UIT DEM OMTREK. DAMIAATJES MUZIEK. ■m HAARLEM. Patronaat O. L. Vr. Rozenkrans. De gevaarlijke toestand vöór bet Stadhuis. Personalia. Postkantoor te Haarlem. BINNENL. BRIEVEN. Adm, Het Leven, Amsterdam Chr. Apets, RoubainJ. R. v. d Baan, Arnhem Bur. Nieuwe Haarl Crt. no. 1511, Haarlem M. van Die- men, Amsterdam Dir. Bel., Amster dam J. van Loon, Rotterdam H. Albers, MaastrichtH. Henderiks, Middelburg Haarl. Dagblad no. 8391, Haarlems Dagblad no. 8496 Haarlems Dagblad no. 840F Haarlems Dagblad no. 85F1, Haarlem s Dagblad no. 8389 HaarlemMw: de Jong, Haar'.em Mw. Leuveling Tjeenk, UtrechtMej. H. Luijk, HaarlemMej. M. v. 1, Maasdijk, Eindhoven Gebr. Nier meijer, TielF. van Nierop, Haarlem L: Oudhot, Haarlem J. Pannekoek, Haarlem van Roest, Aaarlem Pint Stoel, Amsterdam G. H. Winter Groningen. BINNENL. BRIEFKAARTEN. Mien en Jo Arfsten, Amsterdam Fam. Bijleveld, AmersfoortP. J. Dubelaar, AmsterdamP. Gomes, Rotterdam Mw. Wed. H. Goosens, DeventerC. Hartog, Rotterdam Mw. Wed. de Jong, Nijmegen A. de Jong, DordrechtC. Kloppers, AmsterdamG. Martinus, Zwijn- drechtA. Sinning, Leeuwarden P. van Thiel, Haarlem Veen, Haar lem D. Velthuisen, ZaandamN. Vermaas, Amsterdam2 zonder adres. BÜ1TENL. BRIEVEN, M. L. Hoffman, Pastenkirchen Miss Piers, London. Gemeentezaken. Zang en Vriendschap. Ned. R.K. Bond van Verzekerings- personeel. De werkloosheid in Haarlem J. J. WEBER Sl ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. «11e kerken van Parijs de geloovigen zeer talrijk. Zij bezochten vooral de basiliek van het H. Hart of Montmartre en het heiligdom van Notre Dame des Victoires, alwaar de bijzondere aansporing van kar- iinaal Dubois de drommen zeer talrijk ieed zijn. Hartroerend was het de biddende me nigte te aanschouwen. Iedereen was bij zonder getroffen, te zien, het uit alle ran- ven en standen de geloovigen opkwamen, fal van prelaten en leden uit de leidende kringen volgden elkander op. In den joh tend reeds was er een enorme bewe ging in en om het gebouw van de nun tiatuur, waar de registers zeer druk geteekend werden en waar de hooge «eeetelijkheid, personen uit regeerings- rringen en leden van het corps diplomati que zich op de hoogte kwamen stellen van den toestand des Pausen. Om 9 uur werd uit Home telefonisch Vet bericht ontvangen, dat Z. H. sterven de was. Mgr. Oerretti verzekerde, dat ook wanneer 't fatale einde zou plaats grijpen, hij het toch zijn plicht aalltte rich niet naar Bome te begeven, doch op zqn post te blijven, die meer dan ooit belangrijk was. Omtrent het ver trek der Fransche kardinalen kan nog geen mededeeling worden gedaan. In het bijzonder in diplomatieke krin gen is men zeer onder den indruk over de noodlottige wending, die de toestand des Pausen heeft genomen en erkende men, dat in deze bijzonder ernstige tijds- amstandigheden een wisseling op den Stoel van Petrus uitermate te betreuren valt Algemeen wordt blijk gegeven van den bijzetideren eerbied, dien men voor den H. Vader koestert en men hoopt zeer «p een gunatigen omkeer. Te Parijs worden de edities der bla- aen de verkoopers letterlijk uit de han den gerukt De bladen onthouden zich over 't algemeen van commentaar en ge ven alleen de feiten. De „Gaulois", die een opmerking maakt pver de belangrijkheid van het feit, dat Frankrijk thans ten Vaticane een diplo- matieken vertegenwoordiger beeft, daar toot de opening van het eventueele Con clave verwacht zal kunnen worden, dat de diplomatie een voorkeur zal doen blij ken, vindt geen weerklank, wat niet an ders dan uiterst correct kan worden be schouwd. Even voor 8 uur werd door middel van de Parijsche correspondenten dier Itali- aansche Maden, die met hun redacties in Yerbdnd&ng waren, uit Rome het later on juist gebleken telefonisch bericht ontvan gen, dot Z. H. te kwart voor 5 (Italiaan- •chen tijd; was overleden. Aan de nun- ïatuur bad men ge ruimen tijd daarna Upg niet de officieele bevestiging, alhoe wel Havas ook met een doodstijding fcwam. Allerwegen maakte de voorbarige tij ding van den dood des Pausen een verbijsteremden indruk. Weldra stroom den alle deelen