af en zouden er ook geen belangstelling Voor opvatten kunstenaars, die er zich wél voor zouden interesseeren, hebben er nooit van gehoordde brecde zandweg, welke tusschen de kastanjeboomen kronkelt of door het dennenbosch voert, dient den muil ezel van den houthakker of den os van den steenklopper. Te midden der felste zomerhitte zijn deze heuvels steeds groen en koel. Ondergrondsch water voedt de boomen en laat een weelderige bloemenpracht op de berg hes groeien en bloeien. Daar staan donderden van fraaie Italiaansche De bijeenkomst te Genua. Het Duitsche moratorium. dennen en kreupelbosschen van ei ken tusschen het paarse heidekruid en de goudkleurige stekelbrem. Een balsemgeur vervult dat bosschage, en men verneemt bijna geen ander geluid dan bet slaan met de bijl, want jammer genoeg, vernielen en sloopen de Italianen deze bosschen. De kleine dalen zien er uit als vogel nesten onder boombladeren verscho len. Wanneer de zon achter den Mon te Albano ondergaat, wordt er over al het Angelus geluid beneden in de vlakte en van de kerktorens op deze hoogten, welke de uitloopers der Apennijnen zijn. De menschen brengen hier heel hun leven door, zonder zich om de dwaze wereld en haar grootheid te bekommeren zij weten niets van het woeden der oorlogen of van het wis selen der kronen zij hebben hun tijd rekening volgens hun oogst en vol gen den eentonigen loop hunner ja ren in vrede, slechts verontrust door den schadelijken kever, de muskieten en de graanbelasting. Eveneens weet niemand iets van hen, de groote we reld hécht geloof aan het zoo vaak geschilderde Italië met zijn bouw vallen, zijn roovers en zijn saffraan- kleurigen hemelzij weet niets van deze koele woudhoekjes, dit huiselijk herdersleven en van deze eenzaam heid, waar de berghaas rent en de blauwe lijster zingt, waar de sneeuw- uil de bonte vogeltjes najaagt en het blanke kwikstaartje in de beek plast, waaromheen de viooltjes in de lente zóó dicht staan, dat heel de gras vlakte er een paarse tint door krijgt. Ierland. De „Oorlogsmisdadigers". LUDENDORFF REM. BUITENL. BERICHTEN. „Och 1 Houdt ge zóóveel van dat kleine onkruid zeggen de vrouwen met een medelijdend lachje en pluk ken de viooltjes voor u, alsof zij de dwaze wenschen van een ziekelijk kind willen bevredigen. Umiltó plukte ze op zekeren da" voor inii, en daardoor vermm ik haar levensgeschiedenis. Umilta was een zoo mooie vrouw, als men maar zou kunnen wenschen te zien groot, slank en evenredig gebouwd, met volmaakte trekken en het „roode Venetiaansche goud" in heur haar, iets, wat in Toskane niet ongewoon ishaar gang en de houding van heur hoofd en haar be vallige gestalte waren fier, ongedwon gen en majestueus. Wanneer zij op een der heuvels van haar geboorte grond stond, waar een hooge den zijn donkere twijgen over haar uitspreidde en de glans van de ondergaande zon haar omstraalde, dan geleek Umiltè een schilderij van Titiaan. Het was een feestdagzij droeg heur parelen halssnoer twee naalden van koraal' waren door de glanzige vlechten van heur haar gestoken een doek van buigzame gele zijde om gaf haar prachtige schoudersde tegenstelling der kleur verhoogde de schoonheid van haar warme, perzik- kleurige tintzij had een bosje kam perfoelie voor haar borst bevestigd een goudlokkig jongetje zette naast haar zijn onbeholpen schreden en droeg kersen in de handjes. ja, ja," zei een gebruinde vrouw naast mij, „dat is Umiltó. Wie zou denken, dat zij een vondelinge is DE HOOGE SPOORWEG TARIEVEN. en in 't tuchthuis gezeten heeft „Zal je dat dan nooit vergeten?" vroeg een man, terwijl hij de door de zon verbrande vrouw een stomp gaf. „Vrouwen kunnen niet nalaten oude koeien uit de sloot te halen" bromde hij, zich tot mij keerend. „Hier hindert het trouwens niet iedereen weet het." De