Eerste Blad. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK JAN GIJZENVAART. DAMIAATJES VRIJDAG 27 JANUARI 1921 JQ 44ste JA AARGANG No. 14051 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, RASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TELEGRAMMEN. Uit den Dudschen Rijksdag. Voer den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. HALFWEG. GEVRAAGD: een actieve vertegenwoordiger om alj Agent op te treden voor het R. K. Dagblad IMie&swe Haarlem sche Courant te Jan Gijzenvaart. Brieven te richten of persoonlijke aanmelding N. Haarl. Courant, Nassaulaan 49. of BENNEBROEK. HEEMSTEDE. Een Gouden Jubileum J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HAARLEM. SCHOTEN. NIEUWE HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Genua zal wordien uitgesteld. Ook verluidt ■dat Lloy-d George haar stellig zal hij- wonen. Uit Washington wordt van gezaghebben de zijde gemeld dat de regcering afkcerig •is van deelneming aan de conferentie te Genua indien deze op den vastgesteklien datum wordt gehouden; zij zou aan een economische conferentie den voorkeur geven op een later datum, wanneer Europa meer tijd heeft gehad zich te staibiiiseeren. Gevreesd wordt dat de voor gestelde conferentie te Genua gebruikt zal worden voor het bevorderen van indavu- dueeie boven aigemeene belangen. UITSLUITING OP GROOTE SCHAAL. KOPENHAGEN, 26 Jan. De Deensdhe weukgevers&Ond kondigt tegen 3 Febr. de uitsluiting van ongeveer 100 009 arbeiders aan dn verschillende beroepen, met wier organisaties tot dusver geen overeenstem ming was to verkrijgen omtrent loonsver laging en opheffing van den aohturendag. HET PERZISCHE KABINET AFGETREDEN. Een radio telegram uit Berlijn meldt tót aftreden van het Perzische kabinet. Volgens een bericht uit Teheran is de sjaih naar Frankrijk vertrokken om oen kuur te doen. DE KINDEREN VAN EX-KEIZER KARL. BERN, 26 Jan. De kinderen van ex-kei zer Karei, behalve de kleine patiënt, heb ben Rorschach verlaten. VILGRAIN VRIJGESPROKEN. NANCY, 26 Jan, Met zes stemmen tegen één heeft de krijgsraad Vitgrain niet schuldig verklaard aan hot vertalen van zijn post, en hem vrijgesproken. üe rede van dr. Wirth. BERLIJN, 26 Januari. Gisterenavond half zeven is de Rijksdagzitliing begonnen. Rijkskanselier Wirth hield een lange rede. In den aanvang gaf hij een overzicht van de door zijn regeering gevolgde politiek, Waarna hij voortging: Het hoofdprobleem voor Duitschland is het herstel, dat zoowel van buitenlandschen als van hinnenland- sehen aard is, maar men meer en meer beseft. Wirth beschreef de ontwikkeling van het probleem in den iaatstcn lijd, be ginnend met het verzoek van een leendiig bij de bank van Engeland en besluitend niet de bekende opdracht, in verband met het antwoord van Cannes. Het gevraagde programma zal morgen in den vorm van een korte memorie worden verzonden. Het belangrijkste waren echter de be sprekingen van dr. RaLhenau, welke ver schillende misverstanden uit den weg heb ben geruimd. Uit naam van het DuiUóhe volk dankte de rijkskanselier Ralihenau voor zijn zelfopofferende werkzaamheid. Het resultaat staat nog niet geheel vast, maar te Cannes hebben wij voor tót eerst vrijuit en niet als een beklaagde voor de rechtbank, den waren toestand van Duitschland kunnen uiteenzetten. Op Cannes volgt Genua, waar men Du.tsohiand niet zal ontvangen met het mes tusschen de tanden, maar met open vizier, onder de leuze