der metropool persoonlijk heden naar de nuntiatuur, om het rouw register te teekenen. Weldra vertoonde rich een lange file auto's, ook die der di- ïtomaten, die eveneens van hun rouwbe klag deden blijken. De indruk te Londen. Uit Londen werd aan hetzelfde blad bericht: Het voorbarig bericht va/n hel overlij den van Z. H. der. Paus werd te Londen in den loop van den namiddag bekend' op de courantenbureaux. Tegen 5 uur begon nen de eerste plakkaten vam de bladen- •vericoopers in West End de aandacht te trekken. Zij vrmetdden eenvoudig in dikke letters: „Dood van Z. H. den Pans". Terstond begon het puMiek daar aan aandacht te schenken en tegen 6 uur was de voorbarige tijding door de geheele binnenstad verspreid. Op het aartsbisschoppelijk huis te West minster had men nog geen direct bericht, doch aanstonds werden er instructies ge geven voor speciale gebeden voor de zdde- rust van den hoogen doode. Den geheefcn dag lag een grote me nigte geloovigen neergeknield in de West- minster-Kathedraal, nabij de kapel van bet Allerheiligste Sacrament, waar het at- lerheiligste stond uitgesteld. Zaterdagochtend was eveneens een bui tengewoon groote menigte tegenwoordig bij de kapittel-Hoogmis, waarin gebeden werd voor het herstel van don hoogen Zieke en waarbij de geloovigen werden aangemaand om de H. Communie te ontvangen ter intentie van Z. H. De uitstelling van het Allerheiligste bad heden niet plaats op het hoofdaltaar, doch op het altaar van die kapel van het H. Sacrament. Gisterenavond hadden de zusters van jet gilde van het H. Sacrament de wacht gehouden in de kerken en door gebeden de genezing van den hooge Zieke afge knoeid. Hierachter laten wij nog eenige levensbij- Eenderheden van Paus Benedictus XV vol gen, die voor zijn verkiezing tot Paus den •aam droeg van Mgr. della Chiessa: Z. H. Paus Benedictus XV is op 67-ja- dgen leeftijd overleden. Hij werd te Pegli In bet bisdom Genua geboren als Giacomo del ta Chiesa. Zijn ouders waren Guiseppe, markies della Chiesa en Gavanna, markiezin Migliorati. Z. H. volbracht zijn studiën aan bet gymnasium te Genua en aan de univer- «ileit aldaar. Zijn filosofische en theologi sche studiën maakte hij te Rome, waar hij fat het Collegio Capranica op 21 December 1878 de H. Priesterwijding ontving. Tegelijkertijd had de jeugdige markies met een buitengewoon succes de cursussen gevolgd van het Collegium Romanum. Hij behaalde meerdere doctoralen en verricht te daarna zijn studies aan de bekende aca demie voor adellijke geestelijken, ter voor bereiding voor de pauselijke diplomatie, waarna hij verbonden werd aan het secre tariaat voor kerkelijke aangelegenheden. Vervolgens diende hij den H. Stoel in ver- ichillende eervolle diplomatieke betrekkin gen. Reeds vroeger was Z. H. in aanraking ge komen met den lateren kardinaal Rampolla, maar vanaf 1883 was hij vele jaren lang in nig met dezen kerkelijken staatsman ver bonden. In dat jaar toch werd hij benoemd tot se cretaris van de nuntiatuur te Madrid, waar tUmpolla als nuntius werkzaam was. Hij Verbleef daar tot 1887. toen hjj met Ram polla naar Rome terugkeerde. Kardinaal Rampolla werd staatssecreta ris van Paus Leo XIII, Mgr. della Criesa minutante van de staalssecretarie en secre taris van kardinaal Rampolla. In 1901 volgde zijn benoeming tot substi tuut van den staatssecretaris en secretaris voor het cijferschrift van de pauselijke di plomatie. Ondertusschen was Mgr. della Chiesa tot dienstdoend persoonlijk geheim kamerheer benoemd van Paus Leo XIII, behalve door zijn diplomatieke talenten en groote karak tereigenschap onderscheidde zich Mgr. della Chiesa door een groole vroomheid en pries terlijken ijver. Vele jaren was hij overste van de Derde Orde van den H. Franciscus, door kardinaal Vives y Tuto voor de gees telijken ingesteld in het internationaal Huis voor missie-geestelijken. Door Paus Pins X werd Mgr. delia Chiesa van de staalssecretarie geroepen tot den her- schoppelijken zetel van Boulogna toever- derlijken arbeid en werd hem de aartsbis- trouwd als opvolger van Kard. Svampa. Hoe hoog in aanzien