De Paus is stervende. Politiek-Advies-vergadering. DAMIAATJES feuilleton De vondeling ZA 'il JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. I404S DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Volgens een zoo juist door ons ontvangen telegram is de Paus stervende. De geneesheeren hebben den geheelen nacht bü het ziekbed van Z. H. gewaakt. De Paus overhandigde zelf aan Kardinaal Gasparri zijn lestament. Kardinaal Vannutelii zeide, dat op het oogenblik de dood van den H. Vader een groot ongeluk zou zijn. Voor meerdere bijzonderheden over den ziektetoestand \an Z. H. zie blad 3, Hoofdblad. Wij verzoeken onze Geestelijk heid, om tot nadere aankondiging, na iedere H Mis met het volk te bidden vijfmaal het Onze Vader en Wees Gegroet, voor 's Pausen herstel of zielerust. M. P. J. MöLLMANN, Vicaris-Generaal. Haarlem, 21 Januari 1922. UIT OEN OMTREK. HAARLEM. De Codro-zaak. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. VELSEN. De Griep. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HALFWEG. SPAARNDAM. LISSE. BENNEBKOEK. ZONDAG 7 uur en half 9 gelezen H. H. Missen, 10 uur de Hoogmis; 2 uur Catechismus3 uur Vespers (19). DINSDAG. 's-Avonds 7 uur Apo logetische cursus in het R. K. Vereeni- gings ebouw. WOENSDAG. 's-Avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef (65). ZATERDAG. Van 48 uur ge legenheid om te biechten. (Naar Louise de la Ramé) Na den wijnoogst mocht het vee grn- Zen, waar het wilde, dan kon het geen Schade meer doen deze frissche, kla- e herfstmorgens, als de wolken voor e winden vluchten en de hitte was •"dweiien, waren voor Umiltè een °ef!°tdan was zij heel alleen in de '.'Je natuur en slechts de takken der '!■!'- en denneboomen stonden tus- >en haar en den hemel. ha'0en ZÜ op zekeren dag zoo met sar[ .eien alleen was, kwain Netta Zij uit het dennen kreupelbosch. acJ een paarlsnoer in de hand. Opbleef staan en toonde het aan wer a, tegen wie zij vroeger ternau- Pa.arle°d had gesproken. „Kijk Deze Mijn 0n 2ijn nieuwEn hoe mooi ?e ihjjUhoom uit Pontassieve schonk '®n zijn l'sterenavond. Fraaiere paar- 'k gel0 ,r niet in heel 't dorp neen, na -'hè i?c"s n'e* 'n Signa." d;'r keek er maar heel eventjes Schillij>. 11 Wel aardig," zei ze onver- ^>enet te Zep„ls dat aI> wat je er van r'ep Netta in haar lier Mht Ze"u?.een gewone paarlen. Nu e h,j cjen eersten jUWe- ,»Wat kan Umiltè knorrig1' dat schelen vroeg ik geloof het, dat 't jou niet kan schelen zei Netta spottend. „Jij zotidt die paarlen niet willen heb ben, hè Jij, die vruchteloos naar Virginio Donaldi gehengeld hebt." Het bloed schoot in Umiltè's ge laat, het vuur in haar oogen. Zij tril de van toorn, terwijl zij naar de klei ne gestalte van het meisje keek. „Ik? Ik? Mankeert het je in je hersens, Antoinetta Sari Ik 1 Jij hebt naar Virginio Donaldi ge zucht en gesmacht, en ik wil je we' zeggen, dat hij van me hield van mij van mij hoor je 'ten ik. ik zond hem weg gelijk dit ding 1" Zij slingerde een afgevallen spar appel over haar schouders, zoodat hij bergaf in een kloof rolde en een geit, die daar graasde, verschrikte. Netta werd zeer bleek. Zij kon aan de waarheid der leelijke, hoonen- de woorden van haar mededingster niet twijfelen. „Je maakt mij zoo laag en gemeen als jij zelf bentzei Umiltè met toor nige verachting van zich zelve en van haar tegenpartij. Met een tak in heur hand dreef zij de koeien den dennen- berg op. Zij wist, dat zij onedel je gens den afwezigen soldaat gehandeld nad, dat zij niet het recht bezat, om zijn heilig geheim te onthullen, maar