LU6HTVERKEER. LEGER EH VLOOT. Stadsnieuws. DENNEAPPELS BINNENLAMDSCH NIEUWS. toort te HET UITBETALEN VAN PRIJZEN DOOR DE STAATSLOTERIJ. Het Haagsche Correspondentie bureau schrijft Naar aanleiding van een in de Pers gepubliceerde klacht dat een aan den directeur der Nederlandsche Staats loterij te 's-Gravenhage per aange teekend schrijven toegezonden lot in de Nederlandsche Staatsloterij, waar op een hooge prijs gevallen was, met verzoek het bedrag te willen storten op giro-rekening, aan den afzender werd teruggezonden, terwijl op den ongeopenden brief het ach terschrift voorkwam,,door den ge adresseerde geweigerd," verzoekt de directeur der Ned. Staatsloterij be kend te maken dat tot de weigering van aangeteekende brieven, aan hem gericht moest worden overgegaan, aangezien deze woicen afgezonden; le. door hen die \cor het ingeslo ten bedrag de toezei.iing van loten verzoeken, aan welke vu zoeken geen gevolg kan worden gegeven, omdat steeds alle loten aan de collecteurs en collectrices worden uitgegeven en door dezen aan het publiek worden Ver kocht 2e. door hen die onder toezending- van klassikale loten of gedeelten van loten waarvan de verwisseling werd verzuimd, die verwisseling alsnog ver zoeken voor het daarbij gevoegd be drag, aan welke verzoeken evenmin kan worden voldaan, omdat na het verstrijken van den daarvoor bij de wet bepaalden termijn het recht op verwisseling is vervallen 3e. door hen die onder toezending van prijs- of premieaandeelen, de overmaking van de daarop verschul digde bedragen enz. verzoeken. Aan gezien meermalen bleek dat het aan tal ingesloten aandeelen niet over eenkwam met het bedrag, waarvan de overmaking werd verlangd, ter wijl in sommige gevallen de aanne ming van de toegezonden aandeelen reeds door den betrokken collecteur wegens beschadiging was geweigerd, of de ingesloten aandeelen door ver zuim van verwisseling tot een voor gaande klasse behoorden, als waarin het nommer was uitgeloot, bracht het aannemen van deze brieven een groot risico en zeer veel onaange naamheden mede. Ter voorkoming van een en ander werd daarom bij de wet eenvoudig bepaald, dat bedragen van meer dan 100, verschuldigd op prijs- of pre- tnie-aandeelen, ten kantore van den directeur der Staatsloterij betaal baar zijn, zonder verplichting die be dragen toe te zenden. BESCHERMING VAN HET VERPLE GERSDIPLOMA. ORDE EB3 ARBEID. RECHTSZAKEN. VRAGENBUS. De verkiezing voor de Kamer van Koophandel. de beste, gemakkelijkste en zindelijk- ste brandstof om kachels aan te ma. ken. Prijs per H.L. slechte 80 cent, Franco thuis. N.V. HOENDERDOS' Brandstoft enhar. del, Gevonden voorwerpen. Jende 'beschikking de dank der Regëerlng betuigd. ÏET CONFLICT IN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Het Kamerlid Teenstra. Op verzoek om inlichtingen over het bedanken van den heer E. M. Teenstra voor zijn caniidatuur op de vierde plaats van de lijst der vrijzinnig-democraten, 'heeft mr. H. P. Marckant aan het „Hbld." bevestigd, dat de heer Teenstra, evenals da heer Van Beresteyn ontevreden was over zijn plaats op de lijst. De beschul diging, dat de heer Oud invloed zou hebben geoefend op de volgorde der can- didatenlijst, is ernstig onderzocht en on gegrond gebleken, aldus de heer Mar- chant. Desnkttegenstaande heeft de heer Teenstra, wiens grieven hiermede ver band hielden, gemeend te moeten be danken voor een candidatuur. In een gesprek, dat genoemd blad nog ■net den hoer Teenstra had, heeft deze met nadruk verzocht bekend te maken, lat niet bij een beschuldiging hoeft ge- nit als boven bedoeld. Die komt op re- koning van een ongenoemde „andere tijde". Wel houdt zijn besluit, om te be lanken verband met „de oorzaken en omstandigheden, waaronder de heer Oud op de derde pliats van de candidatenlijst is gekomen," aldus liet de heer Teenstra zich voorzichtig uit. WEBKLOOZENE