i m m ifi£DÏSSHE PRAATJES. SCflAAKRUBRlEK. KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS. L^ÖBÖUWIËN VISSCHERIJ. ELCK WAT WILS. ccxxv. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT EN SPEL. ZATERDAG 21 JANUARI 1922 TOEVALLEN. Ill Kennen wij aan den eenen kant patiënten, die een of twee aanvallen hadden te doorstaan, zoo zijn er ook, die telkens gekweld worden en wel in zoo'n hevige mate, dat de eene aanval nog niet is afgeloopen of de volgende staat al weer voor de deur. Het bewustzijn wordt in dergelijke ge vallen dan ook geheel en al bene veld en 't komt voor, dat de patient zeer verward en soms tevens zeer ge vaarlijk wordt. Het spreekt van zelf dat het physiek op deze wijze sterk ondermijnd en de levensdraad on tijdig afgesneden wordt. De toevallen openbaren zich ge woonlijk op zeer jeugdigen leeftijd, somtijds al in de prilste jeugd. Wordt het kind volwassen, dan treedt deze aandoening meestal meer en meer op den voorgrond. Ook op lateren leef tijd kan de ziekte optreden, hoewel dit vrijwel tot de zeldzaamheden behoort. Tal van processen in het leven schij nen ook deze aandoening als het ware uit te lokken. Zoo wil ik niet onver meld laten dat de zwangerschap in sommige gevallen, haar invloed laat gelden, meestal ten kwade, doch ook wel een enkele maal ten goede. De aanvallen treden zoowel op den dag als des nachts op, hoewel dit laatste meestal geruimen tijd ver borgen blijft, vooral als de patient alleen slaapt en de toevallen geen ernstig karakter dragen. Bij zijn ont waken merkt de patient dan hoogstens dat zijn tong wat bloedt of zijn lip pen wat stuk gebeten zijn en zijn bed zich in een min of meer onordelijken staat bevindt, maar overigens be speurt hij wei j van den aanval. is deze eek e wat zwaarder ge weest, dan zij11 de verwondingen meestal niet alleen van ernstigen aard, doch de patient gevoelt zich ook minder prettig en heeft bij 't ontwaken een zeer suf en dof gevoel in het hoofd. Naast degenen, die al leen s-nachts gekweld worden door aanvallen, vinden wij ook personen die uitsluitend over dag aangetast worden, terwijl als derde categorie diegenen vermeld kunnen worden, die zoowel overdag als 's-nachts de dupe dezer ziekte zijn. Zoo de lijder niet al te vaak door toevallen wordt aangetast, dan is hij in den tusschen- tijd geheel en al normaal en tot alle werk in staat. Treden de aanvallen evenwel vaak op, dan neemt het ge heugen in vermogen belangrijk af en staan zij in alle opzichten ten ach ter bij den gezonden mensch. Als algemeene regel geldt dushoe talrij ker aanvallen des te minder bekwaam de patiënten tot het verrichten van arbeid in de tusschenperioden zijn. De duur der ziekte i zeer wisse lend. Immers elke toeval kan de laat ste zijn. Naast de bekende voorko mende middelen, waaronder het Broomnatrium en Broomkalium goe de bekenden van den lijder zijn, ;omt het ook vooral aan op de levenswijze van den patient. Allereerst willen wij erop wijzen dat elke lichamelijke- of geestelijke overspanning een! na deeligen invloed uitoefent. Hij dient matig te leven in alle opzichten, op tijd naar bed gaan en niet al te vroeg opstaan, terwijl zijn eten en drinken eenvoudig dient te zijn. Specerijen, thee, koffie, en alcohol moeten tot een minimum beperkt worden, om dat zij een aanval in de hand werken. Ten slotte wil ik nog een enkel woord wijden aan