groote klok van Mosciano weer galmde uit den open klokkentoren beneden in het ravijn, waar het dorp stond de mooie vrouw met het rui kertje kamperfoelie ging door het dennenbosch ter H. Mis de knaap strompelde en rolde over den weg, als een jong hondje, en verloor de eene kers na de andere zij tilde hem op, om hem te dragen, en hij hing een paar kersen op een van heur haar naalden. Het kraaiende lachen Van het kind klonk vroolijk door de zon nige luchtbeiden waren weldra uit onze oogen verdwenen, tusschen de hooge paarse bloesems van het heide kruid. „Zij is de mooiste vrouw uit deze streek," zei de houthakker tot mij, „en daarom vergeten de vrouwen nimmer, dat zij in de gevangenis ge zeten heeft. Wat dat voor een ge schiedenis is Och, ik ben geen knaP verteller. Mijnheer pastoor zal u dat beter kunnen verhalen dan ik. Nochtans niet van den priester, maar van Umilta zelve en van haar man vernam ik haar geschiedenis in heur huisje onder de dennen. Heel in de vroegte op een zoiner- schen morgen werd op de trappen van het kleine Bigallo doo« een nar-ht- EEN HANDDRUK GEVRAAGD. Als er iets verheugends is in enzen tijd, die overigens een weinig bemoe digenden aanblik biedt, dan is het wel de veelvuldige overgang tot onze Ka tholieke Kerk. De belangstelling in onze katholieke leer en levenspractijk is de laatste jaren steeds groeiende: en door Gods genade mochten vele andersdenken den den weg vinden naar het Vader huis. Dr. Fred, van Eeden en Prof. Valckenier Kips werden dezer dagen in den schoot der H. Kerk opgeno men. Gemakkelijk is de weg van degene, die breken gaat met zijn tevoren be leden overtuigingen, geenszins: ber gen van moeilijkheden rijzen voor hem op. Een „gewezen protestant en bijna katholiek" schrijft daarover in „Het Schild". Hij die wil overgaan tot de Katholieke Kerk, kan rekenen op haat, verachting en bespotting Hij kan zich zoo akelig alleen en verstoken gevoelen, terwijl hij in den overgangs tijd nog verstoken is van al het heer lijke dat hem in de Katholieke Kerk wacht. Juist in dien overgangstijd, dien tijd van angstig zoeken en vorschen wacht een pasgeboren kind gevonden. Het kwam in het „Innocenti" (von delingenhuis) niemand deed navraag naar de kleine, en er was geen spoor van de ouders te ontdekken. In het Innocenti werd het met vele andere onbekende stervelingen op gevoed en genoemd naar de heilige Humilitas (Nederigheid), een naam, zeer passend voor een vondeling. Alhoewel zij' niemand toebehoorde en geen hart voor haar met liefde klopte, wies Umiltd voorspoedig op en werd zulk een lief kind, als ooit binnen de oude muren er een had gewoond zij was vrij groot, krachtig, gezond, flink, aanhankelijk en verstan dig, evenwel weerbarstig en werd vatik bestraft. Op veertienjarigen leeftijd was zij om zoo te zeggen volwassen, en daar men haar oud genoeg achtte om zelf heur brood te verdienen, kwam zij als dienstbode bij een gees telijke in het gebergte van Mosciano. Umilté was nog nooit buiten het Innocenti geweest of had op haar af gemeten, kleine wandelingetjes bui ten de aangrenzende straten mogen komen, en toen zij nu op den breeden, steilen weg tusschen de tarwevelden, wijnbergen en olijfboschjes reed en in zonneglans het liefelijke dorpje, door bergen ingesloten, bereikte, was zij als het ware verblind. „Is dat de hemel vroeg zij zacht- kens, verschrikt en vreesachtig, al hoewel zij een stoutmoedig kind was. De menschen lachten niemand kon haar zeggen, dat de oorspronke lijke schoonheid van het land een stuk je paradijs is, wanneer men slechts naar de waarheid, heeft zoo iemand BIPÜtëNLANRSCH PtH'WS. Minister Van Karnebeek terug. Huldiging van Z. D. H. den Aarts- bisschop door Hongaarsche kinderen. zijn zegeningen en verhevenheid weet te verstaan. Zij had veel over het pa radijs