ZIJN SLACHTOFFER Indrukken van den dag ms Stads nieuws. DAMIAATJES VOFNSDAO 23 JANUARI 1^22 44ste JAAARGANG No. 14049 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAALt 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANG Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE EERSTE RONDE. Onder den titel: NSEUWE FEUILLETON. AGENDA 26 JANUARI. Zwemdemonstratie in Stoop's Bad. beginnen wij binnen enkele dagen in dit blad een nieuw groot feuil leton, dat onze lezers van de eerste bladzijde tot het laatste woord toe in de grootste spanning zal houden. Het is het verhaal van een ongelukkige moeder, die na op de wreedste wijze van een bemind echtgenoot beroofd te zijn. door een wreeden ellendeling, die onder schoone voorwendsels haar hand weet te bemachtigen, op de af schuwelijkste wijze zedcüjk gemarteld en vervolgd wordt. Getroffen in wat haar het liefste is, in haar eenig kind, van wie zij voor lange jaren op boosaardige manier gescheiden wordt, be- g ut zij vol vertrouwen op God een wanhopigen, jarenlangen strijd, om haar kind terug te vinden, doch niet dan nadat zij de wreedste beproevingen ondergaan heeft, wordt haar kind haar teruggegeven en vindt zij eindelijk het geiuk en den vrede, dien zij door haar ge- luldig lijden en Godsvertrouwen zoo dubbel heeft verdiend. Den schuldigen vervolgers der arme vrouw treft nog op aarde de wrekende straf van Hem, Die de groote beschermer van weduwen en weezen is. Wij bevelen dit verhaal in de volle belangstelling onzer lezers aan. Lat men er geen woord van verliezen. DE REDACTIE. Garnizoensberichten. Het spoorwegongeluk op de lijn H aariem -Zand voort. LANGS DEN WEG. De Vorst. Louis Madelin in de Alliance Erancaise. «5 o Onze dure waarschuwingen, aari- maningen en dwangbevelen. Faillissement. Gevonden voorwerpen. DE BANKBILJETTENDIEFSTAL TE HAARLEM. WW J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Eerste Blad. 258. Gisteren hebben wij het politiek advies gepubliceerd. Wij kunnen dit resultaat i?a terdag j.l. te Utrecht behaald, de eerste ron de in de verkiezingscampagne van 1922 noe men. Thans volgt de stemming in de R.K. Kieskringorganisaties: de tweede ronde en dan de eindstrijd aan de officieele stem bus. Laten wij vandaag over dat poiitiek ad vies een woordje zeggen. De grootste verdienste er van is, dat het eenstemmig is tot stand gekomen na breed voerige, zakelijke cn ernstige discussies tus- schen de afgevaardigden van de R.-K. Kies kringorganisaties, welke ieder met een gros lijst en een advies omtrent de meest ge- wensehte volgorde van de eigen lijst j.l. Za terdag tc Utrecht verschenen. Nu zal dal advies hier en daar zeker te leurstelling wekken; dat kan niet anders. Zeer vele kiezers hebben hun bepaalde voor keur voor den een of anderen candidaot en alleen lettend op de lijst, waarop deze voorkomt zullen zij meencn. dat „hun man" achtergesteld is. Een dergelijke ma nier van beschouwen is echler niet de juiste. V> ij hebben Ie bedenken lid te zijn van de éóne R.-K. Staatspartij en hare belangen ais geheel vóór persoonlijke wenschen en Opvattingen Ie stellen. Daarom is hei goed, dat de afgevaardigden van de ver schillende Kieskringorganisaties bij elkaar komen, alvorens de lijsten definitief worden vastgesteld. Natlurlijk komen zij met de glo bale meening van de kiezers in hun kring en daarmee wordt allereerst rekening ge houden. Wij mogen zeggen, ,dat er in de ad viezen, welke de afgevaardigden naar 'recht meebrachten, ten slotle maar wei nig wijziging kwam. Maar, samen pratend, kotr.gn leemten of fouten of wenschclijk heden naar voren, die in hel helang der (eheele partij dienen te worden aangevuld verbeterd of verwezenlijkt. En daartoe is bij een gezamenlijke bespreking gelegenheid. Een teleurstelling van algemeenen aard, welke niel