ASSEN. De teruggave van voorschotten Op de vraag van het Tweede Kamer lid van den Tempel heeft Minister Aal- oerse geantwoord, dat de vereeniging aan sprakelijk is voor de teruggave van dat doel van den buitengewonen steun, dat als voorschot wordt verleend. De minister meent echter, dat de te rugbetaling van de te verstrekken voor schotten alleen moet geschieden uit de gelden der werkloozenkas. Alleen behoudt hij zich voor, om dan, wanneer b.v. door wanbeheer in een werkloozenkas minder golden aanwezig zijn dan daarin volgons het reglement der kas ten minste aan wezig moeten zijn, de overige gelden der vereeniging ten behoeve van de terug betaling der voorschotten nan te spreken. CONTROLE OP DEN INVOER VAN BUITENLANDSCHE BOTER. Door dien heer Braat zijn aan den Mi nister van L., N. en H. de volgende vra gen gesteld: Is de Minister bereid mede te deden: onder welke controle de uit vreemde knden ingevoerde boter staat? hoeveel water deze mag bevatten? of diie boter valt onder de bepatingeD van d* Boterwet? ONBEHOORLIJKE PRESSIE De directie van de Nederlandsche spoorwegen heeft aan het personeel ken nis gegeven, dat bij ernstige ongevallen Van de reizigers alleen een verklaring Van ndet-Yerantwoondelijikhedd mag wor den gevraagd, indoen de Ie hulp geroepen geneesheer daartegen met het oog op den toestand van den gekwetste geen bezwaar heeft. Deze kennisgeving is blijkbaar het ge volg van het ergelijke voorval aan het Elation Den Haag. p» Doch het gebruik blijft gehandhaafd om aan een zij 't niet èl le ernstig ge wonde een verklaring af te persen dat de maatschappij g©<jn sohuld heeft. Het N. v. <L D. teekent hierbij aan: „Alsof dit, zoo ooit, het goede oogen- "was wanneer iemand uitteraard zijn tramontanen kwijlt is! Wij -hopen, dat ieder dien zulik een on geluk treft, weigeren zal iets te verkla ren." TOCH EEN NEDERLANDSCHE ST AATSLEEN ING? Naar aan Humfdd's Financier ter oore komt, onderhandelt de regeerimg overeen Nederlandsche Staatsleening van f 2 5 390 millioen. Naar H. F. verneemt, zal de overname prijs door een consortium circa 96 pot. bedragen. POETVRIJDOM. In verband met do bedoeling van de fegeering om zoo spoedig mogelijk over to gaan tot uitvoering van de afschaf fing- van den postvrijdom en in verband met haar voornemen om na afschaffig van den vrijdom de koeten van verze- ding van op den openbaren dienst be trekking hebbende correspondentie uit gaande van de gemeentebesturen door bet Eijk te doen dragen, zal in elke gomeente in de werkweek van 24 tot ca met 29 Januari een telling worden gehouden van het totaal aantal door of namens den Raad, B. en Wi. (cxj. door een wethouder) en door den Bur gemeester verzonden stukken, welke op "Ion ooenbaxen dienst betrekking hebban fn welke volgens de tegenwoordige be palingen portvrij zijn Do opgaaf moet gesplitst zijn naar: 1» gewone stukken {gewone briefkaar- inbegrepen) -• alsvoren, aangeteekend (geadviseerd) '°yzonden gedrukte stukken (briefkaarten als '"kwerk verzonden inbegrepen); alsvoren aangeteekend (geadvi- vgrzonden. löate mO0^ aanstonds na den van de maand aan Gedeputeerden ongezonden. Voor TWEEDE k£mer. tamer vergadering dei- Tweede jruari mP Woensdag, den len Fe- fcstcldte één uur is aan de orde regeling ^''dten der afdeelingen en lij zal ■werkzaamheden. Daar- li deze Ve».Voorz'tter voorstellen om Vefgadi ering de behandeling departement vau hoofdstuk Xa Wonting Yotot1) dCr Staa!f~ 1922 en <«n pq de behandeling van dit hoofdstuk: te doen volgens die van: het weIstoaf werp tot aanvulling en verhooging van. hoofdstuk Xa der Staatslbegrooting voor 1921 (verschillende onderwerpen) het wetsontwerp tot bekrachtiging van. den algemeenen maatregel van bestuur, houdende eene regeling der premiebetaling door middel van dag zegels en het wetsontwerp tot wij ziging der wet op de Rijksverzeke- riugbank, der