Eerste Blad. °-60- damiaatjes If Indrukken van den dag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stadsnieuws. LTD AG 20 JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14045 PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BI] CONTRACT BELANGESTKE KORTING. PROPAGANDA! AGENDA 21 JANUARI Personalia. De Codro-zaak. Scholen te Haarlenimerliede en Spaarnwoude. Van onze Rechtbank. De nieuwe Plebaan, De Griep in Haarlem. Commissie voor de Grenswijzi ging. De Griep. Haarlemsche Orkestvereeniging. Gemeentezaken. J. J. WEBER ZOON. Opticiens fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht HEEMSTEDE. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDEAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 268. Hel is al ongeveer drie maanden geleden, dal mr. van Wijnbergen in een onzer Ka tholieke bladen een ernsiige waarschuwing deed hooren tegen de ontstemming, welke in sommige Roomsehe kringen ten opzichte van de Regeering merkbaar was; hij vreesde daarvan, kwade gevolgen voor de a.s. verkiezingen. De voorzitter van den bond onzer R.-K. Kieskringorganisatie's sig naleerde toen het feit, dat velen grieven hebben en ontstemd zijn, wijl „de Overheid", in stede van open oog te hebben voor de be langen van gansch het volk, zich slechts de belangen van enkele volksgroepen ten volle aantrekt, met achterstelling van die andere; men is ontstemd over de eenzijdigheid in wetgeving en bestuur, en voelt zich nog meer dan anders gerechtigd daarover te kla gen wegens den ontzettenden belastingdruk, waaronder men gebukt gaat. Een mogelijk gevolg van deze grieven noemde de katho lieke leider, dat het „wel degelijk dcnkbaar is. dat de omstandigheden zich zóó zouden wijzigen, dat een deel der katholieken de huidige katholieke partij niet meer als de Katholieke Staatspartij zouden moeren te erkennen en daarom zich gerechtigd en ver plicht zouden achten in en door een daar naast In het leven te roepen organisatie eveneens te trachten Katholieke leden te brengen in onze Tweede Kamer." Het blijkt helaas met den dag, dat mr. van Wijnbergen juist heeft gezien. „De Maasbode" publiceerde dezor dagen correspondenties uit Brabant en Limburg waarin pertinent werd verzekerd, dat velen, werkelijk goed practiseerende Katholieken in 1922 niet Roomsch zouden stemmen; dat zij met geheele trossen de Roomsehe kies- vereenigingen verlalen enz. Ook ons hebben den laatsten tijd zulke berichten, vooral uit het zuiden des lands, bereikt. Aan de waarheid valt dan dok niet le twijfelen. Wij zouden zelfs willen zeggen: wanneer het anders was, ware het al te inooL Men bedenke eens van welk een gouden berg onze bevolking sinds 1918 in het dal der malaise gestort is. De verrijking was plotseling en boven de stoutste verwachting. Men keek enkel ondanks vele waarschu wingen naar het geld, dat in eigen Iade binnen vloeide en niet naar den schulden last welke de Staa! moest opstapelen, naar de verlangens, welke men bij de arbeidende klassen wekte en in een royalen bui ten óeele verwezenlijkte. De ontgoocheling moest komen en de geschiedenis heeft dit toch al zoo vaak bewezen in zulke gevallen krijgt de bestaande regeering de schuld. Wij zullen natuurlijk de kringen, wnar het gevaar voor afval van de Katholieke Staatspartij dreigt, met een herinnering aan hun zedelijke verplichtingen, welke verre boven hun malerieel belang uitgaan, van desertie uit onze gelederen moeten trachten terug te houden. En alle werk in die rich ting is zeer lofwaardig. Maar men vergetc met, dat er oogenblikken zijn, waarin een mensch, zelfs de beste mensch, kwalijk voor hoogere rede vatbaar is. Een honge rige zult ge eerst te eten moeten geven, al vorens hem met geestelijk voedsel aan boord te komen. Zoo zullen ook de dissidenten, welke op bet oogenblik in onze gelederen schuilen, ®M*t van hun verkeerd inzicht genezen boeten worden, alvorens wij met vrucht een beroep op hun gewetensplicht