gemijmerd, als zij, op de stee- nen van de sombere kapel neerge knield, naar de woorden van den prediker luisterde, maar er was al tijd tegen haar gezegd, dat zij niet mocht hopen, daar te komen, wijl zij steeds zoo stout was. Toen zij den eersten avond te Mos ciano in haar klein dakkamertje ging slapen, rook het op heel den zolder walgelijk naar de zijdewormen, want het was in de maand Mei, maar Umiltè meende desniettemin in den hemel te zijn. De sterren fonkelden aan den hoogen, schoonen hemel en bijna in elke heidestruik zong een nachtegaal. Zij had tot dusverre al tijd geslapen tusschen vier gewitte muren en nooit een ander avondge zang gehoord dan het Onze Vader maar nu gevoelde zij wis en zeker, dat de heiligen haar in een paradijs gebracht hadden, hoewel zij stout was. Van dat oogenblik had Umilta de dennenheuvels van Mosciano lief. Voorheen had zij nooit iets of iemand bemind, uitgezonderd een kleine ver boden muis, welke men haar afgeno men had en in een emmer water ver dronkentoen was zij vreeselijk te keer gegaan en had als een bezeten» en gesnikt Lloyd George en Poincaré. Zaterdagmiddag om vier uur hebben f.lOjd Geo: je en Poincaré een onderhoud n:et elkaar gehad. Poincaré verklaarde aan de Imrai-rigeaiit, dat het absoluut noodzakelijk is das de (tussohen Engeland en Frankrijk hanger.de) quaesties in den meest vriendschappeitjjken geest en zoo snel mogelijk worden afgelost, allereerst langs diplomalieken weg. De oplose tg der crisis. Zaterdagavond was de wand van Poin- caré's arbeid tot vorming van een nieuw ministerie uit het volgende Havasberioht op te maken: Poincaré zet de besprekingen over de vorming van zijn kabinet met kracht voort. Men verwacht, dat 'hij Zondag gereed zal omen. Poincaré, die zelf buitenlandsche gevenneemt, heeft zich al de medewer- uit vrij -rzekcrd van Manowry voor binnen- nieltoc.zakcn en De Lasteyrie voor finan- belnn-riike ïCl' dat Ma8ilK,t «n Sarraut hun zullen behouden. Vaviaiw, wet spoedig ei f n Herriot, wien een porte- Met dezen z^eboden, meenen, dat zij de volkomen zal k meer nut kunnen zijn door heer W. Lu/0mb>nalie ,e blijven. Men ver- Jtarlhou het vice-presidentschap o\oi e ic'2aj krijgen. Aan Tard'ieu heeft Ocnlendbl.) portefeuille voor de bevrijde Interessenngehodendoch het heet, dat belicht üu het aanbod van de hand heeft ge- gek /Ac voor de volledige samenstelling van Ipfeuwe ministerie on<ter „Tolegram- T i. n".) De meening van Harding. Uit Washington wordt gemeld, dat pre- s'.h-nt Harding zich heeft laten intervie- v 'n over het ontworpen Fransch-Engel- e waarborg-verdrag. De president ver klaarde. „dat al wat de veiligheid kan ver- ii-':eren van onze Fransche vrienden ook or's welkom zal wezen". De president v.- jde er nog bij, dal omtrent een declne- t: :ng van de Ver. Stalen aan do conferen tie te Genua nog niets beslist is. De Daily Mail verneemt uit Washington, dat Je secretaris van staat, Hughes, tal van protesten heeft ontvangen tegen een even- luecle deelneming door de Ver. Staten aan <c conferentie te Genua, welke met zioh tou brengen dat Lenin en Trotski erkend worden als vertegenwoordigers. Een bui- le-gewoon krachtig protest is ontvangen van Sarnuel Gompers, den voorzitter der kmerikaansche federatie van den Arbeid. Duitschland en de crisis. De Vorwürts plaatst de programma's r i Ltovd George en Poincaré tegenover e aar. Lloyd George wil het vraagstuk der i badeloosstellingen laten herzien door d;-n oppersten raad, een economische con ferentie van Europa met Duitschland cn Rusland als gelijkgerechtigde deelnemers in c!e vervanging der eenzijdige verdragen door een verdrag tusscheu de naties, dat ruimer zal zijn dan de volkenbond. Daar tegenover zou Poincaré den oppersten raad zooveel mogelijk willen uitschakelen, laat