een bepaalden candidaal of een bepaald rangnummer op een lijst betreft, is hel gemis van een vrouw op een plaats, wel ke zekerheid van verkiezing biedt. De ver gadering van j.l. Zaterdag heeft daaraan de helft van haar tijd besteed en hoe vreemd l.et menigeen ook moge schijnen men 'zon niet lol een oplossing komen. „Hoe is hel mogelijk hooren wij ai roepen dat de katholieke partij, welke dertig zetels voor zich opeischt, daarvan niet ééne voor een vrouw kan bestemmen"? Het lijkt inder daad zonderling en toch zal men bij nader inzien moeten toegeven, dat de. moeilijkheid beslaat en bezwaarlijk is op te lossen. Gaan wij van het standpunt uit, dat de .ftredende Katholieke Kamerleden in het algemeen dienen herkozen te worden, dan blijven er ditmaal slechts een vierlal nieu we plaatsen te bezetten: op de Bossche lijst door het uitvallen van mr. Swane; op de I ilburgsche lijst door het uitvallen van den heer Arts en op de Limburgsche door het oedanken van den heer Poels en het ver dwijnen van den heer v. Groenendaal. Op de Bossche lijst prijkt op de plaats van eerste plaatsvervangster de naam van een vrouw en dezelfde lijst bevat als no. 9 nog e i vrouwelijke candidate. De Bossche ,v i|-(jijjtien waren er echter niet loe te In wogen een der „vaste plaatsen" aan een v- i::w uf te staan. Wij moeten hun inzicht, V r zij als nieuw Kamerlid den heer v. d. l'tilt voordragen, natuurlijk eerbiedigen, moenend, dat zij het beste inzicht in de Wenschen hunner kiezers hebben. De andere gevallen spreken nog veel -'erker. Op de Tilburgsche iijst komt op de lerde plaats, welke zoo goed als zeker is, r'K naam van den heer Keiier voor, een In- oische specialiteit van buitengewone be- kwanmheid, iemand, dien onze partij hnrd en hard noodig heeft. Limburg, dat Iwee plaatsen te vergeven beeft, leek dus 't aangewezen gewest om een vrouw af te vaardigen. Maar, een procf- siemming onder de Roomsche kiezers ge houden wees uil, dat op twee vrouwelijke r:i:ulidaien slechts een paar honderd stcm- nicn werden uitgebracht, niet eens 5 pet. •i* i stemmen, volgens de Limburgsche sta 'men noodig om op de groslijst te worden m plaatst. Mocht men nu van boven af de -"nburgsche kiezers dwingen toch aan ecu *en?"r ee" CCrsle P'mk,s °P bun lijst te ge- a( 7°u '°ch een regeeren van boven VtJ," geweest, verre van loeiaatbanr. bet snni..'.. een der moeilijkheden, aan f heeft nu aan mevr. Bronsveld-Vitringa een tweede plaals gegeven en zal trachten door heel hard werken, daarmee oen nieuwen zetel voor de partij te halen! 't Is inderdaad een mooi propagandamiddel Ook op de gecombineerde lijsten den Hel- der-Haariem slaat een vrouw onmiddellijk achter de aftredende Kamerleden. En zoo zijn er meer plaatsen op het politiek advies, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat men ook in onze partij de deur van het parlement voor de vrouw openzet. Moge de verschijning van het politiek ad vies in onze kiesvereenigingen opnieuw de gedachte hebben verlevendigd aan den ko menden strijd en de lust hebben gewekt voor de zoo hoog noodige propaganda! Sociëteit St. Bavo. Jaarfeest Volks bond 714 uur. Verbandcursus Vrou wenbond, 8 uur. Esperanto, 8 uur. Bestuur Groente- en Fruithandelaren, 8 uur. Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Voet- bajv. ,,'t Westen", 8 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansslraat 49. Dagelijks geopend vaD so uur lot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandags-ochtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. - God. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voonn. van 9—12 uur, nam. van 2- 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Oud-Holland. Verwuljt. Strijkor kest. R.K. HuishoudschoolKI. Houtweg 14. Spreekuur Maandag 2—4 uur, Donderdag 10—12 uur. Soc. Vereeniging. 