BUITENLAND. De vondeling VRIJDAG 27 JANUARI 1922 Ba doed van Baitediefiis XV. BINNENLANDS®)! NIEUWS. Verkeer en Posterijen. GENIENQD NIEUWS. FEUILLETON (Maar Louisa de la Ftamé) „Nog één oogenblik riep Virginio. „Zij is mijn verloofde," zei hij tot èen cipier. „Neen," zei Umilta, terwijl zij Item zachtjes wegduwde. „Neen, niet zoolang de menschen mij voor schul dig houden." „Dat komt er niet op aan en zal zoo lang niet meer duren," zei hij. „God zij dank voor deze gevangenis, rangezien je mij daarin je hart hebt getoond." Nu was hij gedwongen haar te verlaten en in weerwil van zijn Icven- l igc hoop en van zijn onwrikbaar geloof werd zijn hart beklemd, toen bij dc grendels hoorde voorschuiven cn de sleutels omdraaien, welke het meisje van alle levende wezens af sloten. Hü verliet Lastra ijlings en toog De Conferentie te Genua. De Washingtonsche Conferentie. over de bergen, snelde vervolgens het bosch door en begaf zich naar het huis zijner moeder. Het was nog vroeg in den morgen. Zijn zusters slaakten een kreet van schrik, toen zij hem op den drempel zagen staan, terwijl Giorgio, de hond, hoog tegen hem opsprong. „Ik heb het meisje, dat ik bemin, in de gevangenis gevonden," zei hij op sombereirtoon tegen zijn moeder. „Past het, dat uw aanstaande schoon dochter daar lijdt Donna Rosa wierp haar boeze laar over het hoofd en snikte. Moest dan een „dievegge" de vrouw van haar zoon worden „O, wat een on geluk, welk een schande „Die dit woord jegens haar uit spreekt, ziet mij nimmer meer terug," zei Virginio doodsbleek van drift. Hij bleef niet in zijns vaders huis, maar ging terstond den berg op, naar de steengroeve, waar Netta Sari woonde. Hij wist niet wat te denken of te doen. Nochtans in den blinde tastend, gevoelde hij instinctmatig, dat de ijverzucht van het meisje, dat hij versmaad had, de wortel vorm de van dit iiseiijk. wreede geheim. Het befastingvraagstuk in Duitschlaiid. Zonder plichtplegingen trad hij i° het steenhuis van Sari, hetwelk tus sehen afgehouwen dennenstammen stond. Toevallig zat Netta daar alleen stroo te vlechten. Ook zij gaf een gü- toen zij de schaduw van zijn sabel en pluim in het zonnelicht zag. Zij trilde en haar lippen werden bleek en blauw, als bij een koortsaanval. „Heb jij me dat geschreven?" zei Virginio en duwde haar den i" Turijn ontvangen brief onder tie" neus. „Ik Heusch nietzei Netta, snel tot een leugen bereid, en trachtte te lachen. „Waarom zou ik aan je schrijven, Virginio Donaldi, veronder stel dat ik het kon En je weet, dat ik het niet ken." „Je liet het schrijven, dat komt op 't zelfde neer," zei de soldaat, haar verlegenheid scherp gadeslaan de. „Netta Sari, je bent een slechte meid, jij hebt de paarlen in Umilta's bed verstopt, om baar in het verderf te storten." Hij sprak heelemaal op goed geluk naar zijn eigen vermoedens, maar hij zag oogenblikkclijk dat hij gelijk had. Het meisin staarde hem beteu- «1, BtSiïEHL 1ERISMTEM. ferd aan, beefde over heel haar lichaam en begon krampachtig te snikken. Beken riep Virginio, terwijl hij onzacht haar pols vastgreep. Op haar geschreeuw kwam haar vader, die buiten hout gehakt had, verschrikt aanloopen. Virginio bracht hem door een gebaar tot zwijgen. „Uw doch ter is een gemeene, 'valsche getuige," zei hij en hield de hand van het meis je nog steeds omklemd. „Gij zult verstandig doen, als ge bedaard met mij naar Lastra gaat en je Netta mee neemt, of anders, zoo waar het kruis beeld daar hangt, ruk ik haar de tong uit en spijker 'die boven je huisdeur vast Eer het middag werd, hadden de babbelkousen en kletsbroers in Las tra een nieuwe historie te vertellen. De bekentenis van Netta Sari werd voor den commissaris