Politiek Advies DAMIAATJES Stadsnieuws. De vondeling niNcnso ta mtta7** '9?^ 44stC JAAAKGANU No. 14045 P£R KWARTAAL HI FHANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUiTBETALINQ f 3.57'A. f 0.25 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 8970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING» Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SE DOOD VAN DEN PAUS. Officieels deelneming De [/erkiezmg voor de Kamer van Koophandel. AGENDA 25 JANUARI FEUILLETON (Naar Louise de la Ramé) Zelfs de vriendelijke commissaris scheen vreeselijk op zijn ambtelijken zetel voor den hoogen lessenaar. Achter de balustrade stond de gretige, onbarmhartige, aan de eigen tijdkorting denkende menigte, bet publiek, hoewel dit slechts be stond uit ongeveer veertig druiven- Plukkers, blikslagers, slagers, bakkers e" leegloopers. Umiitè stond tusschen de twee jwechtsdienaars, nog trotscher in leulUin8 d an een paar maanden ge- af,.en» toen zij Virginio's aanzoek tee,°?g. Het gelaat van den pretore Ijn,,fnde medelijden en belangstel- en£i Inaat" zij zag zulks nietzij zag iw-arteen witte zee van licht met een hellr Punt er in, dat men haar als Hetrecllter aanduidde. Zo0auerl,oor beg°"- haar 0' gewoonlijk werd haar naar de ietl ders gevraagd, er antwoord- de afk0,te v°or haar„Van onbeken- eich jn ""St," ej, heur trots kromde een voor derschrlkkelijke pijnen, als beschinl.^ond geslagen schepsel, haar niet S'ng van diefstal kon niet waar. \?en ontroeren zij was zij gevoelde ar dit was w*' waar tie. Het verh!en brandende schaam- 0r duurde lanir. eeliik altijd in dit land. De lucht werd heet en drukkend, de zon gloeide op de gesloten vensterluiken, het volk liep in en uit, de stemmen gonsden in haar oor, evenals vliegen. Toen zij zelve ondervraagd werd, kon emen maar één antwoord lit haar krijgen „Het is een leugen. Ik heb de paar- len niet weggenomen. Ik heb Netta van mij afgestooten, ja, en dat zou ik nu nogmaals doen. Zij is slecht en valsch." Dat zei ze herhaaldelijk, en in weerwil van alie bedreigingen wilde zij niet meer zeggen. De rechtvaar dige rechter werd bezorgd en verle gen. De feiten spraken tegen haar, en toch kon hij niet aan haar schuld gelooven. Met onuitputtelijk geduld en goedheid trachtte hij haar te be wegen rondborstig te spreken, maar zij was te zeer van streek of te koppig om zijn welwillende bedoelingen te erkennen haar gemoed was jegens hem en tegen alle menscheit geslo ten. De menigte achter de balustra de was eenparig tegen haar. Het meisje was zeer mooi, maar welk recht bezat zij, om daar zoo stom en hoogmoedig te staan als een koningin? Het volk gevoelde toornig die min achting. Het was reeds één uur in den na middag geworden, toen de rechter zuchtend inzag, dat hij haar om geen enkele gegronde reden kon vrijlaten. Een rechtvaardiging was onmogelijk, zij ontkende het feit, maar dat was slechts haar eigen woord en gold niet. Zelfs haar meesteres sprak niet in haar voordeel. Donna Rosa ver scheen streng en somber in haar wollen Zondagsch gewaad en gebloem- den hoofddoekzij gaf getuigenis van Umiltè's trots en ij delheid, van haar gemis aan dankbaarheid en haar minachting voor andere lieden. Aarzelend en met leedwezen gaf de pretore de hoop op, om het meisje te redden, dat zich zelf niet wilde of niet kon redden. Uit den warboel van schreeuwende, driftig wordende, beschuldigende stemmen, trad één punt met