8 uur, Liederen en Duettenavond Jet van Beuge en Luze Lu- ger-v. Beuge. De Kroon. 8 uur, Alliance Frangaise. Heemstede. 8 uur. Raadsvergadering. 't Klinkt vresml, als 'f weerhuisje op da groot© Markt can graad of 18 vorst aanwijst., dat men dan nog over zwem wedstrijden spreekt. Toch hebben Dinsdagavond in Stoop's bad zwemwedstrijden plaat3 gehad, die uitstekend geslaagd zijn. Of 't koud was? Da temperatuur in do zaal was 7-1 gr. daar is 't net bij uit t© houden. En het water, niet minder dan 76 nul graden E. 't W.as er recht gezellig in 't fraaie zwemgebouw. Een uitstekend strijkje on der leiding van den heer W. Versteeg, droeg tot de gezelligheid niet weinig bij Met het afleggen van de vaardigheids- diploma's hetgeen aanleiding tot deze de- monstratia was, werd aangevangen. Dan was de damoszwemclub Z, I. G, N. E. A. aan de beurt, die een demonstra tie gaf van de verschillende zwemslagen, Een. afvalwodstrijd van den H. G. V. B, werd gewonnen door den heer O. Hoo- gesteijn, 2de was de heer J. Scharff. Hierna had een onderlinge polowod- strijd plaats van 'Zignea, onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt. Voor do rust wist do witgemutste partij een 10 voorsprong te behalen en deze na rust nog te vergrooten. 't einde bracht een 30 overwinning voor wit, In do gymnastiekzaal had daarna de uitreiking der verkregen di ploma's plaats; n.l. aan 10 dames en 11 hecren. Allereerst voerde de heer De Boo van Alderwere'.t, directeur der inrichting het woord, die er o.m. zijn spijt over uit- drukto dat do stichters van het fraaie gebouw, de heer en mevrouw Stoop, ten gevolge van de griep, niet aanwezig kon den zijn. Met een allergeestigst «peechje reikte Do Merens daarna op de hem eigen wijze do diploma's uit. De heer de Roo van Aider werlt sprak nog e enige woorden van dank tot De Merens, waarna het pro gram verder werd afgemaakt met oen polomatch tusschen twee H. V. G. B. zeventallen. Ook dit wa3 een fraaie strijd. De heer Schmidt fungeerde woer als referee. Deze wedstrijd eindigdo in een 61 uitslag Met estafette zwemmen dames, en eenige keurige staaltjes echoonspringen was 't programma afgewerkt. Het was een goed geslaagd zwemfeest. Eervol onlslag is verleend aan den kolonel der infanterie, commandant der 10c infan- teric-brigade F. L. v. d. Hoff, terwijl voorts met ingang van 1 Februari a.s. is benoemd bij het wapen der infanterie tot kolonel de luitenant-kolonel A. S. de Jongh, com mandant van het 10e regiment. Kalen 'er. Wij ontvingen 'n f raaien kalender van de verzekeringsmaatschap- pi' „De Nieuwe Boerhave", te 's-Graven- hage. De kalender is na schriftelijke aanvraag gratis verkrijgbaar bij het bu reau '„Cycles", Z'd .eg 105, Haarlem. 1. T. H. I. K A Ter gelegenheid van de Intern, ten toonstelling van haardrachten, interieur en kloed'ing te Amsterdam, georganiseerd op initiatief van den Nederan-dschen Bar biers- en Kappersbon-d, heeft er den 30en Januari a.s. vanwege dezen Bond een I. T. H. I K A-congres plaals tc Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt. Behalve de 'heer N. J. Vos, die als lid van het Hoofdbestuur, krachtens deze functie de afdeeling „Haarlem" in dit lichaam vertegenwoordigt en als zooda nig dit congres bij zal wonen, werden als afgevaardigden voor de afdeeling „Haar lem" gekozen de heer-en II. J. Lingema-n, J. A. Hessels en G de Jong. Al-s plaats vervangers de hecren H. Vugts, J. Heijs-e- laar en A. v. Weismes. BACING NIEUWS. Naar vernomen wordt, zal Jan v. d. Laan binnenkort weer voor B. 0. II. uitkomen. verhonilcn"et',<'!len van ften Politie'r advies manier, Amsterdam Liederen on duettenavond, Het pro gramma van den liederen en duetten- —«ond, to geven door Iete van Beuge on hare zuster Suze Luger, met Olga Elias aan den vleugel, bestaat uit aria's