Derde Blad. BUITENLAND. Uit het sociale leven. GEM. BUIim. BERICHTEN. ZATERDAG 21 JANUARI 1922 HERWONNEN LEVENSKRACHT. Ons R. K. Vakbureau bestaat thans ongeveer 12y2 jaar. Een achtste eeuw dus en een tijdsduur, welken men meest zij het op bescheiden wijze feestelijk pleegt te herdenken. De tijdsomstandigheden leenen zich nu juist niet zoo bijzonder voor feest vieren en ddérvan zal dan ook niet zoo bijster veel terecht komen. Hoewel er overigens toch reden te over zou zijn, om den dag waarop onze Vakcentrale is gesticht, met dank baarheid te gedenken. De centralisatie van het nog be trekkelijk weinige wat er toen aan organisatie bestond heeft daarvan een kracht doen uitgaan, welke vriend en tegenstander respect afdwong. En in luttele jaren was het bewijs geleverd van wat wij katholieken bij eendrach tig samenwerken vermogen. Het nut, door het R.K. Vakbureau in den loop dier jaren voor onze R. K. arbeiders gesticht, zoowel op zedelijk- godsdienstig als maatschappelijk ter rein, is waarlijk niet gering en kan door iedereen worden nagegaan, die daarvoor ook maar de geringste moeite wil doen en zich wil overtuigen van het feit, dat thans dit z.g. „secta- risch groepje", bij elk gebeuren van eenige beteekenis een niet onbedui dende rol vervult. Daarop verder in te gaan is niet mijn bedoeling, al zou het voor onze talrijke sociale orga nisatie's in deze gewesten niet zonder nut zijn, daarvan eens in grove trekken een opsomming te geven. Doch ik wilde slechts wijzen op één van de vele groote werken, door het R. K. Vakbureau verricht, n.l. op het fonds „Herwonnen Levenskracht", thans stichting van de geheele R. K. Arbeidersbeweging, dus van Stands- en Vakorganisatie beide. Dit fonds bedoelt voornamelijk de bestrijding van de tuberculoseen wie slechts aan deze gevreesde ziekte, welke in zóó talloos veel gezinnen leed en diepen rouw bracht, denkt, zal gaar ne elke poging om die ziekte te be strijden of haar voortgang te stuiten, van harte toejuichen. Dubbel sympathiek is dit fonds ons, omdat het zich bij voorkeur ontfermt over de slachtoffers in de gezinnen van de Roomsch georganiseerde werklie den. Wat ddérom haar karakter van een instelling ten algemeene nutte nog niet in het minst aantast. Want ook die patiënten zijn besmettingshaarden, die zonder aanzien des persoons de ziekte verder uitbreiden, Dit ter ge ruststelling van hen, die niet vrij van pijn in 't lijf zijn, omdat zij óók wel eens een dubbeltje aan deze instelling offerden voor een „bloempje" hoewel toch slechts leden van de R. K. Arbeidersbeweging direct daardoor ge holpen worden. lntusschen, hoezeer deze instelling ook moge bloeien, hoeveel tranen zij reeds droogde, nog altijd is haar hulp onvoldoende, kunnen "niet steeds bij de eerste aanvraag de leden of hun huisgenooten worden opgenomen en blijven daarnaast bij gebrek aan geld nog steeds plaatsen onbezet in het Sa natorium van „Herwonnen Levens kracht". Ondanks de vele toewijding van verschillende zijden, ondanks de vele offers daarvoor gebracht: „Bloempjes verkoop," ..Kerstplaatjes," scheurka lenders, de vaste contributie van de mannen uit de vakorganisatie en ver schillende donatie's, zijn alle te sa men nog niet ïn staat hetgioott a an tal te helpen, dat daarvoor in aanmerking komt. en wachten op plaatsing. Maar de liefde is vindingrijk en het wakkere bestuur van „Herwonnen Levenskracht", heeft gemeend door 't organiseeren vaneen reuzen-loterij nog een paar losse centen te kunnen over houden om zoodoende weer in verschil lende