van politie en den rechter in schrift gebracht, zij zette er een kruisje onder en be zwoer de waarheid er van. Onder het dansen was zij naar den zolder ge slopen en had de paarlen in Umilté's hooi verstopt. Zij zei, dat zc 't maar voor dc grap gedaan had. co toen zij zag welk verloop de zaak nam, was zij te bang geweest om die waarheid te bekennen. Niemand sloeg echter geloof aan deze verklaringhet was algemeen bekend, dat zij steeds ja- loersch geweest was op het meisje, dat door Virginio bemind werd. Umiltd werd volgens alle vormen in vrijheid gesteld en trad in het vol le zonnelicht van dc gerechtszaal. Zij was zeer bleek en er lag een glans van verheerlijking op haar gelaat, waarom het verzamelde volk tot el kaar zei„Zij ziet er uit als een engel." De rechter vroeg haar, of zij ver langde, dat haar valsche beschuidig- ster in hechtenis genomen en gestraft zou wordenzij antwoordde met zachte, zwakke stem, als iemand, die lang ziek is geweest: „Neen, Iaat haar gaan. Het komt cr nu niet meer op aan, en ik heb haar tot gramschap geprikkeld." „Gij haar tot gramschap geprik keld V In welk opzicht „Ik zei haar, dat hij van me hield." De rechter glimlachte. Zij verliet de preture met Virginio en zijn moe der. Zij was nog zeer bleek, zeer ern stig, verootmoedigd en onderworp?» „Ik geloof, dat ik nimmer meef trotsch zal zijn," zei zij zachtjes, keek toen haar Virginio in de oogen en voegde er bij": „behalve op jou." Vandaag zag ik haar weer in liet zonnelicht tussehen de cyclamen door het dennenbosch gaanzij is een schoone vrouw en had eenige late rozen op haar kleed gestoken zij droeg haar kind op tien arin en op de hand van het knaapje zat een duif Als Rafaël haar zóó eens gezien had De gouden kroon is haar ten dee) gevallen, maar niet op de wijze zoo als zij dacht. „Zij heeft voorheen in dc gevange nis gezeten," mompelde weer een taan- kleurige, verschrompelde, nijdige vrouw, die op de bergglooiïng in de schaduw dood hout sprokkelde. Umiltd ging zingend bergopwaarts cn droeg het kind met de duif in haai armen. LINDE. »- i "*f Rouwbeklag. Het Muzelmansche comité van Egypte, daarvan de zetel te Parijs is. liecft aan Z. E. '!«n kardinaal-staatssecretaris het volgende telegram van rouwbeklag gezonden: „In 'aam der Muzelmannen van Egypte, biedt et Muzelmansche comité ie Parijs aan ge- 'tecl de Christenheid zijn diepgevoelde deel neming aan bij bet smartelijk verlies van Z. H. Paus Bencdiclus XV, de ziel van de 'redeszending op aarde. „Schenkt zijn te Konstantinopei, de hoofd rad van den Islam, opgericht standbeeld •as de vertroosting hem daar altijd te zullen '•annen aanschouwen, zijn godvreezende riet zijn pogingen voor het herstel van den Wereldvrede, zijn diepe eerbied voor de ge rechtigheid en voor hel recht der volkeren de vrijheid, zullen een onvergankelijke bladzijde vullen in het gedachtenisbock der Eehc-eïê wereld. ..Gelieve, heer Kardinaal, de verzekering h aanvaarden, van onze bijzondere hoog achting". Maandag werd in de kathedraal van Salford een plechtige Requiem-Mis opge dragen voor de zielerust van Z. H. Paus Be ncdiclus XV z.g. Toen pater Goune, die een l d:rede op den overleden Opperherder hield,,1 den kansel bestegen had, las hij het volgefc. 'te schrijven voor, dat de Anglikaansche,. y>is- 'hop van Manchester, dr. Temple, san den lisschop van Sall'ord had gezonden. •Waarde Lord Bisschop, Ik. -hoop dat u 'ij zult ttvSuiatij u deze enkele regelen te "'lijijven, om u namens de leden van de Kerk van Engeland onze oprechte deelne ming jegens de heele Roomsch-Katholieke Kerk te betuigen bij den dood van Zijne Heiligheid den Paus." Kardinalen naar hel Conclave. Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston, is Maandag Ie New-York scheep ge- j.aan op reis naar Rome. Kardinaal Doug herty. aartsbisschop van Baltimore, die een I aar dagen vóór 's-Pausen ongesteldheid, Home verliet en Zaterdag te New-York ar riveert, zal den nacht Ie New-York door brengen, om den volgenden dag met de Lorraine" zich opnieuw in te schepen naar Europa. Ier deelneming aan het Conclave. Kardinaal Bourne is gisteren te Rome aan gekomen. Vandaag zullen de Kardinalen Juan Solleviila y Romero, aartsbisschop van Karagozza, Kardinaal Lm;on (Reims) en Kardinaal Dubois (primaat van Frankrijk), Kardinaal Mercier en de Dtiilsckc Kardina len Mgr. Schulle, Foulhaber en Bertram in tie eeuwige stad aankomen. per-priester, gestorven in cfen ouderdom van 67 jaar, 2 maanden en 1 dag. Hij was gedurende 7 jaar, 4 maanden en 19 dagen het Opperhoofd der Kerk en stierf den 22sten Januari van het jaar 1922. Onder dit opschrift staat Iret wa pen van den overleden Paus. Langzaam schrijdt intusschen de lijk stoet door de met eleclrdsche lampen ver lichte basiliek, onder Miserere-zang, naai de koorkapel. Alle daar aanwezigen rijzen op van bun zetels, als het stoffelijk overschot woidt binnengedragen. Terwijl het zangkoor liturgische zangen aanheft, verricht mgr. Palica de laatste ahsoute. Daarna wordt het lijk van het praalbed genomen en in de eerste lijkkist neerge legd. Het proces-verbaat van de plechtig heid wordt voorgelezen, terwijl de prefect van de Apostolische paleizen met twee zij den doeken aangezicht en handen van den Paus bedekt. Mgr. Galle, secretaris der breven aan de prinsen, leest vervolgens van een per kament de levensbeschrijving des Pausen voor. sluit het perkament in een bus van geel koper en plaatst deze aan de voeten van den overledene. Iegelijk met een flu- weelen beurs waarin zich exemplaren Be vinden van alle medailles in goud, zilver en bron.s, welke tijdens het pontificaat van Beneddctus geslagen werden. Dan wordt de eerste lijkkist gesloten. Over het deksel worden .kruiselings tweo linten van paarse zijde gelegd, waarop de zegels worden aangebracht van den Kardinaal C'amerlcngo, den kardinaal aartspriester, den majordomus en den deken dér kanunniken. Do eerste kist wordt daarop in do looden kist gelegd, welke hermetisch ge sloten en eveneens verzegeld wordt cn in de derde lijkkist wordt neergelaten. Toen deze plechtigheid was afgeloo- pen, stelde zich de stoet weer op en werd het lijk, op eon lijkwagen, om geven door edelgarden en begeleid door de kardinalen en diplomaten naar het, Confessie-altaar geleid, waar de kist van don lijkwagen werd genomen en in de cripte neergelaten. De aartspriester er. de kanunniken be gaven zich naar de crypte, om daar nogmaals de absoute te geven aan het lijk, alvorens het werd bijgezet. Het graf van Paus Benadictus XV is gelegen nabij de graven van Paus In- nocentius XIII en van koningin Christina van Zweden. Alle staatshoofden zonden telegrammen van deelneming aan het H. College. Ook prins l'upprecht van Beieren en de ex- koningin Amelia van Portugal. Maandag, Dinsdag en Woensdag zullen plechtige Requiem-missen gecelebreerd worden in de Sixtijnsehe kapel. Aan ilc Oostgrens van Polen is over oen uitgestrektheid van 30 a 50 K.M. cho lera uitgebroken. De ziekte breidt zich met groolc snelheid uit en eisclit vele slachtoffers. Ze moet uit Rusland zijn bin nengekomen, I11 de haven van Londen worden proe ven genomen met een nieuiv sterk licht, dat liet voor schepen mogelijk zou maken zelfs bij den diksten mist een haven bin nen te kopen. Naar uit Rostock wordt gemeld, be slaat bei gevaar, indien de koude zoo sterk blijft aanhouden als tot nu toe, dat de Oostzee