Paus Benedictus stond bij zijn voorganger, blijkt wel uit het feit, dat deze hem zelf in de Sixtijnsche kapel van het Vaticaan de H. Bisschopswijding toedien de. In 1914 werd hij door Pius X tot kardi naal der Roomsche Kerk gecreëerd. Nauwelijks drie maanden later werd hij tot Paus gekozen. Algemeen werd te Rome, toen hij nog onder-staatssecretaris was, zijn diploma tieke bekwaamheid hoog geroemd. Eenpa rig heette Mgr. della Chiesa de rechter hand van kardinaal Rampolla, zijn onmdd- dellijken chef, en na diens aftreden als staatssecretaris bleef hij onder de beste werkkrachten der staatssecretarie gelden, met wien zoowel ieeken als geestelijken steeds zeer gaarne te doen hadden. Want hij verstond meesterlijk de kunst, om met even groote minzaamheid als vaardigheid zaken af te doen. In 1907 werd Mgr. ddla Chiesa bevor derd lot aatsbissohop van Bologna. Reeds toen werd hem door velen de kardinaals hoed toegedacht. Er kon geen Consistorie meer in uitzicht worden gesteld, of onder de vermoedelijke candidaten voor hel pur per stond Mgr deha Ghlesa bovenaan, tot dat bij het laatste Consistorie van Mei jJ. hem in werkelijkheid deze eer Ie beurt viel.- Zij was onbetwistbaar ruim schools ver diend en werd door de „communis opinio'' warm toegejuicht te Rome. Want daar had Mgr. della Chiesa veel trouwe vrienden en vereerders achtergelaten. Niet alleen bij Kardinalen en hooge prelaten, zooals bijv. Kardinaal Ram-polta, den zwijger bij uit nemendheid, die echter aan Mgr. delia Chiesa gaarne zijn volle vertrouwen schonk; niet slechts bij tal van voorname leden van het Pauselijk Hof, met wie hij jarenlang als onder-staatssecretaris in ge regelde betrekking stond. Doch ook bij de dienstdoende geestelijkheid van Rome, die voor de uitoefening der zielzorg steeds kon rekenen op den wijzen raad en de krachtige hulp van Mgr. della Chiesa. Viel er een nieuw werk van godsvrucht of naastenliefde op te richten, moest een kwijnend liefdewerk worden ondersteund, diende ergens de katholiek-sociale actie bevroderd le worden, Mgr. della Chiesa bleef met zijn moreelen en geddelijiken steun nooit achter. Hij nam gretig iedere gelegenheid te baat, om zijn brandenden zielenijver metterdaad te toonen. Horteer ook mei ambtelijke bezigheden overladen, hij wilde en kon altoos nog „payer de *a personnel Als aartsbisschop van Bologna won de voorbeeldige herder spoedig alle harten. Het gebeurde eens dai incn hoorde, dot de paarden van het aartsbisschoppelijk rijtuig op hol waren gegaan en dut Monseigneur zelf liahasnelijk letsel had gekregen. De geheele stad kwam in rep in roer. Gelukkig bleek, dat Mgr. slechts een schamping van weinig of geen beteekeniis had, ondergaan. Het werd toen voor Bo logna een ware vreugdedag. Men jubelde als kinderen op een feestdag, voor het be houd van den beminden Aartsbisschop, dde op het balkon van zijn paleis moest ver schijnen, om de geestdriftige ovaties te nemen. Mgr. ddtla Chiesa was te Bologna een krachtig bevorderaar der kerkelijke tucht en der katholieke pers. Voor de opleiding zijner seminaristen droeg hij rusteloos zorg. De voormannen der katholiek-sociale actie raadpleegden hem gaarne. Bij ieder goed weik kon men zich bij voorbaat van zijn vaderlijken steun en milde aanmoediging verzekerd houden. Het katholieke dagblad „L'Ewenire dd Bologna", genoot zijn bij- rondere en edelmoedige bescherming. Omtrent de verkiezing van Benedictus XV brengen wij nog in herinnering, wat het „Giomaüe tfltallia," indertijd mee deelde: Vóór de stemming van Woensdagmor gen 2 September 1914, was men reeds op het Vaticaan, dat de meerderheid der kar dinalen het eens was over de verkiezing van kardinaal della Chiesa. De voorlezing van de eersle slembriefjes door de kardinalen stemopnemers ge schiedde onder diepe stilte. Onmiddellijk na de aflezing van de der tigste stem teekenide de meerderheid zich af ten gunste van kardinaal delia Ohdesa. Er heerschte een groote spanning. Vervolgens kwamen er weer 5 of 6 slem- men voor Kardinaal della Chiesa. Daarna kwam er een kleine onderbreking. Men kwam aldus aan de 38e