men was «n deze streken niet kiesch geheimhoudend. Netta ging met haar paarlen naar huis zij was er zoo trotsch op ge weest, en nu hadden ze in haar oogen niet veel meer waarde dan de eieren van een vink. Umiltè had zich gewroken, maar zij was verdrietigtoen zij achter de koeien liep door den breeden weg in het dennenbosch, waar de cycla men zoo dik stonden, was zij onte vreden over zichzelve. Welk onrecht had Virginio haar dan gedaan, dat zij hem verraden en bespotten mocht Het was juist de tijd van den drui venpluk. De wingerden hadden goed gedragen en overal werd het avond eten gevierd met dansen, zingen en mandolinespelvroolijkheid en vreugd gingen door heel het land, zoowel op den Pian' di Cerri als elders, alhoewel de menschen daar niet welgesteld konden genoemd worden. Umiltè werkte den ganschen dag in de wijnbergen, niaar als het avond werd en het prettig gedoe begon, dan sloot zij zich op haar hooizolder op. Netta Sari danste overalhet paarl snoer gleed om haar verhitten hals heen en weer. „Dat toont, hoeveel zij van Vir ginio houdt," dacht Umiltè met diepe verachting. Zóó zou zij niet van hem ehouden hebben, als zij hem eens aar hart had geschonken. De wijnoogst werd door een feest bij signora Rosa besloten de brave, strenge vrouw wilde geen spoor van verdriet vertoonen, alhoewel heur hart pijn deed wegens den afwezigen zoon zij maakte een grootsch feest maal gereed, grootscher dan gewoon lijk, en noodigde de lieden mijlen ver uit den omtrek daartoe uit. Niemand mocht vermoeden, dat haar beminde zoon door een meisje uit het vonde lingenhuis was afgewezen, zeide zij bii zich zelf. Zij beval Umilta daarbij tegenwoordig te zijn en Umilta ge hoorzaamde'; zij zag er bekoorlijk uit met den trotschen blik in haaf donkere oogen en het in 't schijnsel der lampen goudglanzend haar, maar de mannen waagden zich niet in haar nabijheid. „Men zou evengoed kun nen beproeven een wilde kat uit het bosch aan te pakken," zeiden zij, en dus bleef zij aan zich zelve overgela ten, gelijk zij verlangde. Terwijl de gasten nog aan den maaltijd zaten, sloop zij naar den hooizolder en begaf zich te bed. Geen man uit heel die talrijke verzameling kon met Virgi nio gelijkgesteld worden, dacht zij zoo groot, bleek, schoon, vol fijne manieren, gelijk een graaf of ridder En zij had hem weggegooid als een sparappel. Zij gevoelde een trotsche vreugde, en toch kwamen de tranen in haar oogen onder het bidden van den rozenkrans, eer zij zich op haar schamele legerstede ter ruste vlijde, terwijl beneden de fluiten en gitaren weerklonken en het houtwerk van den hooizolder dreunde van het geweld der dansende paren. Middelerwijl was Netta Sari be neden haar paarlen halssnoer kwijt. Met een gil hield zij op met dansen en klaagde jammerlijk over haar ver lies. Hoe had zij het verloren Wan neer En waar Zij wist het niet terwijl zij de hand ophief, om een mug te verjagen, had zij op 't zelfde oogenblik het snoer gemist. Iedereen drong zich om haar heen, allen zoch ten op den vloer, op en onder de ban ken. lichtten in eiken donkeren hoek maar er was nergens een halssnoer te vinden, zelfs geen kapotgetrapte parel op de planken. De muziek zweeg, de dans werd gestaakt, alleen de ton gen bewogen zich ijverig het baat te evenwel niet, het halssnoer was weg en bleef weg. Netta wist niet waar zij het verloren had zij had den heelen avond zoo druk gedanst. Zij snikte wanhopig. Zoo'n mooi halssnoer Het geschenk van haar oud-oom uit Pontassieve Wat was een meisje zonder paarlen Een vogel zonder