noodlottige duidelijkheid te voorschijn en dat was haar schuld. Hij boog zich over zijn lessenaar en verklaarde met bedrukte stem, „dat zij tot aan de terechtzitting in voorarrest moest blijven." Umiltè, die gedurende vier marte lende uren kaarsrecht was blijven staan, als een jonge den op haar ber gen in het goudkleurig westen, viel plotseling op den grond, gelijk een gevelde boom bij den laatsten slag der bijl. Dona Rosa, hoewel zij een strenge, hardvochtige vrouw was, zonk zelve op een bank neer en zucht te weenend „Liever had ik haar mijn eigen bruidspaarlen gegeven," en snikte het toen luide uit. Netta werd zeer bleekde boos aardige, loerende triomf verdween uit haar oogen. De politieagenten droe gen de bewustelooze weg, want nu behoorde zij aan den Staat. Oostwaarts staat in Lastra een oude, bruine, gemetselde poortdeze heet Porta Fiorentina ert is de gevangenis van het landstadje. Deze hoogste en grootste der drie poorten ziet er verweerd en gebruind uit als een oud soldaat; de gebeeldhouwde schilden in de*1 muren zijn vernield, onkruid en bloemen groeien in de spleten.. Eenige nauwe lokalen, waarvan de vensters op 't oosten en op 't westen uitzicht geven, zijn voor de gevange nen bestemd. Daarheen werd Umiltè gedragen en in een kamer op een strooleger gelegd de blauwe hemel blonk zoo ver verwijderd door de ijzeren tra lies van de kleine raampjes, alsof dit was om de gevangenen te bespot ten. Wie niet op heeterdaad betrapt wordt, mag in Italië tot aan de terecht zitting maandenlang vrij rondloopen, al is hij de grootste booswichtde op heeterdaad betrapte wordt gevangen gezet. De paarlen waren bij Umiltè gevonden, en zij moest maanden lang in de gevangenis verblijven, eer 't net gerecht gelegen kwarn, over haar schuld of onschuld te beslissen. En wie zou haar schuld nog in twijfel trekken Zij had de paarlen in haar bed verborgen en uitgezonderd als zii ontoerekenbaar was en niet wist wat zij deed, kon niemand haar van de m sdaad vrijpleiten. Signora Rosa haalde heimelijk haar beurs te voorschijn en betaa de de noodige kosten, opdat de gevangene een eigen kamer verkreegde vrouw bekende deze zwakheid tegenover niemand, want zij schaamde zich er overmaar er waren nog vier an dere gevangenen daaropgesloten. waaronder een sieciit befaamd vrouws persoon, en het zou niet goed zijn, zei donna Rosa bij h zeif, om de verkwisting van het dure geld voor haar geweten te verontschuldigen, dat een meisje uit haar huis, al was het dan ook in de gevangenis, met zulk een vrouw in aanraking zou komen. Zoo werd dan Umiltü alleen geherbergd in een klein kamertje van de oude ruïne, welke aan de spring bussen der Spanjaarden weerstand geboden en de tallooze gevechten in den loop der eeuwen overleefd had daar moest zij op de terecht zitting en haar vonnis wachten, dat volgens den langwijligen slakken gang der Italiaansche rechtspleging waarschijnlijk niet vóór Kerstmis zou uitgesproken worden. „Als zij onschuldig is, laat haar dan vrij, en is zij schuldig, welnu, straf haar dan terstond en maak er een einde aan zei signora Rosa vol toorn, smart en schaamte, omdat haar fatsoenlijk, eerwaardig huis zoo openlijk in opspraak kwam. De commissaris schudde zijn grijs hoofd en antwoordde„Dat is niet de loop der wet." „Dan is de wet dwaas en wreed," zei donna Rosa met brandende wan gen. De commissaris van politie haalde zijn schouders op. Hij was sedert vijftig