Ongevallenwet 1921, der Invaliditeitswet en der Ouderdomst- wet 1919. Het ligt verder in de bedoeling van den voorzitter, om, naar gelang van den stand van de schriftelijke ge- dachtenwisaeling, omtrent de hoofd stukken der staatsbegrooting bij het bijeenkomen der Kamer, een voor stel te doen volgen die van de ove rige hoofdstukken der staatsbegroo ting, zooveel mogelijk naar hunne volgorde, en van de voor behande ling daarbij in aanmerking komende onderwerpen. Wetsontwerp makelaardijBij den voorzitter der Tweede Kamer is door 89 makelaars in effecten, werkzaam ter beur ze te Amsterdam, ©en bezwaarschrift in gediend, tegen het nieuwe wetsontwerp betreffende de makelaardij. Ongeveer al le makelaars in effecten, ter beurze werk zaam, zijn bij dit adres betrokken HET BOEZEMWATER VAN RIJN LAND EN DELFLAND. Door het kamerlid den heer Bullen, is aan den Minister van Waterstaat o.m. het volgende gevraagd: 1. Is het dien Minister bekend, dat het boezemwater van Rijnland 'en. van Delfland een buitengewoon hoog zoutge halte heeft, wat voor Rijnland kan blijken uit een verzoek van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembol- tencultuur door het Rijfclandbou-«proef station te Goes verricht onderzoek met te Hillegom genomen monsters, welk hoog zoutgehalte tot gevolg heeft grooie schade voor het land- en luinbouwbedrijf in het algemeen, voor de cultures in het West- land, te Aalsmeer, te Boskoop en in over eenkomstige bedrijven te Hillegom, Heemstede en elders in het bijzonder, en door gevaar van ontkalking met daaruit voortkomende verzuring van den bodem vrode bloembdl'lencultuur van groot nadeel kan worden? 2. Is de Minister bereid: a. Te doen onderzoeken of deze ver- zilling van bodem en water kan ontstaan zijn door inlating van zout water in de boezemwater van Rijnland' en Delfland? b Zoo dit het geval mocht zijn. maal regelen tc doen nemen, dat in den vervol ge ge:r. zout water meer ingenomen mag wonden. c. Indien deze inlating om gewichtige redenen niet vermeden kan -worden, te bevorderen, dat vanwege de betrokken waterschapsbesturen van zulke inlating publiciteit worde gegeven, zoodat althans voor kasciritures het gevaar van gebruik van het slootwater terstond voorkomen kan wor<Pen? 3. Is de Minister bereid zoo mogelijk thans maatregelen te doen nemen tot het inlaten van zoet water, met voorafgaande buitengewone loozing van het boezemwa ter, opdat het groote zoutgehalte kan worden weggenomen? 4. Indien het euvel ontstaan is door inlating van zout water aonder. daarvan voorafgaande kennisgeving, vindt dan de- Minister termen aanwezig voor vergoe ding van dientengevolge geleden schade aan kascultur-es? 5. Indien geen zout water ingelaten is, is dan de Minister bereid een ondterzoek te 'doen instellen naar de oorzaken van het voor den lande en tuinbouw, zoo na- deelige veischijsel? Het Tweede Kamerlid mevr. Groene- weg heeft aan dien Minister v. Binnen- landische Zaken en vain Arbeid gevraagd: Ligt het in de bedoeling van de regee ring dat de wet ter bescherming van het verplegersdiploma voorioopig niet zal worden uitgevoerd? Zoo ja, zijn de ministers bereid mede te deelen, om welke redenen dit niet zal geschieden? ftEGEERING EN PERS,- Het is in de laatste maanden her haaldelijk voorgekomen dat Rappor ten en Verslagen van Staats»- of re- geermgscommissies, welke voor open baarmaking bestemd waren eerst aan de pers werden toegezonden, nadat ze reeds cenige weken in hel b zit van verschillende ofiicieele personen en colleges waren, die er dan soms hunnerzijds uittreksels van gaven aan bepaalde bladen. In verband hiermede heeft de heer D. Hans, voorzitter van den Neder- landsclien Journalistenkring, zich, on der overlegging van verschillende vo orbeelden om den Mini ster-prest- - dent Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, gewend, met verzoek