Z. H. Paus Benedictus XV* 44ste JAARGANG No. 14047 MAANDAG 23 JANUARI 1922 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL3*25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'^ ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HET AFSTERVEN VAN Z. H. DEN PAUS. h - - V. "V''-, v' v ö.v BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM Telefoon 1426, 2741 en 1748 - Voorbarige berichten (waarover men el ders in dit blad nadere bijzonderheden vindt), meldden reeds Zaterdagmiddag den dood van Z. H. den Paus. Het staat nu ech ter vast, dat Z. H. eerst Zondagmorgen 6 uur is overleden. Reeds van den heiligen Paus Pius X trof het afsterven na een vrij kortstondige re geering van elf jaar al3 iets ontijdigs, om- dat zijn verheven voorgangers Pius IX en Leo XIII samen meer dan een halve eeuw den Petrusstoel hadden bezet. Maar het niet hoog genoeg te schatten werk van inwen dige reorganisatie der Kerk, door Pius X zoo krachtdadig uitgevoerd, scheen bij het uitbreken van den wereldbrand als het ware afgesneden. Te meer treft de dood van Benedictus XV na een regeering van slechts ruim zeven ja ren. En toch, zooals wij nu in de historie duidelijk Gods Almacht en Leiding zien in het leven en werken van de drie groote Pau sen, die aan den nu ontslapen H. Vader voorafgingen, zoo zullen wij ook weldra de .Wijsheid der Voorzienigheid prijzen, die aan de Kerk thans haar zichtbaar Opperhoofd ontnam. Buigen wij dus thans ons hoofd voor de beschikking des Hemels, die de Kerk zoo geheel onverwachts en wederom zoo spoe dig in rouw dompelde, het is ons toch ver gund ook nu reeds den lof te zingen van den Vredespaus, dien God aan de Wereld in Benedictus XV schonk. De verkiezing van Paus Benedictus zal in de geschiedenis altijd als een merkwaardige gebeurtenis bekend blijven. Een ieder had het toetreden van Italië tot de strijd voerende mogendheden in 19X4 verwacht. Maar het land bleef in vrede, ter wijl Pius X den 20sten Augustus stierf. On danks de groote Europeesche catastrophe konden de Kardinalen rustig te Rome bij eenkomen; het conclave werd in allen vorm gehouden en de Kerk had binnen eenige we ken weer een nieuwen Paus. Al aanstonds teekende deze man Gods zijn werk af: herstel van den vrede. Maar het klonk als een paradox bij het bulderen der kanonnen. En toch heeft Benedictus niet af gelaten Zijn stem boven het oorlogsrumoer te verheffen en de vorsten en volkeren te vermanen toch den oorlogshaat uit te roeien er. tot de chrsteilijke liefde weer te keeren. Zijn beroemde Vredes-encycliek, waarme de Hij zijn pontificaat opende, za! ten allen tijde als een der verhevenste geschriften uil die rampzalige jaren bekend blijven. Nooit zijn scherper aangegeven de oorzaken, die tot een oorlog leiden en de middelen, die noodig zijn, om tot den vrede te komen en hem le bewaren. Het Pausschap van Benedictus XV is we! buitengewoon zwaar geweest. Zooals Zijn verheven voorganger het oog gericht moest houden op de vele afdwalingen en misstan den, welke in de Kerk waren binnengeslo pen, zoo moest Benedictus Zijn blik laten gaan over de verstrooide kudde, die door oorlogshaat en valsche vaderlandsliefde mis leid en verblind, als vreemdelingen en vij anden in plaats van als zonen ééner Kerk te genover elkander stonden. De eenheid der Kerk bewaren ondanks den tweespalt was zijn groote taak. Hoe ongerept heeft de figuur van den nu ontslapen Paus boven de woelingen der hartstochten uitgestaan, Hoe heeft men ge tracht hem mee te sleepen in het oorlogs rumoer, hoe drong men van alle kanten om een beslissing uit zijn mond ten gunste van een der partijen. Maar hoe groot heeft hij het Pausdom gehouden door zich aller Va der te blijven toonen, de mee-lijdende Va der der geheele christenheid. Zijn stem veroordeelde in aigemeenen zin ile bnrbaarschheden, maar hij bleef buiten politieke en nationale geschillen. En hoe trok hij juist door die onpartij digheid de strijdende machten hoe langer hoe meer naar zich toe. De rots van Petrus was nog het eenige, wat ongeschokt staan bleef, terwijl alles omver viel. Staatshoofden strekten de handen naar den Paus van Ro me uit; men zond gezanten naar hem en sinds vele, vele jaren genoot het