Sport en Wedstrijden De N.V.B. wedstrijden. 11 iff» TWEEDE BLAD - Maandag 23 Januari 1922 lit 1 Einde van Hei officieels gedeelte. De plaatselijke ontmoeting. Roodblauw zegeviert met 3-1. Haarlem staat gelijk met Blauw Wit. De Racing in gevaar. Een sprekende victorie voor H. F. C feuilleton De vondeling Alie copie voor de Maandagsche Sportrubriek moet bezorgd wor den des Zondags, vóór 9 uur des avonds aan het adres Riviervisch- markt 11a rood. Men wordt beleefd, maar drin gend verzocht, de copie aan één kant te beschrijven. medewerken. 4 J. (Naar Louis© de la Ramé) inij voorschriften geeft. Mii dunkt, 1) Stedelijke rechter. 1) Gerechtsgebouw, v 't Is fameus, zoo'n vertraging de com petitie ondervindt door het slechte weder. Eerst is zij al zoo laat begonnen en nu dót oponthoud. Vrienden, laat ons sa menwerken om thans zoo vlug mogelijk op te schieten. Vraagt geen uitstel begint vooral op tijd, als er op hetzelfde terrein soms nog een wedstrijd gespeeld moet worden. En wanneer de scheidsrechter niet aanwezig mocht zijn, neemt dan een ander als die er is en laat in zoo n geval de wedstrijd doorgaan. Heeren scheids- rechters Op uwe medewerking rekenen wii vooral. De meesten uwer zijn stfeds vezig, maar sommigen mankeeren Wi eens. Laten zij hun ijver verdubbelen. De competitieleiding rekent op u. Werkt allen mede. Het is noodig. HAARLEM. Haarlemsche voetballers. Maakt re clame voor uw sportpark. Dat is noodig. Het staat er slecht voor. Wat zouden wij beginnen zonder sportpark? Maakt re clame De wedstrijden der eerste-klas- sers gaan nu weer geregeld door. AFKEURING TERREINEN. Hiermede worden de Haarlemsche clubs er opmerkzaam op gemaakt dat tij geen bericht ontvangen van afkeu ring der terreinen, maar dat zulks aan gekondigd wordt aan de volgende adres sen de heeren Hazes, Houtplein, Ade laar, Z. Buitenspaarne 2, Hokkeling, Stationsplein, Stam, Zijlstraat en aan het patronaat „Sint Bavo, Leidsche- vaart. Programma 20 Januari. R K.V.Z. 1 Westen 1 M. J. Vermolen 5.D.O. 1 - R.K.H.V. 1 (2% u.) C.J.Smit Concordia 1 H. B. C. 2 Kruyver 2 E. Damiaten 2 H.B.C. 4 (2 y2 u.) Th. (Hljnen. Westen 2 S.D.O. 2 L. J. Floris. Klnheim 1 W.F.C. 1 J. Ferdolage. 2 F N.V.C. 1 - S.J.C. 1 'j. Righard y G. U«se 1 Zlik 1 B. Platte. 3 F. 6. i.C. 2 A.W. 1 j. Verzijlbergen. S.M.C. 2 N.V.C. 2 F. J. Wallekers. 3 Gr VIctrix 1 H. B.C.5. J. Gomes. S.D.O. 3 Kinheim 2, I u. J.v.Son. R.C.IJ. 2 Geel-Wit 1 P. v. d. Goes. Geel-Zwart 3 R.K V.Z. 3 M. Zonne held. S.D.S. 1 Lisse 3 C. H. Maks. Zilk 2 Concordia 3 C. v. d. Klugt. 4 K. Amlcltia 2 Klnheim 3 C. v. d. Goes Damiaten 3 - R. K.V.Z. 4 1 u. Th. Leeuw W.F.C. 3 Victrix 2 P. Langendijk. Juniores. Oeel-Wit 4 Geel-Zwart 5 (3 u.) (Th. Metselaar Rood-Wit Damiaten (lu.) F. v. Gennep S.D.S. 2 Westen 4. (luur) C. Vissers. R. K. V. Z. Secretaris P. J. Blesgraaf Banessergr. 32 Haarlem. Hedenavond contributiebetaling. Dinsdagavond vergadering der Elftal commissie. Donderdag en Vrijdag zal de jaarvergadering, welke wegens ziekte was uitgesteld worden gehouden. D leden krijgen hunnen convocatie thuis gestuurd. Vanwege de belangrijkheid der jaar vergadering worden alie leden verzocht, de hierbovengenoemde avonden reeds bij voorbaat onbezet te houden. Uitslagen. R. K.V.Z. 1 H.B.C. 11 (n. doorgegaan) S.D.O. 3 R.K.V.Z. 2 2—2 Damiaten 3 R. K.V.Z. 4 02 GEEL-ZWART. Secretariaat A. Divendal Amhoniestr. 