huisgezinnen vreugde te kunnen brengen, waar nu droefheid is en angstig wachten. Mij dunkt, met die loten van „Her wonnen Levenskracht" moet iedereen geluk hebben, want hij of zij die nu eens geen of geen gróóten prijs wint, heeft toch nog de voldoening, dat hij medewerkte aan de bestrijding van de gevreesde ziekte, de tuberculose, wijl de netto opbrengst natuurlijk weer bestemd wordt om de eerst aan de beurt zijnde lijders te helpen. En 't mooiste van deze zaak is wel, dat het niet eens noodig is, dat men lid van de R. K. Arbeidersbeweging isiedereen kan een lot koopen eri heeft dus nog kans op de mooie en vele prijzen. De Roomsch-georganiseerde arbei ders, behalve dan een enkele, die zelf zoodanig in de penarie zit, dat 't onmogelijk kón, hebben natuurlijk allen al hun gulden geofferd voor een lot, ófwel zij doen het nog deze week, maar er zijn er wellicht nog wel buiten de organisatie, of behoorend tot ande re standen die nog geen lot hebben én waarom zouden die er geen nemen Stuur dus de verkoopers en ver koopsters niet weg, doch koopt beslist een lot. Al wint gë dan den hoofdprijs niet, ge doet in elk geval een goed werk en wie weet, beschermt ge daar mede niet U zelf of uw huisgenooten. Schoten 19 Jan. '22. A. J. LOERAKKER. STEENTJES VOOR DEN BOUW H DER OPVOEDING 1 1 I I I I I I 1 L Vierde sluitsteentje. Houdt uw kinderen dikwijls vrien delijk voor, hoeveel waarde nutt'g? kennis in 't leven heeft. Die wein.g kent en geen gezond oordeel heeft, is bijna niet geschikt voor gewonen arbeid. Prijst de vlijt uwer kinderen, maar maakt hen niet trotsch op hetgeen zij weten. Maakt hen opmerkzaam op alles wat nuttig en schoon is. Neemt ze mee naar buiten en spreekt hen over hetgeen ze daar zien over de menschen en de dieren, de boomen en de planten, de vruchten op het veld, de rivieren en vaarten, de huizen en de fabrieken. Dit moet voor de kinderen tevens en belooninge wezen voor hun vlijt en goed gedrag. Draagt er zorg voor, dat uw kinde ren een gezond oordeel en degelijke grondbeginselen krijgen. In den regel leeren zij oordeelen en denken als gij zelfhebben zij de zelfde grondbeginselen als gijspreken ze, zooals gij ze hebt voorgesproken. Zij achten wat gij acht en verachten hetgeen gij veracht. Voert dus geen onbeduidende of dwa ze gesprekken met hen oordeelt niet over dingen die ge niet begrijpt. Acht en prijst wat achtens- en prijzenswaardig is en houdt voor gering, hetgeen gering is. Stelt alle dingen op hun juis te waarde. Als de kinderen de school verlaten hebben, moeten zij zich nog dikwijls oefenen in verschillende vakken van onderwijs. Die oefening ontwikkelt hen verder en belet dat zij bijna alles weer vergeten, wat ze op school ge leerd hebben. Rekent er op, dat, als ge hun veel nuttige kennis bezorgt, gij hun een schat nalaat, meer waard dan goud en zilver. In uw huis moet ge een flinke col lectie nuttige boeken hebben. Ook moet ge uw kinderen met menschen laten omgaan, die kunde en nuttige kennis op prijs stellen. Weest nimmer ondankbaar jegens de school, de onderwijzers en onder wijzeressen uwer kinderen. Laten ook zij hun heele leven dank baar jegens hun meesters wezen, dan zullen zij ook altijd het goede en nuttige wat zij op school geleerd heb ben, op prijs stellen. Tracht zoo lang uw kinderen school gaan, den onderwijzers op elke manier hun moeilijke taak te verlichten. Dat zal ook aan uw kinderen achting voor hun leermeesters in boezemen. PATER FAMILIAS. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. De Washingtonsche Conferentie. Persstemmen over Poincaré's verklaring. De Conferentie te Genu*. i TIEN JAREN UIT ONZE VADE R-1 LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos. P. H. Hamers, Aait de plagerijen van den Franschen Keizer kwam intusschen geen ein de. In zijn brief aan Lodewijk van den 27sten Maart 1808 had hij geschreven „Holland is een ten ondergang ge doemd land," en het had allen schijn, dat Napoleon zich zelf sterk maakte, den ondergang van ons land te be werken. Steeds verdacht hij zijn broeder, ofschoon ten onrechte, den Engel- •jchen niet ongenegen te zijn en nog den 16den September 1807, had 0Jl zijn streng verbod uitgevaardigd, koloniale waren ui Holland op jbtsch grondgebied in te voeren. do0p 0r dezen maatregel trof de mee- z'jn u'00ze Corsicaan, Holland in Bn ?ftader. eigeijg Lodewijk nu deed zictl het begrijp r.d,'g, maar zielkundig niet on- zoodra verschijnsel voor, dat, van zijn ?e despotieke maatregelen koninkriiwro?der ten °Pzl'chte van zijn hem als 't ware tot wan hoop brachten, hij meer dan eens op zijn beurt decreten uitvaardigde, die er op berekend schenen, den on- houdbaren toestand waarin zijn volk verkeerde, zoo mogelijk met nog schriller kleuren in 't daglicht te stellen. Het was, alsof in het brein van den geplaagden en getergden Vorst zich alsdan de volgende gedachten- gang baan brak gij Napoleon, streeft "naar den ondergang van mijn volk. De vertoogen die ik tot U richt om uw verderfelijke besluiten in te trek ken ten einde dien ondergang te kee- ren, baten niet. Ik spreek tot doove- man's ooren. Ja, gij beschouwt die vertoogen als een welkome aanlei ding om uw Iooden hand met steeds zwaarder druk op Holland te doen wegen. Gij wilt met alle geweld Hol land's ondergang welnu, ge zult uw zin hebben. In deze opgewonden, prikkelbare gemoedsgesteldheid, die een ernstige hinderpaal vormde voor het verrich ten van verstandige, bezonnen re- geeringsdaden, gaf de koning van Holland last le. tot verwijdering uit den lande, direct na hun aankomst, van alle vreemdelingen zonder onderscheid, die geacht wérden uit Engeland te komen of uit de Engelsche koloniën. 2e. tot verbranding van alle voor zijn onderdanen bestemde brieven, waarvan de afzenders verdacht wer den Engelschen te zijn, zoowel uit de Engelsche bezittingen als uit het Vereenigde Koninkrijk zelf. Politie en justitie onderschepten deze brieven en maakte ze open, zonder ook maar in 't minst door het schandelijke wat in deze schending van het briefgeheim stak, te worden weerhouden. Wèl moest koning Lodewijk ten uiterste door de plagerijen van den Franschen Keizer zijn verbitterd, om dergelijke bevelen uit te vaardigen. Die bevelen waren echter wel ge schikt om Napoleon te bevredigen, die er dan ook zijn voldoening over uitsprak en nu voorgaf zijn broeder Lodewijk zeer genegen te zijn. Bij decreet van den 3den Maart 1809 beschikte hij dan ook over het groot-hertogdom Berg ten gunste van Lodewijk's oudsten zoon. Zijn zwa ger Joachim Murat had dit groot hertogdom verlaten, om bezit te ne men van den koningstroon van Napels. Maar de vreugde van den koning van Holland óver dit broederlijk gunstbewijs werd aanmerkelijk ge temperd door de bepaling, dat de Keizer zich tot aan de meerderjarig heid van den jeugdigen groot-hertog zoowel met diens opvoeding als met het bestuur van Berg zoubelasten. Napoleon's aandacht op het ko ninkrijk Holland zou nu voor een wijle worden afgeleid door de gebeurtenissen, die zich op den recli- ter-oever van den Rijn gingen af spelen. Op