van overeenstem ming tusschen alle volkeren, overwinnaar: en overwonnenen, met 1 gemeenschappelijk doel de internationale economische be trekkingen te herstellen. „Dit heb ik bedoeld, vervolgde Wirth loen ik zeide, dat wij te Cannes een succes tóbben behaald, hetgeen Poincaré heeft opgevat alsof wij te Genua dn de eerste plaats het probleem van het herstel in be spreking wilden brengen. De minislerwis seiing in Frankrijk is overal ter werold al oen symptoon beschouwd, dat het werk van het herstel den invloed van het herstel van het internationaal verkeer zal onder gaan. Der Duitsche regeering past zulk een prognose niet. Zij moet tegenover elke Fransohe regeering dezelfde politiek vol *eni die van den eerlijken wil tot den frette, gevest op een nuchter inzicht urn de HMhouoinig der machten en zich uitend Ui de bereidwilligheid oun tot het uiterste aan zijn v-erpt.ch-liangien te voldoen. De be- oordeeling van onzen wij is echter afhan kelijk van de gezindheid van de staatslie den miet wie wij te doen tóbben". Spreker acht tót in dit verband ge wensoht op eenige opmerkingen van Poiin caré te antwoorden. Sedert het ultimatum van Londen heeft Duitschland 8 millioen mark goud betaald en voor 420 millioen mark goud in waren, waarbij nog 500 mil lioen mark goud komen, ongerekend wat Duitschland reeds voor het ultimatum van Londen had voldaan. Het is echter de vraag of men tin Frankrijk wel naar een uiteenzetting van den waren toestand hooren wil, met name waar sprake is van de uitlevering der oorlogsmisdadigers en de partijdigheid van het hof te Leipzig, Hiertegen komt Wirth met nadruk op, Welke beslissing de Opperste Raad zal nemen is nog onzeker, maar zeker is geen Duitsohe regeering bereid tot uitlevering met toepassing van dwang over te gaan. (Daverende toejuichingen). Adolf Hoffmann roept: „De misdadigers hebben altijd plezier." Groote onrust. Hoff mann wordt tot de orde geroepen, omdat zijn opmerking op leden van het Huis slaat. Wirth vervolgt: „Tegenover het nega tieve programma van Frankrijk zal Dtti fsehiand een positief programma stel len, waarvan de herbouw van Frankrijk deel zal uitmaken. De overeenkomst van Wiesbaden heeft daartoe den grondslag gelegd. Wat aangaat de financiën stem men de wensohen der geallieerden vol maakt overeen met die der Duitsohe re- peering. De bekende belastingwetten zul len nu bij den rijksdag worden ingediend. Zij zullen 100 milliard mark opbrengen. Om dit te bereiken moest een compromis tusschen de partijen wordien gesloten, dut vandaag tot stand gekomen is. Dit com promis luidt als volgt: De belasting op den aanwas van het vermogen zal 2 pet. bedragen. Voorts zal men een gedwongen leening ter waarde van 1 milliard goud uitschrijven. Deze is de eerste drie jaren renteloos. Dit zal de middelen versahaffen voor de ctreddelen, die voor de rijksbegroo- litiig van 1922 noodig zijn. De koJenbelas- irng zal als regel 40 pot. bedragen. De belasting op suiker blijft 50 mark per oen terra ar.'' Na nog eenige minder belangrijke pun ten Ie hebben aangevoerd, besloot Wirth met een peroratie naar aanleiding van de woorden van Lloyd Geonge, waar hij ziich bij aansloot. Opmerkelijk waren alleen nog zijn woorden over Rusland, dat niet als een kolonie mag worden beschouwd. Hierbij is ook aan Duitschland zelf ge dacht en schemert de gedachte aan een later bondgenootschap door. Hierop volgde de gedachtenwisseling. Vanavond