Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. Stadsnieuws. DAMIAATJES DONDERDAG 26 JANUARI 1922 14ste JAAARGANG No. 14050 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. UIT DEK GEMEENTERAAD. Nationaal Verbond van Gemeente-Koor .waarin als eenig middel tot red- AGENDA 27 JANUARI ambtenaren, afdeeling Haarlem. „St Deus Dedit" MUZIEK. Een Gouden Jubileum. Jubileum. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht NIEUWE HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: In alle zaken zoo kunnen wij dage- f met het bestaande tarief te vergelijken en lijks in de couranten lezen ontbreekt 10 tot 15 pet. der werkkrachten, tengevolge der inlluenza-epidemie. Onze Raad maakt het nog wat erger: van de 33 leden ontbra ken er gisteren 9 plus de voorzitter. Mr. Heerkens Thijssen was dan ook al weder plaatsvervangend burgemeester in actieven dienst en leidde een gemeenteraad van 24 leden. Er dreigde ons een agenda met 36 punten en toch gingen wij reeds te half vijf huis toe. Het eenige punt, dat aanleiding tot eenigs- zins uitvoerige discussie gaf, was het voor stel tot wijziging der tarieven voor het ge bruik van sportterreinen, gymnastiekloka len en bad- en zweminrichtingen. B. en W. dienden hun daartoe strekkend voorstel j.l. Zaterdag in. Daardoor hadden de sportver- eenigingen geen voldoende gelegenheid om adressen en protesten te zenden, zei de heer Keerwolf, die daarom uitstel van behande ling vroeg. Dan had ook de Raad nog eens gelegenheid om deze belangrijke zaak te bestudeeren. Wethouder Bruch voelde er echter niets voor om op deze wijze een stillen wenk aan de sportmenschen te geven een actie tegen de voorgestelde tariefverhooging op touw te zetten. En wat den Raad betreft, wanneer deze in drie dagen tijd nog niet in staat is om een eenvoudige rekening te maken, weik het verschil tusschen het tegenwoordige en hel voorgestelde tarief is, dan is dat gemis aan ditigentie of aan intelligentie, zei de Wet houder ondeugend. Deze schalksche uitdrukking nam men onzen ronden Wethouder van Onderwijs zeer kwalijk „Men moet ook den stomme riken gelegenheid laten om de zaken te be studeeren", nijdigde de heer Dijk en ook de heer Poppe gaf eenige bitse opmerkingen ten beste. Een beetje prikkelbaar vanwege de griep, zullen wij maar denken, want er was allerminst aanleiding voor zulke harde taal. Het voorstel van den heer Keerwolf om de voordracht aan te houden, werd met 16 tegen 8 stemmen verworpen. De heer Keerwolf, had blijkbaar op dit resultaat gerekend, want, toen het voorstel aan de orde werd gesteld, las hij een lange speech voor om de voorgestelde larietsver- hooging te bestrijden. Vooral de Inspecteur der lichamelijke opvoeding moest het hier bij ontgelden, die in zijn rapport nog al bui ten zijn boekje was gegaan, door te schrij ven, dat de arbeiders, wier loonen de laatste jaren met de stijging van den levensstan daard gelijken tred hadden gehouden en daar veelal boven uit waren gegaan, gemak keiijker wat meer konden betalen voor sportterreinen en zwemgelegenheden dan andere groepen der bevolking, die hun in komsten niet geleidelijk hadden zien stijgen. Wat de voorgestelde verhooging beteeken- de trachtte de heer Keerwolf te demonslree- ren door de mededeeling. dat alleen de gym- nastiekvereeniging „Concordia" f 700 meer zou moeten betalen. De heer Dijk wenschte het „warmgetinte betoog" van zijn partijgenoot nog ie onder- streepen door de opmerking, dat de Over heid zeker in dezen tijd geen beletselen aan organisaties van lichamelijke opvoeding in den weg mocht leggen en dat zou gebeuren, wanneer men de contributies bij de sport- vereenigingen, wier ieden meest kinderen van 13 tot 17 jaar zijn, moest verdubbelen. Wethouder Bruch bracht al deze bezwa ren tot heel wat kleiner proporties terug. Hij rekende voor, dat bij het nieuwe tarief een voetbalvereeniging, die des zomers een terrein voor een ander spel huurde, f 200 