veeren. Netta weende bittere tranen. Donna Rosa ergerde zich, dat zulk een verlies in haar eerlijke woning moest gebeuren en riep luide, dat zij het heele huis van onder tot boven, in alle hoekjes en gaatjes wilde door zoeken zij nam een groote olielamp en lichtte door de donkere gangen en op de steenen trappen. De lieden hielpen haar zoeken, maar er was niets te vinden. „Wij hebben overal gezochtriep donna Rosa moedeloos. „Behalve op den hooizolder," zeide Netta fluisterend, maar beet zich terstond op de lippen en scheen be rouw over haar woorden te gevoelen. „Denk je dan, dat de koeien je paarlen hebben opgegeten vroeg signora Rosa. „Kom, we zullen gaan kijken, hoewel het een dwaasheid is." Zij ging met een harer dochters en met Netta naar den koestal en zij beklommen de houten trap, wel ke naar den hooizolder voerde. Umiltè, vermoeid door het lange dagwerk, sliep den vasten slaao van jeugd en gezondheid zij was onder het rumoer van 't dansen ingedom meld en werd niet wakker, toen zij binnentraden. De lichtstraal, welke op haar oogen viel, wekte, verblindde en verwarde haar. „Wat is er gebeurd mompelde zij, terstond aan haar koeien denkend. „Netta heeft haar halssnoer ver loren. Het is vreemd," zei signora Rosa, „Natuurlijk kan het hier niet wezen, maar om haar tevreden te stellen.. De zin werd niet voleind, want toen Umiltè zich op haar ontblooten arm ophief en haar met verschrikte oogen aanstaarde, rolde een enkel wit bol letje uit haar legerstede van hooi en glinsterde in het schijnsel der lamp. Het was een paarl. Netta vloog er op af. „Dat is een van mijn paarlen," kreet zij. Het gelaat van donna Rosa werd aschgrauw en zeer streng. „Sta op, Umiltèzei zij barsch. Umiltè stond op. Donna Rosa woel de zwijgend en vlug metde handen door het hooi. In het volgende oogenblik haalde zij het halssnoer van Netta er uit te voorschijnhet koord er van was kapot, eenige paarlen los. „O jou,leelijke dievegge I" schreeuw den Netta en haar vriendin. Donna Rosa ging op het hooi zittenalle kleur week uit haar bruin, hard ge laat. „Het is onmogelijk," mompelde zij. BUREAUX: Hedenochtend ten 10 uur kwamen te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Weienschappen de afgevaardigden bijeen tot samenstelling van het Politiek Advies. De vergadering stond onder leiding van het Fondsbestuur en werd door den voorzitter van den Algemeenen Bond, mr. A. baron var> Wijnbergen, met de volgende woorden geopend: Van harte heet ik u, geachte afgevaar digden, namens het Bondsbestuur, welkom in deze vergadering. Voor de eerste maal vindt op heden toepassing het artikel van ons nieuw Bondsreglement, krachtens het welk met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen uit de R.-K. Rijkskieskringor- ganisaties de daartoe expressetijk door de besturen aangewezen afgevaardigden door hel Bondsbesluur worden saamgeroepen, teneinde onder zijn leiding, zoo noodig de kiezers omtrent te stellen candidaten te die- "en van advies. Veel is daaraan voorafgegaan. Daargela ten de vraag, of, gelet op de opgedane er varing, zulks in de toekomst zóó blijven ■san, is, in afwijking van hetgeen wij bij andere partijen waarnemen, binnen de ka tholieke parlij omtrent te stellen Candida- ten hel eerste woord aan de georganiseerde kiezers. En zoo hebben wij de laatste maan den over gansch het land een bewonderens waardige activiteit onder ons kiezerscorps kunnen waarnemen, het resultaat dat ten toon gespreid is, is een rijkdom aan Kamer- candidaten, die voor menigeen zeker verras send was. In de kiesvereenigingen is alle vrijheid gegeven allen naar voren te bren gen, van wie men overtuigd was, dat hun afvaardiging ter Tweede Kamer zou wezen in 's lands belang, en van die vrijheid is in zeer, zeer ruime male gebruik gemaakt. In en buiten de kiesvereenigingen, in de pers, zijn verschillende candidaten bespro ken geworden, de besturen der R.