kwam alleen gtraaf Westairp aan ihet woord, die begon met te zeggen, dat hij na de phrases van Wirth de aandacht voor ernstiger zaken verzocht. Terwijl men hem steeds in de rede valt, komt hij op tegen het gekonkel in fractievergaderin- gen in plaats van openbare behandeling zt>u nof wa'; OV0r I® zegc-cn zijn, in het Huis. Onder zijn rede wordt Louise 1 doch wo willen het laatste gedeelte, OM DE BEVERWIJKSCHE LOONEN. Zeer geachte Redactie! De herziening der loonen van het ge- raoentepereoneel Ie Beverwijk en heigeen ■daar omheen gebeurt, noopt ons Bestuur oen beroep te doen op eenige gastvrijheid dn uw kolommen. Wij vorirouwen gaarne, dait de oude nationale deugd door u be oefend zal worden. Waar ,,Sf. Pauius" alleen het werklie denpeinsonoel organiseert daar is het be grijpelijk, dat wij ons alleen zullen bezig houden met de loonen der werklieden. Hoe nu zijn deze loonen? Het minimumloon is f 27 per week, waarbij komen 5 periodieke verhoogin- 2en van f 1. Dat wordt dus een maxi mum van f 32 in de eerste loonklasse. Wij vragen nu: zijn dit loonen waar van een huisgezin kan bestaan? Nu spro ken wij niet eens van de groote ge zinnen, die ook moeten probeeren met deze bedragen door de wereld te komen, We denken nu aan een gemiddeld gezin. Daarvan behoelt men geen huishoudstaat- io te geven. Nu stelt de Raadscommissie in over leg met de organisatie, een loonsverhoo- ging voor waarvoor (over de geheele li nie) f 8000 noodig is. Diverse vragen bad de commissie te beantwoorden o.m. wat het minimumloon moest zijn en op welke waardeoring de hoogere arbeid aanspraak mag maken. Nu kwamen twee middenstandsorgani saties per adres aan den .Raad verzoe ken die verhoogingen niet te aanvaar den, wijl de belasting al zoo zwaar druk te, vooral op den middenstand. Het zon eerstens zeer interessant zijn le verne men, wat die f 8000 beteekenen op de ge- meentebegrooting en op elk belastingbil jet. Vervolgens zouden wij willen vra gen: ia de oude wet, dat de midden stand belang heeft bij 'n koopkrachtige arbeiders- (en ook ambtenaarsstand) dan geheel opgeheven. Wij dachten, dat het niet zoo wass. En koopkracht bij loonen als boven aan' gegeven is beneden, ook voor den mid denstand, behoorlijk peil. 't Heeft ons pijnlijk getroffen, dat ook de Hanze aan het spel meedoet. Dat een neutrale, Vrijheidabonda-alluras aannemende en daaruit ook levende, middenstandsvereeniging dat dost, fiat, doch wij hebben als Katholieken toch zekere begrippen over de taak der ge meente als werkgeefster. Was men nu komen praten over mis standen aan de bedrijven, b.v. over te talrijk personeel, dan was de zaak gansch anders. Nu echter: niets van dit alles, want het geldt een zekere verhooging van 't salaris. Wo lezen nu wel in een verslag der vergadering van de Hanze, dat de voor zitter wel wil verhoogon de loonen wel ke daartoe aanleiding geven, dus ver moedelijk de werklieden-loonen. Nu moe ten we opmerken, dat dergelijke verkla ring niet gedekt wordt door het ver zonden adres waaruit dus blijkt, ook al dus gezien, dat de Hanze, of liever 't Hanzebestuur een adres wel verzond, waarvan het de consequenties niet aan vaardt- Per ingezonden stuk in „Ken- nemerland" van 19 Januari poogt de Hanzo (ook E. v, AD) daar onder uit te komen, doch dia poging is niet bijs ter gelukkig. Men leze het adres nog eens! ganisatio dateert van April vorig jaar, waarna de benoeming der salariscommis sie