en liederen van Handel, Gluck, Purcell, Durante, Guy Eopartz, Paure on Piorne, Suze Luger trok reeds bij haar eer ste optredon in het seizoen zeer de aan dacht. Thans wordt zij algemeen be schouwd als ecne der eerste Nederland- echo alt-zangeressen, en wordt geregeld door do voornaamste orkest-, oratorium- en conoertvercomgingen ge'ingageerd. Gisterenmiddag 2 uur waren beide ba nen HaarlemZandvoord vrij gemaakt, zoodat het reizigersverkeer toen weer normaal geschiedde. Spoorwegongeluk. Het spoorwegongeluk op den dijk achter de Duvenvoordestraat is gelukkig nog goed afgeloopen. Menschenlevens vallen niet te betreuren, het ongeluk bepaalde zich tot „niet onbelangrijke materieele schade", vol gens den officieelen term. Slechts één wagon was omgevallen, maar die ééne bracht heel wat menschen in beweging. Bij groote, ern stige spoorwegrampen leest men van druk te, welke op de plek des onheils heerscht. Maar zoolang men zoo iets niet gezien heeft, kan men zich zoo moeilijk er een juiste voorstelling van vormen. Het spoorweg ongeluk van gisteren gaf er een klein beeld van weer. Een aantal spoorwegarbeiders was druk in de weer, de versperde banen Haarlem-Zandvoort vrij te maken. Daarbij viel op de orde en d geemakkelijkheid en rustigheid, waarmede zij hun werk verrich ten. Voor den buitenstaander scheen het soms, alsof zij maar door elkaar liepen, niet wetende, wat te doen, of waaraan het eer ste te beginnen. Maar reeds in het volgende oogenblik bleek, dat dit onordelijke en hul- pelooze slechts schijn was, want een ieder was dan juist daar, waar hij helpen moest. En die zekerheid van handelen bracht ook den toeschouwer tot kalmte en rust; zij zal vooral ook medewerken, om bij onver hoopte grootere spoorwegrampen bij de rei zigers de bezadigdheid en kalmte te doen terugkeeren, welke vooral op dergelijke ern stige oogenblikken zoo noodzakelijk zijn. Die noodige bezadigdheid bij het spoor wegpersoneel te welen, doet heerlijk aan. Beplanting van den tuin der Tuileriën. Het „Wbld. v. BI. Clt." meldt, dat in de bij eenkomst der dagelijksche besturen van de drie bloembollenvereenigingen, behandeld is het voorste! tot het aanbieden aan de Fransche regeering van de beplanting van den luin der Tuileriën te Parijs met tulpen in het najaar 1922, tot welke demonstratie de Nedcrlandschc gezant te Parijs, jhr. Lou don, in 1921 het denkbeeld geopperd had, dal toen echter niet tot uitvoering is kunnen komen. In beginsel vedklaarden de drie vereeni- gingen zich tot medewerking bereid. Een noodzakelijke voorwaarde is, even als het vorig jaar, dat buiten het vak, hetzij door subsidie van Rijkswege of langs an deren weg, een voldoende bedrag in geld beschikbaar wordt gesteld tot tegemoetko ming in de aanzienlijke kosten dezer be planting, waarvoor ongeveer 300.000 bollen worden vereischt. De reeds het vorig jaar benoemde com missie van uitvoering werd uitgebreid met twee leden van wege het Hollandsch Bloem- bollenk weekersgenootschap, zoodat deze thans is samengesteld als volgt: E. H. Krelagc, voorzitter; Jan Roes en P. Rijnierse, aangewezen door de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur; L. B. Roozen en Leo Byvoet, aangewezen door den Bond van Bloembollenhandelaren; Jos. M. J. Braam en Th. van der Vlugt, aangewezen door het Hollandsch Bloemkweekersgenoolschap; H. J. Voors, secretaris Haarlcmsche Handelsschoolvereeniging. Men schrijft ons: Zaterdagavond a.s., geeft ■de leeriing-lediena f'deeling van «leze vereend- grnig een Soiree Va-riée in „Zang en Vriendschap", waartoe die donateurs en ook de oud-leden toegang hebben op ver toon van 'hun diploma. Dit zal 'hoogstwaar schijnlijk de laatste Soiree zijn voor de jaariijfcsdhe groote uilvoermg, welke plaaits windt op 4 Maart as. in dien Schouwburg, Jansweg. Het bestuur