3 Uitslagen van Zondag zijn A.W. 1 Alphen Geel Zwart 2 1—3 N. V. C. 3 Geel Zwart 3 uitgesteld. Rood-Wit 1 Geel Zwart 4 02 Geel-Zwart 5 S.D.S. 2 uitgesteld. A.s. Woensdagavond ledenvergadering des avonds te 7 y2 uur. gebouw St. Bavo. Aller opkomst dringend verzocht. „HET WESTEN". Secretariaat: J. v. d. Horst, Oranjestraat 35 Donderdag 26 Januari a.s. 8 uur precies in St. Bavogebouw Smedestraat. Zaterdag van 7-8 uur contributieafdracht. E.M.M. H.B.C. 1 Daar H.B.C. 6 zieken in het le elftal j had, we d door het bestuur stappen ge daan tot uitstel en met succes, zoodat deze spannende ontmoeting tot lateren datum is uitgesteld. H.B.C. 4 Klnheim 1 0—1 H.B.C. 5 R.C.Y. 2 7—2 A. W. I. ALPFEN GEEL-ZWART II 1—3. De voorstelling van „Amateur" is geen werkelijkheid De G. Z. reserves, zijn in staat geweest het sterke A. W. op eigen terrein een onverwachte neder laag toe te brengen. Hoewel het terrein moeilijk te bespre moeilijk te bespelen wa3, laat scheids rechter Bizot aanvangen. Direct ontwikkelt zich een vlug spe met G. Z. iets in de meerderheid. A spoedig heeft G. Z. succes als na mooi samenspel de midvoor den bal in het A. W oei deponeert Kort voor rust maakt een der A W spelers hands De toegestane strafschap werd door den midhalf in een doelpunt omgezet Kort gaat Rust gaat in met 2-0 voor G Z. Na de rust eenig overwicht van A. W. zij weten uit een strafschap het verdiende tegenpunt te maken. Dit schudt de Geel Zwarters wakker en van nu af aan heeft A. W. niets meer in te brengen. De voorhoede ontwikkelt nu een sa menspel wat bewondering afdwingt, de verdediging van A. W. kan zich met moeite staande houden. Een doelpunt kan niet uitblijven.Na eenig geharrewar voor het A. W. doel, kan de back niet anders redden, dan den bal uit doel te slaan. De toegestane strafschap werd doo een rechtsbach in een 3e doelpunt om- gezet. i Tot het einde bleef G. Z. in de meer- j derheid maar gescoord werd er niet meer. Als scheidsrechter Bizot, die uit- stekend voldeed, einde fluit, heeft G. Z. een zwaar bevochte, doch verdiende overwinning behaald op het sterke Z. W veie snaiie uuvsrien en weet u«c een dezer een corner te forceeren. Deze wordt uitstekend genomen en heeft 't derde doelpunt tot resultaat.. Con cordia doet nog haar uiterste best, maar slaagt er niet in een tegenpunt te maken. Met 3—0 In het voordeel van Amicitia, fluit scheidsrechter Floris, die uitstekend leidde, einde. R. K. V. Z. 4—DAMIATEN 3. Tegen de verwachting in hebben de oranjehemden een 2—O-nederlaag ge leden. De Damiaten verschijnen slechts met e nun, cat eenter geen osietr.ei is om oogen blikkelijk aanvaliend op te treden. Een te ver opdrijven van de oranje-achterhoede brengt 't eer ste doelpunt. Rust 10. In de tweede helft blijven de Damia ten domineeren, doch de Zwaluwen achterhoede verdedigt hardnekkig. De gast'neeren weten zelfs de leiding te vergrooten. Hoe de acht oranjemannen ook zwoe gen, zij slagen e niet in te doelpunten. Einde alzoo ern 20 Zwaluwen vic torie. DE UITSLAGEN. Westelijke af deeling. le Klasse. Haarl.Haarlem—R. C. H., 3—1 Overgangsklasse. Amsterd.D. E. C.S. V. V., 1— Zaand.Z. F. C.