een groep lijders, waar de toevallen het gevolg zijn van een hersenaandoening of van den schedel, zoodat op deze wijze de her senmassa geprikkeld wordt. Hoe 't ook zij in dergelijke gevallen kan een operatie heilbrengend zijn en den patient geheel en al genezen van zijn aanvallen. Ik wil niet eindigen zonder u te hebben medegedeeld dat wij het uit breken van den aanval niet zelden kunnen tegenhouden door den patient tijdens de periode, die a n den aanval voorafgaat, krachtig te wrijven. Wij moeten hierbij opmerken dat dit alleen voor die gevallen geldt, waar de tusschenperioden vrij lang zijn. Bij korte tusschenpoozen heeft deze manipulatie geen waarde. Ik hoop eenigszins geslaagd te zijn met dit kort overzicht van deze nog veelvuldig voorkomende ziekte. MEDICUS. Ie Prijs Good Comp. (Jan. 1921.) (Zwart 10.) (Wit 9.) Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken WitKa7, Dhl, Lf7 en f8, Pc5 en e6, Ta6 en h5, pion b5 en f 3. ZwartKd5, Df5, Tg8 en h4, pion c4, d6, e3, f6 en h2. v' PROBLEEM No. 272. H. Weenink. De Maasbode 1919.) Zwart 6.) ZwartKc6, La2 en c7, Pb4, pion F a4, b7, f4 en g 7. SIMULTAAN SEANCE ALJECHIN. De Russische grootmeester Aljechin, de eerste prijswinnaar van het Haag- sche-tournooi 1921, heeft j.l. Maandag voor de Haarlemsche Schaakver- eeniging simultaan gespeeld tegen 27 borden. De ontbrekende borden werden aangevuld door het Haarlemsch Schaak gezelschap. In tegenstelling met Lasker en Rubenstein speelde deze meester zeer snel. Om half acht begon de seance en om half elf, waren de 27 partijen ge ëindigd. De meester verloor slechts een partij, tegen den heer J. J. Bert, en een partij werd remise tegen den heer Da vidson. De seance werd gehouden in het clublokaal van de Haarl. Schaakvereni ging, de tuinzaal van café Brinkman. Met „De Hellas" naar Maastricht. Precies 8 uur in de hal van 't station was de afspraak,,,. 8.22 ging de trein. Te kwart na achten mankeeren er nog twee.,., de oude Lovink en Willem. De wachtenden staan in de koude hal op heete kolenwant als deze trein gemist wordt kunnen ze wel thuisblijven. Hijgend komen ze binnenhollen. De oorzaak van hun laat komen was dezeLovink heeft vijf iieve kinder tjes (of zijn 't er al zes 'n Paar van de jongsten waren ziek en wilden pap pie niet laten gaan.... klemden zich huilend aan z'n jas en koffertje vast. Willem kwam Lovink afhalen., moest wreedelijk het droeve afscheid verhaasten, om toch nog op 't nipper tje aan 't station te zijn. Na dure be loften van zakken vol Maastrichtsche lekkernijen lieten ze 'm vertrekken en bij 't gedag wuiven zag hij lachende zichtjes. trein sombert op uft den grauwen We6 0ude Vic, die in z'n twee trouw de walgelijk dik is geworden, leidt z'n rste ruzie in. We staan n.I. met De Voe5?enen in 'n coupé van acht. ger$te°rz-'tter beslist, dat de vijf ma- elkanc'je e" 9e vier diksten tegenover w'l er tc, "meten plaats nemen. Vic en Scheicjt »dr'e om zes" van maken allures Van°P 9e verkeerde socialisatie- met wijkt" Uei?. voorzitter, die echter n. vijandiJVbij z'n besluit blijft. Met Vic zich o "erustenden zucht laat daarbij vier 5-^ bank neerploffen, verpletterend 'eda.ren van z'n zwager voorschijn haaltze c'5 tabak te We stoomenna.p iïeggen niet veel.