zou betalen, wat op 2 per lid of 4 cent contributie per week zou neerkomen. De heer Reinaida bestreed dit en rekende voor dat het f 3.20 per jaar of ruim 6 cent per week werd. Dan kwam daar nog bij, dat de tarieven v°or het zwemmen, zóódanig verhoogd wer den, dat een gezin met twee kinderen f 21 abonnementsgeld per jaar zou moeten be talen. Verder hadden B. en W. de tot nu toe geldende bepaling geschrapt, waarbij het hiogelijk was, in bepaalde gevallen onthef fing of vermindering toe te staan. De heeren Klein en "isser dienden een amendement in, om deze laatste milde be- Paling ook in de nieuwe verordening te handhaven, waarmee B. en W. zich ver enigden. Wat het tarief voor de zweminrichtingen hetrof, betoogde mr. Bruch, dat er toch is ?®n gratis zwemgetegenheid en een 10-cents er met zijn cijfers belangrijk onderging. En toch had nooit iemand tegen dat bestaande tarief geopponeerd. Het voorstel-van de Kamp werd dan ook met 15 stemmen tegen en 9 vóór verworpen. De heer Reinaida waagde nog een poging om de tarieven lager te krijgen, maar zijn amendement werd met 16 stemmen tegen, verworpen. Voor het overige kunnen wij ons tot enkele losse opmerkingen bepalen. De Directeur van het Elcctriciteitsbedrijf had verhooging van reeds vroeger toege stane credieten ter uitbreiding en verbete ring van het bedrijf aangevraagd tot een bedrag van 248.000. Nu bleek uit opmer kingen van de heeren Miezerus en van Ommeren, dat een deel van dat geld al besteed was alvorens de Raad de verhoo ging kon goedkeuren. De heer Miezerus stelde zelfs voor het voorstel nu maar te verwerpen. Tot zulk een krassen maatregel ging de Raad natuurlijk niet over. Maar Wethouder Heerkens Thijssen zeide wel, dat de Raad goed deed deze opmerking in het publiek te maken. Ook B. en W. waren door het eigenmachtig optreden van den Directeur verrast en hadden dezen func tionaris daarover ernstig onderhouden. Nog kwam aan de orde een voordracht van B. en W. om overeenkomstig oen voor stel van den heer Poppe een wijziging te brengen in de verordening tot regeling van de bezoldiging van ambtenaren en werklie den bij afwezigheid wegens ongesteldheid en tot toekenning van een uitkeering aan hen, die na afkeuring wegens lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid zijn ontslagen. De heer Poppe had dit voorstel 29 De cember des avonds ingediend, midden tus schen de begrootingsdebatten. Hij drong er sterk op aan, dat het nog dienzelfden avond zou worlen aangenomen en 1 Januari in werking zou gaan. Zijn voorstel had n.m. een voorgeschiedenis in het geval van een hoofdinspecteur van politie, die, gedrongen om ontslag te nemen, op 1 Januari zou wor den gepensionneerd en door een leemte in de bestaande verordening zoowel van de uitkeering wegens „invaliditeit" als van het pensioen zou profiteeren. Mr. Bruch wist toen echter een dusdanig ingrijpen van den Raad in persoonlijke be langen en verkregen rechten te voorkomen door het voorstel-Poppe te doen aanhouden. Gisteren nam de Raad het aan, na de wat zuur-zoete opmerking van den heer Poppe, dat de gewijzigle verordening nu in wer king trad op een tijdstip, waarop ze een deel van de door hem beoogde uitwerking miste. Bij het groot aantal benoemingen, die de Raad moest doen, was een verrassing. Voor scheikundig ingenieur voor den keurings dienst waren voorgedragen de heer Hot- warda uit Amsterdam en de heer van Urk uit den Helder. Tot tweemaal toe staakten de stemmen 12—12, wat zelden voorkomt. De voorzitter zocht daarop het desbetreffen de artikel van het huishoudelijk reglement op, hetwelk bepaalt hoe in zulk een geval gelijke vierkante briefjes met de namen der candidaten in de bus moeten worden ge daan en de secretaris moet trekken. Het lot was ook al in oppositie en wees no. 2 der voordracht, den heer van Urk aan. Daarna ging de Raad in geheime zitting. ^huis. Wie nog meer wil hebben, moet ook maar meer betalen. hiel'r daar was 'leer Vt d. Kamp indi€^°°r 'e v'n'len' die een amendement te 0m '"et voorgestelde zwemtarief er niet Hleek echler, dat deze ;U>il Redacht had, om zijn voorstel Sociëteit „St. Bavo". Handelsreizi gers, 8 uur. Bond van Technici, 8 uur. Besluur „Hanze", 8 uur. Leden „Ged-Zwart", 8 uur, Lietaebeurs, 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- neel. ,,'t Meisje, dat weten wilde", 8 uur. Oud-Holland. VerwuJft. Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend' van ro uur tot half I, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. Spaarbank „St. Rosa". Van 7.30— 8.30 in het Patronaatsgebouw Nassaulaan 50 R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorin, van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alil-een van 9—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur, Ghr. Besturenbond. Maandagavond is hel bondsgebouw van den Ghr. Bestu renbond aan de Bakenessergraoh-t 63, of- oieel geopend. Men schrijft ons: Maandagavond 23 Januari hield de afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in de bovenzaal van „de Kroon" haar jaariijksche algemeene vergadering. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer E. W. Goedhart, een uitgebreid overzicht van hetgeen in het afgeloopeu jaar werd bereikt door de Neutrale Ambtenaarsvereeniging waarbij hij tevens in herinnering bracht, dat de gewijzigde economi sche toestanden niet nagelaten had den invloed uit te oefenen op ver schillende ambtenaars-aangelegenhe den. Na lezing der notulen en inge komen stukken bracht de voorzitter verslag uit van het verhandelde in de laatste vergaderingen van de Cen trale Commissie van Georganiseerd Overleg in het bijzonder wat be treft de behandeling van de plannen tot reorganisatie dezer commissie. De aftredende bestuursleden de lie ren A. A. Hiliebrand, J. F Cramer en A. Tijss.eling werden bij acclamatie herkozen. Als vertegenwoordigers in de Com missie van Overleg werden door de vergadering aangewezen de heeren E. W. Goedhart. A. M Tijssieling, J F. Cramer, G. van Eek, B. Kluit en Van de Haar, en als hunne plaatsver vangers de heeren A. A. Hiliebrand, Van Wijngaarden, Bouman, Fehres, Segaar en Frantsen. Hierna werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de op 17 en 18 Fe bruari te Utrecht te houden alge meene vergadering van het Verbond Het Hoofdbestuurslid de heer A. Kooiman, zette de plannen tot re organisatie van het Verbond uiteen waarna de vergadering de ver schillende voorstellen van het afdee- lingsbesituur met betrekking tot de ze plannen goedkeurde. De verslagen van secretaris en pen ningmeester over 1921 en de begroe ting voor 1922, waaruit bleek, dat de afdeeling Haarlem er in alle opzichten uitstekend voor staat, werden goed gekeurd. Tot correspondent voor het orgaan werd benoemd de heer A. M. Tijsaeling en tot leden der com missie tot het nazien van de boeken en bescheiden van den penningmees.- ter de heeren Aarts, Hitte en Kion, terwijl de heeren Van der Sluys, Ver koren en Questro de boeken van bel Fonds bij Overlijden zullen nazien In verband met het groote aantal zieke ambtenaren, waardoor de op komst niet zoo goed was als gewoon lijk, werden ee-nige punten aangehou den tot eane volgende vergadering. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering met een opwek kend woord door den voorzitter ge sloten. ding van de Bloembollenstreek wordt aangegeven loonsverlaging en arbeids- duurverlepging. Da pinkpillen hebben het moeten af leggen. De tegenwoordige medicijn, goed voor alle kwalen, is loonsverlaging en verlenging van den arbeidsduur. Dit jaar hebben de werkgevers in de Bloem bollenstreek echter de medicijnen weer moeten opbergen. De organisatie van de arbeiders is dear kerngezond en wenschte van de pinkpillen geen gebruik te maken. Spreker geeft dan een uiteenzetting over het recht van medezeggingsodhap in het bedrijf. Pater Itaaypiakers heeft op het groote congres in