Eerste Blad. telegrammen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stadsnieuws. DAMIAATJES DONDERDAG i> JANUARI 19? 44ste JAARGANG No. 14044 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- Dl] CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Paus ongesteld. De eerste Duitsche betaling van 31 miliioen gouden marken. ex-keizerin zita. NachS>. 18 Jan. Volgens de „Basler de Zwitg heeft ex-keizerin Zita van ontvangen Cl16 regeering de mededeeling rekenen A 'k'l zij binnen drie dagen, te opereerde den waarop haar ge- AGENDA 20 JANUARI 5°- De Griep en de dokters. Sarah Bernardt komt niet te Haarlem. Het Triduum van den R.-K. Vrouwenbond. Van onze Rechtbank. MUZIEK. Ina Santhagens-Waller. Nationale Opera. Opening van de Stadsbibliotheek en Leeszaal Regularisatie van den arbeid in de bouwbedrijven- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Personalia. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL ppD UUCpV U»fcO BUREAUX: V, ROME, 18 Jan. Do paus lijdt aan een lichte niet-ernstige verkoudheid. Op aan dringen van zijn geneesheer heeft hij zijn audiënties gestaakt. Volgens de „Osservatore Romano" moet de Paus het bed houden wegens een niet-ernstige catarrhale influenza-achtige aandoening van de luchtpijp. Een later telegram meldt: ROME, 18 Jan. Uit goede brom wordt gemeld, dat de toestand van don. pdus eenige reden tot bezorgdheid geeft. In den loop van den dag bereikte de koorts een hoogte van 39.9 graden. De lucht pijp is vrij ernstig aangedaan. Mot het oog op den hoogen leeftijd van den paus vreest de geneesheer voor complicaties. PARIJS, 18 Jan. Havas is in staat mede te deelen, dat de Duitsche regee ring de eerste storting van 31 miliioen gouden marken hoeft verricht, waarvan de betaling heden moest geschieden krachtens besluit van de commissie van herstel. Volgens de „Temps" zou dit niet de eerste betaling van 31 miliioen zijn, wel ke Duitschland dit jaar doet. Den 7en Januari had de Duitsche regeering reeds op last der garantie-commissie, als waar borg voor de (oorspronkelijke) betalingen door Duitschland to doen, een som van 31 miliioen gouden Marken gestort, die in mindering is gebracht van den oor- spronkelijken termijn van 15 Januari (500 miliioen gouden marken). De commissie van herstel heeft echter op 13 Januari, en 15 Februari, en daarvoor in de plaats gesteld tiendaag3che betalingen van 31 jpillioen. DE FRANSCHE REGEERINGS- VERKLARING. PARIJS, 18 Jan. De kabinetsraad heeft hedenavond onder voorzitterschap vam Poincaré dien inihoud der regeeringsver- klaring goedgekeurd, waarvan de redactie morgen in den ministerraad definitief zal worden vastgesteld. PARIJS, 18 Jan. In de regeenimgsverkla- ring wordt o.m. toegezegd, dat het onit- W'erp-begrooting voor 1923 binnenkort zal worden ingediend. Ten aanzien van de buitenJamdsciie poli tiek geeft de regeering den wensch te ken nen om de bondgenootschappen te hand haven en te bevestigen en 'te steunen op het verdrag van Versailles. Inzake de conferentie van Genua meent hel kabinet, dat Frankrijk vooraf waar borgen van de sovjet regeering moet eischen. Wat de schadevergoeding betreft moet Duitschland er eindelijk eens toe overgaan zijn verplichtingen na te komen en de ver woestingen te herstellen. DE CONFERENTIE TE WASHING TON. De mijnen van Klao-Tsjaa. WASHINGTON. 18 Januari. De Chi- neesche en de Japansche gedelegeerdn kwamen tot een vergelijk, ingevolge hetwelk de kolen- en ijzermijnen in het pachtgebied van Kiao-Tsjao zul len worden geëxploiteerd door een maatschappij, opgericht onder een speciale wet door de Chineeschc re geering. Den Japanners wordt ver gund kapitaal in deze onderneming te steken, dat het bedrag van hetj Chineesche kapitaal echter niet te bo ven mag gaan. DE TOESTAND IN IERLAND. IJ ongerslakers'. LONDEN. 