binnenland. Stadsnieuws. 6éS. SUITlüL BEBi&S7£8. BINNENLANDSSH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. HANHEL EN NIJVERHEID. ORDE m ARBEID. KUNST EN KENNIS. UMDBQUW~ËH~¥ISSCHERIJ. RECHTSZAKEN. DE BRAND IN DE SAKOTTI- FABRIEK. DE POLITIEK DER R.-K. STAATSPARTIJ. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. De Griep. DE BRAND IN DE OUDE KERK TE DELFT. Gemeentezaken. Kamers van Arbeid. ile[ bericht, Zaterdagavond door het bureau Vas Di-as verspreid dat bij dezen reusachtigen brand honderd arbeiders zijn omgekomen, blijkt sensationeel overdre ven te zijn, om geen ander woord te ge bruiken. Er zijn een honderd werklieden, jn lioofdzaak vrouwelijke, wegens rook vergiftiging naar de verschillende zieken huizen gebracht. Vele gevallen lieten zich zeer ernstig aanzien. Doch de Berlijnsche bladen van Zondagochtend vermeldden nog geen gevallen met doodelijken atloop. Zaterdagavond was het vuur in de kel ders en de bovenste verdieping nog niet gcbluscht. Op deze verdieping smeulen nu nog 6000 centenaar cacaoboonen. [p. den kolder moet het er verschrikke lijk uilzien. Een medewerker van het „Berl. Tagebl." mocht er eens een kijkje nemen onder toezicht van de brandweer. Hij is er gewaad door een voethooge pap van chocolade, waarin ronddreven bon bons, plakken chocolade, cacaoboonen, papier, luxe doozen, stapels kattetongen. In deze fabriek de grootste op dit gebied te Berlijn werkten dag en nach\ 2500 arbeiders. Zij werd pas in 1912 ge bouwd. Nu staan er niets meer dan verkoolde muren. EENVREESELIJK ONGELUK TE GIBRALTAR. Vrijdagochtend is op den weg, die van Gibraltar naar Algeöras leidt, een ontzet tend ongeluk gebeurd. Dr. Lovell Mess, vroeger dokter bij de Marine, die zijn praktijk uitoefent te Algeciras, keerde in den ochtend om trwee uur van een bal te Gibraltar naar huis terug. Hij zat met een Spaanschen knaap naast den Spaan- schen chauffeur. Achterin zaten mevr. Ross en mej. Mulloy. Bij den spoorweg overgang te Los Barrios liep opeens oen troepentrein op de auto. De chauffeur, die knaap en mevr. Ross werden op de plaats gedood. De beide beenen van den dokter werden vrsplinterd en mej. Mulloy kreeg een paar gebroken ribben; beidien werden in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Gibraltar gebracht. Het ge beurde heeft te Gibraltar diepen indruk gemaakt. Volgens berichten aan de „Liberté", zoo meldt een B. T. A. telegram, heeft de Italiaansche ministerraad de benoeming van graaf Sforza tot ambassadeur te Pa rijs definitief goedgekeurd, terwijl de Fransche regeering haar goedkeuring aan de keuze hechtte. Tengevolge van de rumoerige loo- neelen, die zich in het Hongaarsche parle ment hebben afgespeeld, is de president van de nationale vergadering afgetreden. De patriarch van Konstantinopel is uit Londen te Parijs aangekomen, waar hij eenige dagen zal blijven. Het „Huisgezin" schrijft onder 't hoofdje „Absoluut uitgesloten'' Voor sommigen schijnt men niet dui delijk genoeg te kunnen zijn. „De Voorwaarts" zegt, dat wij voor de verkiezingen van een samengaan met de sociaal-democraten niet willen weben. Inderdaad. Ze verduidelijkt dit met te zeggen, dat wij vóór do verkiezingen een toon aan slaan, of na de verkiezingen van samen gaan met de sociaaldemocraten geen sprake kan zijn. Waarop dan de mededeeüng volgt, dat wij liet beslissende „absoluut uitgesloten" niet uitspreken. Waarmee ze blijkbaar te verstaan wil geven, dat we ten deze de deur op een kier willen houden. Dit is nu geheel in strijd met hetgeen we steeds geschreven hebben. Wij hebben immers juist met grooten nadruk doen uitkomen, dat men in poli tiek volkomen en vóór alles eerlijk moet zijn. Wij wenschen de rechtsche coalitie in 's lands belang gehandhaafd te zien, of we wenschen dat niet. Als wij het wenschen en we wen schen het dan kunnen we niet te gelij kertijd een samengaan met de S. D. A. P. in reserve houden. Tot de antirevolutionairen en christen- historischen zeggen: het behoud der rechtsche coalitie achten we noodzakelijk, maar tevens een knipoogje geven aan de S. D. A. P' en haar beduiden, dat we, als dc coaiitie in minderheid mocht ko men, voor een bondgenootschap met haar