BUITENLAND HOCKEY. BLCEMENDAAL II—'t GOOI II. 2—2. Om ongeveer kwart voor twee stellen de elftallen zich op en er ontwikkelt zich direct een vrij vlug spel met 't Gooi iets in de meerderheid. Het verband in de Bloemendaalsche achter hoede laat wel eens te wenschen over. Verschillende snelle aanvallen van 't Gooi worden dan ook slechts met moei te geweerd, deels door het ontactisch opstellen van een der backs. Bij een goeden aanval van den rechtervleugel Ier gasten krijgt de links binnen den bal toegespeeld en weet te scoren 01. Dit is den Bl'dalers blijkbaar te erg en hun aanvallen volgen elkaar steeds sneller op en spoedig wordt de gelijk maker door W. Mok in het net gedepo neerd. 11. Het spel krijgt nu een vlug karakter en voor rust weet BI'daal nogmaals te scoren (21) door middel van Mok. Na de thee gaat het spel aanvankelijk gelijk op en in deze periode weet 't Gooi gelijk te maken. Doch hierna wordt 't Gooische doel geregeld onder vuur genomen doch het schijnt niet te mogen lukken. Verschillende corners en strafcorners worden genomen, doch steeds is er een been of stick in den weg en in laatste instantie weet de keeper alles weg te werken, waarbij de doelpa len hem nog- al eens helpen. Hte einde komt dus met een gelijken stand, hoewel Bl'daal de overwinning wel verdiend had. De Washingtonsche Cotifereatie. De Conferentie te Genua. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. GEM. BUITENL. BERI6HTEN. KERK EN SÊH60L s GEMENGD NIEUWS. DE MOORD OP Mr. WIJSMAN. Een oordeel van hetWeek blad van hef Recht". Naar aanleiding van de wijze, waarop het onderzoek naar den moordenaar gevoerd wordt schrijft de hoofdredactie (prof. D. Simons) van het „Weekblad van het Recht" „Wij raken omtrent de practijk van onze strafvordering de kluts ge heel kwijt. Er is binnen het ressort van den officier van justitie te's-Gra venhage zeer vermoedelijk een ernstig misdrijf gepleegd. De opsporing van den verdachte kan berusten by den met het opsporingsonderzoek, de voor loopige informatiën belasten rechter commissaris te 's-Gravenhage of bij den officier van justitie in die plaats en bij de onder hem werkzame politie ambtenaren. De justitie en politie in andere plaatsen hebben met het opsporingsonderzoek niet recht streeks te maken. Toch lezen wij in de dagbladen voortdurend van het optreden der Amsterdamsche en Haar- lemsche politie en recherche en als men de berichten gelooven mag, zouden de opvattingen van beide niet altijd parallel .loopen. Men verhaalt van lange conferenties tusschen een lid van het Haagsche en van het Haarlemsche parket en den Haar- lemschen commissaris en wij moeten gelooven, dat de beslissing over vast houding of vrijlating bij de Haarlem sche autoriteiten berust. Wij kunnen ons van dit alles in het kader van onze wetgeving moeilijk een juiste voor stelling vormen. Aanhoudingen van verdachten hebben plaats. Op wiens last Een enkele aangehoudene wordt eenige dagen vastgehouden. Wie draagt de verantwoordelijkheid Ze ker, het is gewenscht, dat de ver dachte aan het misdrijf worde opge spoord, doch het is ook gewenscht, dat niet ieder, die het ongeluk heeft op het gegeven signalement te gelijken, door den een of anderen ijverigen poli- tie-ambtenaar voor enkele dagen van zijne vrijheid kunne worden beroofd, terwijl inmiddels de dagbladen allerlei indiscrete bijzonderheden omtrent hem zelf en zijne familieverhoudingen trachten te verzamelen en aan de pu bliciteit prijs geven. Wij achten het in het belang van het algemeen dringend noodzakelijk, dat er eenheid zij of kome in het verdere opsporings onderzoek, dat het geheele onderzoek geschiede onder centrale leiding, vooral dat geen aanhoudingen ge schieden, zonder dat volkomen vast sta, wie daarvoor de verantwoordelijk heid heeft te dragen. Zooals het op dit oogenblik schijnt toe te gaan wij schrijven schijnt, want het is niet goed mogelijk zich uit al die couran- tenverhalen een eenigszins juist beeld te vormen loopen velen in den lande groot gevaar voor enkele dagen als vermoedelijke