tegenover de *h»mbus kunnen doen. En hunne bezwaren weg te nemen kan toch waarlijk niet onoverkomelijk zijn. Laai beeld van 1918 opnieuw herleven, d:e a*8«noene schrik en wees, welke bestanden Vo°r een naderende revolutie, de blijdschap, ^»armee de sociale maatregelen van Minis- r Aalberse werden begroet en het contrast, thans waar lo nemen. Diezelfde mr. 6ui ?r,e worc" ou door parlijgenooten vcr- omdat hij.consequent bleef. ring van de' eenzijdigheid der regee- Minisl m<ït feiten weerspreken. Heeft beider^ A»lberse niet den tegenstand der ar- tro,soer(1''8anisalie!1' "ok der Katholieke, ge- de arbejln 2'jn besluit tot verlenging van 'n,dustnie<^w'ee't voor de textiel- en melaal- Wie de h do ..Uiigel °l,ding der Regeering tegenover ïichtig bei^kken typografen", haar voor- bescheririe^ *on opzichte van den roep om sche re8ecrjn rcch'cn (waar zij als recht- besohou-wti dfe',n '>c8'nse' immers vóór is), 8 ®o„ ook ai i, hij ,l<5t re regeerino mot anders dan aan on- „~i. ho. °og karakter toekennen, altijd eens. 0161 bare maatregelen niet Zouden dezulken yan oen roode regeering soms betere verwachtingen hebben? Na tuurlijk niet. En wanneer zij in kortzichtig heid mochten moeuen, dat zij tijdelijk met een liberaal bewind beter geholpen zouden zijn, dan hebben zij te bedenken, dat zulk een regeering in ons land gelukkig voor goed is uitgesloten en nog slechts als het zwakste deel van een gemengd linksch kabinet zou kunnen bestaan, waarin rood de hoofdtoo zou aangeven. Laat onze propaganda aldus optreden, krachtig en bewust. Er resten haar nog vele maanden, maar die zullen dan ook energiek gebruikt dienen te worden. Er is een algemeene inzinking in het po litieke leven waarneembaarjde belangstel, ling is uiterst gering, oozdat de zorgen voor het dagelijksch brood duizenden kwellen. Groote vrees, dat een aanmerkelijk aan tal onzer kiezers eigener beweging zullen ovcrioopen hebben wij niet; maar wel, dat velen in een stemming van moedeloosheid van de stembus zullen wegblijven. De stem plicht immers is gebleken een prikkel van weinig beteekenis te zijn. Bovendien kan men verwachten, dat de tegenstanders niet zullen nalaten in troebel water te visschen. Daarom, wanneer morgen het politiek advies is vastgesteld, vlamme de geestdrift voor een intense politieke propaganda over het ge heele land op. Er is nog niets verloren, maar wel is er veel te behouden! Sociëteit irSt. Bavo''. Harmonie- en Fanfare-korpsen, 4 uur. Ned. Rijtuig en Wagfemmakerspatroons, 2.30 uur. Gewone zittingen, 4 uur. Stadsschouwburg. Wilsoasplein. Meyerink-uitvöering, 7 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagochtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. - Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten- Iconstelling van werken door Johan Thora Prikker. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Oud-Holland. VerwutfL - Strijkor kest. Bij hot vanwege do Vereeniging van Leeraren gehouden examen voor Engelsche Handelscorrespondentie is ge slaagd mej. J, Bakker, alhier. In aansluiting met het bericht van gisteren meiden we nog het volgende: De oonclusie van den Officier van Ju stitie bij de Haarlemsche Rechtbank, mr. De Vries van Doesburgh in de zaak van de Oodro te Haarlem; tegen den Staat der Nederlanden is van den volgenden inhoud. Eischeresse heeft in hare dagvaarding en overeenkomstige conclusio van oisch gesteld: dat tussehen haar en den tosnmaligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is gesloten een overeenkomst om streeks Februari «1 Maart 1918, aan gevuld in Ootober 1918 en do eerste helft van 1919; dat gemelde bewindsman op nader aangeduide gronden in strijd mot dio overeenkomst heeft gehandeld, mitsdien zich hoeft schuldig gemaakt aan wan prestatie, waarom eischeresse vordert ontbinding van do overeenkomst met ver goeding van kosten, schaden en inte ressen. Tusschon partijen staat vast, dat de Min. van L„ N, en Hl op 