even goed te vinden zijn, is geen houding. De andere christelijke partijen en de S. 0. A. P. moeien weten wat ze aan ons hebben. En op de tweede plaats mag ons kie zersvolk niet om den tuin geleid word'en. Het moot niet, meenende voor het be houd der coalitie op te trekken, in oen bondgenootschap mei de S. D. A. P. be emden. Moest dit worden overwogen, dan zou men het katholieke kiezersvolk le voren hebben te hooren en had het zich daar over duidelijk uit te spreken. En nu kennen wij het, ook zonder zijn oordeel te hebben gehoord, goed genoeg om te weten, dat het van een samengaan met de S. D. A. P. niets moet hebben. Katholiek en sociaal-democraat verdra gen elkaar niet, zijn elkanders meest prin- cipieeie tegenstanders. Wij hebben dit nooit verdoezeld of i-n twijfel laten trekken, en nu zouden wij toch de deur willen open houden om eventueel tot een bondgenootschap te ko nen? Het is, om, als het niet reeds gebruikt Is, het beslissende woord te bezigen, wat de „Voorwaarts" blijkbaar niet verwacht en dat wij om politiek-taclische redenen opzettelijk achterwege zouden houden: absoluut uitgesloten. Het kan toch niet duidelijker? In „De Maasbode" is er dezer dagen op gewezen, dat vele Katholieken hun vertrouwen in het regeer-beleid van het huidigo Kabinet min of meer verloren hebben. Tal van inzenders schrijven hier over aan het blad en een dezer stelt onder meer de vraag: „Staat net werkelijk zond e-mgeaj l* ij fel vas', d-.d do Kathol J-c-laats- partij in bepaalde omstandigheden niet met do socialisten mede gaat?" Aan het antwoord van „Dc Maasbode" is het volgende ontleend? „Tot slot dient er nog op gewezen, dat ook daarom de positie van den Katholiek, die niet-Katholiek wil stenunen, zoo ho peloos is, wijl hij zijn belangen van werk gever en middenstander er allerminst mee zon dienen als hij zich wierp in de ar men van den liberalen vogelaar. Het spijt ons, do opmerking te moeten maken, maar het kan wellicht zijn nut hebben. W,ie een klein beetje verder in do politieke wereld rondkijkt dan zijn eigen belangenkring, zal het ons moeten toestemmen, dat een versterking der zoo genaamde middengroepen, welke tusschen zwart en rood staan, niet onwaarschijn lijk tot een avereehtsch resultaat zou leiden. Wanneer met name do Katholieke par tij verzwakt uit den stembusstrijd zou komen en dit tot gevolg zou hebben, dat do coalitiegroepen niet over een parle mentaire meerderheid beschikten, dan durven wij voor ons de vraag, die do oerst-geciteerde inzender stelde nopens een zwart-Tood accoord niet zonder meer bevestigend l>eantwoorden. Br kan zich evengoed als in Duitschland een politiekei noodzakelijkheid voordoen aan gezien het land nu eenmaal geregeerd dient te worden." Zooals wij de verhoudingen inzien, wordt zulke noodzakelijkheid met ijver in de hand gewerkt door die Katholie ken, welke een coalitie-regeering voor de naaste toekomst onmogelijk zouden ma ken door uit vrees voor de „democratie" de zijden der „vrijheid" te kiezen. Alleen waar de Katholieke Staatspar tij één en onverdeeld in het gelid blijft, kan zij meer dan anders zich zeiven zijn en tusschen de beide uitersten trachten het juiste midden te houden. Ook uit het oogpunt van puur eigen belang zouden derhalve de bezwaarden van thans eieren voor hun geld hebben to kiezen. Het schijnt dienstig, hen intijds to waarschuwen. DE KONINGIN NAAR FRANKRIJK? De Haagsche correspondent van de „Li bre Belgique" schrijft naar aanleiding van de reis van Prins Hendrik naar Parijs: Wat was het doel van deze reis? Was het om het terrein te gaan verikennen voor een belangrijke ontvangst? Velen denken hieT zoo. Het gerucht loopt reeds, dal Koningin WiHhelmina in de komende lente naar Parijs zal gaan. Msb. HET OVERLIJDEN VAN Z.H. PAUS BENEDICTUS XV. Bij het departement van Buitenlamlsohe Zaken is bericht ingekomen van het over lijden van Z. H. den Paus. DE BUSKRUIT WET. Naar wij vernemen, ligt bij dc Regee- ring een nieuw wetsontwerp gereed, waar van de indiening spoedig kan worden te gemoet gezien, betreffende de regeling van den aanmaak van buskruit en spring stoffen. Zooals men weet, is onlangs door de Eerste Kamer een soortgelijk