„ Amsterdam..! v 'Afzijn nog slape-/ rig.,., vooral de vijf getrouwden, die naar de allervroegste Mis zijn ge weest, om ook hun ega's in de gelegen heid te stellen vóór het vertrek hunner rederijkende mannen hun Zondags plicht te vervullen. De regen klettert tegen de ruitjes, beneemt 'n behoorlijk uitzicht dies zint men op andere afleiding. De „wakkersten" inspecteeren hun bagage. Beppie's koffertje is volge- stampt met eenige kilo's pain de luxe- jes, alsof hij een weekreis door een woestijn moet maken. Mayer vraagt hem, of hij onderweg 'n broodwinkel tje gaat beginnen. De groote handkof fer van Fernand bevat.... 'n spoor boekje, 'n portret en twee saucijsen broodjes.... gebrek aan meer bagage en 'n kleineren koffer was hiervan de oorzaak. De ontzaglijke ruimte wordt aangevuld met klein-goed van de ande ren. Beppie begint aan z'n eerste vijf kadetjes. Fra ken, de robuste afdeelings chef van de scheepswerf „De Hellas", gaat tevens mee als lawaai-maker achter de coulissen. Hij moest ook zorgen voor de fabrieks-stoomfluit en zal dit instrument ter keuring aan den regisseur toonen.... Uit z'n binnenzak(de diepte van die bin- nezak moet ik nog eens nader onder zoeken;) haalt hij een geweldige buis van 'n meter lang en ongeveer zoo dik ah 'n ordentelijke mannen-pols., 'n soort orgelpijp heeft hij er van gemaakt., hij zet z'n mond er aan., z'n bolk bibberwangen zwellen ang- stig-rood op.... er komt 'n geluid, dat het geraas van den trein doet ver dwijn» er. zeven van z'n acht kame raads so*t opspringen van hun plaat sen. Vic is ts zwaar om op te springen bepaalt zich tot het opensperren van z'n leeuwen-kaken., laat er in een moeite, dcor 'n kwart „pannetjes broodje in verdwijnen. Franken krijgt 'n applausje voor z'n schitterende stoomfluitdemonstratie., dankt hier voor met een hoffelijk hoofdgebaar. Beppie opent een nieuw pakje voe der- Lovink gaat z'n rol leeren.. thuis bij de vijf kinkhoestende spruitjes was er niets van gekomen. Even voorbij Amersfoort stelt men voor te gaan kaarten. Vic wil pandoe ren, omdat dit het rustigste en aan genaamste spel is. Giesen, de andere Hellas-afdeelingschef, tevens huiche laar en onderkruiper, kan niet pan doeren en vindt er dus niks 3n. Lo vink wil niet gehinderd worden in z'n studie, anders had ie thuis z'n rol wel kunnen leeren. Fernand wil liever blijven „boomen". Tot Kesteren wordt er herrie gemaakt over het al of niet gaan kaartenbij Nijmegen zijn de discussies geëindigd. Franken, Beppie, Vic en de souffleur (tevens telefoonjuffrouw) gaan pan doeren Beppie vraagt, of hij onder 't kaarten evengoed mag blijven eten, daar hij anders niet klaar komt voor het eindpunt is bereikt., 't wordt toegestaan en hij zet den eersten hap in n nieuwe serie. De „rustigheid" van 't pandoeren beneemt Lovink de lust verder te stu- deerenwat de overigen niet erg vin den, wijl hij anders toch óók nooit z'n rollen leert. Hij gaat met de rest een-en-twintigen. Fernand wil zijn saucijsenbroodjes gaan verorberen., kan ze echter in z'n koffer niet terugvindensmijt de pakjes van de anderen er nijdig uit., vindt ze dan., snakt naar een kop koffie er bij., 't blijft bij snakken, want we gaan aan één rit van Venlo naar Roermond. Beppie knabbelt volle-melk-reepen. Na Roermond verzakt de kaart- animo.. 