den 9den April 1809 was het Oostenrijksche leger onder bevel van aartshertog Karei 1) over de Inn ge trokken en Beieren binnengerukt. Zijn broeder, aartshertog Joh an, ope reerde aan het hoofd van een tweede legercorps in de richting van Italië en een derde trok de PooJsche grens over. Maar reeds den 17den was de Fran sche Keizer te Donauwcrth den 21 sten won hij den slag bij Abens- berg, den 22sten versloeg hij aarts hertog Karei bij Eckmfihl en den dag daarna noodzaakte hij den Oosten- rijkschen veldheer zijn stellingen bij Regensburg te ontruimen en zich in allerijl aan gene zijde van den Do- nau in 'veiligheid te stellen. De weg naar Weenen lag voor de Franschen open en den 13den Mei hield Napoleon zijn zegevierenden intocht binnen de oude Keizersstad. Engeland, dat elke gelegenheid be spiedde en te baat nam om den Fran schen heerscher afbreuk te doen en in zijn wereldomvattende plannen te dwarsbooraen, zag met innige spijt, dat het krijgsgenie van zijn geduchten vijand, over Oostenrijk zijn bondgenoot, de zege had bevoch ten en Napoleon in Weenen zelf de wet voor hrc-ef aan de Oos enrijksche staatslieden. Het Britsche kabinet besloot ot een expeditie naar de Zeeuwsche eilanden, om van daaruit Antwerpen te veroveren en vervolgens de Fran chen in he koninkrijk Holland te bestoken. Deze expeditie zou op groote schaal worden ingericht. Zij bestond uit 40 linieschepen, 30 fregatten, 84 corvetten en brikken, benevens 400 A 500 transportschepen want een legermacht van niet minder dan 44000 man zou op de Hollandsche kusten ontscheept worden. Lo d Chatham 11 na de landing het leger commandeeren, terwijl de vloot ónder de bevelen was ges eld van admiraal Sir John Strachan. Den 28sten Juli zeilden de Engel sche schepen in drie onderscheiden doch elkander binnen enkele mijlen volgende eskaders, langs de kust der Noordzee. Den volgenden dag, de avonds ten 6 ure, seinde de Fransche gene raal Chambarlac, die het bevel voer de over de te Gent in garnizoen lig gende 24ste divisie infanterie aan den minister van oorlog, dat een 50 a 60 tal Britsche oorlogbodems voor Blankenberghe ten anker lagen en dat hij de noodige maatregelen voor bereidde, om den vijand in zee terug te werpen, als deze een landing zou beproeven. Maar de Britten verlie ten weld a de haven van Blanken berghe om hun weg naar Zeeland te ve volgen. Den 30sten Juli, ten 5 ure in den namiddag, werden 15000 Engelschen onder bescherming van het vuur der vloot-artillerie, bij Veere op het eiland Walcheren ontscheept. Gene raal Osten bevond zich met een troe penmacht van 1500 man, gekozen uit het garnizoen van Vlissingen in de nabijheid en volgde opmerkzaam de bewegingen van den vijand. Zijn po ging echter om de landing der Engel schen te verhinderen, mislukte. Over stelp door de overmacht trok hij op Vlissingen terug om deze vesting in staat van tegenweer te brengen^ (Wordt voortgezet^ 1) Aartshertog Karei van Oostenrijk was de derde zoon van keizer Leopold II. Hij was de beste veldheer die Oostenrijk in 't begin der vorige eeuw bezat. Met den hertog van Welling ton was hij een der bekwaamste tegenstanders van Na leon. i i i t "T~ i i t Slefani seinde gisteren uit Rome: Om half één bezochten de genees- heeren nogmaals den Paus; professor Marohiafaca verklaarde dat de toestand zeer ernstig nuiar niet hopeloos is. Van avond of vannacht zou de beslissing wed vallen. Kardinaal Sila zeide, dat adleen een wonder den Paus kon redden. Om half 3 was de toestand onveranderd. De Paus is