le willen be vorderen, dat dergelijke rapporten, die voor publiciteit zijn bestemd, di rect aan de pers worden gezonden. De minister heeft toegezegd de zaak onder de aandacht te zullen brengen van zijn ambtgenoolen met verzoek zooveel hun mogelijk is aan deu wensch le voldoen. De Kring-voorzitter lieeft zich eveneens gewend tot den Minister van Buitenlandschc Zaken jh. mr. dr. van Karnebeek, in verband met het openbaar maken van mededeeli.ngen inzake de zending der Nederlandsche delegatie na-ar de conferentie te Washington. De minister, die den Kring-vertegenwoordiger een onder houd toestond, deelde mede thans nog niets te kunnen publiceeren. Eerstb dienen de resultaten der conferentie meer volledig bekend 1e zijn. Als de conferentie is afgeloopen, zal de mi nister overwegen op welke wijze hij dan mededeelingen kan doen. PARLEMENTAIR ABSENTEÏSME. In „Do Standaard" vinden wo do vol gende scherpe critiek op de ook door ons gedeeltelijk overgenomen statistiek van „De Telegraaf": Nu do samensteller zoo hoog van den toren blaast, hebben wij ons da moeite gegeven hem eens na to rekenen. En wat bleek ons nu P Do statistiek geeft aan, dat er 171 stemmingen gehouden zijn over het tijd vak, waarop zij betrekking heeft, nl. van 1 Sopt. 1921 tot 24 Doe. 1921. In werkelijkheid zijn er 175 stemmin gen gehouden. Dat is al de eerste fout. Nu nemen wij een steekproef tenop- zicnte van de leden der Kamer. Van den hoar Beuiner staat aangege ven, dat hij deelnam aan 165 stemmin gen en dus zes verzuimd had. De waar heid is, dat de heer Beumer aan allo 175 stemmingen deelnam. Dat is een tweede fout. Voorts zijn do namen van enkele Ka merleden vergeten. Hieruit blijkt reeds duidelijk, dat de statistiek van de „Telegraaf" aan de allereerst te stellen voorwaarde niet voldoet. Zij mist de noodzakelijke juist heid. Zij blijkt zeer slordig te z-'jn samengesteld. Want welke waarde kan men nu hechten aan de andere opgaven? Het is geen aangenaam resultaat voor den man van de „Telegraaf". Maar wie aan de statistiek wil doen en voor al hij, die er zelf zoo van roemt, moet toonen dat hij zulk werk verstaat. EEN VL1EOHTOCHT OM DE WERELD. De schikkingen voor een vliegtocht om de wereld door Sir Ross Smith, die reeds een tocht van Engeland naar Aus tralië volbracht binnen dertig dagon, worden met den meesten speed ge troffen en een speciaal vliegtuig wordt vervaardigd in de werkplaatsan van Vic- kers Ltd. te Brooklands. Hoewel de grootste geheimhouding in acht wordt ge nomen, verluidt, dat het vliegtuig ©en water*.i zm zijn, welke geconstru eerd wordt op bijna dezelfde wijzo als de machine, welke den tocht volbracht van do Seine bij Parijs naar do Thames in Westminster DE ARBEIDSTIJD VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. Het standpunt van St. Raphael. Het Hoofdbestuur van St. Raphaël zond aan den Minister van Waterstaat een schrijven naar aanleiding van do directie voorstellen inzake dienst- en rusttijden. Het schrijven besluit Uit onze voorstellen blijkt, dat wij be reid zijn aan soepeler regeling in het belang van het bedrijf mede te wer ken, maar wijzen tevens op het gespro kene door Mgr. Dr. Nolens, in de ver gadering der Tweede Kamor van 19 Dec. j.l, n.1. dat een dergelijke soepele rege ling niet mag schaden aan do eigen lijke bedoeling der arbeidswe' geving. Ea de bedoelingen der Arbeidswet 1919, wier beginselen toepassing moeten vinden bij de regeling voor het Spoorwegpersoneel, komen niet tot haar voornaamste, tot haar volle recht, indien de vooratellen der Directie werkelijkheid zouden wor den. Het tekort op de exploitatie vindt, naast andere omstandigheden, voor een niet gering deel zijn oorzaak in de al gemeene malaise, waarvan het spoorweg bedrijf natuurlijk den terugslag onder vindt. Herstelt zich het economisch le ven, dan zullen daardoor de inkomsten van het