't heeft trouwens al eenige uren geduurd., en ook het gewichtige oogenblik der aankomst is niet ver meer. We zien al de torens der oude stad. De locomotief kondigt gillend het eindpunt aan. We zijn moe-gezeten.. Lovink zucht heel mooi.. Fernand stopt z'n pijp., vindt ie artistiek staan.. Vic kreunt overeind.. Beppie vraagt wie er nog 'n broodje voor 'm over heeft. v De trein knarst stiL „WAT HEEF! DE KERK MET SPORT TE MAKEN i". II Ja wij weten het wel: niet met de abstracte sport op-zich heeft de Kerk iets te maken, maar.... wel en heel veel met het sportleven en sport- verkeer van onze sport-drijvende R. K. Jeugd en haar sportvereenigings- leven. En dit nog zooveel te meer nu ze kere duistere en der Kerk vijandige machten onder de valsche en mis leidenden lokspreuk van „de Sport om de Sport" er op uit zijn gegaan, om door een „Neutrale" organisatie een leugen te groot voor een woord onze R. K. jeugd aan de beveiligende hoede en heilzame leiding der Kerk te onttrekken, teneinde tenminste met de aldus spoedig en zeker lam gelegde en ontzenuwde katholieke krachten hun eigen anti-kerkelijke kracht te versterken óók voor de toekomst alvast, als die jongens tot mannen zijn geworden. En al zou het hier als „berekening" geïncrimineerde in het ,,neutrale"(!) kamp ook niet met bewustheid als „btr-kening" voorop zijn gesteld, de ondervinding leert ons jaar-in jaar-uit maar geregeld meer dan ons lief is, dat dit alles het heel natuur lijk en zeker gevolg is van de sport beoefening door onze R. K. Jeugd in de z. g. „Neutrale" organisatie. En daarom, ik herhaal het, heeft de Kerk heel veel op sportgebied te maken. Zij moet er onze R. K. Jeugd be schermen, wier katholieke geestes gesteldheid, wier katholiek bewust zijn er eerder verkracht en gedoofd wordt dan tot levensvolheid te ge dijen wier geloof en godsdienst zin er eerder verslapt dan zich leven dig te ontplooien wier goede zeden er eerder schade lijden dan tot bloei en tot vollen wasdom te geraken. Reeds het feit alleen, dat onze R. K. Jeugd lid is van een „Neutrale" Sportvereeniging, werkt uiteraard en zeker op den duur verlammend op haar frank en fier katholiek belijde nis-leven van de onverkort-katho- lieke daad. Zij weet, wanneer zij slechts een weinig gezond oordeel bezit, dat de samenkoppeling van „katholiek" en „neutraal" eenvoudig 'n gruwelijk onding is, een „monstrum horribi- le Bij een beetje gezond nadenken weet zij dat en ik zou haast zeggen, voelt zij dat zoo-goed-als instinkt- matig aan, vooral in onze dagen van een zoo uiterst sterk geprononceer de en overtuigde propaganda van het „R. K." bij het organiseeren der krachten op alle gebied, en nu zij ook bij onze tegenstanders een zoo ster ken drang voor een onverholen par tij-vorming waarneemt, al ware het slechts bij de„Neutralen!" En nu kiest zulk een „R. K." bet „Neutrale" boven het „Roomsche En wat zal het jammerlijk gevolg daarvan zijn, als hij nog ergens om geeft Hij zoekt een „compro mis," dat uitteraard een onmogeijk iets is En dat is funest en fataal Hij gaat „scharrelen" en nog eens „scharrelen" om ten slotte „bedrogen" uit te komen Hij gaat zijn denken regelen naar.... zijn eerste fout 1 EllendigMet trotsche koppig heid wellicht nog geprikkeld door een wel goed-bedoeld maar minder taktvol pogen van de goede zijde om hem tot betere gedachten en een meer verlicht en eerlijk inzicht te brengen, voert hij de consequenties van zijn eerste grond-fout jammer lijk door in zijn leven naar buiten. Dan vooral wordt de fiere, strijdbare, vierkante en beginsel-vaste belijde nis van