wetsont werp, dat beoogde overneming door den Slaat van de Vereeniigde Buslkruitfabrie- ken te Naarden, verworpen. Bij het nieu we ontwerp van wet is aan de bezwaren van de Eerste Kamer, voor zoover de Re geering meende te kunnen gaan, tegemoet gekomen. DE KONINGIN NAAR LONDEN? Vólgens een beriolet van het HoH. Nb. uit Londen zou Koningin Wiithelmdna zijn uitgenoödiigd tot bijwoning van de hu welijksplechtigheid van prinses Mary, dat. naar men elders in ons blad kan lezen, op 28 Februari a.s. zal plaats hebben. Bij informatie te bevoegder plaatse, doekte men aan de N. Gt. mede, dat van een dergelijke uvlnoodiging niets bekend was. De HOOGE SPOORWEGTARIEVEN. Actie voor de kilometerkaarten. In een Vrijdag te Amsterdam gehouden vergadering, waar een negeu-en-dertigtal vereenigingen en lichamen uit Groningen, Drente en Limburg en Zeeland vertegen woordigd waren en eveneens van meewer king van de betrokken vereenigingen uit Friesland bleek, is besloten, dat vanuit de vijf genoemde provincies een krachtige ac tie zal worden op touw gezet om te komen lot wederinvoering van de kilometerkaar ten, waarvan de afschaffing een groot extra nadeel is voor de bewoners dier provincies, welke hen zwaar treft naast de gewone ver during, waaronder geheel Nederland te lij den heeft. Tevens werd 111 de bedoelde vergadering besloten, om stappen te doen tot oprichting van een geheel Algemeene Ncderlandsche Reizigers Verceniging, die ais vertegenwoor diger der reizigers op de spoorwegen, tram lijnen en stoombootliensten door het ge- heele land met de directies dier instellingen overleg zal plegen over de belangen der rei zigers en die zoo noodig ook zal rekwestree- ren en procedeeren om zekere misstanden opgeheven te krijgen en om aan liet recht van den enkeling tegenover deze groote li chamen meer nadruk te verleenen. Het secretariaat der bedoelde vereeniging is voorloopig gevestigd 0. Ebbingestraat 44, tc Groningen. Invoer van vuurwapenen in Ned.-Indif. Vuurwapenen met bestemming naar N-ed.-Indië kunnen alleen Ier verzending worden aangenomen, indien zij vergezeld zijn van een uitvoervergunning, afgegeven door een der commissarissen der Ko ningin. Telefoonverkeer NederlandFrankrijk. Krachlens dc tusschen Nederland, België en Frankrijk gesloten overeenkomst tot vast stelling van de telefoontarieven tusschen Frankrijk en Nederland, zal met ingang van 1 Februari 1922 voor een gewoon gesprek van 3 minuten met een plaats in Frankrijk verschuldigd zijn f 3.40 of f 4.10, naar ge lang de plaats is in le of in 2e zóne gele gen. Gesprekken op vaste tijdstippen kunnen bij abonnementen worden toegelaten gedu- snde ;.e uren van den nachtdienst, d.i. lus- hen uur 's avonds en 7 uur 's morgens, in den zomer, oi 8 uur 's morgens iu den winter (West-Europeesche tijd). De abonne- ments-aanvragen moeten ten minst 8 dagen te voren worden gericht tot de Fransche ad ministratie te Parijs of tot de Nederlandsche administratie te 's Gravenhage. Het tarief per maand der abonnementsge sprekken, berekend over een duur van 3 dagen, is vastgesteld per eenheid van 3 mi nuten op de helft van het normale tarief be paald, voor daggesprekken. De duur van oen abonnementsgesprek bedraagt ten minste 2 gesprkeenheden. OP Z N PLAATS GEZET. Gouverneur-Generaal Fock ontving liet Comité voor Autonomie (zelfregeering) voor Indië in audiëntie. Hij deelde het Comité mede, dat de Regeering allerminst sympa thiek slaat tegenover de actie, zooals die is opgezet, aangezien deze actie gericht is te gen de in de Tweede Kamer aangenomen grondwetsherziening. Een dergelijke actie heeft geen zin, omdat in tweede lezing geen wijziging kan worden aangebracht; er zou dus alleen op verwerping van de grondwets herziening kunnen worden aangestuurd. Daarmede zou het doel van het Comité aller minst worden bereikt. Bovendien, ging Z. E. voort, geeft de nieuwe grondwet ten volle wat in het rap port van de herzieningscommissie wordt ge vraagd, behalve de Indische afgevaardigden naar de Tweede Kamer. De grondwetsarti kelen, die de Tweede Kamer heeft aangeno men, geven aigeheele gelegenheid om In dië, behoudens het toezicht van den Neder- landschen wetgever en