volgde. Deze commissie wachtte toen op het tweede rapport der staatscom- missie-Raaymakera in Overheidskringen welbekend. Een heele tijd is al weer heenge gaan, en nu komt dan het rapport der Raadscommissie. Welk minimum-loon wordt daarin ge noemd Een loon van f 31.50 minimum loon en f 35.10 maximum in de laagste loongroep. Er zijn 5 loonklassen op waarts met verschillen van f 1.80. Dat laten we echter rusten. Waarom? Omdat het minimum den grondslag vormt. Is dit vastgesteld dan moot daarop een loonregeling gebouwd, waar bij eischen van bekwaamheid, verant woordelijkheid enz. hun rol spelen. Recht en billijkheid eischen dan weer hunne verschillen, waarbij ook weer niet weinig in het gedrang komt de mee ning van des Hanzo's voorzitter, dat verhooging moet gegeven worden, waar het noodig is. Ongezonde verhoudingen in een Icon regeling vormen ook oen bron van er gernis, al ontgaat dit loon-technisch vraagstuk waarschijnlijk de aandacht van adressanten. Dan stelt de looncommissie een kin dertoeslag voor van f 1 per week on per kind, vanaf het 4e kind. Deze speciale hulp zal hopelijk in de Hanze althans geen bestrijding vinden. Men vergete echter niet, dat het grondloon ook vol doende moet zijn voor een gemiddeld gezin. Het adres is inmiddels al in den Raad voor kennisgeving aangenomen. We wil len vertrouwen, dat ook do geest van het adres met zal zijn in de Raadszit ting waar de loonen aan de orde ko men. Aanvaard, geachte Redactie, nogmaals da dank van Uw dienstvaardige, JOS. A. v. SEGGELEN, Secretaris, Ned. R.K. Pond van Overhoids- ■pereoneel St. Paulu Oen Haag, 24 Januari 1922. Znelze bewusteloos weggedragen. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Amerika's houding, LONDEN, 26 Jan. Beu ter verneemt van gezagh ebbende zijde, dat er geen reden is ivoor de bewering dat de conferentie te waarvoor wij gastvrijheid vragen, gebrui ken, voor een stukje loongeschiedenis pluB een korte beschouwing der voorgestel de loonen. De herziening der loonen is reeds lang aanhangig. Het verzoek onzer or- Juhilé Dr. L. 'Melch'or. Halfweg was in feesttooi, van allo openbare on voor het grootste gedeelte ook particul'ere ge, bouwen, woei de vaderlandsche driekleur ter eere van het feit, dat Dr. Meleliior 25 jaar geleden als gemeentearts te Half weg en Zwanenburg zich vestigde. Do belangstelling voor dit feest was soowel te Halfweg, Zwanenburg en om streken buitengewoon groot. Om 2 uur verscheen de jubilaris met z'n gezin in café Ooppie, waar receptie werd ge houden. Nadat de jubilaris had plaats genomen in de met groen versierde zaal, trad allereerst de gemeente-secretaris, de heer Bergman, naar voren, om namens den burgemeester, die wegens ziekte was ver hinderd, den jubliaris toe te spreken Spreker memoreerde het feit, dat dr, Melchior voor 25 jaar geleien z'n vader in diens practijk opvolgde, wees op do hulpvaardigheid hij tijd en ontijd van den dokter, om klaar te staan en de lijdende mensehen te helpen, bracht dank voor alles wat door den jubilaris was gedaan en bood hem namens de burgerij van Halfweg en Zwanenberg, een prachtige en zeer moderne obssrvatiestoel aan, be nevens een fraaie clubfauteuil en eenige kleinere medische instrumenten. Vervolgens dankte de hoer Bergman ook het gezin van den feesteling, speci aal mevrouw Melchior, die als apotheke res haar man trouw ter zijde staat. Spre ker besloot zijn rede met den wensch uit te spreken dat God