zal dichtvriezen. Het congres van vakvereenigingen in Tsjecho-Slowakije heeft met een meer derheid van meer dan 3/5 een motie der communisten om de Internationale van Amsterdam te verlaten en zich aan te sluiten bij de Internationale van Moskou. De communisten beschikten over 342.981 stemmen tegen 226.552 stemmen van de aarbangers van Amsterdam, zoodat de meerderheid 116.329 bedroeg. De K. v. K. te Lyon dringt in een rapport over der. toestand, geschapen dooi de acht-urenwet, erop aan, dat, aange zien in de eerste plaats de productie op peil moet worden gehouden en cenige tijd noodig is voor de bestudeering der daar- loestrekkende middelen bij vermindering van de arbeidsuren een uitstel van vijf jaar zal worden gegeven voor het inwer kingtreden der wet en dan op voorwaai- de, dat in dien lusschentijd met algemeene stemmen een internationale overeenkomst zal zijn aangegaan, volgens welke een uniforme en algehecle toepassing van de aebturenwet terzelfder tijd in alle landen plaats vindt. D'E WERKLOOZENSTEUNREGELING. Weigering om toe te treden. Ook hef hoofdbestuur van den AJg. Ned. Textieiarheiidersbond De Eendracht heeft besloten de door den minister van Arbeid voorgestelde steunregeling niet te aanvaar den. OVERHEIDSSTEUN IN DE INDUSTRIE. In den Amsterdamschen Raad is meege deeld. dat B. en W. van Amsterdam van nlan zijn 0111 met financieele hulp van de regeerig aan de industrieën, die kunnen bewijzen, dat geen winst wordt gemaakt, steun te verkenen. PASSEN CONTROLE,. Naar aanleiding van het bericht in ..liet Volk" volgens hetwelk tegen 1 Maart aan verschillende beambten, te Roosendaal werkzaam bij de controle van paspoorten, ontslag is aangezegd, waaruit liet blad af leidde dat een nieuwe vereenvoudiging der pa «formaliteiten op komst is, merkt ,,De Grondwet'' op, dat de regeling zooals die tot nu toe geldende is, blijfi, zoodat voorloopig van vereenvouding der pas- formaliteiten geen sprake is. Wel is aan eenige beambten ontslag aangezegd, doch eerst tegen 1 Ap.il a.s. en dan uitsluitend als bezuinigingsmaatregel. RUSSISCHE ARBEIDERS NAAR ONS LAND? Vanwege bet Internationaal Arbeidsbu reau beeft men ook aan den Ned. Minister van Arbeid gevraagd, of hier te lande Rus sische refugiés kunnen geplaatst worden in de verschillende nijverheidstakken. Minister Aatber se deelde volgens de „Tel." mede, dut de arbeid .^gelegen heden in Nederland weinig I alrijk waren cn de algemeene toestand weinig gunstig, zelfs in den landbouw; desniettegenstaande konden misschien de metselaars en tim merlieden onder Russische réfugiés, on danks de moeilijkheden met hun taal, in de bouwindustrie een plaats vinden, echter op voorwaarde, dat dit niet was gedurende liet slechte seizoen (van November tot Maart), waarin ten gevolge van de slechte weersgesteldheid de bouwindustrie in Ne. (Ierland een groot aantal werkloozen telt. Den Minister werd geantwoord, dat later gegevens zouten worden verschaft over hel aantal metselaars cn timmerlie den, en men vestigde verder de aandacht op de Nederland.sche koloniën. Nogmaals antwoordde de minister en deelde mede, dat deze mededeeling was overgebracht aan den minister van Kolo niën, dal hij, wat zijn departement be treft, hoopte, dat er metselaars cn timmer lieden onder de Russische réfugiés zouden zijn. EEN PAAR OPMERKINGEN. Een beschouwing, door de Residentie bode aan liet Politiek Advies gewijd, noopt mij, als voorzitter der Nedcrland- sche R. K. Journalistenverecniging, tot een paar opmerkingen. Op de eerste plaats deze, dat daarin uit het comité-generaal mededeelingen wor den gedaan, heigeen allerminst had be- hooren te gebeuren, 1111 de katholieke pers lot dit comité-generaal