jaren een dienaar van het ge recht0; het paste hem niet dit te la ken. Diep geschokt reed de anders zoo strenge donna Rosa met 'rainet*t ban naar huis. Het meisje sprak geen woord, toen de kar over den hobbe- ligen weg hotste. Netta had schact geleden en donna Rosa had liaaj gerechtigheid verschaft, maar zij kon niet langer van het meisje houden. Het was reeds pikdonker, toen d« kar voor het huis stUliield. De meis jes kwamen vol verwachting en toch bedremmeld naar de deur geloopen, om den uitslag te vernemen, de koeien loeiden in den stal naar iemand, die thans niet tot haar komen kon d« hond snuffelde driftig, en begon toen te janken en te huilen het was een droevige thuiskomst. Donna Rosa ging op haar houten stoel naast den haard zitten, verborg het gezicht in haar jurk en weende weer overluid. „Ik wist tot nu toe niet, dat ik zóóveel van het meisje hield 1" ze' zij tegen haar dochters en was kwaac op zichzelf. Netta sloop ongemerkt de deur uit en liep naar haars vaders huis. Zij was gewroken, maar de wraak vond zij verre van zoet. De maan scheen helder. De zachte herfstavond was schoon, en Umiltó zat in de ge' vangenis. (.Wordt vervolgd.^ DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN s BUREAUX: Eerste Blad. De Minister van Buitenl. Zaken heeft gis termiddag ter gelegenheid van het overlij den van den Paus een bezoek van rouwbe klag gebracht aan de internuntiatuur te 's-Gravenhage. In opdracht van de Koningin heeft Hr. Ms. ordonnance-officier van dienst, jhr. Sic- kinghe zich gistermiddag naar de Pauselij ke inlernuntiatuur begeven tot het brengen van een bezoek van rouwbeklag wegens het overlijden van den Paus. Namens de Konin gin-Moeder lieg af Hr. Ms. kamerheer, graaf Van Limburg Stirum, zich daarheen. Naméns Prins Hendrik heeft de adju dant van Z. K. H., Jhr. von Miihlen, Maamidagr.amididag een bezoek van rouw beklag aan den Internuntiatuur gebracht. Een stroom van telegrammen uit geheel de wereld zijn op het Vaticaan aangekomen, terwijl de staatshoofden aan de nuntiaiu- ren in de verschillende hoofdsteden hun be tuigingen van deelneming overbrachten. De Duitsche Rijkspresident Ebert heeft aan den nuntius Mgr. Pacelli namens het Duitsche rijk de oprechte deelneming be tuigd met den dood van den Paus. ,.Het Duitsche volk gedenkt met dank baarheid de groote liefdadigheid van den Paus lijdens den oorlog en daarna, evenals zijn streven voor den wederopbouw van de wereld in den geest van verzoening tusschen ne volken en christenliefde". Naar aanleiding van den dood van den Paus heeft de Biersche minister-pi esident, graaf Nordenfeid, aan den Kardinaal-Staats- secretaris Gasparri een telegram van deel neming gezonden, waarin hij verklaart, dat de dood van den Heiligen Vader een zwaar verlies beduidt voor de geheele menschbeid en inzonderheid voor Beieren. Zoodra het bericht van den dood van den Paus werd ontvangen, heeft de Oostenr. Bondskanselier, dr. Schober zich naar de nuntiatuur begeven, om den Pausclijken ver tegenwoordiger de deelneming der regeering Van dé republiek Oostenrijk te betuigen. De chef van het militaire huis van dec president der Fransche Regeering begaf zich naar de nuntiatuur, om aan Cerretti de be tuiging van leedwezen van Millerand over te brengen. De directeur van het Protocol begaf zich «veneens naar de nuntiatuur, om namens Poincaró zij» leedwezen te beluigen o\%r den dood van den Paus. Poincaré