moordenaar op een politiebureau te worden vastgezet. Daaraan moet een einde komen, en wel zoo spoedig mogelijk. Wat wij thans te lezen krijgen, vestigt den in druk van groote verwarring. Indien die indruk verkeerd is, is het zeer gewenscht, dat ten duidelijkste blijke wie bij het voortgezette onderzoek de verantwoordelijkheid draagt van alle te nemen maatregelen, in wiens handen als leider dat onderzoek be rust." KORTE BERiOHTFN. KUNST EN KENNIS. Einde komt met een welverdiende 30 werwinning voor D. W. V. dat in Bloe- mendaal een goede indruk heeft achter gelaten. A.S. ZONDAG. A.9. Zondag wordt o.m'. gespeeld: R.C.H. Blauw Wit SpartaanHaarlem FeijenoordH B.S. ILV.V,Ajax UV.Vj—V.O.O. V.VA..—D.FA). HortusH.F.C. Volgens een telegram uit Washington ^eeft de commissie voor het Verre Ckrten op verzoek der Japanners nog geen uit voering gegeven aan het besluit alle Chinee3cha verdragen openbaar te maken. Do Japanners wenschen de aangelegen heid eerst aan Tokio voor te loggen. De commissie nam een motie aan, waarin do mogendheden den wensch te kennen |even, dat China snel zijn groote militaire «acht zal inkrimpen, ttaar dit noodzake tijk is, voordat men tot het financieel herstel van het land kan overgaan. De houding dsr Ver. Staten. Do Westminster Gazette verneemt op hoog gezag uit New-York, dat Amerika Poincaré op de bijeenkomst te Genua oi eldcr3 niet zal steunen in zijn eisch tot stip Se toepassing van het verdrag van Versailles. Voorts zou Washington niet v.iilen deelnemen aan een beraad slaging, waarbij men ""de vraagstukken der sancties, het herstel en de schade loosstelling ter zijde zou laten, aange zien man in Amerika deze vraagstuk ken beschouwt als de grondslagen van het geheel. Russische meeningen. De Prawda aegt, naar aanleiding van et aanstaande congres te Genua: Wij ïjn op het punt, een aanloop te nemen jp den breeden weg, maar op het oogen- blik, dat Sovjet-Rusland voor versoaeiden jaren zijn houding jegens de kapitalis tische wereld afbakent, moeten alle ar beiders en boeren zich opnieuw om de regeering scharen. Ondanks hongersnood sn ontberingen moet het roode leger rich stevig als een rots oprichten, opdat rij niet genoopt zullen worden conces ion le deen, die de toekomst ernstig zouden bezwaren. De communistische partij moet zich strijdvaardig houden. De geallieer den zullen te maken hebben met een Bnsland, dat hun rekening zal aanbieden voor de wonden, die men het geslagen hoeft, en volstrekten eerbied zal eischen voor zijn onloochenbare recht om tus- schen de andere naties als een onafhan- lijk land te leven. In een gesprek met een medewer ker van de Manchester Guardian zeide Krassin ,dat een uitgang uit do hui dige iinpase niet mogelijk is, wanneer de Europeesehe staten niet een politiek voeren ,die meer met de toekomst reke ning houdt. Het verdrag van Versailles moet veranderd worden, niet alleen in het belang van de overwonnenen, maar K>k van de overwinnaars. Een eind moet worden gemaakt aan de politiek van on- lerdrukking van Duitech!and,s proiuc'de- fermogen. Voorts kan de Europeesehe cri- fis niet zonder deelneming van Rusland worden opgelost. In een gesprek iaet een correspon dent van de Daily Herald, heeft Trotz- ty verklaard de de sovjet-regeering hoopt op gunstige resultaten van de con ferentie te Genua, onverschillig of Frank rijk daaraan deelneemt of niet. Het her stel van het economisch evenwicht over de geheele wereld is alleen mogelijk lang3 den weg van langen, zwaren arbeid en met medewerking van alle vollen. Waa neer Amerika geen deel neemt aan de conferentie, kan deze niet tot een suc- »3 leiden. V ut betreft het standpunt, da Rus land inneemt ten opzichte van de kwes ties van het herstel en het verdrag van Versailles, deze kwesties en dat verdrag kunnen worden samengevat onder den oaam „woeker". Do uitnoodiging tot do conferentie te Ueuua moet beschouwd worden als een stap tot herziening van het verdrag van Versailles. Do Volken bond is volgens Trotzky slechts „een schaduw van een schaduw." SPOORWEGSTAKING