18 Jgn. Bij de elf Sinn Feiners, die tijdens het bestand uit "de gevangenis te Belfast trachtten te ontsnappen en tot hongerstaking wa ren overgegaan, hebben zich achttien anderen gevoegd, die tijdens het be stand wegens misdrijven waren ver oordeeld. De Sinn Feiners trachtten vrijlating te verkrijgen, doch de auto riteiten van het noordelijke parlement 'ijn van oordeel dat deze gevange hen niet onder de amnestie vallen. Speciale politic van Ulster handhaaft de orde bij de gevangenis. ONTPLOFFING VAN EEN HAND GRANAAT. ..DARMEN, 18 Jan. Een ernstige ont- heeft bij Unterbamion plaats ge- in een vierde-klasse-coupé van don BarmenKeulen. Een reiziger had 111 zeildoek gepakte handgranaat in iHeiJ^Ragenot geiegd. Door het seliom- n®^* van den trein ontplofte de gra- kngevolgo waarvan zes personen Kewond werden. ten gevaar door de goaeesheeren bui- moet verlate^®*14 verklaard, Zwitserland PRINSES MARY VAN ENGELAND. LONDEN, 18 Jan. Het huwelijk van prinses Mary is thans op 28 Februari vastgesteld. Sociëteit „St. Bavo". Ledenvergade ring Metaalbewerkers, 8 uur. Leden Bouwvalkarb.-bond, 8 u. Bestuur Over heidspersoneel, 8 uur. Ver. van Verze- kenïng>sperson>ee'l, 8 uur. Ziekenfonds tramambtenaren. Feestcommissie ty pografen. Gemeentelijke Concertzaal. Concert „Zang en Vriendschap'', 8 uur. Tcyler's Museum. Tentoonstelling. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van io uur tot half i, van 23 en van 7-xo uur, behalve des Maandagochtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39- Alle werkda- gen voorm. van 912 uur» nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uut. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13. A" werkdagen voorm. van 1012 uur, van 24 en van 89 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Spaarbank „St. Rosa". Van 7.30 8.30 in het Patronaatsgebouw Nassauiaan Bisschoppelijk Museum Dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. De dokters in onze stad hebben het ver bazend druk met de influenza- of griepgolf, die over ons land en onze stad gaat. De patiënten kunnen het den dokters gemakke lijker maken, door hun des morgens, vóór zij uitgaan, zoo noodig te verwittigen, dat hun komst gewenscht is. De dokters kun nen dan hun bezoeken straalsgewijs indee- len, terwijl zij anders eerst de heele stad af rennen en, bij terugkomst thuis, denzelfden tocht nog eens kunnen beginnen. Men waar schuwe de dokters dus zooveel mogelijk vóór het einde van het spreekuur. Sonalenavond. Het Concertbureau Vcr- nout deelt ons mede, dat Dinsdagavond a.s. in den Stadsschouwburg een sonatenavond zat worden gegeven door de heeren Louis Zimmerman, viool en A. de Vogel, piano. Bovenstaande solisten zijn voor ons Haar lemmers geen onbekenden, want wie kent niet den viotist Louis Zimmerman, den Concertmeester van het concertgebouw or kest te Amsterdam, die ons zoo vele malen van zijn hooge kunst deed genieten? Ook de heer de Vogel, Directeur Muziekschool der Maatsch. tot Bevordering der Toonkunst afd. Haarlem, mag tot de beste pianisten van dezen tijd gerekend worden, wat blijkt uit de verschillende rccenties in de buiten- landsche bladen, alwaar hij steeds met groot succes is opgetreden. De lieer v. Gasteren deelt ons mede, dat Sarah Bernardt tot haar leedwezen verhin derd is in Haarlem op te treden, wegens ge brek aan tijd, dat haar noopt onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. Geivetensgeld. - Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Haarlem, 2de afdeeling f 1642.55 en f 2433.90 wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting over 1915-1916 en I9I6-19I7; f 2928 wegens te weinig betaalde verdedi- gingsbelasting II over 1916-1917; f 1456.35 en f 1895.25 wegens te weinig betaalde in komstenbelasting over 191^-1916 en 1916- 1917; 2274.50 wegens te weinig betaalde verdedigingsbelasting II over 1916-1917. Het Triduum van den R.