bracht in den loop van den mid dag een persoonlijk bezoek aan Cerretti. De Italiaansche minister-president, Bono- ri beeft last gegeven, dat alle openbare ge bouwen te Rome en in de provincie half stok zullen vlaggen. Het overlijden van den Paus heeft te Rome een geweldigen indruk gemaakt Voor het eerst sinds 1870 is de stad offi- ;iee! La rouw De buitenlandische kardina len zijn reeds voor het conclave opgeroe- tcn. De overbrenging van het lijk. Het stoffelijk overschot van den Paus hetwelk niet gebalsemd werd, in tegenslel- "ng met wat gisteren abusievelijk werd ge- taeld) werd Maandagmorgen kwartier voor tien van de troonzaal op plechtige wijze fiehrncht naar de Sint Pieterskerk. De kar dinalen, prelaten, leden van het diplomatieke Corps namen o.a. aan den optocht deel. Het lijk van den Paus, geplaatst in de heilige kapel op een calafalk, omgeven door kaar sen, is voor het publiek te zien. De plech tigheid was om elf uur afgeloopcn. Een ge weldige menigte slroomde naar de St. Pie terskerk. Het Conclave. Het Giornale a meldt dat het con- 'lava 2 Februari zal beginnen en dat de aeropening van de Ilaliaamsohe Kamer dientengevolge korten lijd uitgesteld zal worden. Het laatste werk van den Paus. Het laatste plan van dien overleden Paus was, naar „Popoio Romano'' meldt, aan die conferentie van Genua gewijd. In oen epistel aan dien aartsbisschop van Genua wilde hij de belangrijkste grondstellingen der Europeesche problemen uiteenzetten. Deze brief zou aan den vooravond dor conferentie worden gepubliceerd. De Pans is eohler niet verder gekomen dan de eerste inleidende zinnen, waarin hij er zijn vreugde over uitspreekt, dat aan zijn vaderstad de eer beschoren is een verga dering van natiën te huisvesten, welker taak het is, de wereld te verlossen uit die moreete en maiteieele ellende van den vree- selijiksten aller oorlogen. De kardinaal-aartsbisschop Schute van Keulen en de kardinaal-vorstbisschop Ber tram van Breslau zuilen van München uit met kardinaal-aartsbisschop v. Faul'haber dezer dagen in verband met de pauskeuze naar Rome vertrekken. Uit de Italiaansche pers. In de Italiaansche bladen wordil Paus Benod'ictus XV als een politieke Paus met buitengewone eigenschappen herdacht, als iemand, due in den moeilijken tijd van den wereldoorlog den juisten weg is gegaan, de positie van het Vaticaan onder de stalen buitengewoon heeft verhoogd en zijn diplo matieke betrekkingen zeer heeft uitgebreid. Hij heeft de taak vain het pausdom, in den wereldoorlog een boven de partijen staand verdediger des vredes en van het vredes werk te zijn, uitstekend vervuld. Uit Duitschland. De Berlijnsöhe pers wijdt dien overledene eveneens sympathieke artikelen. In de overwegend katholieke Duitsche sleden als Keulen, Munster, enz. hebben de bisschop pen rouwdiensten in de kerken en het lui den der klokken gelasoht. Uit de Belgische pers. Nagenoeg alle Belgische bladen, de so cialistische en liberale niet uitgezonderd, beoordeeien de loopbaan van dien overle den Paus. Vooral op de vredesactie van Beneddotus XV tijdens den oorlog wordt veel nadruk gelegd. De Katholieke Ving- tième Siècle wijst op de lastige taak, welke de zijne was, toen (hij na dien invai dei' l)uitschers in België en de door de Duit sche legers gepleegde gruwelen oordeeden moest volgens elkaar tegensprekende rap porten van Belgische en Duitsche bisschop pen. Hij, de gevangene van het