het verband met Ne derland autonoom te maken. Na deze uitlegging van den Landvoogd zijn de regenten, die zitting hadden genomen in het comité voor autonomie voor Indië, vrijwillig uit het comité getreden. De Volksraad. De Volksraad heeft met 26 tegen 6 stemmen de motie-Kern kamp aangenomen, waarin de Raad klaagt over de wijze, waarop de Minister van Koloniën in de Tweede Kamer de adviezen van den Volksraad behandeld. Op Ameland keerscht da griep, hoe wel tot heden niet van kwaadaardigen aard, bijna van huis tot huis. Te Zwolle is een heel groot aantal inwoners door griep aangetast. Van het personeel, arbeidende aan de Centrale Werkplaats bij de S. S., hebben o. a. 189 arbeiders ziekte-verlof aangevraagd. Te Weesp zijn behalve de loopende patiënten naar schatting 800 zieken. Eén school moest worden gesloten door ziekte van het personeel, bij andere gingen meerdere klassen naar huis. Verschillende bedrijven werden gevoelig getroffen. En kele sterfgevallen kwamen voor. Ook te Tiel en omgeving keerscht de griep in hevige mate. Op de ruim 11.000 inwoners telt men ruim 1500 pa tiënten. Een paar sterfgevallen kwamen voor. Te Wormerveer komen, zooals over al elders aan de Zaan, vele gevallen van griep voor, meest onder kinderen. Op school D is een heele klas thuis, terwijl op andere scholen eon vierde tot een derde der leerlingen verzuimen. Ook en kele onderwijzers moesten om de ziekte thuis blijven. In het Noorden der provincie Gro ningen, te Appingedam, Delfzijl e.o. heerscht do griep in hevige mate, echter niet kwaadaardig. Honderden menschen zijn ziek. BRAND TE AMSTERDAM. In het bédden-magazijn van Leeuwin op den Nieuwendijk 4143 te Amsterdam ontstond Maandagochtend omstreeks 10 uur brand op de derde verdieping, naar een der bedienden beweerde, doordat vuur uit een kachel op houtwol terecht kwam. Do derde verdieping, de zolder on vlie ring, waar materiaal voor vervaardigen van matrassen opgeborgen was, brandden geheel uit. De brandweer bluschte het vuur, met drie slangen op 'n motorspuit gekoppeld. Ten einde bij het dak te ko men werd de Magirusladder opgedraaid. De dekens in den winkel en op de andere verdiepingen opgestapeld, kregen veel wa terschade. Aan beide zijden van den korten Nieuwendijk stonden vele nieuwsgierigen, daar het aanvankelijk flink brandde. .EEN OUD KLOOSTER, Bij de uitvoering van grondwerken voor het waterschap De Deelen heeft men dichtbij het eenzaam Staande kerkje De Kapelle tusschen Akkrum en Heeren veen (Fr.) fundamenten gevonden, vrij zeker afkomstig van een vroeger klooster aldaar-. Op teekeningen uit de 16e eeuw komt dit klooster nog voor. EEN ONGELUK KOMT £ELteJiN ALLEEN. Vrijdagmiddag werd de stoomboot „Ko ningin Wilhelmina" van Rotterdam naar Middelburg voor Veere door mist over vallen. Bij de pogingen in de haven te komen, kreeg de boot een staaldraad van een baggerbak in de schroef, terwijl even later een petroleumaak tegen de boot op voer en haar zoo beschadigde, dat ook het roer onklaar werd. Da passagiers werden door een sleep boot aan wal gebracht en konden van uit Voera per autobus de reis naar Middel burg voort zetten. WANTROUWEN OP REIS. Ik stap te Utrecht in een niet-roöken- coupé ie klasse, vertelt een lezer in de Msb. Een ferm gebouwd heer met blo zend rond gezicht, leeftijd pl.m. 33 jaar, beige regenjas, gele schoenen, omgeslagen broekspijpen, slap hoedje, zit, nog alleen, in een hoekje aandachtig de krant te le zen. Eene dame komt op onzen coupé af, zet een voet op die treeplank, slaat tegelijk een blik naar binnen, maar keert snel te rug, aan den inmiddels aangekomen con ducteur vragend: „heeft u ook nog een dames-coupé?" „Wel zeker, mevrouw, gaat u maar mee!" is het antwoord en de dame ver dwijnt. Een tamelijk bejaard heer met porte feuille in de hand komt thans naar den coupé, stapt voor mij door, tot tegenover den iezenden mijnheer, neemt dezen over de courant even op, grijpt daarna zijn lasch weer uit het net, zegt tot on-s, met blijkbaar eienagen schijn van cordaatheid 1 „Patdon, ik meende, dat hei c:n r». 