-K. Vrouwen bond wordt 2, 3 en 4 Februari in de St. Jo- sephskerk aan de Jansstraat gehouden door pater Borromaeus de Groeve. Zondag 5 Fe bruari wordt het gesloten. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Januari zijn in de navolgen de gemeenten gevallen van besmettelijke ziekte voorgekomen: Haarlem 2 van rood vonk; Spaarndam 1 van buiktyphus; Vel- sen 1 van roodvonk; Wijk aan Zee 1 van roodvonk; Zaandam 2 van diptherithis en Zaandam 1 van roodvonk. Appels plukken. In de zitting van Donderdagmorgen hadden zich allereerst te verantwoorden eenige jongelui, die in October te Bloe- m-emlaalt over de schutting van den tuin van den heer O. aldaar waren geklommen en ziich eenige appels onrechtmatig hadden toegeëigend. Voor «leze misdaad zal ieder een brief je van 25 in 's-Rijks schatkist moeten stor ten of 25 dagen hechtenis moeten onder gaan. Over een duif. F. II. v. H. te Schoten is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Toen de deurwaarder hem zijn dag vaarding thuis bezorgde beloofde hij dezen een pa'k slag. Bc-kl. had met J. A. de R. Icwestie ge had over een duif en de R. een klap op zijn oog gegeven. Bekl. is al eens wegens wederspannighedd veroqr-deeld en zal dit feit nu moeten uitboeten door 1 maand te moeten- brommen. Een liefhebbend echtgenoot. C. B. sOh-ijii't 't niet al te Ibest met zijn vrouw te kunnen vinden en leeft den laat stee tijd gescheiden. B. fcwam zijn vrouw in November op zoeken en berw.ee» haai; toen een vriende lijke attentie door ihaar met een stuik ijzer twee slagen op 't hoofd te geven. B. -moest zich nu verantwoorden, doch was maar niet verschenen. De Officier eiserte een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand en twee we ken. Oanoerten, zooals deze zangeres er in de bovenzaal der ,,Vereeniginggaf en waarop als pianiste Mevrouw J. Otten van Warmelo hare medewerking ver leende, wekken door een bijzondere, laat ik zeggen: bijzonder goede verzorging van het programma ook bijzondere verwach tingen Wie een vijftal der beste liederen van Hugo Wolf kiest, zoo ook van Er- nest 0hau3son en Gabriel Fauré een vier tal dat we van de allerbeste onzer zan geressen mogen hoóren, van haar mo gen we als stellig aannemen, dat de schoonheid haar innerlijk heeft beroerd. En het verraad ook een fijnen smaak om uit den allerbeston tijd der Italiaansche meester 'n stuk waarlijk levende schoon heid te nemen en aan zijn hoorders ta toonen, hoe in die zangmuziek van vóór 1600 de warme polsslag van het leven klopte. Oacoini was het waarmee Me vrouw Santhagen—Waller haar program ma opende. En ge kunt u 'n beteren overgang naar de Wblf-liederen denken dam Beethoven's werk uit zijn tweede periode, zijn Lebewohl-sonate? En een pracht van een vleugelpiano daarbij, zoo dat zéker niet aan Beethoven, minder nog aan Wolf, allerminst aan de mo derne Franschen iets te kort behoeft ge daan te worden. Bij Oaccini begon het al; niet de ver vulling van de hooge verwachtingen. Oac cini was een teleurstelling- Och, wan neer in een eerste lied een zangeres haar mes-sa di voce