-K. Rijks- lieskringorganisalies hebben nauwkeurig nagegaan, wat binnen hun ressort werd gezegd, geschreven, verlangd, en ten slotte zijn met zorg gekozen de afgevaardigden naar deze vergadering, die in 't bezit van dien kostbaren schat aan gegevens, door de actie der laatste maanden verstrekt, na onderling overleg, hier zullen hebben vast te stellen, wat naar hun oordeel voor de katholieke partij en voor het vaderland het best wezen zat. Ziedaar aangegeven het gewicht uwer taak, ziedaar aangegeven uwe overgroote verantwoordelijkheid. Onjuist ware de meening, dat de beslis singen hier te nemen niet van zoo groot belang zijn, wijl hier slechts advies wordt uitgebracht, en het laatste woord ten slotte aan de kiezers is, die derhalve dragen de verantwoordelijkheid. Neen, de kiezers hebben hun meening gegeven, hebben al de gegevens, die zij be zitten, ter beschikking dezer vergadering gesteld, opdat ze door u zouden kunnen verwerkt, in onderling verband gebracht, getoetst worden aan 't belang van partij en land, en verwachten nu van u een ant woord op de vraag, op welke wijze zij slïaks bij de stemming van hun vryheid het best ten algemeenen nutte gebruik zullen maken. En de kiezer die dan ook het hier EEN STEMMIG gegeven advies want alleen dan zal het waarde hebben; van een over stemming van de minderheid door de meer derheid kan in deze vergadering geen sprake zijn eenvoudig volgt zonder meer, is daarmede ten eenenmale verantwoord. Zal deze vergadering beantwoorden aan haar doel, dan worden hier de lijsten vastge steld, en wordt op het hier gevallen besluit straks de sanctie der kiezers gevraagd. Van de kieskringbesturen mag verwacht, dat zij den kiezers die taak gemakkelijk maken door hun in de gelegenheid te stel len met het aanbrengen van één enkel teeken op het stembiljet te kennen te geven, dat zij zich vereenigen met het politiek advies. Waar zoo de zaken staan, begrijpt gij gemakkelijk uw groote verantwoordelijk heid. Met terzijdestelling van alle persoon lijke sympathie of antipathie, met terzijde stelling van alle persoonlijke- of groeps- belangetjes, hebt gij U uitsluitend te laten leiden door de vraag, wat geëischt wordt door partij en land, in 't bijzonder ook bij de keuze der plaatsvervangers, zijnde de personen, die in de toekomst geroepen zul len worden deel der katholieke Kamerfrac tie uit te maken. Nog pas geleden heeft een liberaal orgaan geschreven: „het gehalte van de Kamer is „sinds 1918 steeeds verminderd. Daarover „te zwijgen baat niet, en juist wie, als wij „zoo gesteld is op een krachtig parlement, „omdat daarin en daarin alleen de waar- „borg voor onze volksvrijheid ligt, voelt „den plicht op dit euvel te wijzen." Voor zoover die woorden ook op ons katholieken mochten van toepassing zijn, bevatten zij een duidelijke vingerwijzing ten opzichte van hetgeen wij bij het stellen der plaatsvervangers hebben in acht te nemen. Zorgen wij, dat de katholieke fractie in onze Tweede Kamer de eerste zij niet al leen in getal, maar ook, ja vooral in hoe danigheid. Allen hebben wij ongetwijfeld heden ochtend God gebeden, dat Hij onzer arbeid moge zegenen. Moge God die bede ver- hooren, blijve ons gedurende den ganschen loop onzer beraadslagingen het besef leven dig voor den geest van de groote verant woordelijkheid jegens God, jegens de partij, jegens het land. En thans nog een bijzonder woord van welkom tot U M.M. H.H. R.