Vaticaan. gevangen ook dioor zijn hoog gezag, moest licht zoeken, alvorens zijn meening uit te spreken. Hoe moeilijk zulks was, blijkt uit het feit, dat er heden nog neutralen zijn, die twijfelen en nog geloof hechten aan de Duitsohe leugens. De Libre Belgique laait ziah, evenals de Gazet vain Antwerpen, zeer sympathiek uit over die rol, door den Paus tijdens den oorlog gespeeldi. Wij Belgen, wij vooral, zegt dit laatste blad, zijn Benediiohis XV groote dankbaarheid verschuldigd. Hü streed aan onze zijde voor ons recht, en aarzelde met, het niet te rechtvaardigen onder den voet loopen van België te be stempelen, zooals het 't verdiende, als een snoode schennis van alle mensaheiijk en goddelijk recht. Wij hebben niet vergeten, hoevele ter dood veroordeelde laodgenooten hij uit de wraakgierige klauwen van den onmee- doogenden Pruis rukte, hoe krachtdadig hij de stem verhief, toen de handlangers van Hindenburg en Ludendorff ons werk volk als vee naar Duitsdhland deporteer den en in de volle XXste eeuw, de eeuw der zoogezegde uiterste beschaving, de af schuwelijkste slavernij herin voerden, wel ke ooit de heidensche oudheid onteerde. Hadde men en hier vooral bedoelen wij Duitsdhlamd hadde men in 1917 naar Renediotus XV geluisterd, de oorlog ware een jaar vroeger geëindigden de moeilijkheden, om tot-den eohten alge- mee nen vrede weer te keeren, waren niet zoo wanhopig geweest. De Standaard betreurt heit, dat de Ka tholieke pers in België niet im de mate van haar middelen den overleden Paus terzijde s-tond, toen hij na den oorlog zijn brief over de verzoening der volken in de wereld zond. De Standaard was toen het eenlge Katholieke blad in België, dal het toen wagen dorst, de woorden van Benodictus aan zijn lezers mede te deelen. De liberale Etoile Beige ontkent niet, dat het afgestorven hoofd van de Katho lieke kerk tijdens den oorlog veel sympa thie betoonde aan de ongelukkige Belgen, maar verwijt heim verder, geen partij te hebben gekozen voor het door Duitsoh- lafiid verkrachte recht. Kardinaal Hart- mainn werd te Rome even vriendelijk ont vangen ails Merrier. Wat Benedictus XV met zijn vredespogingen in 1917 beoogde, viel op zichzelf misschien wel te loven zegt het blad, maar deze pogingen, waren ze mei succes bekroond geworden, zou den een Duitschen vrede tot stand heb ben gebracht. Het sowalistisah blad Le Peuple durft het den overleden Paus kwalijk nemen, dat diens vredesactie parallel liep met de mislukte pogingen van de tweede socia listische Internationale! De indruk in Engeland. De Engelsohe minister van buitenland- sohe zaïken. heeft de volgende boodschap gezonden aan graaf de Safe, den Dngel- schen gezant bij het vaticaan: „lik heb van den koning opdracht ontvangen u te verzoeken den kardinaal-staatssecretaris het diepe leedwezen mee te deelen, waar mee zijne majesteit het nieuws van den dood van den paus heeft vernomen en zijne eminentie de verzekering te geven van zijner majesteits ernstig medegevoel." De meeste bladen wijden den paus hoofdartikelen, welke blijk geven van sympathie en leedwezen. De Times her innert. er eerst aan, dat tijdens den oor log zijne heiligheid ,niet scheen in le zien dat voor de geallieerden de zaak, waar voor zij streden, een heilige zaak was." en zegt dan: „bij een terugblik in kalmer lijdien op deze dagen van nationaal leed en na li on n Ion hhartstocht is het gemakke lijker de moeiijkiheden