13 Fobv. 1918 aan do Commissio voor het Bloombollenbedrijf te Haarlem eon schrij ven heeft gericht betreffende „teclfcro geling bloembollenstreek." dat op dit schrijven zjjn gevolgd twee brieven, resp. van 18 Oct. 1918 en 6 Mei 1919. Naar 't oordeel van eische resse volgt uit deze briefwisseling tus sehen gemelde commissie on voornoem den Minister, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tussehen eischereese Oodro en gemolden Minister. Bij hot pleidooi heeft eischeresse nog staande gehouden dat meergenoemde com missie en de Oodro, eischeresse, voor den Minister een en dezelfde waren. In dit verband verwijst de Offioier naar voormeld oveneens door eischeresse geproduceerd schrijven van 18 Maart '18, waarvan de inhoud als niet weerspro ken tussehen partijen vaststaat, hetwelk eveneens is gericht Jot voornoemde com missie en waarin de Minister o.m. schrijft: „indien uwe commissie in over leg met Oodro enz." Waaruit volgt dat de Minister ondersohoid maakt tus sehen do commissie en de Codro. Uit de inhouden van gemelde brie ven, waarnaar do Officier verwijst, en die z.i. als niet weersproken tussehen partijen vaststaan, kan men zegt de Officier kwalijk root eischeresse van oordeel wezen dat daaruit volgt, dat go- melde Minister een overeenkomst heeft aangegaan roet iemand en dan nog wel de Oodro (eischeresse). Naai: het inzien van den Officier valt uit die inhouden niets anders op te maken dan dat het eea administratief schrijven ift van me.ej> gocoemden bewindsman tot voormelde commissie, welke met zijn machtiging in het leven wordt geroepen, door een door hem ingesteld rijksorgaan. Hieruit volgt, dat waar eischeresse haxe vordering grondt op meergenoemde over eenkomst die, gelijk boven betoogd niet bestaat, aan eischeresse hare vordering moet worden ontzegd. Zooals gemeld, is de uitspraak be paald op heden over vier weken, 16 Februari. Gisteren zijn in de openibare vergade ring van Gedeputeerde Staten behandeld de bezwaarschriften legen het beskuit van den Raad dezer gemeente, waarbij is be sloten geen medewerking te verleenen met betrekking tot de stichting van een open bare school voor uitgebreid lager onder wijs en een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs. De verzoeken tot stichting der scholen waren afgewezen, omdat op de stichting van deze bijzondere U.L.O.-school, de stichting van een openbare en misscliien ook -wel een katholieke, zou moeten vol gen. Het bezwaarschrift der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel, waarvan het verzoek tot stichting van een bijzondere U.L.O.- school afkomstig was, werd toegelicht door een der bestuursleden. Deze wees er op dat hel verzoek wettelijk volkomen juist was. De behoefte aan U. L. onder wijs is reeds lang gevoeld maar om finan- cieeie red-enen had men tot dusverre aan dit gevoel geen uiting gegeven. Het tweede bezwaarschrift, betreffende een openbare U.L.O.-school werd niet toegelicht, daa.r de vertegenwoordiger der appellanten ongesteld was. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur erkende, dat de verzoeken wet telijk juist waren. Had de Raad ze even wel ingewilligd, dan zou de gemeente, welke na de annexatie 3000 inwoners telt, niet minder dan 9 scholen bezitten want ook de katholieken zullen zulk onderwijs verlangen. Dat vraagt van de gemeente te groote financieele offers en de Raad heeft dan ook het besluit (zij bet onwet tig) genomen om de verzoeken niet in te willigen. Dit besluit moet dus eigenlijk al-s een noodkreet van het gemeentebe stuur worden beschouwd. Op een vraag van den voorzitter, waarom de Vereeniging het verzoek niet tot de gemeente Haarlemmermeer had gericht, daar Vïh de 18 opgegeven kinde ren, 5 te Halfweg 'en 13 te Zwanenburg wonen, antwoordde de vertegenwoordiger der Vereeniging, dat de school te Half weg staat, uitstekend is ingericht en waaraan de U.L.O.-school gevoeglijk aangebouwd kan worden. Ten aanzien van het verzoek tot stich ting van ©en openibare U.L.O.