—Stormvogels, 2 CONCORDIA 2—AMICITIA 1 0—3 Zondag trok Amicitia naar Hille- gom om daar haar krachten te meten met Concordia 2. Direct is Amicitia in den aanval en het gelukt haar na ongeveer 15 minuten te doelpunten. Voor half-time weet zij nog eenmaal te scoren. Na rust heeft de Bloemen- daalsche achterhoede het zwaar te m verantwoorden, doch zij weet van ègeen wijken. De voorhoede doet nog Den Haag: Quick—'t Gooi, 4—0 2e Klasse. A. Haarl. H. F. C.—Z. V. V., 5—0 Haarl.: Schoten—Hortus, 1—2 Velseroord V. S. V.E. D. O., 0 0 C. Delft: D. H. C.—R. F. C., 3—1 3e Klasse. A. Zandvoort-Wilh. Vooruit 5-0 Bloemend.: Bloemend.—D.W.V.,0—1 Den HelderHelderAssend., 1 1 Res. 2de Klasse. A. Haarl. E. D. O. 2—Z. F. C. 2, 1 2 Haarl. R. C. H. 2-D. E. C. 2, 3-2 Zuidelijke afdeelmg. le Klasse. Bergen op Zoom Dosko Velocitas Maastricht: M.V.V.—V.V.V., 6—1 Noordelijke afdeelmg. le klasse. Groningen: Be QuickG. V. V., 7 1 HAARLEM—R. C. H. 3—1. De plaatselijke strijd trok begrijpe lijkerwijze veel belangstelling. Beide partijen hadden nogal interesse bij de ontmoeting en dergelijke derby s zijn daarenboven altijd een bron van verrassingen. Deze laatste zijn echter uitgebleven met normale cijfers ble ven de Roodbroeken de baas over hun ne tegenstanders. Het zag er anders in den beginne niet naar uit. Haarlem pakte de zaak buitengewoon kalm aan en de gasten wisten zich met de rust een voorsprong te verzekeren. De thee had echter een goede uitwerking, speciaal op Brakel, die er in slaagde alle drie de doelpunten te fabriceeren. Het eerste kwam na opbrengen van Haak uit een voorzet van Paulen. Geen vijf minuten later kwam nummer twee en voor het einde werd het drietal volgemaakt. De spelers die aan den strijd deel namen waren de volgende :)jg Radsma Nieuwenhuis Krom Dik Geutskens Groeneveld DeKoning Roelfsema Maarse Van Dam - Boekelaar. R. C. H. v. Pellecom Brakel v. Daalen Haak Paulen Terwee Bieshaar Houtkooper Maas Baay Angenent. Haarlem. Arbiter was de heer van Gessel. De Racing-menschen loopen direct hard van stapel en onder leiding van De Koning, wordt het eerste bezoek aan Angenent gebreacht. Daarbij bleek al dadelijk, dat Maas maar nauwelijks van zijn tegen H. B. S. opgeloopen knieblessuur genezen was. De Rood broeken waren ten zeerste gehandi capt door de afwezigheid van Hout kooper, zoodat het niet te verwonde ren viel dat R. C. H. een tijdlang het beste deel van het spel genoot. Heel veel technische voetbalkennis was echter in hun elftal niet te ontdekken en de meerderheid was dan ook uit sluitend toe te schrijven aan de laat- maar-waaien-gedachte der gastheeren. De blauw-zvvarten zwoegden als paar den, iets waarvan zij het trouwens ook vooramelijk hebben moeten. Van Pellecom heeft intusschen kans gezien van zeer dichtbij drie maal achter elkaar naast te schieten in plaats van over tegeven naarvrijstaan- de voorwaartsen.Een paar minuten la ter zal Van Daalen het probeeren, doch zijn gloeiende kogel ketst buigen bereik van den keeper van de dwa sl t weer in het veld terug. Aan de over zijde is Roelfsema telkens doorgebro ken, doch waar Baay en vooral Terwee er den smaak van te pakken hebben, blijven resultaten voorloopig uit. In de duels tusschen Paulen en Groene veld, een speler met een zeer opge ruimd hoofd en een stevige body, zegeviert meestal de .kracht over de selheid. Het wil er overigens bij mij maar niet in dat Haarlem