was genoo- digd, en zich, wal bet verloop der verga dering betreft, aan het te verstrekken communiqué had te houden. Op de tweede plaats deze, dat uiel blijkt, dat do bespreking der zaak-Van Best plaats vond bij de rondvraag, toen liet politiek advies, waarbij over de zaak mes geen woord was gerept, was afgehandeld) en vaststond. Op de derde plaats deze, dat aan het woord van den voorzitter een tendentieu-s ze duiding wordt gegeven, alsof de voor-, zitler over voor den heer Van Best com. promitteerende stukken beschikte, terwijl de voorzitter het oog had op een langdu rige bespreking vóór en tegen, die zi. ook den heer Van Best niet dienstig kon zijn. Op de vierde plaats, dat het dilemma: óf er zijn onbekende voor den heer Van Best compromitteerende stukken, óf dei heer Van Best is „onschuldig", wat vluch tig gesteld is. J. B. Vesters, HET COMlTé TEGEN DUUR REIZEN EN DUUR VERVOER. Aan de beide Kamers der Sta ten-Gene raal is door het Comité van Actie tegen duur reizen en duur vervoer, van welk comité voorzitter is mr. V. van Peski ei» 2e secretaris mr. J. Bentfort van Valken burg, een adres gericht, waarin als het oordeel van het Comité wordt uitgespro ken, dat door het opvoeren der tarieven van de spoorwegen hel beoogde doel vermeerdering van inkomsten allerminst wordt bereikt, integendeel liet reizigers- vervoer daardoor afneemt, het goederen vervoer vermindert, ja zelfs over andere havens, ais bijv. Hamburg, Bremen en Antwerpen wr-rdi geleid. Speciaal voor de groolc havensteden, die tengevolge van den oorlog reeds met zooveel moeilijkheden hebben te kampen aldus beet bet in het adres is dit al. lerverderfelijkst. Hierdoor noemt niet alleen de werkloos, heid toe, hierop werd reeds gewezen door mr. Smeenge in de zit tuig der Eerste Kamer van 29 December 1921, maar dit zal levens ten gevolge hebben, dat de ge- meenlefinanciën dier steden in nog on gunstiger toestand zul en komen te verkee- ren, mede tot duurzaam nadeel van den Staat, wat bij definitieve regeling van de verhouding tussehen Rijk cn gemeenten zal blijken. Hel adres wijst er op. dat de minis ter va.11 Waterstaat, door de verhooging te hebben goedgekeurd, blijkbaar niet inziet, dat de bestendiging van de hooge tarie ven strijdt met de belangen van Staat en maatschappij, handel en industrie, en ver. zoekt de Sta ten-Generaal maatregelen te nemen, dat zoo spoedig mogelijk lot een tariefsverlaging van 1020 pCt. wordt overgegaan. Aan de leden der Kamers zal een af schrift van het rfequest worden toegezon den alsmede aan de Kamers van Koop handel. HET JONGSTE SPOORWEG ONGELUK.. De laatste trein van Amsterdam naaf Amersfoort is Woensdagnacht bij het sta tion Muiderpoort in de loods achter het seinhuis bij den overweg gereden. De misère begon al in het f'entraal-sta- tion. Om tien minuten voor twaalven, zijn officieelen vertrektijd, stond de trein nog zonder locomotief. De chef verze kerde evenwel bij hoog en laag', dat do trein nog dezen nacht vertrekken zou; „er werd een locomotief gehaaid." Do locomotief kwam en do trein kwam in beweging oen half uur na den vast- gestelden tijd. Hij reed. tot het station Muiderport en bleef daar weer oen half uur staan. Toen werd hij opgehaald en, hoewel bjij op Eet gcelc si poor stond, teruggereden op een ander spoor. Weldra was men weer bij do Czaar Peterstraat, Het vermoeden bij de reizigers was, dat zij naar hot Centraal Station zouden wor den teruggebracht. Dit geschiedde niet; do trein reed weer op in de richting naar Amersfoort. Door dit gescharrel, waarvan de reden aan niemand duidelijk was, behalve mis schien aan den chef van het station Muiderpoort, is moa erin geslaagd den trein te krijgen