Utrecht ge zegd; „De medezeggingsschap der arbei ders vloeit logisch voort uit ons be ginsel." Spr. werkte het thema „medezeggings schap" verder uit, waarna hij esn over zicht gaf van de verkregen resultaten der organisatio gedurende haar bestaan. Ook dezen spreker 'viel dankbaar ap plaus ten deel, waarna de voorzitter deze goedgeslaagde propaganda-verga le ring niet gebed voor de zielerust van Z.H. den Paus sloot. Gisteravond hield de afd. Haarlem van den Ned. Ii.K. Bloemist-, Tuin- en Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" een goed bezochte propag ui la-vergaderln^ Als eerste spreker trad op de Weleerw. Pater Erankenno on. Spraxer bcgntmet een schets over het leven van Z.H, Paus Benedlctus XV z.g., en zet uit en, hoe veel Hij hooit gedaan voor do vrede der volkeren. Van Z.H. Paus Benedictus XV gaat spreker terug tot andero Pausen. Wa3 hot ook niet, al dus spr., een paus, de groote Leo XIII, die als een nieuw licht aan den Hemel do arbeiders het middel aan de hand deed ,hun toestand te verbeteren. Ve len hebben naar die stem gsluisterd, sommigen niet en die blijven nog des avonds rustig achter de kachel zitten, alsof er niets te doen is. Spreker vraagt, wat men wil winnen met klagen over de misstanden. Er gaat zich een krachtige reactie ontplooi en. Men moet zich wapenen tegen het terugdringen naar de slavernij van voor heen. Do eenling kan den strijd niet winnen, als eenling is man ean niet. Dit is duidelijk gableken bij dan toe stand van een twintig jaren galeden. Do maatschappij is ais een oud ge- »ouw, dat opnieuw gerestaureerd moet worden. De vakorganisatie moet het ge bouw restaureeren door terugbrenging daarin van de Ohr. beginselen. Do godsdienst is nog altijd het zout der maatschappij. Laten de arbeiders zorgen, dat de godsdienst oak hun doen en laten weer geheel gaat beheersdhen. Zij moeten katholieken zijn, dus zich ook katholiek organiseeren. Zij moeten in alles doen uitkomen hun katholieke beginselen en aldus me dewerken, volgens de leuze van Z. H. Paus Pius X z.g., „alias herstellen in Christus". Luid applaus viel den Eerw. spreker ten deel. Hierna kreeg de Hoofdbestuurder, de heer Kuiper het woord. Spreker herinnerde er aan, hoeHaar- Haarlemsche Orkestvereniging. 'it Was te -verwadhben dat het niet bij the eene uitvoering van Tsch ai-kow&ky's suite over „La oasse noisette" zou bLijven. De muziek brengt tie ware verheugenis om zijn altijd frappante kleurenrijkdom in zijn simpele opeenvolging der karakteris tieke doelen. Het was goed, het was m«« en een blijdschap, dit musiceeron om de muziek, ook voor hem die van TsahaAkows ky niet anders dan de symphonic pashe- lique wil erkenuen. Nico Gerh-arz weet ■dat zijn mannen deze suite uitstekend spellen omdat -ze als ensemble en individu eel -het karakter dezer muziek volmaakt begrijpen- De zes doelen doen in uitvoe ring uieis voor elkaar onder, wedijveren in klankverfijning, in niklTuktkiing, en wor den daarbij spontaan gespeeld. Het is een aanwinst voor het programma der H. O. V. Kon i'k met evenveel lof spreken over de uitvoering van Cés&r Firanlk's „Varia tions symphomiiq-ues", ik deed hot met liefde. Maar ik -kreeg den indruk dat de hoofdaandacht van dirigent en orkest viel o,p de gnootsdbe en -knappe oonitrapunüi- sohe bem-nindeling die bier weliswaar uit elk onderdeel naar voren komt. Maar de oneindig teedere en vertoeder-erade klaniken van ton mail-re angekque hoorde ik al leen maar in de vijlde variatie in Fis groot, en misschien kwam die verloedering te meer naar voren, omdat in de voorafgaan de variation (hot gedeelte in D groot) de klank stug en hard en het samenspel tus schen .soliste en orkest minder vlottende was. Mejuffrouw Marie Erdteieck, onze jeug dige veelbelovende stadgenoot®, -die zooals men wool voor den prix d'excellence gaat, had behalve twee solo-werken van Brahms en Ghopln dit vee-leisohende toondicht ge kozen. Het is mij niet bekend, of