IN SAKSEN. Zaterdagmiddag is te Dresden de spoorwegstaking uitgebroken. De staking begon met een weigering van het sto- kerspersoneel om de locomotieven te be dienen voor do treinen naar elders. Te Dresden wordt enkel de dienst met de voorsteden onderhouden en dat zou enkel duren tot 's nachts 12 uur. Dan wordt ook op do voorstadlijnen gestaakt. Do vakbond van burgerlijke spoorweg mannen en de socialistische vakbond van spoorwegarbeiders te Drekden trachten tevergeefs, de staking, die door de ra dicale elementen was geproclameerd, tot staan te brengen. Ook op andere plaatsen worden sta kingen verwacht; echter gelooft men niet dat het tot een aigemeene spoor wegstaking zal komen. Vergaderingen van het spoorwegperso neel te Halle, Erfnrt en Apolda be sloten zich bij de beweging van Sak sen aan te sluiten. Lloyd George heeft hel woord gevoerd op de conferentie der coalifie liberalen. Hij verklaarde er zich over voldaan, dat de vrijheid van Ierland binnen het Rijik was lot stand gebracht. Het was voor het eerst sedert een eeuw, dat een Iersdh be wind gevestigd was met de oprechte be krachtiging door het voFk van Groot-Brit- tanime. In ieder land is de indruk, door de totstandkoming van dat vergelijk gevestigd, zeer sterk. Het vergelijk heeft ongetwijfeld het prestige van Engeland overal in de wereid versterkt en de waarde vaai Engel- set ie adviezen verhoogd. Wat aangaat het gepraat over aigemeene verkiezingen, zeide Lloyd George, dat hij mets had toe te voegen aan de verklaring, die Donderdag was afgelegd door Ghairru berlain, dat nJ. bet parlement niet kon worden ontbonden vóór het werk om de voorioopige regeering in Ierland op wette- lijken grondslag te stellen zou zijn voltooid. Voortgaande zeide Loyd George: „Of nu de verkiezingen vroeg komen of laat, wij zullen maar één politiek hebben om voor de kiezers le brengen: de politiekdie ge- ëischt wordt door de behoeften des lands en van de wereld. De handel verkeert overal in de wereld in een erger toestand dan nog ooit door iemand was waargeno men. Internationaal vertrouwen is de basis van den internationalen handel; en het vraagtsuic waarvoor Groot-Britammen de wereld zich geplaatst zien, kan in een enkel zinnetje worden saamgevat: „herstel van het internationale vertrouwen". Om dal vertrouwen te herstellen moet een werkelijke vrede in de wereld worden ge vestigd. Dat was de taak waarvoor alle regeerimgen zich geplaatst zien. Hoe min der de regeeringen, zich inlaten met dien handel zooveel te beter is het voor den handel en voor de regeeringen. Er is maar een urgent program, en in dat program maar één urgent punt. Laat ons dat in onze annalen griffen: „Vrede op aarde en welwillendheid onder de menschen." Voorts verklaarde Lloyd George, dat de conferent ie te Wa s!ring ion een opmerke lijk succes is. Balfour heeft rectht op groote dankbaarheid. Indien er in Juli 1914 een conferentie ware geweest, zou er in Augustus geen ramp zijn geweest Iedere conferentie, die gehouden wondit was een nieuwe sport van de ladder, dat hun in staat zou stellen in het eind vrede op aarde te bereiken. Allen, die naar den vrede snakken en diie den moed haddien het daarheen leidende pad te betreden, ge loofden in het nut vain het met elkander uit te praten. Alle naties van Europa, zon der uitzondering, zijn naar de conferentie te Genua uitgenoodigd, omdat ge wensch t wordt, een einde te maken aan de voort durende oorlogen en ooriogsgeruobten. „Ek doe een beroep op alle heden,, die regeermacht bezitten, op alle regeerders, die er de kans toe hebben om er toe te besluiten naar de oooferentóe te Genua te komen in een geest van vredelievendheid en dan zal daarvan vrede het gevolg zijn. Om vrede te verkrijgen moet een ver gelijk worden tot stand gebracht, dat wordt gevolgd door een aanzienlijke ver mindering van dreigende wapeningen. De naties moeten voor den vrede net zoo goed iets wagen als voor den oorlog. Het grootste gevaar, dat de naties thans be dreigt is dat van het bankroet". Aan het slot van zijn rede