Spoorwegbedrijf meer op peil komen mx de thans ontstane tekorten verdwijnen, althans zeker belangrijk ver minderen. Als wij ons dan ook terzake tegemoet komend betoenen, dan vindt dit zijn eerste oorzaak in het feit, dat wij in een zeer bij zonderen tijd leven, die ook bijzondere maatregelen noodig maakt. Zoodra deze bijzondere omstandighedten hebben opgehouden to bestaan, vervalt ook de noodzakelijkheid van bijzondere maatregelen en mede met het oog daarop hebben wij voorgesteld de noodig geble ken wijzigingen slechts van kracht te doen zijn tot Januari 1923, om daarna opnieuw na te gaan, of de toestand handhaving van de wijzigingen eisclit of niet. LOONSVERLAGING IN DE MIJNSTREEK. Aan die contactcommissie voor bel mijn- ibedrijf is gisteren de volgende brief gezon den, ondietrteekend door die directies dier staatsmijnen en dier parliouitiere mijnen: De neig steeds onbevredigende gang van zaken in die mijnindustrie laat ons niet toe de bestaande loonsovereenkomst die eind Februari afloopt, ongewijzigd voort te zot ten. Wij stellen voor met ingang van 1 Maant sjS. een Joonsovereenikomst aan te gaan op de voïgende basis: a. het gemiddelde houwerskx»n zal vanaf 1 Maart 7 en vanaf 1 April 6.75 bedragen; b. de minimum uurloorten voor boven- grotnd'sche arbeiders boven 23 jaar en de gemiddeMe uudloonen van bovengrondsche arbeiders beneden 23 jaar worden niet ge wijzigd; c. vanaf 1 Maant zal uitsluitend voor de inwonende edhtigemoote en de inwonen de wettige of gewettigde kinderen beneden 14 jaar toeslag worden verleend. Deze toe slag zal voor ieder der daarvoor in aan merking komende personen gedurende die maand 4 en vanaf 1 April 3 per maand bedragen. Vanaf 1 Maart zal ook aan de Neder landsche arbeiders wier daarvoor in aan merking komende gezinsleden in liet bui tenland verblijf houden, geen toeslag ver leend worden Deze overeenkomst zal gelden voor 3 maandlen van 1 Maart tot en met 31 Mei. De besprekingen over deze voorstellen ruitten aan de orde worden gestelld in de eerstvolgende vergadering van de contact commissie. welke gehouden wordit op Maandag 30 Januari. Het Prgstarlef in de Typografie. Vrijdag vergaderdo te Amsterdam de vier Vakcentralen ter bespreking van het standpunt der regeering inzake de afschaffing van het prijstarief in de typografie. Besloten v.erd een uitvoerig schrijven te zenden aan do Regesring. Slapte. Door de groote slanto in het eigarenm akersbedrij f is men beslo ten aan de fabriek „De Nijverheid", te Numansdorp, de werkweek in te krim pen tot 28 uur, zijnde vier dagen van 7 uur. EIGENAARDIGE TOESTANDEN. Voor de rechtbank te Zufphen is de zaak behandeld tegen mej. A. M. G. !B., 55 jaar-, directrice van het sanatorium „De Oldenhof" te Gorssl, en beschuldigd ie den loop van 1921 eon bedrag van circa f 500 ton nadeoie van die stichting to hebben verduisterd. Dit zou geschied zijn door het knoeien met boekjes van leveranciers. Gedurende bet getuigenver hoor bleek, dat in het sanatorium eigen aardige tosstanden heerschen, althans vol gens de verklaringen van een paar ver pleegsters, die zeiden dat de directeur dr. B. zijn collega dr. 8. voor „boef" en „ploert" uitschold en oerstgenoemde de actie alleen had op touw gezet om lie directrioe weg te krijgen. Dr. 8. sprak als zijn meening uit, dat dr. B. zelf in de boekjes hoeft geknoeid. Dr. B. verklaart, dat de boekjes vor- valscht zijn en valschelijk met handteeke- ning en plakzegels zijn voorzien. Hij noemt de vragen van den verdediger, mr. Sölner, „ploertig", terwijl deze hem als „gek" kwalifiseerde. De president riep beide heeren tot de orde. De off. van justitie eisckte 3 maanden gevangenisstraf. HET INCIDENT IN DE RAADS ZAAL TE ARNHEM. De plhotograaf A. L., die in een ge meenteraadszitting te Arnhem een steen naar het hoofd heeft geworpen van dien burgemeester, waardoor deze niet ernstig werd