stem, waar bij onder de kardinalen een licht slemge- ruisch opging. Acht en dertig stemmen op de 57 is niet voldoende al is dit aantal ook het twee derde deel van liet totale aantal stemmen, op een candfidaat uitgebracht daar de mogelijkheid bestaat, dat een Kardinaal op zichzelf zou hebben gestemid en deze stem wordt niet meegerekend. Lang behoefde er niet gewacht te wor- De 39sle stem was voor Kard. della Ghiesa. De andere stemmen wenden snel opgele zen. De architect Schneider bracht een in strument in werking, waardoor de troon hemels, behalve die van Kardinaal ddla Chiesa, werden neergelaten. Aller Mik/ken waren naar Kardinaal ddla Chiesa gericht, die in diepe overwe ging verstonden was en met neergeslagen oogen en onbewegelijk daar stond, moei lijk zijn ontroering beheerschend. De camerlengo liet het zilveren klokje luiden onder groote ontroering van de condavislen en van hen, die buiten de Six tijnsche kapel te wachten stonden. Dit was het teeken, dat de Paus gekozen was. De oeremoniairii traden dan de kapel binnen. De kardinaal-deken, gevolgd door de ceremoniarii. begaf zich naw het altaar, waarvoor de nieuwe Paus biddend was neergeknield en richtte tot hem de vraag, of hij de verkiezing aannam. De Paus antwoordde, dat hij zioli niet tegen den MaarWijkeiijken wil Gods ver zette. De deken van het H. College knielde voor den Paus neer en vroeg hem, welken naam Hij zou aannemen. Zonder aarzelen antwoordde de Paus: Benedictus XV. Daarna werd onmiddellijk de officieele acte der verkiezing opgesteld. Een dergelijke plechtigheid wacht ons nu weer spoedig bij een nieuwe pauskeuze. Het Conclave. Aanstonds zijn de voorbereidingen voor het nieuwe Conclave begonen. Volgens de bestaande voorschriften moet n.m. tien dagen na den dood des Pausen reeds met de keuze vam een opvolger worden aange vangen. Prins Cihigj betrok helt aparteinemt van den Kamerheer des Pausen en zal de func ties vam maansdhaJIk van hat Conclaaf uit oefenen. Inmiddels treedt die Kasdëmaal. Kamerling der Roomsche Kerk, die offi cieel den vissohersring in bezit nam, «Cs regent ad interim op. Reeds raadpleegde hij de te Rome aanwezige Kardinalen- De buitenlamdsche Kardinalen worden spoedig te Rome verwacht. De President vam den Ministerraad heeft, zoodra hij den dood) des Pausen vernam, zeer nauwkeurige instructies gegeven, om de volledige vrijheid vam het vooriooptig bestuur der Katholieke Kerk en dte be raadslagingen vam het H. College in het Conclave te waarborgen. Z. Em. Kardinaal Boume, primaat va» Engeland, is gisteren naar Rome ver trok ken. om aan het Conclave deel te nemen. Oolk Kardinaal Mercier, vergezeld van zijm particulieren secretaris, heeft zich naar Rome begeven voor de bijwoning der nieuwe Pauskeuze. HcdenfZaterdagavond vernemen wij. dat kardinaal Bourne Zondag as. naar Rome zou vertrekken, vergezeld van zijn particulieren secretaris, mgr. Jackmam, om te Rome deel le nemen aan de plechtige uitvaart en de nieuwe Pausverkiezing. Dit patronaat verheugt zich nu in 't bezit van een nieuwe tooneelzaal. Deze was nooiig. Voorheen werd bij feestelij ke uitvoeringen daar een tooneel geim- proviseerd, dat uiteraard bekrompen was «1 dan neg 'n stuk van de zaal in be slag nam. Thans beschikken Patronaat en St. Josephvereeniging over een uitge bouwd tooneel, ruim en practisch, met flinke kleedkamers en wat er meer toe behoort. In de pauze van de uitvoering, gisteravond ter gelegenheid van de fees telijke opening gegeven, namen wij een kijkje achter de schermen en bewonder den de even kenrige als doelmatige in richting van het geheel. De Zeereerw. heer B. J. Schrandt, pas toor der Spaame-paroehie, sprak het o:e- ningswoord tot de talrijke aanwezigen. Op de eersle plaats bracht hij hulde aan de patronaa,tsconunissie, die met onver- moeiden ijver voortging aan het op groeiend geslacht leiding en voorlichting te geven. Voor hen was 't zeker eon voldoening dat deze lang gewenschte ver betering eindelijk tot stand is kunnen komen. Dit was vooral te danken aan d» medewerking van het Kerkbestuur, dat niet geaarzeld heeft zich in