Pausschap niet zulk een belangstelling buiten de Room- sche Kerk zelf. Het Pausschap was de eeni ge groote, zedelijke macht, die in den alles ontredderenden oorlog nog was overeind ge bleven. Dit werd door vriend en vijand open lijk erkend. Zoowel in als na den oorlog heeft Bene dictus XV zijn vredeswerk onvermoeid voortgezet Het meeste van dien arbeid is thans nog voor de wereld verborgen. Als later de archieven mogen spreken, zal naar onze overtuiging het vredeswerk van Bene dictus XV in een stralenkrans naar voren Voorbarige berichten. Zoowel het Reuter- als het Wolffbureau seinde Zaterdagmiddag, dat Z. H. de Paus was overleden. Het Wolffbureau nog wel met de toevoeging „officieel". Later in den avond moesten beide bureaux melden, dat het bericht voorbarig was geweest. Hel bul letin over den toestand van Z. H. Zaterdag- raiddag half zes luidde: De toestand van Z. H. is nog verergerd. De ademhaling is moeilijk. Het hart wordt steeds zwakker. (Geteekend) Battistini, Marchiafava, Bignami, Cherubini. Een toespraak in den Duit- schen Rijksdag. Ook in den Rijksdag werd het ontijdige bericht ontvangen. Even na twee uur ont- nvtvmOrt komen; want deze zwijgzame Paus was met groote diplomatieke talenten door God be gaafd. En daarin zien wij weer de leiding Gods in Zijn Kerk, dat moeilijk een geschik ter hoofd der Katholieke gemeenschap denk baar was in de troebele tijden, welke ach ter ons liggen, dan juist de scherpzinnige en voorzichtige Paus, welke nu aan de Kerk ontyallen is. Ons Katholieken rest vooral te .gedenken het* groote voorbeeld, hetwelk Benedictus ons heeft nagelaten: geheel zijn hart ging voortdurend uit naar de lijdende mensch- heid, zonder te vragen van welken stam of ras of godsdienst de ongelukkigen waren. Met ruime hand zond hij voortdurend groo te giften naar de hongerenden In Duitschland Oostenrijk, Hongarije en Rusland, tot her stel van de verwoestingen in Frankrijk en België. Den vrede door de liefde dienen was zijn leus en, wanneer de wereld dal van hem wilde leeren, zou de verwarring, waar aan thans de geheele maatschappij ten prooi is, spoedig voorbij zijn. Laten wij den Heiligen Vader, die zooveel deed tot verzachting van het lijden in den bewogen tijd, welke achter ons ligt en die zooveel nieuwen luister aan God's Kerk bij zette, in onze gebeden gedenken, 't Is een bewijs van dankbaarheid, dat iedereen kan geven, maar dan ook niemand verzuimen mag. Hg, die zeven jaren den last der lei ding van zoovele millioenen zielen op de schouders droeg, verdient zeker wel, dat de gezamenlijke christenheid zijne ziel door een vurig gebed ten Hemel helpt stijgen. ving de voorzitter een telegram, meldende het overlijden van den Paus. Toen om half drie de vergadering van den Rijksdag werd geopend, hield de voor zitter, Loebe, de volgende toespraak, die door de aanwezigen staande werd aange hoord: V. Het rijkspresidium heeft zooeven het be richt ontvangen, dat Paus Benedictus ont slapen is. Benedictus XV werd op 3 Novem ber 1914 toen de eerste groote veldslagen van den 'wereldoorlog werden geleverd, tot Paus gekozen. Hij 1* heengegaan voordat Europa den werkelijken vrede mocht bele ven Tijdens den oorlog heeft hij de moreele macht van zijn functie en al zijn krachten gebruikt, om het menschelijk lijden te ver zachten, den haat tusschen de volkeren te doen verdwijnen en een verzoening moge lijk te maken. Van alle zijden werd zijn hulp ingeroepen. In de eerste plaat» moest hel lot der krijgsgevangenen worden ver zacht en aan het lijden der burgerlijke ge vangenen een einde worden gemaakt Daar, waar het er op aankwam, aan hun marte lingen een einde te maken, is hij nooit in "cbreke gebleven. In de laatste dagen heeft hij het nog als een innige vreugde onder vonden, van de Fransche regoering te ver nemen dat de laatste Duitsche krijgsgevan genen Frankrijk hadden verlaten. Wij allen herinneren ons zijn actie voor den vrede in 1917. Toen deze oorlog door een gewelddadigen vrede ten einde was ge voerd, en nieuw lijden Duitschland wacht te heeft de Paus opnieuw getracht verzoe ning tusschen de volkeren tot stand te doen komen. De laatste maal is dit nog op de conferentie van Washington het geval ge