op een dood spoor aan het eind waarvan het soinfiuis met een loods staat. Natuurlijk reed de trein toen in de loods, waarvan de locomotief den voorwand indrukte. De r eizigers in de voorste coupé's werden op hoogst onaangename wijze door elkander gewor pen. Gelukkig bekwam geen der passa giers eenig letsel. Voor zoover in het duister was te zien, werd een goederen wagen achter den locomotief ontzet, de personenwagens kregen geen schade. De passagiers verzzameldon zich in hot Muiderpoor'etation, in afwachting van do maatregelen, dio de chef beloofde te zullen nemen om hen nog dezen nacht op de plaats van hun bestemming te brengen. Of die belofte vervuld is ge worden, weten wij niet; wij hebben er de voorkeur aan gegeven om over de spiegelgladde beijzelde straten stadwaar.? te glijden, om onzen lezers liet relaas ;e kunnen doen van het. jongste spoor wegongeluk, schrijft het N. v. d. D. Uit Rome wordt aan dc „Msb." gc- tröind't Om 2 uur gistermiddag had de plech tig. bijzet ling plaats van het lijk van den overleden Paus in de Valicaunsche crypte, overeenkomstig 's Pausen wilsbeschik- fcïr.g. Dc stoel, die den overleden Opperpries ter uitgeleide zou uoen naar Zijn laatste rustplaats stride zich op ia de Sacraments kapel, vanwaar het lijk naar de koor-kapel vrerd overgebracht. Dc Zwitsers, de Pau- viijke gendarmerie en de Palaiijn.sche garde stonden in twee rijen geschaard, en brachten den roemvolien Doodc, die voor bij gedragen werd, het laatste saluut. Achter den kruisdrager, die den rioct opende, schreden achtereenvolgens de ka nunniken der St. Pieler-basiliek, die kaar sen droegen, mgr. Palica, vice-vicaris van Rome. de zangers van de Giulia-kapel, hel ,.\i isererc" zingend. Daarna de haar met het lijk des Pausen, gedragen door de sedia-dragers, omgeven •loer officieren der edelwacht. Acuter de baar schreed kardinaal Merry del Ya!, aartspriester der basiliek, de pre laten hoogwaard-igheidsbekleeders aan het Pauselijk hof, prins Aldobrandiini, com mandant der edel-gardo en dc officieren der garde. De kardinalen wachtten den stoel op in <le koor-kapel waar ook vertegenwoor digers van de MaRhezer-ord-e zidh hadden opgesteld. Rechts van het altaar der koorkapel waren zetels geplaatst voor de leiders van dc gezantschappen en hun personeel. Links voor den kardinaal aartspriester Merry del Val, dien Camerlengo, Gasparri, m voorts voor de andere prelaten, de congregaties, bisschoppen en vertegen- v.ord'igers van het Romeinseh patriciaat. Voor het altaar stonden drie lijkkisten, yen van cypressemhout, van binnen ge voerd met rcodc zij, een tweede van lood Ier dikte van 4 millimeter en wegende 400 K.G.. de derde van iepeniiout. Op de tooden en ook op de laatste lijkkist staat een kruis, waaronder de volgende inscriptie: Itoi lichaam van Benediclus XV, Op- Uitstel? Dc correspondent van de „Times' te Washington meldt, dat het geloot' veld wint te Washington, dat dc conferentie van Genua zal worden uitgesteld. In Ita- liaansohe kringen wordt gewezen op de moeilijkheden van ontvangst en verzorging van vijftienhonderd menschen, waarvoor langdurige voorbereidingen noodig zijn en op den onverwacht langen duur der con ferentie van Washington. Dc correspon dent zinspeelt er voorts op, dat Amerika's antwoord op de uitnoodiging voor Genua, hetwelk deze week wordt verwacht, het Fransche volk zal doen beseffen hoe breed de kloof is welke de huidige Fransche po litiek scheidt van eene welke Amerika zou kunnen steunen. Ook de Times"-corrcspondeal te Rome gewaagt van geruchten inzake uitstel der conferentie van Genua. Uit Washington wordt <l.d. Woensdag gemeld, dal in den loop van een conferen tie in het Witte Huis