schulden te steken om dit zoo noodzakelijke werk mo gelijk te maken. Aan dit bestuur bracht spreker warmen lof. Vervolgens richtte hij zich tot de donateurs. Terwijl in de laatste acht jaren de kosten der leer middelen meer dan verdubbeld waren, bleven de donaties gelijk. Spreker spoor de aan tot verhooging der bijdragen, om dat deze gelden, voor zoo'n goed doel besteed, medewerken tot instandhouding der orde in de maatschappij en tot gun stige ontwikkeling der katholieke jeugd. Met den wensch, dat de ijverige leden der patron aatsoomm issi 0 mochten voort gaan in liefde en toewijding en alle pa rochianen hnn werk moreel en finan cieel zouden steunen, sloot Z. Eerw. on der luid applaus zijn toespraak. Hierna voerde de directeur van het patronaat, de Weieerw. heer J. A_ J. van Roor, het woord. Hij heette de leden van patronaatscommissie, kerkbestuur en de weldoende leden hartelijk welkom en dankte den Z. Eerw. Pastoor voor zijn waardeerer.de woorden. Uit naam van de patronaatecammissie beloofde hij, dat al len hun beste krachten zonden Mijven geven voor de hnn toevertrouwde jongens. Dank bracht hij aan hot Kerkbestuur voor diens edelmoedigheid, om tot dezen aanbouw, die ruim 10.000 gulden had ge kost, mede te werken. Lof aan den san- nemer van de verbouwing, den heer Lu cas en zijn onder-aannemers voor het uit muntend volvoeren van hun opdracht. Dank ook aan de oud-leden der tooneel- afdeeling, die dezen avond met hun spel zouden opluisteren en van wie meerde ren geheel belangeloos de tooneeldeco- raties hadden vervaardigd. Met de op wekking tot blij venden steun, die thans meer dan ooit noodig was, eindigde de sympathieke directeur zijn rede, om het „woord' te geven aan de tooneelisten. Met het blijspel „Een mislukt plezier reisje," waarin we verschillende typen uit Hildebrand's „Camera Obsoura" ont moetten, oogstten de acteurs ruim suc ces. Er werd vlot en keurig gespeeld; het scheen wel alsof alle medewerkenden zich tot taak hadden gesteld door een onberispelijke uitvoering het nieuwe too neel goed in te wijden, 't Is niet moge lijk hier de verschillende rollen afzon derlijk te bespreken, maar Pieter Stastok Sr. moeten we toch even noemen. Die uitbeelding was „af." Het slottooneél mocht in vlugger tempo worden afge werkt, wijl de ontknooping voor het pu- biek geen verrassing meer inhoudt maar dit is ook de eenige aanmerking. Allo aanwezigen ongetwijfeld hebben ge noten en waren 't met den WelEerw. directeur eens, toen hij de tooneellisten dankte voor hun welverzorgd snel. B. en W. schrijven dien raad, dial ii. h de veatkeersveaBgheiiid vóór het Stadthuis aan de Groote Mankt onvoldoende is te achten. Het komt hun dringend noodzakelijk voor daarin verbetering te brengen. De gevaarlijke toestand ter plaatse zoude h. i. zijn te verbeteren door het aanleggen van een verhoogde voet-straat voor het Raadthuis en omlegging van het tramspoor der Noord-Zuid - Holl andsche Tramweg- Maatschappij, en het malk en van een vluchtheuvel ter lengte van pJ.m. 18 M. Zij stellen daarom den raad voor, aldus te besluiten en hun hiervoor een oredict van 1000 toe te staan. Er wordt dan toch gelukkig verbetering in den gevaarlijken toestand vóór het stadhuis gebracht. Onze lezers zullen zich herinneren, dat we meermalen de aan dacht op die gevaarlijke piek gevestigd hebben, zoodal we ons verheugen, dat hierin thans de noodzakelijke verandering gebracht wordt. Te Delft is geslaagd voor het examen electro-technisch ingenieur, de heer J. P. K. v. Eeur, alhier. Op Woensdag 1 Februari a.s. her denkt de heer A. Prinsen den dag, waat- op hij vóór 40 jaar ais lettergieter in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé e- Zonen op de afdeeling gieterij. ONBESTELBARE STUKKEN. Suzanne Beukers, Bruxeiles: BU1TENL. BRIEFKAART^ In do Raadszitting van 16 November werd de volgende motie in handen ge steld van B. on W. om prae-advies: De Raad der Gemeente Haarlem, van oordeel, dat het tot de taak van het Gemeentebestuur behoort, om, ge zien de toenemende en langdurige wer keloosheid, te zorgen voor werkverschaf