er lus-; sc'hen soliste en orkest veel is samenge werkt en of er de voor dit werk noodza kelijke, samen&prekinig is geweest om tot eenlheid van opvatting te komen. Zoo ooit een toondichter een speciale voordraoh-t- wijize vraagt, -dan is het Franok. Daar valt met uiterlijke klauk-verzorging niets te bereiken, men moet volmaakt de sfeer aanvoelen, waar de mystieke dichter heeft vertoefd toen hij zijn muziek concipieerde. Zelfs al zou mej. Erdtsieck alles geheel in Fnanok's geest hebben gespeeld en het or kest -de grootste volgzaamheid aan den dag 'heibben gelegd, dian is daarmee aan Frank nog geen recibl gedaan. Ik doel hier niet op enkele minder gelukkige passages, zoo als in de tweode expositie van 't tweede thema, bij de hoorns, of den minder ver zorgden klank luier en daar van trompet ten of slagwerk, 't is war dat het aan don totaal-.indruk geen goed doet. Maar de or kestklank wa,s zre te weinig soepel, ja, ik kreeg den indruk dat het werk niet met liefde, niet met die overgave wedr ge speeld die de uitvoeringen van zooveel cn- semblewerken bij de H. O. V. lot een in tens genot maken. Doze indruk van onvoldaanheid ver dween groolelijks bij -het syimphoniiscih slotdeel, en vooral bij hot als zang thema optredend Lweede lihema lichtte er iels in den kank dal naar hoogere regionen voer de. Maar daarmee is de uilvoering ais ge heel niet te redden en aan deze edele mu ziek niet het recht geidaan dat zij voor zich opeisoht. Het spel van mej. Erdtsieck maakt den indruk van gezondheid; voor Brahtns schiint ze mij een bijzondere voorkeur te hebben; toch moet zij zich wachten voor ondoordacht pedaalgebrulk, waardoor tiaar spel meermalen al te grüblerisoh wordt. Het veeleisoheede Intermezzo Es moll is na het voorgaande een wat z-wane opgaaf en hiear waren meerdere „leegeplekken, plaatsen, die ons door gemis aan diepte geheel voorbijgingen. Door een meer prac- tisohe overwogen keuze had zij meer vreugde kunnen bereiden, wij hebben in haar spel nu wel veel goede, fameuze dingen gezien, maar het hoogere, het spel wat niot in de noten staat, bereikte ons niet. Wel coh er, en vooral, in de Intro duction van Césair Frank's werk. Hot zou een mooi ding zijn als wij van dit werk met dezelfde soliste nog een her haling kregen. Stellig za dan de sfeer van César Franok meer benaderd worden. Een bijzonder fijn afgewerkte uitvoering leum als lid van het college van col lectanten der parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans. Een groot deel van dezen tijd is de heer Eaassen opgetreden als secretaris van het bestuur en hij wist zich door zijn ijver en beminnelijkheid to do n waardeoren. Vanavond heeft ter pastorie een feestvergaderlng van de col lectanten plaaf3, waarop den jubilaris een geschenk zal worden aangeboden. Jubileum. Onder de gewone blijken van belangstelling herdacht de heer H. P. Piers gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad aan de Oen- tralo Werkplaats, als grof bankwerker. Bijeenkomst der drie dagelijksche bestu ren. Naar het „Wbld. v. BI. ClL" meidt, heeft 19 Januari de eerste bijeenkomst plaats gehad der voorzitters, ondervoorzit ters en secretarissen der drie bloembollen- vereenigingen, bijeengeroepen op initiatief van het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Aanwezig waren de heeren E. H. Krelage en II. J. Voors, voorz. en algem. secr.