den dokter en z'n gezin nog lang moge sparen. Vervolgens trad de heer Schrijvers naar voren, om als secretaris van het „Witte Kruis" z'n voorzitter toe te spreken. Hij schetste in aardige bewoording de op richting van het „Witte Kruis" en de Wijkverpleging, memoreerde dat het le dental van 200 tot 800 was geklommen, dank zij den jjver van Dr. Melchior, en bood vervolgens e:n prachtige mand bloe men aan, als blijk van hulde. Een drietal meisjes jn 't wit gekleed boden onder het opzeggen van 'n toe passelijk vers, namens do kinderen bloe men aan. De heer Verhoog zegde een geestige speech op rijm namens de patiënten en vervolgens nam de dokter zelf het woord om diep getroffen te danken voor de groote hulde die hij zeide niet ver diend te hebben. Hij bracht dank aan z'n ouders, z'n gezin en z'n vrienden, die hem zooveel blijken van belangstel ling gaven. Toen kwamen de felicitatie'» los en werden al maar bloemen aangedragen. Wij memoreeren, de oorkonde behoo- rende bjj de cadeaux geteekend door Gebr. Grevenstek welke den naam van den jubikris en der feestcommissie bevatte, en als versiering de Esculaap geflankeerd door de wapens van Haarlemmermeer en Haarlemmerliedo een prachtige bloe menmand van de Geneeskundige kring, een bloemenhulde van de Oud-Burge meester, Jr. Teding van Berkhout, die wij ook op het feest zagen en verschillende andere bloemstukken van vrienden corporaties. Ten slotte maakte de fotograaf van het persbureau „Holland" 'n kiek van de jubilar's. Vele autoriteiten zoowol op geestelijk als wereldlijk ge'Jïcd, kwamen o.a. de jubilaris hun gelukwcnschen aanbieden. 's Avonds bracht de muziek van Half weg „do Eensgezindheid" den jubilaris een ser.nale terwijl de zangvereeniging eenige liederen ten geboore bracht. Een avondfeest van meer intiemen aard, sloot vervolgens den welgeslaagden feest dag. Installatie Burgemeester. Gisteren werd alhier -de nieuwbenoemde Burgemeester, de hear N L. M. Til mam, in plechtige ra adsiz it bi ng ge i n®l a Hoer d. Te 12.30 arriveerde het nieuwe ge meentehoofd aan het station Benneb roek- Vogelenzang, waar Zijn Edelachtbare werd ontvaingien door een feestcommissie en begroet en welkom gdheetten door den beer L. Bille, voorzitter dier commissie Nadat de nieuwbenoemde Burgemeester met zijn familie, de ouders, zuster en broeder, en de feestcommissie in de wachtkamer had plaats genomen, nam de beer Bille tót woord, om namens de burgerij den nieuwen Burgemeester te be groeten. Hij sprak ongeveer als volgt; Mijnbeer de Burgemeester. Aangezien de heer Sweerts de Jong, de voorzitter der feestcommissie, door zaken verhinderd is aanwezig le zijn, is aanmii de eervolle taak opgedragen, om u in uwe nieuwe gemeente bet eerste welkom toe le roepen. Uitteraard is dit geen gemaikkelijke taak en is het niet aangenaam, op een dag al-s dezen elkaar met banaliteiten tc gernoet te komen. Ik kan u niet zeggen wait Bennebroek van u verwacht, maar wel weet ik dit, dat het voor velen een verrassing was, te vernemen, dat ons nog een Burgemeester beschoren was, waar reeds voor «enigen tijd tót spook van annexatie over ons hoofd zweefde. En nu is er maar een mogelijkheid, om in de toekomst dat gevaar te ontkomen, n.h, dist Bennebroek toont, genoeg levens kracht en levensexpansie le bezitten, om als zelfstandige gemeente te blijven be staan cn eindelijk hoven bet fatale getal van 1260 inwoners uit te komen. Benne bro-ek j,s je