fing, waarbij aan de te werk gestelden him bij normaal werk verdiend loon dient gewaarborgd- gaat over tot de orde van den dag. In verband met het advies van de commissie voor de werkloosheidibe* trij - ding, deelen B. en W. mede, zich niet met de ingediende motie te kannen ver eenigen. B. en W. stellen voor aan de Wo ningbouw vereen. „St. Bavo" voor een tijd vak van 49 jaren in erfpacht uit te geven 4 bouwblokken ten zuiden van de Zomervaart, ter gezamenlijke oppervlak te van pl.m. 7894 M2, tegen een jaar- Jij kachem erfpaohtscanon van f 0,77 per vierk. M. IB. en W. stellen voor, te bepalen, dat aan weduwen en weezen van amb tenaren, die hebben gebruik gemaakt van de bevoegdheid, bedoeld bij art. 44, le lid, der Weduwenwet voor de Gemeen te-ambtenaren 1913 en zijn of zullen zijn ontslagen of zijn of zullen zijn overle den na 30 Juni 1919, doch vóór het in werking treden van de in ontwerp bij de Staten-Generaal aanhang'ne Pensioen wet 1922, zal worden uitgekeerd een be drag, gelijkstaande met de totale bijdra ge voor weduwen- en weezenpensioem, welke sedert 1 Juli 1919 voor rekening der gemeente zou zijn gekomen wanneer de betrokkenen aan de bovenbedoelde We duwenwet aanspraak op pensioen hadden kannen ontleenen. Mej. A. Boersma verzocht met in gang van 21 Maart a.s. eervol ontslag als onderwijzeres aan de Openbare La- gore School 6. Wanneer een prdgralrtma als dit, waarop een merkwaardige mengeling van namen voorkomt, geen bevredi ging kan geven, ligt de fout in den algemeenen opzet. Het is des te meer jammer dat men een concert als ge- h&el niet prijzen kan, waarop in 't bijzonder eenige prestaties zoo zéér te waardeeren waren. Wanneer de vervanging der geëngageerde solisten niet noodig was geweest zou de prin- dpieele opmerking natuurlijk even goed gegolden hebben. Het is onar tistiek een programma lang te maken door een allegaartje van muziek, voor afwisseling te zorgen, door vioolstuk- keu en stemmenversichil, alles zonder samenhang, zonder eenig muzikaal ver band. Voor ieder artist en voor elk publiek, voor alle muziek en elke zaal geldt de waarheid dat een on geordende hoeveelheid de goede wier- king der kunst belemmert. Een pro gramma moet steunen op rust en een heid. Aan dien eisch voldeed 't eersit- samengeStelde programma niet. en de gewijzigde samenstelling kon er na tuurlijk ook niet aan voldoen. Maar er waren dus praestaties die men zéér waardeeren kon. De cello voordracht van Jansen heeft altijd een charme door den melodischen zin, waardoor de phraseering haar echt karakter krijgt. Zijn spelen is edel; hij heeft In den goeden zin een jccht cellisten-talent. De sopraan Mar- tine Dhont kon ik volkomen bewon deren in liederen als Ritouruelle van Chaininade en Nuit d'étoiles van De bussy, waar de natuurlijke eenheid van haar glansrijke stem en haar zeer lichte expressie het beeld der liederen zéér getrouw maakte. Maar waarom zingt zij het zoetsappige Wie genlied van Humperdinck, een lied als Dorp&kinderdans van Cath. vaa Hennes en het slecht-gecomponeerde „Jonge jaar" van MartelmansDe ba-! riton Eduard Erhard zong on. eenige liederen van Brahins en stople er de zaal stevig mee vol tot in de uiterste hoeken. De lyriek van Brahms is kolossaal en liet zingen van professor Erhard is ook kolossaal; dus het is in orde. La ter deed de bariton nog o.a. het om standige en uitvoerige verhaal van Archibald Douglas. De solisten zullen meiuffr. Emmy van Eden met recht dankbaar ge weest zijn voor haar zorgvolle bege leidingen. H. F. A. ♦O»»»» Kunslenaai\oncert, Het concert zou gegeven zijn door de violiste Sepha Jansen, de sopraan Marline Dhont en den bariton Max Kloos, en die zouden niet minder dan 18 liederen (waaronder de lange Archibald Douglas van Löwe) en 5 vioolstukken hebben voorgedragen. Er kwam verandering, want Sepha Jan sen en Max Kloos, die ongesteld zijn, werden vervangen door den cellist Alphons Jansen en Professor Eduard Erhard, bariton. Men handhaafde zoo veel mogelijk het aangekondigde pro gramma, waarvan ik liet grootste op deel te hoorde Vrijdag 20 Februari heeft de aangekon digde vergadering plaats gehad van R.