te zien, waar hij zich tegenover geplaatst zag en zich hel goeds te herinneren, dat hij tot stand trachtte te brengen, en de groote, wezen lijke diensten, welke hij bewezen heeft aan de gevangenen van alle oorlogvoeren de landen." De herhaalde pogingen, wel ke hij aanwendde om aan de gruwden van den oorlog een eind te maken kan men sleahts bewonderen en "Waardeeren. Andere artikelen zijn in denzefden geest gesteld en algemeen herinnert men er aam, dat onder Benedictus XV een En- gelsch gezantschap bij den paus is inge steld. De vergadering, volgens artikel 9 van het reglement van den Algentee- nen Bond van R.K. Rijkskiesf.cring- organisaties in Nederland gehouden, op Zaterdag 21 Januari 1.1. te Utrecht bijeen tot het brengen van een po litiek advies aan de katholiek geor ganiseerde kiezers van Nederland, is eenstemmig gekomen tot het voorstel de candidatenlijslen samen te stellen, zoomede ze te combineeren in die kieskringen, welke lot het indienen van één gelijkluidende lijst besloten, op de volgende wijze: I. 's-HERTOGENBOSCH. 1. Jhr. mr A F O. van Sassie van Ystlelt; 2. A. N. Fleskens; 3 J. J. Wintermans; 4. dr. L. Deckers; 5 P. J. J. A van de Putt, 6. mej. F Jansen; 7. M. Krijgsman; 8. J J. Beliën; 9. mevr. W. Brouns-van Be- souw10. M. P. W van Hout. II. TILBURG. 1. Mr. dr A van Rijckevorsel: 2. J. van Rijzewijk; 3. W. J F. Juten; 4. ir. L. J M. Feber: 5. dr G, M,, Kustersi; 6. mr. J. C A. M. van de Mortel: 7. mevr. J. Kaller-Wigman 8. H. J Borghols; 9 F. L. D, Ni- vard. III-IV. ARNHEM—NIJMEGEN. 1. Mr. A baron van Wijnbergen: 2. mr. J R H. van Schaik: 3. Ch Bulten; 4. P. J. J Haazevoet; 5. L. baron van Voorst tot Voorst: 6. me vrouw S. L. C Bronsveld-Vilringaj 7. mr. C Prinzen; 8 L. A. M van liasten Batenburg. (Zie de combinatie met de lijst van Utrecht achter het advies voor Utrecht). V. ROTTERDAM. 1. II. Stulemeijer; 2. mej. J. M. J. A. Meijer; 3. dr. B. J. J. Huybers, 4. W. Mooyman; 5. dr. J. G. O. Vrien». VT. 's-GRAVENHAGE. 1. Mi'. M. J. 0. M. Kolkman; 2. mr. P. J. M. Aalberse; 3. mej. J. M. J. A. Meijer; 4. prof. mr. J. A. Ver aart; 5. II- J- Borghols. VII. LEIDEN. 1. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien; 2. E. A. Moerel; 3. A. J. Loerakker; 4. H. J. Borghols; 5. mevr. S. L. 0. Brons- veld-Vitringa. VIII. DORDRECHT. 1. 0. J. Kuiper; 2. H. J. Borghols; 3. Mr. dr. J. van Best; 4. mevr. S. I. 0. Bronsveld-Vitringa; 5. dr. A. 0. A. Hoffman; 6. ir. L. J. M. Eeber; 7. mevr. W. Bronns-van Besouw; 8. prof, mr. J. A. Voraart. IX. AMSTERDAM. 1. J. B. van Dijlc; 2 mevr.. S. L. 0. Bronsveld-Vitringa; 3, J. H. A. L. von Erijtag Drabbe; 4. L. H. van Rooijen. X—XI. DEN HELDER—HAARLEM, x. Mr. J. B. Bomans; 2 Oh. v. d. Bilt; 3 mr. Paul Reijmer; 4 mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa; 5 A. B. Michielsen; 6 mr. A. J. M. Leesberg; 7 A. J. Loerak ker; 8 B. Veltman; 9 P. Heilker; 10 Chr. M. Jansen. XII MIDDELBURG. I. L. A. Fruijtier; 2 F. J. L. M. van Raesberghe; 3 J. W. Vienings; 4 G. Ad- riaanssens. XIII. UTRECHT, x, J, G. Suring; 2 L. barou van Voorst tot Voorst; 3 P. H. J. Steenhoff. Deze lijst wordt met de lijst Arnhem- Nijmegen als volgt gecombineerd: I.Mr. A. baron van Wijnbergen; 2 mr. J. R. van Schalk; 3 J. G. Suring; 4 G. Bulten; 5 P. J. J. Haazevoet; 6 L. baron van Voorst tot Voorst; 7 P. H. J. Steen hoff; 8. mevr. S. L. C. Bronsvelde-Vilri'n- 9 mr. C. Prinzen; 10 L. A. M. van Bas ten Batenburg XIV XVI en XVII. LEEUWARDEN— GRONINGEN—ASSEN, i. A. C. A. van Vuuren; 2 dr. H. W. Takkenberg; 3 mevr. W. Brouns-van Besouw; mr. dr. J. van Best. XV. ZWOLLE. 