-K. Journalis ten, welker tegenwoordigheid hier we stel len op hoogen prijs. Uit den aard der zaak kon de heden te houden vergadering niet zijn openbaar. Toch heeft het Bondsbestuur gemeend U te moeten uitnoodigen èn om bij herhaling U te geven een welverdiend blijk van vertrouwen, èn omdat wij meenen dal het van groot belang is, dat gij, al kan hel niet worden gepubliceerd, ten volle op de hoogte zijt van hetgeen hier voorgeval len is. Gaarne zij hier openlijk namens het Bondsbestuur dank gebracht aan onze katholieke Pers voor den steun tot dus verre ondervonden, een steun, dien wij in de moeilijke maanden, die aanstaande zijn, in dezelfde ruime mate als in de vorige verkiezingscampagne hopen te genieten. In 't bijzonder vertrouwen we, dat onze katho lieke Pers, komt heden een eenstemmig advies tot stand, dat krachtig zal steunen, alsmede alle pogingen zal aanwenden om te bevorderen, dat, wordt straks een termijn gesteld, binnen welken de eindstemming over de lijsten moet hebben plaats gehad, die termijn in alle kieskringen wordt in acht genomen. Teneinde een en ander ech ter te kunnen doen was 't noodig, dat de Pers op de hoogte zij van het hier verhan delde. En thans, geachte afgevaardigden, moge ik U uitnoodigen de beraadslagingen aan te vangen. Met de hulp van Boven mogen zij leiden (ot goed resultaat." De vergadering ging vervolgens over in comité-generaal. Het verkregen resultaat zal zoodra mogelijk in de Pers worden be kend gemaakt. In aansluiting met het bericht van gisteren melden we nog het volgende: De conclusie van den Officier van Ju stitie bij de Haarlemsehe Rechtbank, mr. Do Vries van Doesburgh in de zaak van de Coiro te Haarlem tegen den Staat der Nederlanden is "Van den volgenden inhoud. Eischeresso heeft in hare dagvaarding en overeenkomstige conclusie van eisch gesteld: dat tusschen haar en den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is gesloten een overeenkomst om streeks Februari en Maart 1918, aan gevuld in October 1918 en de eerste helft van 1919 dat gemelde bewindsman op nader aangeduide gronden in strijd met die overeenkomst heeft gehandeld, mitsdien zich heeft schuldig gemaakt aan wan prestatie, waarom eischeresse vordert ontbinding van de overeenkomst met ver goeding van kosten, schaden en inte ressen. Tusschen partijen staat vast, dat de Min. van L., N. en H. op 13 Febr. 1918 aan de Oommissie voor het Bloembollenbedrijf te Haarlem een schrij ven heeft gericht betreffende teeltre geling bloembollenstreek.*' dat op dit schrijven zijn gevolgd twee brieven, resp. van 18 Oct. 1918 en 5 Mei 1919. Naar 't oordeel van eische resse volgt uit deze briefwisseling tus schen geniOide commissie en voornoem den Minister, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen eischeresse Oodro en gemelden Minister. Bij hot pleidooi heeft eischeresse nog staande gehouden dat meergenoemde com missie en de Oodro, eischeresse, voor den Minister een en dezelfde waren. In dit verband verwijst de Officier naar voormeld eveneens door eischeresse geproduceerd schrijven van 18 Maart '18, waarvan de inhoud als niet weerspro ken tusschen partijen vaststaat, hetwelk eveneens Ï3 gericht fot voornoemde com- mjssie en waarin de Minister o.m. schrijft: „indien uwe commissie in over leg met Codroenz." Waaruit volgt dat de