-K. Verzekeringspersoneel, om te trachten een afdeeling te vormen te Haarlem van St. Do nates. Aanwezig was met den spr., den heer v. d. Meijden, de heer Emans, secre taris afd. Amsterdam, welke te half negen de vergadering opende met den Chrislelij- ken groet en de leiding der vergadering overgaf aan den heer Snellens. Deze richt een woord van welkom aan de heeren, «te aan den oproep gevolg hebben gegeven, dankte verder de propaganda-commissie en Hoofdbestuur voor hunne medewerking en zegt, naar aanleiding der vele wantoestan den o.a. van diegenen die 't als bijverdien ste beschouwen, unfaire concurrentie, toe standen in het vak, die verbetering behoe ven, dat het zeker noodig is dat ook te Haarlem een afdeeling opgericht wordt, wel- kij hij hoopte, dat dezen avond tot stand komt. Alsnu geeft spr. het woord aan den heer v. d. Meijden, die op heldere en zake lijke wijze een lezing houdt over het on derwerp: is organisatie noodig en waarom Katholiek vereenigd. In het eerste gedeelte wordt door spr. behandeld, de oneerlijke wijze van werken van collega's en de middeien aangegrepen dit te trachten tegen te gaan. Een tweede reden noemt spreker de loonen en incasso's der menschen, werkzaam in het Verzeke ringsbedrijf, die bij verschillende maat schappijen zoo uiteenloopen en zeer zeker verbetering behoeven. Door voor beelden wordt aangetoond hoe de premies de belangen der agenten drukken en steeds gezegd wordt, dat de incasso's niet verhoogd kannen worden. Een der misstanden wordt genoemd: de afsluitprovisie, welke aanlei ding geeft aan allerlei personen als beun haas op te treden in het Verzekeringsbe drijf. Spreker zegt dat dit een punt van overweging is bij St. Donates en zou dat willen zien omgezet in hooger loon. Verder wordt gewezen op de noodzakelijkheid van collectief contract, pensioenregeling, vacan- tie, welke zoo noodig is in het bedrijf. In het tweede gedeelte: Waarom Katho liek georganiseerd? wijst spr. op het bevel van Paus en Bisschoppen en op onze begin selen die het zeker noodig maken ons Roomsch te vereenigen. In neutrale ver- eenigingen is onze plaats niet, daar onze beginselen dit niet toelaten en ook kleur bekend moet worden. Spr. zegt, dat waar St Donates bestaat de vereenigingen steeds bloeien en de belangen der leden zeker goed behartigd worden en niet remmend werken op stoffelijk gebied. Niet alleen daarvoor, maar ook bij mogelijke pogingen om het Verzekeringsbedrijf Staatsmonopolie te ma ken tot schade van het vrije bedrijf is het zoo noodig zich te organiseeren. In het slot zijner lezing wekte spr. op tot het stichten van een afdeeling te Haarlem, welke een sie raad moge worden van St Donates. Na het stellen van eenige vragen, welke naar genoegen beantwoord worden, vraagt de waarnemend voorzitter of de aanwezige heeren bereid zijn tot het vormen van een afdeeling over te gaan, waarna alle aanwe zigen zich opgaven. Alsnu volgde verkiezing van een voorloo- pig bestuur, wat als resultaat had dat ge kozen werden de heeren C. J. Snellens, P. J. Knape en Th. F. L. Spook, als voorloopig bestuur, resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester. De heeren Emans en v.d.Meij- den vragen nu na elkander het woord en richten hunne hartelijke gelukwenschen tot de aanwezigen met de tot standkoming der afd. Haarlem en hopen in de toekomst de daadwerkelijke bewijzen te zullen zien van den bloei dezer jeugdige vereeniging. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering te ongeveer half 11 onder dank zegging aan de aanwezigen met den christe- lijken groet gesloten. Baden. In het Douchebadhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloonen week 646 baden genomen en in dat aan den Behalve de griep zijn ook de malaise en het vraagstuk der werkloosheid dank bare onderwerpen om een niet te best vlottend gesprek gaande te houdien. Niet echter wijl we om een praatje verlegen zaten zijn we den heer Vader, di recteur d'er Werkloosheidsbestrijding, eens gaan potsen over de uitgebreidheid der werkloosheid in Haarlem, maar