hijbedenkingen horren tegen de bijeen komst te Genua en wenscht hij van het waarhorgverdrag tussohen Engeland en Frankrijk oen bondgenootschap op ieven en dood Ie maken. Hun opvattingen staan dus voorloopig nog lijnrecht tegenover el kaar. De Vorwarts wacht in spanning af of beide staatslieden een vereenigingsfor- rnnle zullen vinden en vindt het opmerke lijk, dat Poincaré eerst na zijn onderhoud met Lloyd George de officioele lijst van iet ministerie zal indienen. België en de crisis. De Belgische (liberale) Midi vraagt zich tf welke houding de Belgische TCgeering tal aannemen nu het zoo goed als vast staat, dat Poincaré zonder de betrekkingen met de Engelsche regeering af te breken toch liet hoofd zal bieden aan Lloyd George. Zal België zich voor de Fransche diesis verklaren of naar Engeland over hellen? De Midi achit het oogenblik geko men om een keuze te doen. Tot dusver heeft Jaspar zich nooit uitgesproken, maar thans kan niet langer meer worden gedraald, het land wil weten of de regee- ring zich zal aansluiten bij de politiek van toepassing van het verdrag van Versailles of zich inschepen op het spookschip van Lloyd George. Ook de andere bladen, die gisteren nog aigemeene beschouwingen ten *>csle gaven, stellen zioh thans moer be- 3, F «laid op het Belgische standpunt. De 'so cialistische Pcuplc stelt vooral voel belang in de door Engeland beloofde militaire waarborgen en wel omdat oen mogelijke overeenkomst België zou in slaat stellen, zoo miet geheel, dan tóch gedeeltelijk It ontwapenen. Aan de beteekems voor België van de te Cannes ontworpen overeenkomsten wijdt de Standaard een uitvoerig hoofd artikel. Het Katholieke Vlaamsch-gezlnde blad, dat de politiek van de vrij sterke fractie van Gauwelaert-Poulot verdedigt en geenszins aan de zijde staat van hen, die de annexatie of afscheuring van bet Rijnland voorstaan, meent, dat, met bet oog op een mogelijke Engelsch-Fnuiscii- Beigisch-Duitsohe afspraak tot onzijdig verklaring van het Rijngebied,, België niet mag vergeten, dat de geheele streek van benoorden den Moezel totaande Ne- derlandsohe grens zijn onmiddellijke na buur streek is Op de beteekenis van dit gebied voor de haven van Antwerpen dient trouwens niet meer gewezen. In verband daarmede schrijft de Standaard dan ook het volgende: „Het is dus onze plicht er voor te zorgen, dat we deelne mers zouden zijn aan iedere regeling, welke zou getroffen worden om daar als waarborgende macht of voor verder le -treffen maatregelen werkdadig op te tre den. We staan immers voor de gebeur lijkheid een Fransche regcering tot in grijpende maatregelen te zien overgaan, die voor gevolg zouden kunnen hebben, wanneer we hier niet tijdig ons belang behartigen. dat de Fransche grens om ons tot aan Holiandsoh Limburg sluit. Wat we hier op het oog hebben, is geen geweld politiek. Onze houding in deze is zeker bekend. We willen enkel er op wij zen, dat we bereid moeten zijn bij alle gebeurlijkheden ons hoogste belang te verdedigen." Over de brichten als zon Engeland be reid zijn België een verdrag aan te bie den, dat zijn neutraliteit zou waarborgen, en dus in feite zou neer komen op een terugkeer tot het politieke status van voor den oorlog, sohrijft hetzelfde blad nog: „Men heeft het tot nog toe in zekere kringen passend geacht, minachtend de schouders op te halen voor een neutraal status, dat ons de handen naar alle ge weten zou vrij alen, dat ons zou veroor loven vriendschap te kweeken in meer dan één land, terwijl we ons aan geen oorlogswagen binden. Ons past vooral een bescheiden rol en zoo die gebeurlijk op beschermende verdragen mocht reke nen, zouden we des le vaster staan op internationaal terrein. Het kan niet 1c dikwijls worden herhaald, dat het ge vaarlijk is met groote heeren kersen le eten. De