Harding cn Hughes bij den Cbineeschen gedelegeerde Tsje een voorstel deden voor de regeling der Sjantoengquaestie. Niettemin verklaarden zoowel dc Japanners als de Chineezen later, dat geen overeenstemming bereikt was en ook voorloopig niet verwacht werd. Men verwacht, dat dc conferentie te Washington, die door onvoorziene moei lijkheden langer had geduurd dan aanmer kelijk bedoeld was. nu spoedig zal zijn af- gcloopen. De bladen bevallen optimistische berich ten over de regeling der hangende moei lijke quaesties, w.o. die van Sjanloeng. Ieder oogenblik wordt uit Peking de definitieve instructie verwacht van de rc- gcering aldaar aan de Chinees-die delegatie over het definitieve voorste] der Japanners nopens Sjanloeng. De correspondent te Washington van dc „Times" schrijft, dat hij wel eenigszins ge rechtigd is om te zeggen, dat zoowei de Amerika an,serie delegatie als <te Britsdie delegatie van oordeel zijn dat de voor waarden der Japanners redelijk zijn te achten. fry De onafhankelijker1 irek- ken zich terug. Omtrent liet verloop van de bespreking tussehen den rijkskanselier en de vertegen woordigers van de fractie der onafhanke lijker! over het belastingcompromis, geeft bet bestuur van deze fractie in de „Frcii- heit" een lange verklaring, waarin wordt meegedeeld, dat bet voorstel van een com promis, ingediend door de burgerlijke par tijen, met algemeene stemmen is verwor pen door het centraal bestuur en de rijks- dagfractic. Een 'belastinghervorming, waar door de schulden van liet rijk betaald kunnen worden, lijkt de onafhankelijke partij alleen mogelijk, indien behalve die door de regcering voorgesteld, nog de vol. gende belastingen van het bezit geheven worden: lo. onmiddellijke belasting van al liet goud of goudiswaardiige; 2o. onmiddellijke heffing van de rest van liet „Reicbsnotopfer"; 3o. onmiddellijke inning van de be staande belastingen die de bezittende klasse moet betalen; 4o. het heffen van uitvoerrechten en de scherpste maal regelen lot liet beslag leggen op buiieniandsehe deviesen. Een compromis. Het belas ting vergelijk is zoo goed als verzekerd, aangezien de Rijksd-aggroepen het bij de besprekingen van Woensdag in groole lijnen eens zijn geworden. De grond slag van de schikking is een gedwongen leeniiig lot een bedrag van een milliard goudmark. Daarvoor zal slechts 40 pel. van het tweede derde van liet rijksnoo-d- offer wonten gelieven en dc na-oorlogs- wins tbel as ting vervallen Gisierenochtend is de definitieve beslis sing gevallen en gisterenavond kwam de Rijksdag bijeen cn legde de rijkskanselier de regeeringsverkiaring af over het beta lingsplan. Volgens de Lok. Anz. zat dc gedwongen leeniiig van een milliard gouclmark, waar toe nu is besloten, moeten worden opge bracht door de industrie. Zij zal in vijftien jaar door tiet rijk worden afgelost en de eerste vijf jaar renteloos zijn, de overige tien jaar 2percent rente geven. De op brengst zal geheel voor de betaling der schadevergoeding moeten dienen. DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ EN DE HANDEL. Clynes. dc voorzitter der Labour Par ty (Arbeiderspartij) in liet parlement, heeft, als gast van de „Imperial Commer cial Association" over „Labour en han del" gesproken en cr daarbij o.a. op ge wezen. dat wanneer „Labour" aan het bewind kwam, bet zou streven naar liet onmogelijk maken van arbeidsconflicten, die vaak zoowel voor werkgevers als werknemers de grootste geldverspilling en verliezen be teek enden en een niet te herstellen verlies aan de verbruikers toe brachten. Sommige bepalingen der vak vereenigingen waren ouderwetseh, cn kwamen zelfs ten nadeele van den ar beider, maar dit kwam volgens