verwond, werd door de rechtbank le Arnhem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De eisch was zes maanden Gevan genisstraf. Vr.Rj' ontving heden een aanslagbiljet voor Rijksinkomsten-, Vendedigings- en Gemeentelijke inkomstenbelasting, naar een zuiver Inkomen van 3900 gokten en dat allies te zaïnen 462,54 belasting. Kan dit somwijlen ook een vergissing zijn? Antw.: Als u ©en zuiver inkomen hebt van f 3900, dan is deze aanslag geen ver gissing, maar komt dat bedrag precies Vr. Wanneer wordit het 10e regiment naar Ede overgeplaatst en is het ook be kend of de stafnrtmek daar ook naar •overgeplaatst wordt? Antw. Ons is daarvan nog niets be kend. Dc slafmuziek zal wellicht wonden opgeheven, maar oök daaromtrent is nog niets met zekerheid te zeggen. Vr.Ik wilde gaarne verpleegster Wor den, liefst buiten dc stad. Waar moet ik mij aanmelden?. Liefst in Den Haag of Rotterdam Antw1.": Wende U eens tot dofcter H. v. d. Berg, Spaarne 6, alhier. Vr.: over erfenis van kinderen eener ge scheiden vrouw? Antw.: U kunt een testament maken, doch het kind blijft wettig erfgenaam. Dc zusters komen niet in aanmerking zoolang het kind leeft. Bezuiniging bij het legert Men schrijft van militaire zijde aan de „Tel.": Bijiij het krijgsgeschiedkundig archief van den generalen slaf zijn dezer dagen bij Kon. besluit benoemd lot schrijver op jaarloon 2 personen en tot archief bedien de bij deze instelling 1 persoon. Zou h©l bij de betrokken autoriteiten nu niet be kend zijn, dat ingevolge mededeeling van den minister van oorlog in de Twee de Kamer binnenkort ruim 1S00 on derofficieren van het leger overcompleet komen, waarvan er wellicht vellen in het genot van wachtgeld moeten worden, ge steld, waaronder och zeker wel personen zullen worden aangetroffen, geschikt voor het vervullen van deze betrekkingen. Waar blijft nu de bezuiniging, volgens de afgelegde venklaring, dat geen vast per soneel in rijksdienst meer zaïl wonden be noemd? Zaterdagmiddag had in het gebouw St. Bavo een vergadering plaats van verte genwoordigers van R.K. Kiesvereendgiings- besturen in het rayon van de Haarlem- sdhe Kamer van Koophandel, ter bespre king van de verkiezing voor deae Kamer van Koophandel. Tevens was aanwezig een deputatie van de Hanze, De heer Michielsien, voorzitter der Haarlemscihc R.K. Kiesvcreeniging, open de die vergadering op katholieke wijze er» heette allen welkom. Een belrekikeliik groot aantal hiesvereeniglngen was ver tegenwoordigd. De heer Mdcbielsen zette het doel de zer vergadering uiteen. Kon vroeger de R.K. Kiesvereeraiging in Haarlem alleen over de verkiezing voor de Kamer van Koophandel spreken, nu bestrijkt de Ka mer een grooier rayon en moeten dus <1© besprekingen met de kiesvereenjgin- gen plaats hebben uit de gemeenten on der de Kamer ressorteerende. Benlgsziins uitvoerig zette spr. uiteen dat het dei) Katholieken lang niet onverschillig mag zijn op weiike wijze de Kamer van Koop handel is samengesteld en dat zij cr be lang bij hebben, hoeveel katholieken en welke katholieken in die Kamer zitting hebben, behalve dat de Kamer bestaat uit kundige menschen. Het verleden heeft dat geleerd en *t is goed dal de R.K. voor de toekomst op hun hoede zijn. Was dat het eene punt waarom de R.K. Klesvereeni- ging hot noodig acht zich met deze ver kiezing te bemoeien, een ander motief was, dat de R.K. Kiesvcreeniging volgens hare statuten verplicht is zich met de verkiezing voor de Kamer van Koophan del in te laten. De R. K. heeft dat vroe ger gedaan en zoodoende is er ©en uit spraak van dc lodenvergadering om zich mot deze verkiezing in le laten. Zelfs heeft die vengaderimg gevraagd mede te mogen spreken over de te camdideeren personen. Of dit kan moet natuurlijk be twijfeld worden, omdat der met zooveel groepen, belangen en gemeenten moe» den rekening gehouden. In alle geval echter