het uitgesproken „R. K.' der volbloed katholieken hem spoe dig eenergernis en steen ces aanstoots 1 Hij struikelt er over, ook al wordt het hem niet recht voor de voeten geworpen. Het zien en hooren alleen reeds zit hem dwars en hindert hem. En hoevele (vroeger echt 1) „R. K." jongens zijn toen positief gaan.... bestrijden wat hun vanhuis- uit „katholiek" hart hartstochtelijk moest beminnen. En hoeveel te ge niepiger en feller is die zelfonteeren- de bestrijding bij velen niet geweest, omdat zij aangewakkerd werd door een stil en aldoor knagend inwendig verwijtdat zijfaalden en om dat zij dien laatsten vermanenden roep van hun „verkrachte" hart in een nog heviger strijd wilden on waar maken of smoren 1 En zoo zijn er ook op dit gebied „R. K.'s" toe gekomen, om met slijk te gooien naar wat zij te dienen met vereerenden heerendienst zich eigenlijk als hoog- sten eereplicht moesten hebben ge rekend. Pers- en Propaganda-Comm. R. K. N. V. B. Op 't perron zien we vier hooge hoeden met heeren er onder., twee er van kennen we nog van Eindhoven, waar ze verleden jaar tegelijk met ons 'n eersten prijs kwamen weghalen. Direct zijn we weer gevangen door hun Limburgsche hartelijkheid. Bui ten dreunt 'n kolossale auto-bus, die ons door gierende wind- en regenvla gen naar de Stichting de Stuers brengt. We worden met muziek van een man doline orkest ontvangen..we staan perplex., want ze spelen het clublied van onze eigen rederijkerskamer.... We zijn werkelijk ontroerd.... Lo- vink's oogen worden glinster-nat.. Willem's kaken beven lichtelijk.. Vic trekt met z'n mondhoek links.. Beppie kijkt naar het gereedstaande gebakFernand's oogen zeggen, dat hij er geen bal van snapt. Dan komen we langzaam aan tot de con clusie, dat de gastheeren, die in Eind hoven met ons kennismaakten, 'n jaar lang de melodie hebben „be waard", om ons nu er mede te verras sen. We worden hartelijk toegesproken krijgen thee met ververschingen en nog meer muziek. Dan gaan we 't tooneel kijken., 't overtreft ver onze verwachtingen alles in de puntjes.. Nog meer ver baasd zijn we als we vernemen, dat onze gastheeren het decor zelf hebben gemaakt. De repetitie neemt 'n aanvang en verloopt beroerd., wat trouwens bij eiken vorigen wedstrijd het geval is geweest. Maar we hebben 'n mooie lijfspreuk aangenomendie luidt „Hoe slechter de slot-repetitie, hoe beter de uitvoering." Er moest haastig worden gedineerd wat niet belette, dat na 't beschikbare half uurtje nog heel wat 't restaurant werd uitgedragenBeppie vroeg angstig-fluisterend aan „z'n vader", of er straks in de zaal nog brood te krij gen was. We gaan naar de kleedkamers., de kapper maakt pracht-koppen. en we voelen, dat de personen uit het, stuk nu pas echt in ons gaan leven.. I ien de rustige zekerheid is er weer, dat alles goed zal gaan. En dat doet 't 't Publiek volgt 't stuk met aan dacht en spanning en achter de scher men hapert niets.... Franken is trouw op z'n post., werkt voorbeel dig met z'n stoomhamers en fabrieks fluitlaat schitterend op tijd „zakken" telkens. Na afloop veel applaus en in de kleed kamers hartelijke felicitaties. Dan laten we ons moe en bezweet op 'n stoel vallen., allen hebben gegeven wat ze konden... v - In 't prettige onder-onsje leeren we pas goed de echte, joviale gastvrijheid der Maastrichtenaren kennen.... We eten Limburgsche mikdrinken