1 coupé was" en verlaat alimadc 0:1- rr-zeï- j schap. De lezende mijnheer kijkt even van ach ter de krant, glimlacht en leest verder. Mijn persoon blijft kalm tot Amers foort bij dien Iezenden mijnheer zitten zon der 't minste kwaad vermoedenZijn lec tuur was „De Maasbode". POLITIETROEPEN. Men meldt ons uit Den Haag dat in verband met een waarschijnlijk be langrijke inkrimping der politietroepen voorloopig geen nieuw personeel meer daarbij zal worden gedetacheerd, DE KOUDE. Ons land schijnt nu weer door den wintervorst veroverd te worden. Blijkens het weerbericht ziet de luchtdrukver- deeling er naar uit dat we oen nieuwe kou-periode ingaan hoewel 't voor barig zou zijn, iets over den duur daar van te willen zeggen. In elk geval schijnt er kans te zijn op een kouden nawinter, na den kouden voorwinter in November. Er ligt trouwens al ijs hier en daar, zoodat het in gunstige omstandigheden niet lang behoeft te doren of de winter sport is weer in vollen gang. VEERTIG JAAR GEZWEGEN. Voor omstreeks 40 jaar werd de heer Jaarsma, hoofdonderwijzer te Broek (Fr.), vonnist. Zijn lijk werd eeuigen tijd later door een jongen in een boschje gevonden. Men dacht aan misdaad, doch de justitie vond den dader niet. Het „Fr. D." meldt, dat een 80-jarige ex;wegwerker aldaar bekend heeft als toen den heer J. vermoord te hebben. Op schaatsen. Overal in Westerwolde (Gr.) werd Zaterdag schaatsen gereden, terwijl de scheepvaart in de vaarten we gens ijs was gestremd. Geroldf Een reiziger, die met den trein uit Amsterdam te Utrecht arriveer de, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij tijdens de reis een portefeuille, inhou dende 1400 is kwijtgeraakt. Schapenschurft. In de provincie Groningen komen vele gevallen van schurft bij hef -wolvee voor. Bij één. scha- penhcuder waren 18 dieren aangetast. Varkensziekte. In Oostelijk Gro ninger. maakt de varkensziekte vele slachtoffers. Twee landbouwers-mole naars hadden niet minder dan 85 varkens af te maken. Brand. Te Tiel is Zaterdag, door nog onbekende oorzaak, het pand, waarin gevestigd was een meubelzaak van J. J. H„ bijna geheel uitgebrand. De brand werd ontdekt in de werkplaats, boven de woonkamer. Van den inboedel werd niets gered. De voorraad goederen in den win kel werd door het water geheel bedorven. Alles was laag verzekerd. Ongelukken. Te Exloermond kreeg het 13-jarig zoontje van den heer J. V. een slag van een paard tegen de buik en is aan de gevolgen overleden. Te Klazienaveea is die d-ochter van den sluiswachter, over de sluis gaande, in het water gevallen en levenloos opge haald. Bij 't Vrouwezarad (tusschen Stavo ren en Enklmizen) is veel licht drijfijs waargenomen. Langs de kust van West- Friesland' heeft zich hier en daar, meest op stille plaatsen, 't eerste leustijs ge vormd. DE TAAK VAN DEN MIDDENSTAND. De ,,'N. R. Gt." wijdt eenige beschouwin gen. aan de aolueele vraagstukken: malaise productie en distributie. We geven dut citaat: De midideustartdtsorTgainiisaities lijken wi merdg geval niet veel beter dan prijsaf spraak vereenigingen te zijn. De winsten, d'ie de diistritouan/t neemt, om de goederen van den produoertt tot den verbruiker te brengen, zijn dikwijls bovenmatig groot. En het schijnt wel, dat „kleine omzet tegen xoo hoog mogelijken prijs" van de meesten de lens is geworden. Nu weten wij natuur lijk wel, dat de winsten, die de midden stand nemen moet, grooter moeien zijn dan voor dien oorlog. Ook hij heeft niet 'verlioogimg van allerlei lasten en onkosten van zijn bedrijf 'te rekenen. Maar wie de prijzen vergelijkt, die in den groothandel gelden met die van den kleinhandel, komt toch -wel tot de conclusie, dat er op den weg van den producent tot den verbrui ker heel wat bovenop gelegd wordt. Verge lijk de prijzen der groenten- en vruolvten- veiliwgen met dito van uw groenteboer en fruithandelaar; die van de veemarkt met idle van den slager, en gij zult het erken nen. Dit zijn maar dingen van dagelijksch gebruik, doch het is schier met alles zoo. Dezer dagen is een statfestiekje verschenen van het aantal ingevoerde rijwielen. Daar uit bleek, dat de ruim 154.000 ingevoerde rijwielen een gemifddlidie waarde van 44 hebben gehad. Wat kost u een fiets in den winkel? Wij -zulten op deze wijze niet voortgaan, om biet den indruk