verklaarde de eerste-minister, dat de instandhouding van de nationale eensgezindheid des lands een essentieele voorwaarde was. De ener gie der staatslieden dient geheel te wor den besteed aan het herstellen van de toestanden die uit den oorlog waren voortgevloeid. Dank zij die eensgezind heid waren groote dingen volbracht. Dc moeilijkheid met Ierland zou niet heb ben kunnen worden geregeld indien wij waren teruggekeerd tot het stelsel der twee partijen. Er moet geen terugkeer zijn tot de oude partij-twisten, vóór de taakwelke de eensgezindheid der natie noodzakelijk maakt, zal zijn volbracht. De taak aan de huidige generatie opge legd is, te leeren en te profiteeren van de lessen van den grooten oorlog." DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. De Belgische Minister-presiKtemt Theu- nds heeft in antwoord op een vraag be treffende de Duitsche schadevergoedingen het volgende verklaard: De waarde van de leveranties in natu- ra, door de geallieerden ontvangen vóór Mei 1921, bedraagt 1,286,765,000 mark (goud). Dit totaal heeft uitsluitend be trekking op leveranties gedaan overeen komstig <je bepalingen van de waipen- stilstands-overeenkomst. Ds waarde der goederen, door de ge allieerden in natura ontvangen tusschen 1 Mei en 31 October 1921 bedraagt 259,119,000 mark (goud). De kosten van het «xpeditieleger waren op 1 Mei 1921 in tolaal geklommen tot 3,647,902.000 mark (goud), te weten voor Frankrijk 1,280,000,000 M. (goud), voor Engeland 993,747,000 M. goud, voor de Ver. Sta len 1,168,212,000 M. goud, voor België 195,796,006 M. goud en voor Xfalite 6,065,000 M. goud. Indien men de door de betrokken le gers rechtstreeks ontvangen sommen daarvan aftrekt dan blijven de uitgaven op 1 Mei 1921: 3,160,982,000 M. goud, waarvan voor Frankrijk 1,042,119,000 M. goud, Engeland 903,29,000 M. goud, Ver. Staten 1,018,188.000 M. goud en Italië 6,065,000 M. goud. Het is aiet mogelijk met nauwkeurig heid de militare onkosten na den laten Mei op te geven. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Omstreeks kwart over 3 is Zaterdag de sneltrein CharlevilieParijs bij Reims op een verkeerd spoor geloopen. Hij kwam daardoor in botsing met een rangeer-lo- comotief. Er wordt medegedeeld, dat er ongeveer 40 personen bij het spoorwegon geluk zijn gewond, waarvan 15 ernstig. Ec-KEIZERIN ZITA. Volgens een bericht aan de Baseier Nachrichten uit Bern is de bewaking van ex-keizerin Zita verscherpt, aangezien er zekere teekens op schijnen te wijzen, dat er te elfder ure van buitenaf, met of zon der haar voorkennis, iets is beraamd. Naar verluidt, zal de keizerin een dezer dagen vertrekken. Het college van het Volkscommis sariaat van Landbouw heeft aan het al- Russisch centraal comité der communis tische partij voorgesteld, de leden van de partij, die daarvoor in de Urmen va:.en, l< mobildseeren voor veldarbeid in den aan staanden zaaitijd. Den 20sten Januari zou den voor de gemobiliseerde communisten spedale cursussen worden geopend. In Maart moeten de gemobiliseerden zich ter plaatse bevinden, waar hun arbeid noodig is. Het ligt eveneens in het voornemen de dorpsonderwijzers te doen deelnemen aan de actie tot uitbreiding der landbouw kundige kennis onder de bevolking en cursussen te organiseeren op het gebied der agronomie. Te St. Petersburg worden maatrege len genomen om de haven in gereedheid te brengen voor het aanstaand seizoen, waarbij gerekend wordt op den aanvoer van niet minder dan 200 millioen poed waren. Men wB ook de kanalen zuiveren, het transportwezen verbeteren en de ha ven-opslagplaatsen in beteren staat bren gen. De Ekon. Gizne bericht, dat het volkscommissariaat voor de verkeerswe gen den voorbereid enden arbeid heeft aangevangen voor het vervoer van 40 millioen poed graan, door Amerika aan de Russische hongerlijdenden geschonken. Ongeveer 3 millioen poed zal over Riga en Reval vervoerd worden, de rest over Noworossiisk, Odessa, en Feodosia. Een bericht uit Moskou zegt, dat er tot 1 Januari 1922 in Moskou 244 be drijven in pacht waren