van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Een groote menigte is om het Vatacaan. De mogendheden hebben bet voorstel aangenomen, dat alle ter oonferentie ^ver- tegenwoordigde naties aan de commissie van hel Verre Oosten een lijst zouden ver schaffen van de verdragen en overeenkom sten met China, of betrefking hebbend op China, geheim of openbaar. Koo verklaar de, dat de Chineesohe delegatie bereid ès alle overeenkomsten, welke China betref fen over te leggen. De commissie voor het Verre Oosten nam voorts een motie aan, waarin zij de hoop uitdrukt, dat de toekomstige ont wikkeling der spoorwegen in China den Ghineezen in staat zal stellen de spoor wegen tot een enlkel stelsel onder Ghineeach beheer te consolideeren, met zoo noodig buitenlandtsdhen finaooieeten ■tedhmiischen steun. Voorts nam de commis sie een motie aan, waarin rij verzet aan teeken t namens de deelnemende mogend heden ten aanzien van eendgerlei voor keur of partijdigheid op de Chineesohe spoorwegen op grond van de nationaliteit der passagiers of de vervoerders en welke voorziet in een wijziging naar een interna tionalen raad van zulke gevallen van par tijdigheid. De Japanners hebben er in toegestemd aan China de twee stations voor draad- looae telegrafie te Kiaotsjon over te dragen, wanneer de Japansche troepen dit gebied zullen hebben ontruimd. De voor waarden voor de overdracht bepalen, dat China aan Japan een zedelijke vergoeding zal betalen. De oommissie voor het Verre Oosten ■heeft de bestaande verbintenissen in ClhSna behandeld en een voorstel, diat alle landen Ier conferentie vertegenwoordigd, de com missie een lijst van hun verdragen en over eenkomsten nopens China, 't rij geheim of openbaar, zullen overleggen, voorloopig aangenomen. Vermoedelijk zal men mor gen definitief over het voorstel slemmen. De Ghineesohe afvaardiging verklaarde rich bereid alle geheime en openlijke over eenkomsten vat» China aan de commissie te onderwerpen. De „Timet" wijdt een hoofdartikel aan Poincaré's verklaring om haar aan een gedetailleerd onderzoek te onderwerpen. Het blad zegt dat de vriklaring van een breed standpunt bezien niet geheel be vredigend is. Brütanjidë sympathiseert ten volle met Frankrijk wat betreft den eisch dat het alle schadevergoeding zal erlangen welke men het verschuldigd is, en wij zijn volkomen bewust, aldus bet blad, van de slinksohe politiek, waarmede Duilsohland aan zijn verplichtingen tracht te onlkoznen. De „Times" noemt het veellbeteekenend dat Poincaré het Briitsch-Fransche ver drag niet op den voorgrond heeft gesteld Klaarblijkelijk maakt hij bet niet tot een hoeksteen zijner internationale politiek Achteraf is hei echter een aangelegenheid', waarover de Franschen zelf te beslissen hebben. Het verdrag is hun aangeboden: wij kunnen niet zeggen, of 'het Fransche volk er de voorkeur aan geeft ia deze on rustige en gevaarlijke wereld op den bo dem van eng natiionajsane te staan, of dat op uba napJOuvs pjjfteq uatiuojpjoop taq noodzakelijkheid eener breedere associa tie van volken. In eenige artikelen der Fransche pers uit den laatsleu tijd zagen wij aanwijzingen van een ruimere blik, en wij zijn teleurgesteld in Poincaré's rede hiierop geen toespeling te vinden. Voortgaande, zegt de „Times" dat de toespelling op de Washingtonsche confe rentie vluchtig was, en dat de besprekin gen ten opzichte der conferentie te Genua, waarop hij aandrong reeds im de resolu ties van Cannes rijn vervat. Leedwezen wordt geuit over het feit dat Pofticaré Frankrijk veeleer met