te vestigen, bepaalde tokken van handel met een kwaad oog aan te zien. Het euvel is vrijwel algemeen. X>e energie van den middenstand als geheel enikele individueele uitzonderingen niet te na gesproken, natuurlijk werkt ver- ikeerd. En menig handelaar is Ibez'sg zijn eigen graf te graven. In plaats de klanten tot zich trekken, schrik micn ze door hooge prijzen af. (En verderop zegt hol blald: .Jhij ('de middenstand) moet loeren be grijpen, dait verbetering op hot oogcn'Miik alleen is te "verkrijgen doordat de prijzen naar' beneden gaan, en zoodoende het debiet weer vermeerdert. Verbetering niét slechts voor den middenstand zelf, doch ook voor onze industrie en voor alle an dere takken van bedrijf. In die richting hot zijne te doen, is de sóhoone en nuttige roeping, die mede de middenstand beeft. UIT DE KLEEDINGINDÜSTRIE._ Donderdag hebben de werkgevers in de Kledingindustrie geconfereerd met de hoofdtesturo.r der werknemer organi a- ties. Op deze vergadering hebben de werkgevers hun voorsteden nader toege licht. De werknemers hebbon zich tegen de voorstellen verzet, doch nog geen te genvoorstellen gedaan, .Vrijdagmiddag 1 .-.'a lia: kti;e. "tre-i gecombineerd vcrg.via: i, t meiaio d.'.i toestand to be sproken en Zaterdag zouden in afzon derlijke vergaderingen de hoofdbesturen hun standpunt vaststellen. SOCIALE CONFERENTIE. Door de Commissie roor samenwer king tusschen de algemeene christelijk- sociale bondon en het Christelijk Natio naal Vakverbond wordt togen 20 en 21 Februari a.a. een tweedaagsche sociale conferentie georganiseerd te Utrecht, in het gebouw voor Christelijk-Sociale Be langen, Kromme Nieuwe Gracht 29. Een tweetal onderwerpen zulten wor den behandeld, n.l. „Verbindend-verkla ring van collectieve arbeidsovereenkom sten," dat zal worden ingeleid door mr. dr. J. A. van Rhijn, van Amsterdam, en de vraag: „Moeten door de Overheid met het oog op de tegenwoordige crisis, beschermende maatregelen worden geno men voor de eigen industrie?," dat zal worden behandeld door den heer 0. Smeenlc, van Arnhem. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE MEUBELNIJVERHEID Na bespreking in de afdeelingen van de samenwerkende bonden is thans het ontwerp-contract door de hoofdbesturen der moderne en christelijke organisaties definitief vastgesteld. Het is bijna ge lijk aan het ontwerp van verleden jaar. De punten, waarin wordt afgeweken van de bestaande overeenkomst, zijn de vol gende: 1. De bestaande loonen worden alle met 5 pCt. verhoogd. 2. De ongeschoolde arbeiders worden als groep iu de nieuwe overeenkomst opgenomen en hun loon eveneens bij contractueels overeenkomst geregeld. 3. Do indeeling der gemeente-groepen is geregeld als in het ontwerp-contract 1921. 4. Uitbreiding der vacantia tot zes dagen per jaar. 5. Het artikel betreffende de uitkee- ring bij verzuim, en ziekte is uitgebreid als in het ontwerp-contract 1921. 6. Geëischt wordt medezeggenschap bij het vaststellen der stukloonen. 7. Waarborgen worden gevraagd voor het naleven van het contract door werk gevers, die als lid der gecontractueer- de patroonsvereeniging bedanken. 8. Instelling van een scheidsgerecht, terwijl ten slotte vervallen zijn: de loon regeling der kerkwerkers en do rege ling omtrent gedwongen verzuim op R. K. Feestdagen. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK. De toestand van mevr. De BoerVan Rijk blijft voontuitigiaanide, zoodot zij bin nen enkele diagen 'de ziekenverpleging te Hoorn zal kunnen verlaten. G ROENT E X VEI L ING3-V E REÏÏ NI- GING DE TUINBOUW. De bakende groentenveilingsvereenigicg De Tuinbouw, gevestigd te Grootebroek (station Bovenkarspel) heeft in 't af- geloopen jaar, dat voor den aardappel en groentenhandel als ongunstig bekend staat, een omzet gehad van ruim 3,800,000 gulden. De ontvangsten van de Vereeni ging bedroegen f 97,560,97, waarbij aan gestorte marktgelden f 38,167,39 (zijnde 1 procent van den omzet.) Het cijfer der uitgaven, waarbij een post „salarissen" ad. f 240,50, bedraagt f 49.457.37V2, zoo dat er een batig saldo is van 48,103,59Vs- De deelneming aan de groote Land bouwtentoonstelling te Enkhuizen, waar Tuinbouw een zeer mooien en