gegeven, waaron der 135 levensmiddelen-bedrijven, 40 me taal- en 23 textiel-fabriefcen. Te Ferrol, Almeria, Cadix. Ceuta heeft de storm groote schade aangericht. Bij Corunha is een driemaster vergaan. Er zijn 6 menschen verdronken. GEEN IJDELHEID IN DE OPVOEDING. De meeste ouders kunnen zich niet los maken van de ijdelheid bij de opvoeding hunner kinderen. In theorie willen zij hun kinderen wel hun aanleg lafen volgen, maar wanneer die aanleg blijft beneden het peil van H.B.S. en Gymnasium, wor den zij hun beginsel ontrouw en beproe ven met privaatlessen hun kinderen door H.B.S. of Lyceum of Gymnasium te slee pen, met de verontschuldiging: „die basis van aigemeene ontwikkeling moet hij toch bezitten, hoe wil hij anders slagen in de maatschappij". Dr. Gunning vertelt in „Het Kind!" een aardig staaltje va d enmoed van een va der, die het wezenlijk belang van zijn jongen begreep en toen deze niet meekon in het lyceum noch in de afdeeling gym nasium, noch in die der H. B. S. in over leg met den directeur besloot hem naar de middelbare Technische School te zen den, daar de jongen wel hield van tim meren. En Hij werd beloond. De jongen werkte met den grootsten lust, niet al leen in de technische vakken, maar nu hij daarin zoo goed opschoot had hij zoo veel plezier in het leeren gekregen, dat hij uit eigen beweging zijn talen ging bij werken, zelfs zijn Grjeksch. En tegenover de wereld, die altijd bang is, dat iemand daalt, als hij niet kan schitteren met de schijngeleerdheid van een eindexamen H. B, S. of gyrrmasium, hield de vader zich goed. Op de vraag: „komt hij toch niet een beetje in andere kringen," antwoordde hij: „Natuurlijk, maar wat zou dat! Daar zal hij toch niet van sterven? En moreel zal hij er zeker heel wat minder schade van ondervinden dan van een omgang met die profeten van O. W.'ersz-zoontjes, met welke ik hem tot mijn verdriet op het lyceum moest laten verkeeren." Dr. G. meent, dat deze vader met zijn voorbeeld een weldaad aan het land be wees. En wij meenen het met hem. DE KRANKZINNIGE FAMILIE. Het „U.D." schrijft over dit geval te Utrecht: In de Thorbeckelaan alhier woont een uit drie personen bestaand gezin, welks gedragingen den laatsten tijd de aandacht van de buren hadden getrokken. Daar de laatste dagen niemand hunner het huis had verlaten trok dit nog meer de aan dacht. Vandaar dat <fe gemeentelijke ge neeskundige dienst werd gewaarschuwd. Den heer Smits, arts bij den G. G. D. bleek dat de woning gesloten was en dat men den toegang weigerde. De Commis saris van Politie Wijnmalen heeft toen nadat hem gebleken was dat de straat deur aan den binnenzijde was gegrendeld, in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie Meijer, het huis aan de achter zijde doen openen, In Kef bériëden-gedfeelte van het huls vond men niets, dodh boven trof men op een bed een man aan die reeds eenige dagen bleelc overleden te zijn, waarvan de vrouw en de zoon intusschen niet het flauwste vermoedten hadden. Dadelijk kwam nïen echter tot de ontdekking dat dezen niet wel bij het hoofd waren, waarom ze ter Observatie naar de psy chiatrische kliniek zijn gebracht. Nadat het lijk door de politie uit bet huis was verwijderd en naar het gesticht De Deo vervoerd, werd de woning gesloten en onder politietoezicht gesteld DE GRIEP. Bleef Schiermonnikoog in 1918 geheel gevrijwaard van de Snaanscho griep, thans is het tiende gedeelte van de be woners ziek, gelukkig niet ernstig. Van de postboot is alleen nog de kapitein in dienst. De Zeevaartschool zal heden wel tijdelijk worden gesloten, daar vier lee raren ziek zijn. De griep heerscht te Terborg in steeds heviger mate, maar ofschoon er geen huisgezin is zonder zieken en som migen zelfs ernstig, zijn er nog geen sterfgevallen. Wel echter in de omlig gende plaatsen als Ulft, Oer, Etten, enz., waar reeds verscheidene slachtoffers ge vallen zijn. Te Amsterdam zal wegens de ziek te onder het trampersoneel met ingang van 22 Januari de dienst van de lijnen 6 en 18 voorloopig gestaakt worden. Te Ouyk is wegens