- penn. der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, J. M. v. Til en mr. M. van Toulon van der Koog, voorz. en administrateur van den Bond van Bloembollenhandelaren, Jos. M. J. Braam en W. v. d. Laan, onder- voorz. en secretaris van het Hollandsch Bioembollenk weekersgenootschap. Een vaste voorzitter en secretaris werden aangewezen, waartoe werden benoemd resp. de heeren Krelage en Voors. Naar aanleiding dezer eerste bijeenkomst schrijft het blad: „Deze eerste bijeenkomst van de dagelijk sche besturen der drie bloembollen organi- salies moge geen mijlpaal zijn in de ge schiedenis van het vak, het feit is toch be langrijk genoeg om er even de aandacht op te vestigen. In het algeloopen jaar is van vele zijden aangedrongen op nauwere samenweriting tusschen de vereenigingen, op centralisatie bij de behartiging der vakbelangen. Er be hoeft nu niet herinnerd te worden aan de langdurige voorbereidingen, die naar de voorstanders hoopten, geleid zouden heb ben tot de vestiging van een Centralen Raad voor BJoembollenbedrijf, welke echter niet dankbare herinnering. Van bevoegde hand ontvingen wij vol gend stukje, dat wij hier gaarne een plaatsje geven: Op heden, dien 26 Januari 1922, (her denkt de heer H. Scihlatmann den dag waarop hij vóór 50 jaren lid wend der Haarlemsche St. Vinoenlthis-Vereeniging. Een halve eeuw werkzaam geweest in dien dienst der Christelijke spe<$>fiefc Roo-mscthe Ctharilas. Gedurende vitftfg ach ter oen volgende janen, een waardige zoon van St, Vmoen'vus, werkende in dien-s geest, voor zelfhcHis&ng, en voor godsdienstige, zedelijke en maat-schauoc- lijlfce verheffing der minst bedeeden. onize arme medebroeders. Met gansohe krachten en talenten arbeidende in den dienst der St. Viinoentêus-VereenigiTwr. daar waar hij geroepen wend, daar wa°r hij het meest ruiling kon ziin, helzlt al* bestuurder, hetzij als eenvoudig werkend! hroeder. .Een-v-oud" ja, dat Is zijn hoofddeugd, wedren zonder uiterlijk vertoon, in een voud des harten, naar best vermogen en vertrouwende 00 Godes zegen. Hoeveel goede werken zal deze edele man tot stand gebrnWht, hoeveel liefde werken verricht hebben in dit tüdsver- Joop v*n 50 jaren? Aan God alleen is het bekend. Langer dan oen kwart esw wa-s hij de waardige president der St. Jozefs-Confe rentie. tevens lid en v'ce-voorritter van den Biteonderen Raad. Voor atien en in a-Hes de goede raadsman, de haTtetitee medebroeder, 'het trouwe werkzame léd der Ver-eeniging. Moge God hem rutm- sohooits bekronen en zegenen. Wit herden ken dit ales op dezen dag in de meest lem 18 jaar geleden de bakermat was va" Grieg's eerste suite besooi hel concert. van den Bond. Veel is in dat tijds bestek verbeterd, de vruchten van het werk zijn zichtbaar voor vriend en te genstander. Nu komt er reactie. Spreker leest een stuk uit het „Alg. Weekblad voor Bloembollencultuur" van October Met hot laatste sluik rehabiliseerde het or kest zich ten volle. G. J. K. Heden viert de heer H. Ea;s en, Zui- derbuiten Spaarne. zijn 2ó-jarig j„bi- tot stand gekomen is, De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft geen gelegenheid ge had, om zich over die plannen uit te spre ken, maar een aanwijzing omtrent de ziens wijze van de meerderheid der leden is toch wel eenigszins af te leiden uit den uitslag der laatste hoofdbestuursverkiezing. Er werden toen een nieuwe voorzitter en twee leden gekozen, van wie bekend was dal zij warme voorstanders dier plannen waren, en zelfs het bijna altijd gevolgde gebruik, om inplaals der aftredende leden opvolgers uit dezelfde afdeeling of dezelfde omgeving te kiezen, werd ditmaal verlaten. Hierin ligt een niet te miskennen aanwijzing om trent de gezindheid der leden van onze ver eeniging ten aanzien van de denkbeelden, die o.a. door de heeren Pereboom en Van der Laan zoo ijverig zijn gepropagandeerd. Het hoofdbestuur heeft getoond dien wenk le begrijpen. Het heeft in zijn eerste vergadering na de gehouden verkiezing het besluit genomen de beide andere vereeni gingen uit te noodigen tot geregelde, maar niet gereglementeerde bijeenkomsten ter behandeling der vakbelangen, waarvan een gezamenlijke bespreking wenscheliik geacht wordt. Zoowel het Hollandsch Bloembol- lenkwcekersgenoolschap als de Bond van Bloembollenhandelaren hebben terstond met instemming aan deze roepstem gehoor gegeven. Voor de op de eerste bijeenkomst ge houden besprekingen verwijzen wij naar het verslag. Zij konden ditmaal nog niet van overweldigende beteekenis