is er in geslaagd voor dazen •dansavond een rij.k en afwisselend cabaret- programma samen te stellen, terwijl voor 't op te voeren kluohlispelletje in één be drijf: ,jEen buis met commensaals", nog druk gerepcleerd wordt. Ook zal ten loo- roeele gebracht worden een schels van Ba'L thazar Verhagen, te spelen öoor een „hij" en een „zij en 't dienstmeisje. Het cabaret programma bestaat ook uit Engelsdhe liedjes en Framsöhe chanson niers. Als attractie is het bestuur er, hoewel met groole financieel© offers, in geslaagd, den op het moment incognito in ons land vertoevenden oerkomischen filmheld. Charlie Chaplin, te engageeren. J11 't'ögens.telHng met de vroeger gevolgde methode om het prograinni i ach ter elkaar af te wikkelen ligt 't nu in de bedoeling af •te wisselen mei de verschillende mimoierts. Deze avond zal dius zijn: „Mek wat wils". *0 o O O 6 p 't Was koud gisteren. Men dacht zich waarlijk op den Noordpool. Een vorst van 22 23 graden is toch iets wat in ons landje van mest en mist zelden voorkomt. legen den avond toen de wand wat was gaan liggen steeg de thermometer weer wat. En tenen men vanmorgen buiten kwam, koude mee, ofschoon 't toch wel flink flink vroor. Dank zij de hevige vorst is de ijs baan aan de ICleverlaan met een dakke ijskorst overdekt, en kon het bestuur der ïjsdub er toe komen, hedenmorgen de •hekken te openen om de liefhebbers bin nen te laten. Niettegenstaande den hevigen wind is 't ijs prachig. Vanmorgen, toen wij eiven ©en kijkje kwamen nemen waren enke len zich reeds aan het oefenen op de glad de baan. De voorzitter der ijsclub, overste T. L. v. Wagtendonlk deelde ons mede, dat de baan hedenavond geopend zal zijn. Van wedstrijden is natuurlijk nog geen sprake. Verder wist onze geachte zegsman mode te dectn «Jiat 't ijs niet minder dan 7 c.M. dik was. Als eigenaardigheid liet de heer v. Wagtendouk ons een uitstalling zien van gevonden voorwerpen. Wel bijna alles is daar bij. Het artikel handschoenen spant de kroon. Wij begrijpen niet hoe de men schen zoo vergeetachtig kunnen zijn, en hun eigendom niet terug komen halen. Dikke wollen dassen, broche3, spelden, enz. en:z., zijn achtergebleven. Als dat zoo voortgaat, moet 't bestuur nog een apart magazijn van gevonden voorwerpen op slaan. Men schrijft ons: Donderdag a.s. za] de Alliance Francais© te dezer slede het groote voorrecht hebben Louis Madelin in haar midden te zien. Madieiin is op dit oogenblik de meest op den voorgrond tredende geschiedschrij ver van Frankrijk, daarbij een uitmuntend conférencier en een voortreffelijk spreker. Hij is geboren te Bar-le-Duc in 1871, waar zijn vaidier procureur der 'Republiek was. Van zijn jeugd af voelde hij zich aan getrokken lol de -historische studiën en wat •merkwaardiger mag genoemd worden is, dat zijr eerste schreden op dat gebied ge leid itifii door Walter Scol'l. Zijn vader bad de gewoonte zijn kinderen de werken van den beroemden Schot voor te lezen en de jonge Madelin ontdekte woldra in hem een der beste kenners van het ver leden. Het grootste deel zijner jeugd bracht hij te Bar door, oen betrekkelijk onbeduidend stadje, maar dat in minder dan twee hon derd jaar tijd twee maarschalken en vijf tig generaals aan Frankrijk heeft gegeven en dat per slot van rekening aan de Repu bliek een staatshoofd heeft geschonken: Raymond Poinoaré. Louis Madelin studeerde aan de Hooge sdhool te Nancy, was op twintigjarig-en leeftijd Agrégé d'ihisüiodro, werd vervolgens leerling van de Ecole dos Gharles en van de Ecole des Hautes Etudes te Parijs, ver trok naar 'Rome als disoapel van Mgr. Du. ohesne (Palazzo Farnese) en kwam in 1901 te Parijs promoveeren als doctor in de ietleren (Geschiedenis) met zijn be- roemde dissertatie over Foudbé, een proef schrift, diast ails eenig voorbeeld in de Annalen