weest Nooit heeft hij bij zijn hulpactie re kening gehouden met verschil in godsdien stige opvattingen. Hij heeft getracht, zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de hongerblokkade van Duitschland. Door zijn bemiddeling rijn duizenden Duitsche kinderen van warme kleederen voorzien en gevoed en nog onlangs is hij er in geslaagd. Duitsche tuberculoselijders in het Zuiden te doen verplegen. Ik meen wel le mogen verklaren, dat het Duitsche volk diep getroffen zal zijn door den vroegen dood van dezen groolen en verdienstelijken man. Het sterfbed. Over het sterfbed van den Paus wordt nog het volgende gemeld: De „Messagero" deelde mee, dat de Paus Zaterdag om 2 uur 30 ('s-nachts) nog vol komen bij kennis was. De „lempo zegt, dat de laatste verstaanbare woorden van den Paus, die waren, waarbij hij om water vroeg,, waarvan hij enkele teugen dronk. Dr. Cherubini, de dienstdoende geneesheer, had geconstateerd, dat de linkerlong was aangetast, hetgeen weinig hoop meer over liet. Om 3 uur 25 begon de Paus zinnelooze woorden te spreken. De geneesheer liet twee buizen zuurstof in de kamer brengen, maar volgens de „Tempo", zou hij aan een kardi naal hebben verklaard, dat het waarschijn lijk was, dat de Paus ze niet geheel zou ge bruiken. Toen kreeg men den indruk dat de katastrofe onvermijdelijk was. Onder de eersle prelaten, die Zaterdagoch tend waren toegesneld naar het ziekbed van den Paus, bevond zich mgr, Pizzardo, den substituut-secretaris van staat. Toen de Paus hem zag, hief hij de hand op om hem te zegenen, en zeide: wij gaan vooruit, wij gaan vooruit. Even na kwart over 6 had de Paus echter een nieuwe crisis. Men liet on middellijk markies Joseph della Chiesa ha len, die om half 7 kwam. De Paus scheen zeer te lijden door moeilijkheden met de ademhaling. Kardinaal Giorgi bad de gebe den voor de stervenden. Om half 8 kwa men de professoren Marchiafava en Big nami op het Vaticaan aan. Batlistini en Che rubini waren reeds aan het bed van den Paus. Tijdens het bezoek van de doktoren, toen alles reeds verloren scheen, trad er een lichte verbetering is 's Pausen toestand in, en, volgens zijn gewoonte, begon hij vragen te stellen aan de aanwezigen. Om 3 uur in den ochtend heeft Mgr. Mi- gone de Mis in articulo mortis in de par ticuliere kapel, die eenige schreden van het ziekbed van den Paus verwijderd is, gele zen..Zittend en met gevouwen handen hoor de de Paus toe. Om 4 uur verloor Z. H. het bewustzijn. liome, 22 Jan. (Middernacht). Dr. Oherubini verklaart, dat er geen hoop op herstel meer bestaat. Wel kan volgens hem de Paus nog eenigen tijd in leven blijven, indien er geen voortdurendo be wusteloosheid optreedt. De zieke is hel der van geest. ROME, 22 Jan. Tegen kwart voor één hedennacht droeg Mgr. Migone, de Mis op in de aan de kamer van Z. H. grenzende kapel. De Paus ontving de H. Communie Hij was zeer uitgeput door het voort durendo lijden en zijn gehoor was zeer zwak geworden. Na da eerste H. Mis celebreerde kar dinaal Giorgi een tweede omstreeks kwart over één Dr. Battistini verklaarde na zijn be zoek, dat hij den dood ieder oogenblik verwachtte. (Twee uur na middernacht). Dr. Battistini, die zoo j'uist van een bezoek bij den Paus terugkeert, heeft verklaard, dat de toestand van uur tot uur kritie- ker wordt. Er schijnt geen hoop meer to bestaan. Om 3 uur (Italiaansche tijd) begon men bij den Paus een verstijving der on derste ledematen waar te nomen, ter wijl de handen een doodskleur aanna men. In de kamer van den Paus be vonden zich dr. Oherubini, kardinaal Gi orgi, de neef van den Paus en eenige prelaten. De Paus scheen veel pijn te hebben. Do doodstrijd van den Pans begon om 5 uur 20. Na de Mis, welke in de Kapel naast do kamer van Z. H. werd geoelebreerd, gaf kardinaal Giorgi voor de laatste maal do Heilige absolutie aan den Paus. De dood trad precies om zes uur in. Bij het sterven waren o.a. aanwezig do kardinalen Gasparri, Vjci en Giorgi, do Pauselijke Opper-Kamerheer, do Ce remoniemeester kardinaal Gampini ea graaf Persico De correspondent van de „Tijd" seinde Zaterdagavond nog het vol gende: Allen, die het ziekbed van den Paus hebben, mogen naderen, verlieten het, gesticht