de griep de Fraterschool gesloten. Te Eindhoven zijn reeds vier lagere scholen gesloten. Een 5-jarig kind is aan de griep overleden. Te Etten is een persoon aan griep overleden. Te Nistelrode heeft volgens de „Tel." de griep een kwaadaardig karak ter. Vele kleinen zijn overleden. Te Berchem zijn een.'ge personen Ban de griep overleden. Te Roosendaal is ook een school wegens dé griep gesloten. Te Apeldoorn heerschen griep en in fluenza in hevige mate. In tal van ge zinnen zijn één of meer lij 'era aangetast. Het vijfde gedeelte van de leerlingen der H. B. 8. en een drietal leeraren kunnen niet op school komen. Bij het lager onderwijs ontbreekt in sommige klassen 30 procent der leerlingen, terwijl een betrekkelijk groot deel van het politieagentenkorps wegens z'ekto geen dienst kan doen. Te Gorinehem liggen volgens offlcieele opgave, op een bevolking van 13000, niet minder dan 2200 personen ziek. De ziekte bestaat in hoofd- en keelpijn, gepaard met koorts en duurt meestal maar en kele dagen. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. In verschillende scholen zijn klassen door ziekte van onderwijzers, ontvolkt. Van het vaste personeel der Export slagerij van de firma Lezer te Wolvega, sterk 20 man, zijn 14 door griep aange tast. Ook te Steen wijk moeten in sommige gezinnen allen het bei houd-.n. Het aan tal zieken wordt er op meer dan dui zend geschat. De ziekte heeft tot heden een goedaardig karakter. Wegens ziekte van een zevental leera ren is de Burgeravondschool te Leeuwar den voor een week gesloten. Wegens het heerschen der griep, zijn alle gemeentelijke bewaarsoholen te Arn hem met ingang van Vrijdag gesloten. In verband met het heerschen der griep heeft de chef van den geneeskundigen dienst te Assen het volgende bepaald: le. dat groote zindelijkheid in de ka zernes moet worden betracht en de solda ten-kamers geregeld geventileerd; 2e de slaapkamers in de kazernes niet overmatig bevolken (zoo mogelijk 1 Me ter tusschenruimte tusschen bedkribben); 3e. voor het tegenwoordige geen zware marsehen of inspannende diensten te hou den. De indruk der doctoren te Amster dam blijft, dat de influenza-epidemie djaar verminderende is. Zaterdag was maar een enkel geval van longontsteking bij den geneeskundigen dienst gemeld. Do ziekte blijft een niet-ernstig karakter honden. Van plaatsgebrek in de zieken huizen is geen sprake, al moet men met opneming van patiënten voorzichtig zijn. Intusschen bestaat, na deze gunstige wending, altijd nog de mogelijkheid, dat (do volgende week de ziekte weer zal terugkomen en toenemen. Te Heerlen is wegens de talrijke ge vallen van griep onder het personeel der posterijen, het aantal bestellingen tijdelijk van vier tot twee per dag ver minderd. DE MOORD OP MR. WIJSMAN. De Commissaris van Politie in de Ilde Afdeeling te 's-Gnavenhage, Bureau Nieuwe Haven no. 6, noodigrt den schrij ver van den met N.N. oniderleekeuden. door hem Donderdagavond 19 dezer, lus- sehien 9 en 10 uur per post ten zijnen bu- reele ontvangen breif waarvan het adres luidde: „D«cn Hoog Edele Gestrenge Heer Com- inossaris van Politie, 2dt Afdeeling, Den Haag" en in een hoeik van welks couvert onder de postzegel schuin stond vermeid: „Zoo mogelijk s.v.p. direct zelf in han den", dringenid uil, zich nader persoonlijk of bij name aam dcien commissaris bekend te molken, ter opheldering van eenige in dat schrijven voorkomende zinsneden. Uiterst discrete behandeling wordt toe gezegd. Onkosten zullen worden vergoed. DE ZOMiERTIJD. Thans is verschenen de Mem. v. Ant woord in zake het wetsvoorstel der Tweede Kamerleden Deckers, Bakker, GoJijin, Van Rappajrd, Schaper en Teenstra tot afschaf fing van de jaariijksclie vervroeging, gedu rende dien zomer van den wettel ijken tijd. Zij wijzen daarin om. op het adres in zake dien zomertijd, gezonden aan den Raad van Ministers door den Gbr. Boeren, en Tumdersborid hl Nederland, het Kon. Ned, Landbouw-Comité en den Ned. Boe renbond gezamenlijk dus door dien ge- toeelen geoxganiseerden Nederiaindschen