der Universiteit hetzelfde jaar een tweede uitgave mocht beleven. De Académie fran^aise kende hem dan ook voor dat werk den prix-Thlers toe, die slechts eens in de drie jaren wordt ge geven. Nu volgden weldra het „Rome van Na poleon'', geschiedenis der twee Fransohe bezettingen van Rome, de „Revolutie,,' dait den Grand prix-Gobert (10.000 fres.) ver- wierf, „Danton" in de ooil-ectie der „figu ren uit het Verleden." Hij voltooide vervolgens het onvoleln- diigd werk van Houssaye „1906" genaamd en trok toen naar Amerika en Canada om (,rn een serie geschiedkundige voordrachten1 voor e'^e f te houden. Gedurende dien oorlog onderscheidde hij zich eerst als sergeant 'der infanterie, toen als tweede luitenant; hij werd al spoedig benoemd tot geschiedschrijver van het Hoofdkwartier van Verdun, daarna ging hij in dezelfde kwaliteit over bij hel twee. de leger, om ten slotte te worden aange steld bij het Algemeen Hoofdkwartier der •verzamc' Fransche legers. Van i, n hand verschenen nu adhlereen- volgiens, de „Bataille de l'Aisne", -de „Ba. taille de Verdun", de „Bataille finale de 1018' en het meest beroemde zijner oor- logswerken „Sur le chornin de Fa Victoire". Op dit oogenbik werkt Louis Madelin aan een uitvoerige situdiie over het „Keizer rijk'", dat evenals zijn „Fransche Revolu tie" het licht zal zien in de collectie der Geschiedenis van Frankrijk onder directie van Funck Brentano Onlangs is Madelin candidaat gesteld voor de Académie f ran false met Porto R'iChe en Abel Hermant. Geen der drie caodidiaten hééft de meerderheid kunnen bethalen. Heit lijdt evenwel geen twijfel, of Louis Madelin zal bij de eerstvolgende verkiezing als „immortei" uit de urn te voorschijn komen. O 4 O Vanaf 26 Januari, morgen du3, gaat 't er leelijk inhangen als je wat ta lang wacht met je belasting te voldoen. Tot nu toe was liet de moeite niet waard: 5 cent voor 'n waarschuwing, 't Was wel gemakkelijk te wachten totdat de ontvanger je zoo'n papiertje thuid stuurde bij wijze van tikje op den schouder :denk je er wel aan, dat er nog 'n onvoldaan belastingbiljet in jo la ligt? Ik vooor mij moet eerlijk be kennen dat ik nooit betaalde alvorens zoo'n billet-doux in m'n handon was! gestopt en m'n vrouw was nog feller, want die wilde met alle geweld dat ik wachtte op een aanmaning: gun het ze toch niet, placht ze te zeggen, mooi weer te spelen en één cent extra ren te te trekken van ons (geld in 't alge meen is van haar alleen, maar geld om belasting te betalen is van ons sa men, weet u!) arme geld! Boete was dan ook niet erg en ik was al gewoon geraakt om bij mij a aanslag een vast bedrag uit te trek ken. voor waarschuwingen, aanmanin gen, Het liep nooit erg hoog en hek was een aangename en goedkoope ma nier om het Rijk of de gemeenle een paar keer netjes om je centen te laten, bedelen. Dat was de eenige voldoening voor je geld. Maar 't wordt nu leelijker. Vooral met die dwangbevelen en zij, die reeds een aanmaning en waar schuwing kregen, mogen wel oppas* sen voor een dwangbevel na den 26sten. Waarschuwingen koslen voortaan. 15 cent; aanmaningen 25 cent, dwang bevelen: beneden f 5: f 0.10; van f510: fO.tO; van f 1020: f 0.60van f2040: f0.75; van f4070: fl; van f 70-100: f 1.50; bij f 100 of meer Vergadering met werldoo~en. Het Bestuur van den Haariemschen Bestuur- dersbond heelt besloten, op aanstaanden Vrijdagmiddag in het gebouw „De Cen trale" een vergadering te houden mot do werklooze loden van de bij den Be- stuurdersbond aangesloten organisaties. _^e beide Dagel. Bestuurders, de liee- ren A. Mars en B. J. Dijk, zullen het vraagstuk van de werkloosheid met deze leden bespreken .terwijl door hen tevens verslag uitgebracht zal worden van de bemoeiingen te dezer zake van de mo derne vakbeweging iu het algemeen en van den Haariemschen