Minister onderscheid maakt tus schen de commissie en de Oodro. Uit de inhouden van gemelde brie ven, waarnaar de Officier verwijst, en die z.i. nis niet weersproken tusschen partijen vaststaan, kan men zegt de Officier kwalijk met eischeresse van oordeel wezen dat daaruit volgt, dat ge- mflde Minister een overeenkomst heeft aangegaan met iemand en dan nog wel de Codro (eischeresse). Naar het inzien van den Officier valt uit die inhouden niets anders op te maken dan dat het een administratief schrijven is van meer- Burgerl. Stand, Geboren: Zoon van A j J: BlankevoortStephamis. Getrouwd: H. Sand en E. A. Walpot. H. Boteenbroek en A. J. Bolseribroek. Overleden: C. H. Verlheijden, 35 jaar. J. A. C. Koens, 66 jaar. E. ter Linden, 76 jaar. J. B. Bos, 60 jaar. Jonkvr. M. C. A. van Merlen, 86 jaar. Dezer dagen vervoegden zich bij een ingezetene alhier, drie he oren van de Rijksbelastingen te Beverwijk, om beta ling te vorderen der nog volgens hen openstaande Hij kam kom s ton bel as ting Anders zouden zjj tot inbeslag-name der goederen over gaan. De vrouw, die al leen thuis was, maakte zich zeer zenuw achtig, zoodat, alhoewel zij kon weten dat de belasting betaald was, zij daar over in twijfel kwam. Zo vroeg om eenige dagen uitstek De hoeren wilden daar niet van weten en zeiden: „neen, nu betalen, anders leen je het maar bij .je buren". Toon kwam het geheugen bij de vrouw terug, en kon zij hot reeds lang betaalde biljet toonen. Tot zoover onze oorrespondent. Weet de vrouw wel zeker dat het ambtenaren der belasting waren Subsidieaanvrage ten- behoeve van de R.K. bewaar school te Driehuis Met betrekking tot het om prae-advies in hunne handen gesteld verzoek van het R.K. Parochiaal Schoolbestuur van den H. Engelmundus te Driebuis om een sub sidie ten behoeve van zijne bewaarschool aldaar, merken B. en W. op, dat noch de sterkte van het personeel noch zijne belooning voldoet aan de daarvoor bij de verordening op de subsidieering van het bijzonder bewaarsohoolonderwjjs ge stelde eischen. *0900* OOOOOOÓ Er is een merkbare angst voor de griep onder de Haarlemsehe ingezetenen, en er begint een atmospheer te heerschen, die herinnert aan die tijdens de epidemie van eenige jaren terug. Het is alsof men bang is voor een geest, die boven Haarlem zweeft, en een geesel hanteert, zoekend wien hij treffen zal. Vergaderingen worden zoo goed als niet meer uitgeschreven of gemeden, dientenge volge hokt ook de politieke actie, die nu al lang en breed aan den gang moest zijn met het oog op de zeer aanstaande Tweede Kamerverkiezingen, van openbare middelen van vervoer maakt men alleen gebruik als men er niet buiten kan, men besteedt bui tengewone zorg aan de verzorging van zijn lichaam, omdat men weet dat daardoor de bevattelijkheid voor griep minder groot wordt en dat alles bij elkaar, plus de weienschap dat die en die en die en dat men daar en daar en daar aan de griep lijdende is, maakt dat velen zoo goed ais den geheelen dag met de gedachte rond- loopen van: ik heb de griep nog niet, maar voel ik er nog niets van? Hoe iang nog zal 't duren? Toch is er geen beter middel om door de griep te worden aangetast, dan de voort durende vrees ze te zullen krijgen. In dit verband een sprookje, dat duidelijk maakt, wat we bedoelen: Het is eenige duizenden jaren geleden. In de buurt van Alexandrië kwam de Engel des Levens den Dood tegen op weg naar die stad. Op de vraag van den Engel wat het doel van de reis was, antwoordde De Dood: „ik ga naar Alexandria om er de Pest te bren gen"- „En hoeveel