beschouwen als een mooi ge bouw, waaraan nog de laatste hand ge leisd moet worden. Aan u .de taak om dat te volbrengen Mijnbeer de Burgemeester, namens de burgerij van B-ennebroek heet ik u wel ■kom ln dieze gemeente." Hierna werd in drie rijtuigen plaats ge notnen, en ging het van bet station naar da gemeente, tot aan Dageraad en de Schoollaan en zoo terug naar het Raad buis. Bit alles ging stapvoets met de muziek voorop. Aam het Raadhuis werd de Bur gemoester en familie ontvangen door de heenen Dubbis en Van Lierop en naar de Raadszaal gekild'. Na opening met gebed, werden de ge brutfcelijke punten der buitengewone raadsvergadering afgbandeld, waarop A waarnemende burgemeester, de heeer P. Zeestraten, bet woord naim om den nieu wen miaigistnait welkom le heeten." De lieer Zeestraten spralk daarbij den wensch uit, dal de Burgemeester zou ziin oen man van strikte onpartijdigheid warm vo-or elks belangen en gemakkelijk te naderen. Hij herinnerde er aan, dat zijn voor ganger, de beer Smitis v. Oyen, achting en waardeering haid weten 1c veroveren door deze eigenschappen. Hij hoopte en ver trouwde. dat Burgemeester Titaan deze zou weten te winnen. Voorts bracht spreker in herinnering wat Burgemeester Smits van Oyen in zijn tweejarig verblijf alhier lot stand ge bracht had en hoc ook voor Burgemees ter Tilman een taak was weggelegd, die Item: ebrook tot bloei kan brengen. Hoe Zijn Edelachtbare hier eerstens wacht de voltooiing van de nieuwe arbaiderswomin gen, de wegienverbetertaig, eleotrisohe ver lichting, d.-e eleclriscbe tram verbinding en als een groot wenk van beteekenis voot -de gemeente: de verbinding van de Leid- sobe vaart mat de Haanlemmermeerring- vaart door een kanaal. De heer Zeestraten meende, dait de Burgemeester in deze op de medewerking van alle partijen in dien Raad zal mogen rekenen. Hij wilde echter nog wijzen op een gevaarlijke klip, n.l., de nieuwe School wet, diie bij minder goede stuurmans kunst idle gemeente op te zwarte lasten zou kunnen brengen. Na hem nogmaals oen hartelijk welkom te tóbben -toegeroepen, overhandigde hij den ambtsketen aam den nieuwen Bur gervader en legde hiermede liet best-uur handen van den ni-euwbenoemdein Burgemeester, Alvorens echter den voorzilterssloel en ihaimeir over te dragen, wensch te de beer Zeestraten nog de ouders en zuster en broeder van den nieuwbenoemde geluk en wijdde wo-O'i'den van waardeering aan den zeer accuraten secretaris, den heer Van Sobeers, den ambtenaar ter secreta rie, den heer Loc ff en den gemeente- en Rijksveldwachter, en hoopte, dat de Burgemeester vole jaren den voorzitters- stoel en hamer zou magen gebruiken. De Burgemeester hierop het woord ne mend, zeide, dat hij in zijn eerste toe spraak hier alWeerst dank wenschte te brengen aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming, dan aan Z.Exc. den Minister van Binpenland.söhe Zaken den Commis saris dor Koiingiin, van Noord-Holland en allen, die aan zijne benoeming medege werkt hebben. Hij rekende ook op de medewerking in den Raad van alle Raadsleden tot bet goed vervullen van zijn taak. Hij hoopte in liefde en verdraagzaam heid wederzijds, in e'lk opzicht, de be langen der gemeente te behartigen, naren in hem zouden hebben een goe den stam te hebtón, terwill hij zijner zijds hem volgaarne zal steunen. Vooi de gemeentenaren wensebt hij te zijn een Burgervader, tot wien zij altijd kunnen komen en wier