niet over betere wingmenschen beschikt dan die daar heden voor fungeerden. Paulen is een pracht-athleet, maar het schijnt dat hij zich te weinig op voetbal toelegt en te veel op hard- Ioopen. Toch zou een gestaag oefenen hem tot een prima rechtsbuiten kun nen maken. Ook Van Pellecom heeft vanmiddag weinig succesvol werk verricht. Iets heel anders presteerden daarentegen de vleugels van de gasten. Boekelaar zoowel als De Koning ge bruiken hun hersens en zouden op geen andere plaats in hun team beter voldoen. De laatste is daarbij een toon beeld van watervlugheid en daar Maas zich niet geheel durfde en kon geven, was het gevaar aan die zijde groot. Des niettemin kwam het doel punt toch aan den anderen kant, toen Van Dam met een zuiver schot Ange nent passeerde. Dit gaf den zwakkeren stadgenooten moed en met vereende krachten werd de voorsprong tot de rust behouden. De thee had, zooals reeds vermeld, een karakteristieken invloed op Brakel. Hij, die voor de rust niet veel meer dan niets had tot stand gebracht, kreeg daarna zooveel hilling power in zijn body dat alle doelpunten door hem werden gemaakt. Men diene ech ter niet uit het oog te verliezen dat Jur Haak met zijn kijk-op-het-spel de geestelijke vader was van alle gevaar lijke aanvallen, welke werden gedaan. De voorhoede kon dan ook herhaal delijk aan den arbeid worden gesteld doordat Bieshaar zoowel als Terwee den bal telkens onvermoeid naar vo ren brachten om hem daar zuiver over te geven. Het duurde intusschen nog vrij lang voor de gelijkmaker ver scheen. De bal had geruimen tijd voor doel gezweefd, totdat Brakel er zijn hoofd onder zette en langs den uitge- loopen Radsma kopte. Onze links binnen was in eens geweldig favoriet, dat snapt u, wat nog verhoogd werd doordat enkele minuten later ook door hem Haarlem de leiding kreeg. De Racing vond hierin gereede aanleiding om met man en macht nogmaals ten strijde te trekken, met legio corners tot resultaat. Geen der hoekschoppen itaü center de gewcnscute unwenemg. Toen verrichtte Brakei den „hat trick", waardoor Haarlem in veilige haven kwam. Een snoei van Bieshaar ondervond den tegenstand der dwarslat en de bal werd verder door Nieuwen huis weggewerkt. De laatste oogen- biikken waren voor de blauw-zvvarten, maar hun onvermoeid zwoegen werd niet meer beloond. Met dat al ziet het er voor R.C. H. donker uit. En als het elftal tech nisch niet beter gaat spelen, vrees ik dat ze 't volgend jaar in den overgang voetballen. Dat 'is jammer voor 't Haarlemsche sportleven. Want de Racing beschikt ten slotte over een faire ploeg, met spelers die ploeteren van de eerste tot de laatste minuut om toch maar te zegevieren. Schutters zijn er echter met geen mogelijkheid in te bekennen, of het moest Boeke laar zijn. De middenlinie heeft in Geutskens een prima kracht, een stuwkracht die het elftal noodig heeft. Het gemis van Kuijt en Hazevoet deed zich natuurlijk ten zeerste gevoe len. Radsma heeft voor rust goed gewerkt, doch was daarna nogal onzeker. De Roodbroeken pakten de zaak lauw aan met als gevolg een achter stand. In de tweede helft werd echter veel hersteld. Van Pellecom en Paulen matigde rest goed, met Terwee, Bieshaar en Haak als de keien. Scheidsrechter van Gessel voldeed. H. R. Z.F.C. Stormvogels. 