een nimir van voorzorgsmaatregelen schijnt te omrin gen dan het op te wekken om rich aan le sluiten bij zijn vrienden in den strijd voor de beschaving, die ons allen wacht. Het is thans geen tijd voor een klein zielige politiek van lapwerk, voor be perkingen en aarzelingen. In een andere passage zegt het blad: Bepaalde diplomatieke methoden zijn noo dig, doch rij moeten een ruim doel die nen, en Poinearé is geen voorstander van eon ruim doel, waarin hij b.v. zegt dat de ongelukkige overeenkomst van An gara moet dienen tot uitgangspunt eener opbouwende vredespolitiek in het Nabije Oosten. De „Daily Chronicle" schriift n°nr aan leiding van Poincaré's uitlating dat, in dien Duits<bknd de sancties, waarin het Verdrag van Versailles voorziet, weigert, een verder uitstel van de ontrubtrng van den Inter Rijnoever er het gevolg van zal zijn, dat Britannic dit inzicht nimmer kan deelen, zeker niet met het oog op de loyale houding der regeering- Wirth ten opzichte van het verdrag. De „Daily Express" schrijft, dat Poin earé zich e rgeen rekenschap van geeft dat de redding van Duitschland van het bankroet en den ondergang niet minder belangrijk is dan het herstel der ver woeste gebieden. Wat de sancties betreft schrijft de „Express", wantrouwt net xBritsche volk een natie, welke in qua- esties als deze tegelijk als rechter en jury optreedt. De Eclair maakt den zoogezegd authen- tieken tekst bekend van de agenda van de conferentie te Genua, die den llen dezer te Genua is vastgesteld. Zij luidt als volgt: 1. Onderzoek van de toepas sing van de beginselen, vervat in de resolutie, die 6 dezer te Cannes is vast gesteld; 2. vestiging van den vrede in Europa op soliede grondslagen8. de noodzakelijke voorwaarden om het ver trouwen te herstellen zander de bestaan de verdragen aan te tasten4. financieele vraagstukken; 6. consulair sta tuut; technische hulp voor het recon- structiewerk6. transport. De Eclair vermeldt voorts het bestaan van een proces-verbaal, waarop de hand- teekening van Llqyd George voorkomt en ywaarin wordt vastgesteld, dat de bond- ygenooten overeengekomen zijn, dat de kwestie der vergoeding slechts door de bondgenooten alleen behandeld kan wor den. De Milaneesche correspondent van de „Daily Tel." meldt, dat het aantal ge delegeerden met hun staven van tech nische en commercieele adviseurs, meer dan 1000 personen zal omvatten. De met de huisvesting belaste autoriteiten rijn reeds druk in de weer om in de stad en omgeving voor zooveel gasten een be hoorlijk onderdak te vinden. Al de wegen om de stad zullen worden hersteld en in orde gebracht met het oog op het te verwachten drukke auloveckeer. De auto's zullen hoofdzakelijk beschik baar warden gesteld door het zullen gechauffeerd worden door mili tair personeel. Een bedrag van tien mil- lioan lire is beschikbaar gesteld voor de onmiddellijke uitbreiding van telefani- -sche en telegrafische verbindingen met Rome, Milaan en Turijn benevens met de grensstations, terwijl talrijke speciale lij nen zullen worden aangelegd. Een spe ciale draad looze installatie zal de ver binding met Praag, Moskou, Weenen en Berlijn onderhouden; een krachtig draad loos station nabij Pisa zal voor de ovar- zeesohe verbindingen zorg dragen. MONARCHISTISCHE PLANNEN IN BEIEREN? Uit München wordt aan de Rheinische Westfalisehe Zeitung gemeld: De Mün- ohener Neueste Naehtrichtcn publiceert een te Berlijn circuleerond geheim me morandum over een monarchistische be weging in Beieren, welken leiders Rupp- recht van Beieren en aartshertog Albrecht van Oostenrijk moeten zijn. Aartshertog Albrecht moot eenige maanden to Weenen hebben vertoefd, waar hij onder medewerking van regeerings- kringen over een uitgebreid politiek pro gram zou hebben onderhandeld. Veertien dagen geleden moet aartehertog Albrecht en de vertegenwoordiger van Rupprecht te München een verdrag hebben getee- kent, dat de volgende punten bevat: 1. Habsburg doet ten behoeve van Wit- telsbach afstand van do Oostenrijksche Alpenlanden. 