verhoudingen tusschen de Euro- peesohc vastelandsche mogendheden zou den ons soms aansturen op zelfstandig heid. We moeten alles weren wat van een ziekelijke sentimentaliteit tegenover een land zou kunnen getuigen, ons aan passen aan onze rol, die langs bescheiden wégen moet worden vervuld." Volgens een telegram uit Parijs heeft Lloyd George aan Harvey, den Ameri- kaanschen gezant, meegedeeld, dat de bijeenkomst te Genua zeker door zal gaan en dat de Ver. Saten vijf afgevaar digden zullen mogen zenden. De bijeen komst zal 3 Maart beginnen. Duitschland en de bijeenkomt te Genua. In Berlijnsohe politieke kringen be weerde men Zaterdag, dat de rijkskan selier zelf aan de internationale econo mische conferentie van Genua zal deelne men. Vermoedelijk zal ook dr. Ratihenau deel uilmaken van de Duitsche delega tie. Rijkskanselier Wirth zal waarschijn lijk naar Genua gaan, daar, naar men weet, Lloyd George den wensch heeft ge uit, de leiders der verschillende kabinet ten te Genua te zien. Een officieel besluit kon de Duitsche regeering nog niet ne men, daar zij nog geen schriftelijke uit- noodiging lot bijwoning der conferentie heeft ontvangen. De omvang van liet Duitschland ver leende moratorum kan als volgt worden gekenschetst: Volgens bet betalingssysteem dat lot hiertoe geldig was, moest Duitschland op 15 Januari 5 millioen en op 15 Februari 2« pet. van "waavdSe vat* Ben tótfvbef in Augustus, September en October 192! betalen. Dit zouden ongeveer 245 milli oen zijn geweest. Het totaal der betalingen zou dWs 745 millioen bebben bedragen. Ongeveer 210 mifllioan zijn reeds op het bedrag, dot op 15 Januari vervalt, afbetaald en dit door geldstortingen en levering in wa ren. Tot 15 Februari zullen driemaal tien dagen vervallen en dus driemaal 81 mil lioen of 93 millioen worden betaald. In hef geheel worden du-s betaald 210 millioen en 93 of 303 millioen samen, ter wijl men voor het verschil, namelijk voor 242 millioen, voorloopig uitstel van be taling heeft verkregen. Daar bovendien 40 50 millioen voor verdere leveringen in waren worden uit gegeven. zal het moratorium ongeveer 400 millioen goudmark omvatten. Er is een voorloopig bewind gevormd on der Collins, om het verdrag met Engeland uit te voeren. Griffith is in de combinatie niet opgenomen. Hij blijft blijkbaar voorzit ter van de Dail Eireann, welke tegelijk met de voorloopige regeering in functie blijft, tot cr aigemeene verkiezingen zullen zijn ge houden. De spoorwegstaking. Uit Dublin wordt gemeld, dat de spoor wegstaking die voor Zaterdagavond was af gekondigd, is uitgesteld. Het vergelijk werd nog voor een maand verlengd. De voorloo pige regeering zal intusschen het geschil on derzoeken. De commissie, welke de Opperste Raad den 13en Augustus heeft ingesteld nopens de procedure van de vonnissen van het hof te Leipzig is algemeen van oordeel, dat er geen nuttig resultaat valt te bereiken door deze gevallen opnieuw aan het hof te onderwer pen en de commissie is dientengevolge een stemmig van meening, dat van de Duitsche regeering de uitlevering der beklaagden aan de geallieerden moet worden verkregen, op dat dezen voor den rechter kunnen ver schijnen. Op vragen van de afgevaardigden Lcde- bour cn dr. Rosenfeld nopens de betrekkin gen van generaal Ludendorff tot Kapp's po ging tot hoogverraad, heeft de rijks-minister van justitie geantwoord, dat men den in druk heeft gekregen, dat generaal Luden dorff de onderneming met blijkbare be langstelling heeft gevolgd. Anderzijds schijnt het de bedoeling van de leiders der onderne ming te zijn geweest om tot het beslissen de oogenblik te voorkomen, dat generaal Ludendorff's aandeel metterdaad in mede werking zou overgaan. Deze bedoeling heb ben zij bereikt. De procureur-generaal heeft de vraag of er voldoende