niet volledig be- heorscht, wie zal haar dit altijd euvel duiden Wanneer echter de gedachte aan in hoofdzaak cerebraal werk u zelfs bij de liederen van Wolf niet verlaat, wanneer men moet speuren naar een moment waar er gezongen wordt niet niet do algehee- le aandacht op de zangtechniek, maar geheel en al van binnen uit, dan brengt dit optreden niet slechts teleurstelling, maar men vraagt zich af of het zingen der Wolfliederen eigenlijk wel gerecht vaardigd is, enkel en alleen otn 'n mooie uitspraak, een stem die bij volledigs oe- heersbhing klankvol is, ou een goede woordbelichting op die plaatsen waar spontaniëteit niet hoofdeisch is. Ik moet echter terstond zeggen dat de Fransche liederen veel beter waxen. Vooral „Textase" had gelukkige gedeel ten, 't m'dde 1 o inlet to en 1. Maa op merkelijk alvveer, dat zelfs in „Oantique h répouse" met zijn bijzonder goeden op zet een zwak middendeel weer alles komt bederven. En somwijlen, neen dikwijls: wat een tekort aan stemboheersching. In 't kort: ik had in dezen liederen- avond een goede dosis intelligentie (A's- vrouw SanthagensWaller zingt en de clameert heel besohaafd )gaarne cadeau gegeven voor wat natuurlijk, gevoel, voor een blijk van innerlijke schoonheids-ont roering. Ook Mevrouw OttenVan Warmelo, pianiste van ongewoon technisch kunnen, speelde na de pauze beter dan daarvoor. Het is mij een raadsel hoe men „Voi les" van Debussy zoo echt pianistisch, en Beethoven's „Les Adieux" zoo Ozemy- achtig doorgaans, zoo hard van klank dikwijls, (nogwel bij een sext-har monie!), en zoo grillig van tempo som tijds kan voordragen. Neon, mevrouw Ot tenVan Warmelo had dunkt me haar avond niet, al gaf de degelijke ontwikke ling van haar klavierspel, ook in haar begeleidingen, ook meerdere malen gele genheid, van haar degelijk spel te ge nieten. Men mocht jaloersoh worden op beide dames om de pracht en den overvloed van bloemen, die maar steeds werden aange dragen. G. J. K'. Laagland. Laagilarad vaai. Eugen d'Albert is oen uit stekend zelfstandig stuk. Het .is niet vanuit Wagner, vanuit de Italianen of vanuit «ten modernen tijd zoo getrouw mogelijk sa mengesteld, maar vanuit hot drama ge componeerd en ailte verstandelijke kunst en teóhinielk thald' hier dien vrijen, moeiiilijiken weg te kiezen. Een Si-uk mislukt en valt zooveel te erger, wanneer het niet slagen kan maar 'n zelfstandigen opzet. Nu lijkt het uiterlijk 'n beetje op allies maar in den goeden zin; het zal de kracht kunnen be waren, dooT de sterkte van den vorm, waardoor alle inwendige verhoudingen juist zijn en het geheel prachtig gestólen i». Men moet tegelijkertijd d'Atbert's onver schilligheid ten opzichte van alles wat buiten hem staat en zijn meester-aandacht voor zijn dnaima waaadieeren. Men zal „Laagland" wel graag zangen en spellen. Van HeJvoirt-Pól -treedt op alsof hij zijn partij in d'AlberFs kamer heeft af geluisterd en daarna in -Noord-Spanje is gaan wandelen. Hij had nu samen te -wer ken met Faniëita Lohoff, die de Maria speelde. Men kom verwachten dat dit g-o-ed zou zijn. Ook hier slaagde Lohoff in allies; zij hoeft moor dan de meeste opera-zan geressen een f-risch uitzicht in het geheel en spoelt gevaarlijk-paiih.et'isohc momenten zonder -de gebruikelijke huil-eriighedd. De ■tenor Juies Moes bracht zijn vermoeiende karwei met verrassende vlugheid ten ein de; hij zong uitstekend en vroeg vanzelf die aamdacht door een harmonisatie natuur lijkheid. Rondom diit belangrijke trio werk ten met beproefd talent Kubhimga, Coen M uiter en Ellize de Haas. In de schimmen hoven 't orkest meende ik deni dirigent Hammam» te herkennen, en alles wat van hem herken/baar was, kan geprezen wor den. 