lamidbouw waarin deze organisaties, om- vattend© alile soorten van bedrijf, met gTooten aandrang verzoeken de wet op den zomertijd af te schaffen. Hieruit moge dus h. i, blijken, dat de zomertijd niet slechts „sommige giroepen van landbou wers'' schaadt, maar den geheelen Neder- landschen landbouw. Ook de tuinbouw, die tool) al zulke uiterst moeilijke jaren meemaakt en al zoo zwaar te lijden heeft, ondervindt van den zomertijd ernstige schade, zoo onIvingen de voorstellen zoowel van de Kamer van Arbeid voor den Bloembollenteelt als van de Algem. Vereen, voor Bloembollencul tuur instemmingsbetnigingen. De voorstellers zullen niet gevolg geven aan den wenk van de Commissie van Rap porteurs om hun wetsvoorstel in te trek ken, te minder, daar hun niets is gebleken, dat de Regeering binnenkort in deze aan gelegenheid zelf een wetsontwerp zal indie nen. EEN AUTO OP DEN SPOORWEG. Terwijl een vrachtauto van de Onder linge Melkinrichting le Arnhem bij de oude schooi te Laag Soeren de spoorbaan overslak, werden de afsluitboomen neerge laten voor de nadering van den trein, die ongeveer negen uur te Dienen aankomt, zoodat de auto werd ingesloten. Daar de chauffeur alleen was konden de boomen niet opgehouden worden en was het hem niet mogelijk den auto op een of andere wijze in veiligheid te brengen. Hij liep den tnein tegemoet en deed alle moeite den machinist op het dreigend gevaar attent te maken, doch de trein reed in volte vaart door en op den auto. Deze werd bezijden den weg in een sloot geslingerd. Met ver lies van een buffer, die in de benzinetank terecht kwam kon de trein zijn weg ver volgen. De auto was totaal vernield. WAT IS GOEDKOOPER? „Uitkijk" schrijft in Bet „Friesoh Dfol.": „Weet ge wat koedkooper is? De Nederlaradsoh-Liimburgsohe kolen te zenden over 't Nederiandsche spoorwegnet naar Twente en den Geldsclien achterhoek. Of ze te verzenden via Duitschfend? Het Jaabstie, lezer! is "2 goedkoopst Weet ge wat goedkooper is: 'n Lading Amerikaansoh spek te Rotter dam over te lalden in Nederiandsche wagons naar Zuid-Limburg. Of die 'lading te durigeeren naar Aritwer pen en te verzenden via de spoorwegen van. den Belgischen Staat7 Het laatste, lezer, is 't goedkoopst." De conclude voor spoorwegen en ande ren ligt voor de hand. Dat we op allerlei gebied in de moeite komen is levens begrijpelijk. DE STORMSCHADE OP VLIELAND, Voor 25 jaar bedekt met duinen, is thans de Noord-Oosthoek van het als badplaats meer en meer bezochte eiland Vlieland een lage zandplaat, die bij hoog water onderloopt en steeds in omvang verminderd is. Waan- aan de Noordzijde de plaat in duin overgaat, werd in 1915 het fort Oosterlid in hoog duin onzicht baar ingebouwd. Het geschut bestrijkt den ingang van den Vliestroom, den toe gang der havens, Harlingen en de Zuider zee. Reeds bet vorige jaar wend door den storm ongeveer 25 meter van het fort duin weggeslagen, doch de ingebouwde verdedigingswerken bleven ongeschon den. Daarna zijn twee pieren ter bescher ming aangelegd. Dezen winter veroor zaakten herhaalde stormen telkens meer schade. Opgezweepte golven bereikten het voetfort en ondermijnden het duin, waar na groote massa's zand neerstortten ei door de golven werden meegevoerd. Zoo werd het gewapend beton der werken ge leidelijk blootgelegd1. Gangen, geschulto- nens, bomvrije kazematten hangen van steun beroofd., afgeknot in de lucht of lig gen tegen de steile duinhelling of op het strand door golvengeweld vernield. In twee watervliegtuigen kwamen de ma- rineauloriteiten w.o. de Slellingcomman- dant uit Den Helder de schade opnemen. Naar de „Tel." verneemt, zal zonder buitengewone maatregelen het fort op den duur onhoudbaar blijken. Daarom wordt getracht voorloopig den duinvoet door rijsvlechtwerk, bezwaard met bazaP blokken te beschermen. IJs. Uit de Lemmer wordt gemeld: Zoover het oog reikt is hier ijs in tee. De stoombooten hebben groote moeite hier binnen te komen. In het Tjeuke- meer is ook veel ijs. Woninggebrek. Te Musaelkanaal huist nu al sedert 1.1. November een