verdenking van sirafbare medewerking tegen generaal Lu dendorff bestaat, ontkennend beantwoord. De minister is eveneens die opvatting toe gedaan. Lord Linlithgow deelt aan de „Ti mes" mede, dat hij zijn groote landbezit niet behoorlijk kan onderhouden. Hekken, toegangen en bosschen zijn verwaarloosd, de boerderijen kunnen evenmin in goe den staat gehouden worden. Maar, zoo vraagt hij, is het niet waar als men zegt dat. wanneer een groot landgoed, ge steund door een flinke opbrengst van mijnrechten en van eenig belegd kapitaal, nauwelijks genoeg oplevert om zichzelf te bedruipen, het een teeken en een waar schuwing is, dat wij met de belastingen het breekpunt bebben bereikt cn dat de toekomst van den landbouw, onzen oud sten en nog altijd onzen eersten tak van bedrijf ernstig bedreigd wordt? Bekend wordt gemaakt dat de prijs van de „Daily Herald" bet orgaan der arbeiders, die sedert geruimen tijd twee stuivers was, binnenkort tot een stuiver verlaagd zal worden, waardoor men hoopt de verspreiding aanzienlijk te kunnen uit breiden. Het congres van vakvereenigingen en de arbeiderspartij hebben middelen ver schaft, om de prijsverlaging mogelijk te maken en zullen voortaan medezeggen schap hebben in bet bepalen van de poli tiek van liet blad, dat dikwijls bolsjewis tische neigingen toonde, onder invloed van haren hoofdredacteur Lansbury. Aan Arthur Henderson is opgedragen die lichamen bij de leiding van het blad te vertegenwoordigen. kJËeÖ ingeschreven geJdscfiieter David Abraham Lazarus te Landen had tot 1908 met zijn voondecldg beroep een kapitaal van 150,000 pond sterling tot 200,000 pond gemaakt en zich toen uit de zaken terug getrokken. In den oorlog had hij zijn geld in een reederij gestoken. Gisteren stond hij ais failliet voor het bankroethof met 36,128 pand sterling passief en een actief van 117,566 pond sterling aan kwade schulden, waarvan volgens berekening van den curator maar 31 pond aterling werkelijk te innen zou zijn. Hij had al zijn geld mei zijn reederij verloren ten gevolge van het dalen der vrachten. Londen heeft Zaterdag gevaarlijk In den mist gezeten, den eersten van het nieuwe jaar. De gewone ongelukken ble ven niet tót Te Hurst Park konden de wedrennen niet doorgaan. Volgens een bericht uit Berlijn zou den de levensmiddtelen-credieten voor Rusland, die de Nooreehe regeering door bemiddeling van Nansen toegestaan heeft, door de Russische regecring als een staatsleening erkend worden met een af- betaüngstermijn van 10 jaar en een rente van zes procent. Dit zou de eerste buiten landsche leening van Sowj et-Rusland zijn. Er zulien uit Zweden weder twee hulp-expedities naar Rusland gezonden worden tot het brengen van levensmidde len en kleeren naar de oude Zwoedlsche kolonie in Zuid-Rusland. Volgens een over Berlijn komend bericht zou de Republiek van het Verre Oosten 6 lichtingen gemobiliseerd hebben om weerstand te kunnen bieden tegen het opdringen der anti-bolsjewistische troepen in het Amoer-gebicd. Tengevolge van het voortdurende aandringen der entente op een spoedig in trekken van de rijksbijslagen op den prijs van zekere levensmiddelen en ten gevol ge van den buitergewonen achteruitgang wordt in Duitschland de broodprijs met 75 procent verhoogd. Met de griep is het erg in Westfalen. De scholen zijn er gedeeltelijk ontvolkt. Te Munster heerscht de ziekte zoo hevig dat het personeel van de tele foon er sterk door. gedund is en er stoor nis in het telefoonverkeer is. De Zweedsche regeering heeft het voorstel tot voorloopige invoering van een algemeen alcohol verbad, dat van verschil lende zijden gedaan was, afgewezen. De regeeringsraad van het kanton Zurich heeft bijzondere maatregelen ge troffen om toezicht te houden op ex-kei zerin Zita, teneinde elke politieke agitatie te