'H. F. A. Woensdagavond is de Openbare Stadsbi bliotheek en Leeszaal geopend. In de voor deze gelegenheid versierde Raadszaal hadden de genoodigden zich ver- eenigd. O.m. was aanwezig het college van B. en W., behalve mr. Bomans, die uitste- dig is, de heer Joh. de Breuk, oud-wethou der van Haarlem, de heer A. H. Gerhard, lid van Ged. Staten, mr. S. H. Vening Mei- nesz, griffier van Ged. Staten, dr. J. F. M. Sterck, inspecteur bij het L. O., de heer P. E. Bredée, schoolopziener, dr. C. Spoelder, rector van het gymnasium, de Zeererw. Heer Pastoor L. J. Boogmans en de heer H. J. M. Bartels, van de R.-K. Leeszaal, de heer J. L. Tadema, voorzitter van het departe ment Haarlem van de Mij. tot Nut van 't algemeen, de heer L. C. Dumont, directeur van O. W., verscheidene raadsleden, hoof den van scholen en de heer J. D. Rutgers van der Loeff, directeur der Openbare Lees zaal en het personeel ervan. Allereerst nam de burgemeester, de heer C. Maarschalk, het woord. Deze begon met de aanwezigen hartelijk dank te zeggen voor het gevolg geven aan de uitnoodiging van het dagelijkse!» bestuur om aanwezig te zijn bij de opening; in 't bijzonder richtte spr. zich tot het lid van Ged. Staten en den Griffier der Staten. Onze aanwezigheid, vervolgde de Burge meester te dezer plaatse zou ik willen noe men een historisch oogenblik. Het doel toch waartoe wij thans bijeen zijn is om in de geschiedenis van Haarlem vast te leggen op officieele wijze, de heropening van de Stads bibliotheek, die evenals het Frans Hals Mu seum, een kostbaar bezit is der gemeente, een bezit, dat ons lief is. Spr. wilde niet de aandacht vragen voor de geschiedenis der bibliotheek, maar stelde er prijs op te verklaren, dat de Haarlem mers trotsch kunnen zijn op een bibliotheek als deze, die terecht den naijver van andere gemeenten zou kunnen wekken. En waar thans aan onze bibliotheek een openbare leeszaal wordt verbonden, daar mag ver wacht worden, dat van die bibliotheek met hare 60.000 deelen een nog ruimer gebruis zal worden gemaakt dan ooit to voren. Nadat de burgemeester een woord van bijzonderen dank had gebracht aan allen, die tot verbetering van den toestand heb ben medegewerkt, besloot hij zijn rede met den wensch dat de oude „librye" in haar nieuwen vorm krachtig zal bijdragen tot vermeerdering der kennis, ontwikkeling en beschaving van velen, inzonderheid van Haarlem's ingezetenen van eiken rang en sland. 'Dan sprak de heer Mr. A. Bruch in zijn hoedanigheid rvan Voorzitter der Commis sie van de Openbare Leeszaal en Biblio theek. Wel is waar is de weg, dien de voor standers van een openbare leeszaal in Haarlem hebben moeten afleggen, zeide hu, allerminst geeffend geweest 'en een te rugblik op wat overheid en particulieren ten dezen deden, noopt niet uitslui tend tot voldaanheid. Ook is, wat heden de gemeente Haar lem ih-et publiek aanbiedt allerminst ideaal en toen spreker gisteren wat lectuur doorbladerend1, een fotografie van voor 20 jaar dateerend, zag van de groote lees zaal van de openbare bibliotheek te Bos ton, Rwarn over hem een beetje géne, dat het Gemeentebestuur voor dusdanig be scheiden begin, als hier wordt aangebo den, zoo selekt gezelschap had uitgenoo- dig-d. En toch stemt deze opening tot blijdschap. Immers hoezeer men moge betreuren, dat waar reeds jarenlang overal in den lande openbare leeszalen bestonden, Haar lem ibier zoo achteraan komt, de Haar- lemsche leeszaal is er gekomen, en is gekomen in zoodianigen tijd en onder zulke