dient aam de ledenvergadering ver slag te worden gedaan Nu hebben zich den la at sten tijd die economische vereenigin- gen zich met deze verkiezing ingelaten, zonder zich om de politieke organisatie te bekommeren. Ook de Hanze heeft daar aan medegedaan. Waardeerende de goede bedoelingen en het goede werk dat in de zen door die Hanze is verricht, meent spr. dat men zich tot de kiesvereeniigingen moet wenden gebeurt dat, dan spreekt het vanzelf dat de kiesvereeniging in nauw contact kaïn komen te staan met dte Hanze om deze zaa'k, die vooral ook haar zaak is, te regelen. Spr. zou eene commissie willen hernoemen om de zaak verder le regelen. Hij stelt voorop dat oök rijm streven is de verkiezing zonder stem ming, dus zonder onkosten te laten af- loopen. De heer BALVERS (Hillegom) is het voor honderd procent met den voorzitter eens en wensoht de samenstelling van de commissie op te dragen aan het bestuur der R.K. Kievereenigiug te Haarlem. Door dien heer v. Oosten wordt ge vraagd allereerst de prealabele kwestie uit 1e maken of de candüdaafcitcMing voorde Kamer van Koophandel al of niet een taalk is der kresvoreenigdngen. Dat is op dit oogenblik bet omstreden puuit, vooral buiten de kiesvereenigingen. Do heer HENSEN (de Hanze) meent dat de oanclidaafsileMing het werk moet zijn van de economische ©organisaties, met name van de Miiddenslandsvereenr- gingen. De leden der kiesvereenigiugen moeien daarmede niets te maiken hebben, omdat zij niet allen kiezer zijn voor de Kamer van Koophandel. Bovendien beta len de industrieelen en handeldrijvenden hun geld voor de inschrijving in het han delsregister. Het is dus juist dat ook zij over de ©amdidlaten beslissen. De heeren SEVERE cn v. d. EERDEN, beiden loden der Hanze resp. uit Haarlem en Lisse, zetten uiteen dat reeds bespre kingen zijn gevoerd voor het stellen van candidialen; dat er uit de Hanze een com missie is benoemd en dat met name voor de samenstelling der zg. kleine Kamer de besprekingen reeds ver gevorderd zijn. Een aanwezige merkt op dat al lereerst de vraag naar voren komt of het gewenscht is dat bij de samenstelling van de Kamer van Koophandel gelet wordt, behalve op bekwaamheid natuurlijk, op de kleur en do politieke gezindlrekl der leden dier Kamer. Hij meent uit de ge voerde besprekingen te mogen afleiden ■dat alle aanwezigen van meening zijn dat de R.K. behoorlijk in die K. van K. moe ten vertegenwoordigd zijo. Als dit va«J LEIDSCHE PLEIN 15-19, fel. 773. slaat komt de vraag naar voren welk lichaam voor de vertegenwoordiging in d© Kamer zal zorg dragen, welk lichaam, die verkiezing zal patroniseeren. Er is op dit oogenbök zulk een lichaam niet. De Manzo kan dit niet omdat het maar zorg draagt voor de vertegenwoordigers van oen deed der Kamor nj. de kleinbedrijven. Daarnaast slaat een ander deel der Ka mer nj. de vertegenwoordiging der Groot bedrijven dat door geen enkele organisa tie gcpaitroniseeid wordt en het is wenr schol ijk dat ook voor dat deed de R.K. van zich laten liooren. De kiesvereeniging •is niet geheel geschikt omdat alle leden der kiesvereeniging geen kiezer voor de Kamer van Koophandel zijn. Er zal rn de toekomst een instituut moeten geschapen worden, dat zich met deze verkiezing bezig houdt. Dat zou b.v. kun nen door in de statuten der R.K. Kiesver. oeniging oen artikel op te nemen dat de R. K. K. zich ook met deze verkiezing bezig houdt maar dst over deze zaak al leen recht van spreken en stemmen heb ben die leden der R. K. K., die teven-s kiezer voor de Kamer van Koophandel zijn. Than-s zijn we min of meer over vallen, maar voor spr. is op dit oogenl» ik hot aangewezen lichaam om voor deze verkiezing zorg te dragen de R.K. Kies vereeniging. Gezien echter de korte tijd, die ons nog rest cn gezien het feit dat de onderhandelingen reeds gevorderd zijn, beveelt spr. hel denkbeeld van den