-school, deel de de vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur mede, dat dit om dezelfde rede nen was afgewezen. Het aantal kinderen, hetwelk was opgegeven, was daarenboven opgeschroefd1, volgens spreker. De voorzitter wees er nog op, dat de wet toeliet het verzoek tot stichting van een bijzondere U.L.O.-school in te willi gen en het andere verzoek af te wijzen. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur erkende dit. De Raad had ech ter beide verzoeken afgewezen om finan cieele bezwaren doch was wel bereid ver goeding te geven voor het bezoeken van U.L.O.-scholen in andere gemeenten. Tenslotte wees de vertegenwoordiger der Vereeniging nog op de bezwaren van het schoolbezoek in groote sleden. Gedeputeerde Stalen zullen later spraak doen. Uitspraken van 19 Januari 1922. J. G. K„ brievenbesteller le Haarlem- thans ged. Huis van Bew. Haarlem ambtsmisdrijf, 9 maanden gev. straf met aftrok preventieve hechtenis. J. Pil. C., te Haarlem, diefstal, zonder toepassing van ©enige straf ter beschik king van de regeering gesteld. A. M. S., hvr, II. J G te Haarlem, m»s- handèling, geldboete van f 5 subs. 5 da gen hechtenis. G. S„ los werkman, te Haarlem, bij verstek, verduistering, 2 maanden gevan genisstraf. K. B., lompenkoopman, te Haarlem, vrijgesproken. J. H. D., tuinder, te Beverwijk, mis handeling, 6 maanden gevangenisstraf - M. G., tuinder, te Heemskerk, mishan deling, 1 maand gevangenisstraf. P. G„ te Beverwijk, verstek vonnis be krachtigd. J. v. d. M. te Vel-seni, verstek vonnis bekrachtigd. C. K„ schipper te Katwiik aan Zee, bi) verstek, eenvoudige beüeediging, geldboe te van f 15, subs. 15 dagen gev.slraf. C. G. V., hvr. T. S, te IJmu-iden, bii verstek, diefstal, geldboete van 15 subs. 16 dagen hechtenis. J. P. veehouder te Broek in Water land, vonnis Kantonrechter Purmerend bevestigd. A. do W„ werkman, te Heemskerk, vonnis kantonrechter Haarlem bekrach tigd. J. P. K„ loopjongen te Hillego-m, ver duistering, geldboete van 20, subs. 1 maand tuchtschool. P. G. v. d. L., spoorwegarbeider te Lis- se, mishandeling, geldboete van 10 subs 5 dagen hechtenis. M. H. v. d. M„ schipper, zonder beken- die woon- of verblijfplaats, bij verstok, mishandeling, geldboete van 20 pubs. .10 dagen hechtenis, uit- 1. J. B., veehouder le Beemster, 2. H. D„ veehouder 1c Beemster, vernieling. Ie der geldboete van 10 subs. 10 dagen hethchteniis. A. V„ vrachtrijdersknocht te Beemster. dierenmishandeling, geldboete van f 10 subs. 5 dhgen hechtenis. H. F„ sigarenmaker, te Zaandijk, een voudige beleediigiiig, geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. E. A„ los werkman, te Purmerend, bij verstek, eenvoudige beleediging, geldboete van f 20, subs. 10 dagen hechtenis. J. M. V. hvr, J. L te Purmerend, een voudige beleediging, geldboete van 10 subs. 5 dagen hechtenis. Onder de door den H. E. Plebaan op te dragen plechtige Hoogmis op Zondag a.s., zal door het zangkoor der Kathedraal, onder leiding van den heer Henri Pielage worden uitgevoerd de Missa i.h. Sae. Ma- thildis van Hub. Cuypers. De heer Leo Pieiage zal daarbij het or gel bespelen. Op een personeel van ongeveer 80 per sonen zijn ter gemeente-secretarie rond 15 personen ziek. Dit cijfer van één vijfde één zesde geeft vrijwel de verhouding van het aantal ziektegevallen in alle gemeentelij ke bedrijven weer. Men heeft den indruk, dat het aantal ziektegevallen niet toeneemt, maar eerder afneemt, zoodat in dit geval het hoogtepunt der ziekte-crisis zou gepas seerd zijn. Het is natuurlijk moeilijk dit te heoordeelen. Scholen zijn nog niet geslo ten behoeven te worden, wel is een enkele klas tijdelijk met vacantiegestuurd. Dr. Lotsy naar Amerika. Dr. J. P. Lotsy vertrekt 29 Maart a.s. per stoom schip „Rijndam" naar Amerika, alwaar hij (e Baltimore op uitnoodiging van de Johns Hopkins Universiteit aldaar een serie voor drachten zal houden over „Evolution by means of hybridisation". Voor de Commissie voor de grenswijzi ging uit de burgerij zullen door de anti-rev. candidaat worden gesteld de hecrcn G. v. d. Boogaard en A. v. Driel en door de christ.