omstandigheden dat de verwachting gewettigd is, dat zij onmiddellijk mede daardoor hare juiste plaatsbepaling vindt. Die plaatsbepaling is niet zoo eenvoudig. Menigeen, die aanvankelijk enthousiast zich op d'e leeszaalbeweging wierp, heeft zich later ontgoocheld teruggetrokken. Hij had zich van den goeden invloed daarvan zooveel voorgesteld en -de vruchten ble ken zoo weinige W-as dat, omdat de leeszaal op zich zelf niet de verwezenlijking eener zuivere en ook prachlisch uitvoerbare gedachte is? Neen, maar omdat men als met zoo vele nieuwe zaken ook in idiit sociaal- paed-agogisch instituut, plotseling het ab soluut en alleen-heilbrengend geneesmid del meende gevonden te hebben. Bouwt openbare leeszalen en volksbi bliotheken, dan kan en za-1 het volk zich ontwikkelen en als men nu maar een rijk voorziene leeszaal heeft neergezet, dan zoo meent man komt de volks ontwikkeling vanzelf wel. Die zoo redeneert ziet echter over het hoofd, dat het enkel geven van gelegen heid de genegenheid nog niet wekt. Hij verliest uit het oog, dat de groote massa des volks ik den er niet aan haar daar van een woord van verwijt te maken voor geestelijke ontwikkeling niet die be langstelling heeft, die d'en voor alle weten nood'wendigen prikkel vormt. Voor teleurstelling kan de commissie van toezicht op de openbare bibliotheek en leeszaal, kan Haarlemsch Gemeente bestuur bewaard blijven, wanneer men in de Openbare Leeszaal overigens met alle waardeering voor wat zij biedt, niet het eenige en uitsluitende middel lot volks ontwikkeling ziet. De omstandigheden, waaronder ze lol stand kwam, kunnen een herinnering en aanmaning zijn om ons steeds op het goe de pad te houden. Ze kwam tot stand •door de Volksuniversiteit. Volksuniversiteit en openbare leeszaal: de bandi tusschen deze beide instituten historisch in Haarlem gelegd, symboli seert zoo juist èn het belang èn het par tieel karakter van de taak der leeszaal. Bij de verbree-dling en verdieping der volksontwikkeling is de openbare leeszaal onmisbaar! Dit punt zette spreker uiteen en deed daarbij uitkomen de taak der openbare leeszaal en haar personeel, die opvoedend moet zijn. O. m. zeide spr. dalt teneinde -duurzame resuteaiten te verkrijgen, aamstlui'ting zal gezocht en vork-regen moeten worden. Nu is de theorie Ireel mooi! zeide spr. Ik geloof echter, M. d. V. namens de ge boete commissie to spreken, wanneer ik zieg, dia'fc we ores niet inbedden reeds da- j idieüj'k hot contact mót hot onderwijs in don ru i nisten zii-n d.i. met -het kutefflec- tuiede levon der maissa te zuilten grijpen. A1 gieUdt niet in dlio maite als in 1906 toon gezegd kon word-en: id© leeszaal is eon in- .silel ti ng moor van do toekomst, dan va«n - hot dioden; ze is fodh een instelling-, waar-1 omtrent eililermimsit gerijpte ervaring be staat. Althans niet in dien zin, dat nu reeds te zeggen zou zijn, in welke mate zij diraagt tot de university extension on dier de breede lagen des volks. Daarvoor bestaiait die verkorte arbeids duur nog it-e kort. En -die verkorte ar beidsduur ik laait nu -daar of het pre cies oen 45-urige werkweek moet zijn, is een der onmisbare factoren voor de wer king van de leeszaal als sociaal - pa-edag o - giisch inatóluuit. Daardoor is een dter beJeLsden voor meer aflgomóene volksontwikkeling ko men te vervallen. Als men, nu die bairriène weg is, maai bij ons kpmlt. Spr. zei die nog: De looafliiteitien zijn alle dames en heeren zullen hot bij de rondwandeling Stralks toegeven aller minst ideaalDoch, gegeven de te ver bouwen ruimte en het verstrekte crediet. is er meer