en. getroost, door het ont roerende schouwspel van een volko men overgave aan Gods H. Wil. Terwijl de catharre in de longen steeds nieuwe vestingshaarden verwek te, en de geneesheeren oij hun lief devolle zorgen om den hoogen lij der tot hoesten te brengen en hei| verwijderen van den slijm uit de ba- oillennesten, hem aanspoorden om hun zuurstof-inhalaties, kamfer-inspui- tingen en andere geneeskundige mid delen geduldig te verdragen, antwoord de Hij: „Doet uwen plicht, gelijk ik den mijne tracht te doen en God zal in alles voorzien. Ik ben even bereid, om nog langer voor Zijn II. Kerk te werken, als het leven to verlaten, indien Hij meent, dat de loopbaan van een onnutten dienst knecht volbracht is." Aldus de aanwezigen ontroerend door zijn godvruchtig afsterven, was Hij nog steeds vol vaderlijke bezorgd heid jegens de leden der pauselijke fa milie, zijn onderhoorigen en al de genen, die hem omringden. Aan zijn neef markies Della Chiesa verzocht hij, voor hem te bidden en ook an deren te vragen dit te doen. Tot dr. deze moest gaan slapen en zijn eigen gezondheid in acht nemen, daar hij nog voor de verzorging van zooveel zieken noodig was. Maar de genees»- heer ging niet heen, alvorens een nieuw onderzoek te hebben ingesteld. Nog tijdens dit onderzoek kreeg de H. Vader een aanval van zoodanige kortademigheid en benauwdheid, dat hem de verstikkingsdood bedreigde. Dergelijke crisisvlagen kwamen meer. voor, doch telkens herstelde zich de hooge lijder en had dan weer zulke heldere ©ogenblikken, dat hij nog vrij geregelde gesprekken voerde mjet den nieuwen aartsbisschop van Bo logna. welks zetel ook Z.H. eenmaal bekleedde, en met Mgr. Menzani, zoo dat beide prelaten zich verwonder den over de luciditeit van een zieke, van wien de geneesheeren hadden gen zegd, dat hij waarschijnlijk den avond en zeker niet den nacht halen zou. Intusstchen traden er nu en dan 'bewusteloosheden in. TE ZES UUR IN DEN OCHTEND GAF Z. H. DEN GEEST. Na den dood van Z. H. Zondagmorgen had de eerste bijeenkomst van het Heilige College plaats. In deze zit ting werden de verschillende bestuursfunc ties onder de kardinalen verdeeld. De Apos tolische Kamer is onder voorzitterschap van kardinaal Gasparri bijeengekomen om in het beheer van de bezittingen der Kerk te voorzien, zoolang er nog geen Paus zal zijn gekozen. 's Pausen testament. De volgende bijzonderheden worden over 's Pausen testament gemaakt: Aan den neef van den Paus zijn alle bezittingen en goede ren te Pegli nagelaten. Omtrent de eigen dommen, die zich op het Vaticaan bevin den, heeft de overledene gedecreteerd, dat geen zijner verwanten hierop aanspraak zal kunnen maken. Het testament is in de voltallige vergade ring van kardinalen voorgelezen. Het stoffelijk overschot van Z. 'H. Het stoffelijk overschot van Z. H. den Paus is, gekleed in de witte toga met da roode mantelette, de roode muts en de roode, met goud geborduurde schoenen, op het doodsbed neergelegd. De wacht werd betrokken door de pauselijke Edel- wacht en de Penitenciers. Al de kardinalen kwamen ongeveer half tien op het Vaticaan, nadat het H. Col lega kennis had genomen van het over lijdensbericht der geneesheeren. Kardi naal Gasparri, de kardinaal-Kamerling, verrichtte de officieele vaststelling van den ingetreden dood. Do kardinaal werd hierbij omringd door (ken secretaris der Congregatio van het Consistorie en an- dero waardigheidsbeklseters van het Va ticaan. Ontvangen door de ceremoniemeesters klopte de Kardinaal-Kamerling volgens do gebruiken op de gesloten deur der sterfkamer en riep den naam des Pausen. Na opening der deur raakte hij met een zilveren hamertje even het voorhoofd van den doode, en stelde daarna het over lijden officieel vast. Het lijk des Pausen is gebalsemd. Het werd overgebracht naar de Troonzaal en heden naar den St. Pieter, waar het in de crypte is gezet. De indruk in Parijs. Uit Parijs werd Zaterdagavond aan „Do Maasbode" geseind: Onmiddellijk, nadat do karnin .al-aart.;- bisschop van Parijs de gebeden had ver- verricht voor Zijne Heiligheid hadden in alle parochiekerke a g meens - happs ij e gebeden plaats. Vooral heden waren ia

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1