- hist. de heer Joh. de Breuk, oud-Wethou der. Geen goede manieren. Een dezer dagen informeerde een Engelsche dame, verbon den aan een school in Engeland, naar een bollenfirma in de streek, die door adverten ties zijn clientèle tracht uit te breiden. Door' het schoolbestuur, waaraan bovengenoemde dame verbonden was, is in het seizoen een order geplaatst voor bloembollen bij de be wuste firma tot een bedrag van 17 ponct st. onder hijvoeging van cheque voor dat be drag. Ondanks herhaalde aanschrijving, twee maal per aangeteekende, volgt geen leve ring. De firma in kwestie heeft teu laatste bericht, dat de zending onderweg is afge keurd, omdat de bollen tijdens het trans port bevroren waren. Als men nu weet, dat die 17 pd. sl. was bijeengespaard door schoolkinderen, om met elkaar in staat te zijn eigen tuintjes te beplanten en mede te doen aan een onder- lingen wedstrijd, dan moet dubbel betreurd worden, dat het schoolbestuur de order plaatste bij een hoogst onbetrouwbaar per soon als hier in het spel is. Door praktijken, als hierboven geschetst, wordt <len reëelen handel onberekenbare schade berokkend. Het schoolbestuur zal zich nu wenden tol tien Consul in Holland, om langs dezen weg te trachten voldoening te krijgen. Het is ergerlijk, schrijft „Het Kweekers blad". vrouw Hartzer-Stibbe ons beeft te zeg- 1 gen zóó geheel verflauwen, dat men, om j l>ezig te zijn, zijn aandacht geheel aan de zetting, de orkestratie, de combinatie van Wavier- en orkestklank blijft schenken Daar is veel knaps, veel intelligents in hei detailwerk, al is niet alles, vooral niet de massale klank van 't groot koper, Meeds met evenveel geluk aangebracht. Hier bovenal schijnen mij in den orkesisalz ge deelten die nog geheel in de grondverf j steken. Maar al was alles in détail vol- J maakt le noemen: daarvoor kunstenaar toch geen concert? De hoor der vraagt pas in de tweede plaats naar het ,Jhoe," in de eerste plaats naar het „wat." En wat blijft on ten slotte als her innering anders dan een klaar, fijnzin nig en hoogst welluidend pianosrel, in l Er is een merkbare angst voor de griep onder de Haariemsche ingezetene*, en er i begint een a'mospheer te heersdien, die herinnert aan die tijdens de epidemie van eenige jaren terug. Het is alsof men bang is voor een geest, die hoven Haarlem schrijft de] zweeft, en een geesel hanteert, zoekend wien hij treffen zal. Vergaderingen worden zoo goed als niet meer uitgeschreven of gemeden, dientenge volge hokt ook de politieke actie, die nu ai lang en breed aan den gang moest zijn met het oog op de zeer aanstaande Tweede Kamerverkiezingen, van openbare middelen van vervoer maakt men alleen gebruik als men er niet builen kan, men besteedt bui- samenwenkdng met een hoogst knap ge- speelde orkestpartkie? Het blijft mij een onoplosbaar raadsel, wat de componiste tengewone zorg aan de verzorging van zijn bij 't ontwerpen van diit omvangijk toon- lichaam, omdat men weet dat daardoor de werk mag hebben voorgezweefd. bevattelijkheid voor griep minder groot Maar in haar Ghacorme voor solo ontstond een I wordt en dat piano w-e[ensci,ap da( d;c toonwerk dat men als men <jaar en daar voor alles en en minder bij elkaar, plus de die en die en dat daar aan do griep een gelukkig geslaagde compositie moet lijdende is, maakt dat velen zoo goed aanmerken. Hier werd de componisteais den geheelen dag met de gedachte rond- door het leidend beginsel vin rylhme, the- loopen van: ik ljeb dc griep nog niet, maar ma en vorm voor afdwaling op zijwegen joel ik er nog niets van? Hoe lang nog zal behoed. Mevrouw Hartzer-Stibbe schrijft. 