voorkomen. Uit Washington wordt gemeld, dat Japan er in heeft toegestemd aan China het bestuur terug le geven over bet pacht- gebiod Kiao-sjou. Vooral in de uithoeken des lands is oen protestbeweging aan hot groeien te gen de hoogo spoorwegtarieven. In Lim burg, in Groningen en Friesland, en nu ook in Zeeland worden vergaderingen ge houden, waarin zeer juist wordt gewe zen op het onverstandige van een tarie venpolitiek, die de menschen reis-schuw maakt. Men vestigt nu in het „Gentr." de aan dacht op de zeer onjuiste wijze, waarop de goederontarioven te hoog worden ge houden. Ook hiermede bereikt men het tegenovergestelde van hetgesn beoogd wordt. De tarieven blijven zoo hoog, dat op alle mogelijke manieren getracht wordt, het vervoer op andere wijze te doen geschieden dan door do Neder- landsche spoorwegen. Zoo is het voor de Limburgsche mijnon voordeeliger om via Duitsch traject naar enkele grens plaatsen in Twenthe of den Gelderschen Achterhoek te verzenden dan via Nedor- landsch traject, terwijl liet o.a. ook vast staat, dat Engelscho kolen, welke nor maal in Rotterdam zouden binnenkomen, om b.v. vervoerd te worden naar plaat sen als Tilburg en Breda, thans aange voerd worden op Antwerpen en vandaar per spoor naar Tilburg en Breda woe den verzonden. Eindo van de vorige maand werd o.a. een zeeboot met Engelsch pek ten be hoeve van de Staat'm'.lrr 11 in Antwerpen gelost en vandaar per spoor naar Lim burg vervoerd, omdat de spoorvracht op deze wijzo belangrijk minder is. De verzender heeft natuurlijk volko men gelijk, dat hij de goedkoo iste route uizoekt, doch blijkt uit doze p:iar voor beelden niet zonneklaar, hoo bij de spoor wegen, door het te hoog houden van de tarieven, de paarden achter den wagen worden gespannen? Het vervoer van do goederen, dat anders geheel door de Nc- derlandscho spoorwegen zou hebben plaats gevonden, is nu voor het grootste ge deelte in handen gegaan van het bui tenland. In de „Msb." zegt een inzender o.a.: Mijne persoonlijke uitgaven voor reis koeten ten behoeve van mijn werk zul len pl.m. f 500 bedragen bij de meest zuinige wijze van werken, waarbij «en voor jaar g- en najaarsreis al reeds uit geschakeld is. Wat ik dus alweer meer aan reis kosten zal moeten uitgeven, zal ik op nieuw van mijn inkomen moeten aftrek ken; waar fabrikanten en grossiers 4 tot 6 of meer reizigers er op na houden en ieder zooveel duizend gulden meer zal moeten uitgeven, daargelaten degoon, die voor eigen rekening reist om zaken te doen, lijkt het mij niet overbodig pp te merken, dat er millioeneii of meer wegens zaak- of bedrijfsbelast'ng minder aan belasting zal worden geïnd en de Staat dus minder ontvangt dan hij bij de sporen meer wil krijgen. Een tweede kwestie is nog, dat de de vroegere eerste klas passagiers thans reeds vlugger en misschien goedkooper zich per auto verplaatsen, ik ken een derzulken, die een zaken toumée in Ne derland per auto heeftgedaan. Een andere vraag is, waarom het be stuur der 8. S. niet eens een proef neemt in omgekeerde richting te werken, door meer reizigers tot zioh te trekken door middel van 4e en 6e klas in te stellen. De vierde klas zouden dan zijn de gewone 3e klas coupó's (al dan niet ver warmd) met aanduiding van een cijfer 4 op de ruit, waar ook staanplaatsen wor den toegestaan, in tegenstelling 3e klas, waar al'cn zoo veil reizigers zouden moe ten worden toegelaten als er zitplaatsen zijn. In de 4e klas zou hinderlijke bagage ook worden geweerd. De 5e klas zouden goederenwagens kun nen zijn met houten banken als zit plaats, tegen een zeer laag vóóroorlogs- tarief. Wie weet hoe onze Staatespoorbostuur- der3 als weldoeners zouden worden aan beden, door iedereen in staat te stellen zich per spoor te verplaatsen, waar en wanneer dit noodig of gewenscht