Maastrichtsch bier (halve liter voor 'n duppie).. luisteren weer naar de zeer goede muziek van 't mandoline- strijk-orkestje en maken al vast plan- dnen voor de toekomstwant de gast heeren willen ons niet voorgoed vaar wel zeggen. De klok gaat veel te snel., maar als we eenmaal in hotel Suisse onder de wol liggen voelen we, dat 't noodig fs. Kwartier daarna voelen we niets meer- 's Morgens worden we door 'n vijftal gastheeren afgehaald., ze laten ons de mooiste plekjes van Maastricht zien en brengen ons in eeuwenoude kerken met 'n schat van historische herinneringen. Dan gaan we naar de reusachtige St. Pieter-vestinghet duurt eenige uren eer we de schier eindelooze gangen en schachten in de mergelsteen-massa's hebben door worsteld.... halsbrekende toeren moeten daarbij worden verricht.. De omstreeks honderd kilo zware Vic baadt in doodszweet., hij struikelt herhaaldelijk., smakt nu eens in lengte op z'n rechterzij, dan weer op z'n linker dito., ligt even later als n meikever op z'n rug te spartelen en besluit z'n experimenten met 'n kunstige buik-manoeuvre., hij slaakt herhaaldelijk schietgebedjes en maakt tweemaal 'n laatste wilsbeschikking.. Als 't bezoek aan de mergelgroeven is geëindigd, geeft hij uit dankbaar heid 'n rondje.... 't Wordt tijd om de bijna zes-uur- che terugreis te aanvaarden. Voor de beschrijving hiervan ve wijs ik naar de heenreis, omgekeerd.... Vermelding verdient nog dat Bep pie bij elkaar ongeveer 'n half uur niet heeft gegeten, 'k Heb 'm drie taai taai-harten, 'n dozijn Parijsche wafe len en veel andere eetbare en oneet bare dingen zien verorberen.... maar er gebeurde niets met 'm Lovink, die niet op zoo'n lange terugreis had gerekend, kocht aan Nijmegen's perron 'n bal gehakt ter grootte van 'n mandarijntje., voor tachtig cent., en ging onder 't opeten zitten uitrekenen, dat elk hapje hem op twee dubbeltjes kwam.*) Verder geen bijzonders. Nu houdt de spannende vraag ons bezig, of we nog 'n keer naar Maas tricht moeten, om 'n prijs te halen.. Het grootste deel der mededingende vereenigingen heeft prachtig spel ge leverd.. we we en dus alvast, dat de wedstrijd op hoog peil staat.... De andere week speelt nog Roomsch Tooneel uit Roosendaal„De rechte weg" van Lod. v. d. Maassen.... een van de zwaarste stukken voor dilet tanten. Dan is 't concours geëindigd en volgt gauw de beslissing der jury. In elk geval hebben we de prettige dagen van Maastricht al te pakken en zuhen ze in geen jaren vergeten., evenmin de gastvrije leden der tooneel- club „Ons Genoegen", die den wed strijd uitschreef., en heeft bewezen ook den naam „Anders Genoegen" te mogen dragen. G. N. Zeg, Jan, mag je vrouw 't weten van dat dure balletje gehakt Ja toch, hoop ik Tweede Blad Redacteur: A M. VOORTING, Wagenweg 92, Haarlem. Verzoeke alle correspondentie betreffende deze rubriek te adresseeren aan boven staand adres. PROBLEEM 271. ,S A. Ellerman. UTRECHTSCHE MISSIEWEEK EN EERSTE INTERN. MISSIE-CONGRES I11 de tweede helft van September van dit jaar zal te Utrecht worden gehouden de „Utrechtsche Missieweek", waaraan verbonden een groote Missie-tentoonstel ling, een Missie-optocht en Sportfeesten. Naast deze Missieweek zal gelijkertijd plaats hebben het Eerste Internationaal Missiecongres. Met de voorbereidende maatregelen is reeds een begin gemaakt en bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen deze Utrechtsche Missiedagen en niet minder het Internationaal Congres een grootsch verloop hebben. Uitvoerend Comité. Het uitvoerend Comité heeft zich als volgt samengesteld: R. J. A, Jansen, pastoor St. Jozef-pa rochie, Eere-voorzitter. J A L. M. Struijcken, Voorzitter. Kapelaan Th. J. van Wijk, vice-voorz. Mr. A. J. W. N. Stokvis, secretaris. Jos' Sou ren, Penningmeester. Dr! V. C. J. Smits en A. H. Smulders, leden. Het uitvoerend comité zal werken on der de permanente voorlichting en het adviseurschap van den ZeerEerw. Hoog geleerden heer Dr. Jan Smit, professor aan het Seminarie te Rijzenburg, secretaris van het Utrechtsche Missie-Comité. Perscomite. Naast de vele sub-eomité's, welke nog in wording zijn, i3 het Perscomité reeds geïnstalleerd en als volgt saamgesteüd Paler A. P. M. Abels, Voorzitter. Willem Galesloot, Comz., Secretaris. Kapelaan F. M. J. van Leeuwen, Pen ningmeester. Pater A. H. van Thiel, S.J. Frater J. Bergmans. J. Vinlcesteijn. A. C. van Hilst. P. J. Th. Dieges, ledten. DE OBERAM M ERGAUER-PAS SIE- SPELEN. Geen film. Dé gemeenteraad vara Oberammergau heeft het aanbod afgewezen van een Amerikaansche film-onderneming, die 50 millioen mark wilde betalen voor het uit sluitend recht om de Passiespelen van dit jaar te verfilmen. Inlusschen worden ira 't Bedersche dorp alle toebereidselen voor de vertooning ge troffen. Men rekent op een bezoek van 60.000 Amerikanen en 50.000 Emgelschen. a b c d e f g h a b c d e f g h (Wit 7.) Wit begint en geeft in drie zetten mat. Stand der stukken WitKf8, Dg5, Lc2, Pd3, pion b3 b5 en h2. ZwartKe4, Ta6, Ph5, pion c7 en e6. PROBLEEM No. 273. H. W. Barry, le Prijs. La Stratégie 1902.) (Zwart 8.) a b c <1 e g (Wit 8.) Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken Wit: Kh2, Ddl, Th6, Lb6 en g8. Pc4 en e6, pion c2. ZAAD-NO. VAN „ELORALIA". Do redactie van „Floralia" heeft tal van deskundigen uitgenoodigd artikelen te schrijven over zaadgewassen. De bij dragen met tal van illustraties zijn van dien aard, dat vakman en Lefhebber er veel wetenswaardigs uit kunnen op diepen. Vooral ifl het mooie no. van be lang, nu bij 't naderen van het voorjaar de tuinbezitters weer beginnen te den ken aan 't bestellen van hun zaden. De traditioneele gekleurde plaat een toe gift bij de speciale nommers ontbreekt ook ditmaal niet en geeft een beeld van een „reuzen boterpeul", zeer lang, zeer dik en tevens zeer sappig en malsch. DE VARKENSSTAL. Wie TOirkens houdt, hetzij fok- of raiest- varkens, behoort, behalve voor een goede voedering, ook voor een goede verpleging dier dieren Ie zorgen. Todh wordt, geheel in strijd met een ratiioneele varkenshoude rij, aan de inrichting der statiën en aan de verpleging der varkens ira het algemeen, door veten nog le weinig zorg besleed. Ook het varken stelt p rijs op reinheid, licht, lucht, warmte, behoorlijke ruimte, enz. Natuurlijk behoeft een varkensstal geen paleis te zijn, maar de s'tal dient, met het oog op de gezondheid der dieren en het voorkomen van ziekten, aan verschillende eischen te voldoen. De tijd, waarin mien meende, dat elke verloren hoek onder of boven den grond, geschikt was om er var kens in te bergen, is voor den boer, die met zijra tijld meegaat, voorgoed voorbij. Als eerste veroisohte moet een goede sla! voor varkens een daxtge en zoo veel mogelijk beschutte ligging hebben. De tem