2. Weenen met omgeving wordt als vrij staat geneutraliseerd. De Wittelbacher's zullen met steun van de Orgesch het herstel der Habsburgers op den Hon gaar schen troon met wapen geweld steunen. DE KONUNENLEENING. Iu een geheimen zitting van den Ber- lijnsehen gemeenteraad is Donderdag een ongelukkige transactie besproken, die het gemeentebestuur in 1917 heeft afgeslo ten. Om levensmiddelen te kunnen koo pen in den oorlogstij 1, reisden bemid delaars van de gemeente naar Nederland en verkregen daar ook werkelijk een cre- dirt van 1 1/4 millioen gulden voor de stad Berlijn, om levensmiddelen, in het bijzonder konijnen te koopen, die in den winter van 1917, den boruchten koolra pen win'er, tegen het ekke rij». m tige prij zen aan de bevolking werden verkocht. Tot zoover ging alles goed. Helaas heeft het gemeentebestuur geen rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de waar de van de Duitsche Mark nog minder kon worden dan ze in 1917 was. Men stelde de afbetaling van de leening steeds weer weer uit, in de hoop dat de ge meentelijke financiën weer gezond zou den worden. Nu staat de uiterste ter mijn van de afbetaling voor de deur. De leening moet op 1 Februari van dit jaar zijn terugbetaald. Volgens den tegen- woordigen stand van den gulden zal er 90 millioen Mark noolig zijn om de 1 1/4 millioen gulden van 1917 te betalen. Niet alleen omrlat een groot deel van de leening voor den aankoop van konijn tjes is besteed, maar ook-omdat de schuld met buitengewone snelheid vermeerderd is, heeft men ten stadhui ze deze Hol- landsche leening den naam van „konij nen-leening" gegeven. In de gemeenteraadsvergadering deden speciaal de communisten het gemeente bestuur heftige verwijten over rijn naar zij zeiden eoonomische kortzichtigheid. Men heeft thans den Hollanders als waar borg de gemeentelijke steenkolenmijn in Röschling en 25 millioen gemeente-ob ligaties moeten geven. „Hbl." EEN JUWEELENDIEFSTAL. In de woning van den heer Lawrence Gumn Sloan in de Reddinglon Road, Hampstead, is eergisteren een brutale diefstal gepleegd. Blijkbaar is die geschied door dieven, die reeds lang te voren de gewoonten van het huis goed bestudeerd hadden. Toen mevrouw Sloan 's avonds na negen uur naar het slaapvertrek ging, vond zü de deur van haar kamer gesloten. Zij riep haar echtgenoot en deze forceer- <re oe <jeur. Toen <Bë open was, bemerkte' men dadelijk dat inbrekers bun slag had den geslagen en voor een waarde van on geveer 4000 p.sl. aan juweelen hadden medegenomen. De politie, die dadeiijk gewaarschuwd! werd, bevond dat de dieven uit een aan- grenzenden tuin een ladder hadden ge haald en deze tegen den achtermuur van het huis des heeren Sloan hadden gezet. Zij hadden het raam geopend en zich zoo toegang tot de kamer verscliaft en de deur van binnen gesloten, opdat zij, zoo zij ge stoord mochten worden, tijd zouden heb ben te ontkomen. Blijkbaar zijn zij met hun buit door den tuin vertrokken. EEN GRAFELIJKE FAMILIE. Voor de gezworenen in <le Stieriscbe stad Gürlilz is een proces