leerrij ken stand bezat, kostte slechts f 543,85, en aan het Waarborgfonds f 111. Het kapitaal der Vereeniging bedraagt vol gens de balans f 555,631.781/2. De voorgestelde begrootiug van 1922 bedraagt iu ontvangst en uitgaaf f 10,516,23j, met een post onvoorziene uitgaven groot f 5,997,98l/s. Het Diploma voor Melken. Dat in Friesland het Diploma voor het melken aan dienstmeisjes uitgereikt bijzonder wordt gewaardeerd karn blijken uit het feit, dat hier en daar een extra-belooning van 50 hiervoor wordt toegekend. Do 'Hoagsdhe Rech tbank beeft Maandag vonnis gewezen in de zaak tegen dén 21- jarigen loodgieter G. J. H. en den 18-jari- gen toodgieterskneobt W. C. P„ beiden uit Delft, aan wier schuld het te wijten zou zijn geweest, dat de 20e September 1921 brand is uitgebroken iki de Oude Kerk te Delft. De beklaagden werden schuldig ver. klaard aam, het door -schu.Hd dioen ont staan vojn brandwaardoor gemeen gevaar voor goederen ontstond, en deswege ieder veroordeeld tot 4 weken hechtenis. EEN WAK IN DE IJSBAAN. De landbouwer te Mud-sert (Fr.) (lie 3 December zijn molen Het malen, waar door in een door de gemeente aangelegde ijsbaan voor het publiek venkeer e>en wak ontstond, dat gevaar opleverde, is des wege veroordeeld tot de maximumstraf, n.l. 6 dagen hechtenis. B. en W. «tellen voor aan het beduur 'der vereeniging „Kinderverzorging en op voeding", gevestigd te Haarlem, bij wijze vam uitzondering over het jaar 1921, eene bijdrage van f 1000.le verleenen in de kosten van zijne cursussen tot het ontvan gen vam o nderwijs in verzorging en op voe ding ram kinderen;. aam het Bestuur der SI. Jozephs-Gezel- lenverceniiging alhier, bij wijze ram uitzon- ttering, ten behoeve van zijne Vakteeken- school over hel jaar 1921, boven die toege zegde bijdrage, -toegekend bij raadsbesluit van 22 October 1920, een subsidie te ver leenen van 1000. B. en W. stelten eene wijziging rioor in enkele benoemingsbesluiten van leeraren aan de (voormalige) Burgeravondschool. B. en W. leggen dien raad een lijst over .van te benoemen leeraren en lijdelijke kererm aan cc itento.-uteii.be AvC:..:.-,ci.„-J voor Nijverheidzemdenvijs. 11. en W. stellen voor, 'ter v .-tli-cogiug van het bij raadsbesluiten van 25 Februari 1920 en 23 Februari 1921, toegestaan ere* diet, alsmede voor overschrijving vam ren/tew bedtragen enz. ©ver 1920 en '921 op cbe ka pitaalrekening van hef bedrijf, voor meer dere kosten der uitbrtsding van (het admib •tkistralTegebouw en de openbare verlich ting, het automatisch maken van die open bare electrisehe verlichting, alsmede voor dien aankoop van clectriciteitsnieters ten behoeve van heit gemeenite-etoct riöitófcabe- drijf ter hunner beschikking te stellen een bedtrag vam 248.000; voor het maken ram eene terre-inaf scheiding en het dempen van de sriheiidingssloot ten westen van de ter reinen der gemeente-lichtfabrieken, -ten be hoeve van het gemeente-gasbedrijf, tet hummer beschikking te stelten een bedrag vam 22.000. B. en W. bieden ter vasts telling aan een tarief voor hot gebruik vam een ge meentelijk sportterrein. Zij schrijven den raad, dait zij, als ge volg vam het verwerpen door staking bij tweede stemming in de vergadering van li Juni 1920 vam hun voorstel tot vaststelling van tarieven voor het gebruik van -gemeen, tetlijke speelterreinen en gymnastieklokalen bet gedieeite van dait -voorstel, d'en inhoud der tarieven -betreffende, toen hebben te rug genomen, doch nu in de tegenwoordi ge omstandigheden de gemeentelijke geld middelen zoo uitermate versteikimg bethoe- ven en opnieuw om meerdere redenen de wensehelijkheid en billijkheid van het hef fen eener vergoeding maar voren wordt ga. bracht, meemen zij goad te do-en, thans nieuwe voorstellen in te daiemen. In het tarief hebben 8. en W. ojm. hol volgende bepaald: Voor het gebruik van oen oefenterrein op één der gemeentelijke sportterreinen zijn naar den aard van zulk een terrein dig hiernavolgende vergoedingen verschuldigd': voor een voetbalveld 40 per seizoen; voor een fcorfbaiveld 2-5; voor een hoc keyveld 30; voor «en slin-gerha lve.id ƒ30; voor een cricket veld 40; voor de beoefe ning van aiihletiek 20 per seiaoem. Onder -seizoen wordt verslaan: voor dj winterspelen het tijdperk 1 October1 April, toot -de zomerspelen het tijdperk. 