is. zulk een diepe behoefte aan troost en bemoediging. De „gewezen protestant" wijst ii „Het Schild" op dit alles. Hij schrijft o.a.: „Tegenwoordig worden cr zoo'n massa protestanten katholiek. Wan neer een vu hen bij een katholiek komt, sloot iicm dan niet af, maar luaO hem den greep voelen vau een vrien denhand. Een vriendelijk woord er. een handdruk koslen u niets en .e doet er wonderen mee." Het is wei weinig, wat deze zoe kende vraagt: den greep van een vrien denhand. Geven wij hem en den velen, die dwalende en zoekende zijn, die be moedigend? vriendenhand. Het is on tegenzeggelijk juist, dat zulk een op recht gemeende handdruk alleen reeds wonderen doen kan. Maar geven wij ook meer. Geven wij ons gebed voor de bekeering van de velen, die op weg zijn naar het Vaderhuis. Geven wij ook onze per soonlijke medewerking; la en wij n et vreezen voor het aposlola..Inwerk, da+ wij ook in dit opzicht verrichten kun nen en zorgen wij to h dat wij nooit beschaamd behoeven te staan wegen? gebrek aan onderlegdheid in onze eigen katholieke leer. Zaterdagavond half 8 is jhr. n»r. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenland sche Zaken, en hoofd-gedelegeerde van Nederland op de conferentie le Washing ton, te VGravenfhage teruggekeerd, verge, zeld van zijne eobtgenoote en door den gezantsohapsraad jihr. mr. Van Haersma de With, zijn secretaris. De Minister werd, behalve door zijn familieleden, verwelkomd door dum secre taris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Snoeck Hurgronje, door mr. B. C. Loder, lid voor Nederland in het Hof van Internationale Justitie, en door Yasusato Fuooni. secreta ris van hel Ja-pansche gezantschap. Op de vraag of de Minister weliicht ten dienste van de Nederlandsche pers eenage korte mededeeiingen wenschte te doen, be treffende de conferentie of de werkzaam heid der Nederland'sohe delegatie, oordeelde de heer Van Karnebeek dit voor het oogen. blik niet gewenscht, vooral omdat de oon. ferentie hare werkzaamheden nog niet be ëindigd beeft. In gezelschap van den Minister kwamen mede te 's-Gravenhage aan, de Nederland- sahe gezant te Wa-shinglon, mr. Everwijn en diens echtgenoote, die, naar reeds werd gemeld, voor particuliere aangelegenheden eenigen tijd hier te lande zal blijven ver toeven. Vrijdagmiddag om één uur, werd ten paleize in de Maliebaan te Utrecht Z. D. H de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. H. v. d. Wetering door een zestal Hongaarsche meisjes, gekleed in de nationale kleeder- draoht in Hongaarscsh nationale kleuren (rood, wit en groen) ter gelegenheid i de jaarwisseling de gelukwenschen a:r boden namens de ruim 1000 Hongaar kinderen die thans in het Aar'-' pleegd worden. De zes meisjes werden bij voorgeüeid door den ZoerEerw. Zeergei. heer Dr. Knebel, Hongaarsclv piester te Vuight, speciaal belast met de zielzorg der in Nederland verblijvende Hanganrsohe kinderen en het tweetal in het SL Andreas- gesticht wonende misters uit het land der Magyaren, moederoverste Winifrida cn zuster Amalia. Mgr. ontving, naar het Gentr." meldt, het gezelschap in tegenwoordigheid van Mgr. B. A. de WW, vicaris-generaal van het Aartsbisdom en de beide secretarissen. Dr. Knobel bracht namens Z. D. H. Mgr. Czcr- nocb, vorst-primaat van Hongarijs en na mens geheel Hongarije dank voor ailes wa t katholiek Holland voor Hongarije heeft gedaan. Dan bood een klein Hongaarsch kindje aan Z. D. H. bloemen aan, waarna door de kleinen een Leve en guitige samen spraak werd gehouden in bet Hoilandscb: Vervolgens hield oen der meisjes een toespraakje in het Hongaarsch, waarvan de vertaling luidt als volgt: „Doorluchtige Heer Aartsbisschop, met groot verlangen hebben wij dezen dag verwacht, dien wc vervolgd;..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5