2—0 Er is veel publiek aanwezig, wan neer scheidsrechter Boekman laat beginnen. Het veld is door de weers omstandigheden niet bepaald schit terend, wat nogal eens afbreuk deed aan het spel. Z.F.C. is geheel volledig, Stormvoge s Z.F.C. is geheel voliedig, Storm vogels heeft een invaller voor Scharpff, die" wegens gezondheidsreden voor loopig niet meer speelt. Z.F.C. speelt een enthousiast, Stormvogels een meer overlegd spel, waardoor het Zaandamsche doel zeer gevaarlijke oogenblikken beleeft. Blinkhof Sr. ziet echter kans eenige goede kansen naast te schieten. Z.F.C. doet dan een aanval, de bal wordt voorgezet, Lust schiet hard in en via Reuzenaars handen verdwijnt de bal in het net. (1—0). Nadat Colette een prachtkans naast heeft geschoten is het rust. Na de thee doet Stormvogels po gingen, den achterstand in te halen, doch Blinkhof Sr. schijnt speciaal voor doel z'n hoofd kwijt te zijn. Steeds komt de IJmuidenschc voorhoede terug, doch Z.F.C. verdedigt krachtig. Bovendien zijn hun aanvallen steeds -evaarlijk, wat Stormvogels aan den i'ijve ondervindt als bij een scrimmage voor doel de Zaansche midvoor ten tweede male doelpunt. 20. Reuze- naar raakt geblesseerd en wordt ver vangen door Dalmeyer. De resteeren- de minuten domineert Stormvogels, doch weet haar overwicht niet in doel punten uit te drukken. Het einde komt met een zeer ge flatteerde overwinning voor de Z.F.C. H. F. C.—Z. V. V. 5—0. Deze uitslag is wei iets meer dan de Haarlemmers verdiend hebben. Vooral voor rust waren de Zaandammers ster ker, en dank zij veel geluk, wisten de H. F. C.-ers zich 'n 2—O-voorsprong te verzekeren. Hiermede bedoelen wij niet, dat de 2 door de Haarlemmers gemaakt doelpunten op gelukkige wijze verkregen waren. Integendeel 1 Het waren twee keurige doelpunten, dank zij prachtig werk van Cohen Tervaert. Maar de Zaan dammers hadden werkelijk veel pech. Als ruim 2 uur begonnen wordt, stel len beide elftallen zich elk met één in valler op. De Haarlemmers missen Ker vel. De opstelling is daardoor aldus Kreek Tancrelle Bijvoet Lamp Kuijpers W. Reijdon Cohen Tervaart Miezerus Bouvy v. Beekum Zwaag. De eerste aanvallen zijn voor Z. V. V' Hare voorhoede combineert keurig ter wijl de binnenspeiers over een goed schot beschikken. Met meer geluk dan wijsheid weet Kreek enkele malen z n doel schoon te houden. Wat ons bij de Zaandammers vooral opvalt is hun keurig, absoluut met torsen spei. vnje scnoppen oenoeveii aa ook niet toegekend te worden. In de Haar. lemsche voorhoede wil het aanvankelijk niet bijster vlotten. Zwang krijgt nage- noeg niets te doen, doordat v. Beekunt het te veei alleen doet. Bouvy mist steeds of houdt het spel op. Alleen de rechtervleugel is flink werkzaam, vooral de rechtsbuiten der Haarlemmers rent herhaaldelijk vlug langs de lijn. Op een gegeven oogenblik meenen wij Z. V. V. te zullen zien doelpunten, doch via Kreek's armen belandt de bal tegen den paal. Dan is H. F. C. aan de beurt. Voor de zooveeiste maai gaat Cohen Tervaart er van door. Vlak voor de grenslijn weet hij prachtig voor te zetten en v. Beekum is er vlug genoeg bij om den Zaandam- schen doelverdediger geen kans te geven (1-0). Geenszins is Z. V. V. ontmoedigd, en even wordt Kreek weer aan het werk gezet. Eens kopt Bijvoet bijna op fraail wijze in eigen doel. De bai ging gelukkig nog juist naast. Nadat de toegestane hoekschop niets heeft opgeleverd, belandt de bal Dij Co- hen Tervaart. Vlug rent hij iangs de lijn, passeert naar binnen loopenü hanaig een tegenstander en geeft vlakbij den Z. V.V.