slachtoffers denkt gij daar te maken?" „Niet meer dan tienduizend," luidde het antwoord. Na vele dagen ontmoette de Engel weder om den Man met de Zeis, thans op den te rugweg van Alexandrië. De Engel zeide: „Hoe komt dat nu? Gij zeidet mij niet meer dan tienduizend slachtoffers te zullen vragen en ziet, niet minder dan dertigdui zend menschen vielen ten prooi aan da Pest in Alexandrië. De Magere Man lachte en zeide: „Ik heb niet meer dan tienduizend slachtoffers ge vraagd, de andere twintigduizend zijn van angst gestorven, maar dat is mijn schuld niet." Daar zit deze leering in dit sprookje, dat er inderdaad geen beter middel om -de griep te krijgen is, dan er voor te vreezen. Laten de lezers en lezeressen uit dit „Da- miaatje" de nuttige les putten, dat zij bijzon der in deze dagen zich lichamelijk niet at te veel vermoeien, zorg besteden aan hun voedsel, maar bovenal hun goed humeur niet verliezen en niet te veel aan de griep denken. Daarnaast het vertrouwen op God bewaren. Wij van onzen kant zullen er toe mede werken de stemming niet te bederven door dagelijks niet al te veel narigheid over d(, uitbreiding van de griep te vertellen. Barometerstand: 763. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Bovendien werd de indruk verkregen, rlat men in bet onderhavige gevaL meer te doen heeft met eene zoogenaamde voor bereidende klasse, dan met eene be waarschool in den zin der genoemde ver ordening. Voorts kan de inrichting, als zooda nig, ook niet geacht worden te voldoen aan de bepalingen van meergemelde ver ordening, zoodat B. en W. den gemeen teraad in overweging geven, afwijzend op gemeld verzoek te beschikken. Lichtbeeldenavond. Voor de leden van 't Meisjes-Patronaat en der Maria- congregatie, zal de Weleerw. Heer Lükn, kapelaan te Haarlem, in het patronaats gebouw een lichtbeeldenavond geven over Lourdes. 1 Het belooft een mooie avond to wor den. Door bijzondere omstandigheden is de jaarvergadering van de R. K. Propn- gandaclub uitgesteld tot Woensdag, 25 Januari, 's avonds to half acht. Dat van oen Griepepidemie bijna gesproken kan worden te Velsen en Om streken, bewijst wel het foit dat thans meer dan hondordzestig zieken op de lijst vermeld staan, alleen van de pa pierfabriek. Griep. De griep schijnt zich ook hier uit te breiden. Velen liggen althans ziek. Van de leerlingen der O. L.-School te Halfweg zijn 40% ziek, plus een leer kracht. 1 Door het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf te Halfweg is een aanvang ge maakt met het bouwen van een elec- trisch straatverliehtingsnet in het ge deelte ressorteerende onder de gemeente Haarlemmerliedo en Spaarnwoude, nabij Rijnlandsch Huis. Apologetische cursvts. Woensdag avond werd wederom voor eeu vrij goed aantal opgekomenen een Apo logetische cursus gegeven door Ka pelaan v. d. Berg. Z.Eerw. gaf in een mooi betoog antwoord op de vraag: „Wat leert het geloof over het ontstaan van dc wereld?" Z.,Eerw. deed uitkomen dat we met korte woorden moeten ge- looven dat God de wereld schiep door zijn wil uit het niet. Vervolgens deed inleider zien wat de wetenschap leert over het ont staan van het heelal en deed daar na uitkomen welk besluit er voor ons valt te trekken uit hekgeen het geloof en de wetenschap lcerL In het tort behandelde Z.Eerw. nog den zondvloed en deed daarna uit komen wat wij volgens óns geloof moeten vasthouden van den zondvloed Hierna werden nog enkele vragen ge steld en beantwoord. e *ij "^artjjo (Wordt vervolgdt-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1