Bestuurdersbond in het bijzonder. Werleloosenr.org. Dcor den Haar iemschen Bestuurdersbond was aan het Burgerlijk Armbestuur ver. oriit, de uit- keeringen aan de z.g. „uitgetrolckenen" te verhoogen, en bovendien werd ge vraagd, de contröle van deze werkloo- zen geheel in handen van de betrok ken valever0enigir,gon te steTon. Hot Burgerlijk Armbestuur heeft be sloten, het laatste verzoek in te willi gen .terwijl met ingang van 1 Februari do uitkeeringen in dien zin worden verhoogd, dat de kindertoeslagen van f 1 op fl,50 worden gebracht. Uitkeering uit een werkloozenlcas, Door den Minister van Arbeid is be slist, dat door B. en W. van Haarlem terecht bezwaar is gemaakt tegen de uit de werkloozenkas van den Centra'.en Bond van Transportarbeiders aan het lid II. verstrekte uitkeeringen en bepaald, dat het bedrag dier uitkeeringen, totaal f 15.96, binnen een maand na dagtee- kening dezer beslissing, in do werkloo zenkas moet worden gestort. In staat van faillissement werden ver klaard 1. J. H. Suijkerland, aannemer, wo nende te Lisse. B. 0. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. J. H. Monnik. 2. H. Kruijdeuberg, loodgieter, wonen- te Hillegom. E. 0. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. 0. van Sprang. 3. J. Keijzir Cz., koopman, wonende te Hillegom. E. 0. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. F. v. d. Groot. Opgeheven werd het faillissement van P. ISriuer, behanger, wonsnde te Haarlem, Krelagcstraat 36, uitgesproken bij vonnis dezer Beahtbank d.d. 8 Januari 1922. F. Pino, Verlengde Jan Stoenstraat 81, armband; Spronk, Zuidorstr. 23, bank biljetten; F. Bikmenspoel, Koningstr. 27, boek; W. Huiz'nga, Jansstr. 87, bril; E. Bet3, Teylerstr. 38, ceintuur; Bult man, Boekenrodestr. 18, zwart hondje; 1?. de Laat, Oranjeboomstr. 77, hond; J. Burggraaf, Hagestr. 38, muts; O. v. d. Sohe r, Pioter Kiesstr. 73, portemon- naie; W. Heemskerk, Papen toren vest 70, pak met ijz-rIlolleman, Ilasselaers- plc'n 4, taschjo. Amsterdam 25 Jan. Voor 't Ge rechtshof alhier werd heden nader be handeld do diefstal van bankbiljetten bij d© fa. Johan Enschede te Haarlem. Het Barometerstand: 776. Neiging: Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Januari 1922. Hoogste baromederslamd 783,8 m.M. te Stensels in Zweden. Laagste barometerstand 739,7 m.M. te Si. Maithieu. Verwachting van den avond' van 25 Jan. tot den avond van 26 Jan.: Matige tot krachtige oostelijke tot zuidelijke wind zwaarbewolkt of betrokken, -waarschijn- lijk sneeuw of regenbuien; anvankelijüt nog matige vorst in het noorden, in he zuiden lichte dooi. vorig jaar werd deze zaak reeds be handeld door het Hof, maar de zaak werd teruggezonden om nadere instruct e. Thans zat ook woer in de Bank van beklaagden Barth v. Aken, 37 jaar, zon der beroep. Hij zou een hoeveelheid onaf gewerkte biljetten van de Ned. Bank van f 1000, van f 100 on van f 10.— toebehoorendo aan de fa. Joh. Enschede to Haarlem gestolen hebb n althans met winstbejag verkocht hebben, aan W. F. II. de Wilde. Do llaarlem3c.he Bocht- bank had v. Aken veroordeeld t>t 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. Do getuige Makelaar ver klaart in tegenstelling met vroeger, dat hij den indruk kreeg dat, als hij de bankbiljetten niet kocht, ze door van Aken naar de Wilde zouden terug ge bracht worden en dot deze er toen du3 reeds de beschikking over had. Een groot aantal getuigen werd ver volgens nog door het Hof gehoord. Da advocaat-generaal vroeg bevestiging van zijn eisch, ook reeds in oerste in stantie gesteld do veroordeeling van beklaagde van Aken tot 2 jaar gevangenisstraf. Het Hof weigerde het verzoek van den verdedigers Mr. Muller Mossia en Mr. Pauwels tot onmiddelijke invrijheidstel ling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1