-doei verdediger geen kans (20). Z. V. V. is ecnigszins verrast. Het is dan ook wei ontmoedigend, sterkei te zijn en toch inet 20 acnter te raken. Rust breekt aan met 20 voot H. F. C. Als na de rust het spel even aan den gang is, doelpunt Z. V. V., doch een der spelers schijnt buitenspel te hebbeti gestaan, zoodat het punt geannuleerd wordt. Er wordt nu vooral aan Haarlemsche zijde beter spel vertoond. De linkervleu gel wordt zeer actief. Zwang zet dan ook enkeie malen keurig voor, waarbij eens Bouvy vlak voor doel hard kan intrap pen, waardoor de stand 30 wordt. Even later een vlugge Z. V. V.-uit- val, doch buitenspel doet de fraaie kans voor hen verloren gaan. Wederom is 't t' goede werk vanZwang waardoor Bouvy in staat wordt gesteld te doelpunten (40). Vlak hierop mikt v. Beekum ongeveer in doel meer op den scheidsrechter dan op dce', waardoor een prachtige kans verloren ging. Ev i later is Bouvy iets meer actief en ha d j weet hij de n stand tot 50 op te voc.en. Hard werkt Z. V. V. doch het loopt haar niet mee. Even is een der Zaandam mers in botsing geweest met Kreek, doch gelukkig liep een en ander goed af. Einde breekt aan zonder dat Z. V. V. een zeer zeker verdiend punt heeft weten te bemachtigen. De Haarlemmers verdienen de over winning hoofdzakelijk door hun beter spel na rust. Bij de H.F.C.ers waren Cohen T s- vaart, Reydon en Lamp ultblinkeis. Kuypers verdedigde wel goed, doch z'a trappen was ditmaal zeer onzuiver. Bij Z.V.V. waren de backs en de mid- envoor de beste spelers. De rest goed. V. S. V. E. D. O. 0—0. Edo heeft zijn eersten wedstrijd in dit jaar natuurlijk weer gelijk ge speeld. Voor de rust eenig overwicht van Edo, doch de keeper was in uit stekende conditie en retourneerde alles onverbiddelijk. Verschillende goede scholen van dicht bij hadden geen resultaat. Na rust wogen de par tijen vrijwel tegen elkander op, zelfs in het laatste kwartier was V. S. V. zeer gevaarlijk, doch ook de Edo ach terhoede wist van geen wijken vooral Sparreboom was een struikelblok Zonder scoren komt het einde en heb- ben de partijen de punten gedeeld EDO II Z. F. C. II 1—2. Edo, dat met eenige invallers vef scheen gaf uitstekend partij, doch zor Hpp ^.nrcPS Z. F. C. deed het beter een scoor h 2 maal voor rust. Na rust was Edo ei beter in, en wist de eer te redden. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. BLOEMEND AAI,D. W. V. 8-0. Bloemendaal is door het gemia van ver schillende goede spelers zeer gehandi capt. D. W. V. heeft eveneens enkele invallers. Met half-time hebben de bezoekers reeds met 20 de leiding. Een enkele uitzondering daargelaten, speelt Bloemendaal danig buiten vorm. Niemand verwonderd er jzich dan ook over dat de thuisclub zich na de rusf niet herstelt. D. W. V. weet nog één maal te profiteeren van een onhandigheié ia de rechter achterhoede. Het schreeuwen van Netta had een twaalftal andere gasten in struike lende haast de trap doen opkomen Umiltd verborg zich achter haar bed. Zij kon het gebeurde niet begrij pen en was nog half dronken van den slaap. Donna Rosa