zijn, maar toch zal ieder erkennen, dat het buitenge woon nuttig-is, wanneer voor zaken als de candid-aatstelling voor de Kamer van Koop handel en het houden van een groolsche tulpendemonstralie in het buitenland, de besturen der drie vereenigingen binnen enkele minuten komen tot een eenparig ad vies of tot oen eenparig besluit. Het kan niet anders, of van een dergelijk optreden moet kracht uilgaan, zoowel naar binnen als naar buiten. De ernstige wil, die ailen blijkt te bezielen om door eensge zinde samenwerking de economische kracht van het bloembollenbedrijf te versterken, is de beste waarborg voor het welslagen van dezen nieuwen ko-ers." Verstikking. Omtrent het geval van verstikking, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, meldt het politierapport het volgende: Dinsdagavond omstreeks 10 uur heeft de 23-jarige schipper N. J. v. M. ziöh ter ruste begeven in hol vuilmisschip van schipper van H. ligplaats hebbende in het Spaarne. In het vertrek, waar v. M. sliep, brandde een kachel. Er was geen vol doende ventilatie, tengevolge waarvan M. door kolendamp js gestikt. Men vond den jongen man des morgens omstreeks 10 uur en trachtte onmiddellijk de levensgeesten weder op le wekken. Echter tevergeefs. De heer Dr. Mauritz werd gewaar schuwd en constateerde, dat de dood reed's geruimen tijd moest zijn ingetreden. Per brancard van den heer Matho werd hot lijk naar het Gasthuis overgebracht. Van M. was zonder vaste woonplaats. Uesmettelyke ziekten. In de week van 1521 Januari zijn in de navolgen de gemeenten gevallen van besmettelijke ziekt» voorgekomen: Haarlem 2 van diphtheritis, Uitgeest, 1 van di-ihtheritis, Velsen 1 van roodvonk, Zaandam 1 van buiktyplius en 1 van roodvonk. Vo'gens uitgesproken wriangen, vqa den geachten jubilaris en riine familie, wordt deze dag steahls in allen eenvoud herria-dht Hedenochtend werd In de St Jozcfs- kenk een H. Mis ter zitner intentie opffe- drri.i'cn, waarbij de leden dier St. J-orefs- ConferenlSe. waartoe de jubitads VrAoart. tegenwoordig wa-ren, en tot -de H. Com munie naderden. Namens dten bitzonderen Raad en Con ferentie werd een kleine b'oemenhwldie vergezeld van oprechte gel-nkwenschen. amv-eboden. De hoofdiraad der St. Vln- cer-tius-vereemgirig te 's-Gravenh age, deed door een telegrafiiselvm gfWkwensöh van har» bel-angstellSinig bijken. Moge de gorden j-uhi'arrs, door de voorspraak van St. Vinceniiiis, van Gods goedheid vertcijgen, onder de meest ge lukkige omstandigheden nog gemimen tijd van zijn weverdiende rust te genieten. ö&wetensgeld. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen enz. tb Haarlem, 2de afd., f 97,24 en f 37,40 respectievelijk wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting cn veriledigingsbelas- ting II over 1918/19; f 62,92 en t 19,80 als voren. Barometerstand: 762. Neiging: Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Januari 1922. Hoogste barometerstand 777.9 m.M. te Karlstadt. Laagste barometerstand 744.2 m.M. te Biacksod. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Jan. 1922: Matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Meest zwaarbewolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag. Malige vorst in het Noorden. In hot Zuiden temperatuur om het vriespunt. Oppassen. Woensdagavond is de 62- jarige juffrouw J. v. M.~. In de Barteljo- risstraat van een ki beweging zijnde tram gesprongen. Zij vici en werd in hel po litiebureau aan de Smedestraaf opgeno men, waar de heer Dr. Diisterbeck. die onmiddellijk oofb-oden werd, een niet ge vaarlijke wonde aan het achterhoofd con stateerde. De juffrouw verklaarde dal het ongeval aan eigen schuld fe wijten was. Een agent heeft haar naar haar woning gebracht. Proces-verbaal. Proces-verbaal wend opgemaakt legen den melkboer C. v. W.. vanwege het feit dat hij Woensdagmor gen met zijn melkwagen door een begra fenisstoet reed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1