1. A. H. Engels; 2 Mr. P. J. M. Aal berse; 3 L. baron van Voorst tot Voorst; 4 prof. mr. j. A. Veraart; 5 Chr. M. Jansen; 6 mr. A. C. B. Arts. XVIII. MAASTRICHT. 1. Mgr. dr. W H Nolens; 2 jhr. mr. Ch Ruys de Beerenbrouck; 3 M C E. Bomgaerts; 4. H. G. M. Hermans; 5 J. J C Anient; 6 mr M A M Waszink; 7 A. A. W. H. König; 8. J. M J H Lambooy Gelijk uit het bovenstaande blijkt, is de vergadering, niettegenstaande langdu rige en ernstige discussie, niet erin ge slaagd op het uit te brengen politiek ad vies aan een vrouwelijke candidaat een zoodanige plaats toe te kennen, welke ab soluut zeker tot hare definitieve vrtkie- zing zoude ledden. De vergadering was van oordeel, dat hel voor den goeden gang van zaken op '9944 OOOOOOO OOOOCO O OO+O+c. OOOO O OOOOOO Het is te hopen en ook wel te ver wachten dat, om wille van de hooge kosten vooral, de verkiezing van leden voor de nieuwe Kamer van Koophandel met de enkele candidaats telling op 7 Februari zal afloopen. Intusschen zijn er weinig personen in Haarlem, die weten hoe het eigenlijk met zoo'n verkiezing voor dit nieuwe openbare lichaam toegaat. Hieronder vol gen eenlge bijzonderheden. Do Kamer van Koophandel bestaat uit twee aldeelingen: de af deeling voor grootbedrijven en de afdeoling voor de kleinbedrijven. El'ie afdeeling bestaat uit 13 leden. Ieder lid moet ingeschreven zijn in het Handelsregister. Kiezer voor de afdecling grootbedrij ven zijn zij, die in het Handelsregister staan ingechevou voor het grootbedrijf. Kiezer voor de afdeoling kleinbedrijven zijn zij die in het Handelsregister staan ingeschreven voor het klein-bedrjjf. Elke afdeeling wordt dus apart gekozen door de kiezers dor eigen afdeeling. Kiezer voor de verkiezing zijn zij, die in het Handelsregister slonden ingeschreven voor 15 October j.L Do candidaatstelling is bepaald op 7 Februari a.s. Voor eiken candidaat wordt een lijst ingeleverd, onderteekend door 15 kiezers vooir de K. v. K., behoorende tot dezelfde afdeeling als de candidaat Er zijn voor de Kamer van Koop handel te Haarlem ruim 1000 kiezers voor het grootbedrijf. Van die duizend kiezers wonen er 300 in Haarlem zelf; 300 moeten in Haarlem kiezen, maar wonen buiten het district; 400 wonen in het district Haarlem, maar niet in do stad Haarlem. Voor het kleinbedrijf zijn er 3200 kie zers, waarvan 2200 te Haarlem moeten kiezen en 1000 in de buitengemeenten. Met het oog op de mogelijkheid dat een verkiezing noodig zou kunnen zijn, is het district Haarlem verdeeld in stemdistricten. Te Haarlem zullen zijn: Een stembureau aan do Botermarkt en 2. het stembureau in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan den Kruisweg. Do grenslijn tu:scl:en deze bu reaux loopt door Zijlstraat, Groole Markt en Damstraat. Te Haarlem stemmen ook de kiezers uit Schoten on Spaarn- dam. Verder zullen stembureaux geves tigd zijn: te IJmuidon, te Velsen, te Beverwijk (tevens voor Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk), 'te Zand voort, te Bloemendaal, te Aalsmeer, to Hoofd dorp, te Halfweg, te IIeemsteda( tevens voor Bermebroek), to Hiltegom en te Lisse. Bereids is door bet HooMstembureau aan de gemeentebesturen verzocht d» leden van het stembureau aan to wijzen. Binnen een maand na de candidaat stelling