stiet de deur woedend met den voet dicht. „Gaat weg! Wat hebt jelui hier te kijken?" zeide zij toornig tegen haar gasten daarna keerde zij zich hog toorniger tot Umilti. »Hoe kwa den die paarien in je bed „Deze paarien," herhaalde Umilta i trbouwereer<i. „Wat Hoe ik °e8rijp iiet niet." 2el"lk begrijp dat jij ze gestolen hebt," sn Netta scherp en hield het hals- rer«r haar voor oogen. „En ik wil een tigheid, donna RosaHet is huismhande voor uw eerb'edwRardi8 "^her, u zal gerechtigheid weder ik ul antwoordde signora Rosa. „IK weet de eer van mijn huis op te houden, ook zonder dat een hond dat het een vergissing is. Umilta, hoor je 't De paarien waren in jouw bed. Netta zegt, dat jij ze gestolen hebt." Eindelijk had Umilté haar ver staan, een blos van gramschap brand de op haar gelaat. „Ik riep zij luide, stiet Netta van zich af en lachte. „Ik zou de paarien stelen Donna Rosa, zijt gij en dat meisje krankzinnig „De paarien waren in je bed je lag er op te slapen „Ik?" herhaalde Umilta nogmaals en zweeg toen beteuterd. Zij stond daar als een marmeren beeld met over de borst gekruiste armen in het lamp licht en staarde haar aan. „O, die dievegge, die leugenares, dat brutale schepselschreeuwde Netta. „Gij moet haar aan de politie overleveren. Ik heb het recht zulks te verlangener ontbreken twee paarien, mijn vader zal de agenten van politie halen." „Zooals ge verkiest, Netta, zei de meesteres des huizes bedaard en te fier, om te vragen, dat haar woning zulk een schande zou bespaard blij ven. „Umilté, spreek met mij. Je ziet, dat het halssnoer in je bed ge vonden is. Geef mij daarvan ophelde ring. Ben je onschuldig Ik kan mij niet voorstellen, dat je schuldig bent, en toch umilta hoorde die woorden met de grootste minachting in haar vlam mende oogen en op haar gesloten lippen aan. Zij begreep den samenhang niet, maar zij was onbezorgd en stond daar alsof zij iedereen uitdaagde. „Gijlieden moogt denken wat gij wilt," antwoordde zij trotscli en stiet de op den vloer liggende paarien met den voet weg. Haar groote, mooie oogen schenen als twee zwaarden Netta te doorboren. „Ik weet niet, wat ik er van den ken moet," zei signora Rosa, die voor de eerste maal in haar leven aan elke zenuw van haar stoer lichaam tril de. „ik weet het niet, maar niemand zal 'van mij kunnen zeggen, dat ik aan een gast in mijn huis gerechtig heid weigerde. Wat recht is moet recht blijven. Umilta, kleed je aan. Netta Sari, roep je vader en mijn man hier." De uren verliepen in beraadsla ging, opgewondenheid en woorden wisseling de morgenstond brak aan. Umilt& zei niets dan„Denkt, wat ge wilt," met de hoogmoedigste ver achting op haar vastberaden gelaat. Netta "wilde geen sikkepit van haar recht prijsgeven evenmin haar va der, een zwr.l ice, hartstochtelijke man. Bij zo ondergang begaf hij zich door het bosch naar Lastra-a-Sig- na en haalde de politieagenten om Ümilt£ in hechtenis te nemen. J Signora Rosa zat in haar huisdeur en weende bitterlijk. Nog nimmer had een man der wet den drempel overschredendeze bittere schande gevoelde zij als slagen van een zweep. Dat haar eigen dienstmaagd, dat jonge schepseltje, hetwelk vier jaren lang haar brood gegeten en onder haar dak geslapen had, zoo beschimpt moest weggaan Haar gemoed kwam tegen Antoinetta in opstand„Zij