voor zitter aan om een commissie te benoemen om deze kwestie te regelen. Deze com missie kan zich dan met do Hanze in ver binding stellen. Uit -een uitvoerige gedachten wisseling bleek, dat alle aanwezigen van meening waren dat de cardidaaIslelling voor de Kamer van Koophandel ditmaal behoort tot de bemoeiing van de R.K. Kiesveree niging, maar dat het wenscholiik is dat rekening wordt gehouden met dc voorbe reidingen door de Hanze getroffen. Een motie van den volgenden inhoud werd aangenomen: Do vergadering van afgevaardigden, van besturen van R.K. kiesvereenigiugen uit het rayon gemeenten dat de Kamer van Koophandel, gevestigd te Haarlem, omvat: gehoord de besprekingen; van meenting dat de bespreking van camdidaten voor het lidmaatschap der Kamer van Koop handel te Haarlem behoort tot de be moeiing van de R.K. kiesver-eenigingen.; gelet op de voorbereidingen inzake de cawdidaatstefHng door de Hanze getrof fen; dTaagt 'het bestuur van dc R K. kies vereeniging in Haarlem cp eene commis sie te benoemen van tien loden, in welke commissie zitting zullen, hebben de vijf leden, die thans reeds zitting hebben na mens de Hanze cn vijf bestuurders var R. K. kiesvereenigingen uit bet district dat de K. v. K. te Haarlem omvat. Uit d'e vergadering werd voorts de wenschelijktioid naar voren gebracht dat nader onder de oogen zal worden gezae? op welke wijze in de toekomst de candi daatstel-Kng voor de K. v. K. zal worden geregeld. Do heer v. d. EERDEN deed liet Wee aam de hand in de kiesvereenigingen een kern le vormen van leden-kiezers voor dc Kamer, die zich meer speciaal me' de samenstelling van de Kamer v. K. be- zal houden. De VOORZITTER dankte voor de aan gename gedachten wisseling en de goeds» oplossing van het vraagstuk. Van het he sluit der veradering zal medadeetiog ge daan worden aan de heeren Dufour en Gerrdisz Terug te bekomen bij: A C. Neuebauer, Esschilderslraat 31, beursje: H. J. V. Wort Gen. Joubortstnaat 17-rd., ceintuur; De Graaf. Damaststraat 2, schrijfbehoeften; v. d. Veldt, Jan Steenstraat 40, halshand; A. Buswei'ber, Ten Kalestraat 5, handschoen; N. J. v. d. Eerf, Dc Genestestraat 1, hor loge; v. d. Have, Goteiusstraat 2, haar- werk; A Florie, Lange Raamstraat 34, jekker; J. v. Vd-sen, Gasthuislaan 160, rij- hiigmocr; W. J. Nelïssen, Gasthuissiingel 8, schoen; W. Elgersma, SdhewnerslTaai 3rd., tasch; Doolakker, Brouwer straat 27, vul. penhouder; B. Casenbroot, Brouwersstraat 7a, viool; S. Steffenis, Klein Heiligland 55, mes; C. Hoogevorst, VaarLstraal 5, beursje; M. Drost, Sophia straat 69, breinaaldien; M. Schultz, Gr. Houtstraat, das; P. Keizer, Burgwal, étui; A. Prins, Lamge Heerenvest 36, handschoen; Kennel Fauna, Phoenii- terreiui, hondje» D. Pieters, Bakenesser- graolit 32 handschoen; Uylenbroefc, Ruys- daelstraat 20, handschoen; A. Koonn, Oudo Groenmarkt 18, schoen; G. M. Tennissen, Zijlstraat 22, portemon-naie; S. Piso, Da Costastraat 12. porlcrpo.r- Ebbing, Linsohotenstraat H. SpronckSaenrer! .or.emom.- naie; M. Poelman, Kousebanidenfloam 4c, pantoffel; J. v. d. Veldit, Korte JamsstTaat 3, portemomnaie; Van Ectóharl, Spaam- wouderstraat 21cd., portemonmaie; Kennel Fauna, Phoeniixterreitn, kat; H. Alphen, Wald. Pynmondsstir. 4rd., schaar Terug te bekomen bijW. Wijdema, Ureulastraat 10F. ceintuur. Kennel Fau na, Parklaan, hondje. Dedum, Brede- rodowog 2 te Aerdenhout, hond A. Ver- meij, Wouwermanstraat 21, handschoen. J. II. v. Engelen, 2e Zuid Polderstraat 22, hond. W. de Jong, v. Marumstraat 45, lorgnet in étui. Van der Nes, Bak kerstraat 60, onderjurk. Politiebureau, Sroetestraat, portomonna'e. Soutmanstraat 33, grijze kat. Mul er, Nieuwe Raamstraat 10, rozenkrans in étui. A. v. Tuyl, Gr- Houtstraat 27a, ring met sleutels. Suer- hof, Zijlvest 21, tasch je. A. Horsten, Allanstraat 70, taschje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7