belangen hij steeidts met liefde en genegenheid zal be hartigen. En niet alleen in voorspoed, maar in lijden en tegenspoed wil bij zijn de vader der gemeente, de Burgervader. Een welgemeend applaus ging na dieze woorden ui.t de vergader':g op. De heeT Bakker heette namens de Raadsleden den Burgemeester welkom i? de gemeente en hoopte, dal die gemeente- naren in hehm zouden hebben een goe den Burgemeester, maar meer nog een Burgervader. Ook deze wooden werden geapplau disseerd. Wethouder Dubbis uitte nog den wensch, dat de Burgemeester hier vele •aren mocht blijven. Hierna volgde de receptie, waarop ge- 'egenhcid was, den Burgemeester en fami lie te feliciteeren. Onder de velen, die daarvan gebruik maakten waren o.a. ook de Zeereerw. Heer Pastoor met den kapelaan, dominé De Jong, de Hoofdonderwijzers der ver schillende sdholen en vele corporaties. Ook was aanwezig de heer Jansels, burgemees ter van Egmnd'-binnen, een neef van den nieuw benoemde. Door een fotograaf van tót vcreenigdc foto-bureau werd hierop een foto geno men van den Burgemeester met familie en Raadsleden, Na eenigen tijd nog gezellig bijeen te zijn geweest, waarop wijn en gebak werd gepresenteerd, toog men naar het R. K. Vereemigingsgebouw, waar d'e kinderen werden onthaald op kosten van den nieu wen burgemeester. Dat de nieuwe burgervader het goed meent met de kinderen, bleek wel uit zijn mooie toespraak tot de „spes patria'' en uit d'e overvloedige tractatie. Dat de kinderen volop genoten, vooral ook bij de handige toeren van den goo chelaar, is te begrijpen. 's Avonds werd d'en raadsleden en de feestcommissie met hun dames een souper aangeboden door het nieuwe gemeente hoofd in hotel Stokman. Alles bij elkaar genomen, gelooven wij, dat het een waardig feest is geweest en dat burgemeester Tilman bij alien, die.er bij tegenwoordig waren, een zeer goeden indruk heeft gemaakt. Spreken wij den wensch uit, dat deze indruk moge blijven en burgemeester Til man voor Bennebroek vele jaren een be kwame, goedie en hartelijke Burgervader moge zijtn, dan za.1 het hem aan waardee ring, achting en sympathie in Bennebroek niet ontbreken, Inbraak. In den nacht van 24 op 25 dezer is ingebroken in liet bloemisten- kantoor van R. S. aan don Iloerenweg alhier. Do dieven hebben zich toegang ver schaft door middel van een valschen sleutel. In het kanfoor zijn de laden van de verschillende sehr'jfbureaux door zocht, Do brandkast is op vakkundige wijzo bewerkt, door den dubbelen ach terwand open te knippen. Uit de brandkast wordt vermist een ijzeren geldkistje inhoudende een bedrag vaneenige dubbeltjes. Voorts wordt nog een vulpen vermist. Een tegenvaller voor de dieven daar do buit onevenredig is aan de moeite. Geldswaarden of geld werden in het kantoor niet bewaard. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: W. G. Klein, Kerklaan 43, een boek; A. Booms, Binnenweg 23, een wiel'cus van een vrachtiuto; Deliasen, Leidschevaartwog 207, een broche; G. Klumper, Leidschevaartwog 217rood, een motorlianJschoenN. Sleutel, Gloosterweg een smoushond je; G. v. d. Kroft, Boogstr. 