behoefde die openbare schande niet uit te lokken," zeide zij tot een harer dochters, „zij had het onder ons kun nen afmaken en de bestraffing aan mij overlaten. Zij is een hardvochtig, wreed meisje. Zij heeft haar halssnoer immers terug, en voor die twee ont brekende paarien zou ik haar gaarne een paar nieuwe gekocht hebben. Zij is een gevoelloos, onmeedoogend meisje." Inmiddels liep Umilté tusschen twee politieagenten met blinkende sabels door de stille, groene wijnber gen en olijfboschjes naar de gevange nis. Onderweg ondervroegen zij haar (hoewel zij daartoe geen recht hadden) maar zij antwoordde slechts minach tend „Ik heb de paarien niet aange raakt de menschen mogen zeggen, wat zij willen." De agent van politie schreef in zijn zakboekje, dat zij den diefstal hardnekkig ontkende. Overeenkomstig de wetten des lands werd een paar uur later de aanklacht door hetgeen de getuigen zeiden vast gesteld. Lastra had een lief, klein gerechtshof met groene venster luiken en met wingerd omrankte ramen. Het leek wel een vriendelijk landhuis en stroovlechtende kinde ren zaten voor de deur. De commissa ris van politie en de rechter waien welwillende mannen. Op zijn bureau moest de commissaris de strenge dagvaardingen en vonnissen ten uit voer leggen, maar als hij in zijn ponny- wagentje uitreed, was hij de min zaamste man, bij een inhechtenis neming gevoelde hij meewarige droef heid en vervulde zijn ambt met goed hartige gezindheid. Nochtans had het betreden van den donkersten kerker voor Umilta niet verschrikkelijker kunnen zijn, dan de aankomst in de zonnige pretura 1) op het bergpad bij de poort van Pisa. Wat zou er met haar gebeuren Zij wist het met. Zii had griezelige romans in de goed- koope Miianeesclie uitgave gelezen en geloofde, dat de menschen in de gevangenissen nog gefolterd werden op de pijnbank. Haar gelaat was zeer bleek, maar overigens gaf zij geen teeken van den ontzettenden angst, welke haar ziel vervulde; haar trotsche mond was vast geslo ten en haar ledematen sidderden met. Het was negen uur in den morgen alle ambachtslieden, stroovlechters, zaadverkoopers en dergelijken, waar uit de bevolking van Lastra bestaat, kwamen uit hun huizen geloopen en verdrongen zich opgewonden om het gerechtshof, nieuwsgierig om een mis daad te hooren en de misdadigster te zien. „Diamine Wat een mooie vrouw riepen de mannen „Wat een on beschaamde deern 1" schreeuwden de vrouwen. Umilta richtte haar majestueuze gestalte nog fierder op en keek mei sprakelooze gramschap naar de nieuwi gierige menigtede politieagente! hadden veel te doen, om haar voo het opdringen, de ruwheid en onb' zonnenheid van het volk te bescher men. De steile, beklinkerde straa' met de bruine poort op heur hoogst» punt, scheen voor haar oogen op eti neer te dansen, maar zij vond di kracht, vooruit te gaan, zonder te wankelen. Men geleidde haar langs de trap in de met tegels geplaveide zaal deze was reeds geheel gevuld met luch tig gekleede, babbelende, nieuws gierige landlieden, die op rechterlijke verhooren moesten wachten. In een afgesloten ruimte, het eigenlijke ge rechtshof, zat de pretore 1) in zijn zwarte toga en met zijn zwarte vier kante muts, gelijk een sombere schil derij van Titiaan. Word* vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5