va)n gemaakt, dan iemand1 on zer zich liaidi durven voorstóllcn. Hier is een kunstzinnige geest en zijn (echiiiisch-vaairdlige handen aan den ar beid geweest. De Commissie wil niet na laten hiervoor allteneerdt den Direotour van Openbare Werken een woord van irinwk te brengen, bij wlüen de algemeene 1-eiidiing berustte; zij voegt edtnt'ler onmidi- detUijik hier aan toe de betuiging van har telijke erkentelijkheid aan den 'heer Smits, dïe de airchitedluur der verbouwing ver zorgde en -den heer van Es, die onder zijn opzicht, mot het directe toezicht op de uitvoering was belast. Deze dank, M. d. V. moge evenwel gepaard gaan inot een .dankbaar, doch nog niet voldaan." De thans in gebruik te nemen looaiKtenten, voor een begin vol doende, mogen blijken weldira ongenoeg zaam en te klein te zijn. En zoo d'iit blij ken mochlf, doit dinn .de Raad hoe prij- zenswiaairdig zuinig ook en terecht in de beurs larie! De ledlamenilen onder opzicht van den Gemeenite- ardhivairis hebben or4s leed ijk dwars gezeten en ons een moeiilijik te mis sen geheel vrije studie-zaal gekost; op hem en op den Rijksarchivaris doe ik nu Teed-s een beroep. Laten de uiterste willen van voor jaren gestorvenen den erns-tii- gen wil tot votksjonitwikkeliinig van het huidige geslacht niet lang meer in den weg staan. Ten sotite richtte men (heit woord tot het personeel. De heer Rutgers van der Loeff bracht danlk voor de hulde, hem gebracht, doch wilde diie huilde deen afstralen op hen, die met hem gearbeid hadden mot voort varendheid, toewijding en belangstelling nan -de v-oorbareidiendte werkzaamheden. Als bibliothecaris verheugde spr. zich, da4 'het oude intieme van liet verleden zich verceniigd heeft met de f-eurige aan trekkelijkheid van het heden. Die geluk kige combiniaitóe ils vooral te danken aan dien directeur van O. W., den hoor Du mont, ma-ar tegelijk will spr. hulde bren gen aan den adjunot-archiilect, den heer Van Es. De bibliotheek heeft vele uit 'het verie- dene vergaarde schatten, maar tevens een ioekomist vól idealen. Zij is neg in haar groeiperiode en spr. hoopt, dal binnen kort aangevuld mag w-orden, wat thans als gemis wordit gevoeld, weldira noodig geacht en misschien geëischt zal m-ogen warden, opdat zij haar laalk geheel kun nen vervullen. Spr. uitte' den wensch. steeds oip de werkzaamheid der loden vam die commissie van toezicht te mogen re kenen, alsmede op de mede werking der raadsleden. Don gaf spr. een kort historisch over zicht der bibliótheek. Deize is in 1596 geslacht en bevatte rcedis van *1 begin vete en velerlei werken. Door dir. A. de Vries, -die nu juist 100 jaar geileden bibliotheca ris was, is zij lot boekerij ingericht en in .den loop der 19e eeuw iheef.t hij haar met vele wenken kunnen verrijken, o.m. -in 1848 met werken van oude Nederi-and- sclie diohtors, la-ter nog met vaderland sche hiiStoiriewerkenI, Nodoriainideche pl-awts- en reAsbesobrijvingen, werken op litterair gebied, Nederi. taalkunde, enz. Echter moest ook dó oprichting van vele nieuwe af-doeli-ngen achterwege blijven: o.m. bleef die bibliotheek geheel gespeend van technische werken en werken op so ciaal gebied. Spr. eindigde ten slotte met den wensch. dait hot dod der Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal bereikt tou mogen worden O O O Er worden pogingen aangewend om den arbeid in de bouwbedrijven wat te regulari- seeren, wat gelijkmatig te verdeelen, zoodat niet op één oogenblik veie groote bouw werken en een groot aantal woningen on derhanden zijn en daardoor gebrek aan werkkrachten ontstaat, terwijl op een andei