arbeidersgezin tusschen een aantal op- tegen- en overelkander gestapelde pak ken S-.'OO. De Vereeniging voo-r „Plaatselijke Belangen" aldaar tracht nu een nood woning voor deze menschen opge richt te krijgen. Onder kisten bedolven. Een 9-jarig< jongen is op den Kloveniersburgwal te Am sterdam. onder eenige kisten met glas, we! ke van 'n rijdende vrachtauto afvielen, ge raakt, waardoor hij zóó ernstig werd ge kwetst, dat hij spoedig daarop overleed. De vorst. De scheepvaart op hel Steen- wijkerdiep en de daarmede in verbinding staande kanalen, alsmede die op de Drent- sche hoofdvaarl, is door de vorst gestremd. Valsch bankbiljet. Te Bussurn heeft de politie in beslag genomen een valsch bank biljet van f 100, dragende serieletter A. Q. en het nummer 051809. Ruime keuze. Voor de vacante betrek king van Inspecteur van Politie te Weerl (salaris f 2400 en vrije woning, vrije bo- venkleeding), hebben zich niet minder dar 158 sollicitanten aangemeld. HET ZANGKOOR VAN DE SILTTJN SCHE KAPEL NAAR HOLLAND. Naar wij vernemen zullen de zangera van de Sixtijnsche kapel ook naar Ne derland komen en van 18 tot 22 Februari te Amsterdam en Den Haag uitvoerin gen geven ,te Amsterdam in liet Concert gebouw en te Den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De uit voeringen te Amsterdam hebben op IS en 19, die in dan Haag op 20 en 21 Februari plaats. De belangstelling in Frankrijk is enorm Zoo pas is de gelegenheid tot het re serveeren van plaatsen opengesteld en reeds bedragen do sommen, voor welke te Parijs besproken is zoowel voor da Requiemmis in de Madeleine al3 voor de uitvoering in de Opera 4CO.OOO francs Te Lyon beloopt het bedrag aan be sproken plaateen reeds 87.000 francs. Te Tours eu Rouaan is voor een gelijk bedrag ingeschreven. Wij hebben met het oog op de zeer hooge entrée-prijzen in Frankrijk, die tot 200 francs gaan, aan de betrok];en personen de vraag gesteld, of men ook voor Nederland derg~l:jke hooge entree prijzen denkt te vragen. Wij hebben daaromtrent geruststellende ver daringen verkregen. Er wordt medegedeeld, dat gepoogd wordt het maximum der en trée-prijzen voor Nederland niet hooger te doen zijn dan f 12.50. Wij doen nog opmerken, (4 at 't over schot voor liefdadige doeleinden is bestemd. („Msb.") SARAH BERNARDT. Sarah Bernhardt zou Zaterdagmiddag on geveer één uur in een auto uit Antwerpen aan het Hotel des Inles in den Haag aan komen. Prompt halfeen was de man van de film met zijn apparaat present. Hij en vel< nieuwsgierigen hebben echter lang moeten wachten. Het is over zevenen geworden vóór het gezelschap van Sarah Bernhardt in Hotel des Indes afstapte. Zijzelve reed onmiddel lijk, zonder oponthoud naar bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De voorstelling werd door een talrijk pu bliek bijgewoond. Aanwezig waren o.a. de Prins, benevens de Fransche gezant, eenige andere gezanten en enkele ministers. De vertraagde aankomst is een gevolg ge weest van aulo-pech en bij den Moerdijk had het gezelschap wel 2 uur vertraging. Het archief-Fagel. De heer J. J. baron Fagel, te Ellecom, heeft het archief zijner familie tot omstreeks 1840, tot dusverre be waard op het huis Avegoor, aan het Al gemeen Rijksarchief voor den tijd van IQ jaren in bewaring gegeven en zoodoende voor het wetenschappelijk publiek onbe perkt toegankelijk gesteld. Het archief is hoogst belangrijk. Het be val bescheiden, afkomstig van den raad pensionaris Caspel Fagel en van de vele griffiers van de Staten-Generaal van dien naam, die van 1670 tot 1795 toe onafgebro ken dien hoogen post hebben vervuld. Na 1795 waren de drie toen levende gebroeders Fagel in de verbanning de trouwste aan hangers van het huis van Oranje en hunne correspondentie en die met de prinses van Oranje en haar zoon, den lateren Koning Willem I, behooren lot de belangrijkste der verzameling, die ook overigens rijk is aan documenten, voor de geschiedenis van ons vaderland van belang. Aan den heer Fagel is voor zijn welwil-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6