moet eventueel do stemming plaats hebben. De stemming zelf en hot aanwijzen der gekozenen is een ingewikkelde ge schiedenis en hot is niet onmogelijk dat daarin nog verandering komt. Toch willen we in 't kort even de groote lijnen aangeven. Iedero kiezer ontvangt een stemkaart, waarop allo nam n der candidaten voor komen. De nimen dezer candidaten moet hij nummeren. Hij geeft het cijfer 1 aan den candidaat, dien hij op de eerste plaats in do kamer wil hebben; het cijfer 2, aan wien hij op de tweede plaats in aanmerking wil laten komen; en het cijfer 3, aan wien hij no. 3 wil geven en zoo voort tot en met no. 13. Het stembureau maakt nu uit hoeveel maal candidaat A. al3 no. 1 is gekozen; hoeveel maal als no. 2; hoeveel maal al» no. 3, enz.; hetzelfde gebeurt voor can didaat B., voor candidaat 0, enz. Om nu te weten wie gekozen zijn gaat men als volgt te werk. Men deelt het totaal aantal uitgebrachte stemmen (b.v. 1000) door het aantal te bezetten plaatsen plus één (in dit geval dus 13 plus 1 of 14) De. uitkomst is het kiesquotient. In dit geval dus 71.4. Men roal dit naar boven af. Het wordt dus 72. Do candidaten, die als no. 1 zijn gekozen meer dan 72 maal zijn direct gekozen. Wie daaronder blijft nog niet. Men gaat daarna z'en welks der overgebloven candidaten als no. 2 zijn gekozen en hoeveel maal. Bij hun aantel stemmen als no. 2, wordt bijgeteld het aantal malen dat zij oventuoel als no. 1 zijn gekozen. Degene, die het meest aan tal malen als no. 2 is gekozen, wordt lid der Kamer verklaard, wie daarop volgt in stemmcnaantal eveneens, totdat het aantal van 13 bereikt is. Het is dus zoo iets van evenredige ver tegenwoordiging. De verkiezing heeft niet plaats naar het oude meerderheids-stel sel. Ten slotte nog do mededeeling dat do kiezerslijsten bijna eenige dagen, waar schijnlijk morgen gereed zijn. Zi zijn tegen kostprijs verkrijgbaar aan het buroau van de K. van K.. De lijs!en bevatten naam en voornamen van don kiezer, geboorteplaats en datum, woonplaats, naam der firma, do functie dia bij in deze firma bekleedt en sinds wanneer hij is ingeschreven in het Ha» delsregister. politiek terrein zeer bevorderlijk zal zijn, indien de stemming over de candidaten zoo spoedig mogelijk plaats heeft, in elk geval zoo tijdig, dat uitriijk 15 Maart a.s. in cliken kieskring de lijst definitief is vastgesteld. De vergadering ver (rouwde, dat de ka tholiek georganiseerde kiezers in het be lang der katholieke partij liet bovengege ven advies, naar beste weten samengesteld zullen opvolgen. Zij meende ook te mo gen vragen, dat allen, die met haar over tuigd zijn van de zeer hooge belangen, welke bij de a.s, verkiezingen op het spel staan, en die invloed vermogen uit te oefenen, zullen bevorderen, dat het wor de nageleefd. Namens de vergadering, De Secretaris, FRANS TEUL1NGS. Sociëteit „Sint Bavo' 8 uur Plaatse-I. Landslormcomnilssiie 8 uur Moeder- cursus Vrouwenbond 8 uur Vee houders 71/2 uur H'iofdhcsluui Volksbond 8 uur Bloemis' :n 8 nui Jaarfeest Volksbond CTvbrveen uur Debatcursais Vrouwenbond. Statenzaal „PrinsenhofIV.>, uur Gemoenicraadsvengadcring. Schouwtooneel Pody Perkins. Sociëteit Verecniging 8 uur Haarl. Muziek vereeniging. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Teyler's Museum. Tentoonstelling. R.K. Leeszaal en uillecnbibliotheek. Jansslraat 49. Dagelijks geopend van 8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1