1 „ur?n? 1 Toch is er geen beter middel om door dc bovendien oen zunver-piamstuschen satz 5 i griep 1e worden aangetast, dan de voort en speelt haar eigen werken op een wijze (|inen[]e vrees ze (e zullen krijgen. In dit verband een sprookje, dat duidelijk Concert voor de leden. Van een vroeger optreden van Mevrouw Marie HartzerStibbe heb ik nog aan gename herinneringen behouden toen zij «en vijf lal jaren met het Orkest vain het Concertgebouw onder leiding van Evert Cornells haar fijn Mozarlspei deed be wonderen. Thans kwam zij als gerijpte kunsteures met een klavierconcert, en nog mct een soi-owerk voo piano, alle twee eigen composities. Op alleszins eervolle wijze heeft de heer Gerharz zijn orkest met diit eerstge- noemd zeer uitgebreid en veeleisöhend toonwerk doen kennnismaiken en van zijn ensemble een buitengemeen loffelijke weergave der partitie verkregen. Te meer is dit van den dirigent een prijzenswaar dige praestatie, waar het hier een nieuw weric geldt, dat behalve technische nog andere moeilijkheden met zich brengt, waarover ik straiks nog een en ander wil zeggen. De componiste speelde haAr werk met een souplesse van aanslag, die in dit op zicht het aamhoonen van het werk tot een genot maakte. Bovendien was ©r tus sehen orkest en soliste ©en saamhoorig- heid di© zeer bijdroeg om 't werk duide lijk te verstaan. Als ilk dan zeg dat de compositie me absoluut niet bevredigde, dan is bij dit oordeel de wijze van uit voering geheet buitengesloten. Het hoofd feil van dit werk is, dat het in zijn drie deelen, dodh voornamelijk in het finale, een conglomeraat is van onderdeelen waaruit ©en vijftal oonoerten zou zijn te vormen. De componiste gebruikt overal het thema en zijn doorwerking, daarom ligt 't op den weg dat haar arbeid ook in den geest van soortgelijke composities wordt beoordeeld;. Is lang niet sleedis het thema belangrijk genoeg om te imponoe- en de bewerking is veelal slap en doet ten slotte de belangstelling voor, wat P)«- die allen lof verdient, wat men niet van elk componist kan zeggen. Beide werken zijn manuscripts, maar geen twijfel of voor het laatste werk, de Chaconne in c-klein, zai de uitgever niet moeilijk te vinden zijn. Mijn bewondering voor Gerharz' werk kracht en werklust is door deze uilvoe ring niet weinig vergroot. Immers hij vond nog tijd om naast het noodzakelij kerwijs groot aantal repetities voor dit nieuwe werk Tschaikowsky's Ballet uil Hoffmann's „Der Nuszknaoker" onder handen te nemen. De uilvoering ervan leidde diit belangrijke concert in. Maar welk een inleiding! Het orkest leek al van af de eerste maten geheel ingespeeld. Gerharz vroeg de stoutste dingen van zijn mannen en kreeg -de volle honderd pro cent van hun kunnen. Ik mag lijden dat hem thuis een nvassa verzoeken bereiken om dit werk heel spoedig le herhalen. En voor mijn part rl'an nog vele keeren: „op verzoek." Het speet 111e van no. 4 uit Grieg's Suite. Maar atiob, we zijn verwendt G. J. K. Arm gebroken. Do 77-jarige J. P. kwam hedenmiddag door de gladheid in do Wilhelminalaan te vallen. Do heer Tïolshaus waa spoedig ter plaatse om den ongelukkigen, die een bovenarm gebroken had, naar 't St. Eli zabeth's Gasthuis over te brengen. AJAX-SPARTAAN. Evenals liet Stadion-veld is het terrein van Ajax in een zoodanigen toestand, dat dit zelfs bij gunstige weersomstandig heden niet zoodanig verbeteren kan, dat do wedstrijd Ajax-Spartaan gespeeld zou kunnen worden. Het is dus vrijwel eoker dat er in Amsterdam a.s. Zondag geen le klas wedstrijd gespeeld ordt. „N. R. Ot." B, en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van rechten voor diensten, door den Keüiingsdiienst van waren voor het gebied Haarlem bewezen. Het tarief betreft alleen diensten, welke buiten verband staan met de uilvoering van de bepalingen, krachtens de Waren wet gegeven. B. en W. bieden Ier vaststelling aan een tarief van verpleegkosten voor bet St. Elisabeth's of Groote G.;-thuis. Volgens het tarief zullen de kosten van verpleging van hen, diie tegen volledige vergoeding daarvan