peratuur daarbinnen moet gelijkmatig ge houden worden, zoowel in den zomer als in den winter. Daarom moeten de stal- wamden, hetzij deze van hout, van steen of van cement opgetrokken zijn, een niet te geringe ddkle (hebben. Het licht en de lucht moeten daarbinnen ruim voldoende kunnen loetreden, en wij moeten zóó kun- iven luchten, dat tocht voorkomen wordt. Als gewiensohbe afm^tiuigieii kunnen gel- den- een hoogte van 2.5—3 M., en slal- «amgen van 1.25 tot 1.50 M. breedte, met deuren, welke naar buiten open slaan, van dezelfde breedte. Voor hekdeuren, die naar binnen open slaan, 0.6—0.7 M. De af scheidingen en trouwens alles daarbin nen, waarmede de varkens dagelijks in aanraking komen. dienen van steen of cement 1e zijn, zoo ook de bodem. Aanbeveling verdient het en wel om een gemakkelijk loosing van vloeibaar vuil en vocht te bewerkstelligen den vloer eenigsains hellend te laten afloopen, waar bij alie vocht ira een niet overdekte afvoer- goot terecht komt. Dit is ook heel gemak kelijk bij het uitboenen vara den Stal. Om de hokken schoon te houden is bet gewensoht, den mest eiken dag te verwij deren en nieuw strooisel le geven. Uit reinheids- en gezondlheiidsoogpurat verdient het aanbeveling, d»t wij ijzeren of geglazuurd stcemen voedtsrtroggen ira den stal hebben. Elk hoik in dien stal moet voorts in ver binding staan met een vaMeurlje naar buiten, waar dan aparte loopplaatsen moe- tert aan^etn-acht zijn, 14. „hraitcnRokSen". Wekelijks wordt een laag nieuw stroo in de loophekken aangebracht. Het oude blijft onderin liggen, era, daar ook de gier door de oomenten onderbouw niet weg zakken ikara, verkrijgt men op deze manier gemakkelijk een tamelijke hoeveelheid uit stekenden vankensmesl. Natuurlijk is het zaak, den stal van bin nen geregeld goed te reinigen, en telkens voor een verschen voorraad stroo in stal en loopihokiken te zorgen. Nog willen wij er op wijzen, hoe good ■het is, eenige malen per jaar, b.v. vóór en na den winter, den stal een groote reini gingsbeurt" te geven, en hem met carbol of oreoiiirae ie desirafecleeren. Hot varken is heel vatbaar voor velerlei riekten. Laten wij daar bij voedering en verpleging rekening mode (houden. (De Zaaier.) OOK MALAISE OP LANDBOUW GEBIED. Op een advertentie geplaatst in de „Nijk. Ct.'', waarbij twee vaste landarbei ders gevraagd werden tegen een week loon van 17.50 plus vrije woning, heb ben zich niet minder dan 125 liefhebbers aangemeld, onder wie enkele kleine boertjes. HET SCHIP. Uit oen overzicht van het Nedieriaradsche scheepvaartbedrijf in 1921 ira het tijd schrift „Het Sohip": De Nedertandische (koopvaardijvloot heeft ira het afgeloopen jaar een reusachtige uit breiding ondergaan, aiet alleen door aan bouw, mar tevens door aankoop van ex- Duitsobe schepen. Ira totaal werden aan de vloot toege voegd door aanbouw 87 stoomschepen met 392,000 bruto ton, waarvan door nieu wen bouw 69 stoomschepen met 282.000 ton endoor aankoop 28 s». met 110.000 ton. Daarentegen verminderde de vloot met 11 schepen en 15000 br. ton, waarvan 10 door verkoop en 1 door verlies, derhalve een vermeerdering van 76 schepen en 377,000 'ton. De Nederlandische koopvaardijvloot telde uit 1921 720 stoom- en motorschepen met een bruto inhoud vara 2.230,000 ton legen 644 schepen niet 1,854.000 'ton uit. 1920.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5