28, een portemonnaieG. de Groot, Heerenweg 267, een slinger van een auto; G. van We enen, Leidsehevaart- weg 183, een zweep; G. Klumper, Leid schevaartwog 217rooi, een huissleutel; mej. v. d. Plas, Leidschevaartwog 61, Van bevoegde hand ontvingen wij vol gend stuik je, dat wij hier gaarne een plaatsje geven: Op heden, den 26 Januari 1922, her denkt de heer H. Schlatmann den dag waarop hij vóór 50 jaren lid werd dei Haarlemsche St. VincenLus-Vereeniging. Een halve eeuw werkzaam geweest ir, den dienst deT Christelijke specifiek Roomsohe Charilas. Gedurende vijftig acihtereenvoligende jaren, een waardige zoon van St, Vinceniius, werkende in diens geest, voor zelf heiliging, en voor godsdienstige, zedelijke en maatschappe lijke verheffing der minst berieedan onze arme medebroeders. Met gansche krachten en talenten arbeidende in der dienst der St. VincenUus-Vereeniging, daar waar hij geroepen werd, daar waai hij hel meest nuttig kon zijn, hetzij als bestuurder, heizij als eenvoudig werkend broeder. „Eenvoud" ja, dat is zijn hoofddeugd werken zonder uiterlijk vertoon, in een voud des harten, naar best vermogen en vertrouwende op Godes zegen. Hoeveel goede werken zal deze edele man tol stand gebracht, hoeveel liefde werken verricht hebben in dit tijdsver loop van 50 jaren? Aan God alleen is he" bekend. Langer dan oen kwart eeuw was hij d< waardige president der St. Jozefs-Confe rentie. tevens lid en vice-voorzilter var den Bijzon-deren Raad. Voor allen en in alles de goede raadsman, de hartelijk* medebroeder, het trouwe werkzame 1-n der Vereeniiging, Moge God hem ruim schoots beloonen en zegenen. Wij herden ken dit ales op dezen dag in de meest dankbare herinnering, Volgens uilgesproken verlangen, van den geachten jubilaris en zijne familie wordt deze dag slechts in allen eenvoud herdacht Hedenochtend werd in de St. Jozefs- kerk oen II. Mis ter zijnor intentie opge dragen. waarbij de loden der St. Jozefs- Conferentie waartoe de jubilaris bekoort tegenwoordig waren, en tot de H. Com munie naderden. Namens den bijzonderen Raad en Con ferentie werd een kleine bloemenhulde vergezeld van oprechte gelukwenschen, aangeboden. De hóofdiraad der St. Vin- centius-vereeniiging te 's-Gravenhage, deed door een telegrafi.sehen gelukwensoh va-n hare belangstelling bijken. Moge de gouden jubilaris, door do voorspraak van St. Vincentius, van Godi goedheid verkijgen, onder de meest ge lukkige omstandigheden nog geruimen tijd van zijn weverdiiende rust te genieten. Bairometcrstand701. Neiging: Stilstand, OPGAVE VAN: str. 7, ©en broche; Van Dodum, Boeksn- rodeweg 2 Aerdenhout, ©en herdershond; B. Silvis, Glipperweg 63, ©en vulpen en een manchetknoop; R. de Vries, Schouw tjeslaan 20, ©en bril; L. Zomerdijk, Vro- (lenhorstr. 19, een handschoen; Bultman, Boekenrodestr. 18, 'n zsvart hondje; Geur, Wilhelliminaplein 4, ©en mantel ceintuur. G. S. Robbers, Westerhoufpark 23, een jonge herdershond; E. J. Otton, Prinsenlaan 40, een paardendekenBu reau van Politie Raadhuis, een ring mot sleutels en oen paar kinderhandschoonon Bureau van Polili© Boekenrodestr. 9, handschoenen en een kraag van een m„a- tel. Gewetcnageld. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Haarlem, 2de afd., f 97,24 en f 37,40 respectievelijk wegens te we'nig betaalde inkomstenbelasting en verdedigingsbelas ting II over 1918/19; f 62,92 en f 19,60 als voren. Proces-verbaal. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den melkboer C. v. W., vanwege het feit dat hij Woensdagmor gen met zijn melkwagen door een begra fenisstoet reed. Collecte. De collecte, ten bate van hel j. o Blindeninstituut Wolfheeze heeft f 370 op- d handschoen; G, Koning. Uit den Bosch- gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1