in hot St. Elisabeth's of Groote Gasthuis worden opgenomen, be dragen per dag: de eerste klasse 11.voor patiënten, ingezetenen der gemeente; de eerste klasse 12.50 voor patiënten, niet-ingezetenen der gemeente; de tweede klasse 6.voor patiënten, ingezetenen der gemeente; de tweede klasse 7.50 voor patiënten, n,iet-ingezetenen der gemeente; de derde klasse 4. Voor de verpleging van kinderen bene den de 12 jaar, in de derde klasse is 3. per dag verseliuldiigdvoor in het gast huis geboren kinderen is gedurende de eerste drie welken na hunne geboorte geen verpleeggeld verschuldigd. Door de verpleegden in de le en 2de klasse is boven het verpleeggeld verschul- digd: voor het gebruik van de operatiekamer bij operatie respectievelijk 26.en 16.—; en voor hC| gebruik der badkamer Voorts zijn onld'er de voor dei» klassen te bepalen vorptoeggdden niet begrepen, de kosten van genees- en verbandmiddelen, het gebruik van wijn of andere buitenge wone zaken en de aan die verpleegden te verleenen genees- en heelkundige hulip. Het verpieeggeld moet telkens 14 dagen vooruit betaald worden. Door de patiënten lste en 2de klasse moet bovendien worden Jestort voor evemtueele verschotten ocne >m van 25.bij opname en zoo dik wijls als dit bedrag is verbruikt. Het te veel betaalde wordt bij vertrek of overlij den terug gegeven. De dagen van aankomst en vertrek worden mede in rekening ge bracht. Inwonende dienstboden worden m de 3© kl. kosteloos •verpleegd, .wanneer, hum maakt, wat we bedoelen: Het is eenige duizenden jaren geleden. In de buurt van Alexandria kwam de Engel des Levens den Dood tegen op weg naar die stad. Op de vraag van den Engel wat het doel van de reis was, antwoordde De Dood: „ik ga naar Alexandria om er de Pest te bren gen". „En hoeveel slachtoffers denkt gij daar te maken?" „Niet meer dan tienduizend," luidde het antwoord. Na vele dagen ontmoette de Engel weder om den Man met de Zeis, thans op den te rugweg van Alexandrië. De Engel zeidc: „Hoe komt dat nu? Gij zeidet mij r' -t meer dan tienduizend slachtoffers te zulten vragen en ziel, niet minder dan dertigdui zend menschen vielen len prooi aan de I'est in Alexandrië. De Magere Man lachte en zeide: „Ik heb niet meer dan tienduizend slachtoffers ge vraagd, de andere twintigduizend zijn van angst gestorven, maar dat is mijn schuld niet." Daar zit deze leering in dit sprookje, dat er inderdaad geen beter middel om de griep te krijgen is, dan er voor te vreezen. Lalen de lezers en lezeressen uit dit „Da- miaalje" de nuttige les putten, dat zij bijzon der in deze dagen zich lichamelijk niet al te veel vermoeien, zorg besteden aan hun voedsel, maar bovenal hun goed humeur niet verliezen en niet te veel aan de griep denken. Daarnaast het vertrouwen op God bewaren. Wij van onzen kant zullen er toe mede werken de stemming niet te bederven door dagelijks niet al te veel narigheid over de uitbreiding van de griep te vertellen. Barometerstand 757. Neiging vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Jan. 1922. Hoogste barometerstand 774-2 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 744.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Jan. 1922: Meest matige Zuidoostelijke tot Zuide lijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst 's nachts. Temperatuur overdag om het vriespunt. Voor het examen Boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen gehouden, is geslaagd de heer 0. Bol, alhier. werkgevers zich verbonden hebben tot betaling van 10 's jaars voor elke dienst- bode, diie in hun dienst is. -Versohenien is het bekende voorstel van dien heer Poppe omtrent pensioimee- ring van ambtenaren dat in de readmit ting van 29 December terug gegaan was naar B. en W. om prae-advies. B. en W. hebben er thans prae-adives op uitgebracht en deelen mede, dat zij rich met het voorstel van. den heer Poppe k»*^- nen vereenigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1