om dat het velen zieker wei interesseert te weten hoe het met de werkloosheid in Haarlem staat. Om .het maar dadieüjk te zeggen: (we spreken op gezag van den heer Vader!): het is in Haarlem met de werkloosheid slimmer dan verleden jaar oin dezen tijd; ongunstig in vergelijking met andere steden en streken in ons land is de toestand echter niet, evenmin ver ontrustend; 't valt echter zeer te betwij. felen of Haarlem inzake de werkloosheid het jaar 1922 zoo gelukkig zal doorkomen als het jaar 1921. De werkloosheid ia toenemend. Dat is het korte overzicht. In cijfer» uitgedrukt beieekent het dat er in Haar lem totaal ongeveer 1100 werkioozen zijn tegen 800 verleden jaar om dezen tijd'. Toch een enorm a anal dat van noot Merkwaardig is dat ook in de bouwvak ken de werkloosheid reedis toeneemt. Daarin komt tot uiting de algemeene ma lais® en ook de circulaire van den minis- ter inzake beperking van den steun aan den woningbouw. Van de 180 metselaars d&e Haarlem ongeveer telt zijn er op dat oogenblik 26 als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbeurs, tegen 8 verleden jaar om dezen tijd; van de 300 timmerlieden zijn er 63 werkloos, tegen 11 verleden jaar; van de ongeveer 200 grondwerkers zijn er 86 bij de arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 16 verleden jaar. Dat wat de bouwvakken aangaat. Wat die Metaalindustrie aangaat heeft Haarlem, dank zij de gunstige fabrieken, tot nu toe, in vergelijking met andere steden, nog al geboft. Veel werkloosheid kwam in deze tok van nijverheid tot nu toe niet voor. Maar ooik dat verandert en Langzamerhand opent zich ook in Haar lem een somber verschiet in de metaal industrie, tenzij de algemeene toestand spoedig verbetert. Een paar cijfers: grof- bankwerkers zijm bij de Arbeidsbeurs in geschreven 40, verleden jaar 23; electri- ciens 14, verleden jaar 12; ketelmakers 9l verleden jaar 1. Dat valt nog al mede. Maar het schijijnt dan ook dat allereerst de jongeren rijm ontslagen en degenen, die meer onder de losse werklieden kun nen gerekend worden. Van losse werklie den zijn er 230 ais werkloos ingeschre ven, tegen 147 verleden jaar. Im do siganenimdustrie was het verleden jaar om densen tijd slecht; in den zomer was hot beter en nu is het weer bijna zoo slecht als verleden jaar. Werkioozen waren er verdeden jaar in dit vak 109 nu 89 sigarenmakers. Werklooze onder die Handels- en Kantoorbedienden waren er verleden jaar 20 nu 40. We schreven reed» dat het totaal «an. tit 1 werkioozen ongeveer 1100 bedraagt. Dit getal is althans ingeschreven bij de Arbeidsbeurs, maar 'het zal wel ongeveer het juiste aantal werkioozen in Haarlem aangeven, omdat zioo goed als iedere werklooze in rijm belang ingeschreven dient te zijn bij de Arbeidsbeurs om uit- keering te krijgen. Hoewel de toekomst somber is, is de toestand op dit oogenblik dus nog niet vemtrustend. De heer Vader deeMe een en ander mede over de steunregeling, maar daar over een andere maal. 5^ Barometerstand: 763. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Neerland* volksleven m de lente Maan dag 30 Januari a.a. zal in de Gemeente Concertzaal de „Vereeniging" een bui tengewone opvoering plaats vinden van Neerlanda Volksleven in do Lente, groot nationaal en Folkloristisch Fil.i-e_oi in een voorspel en vijf deelen met muzikale illustratie van Julius Röntgen, Direc teur vein het Conservatorium te Amster dam, die zelf op dezen avond de piano partij zal uitvoeren. De film is onder wetenschappelijke leiding van den be en den Folklorist D. J. v. d. Ven vervaar digd. A.R.K.A In de Donderdagavond gehouden ledenvergadering van de groep gemeente-ambtenaren der afd. Haarlem van de Alg. R.K Amblenaars- veneeniging is tot voorzitter gekozen de heer J. W. A Stalpers, inplaatsf van den heer J. L. v Deurseh. die we gens drukke werkzc I 'lieden heeft be dankt. Tot afgevaardigden naar de Centrale Commissie van Overleg zijn gekozen de heeren H. Meeusen en J. W. A Stalpers en tot pl. v.v afgevaardigden de heeren J. L. v Deursen en E J. Mühren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2