1 April1 October. De vastgestelde bedragen hebben betrek- kimg op het gebruik der terreinen geiïu- rend-e één speeltijd per week, hetzij in d an morgen vam 912 uur, in den ■namuidkag vam 25 uur of van 79 uur. Maakt een-, zelf do vereenligfng oneerdere och temden.' middagen of avonden per week van eer. terrein gebruik, dam worden de hierbove n genoemde bedragen vermenigvuldigd mett het getal ider wekeiijksdhie speeHijdem Ter voorziening in de vacature van leeiraar in de Ned. taai en letterkunde aan de le H. BS met 6-par'gen cursus be-- velen B. en W. aan mevr. dir. J. v. d. lterglë vain EijslmgaBlia-s -te Santpoort en «ten heer W. J. A. de Leeuw, te Amsterdam. In een drietal vacatures vam comi-- missarissen der Stadsapotheek bevelen B. en W. aan: vac. P. W. Pecreboom: *1. Gi Adrian, 2. M. Mauritz; vac. (dir. H. D, - Kru- semiam: 1. H. J. M. Bartels, 2. H. Cohen; vac. D. L. Keur: 1. J. A. F. v. d. h'o-iri# Willem», 2. W. P. Wouter.sen. B. en W. van Haarlem brengen tsi kennis van belanghabbeaden, dat- vote gens do wet op da Kamor3 van Arbeid en de daaruit voortgovlosido besluiten zij, die tot dusver kiesgerechtigd waren voor een Kamer van Arbeid, niet op de im 1922 voor die Kamer vast ta stellen kiezerslijsten zouden worden ge plaatst, wanneer hunne namen (bijvoor- beold doordat zij in 1921 niet gedu rende den vereischton tijd binnen hel gebied der Kamer in een vertegenwoor digd bedrijf werkzaam waren) niet voor komen op de lijeten en formulieren, welke ingevolge de bedoelde wettelijke voorschriften vóór 15 Januari 1922 aan B. en W. bghooren te worden toege zonden. Krachtons de wet van 7 December 1918 (Staatsbl. no. 788) kunnen echter ook 3ie personen in aanmerking komen om op de in 1922 voor hunne Kamer vast te stellen kiezerslijst van patroon» of werklieden te worden gebracht, mitd rij' vóór 15 Februari 1922 een aan meldingsformulier invullen, dat door B. Sn W. wordt verstrekt. Ter verkrijging van een zooiamig for mulier kunnen zij zich aanmelden iedoren werkdag van 9 tot 2 uur, uit gezonderd 's Zaterdags van 9 tot 1 uur, Bureau Bevolkingsregister, Ged. Oude- Gracht 18. Iu verband met do getroffen rege ling is de datum, waarop de kiezers lijsten voor de Kamers van Arbeid in 1922 zullen worden vastgesteld, in plaats va» op 15 Februari, bepaald op 15 Maart Verkiezln'j leden Kamer van koophandel en Fabrieken. B. en W. van Haarelm brengen ter openbare kennis, dat formulie ren vau verkiezingen (candidaatstelling cn aanvaarding candidatuur) voor de verkie zingen op 7 Februari a.s. van de leden van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Haarlem en Omstreken van heden af, voor de kizers kosteloos verkrijg baar zijn ter gemeente-secretarie, 10de af- deeling. Liederen- en Dueltcnavond. Donderdag a.s. zal in de bovenzaal van de Gemeentelij ke Concertzaal de Vereeniging een Liederen en Duetlenavond gegeven worden door de dames Iete van Bcugc en Suze Luger-vao Ueuge. Uitgevoerd zullen worden aria's en liederen van Handel, Gluck, Purcell, Du rante, Kuy Roparlz, Fauré, Pierné, Césai Franck, Wolff-Ferrari e.a. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het concertbureau A. Vernout. Terug te bekomen bij: J. Nelissen, Doel- straat 3, armband; J. Hooggrecf, Kamphuis straat 3, bril; C. Blazer, Kloosterstraat 73 Scholen, boek; G. M. Verheyden, Papento- icnvest 60, kinderbontje; Kotte, Vijverlaan 10, Heemstede, hondje; Spijkstra, Koning straat 46, hond; Politiebureau Smedestraat, halsband; J- van Essen, H. van Alphenstraat 29, handbeschermer rijwiel; C. ter Haak, De Keystraat 10, handschoenen; W. Brons- dijk, Schoterwcg 174, heerenhorloge met ketting; S. Snijder, Lange Wijngaardstraat 17, handschoen; A. van der Linden, Bus ken Huetstraat 29, jas; Politiebureau Sme destraat Kinderportemonnaie; geweerpa tronen; sleutel; Speenhoff, Fr. Halsplein 7, poes, Kennel Fauna; E. Debois, Tempelier- straat 7, kinderportemonnaie: G. van der Poll, Oronjeboomstraat 26, kraag; A. Ver nout, Rozenorieelstraat 64. rozenkrans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6