tijdstip geen bouwwerken onder handen zou den zijn en dus werkkrachten in de bouw bedrijven werkloos. Deze regularisatie van den arbeid is van belang zoowel voor arbeiders als voor werkgevers. Vooral nu het zich laat aanzien, dat de woningbouw, die de grootste brok in de pap vormde, zoetjesaan op raakt, doordat het Rijk schijnt op te houden met het verlee- nen van steun voor den woningbouw, is het voor de arbeiders lang niet denkbeeldig dat er wel eens gebrek aan arbeid zou kunnen komen. Voor hen is het dus ook van be lang dat, zoo mogelijk, het werk wat over lengte van dagen verdeeld wordt en dat zij gedaan zien te krijgen dat voor de bouw werken in Haarlem bij voorkeur Haarlem- sche werkkrachten worden gebezigd. Voor de werkgevers is het eveneens van belang dat het werk wat regelmatiger wordt verdeeld. Ze loopen dan niet de kans, dat werk krachten door den eenen aannemer worden „weggekocht" van den anderen. Het heeft er allen schijn van, dat de on derhandelingen goeden kans van slagen heb ben. De werkgevers schijnen vooral vast te houden aan de naleving door de arbeiders organisaties van 't z.g. contractloon, dat is het loon, dat in de contracten is vastgelegd; de werknemers schijnen wel geneigd te zijn in die wenschen te treden. De gemeente kan in dezen goed regelend werk doen en het blijkt dat men ten stad- huize ook warm voor de zaak voelt. Wanneer de regeling tot stand kan ko men, zal daarmede een mooi stukje econo misch werk zijn volbracht. Daarmee zal men er nog niet zijn. Wan alles zal allangen van de resultaten en deze resultaten weer van het beleid, waarmede de regeling zal worden uitgevoerd. Haarlem is de eerste gemeente in Neder land, die iels in dit genre tot stand tracht te brengen. Het is duidelijk, dat van uit velf hoeken des lands de oogen gevestigd zijn op dit Haarlemsche initiatief. Barometerstand: 759. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Hierna weóden thee en vervorsohiiuigen geserveerd, waarna de aanwezigen -de leesizaall beziohitiiigiden. Den 25 Januari a.s. zal als soliste op treden bij de Haarlemsche Orkest Verceni- ging, onder directie van den heer N. Gcr- harz, onze zeer jeugdige stadgenoote Marie W. Erdsieck, piano met de „Vaucations Symphoniques" van César Franck. Thans is zij candidate voor de prix d'excellence aan het Conservatorium Ie Amsterdam, ter wijl zij bovengenoemd werk met alle orkesl- partijen ontving bij het j.l. Juni gehouden eindexamen. Kort geleden trad zij te Davos fZw.) met zeer veel succes als soliste op. Te water. Woensdagmiddag geraak te een paard, gespannon voor een met steenen beladen wagon op den Koudou- horn te water, doordat het dier, hetwelk langs den walkant liep, uitgleed. Met een roeibootje werd de viervoeter naar do overzijde getrokken en daar aan wal gebracht. Oplichterstruc. Bij een firma te dezer stede werden een 10-tal heerencostumes besteld, welke bezorgd moesten worden aan perceel Nassauiaan 10. In dit per ceel, waarvan de bewoners afwezig wa ren, had zich een man opgesloten, dio de costumes in ontvangst zou nemen. De bewoners kwaaien e.-hter intusschen thuis en de indringer ging or vandoor. Onderweg kwam hij don bediende der firma togen, en wilde van deze do costumes hebben, daar zo „voor hem be stemd waren". De knecht gaf ze echtor niet af, wat, zooals later bleek, maar goed was ook. De politie stelt een on derzoek in. Op straat gezet. In 't Tulpen- Hofje is een moeder met 4 kindoren, door den broer van de moeder, op straat gezet. Het gezin kroeg hij fa milie onderdak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1