begonnen, dat door die personen van de beklaagden en door het ontzettende van de hun ben laste gelegde misdrijven groot opzien wekt. De beklaagden zijn gravin Eleonore vota Sohiéeffen een der beste Duitsche namen haar zoon graaf Hans Hejnrich van Sohtieffen, haar gezelschapsdame Rupo, de groenSehamdialaar Rosse! en diens vriend, de smi'd StenZke. De acte van be schuldiging luidt, dat de 47-jari;fe gravin en haar 24-jarige zoon Rosse! wapens en dynamiet hebben gegeven, om den ouden graaf Geoig Wilhelm Schlieffen en diens zoon van wien de verarmde Silezische tak moest erven die in Meciklenourg woonde, te vermoorden en diens kasleel Schüeffenburg in de Juoht te doen vliegen. Het misdadig plan werd ontdekt doornat Sterazke. in de zaak bei rok ken door Ros se!, meende er meer geU uil te kunnen slaan, indien hij den ouden graaf Georg Wilhelm van den aanslag op de hoogte bracht. Deze droeg een detective op zijn bloedverwanten te bewaken en liet Rössel en Stenizka arresteeren, toen zij met den trein van Berlijn naar Mecklenburg wilden vertrekken. Bij Rössel vond men zooveel dynamietpatronen, dat hij daarmee een ge. heeien trein in de lucht had kunnen doen vliegen. Den volgenden dag werden le Ber lijn gearresteerd de jonge graaf, Hans, volgens hel opbaar ministerie de hoofd schuldige zijn moeder en de dame van gezelschap, die ook van het plan wis.. Hans Heinrich ScMteffcn, die s eeds ont kend heeft, legde voor de jury een votie- diige bekentenis af. Alleen ontkende bij den ouden graaf te willen doen dooden. Wel diens zoon. Hij zou genoeg crediet kun nen krijgen, indien hij erfgenaam was van een ouden man. Hij trachtte verder de schuld zooveel mogelijk af te wentelen van zijn moeder. Hij gaf toe, Rössel 500.000 Mark beloofd te hebben op den dag dat hij .heer en meester zou worden van Schlieffenbung. Op afbetaling gaf hij hem eens 2000, daarna 4000 en vervolgens 20.000 Mk. Het laatste wat de familie nog op de bank had staan. Rössd is tweemaal naar Mecklenburg gereisd, deinsde echter voor de daad terug, mam zijn vriend stenzke in den arm, die evenals hij al met de gevangenis had ken nis gemaakt wegens vatscklieid in geschrif- te, knoeierijen met levensmiddelen enz. En deze beide beklaagden, die eveneens bekenden, doden uitkomen, dat niet de jonge graaf, doch de moedertijke gravin «te ziel was van het plan. Zij heeft er op aangedrongen hun wapens en dynamiet t« geven. Bn zij zorgde zelfs voor mondvoor raad, opdat de heeren onderweg geen hon ger zouden krijgen. Op de klacht van de Duitsche regee ring over de briefkaart, die de iniergealli- eerde controle-commissie met Kerstmis heeft laten drukken en waarop de Bran denburger Tor was afgebeeld, met de geallieerde vlaggen er boven, heeft de voorzitter, naar gemeld wordt, geant woord, dat de briefkaart Duitschland in het geheel niet aangaat. Zijn officieren knden doen wat zij wilden, en overigens zou hot beter zijn als de Duitsche regee ring er voor zorgde, dat haar pers een fatsoenlijker toon aansloeg en haar aan vallen op dc intergeallïeerde commissie staakte. Groote belangstelling is gewekt door een onlangs uitgevonden af stands zoeker van groote afmeting die, naar men ver neemt, voor de Britsche kustverdediging is bestemd. Men zegt dat men met dat toestel den afstand van elk doel kan be palen dat tot 25.200 M. verwijderd is. De nieuwe af stand zoéker is driemaal zoo groot als die welke in den oorlog ge bruikt zijn. In de schoenfabriek van Elliot, te i 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9