Glynes doordat zij ontslaan waren in een tijd. dat er wettelijke dwang op de vakver eenigingen werd uitgeoefend cn deze door de werkgevers werden onderdrukt. Er was, betoogde Ctynes verder, beet wal nonsens verteld over dc bedoelingen der Labour-party ten aanzien van bet par ticulier bedrijf. Dit was reeds zeer zwaar belast; erger kou bel niet, onder een La- bourbewiud; dit zou cr evenals iedere andere regcering naar streven overeen stemming te brengen tussehen dc ctsciw» van het algemeen welzijn en liet particu liere winstbejag. Het zou een groole ma te van vrijheid handhaven, al was het slechts omdat het gebonden was aan hei dienen van het openbaar belang. Ais spoorwegen cn waterwegen thans natio naal eigendom waren, zouden zij nauwe lijks aan meer wettelijk toezicht of de partementale voorschriften kunnen onder worpen zijn dan thans. Voorts wees Cty nes er nog op, dat de Labour Party °P één na dc grootste partij van het 'and was. Tegenover de bewering, dat de La bour Party uit revolutionaire socialisten bestond, voerde de leider der Labourpar- lij aan, dat de extremisten (die elke pat- tij heeft; de conservatieven hebben bijv. hun „Die-hards") in gelat cn invloed verminderen, naarmate zij meer verant woordelijk heid krijgen. „Labour" ziet in, dat de voorspoed des lands afhangt van een steeds tocnemcn- dien omvang van overzeehandel. Over loonsverlaging sprekend, zeide Hij, d®' deze niet alleen voldoende was om de werkgevers in staat te stelten huil moei lijkheden te boven te komen. Maar ais de arbeider te kiezen had tussehen minder loon en grooter productie, dan zou hu 2ijl. eigen' belangen bet best dienen door grooter productie, waardoor zijn kans op werkgelegenheid wordt vergroot alsmede de koopkracht van zijn loon, DUITSCHLAND EN DE SCHADEVER GOEDING. De Pail Mali Gazette bevat een artikel van haren commissaris Sir John Leigh, een gezaghebbend mail 111 de katoennijvcr beid. Hij verklaart daarin nadrukkelijk dat Duitschlaind kan en moet betalen. Hij stelt vast dat alle Duilsolic industrieën, vooral die van ijzer, slaat, koper en che micaliën thans een voorspoed zonder we dergade genieten. Men ziet het bewijs er van in hel feit dat Duitsciiland in den loop van 1920J21 in Amerika driemaal zooveel koper heeft gekocht ats Frankrijk en Engeland samen. Leigh zegt ten slotte dat de elementai re gerechtigheid gebiedt, dal de gealli eerden Duitschland dwingen om te beta len. HOEVEEL KOSTEN DE DECORATIES AAN DE BELGISCHE SCHATKIST? De begrooling voor 1922 van bet Bel gische Ministerie van Binnenlaudsche Za ken geeft cene uitgave van 250.000 fr. aan voor dc toekenning van burgerlijke eereteekens en het drukken van diplo ma's. Er moeten 21.000 oereleekcns worden gemaakt voor personen, die in 1919. 1920 en gedurende tiet eerste kwartaal van 1921 werden gedecoreerd. Die eere- teekens, welke tot nu toe nog niet werden toegekend, kosten 205.000 fr. De decoraties welke gedurende het 2de kwartaal van 1921 cn in 1922 Zulten wor den t-oegekend, kosten 103 000 fr. 15.000 weggevoerden moeten nog bun dccoraiie ontvangen, zijnde 25.000 fr. In 1922 zullen tevens voor een bedrag van 24.000 i'r. diploma's moeten worden gedrukt. Alles te zamen kost 357.000 fr. Het Ministerie zal in deze dringende behoeften voorzien door een krediet van 250.000 fr. HE V. S. EN HE EUROPEESOHE SCHUBBEN. Reuter meldt uit Washington, dat bij bet debat in den Senaat over het wets ontwerp tot fundecring der geallieerde schulden Boroh verklaarde, dat de gaal- lieerdon hun schulden konden betaten in dien zij het verdrag van Versailles wij zigden cn hun leger redelijk vermin derden. Borah deed in het bijzonder eon aanval op het stroven van Frankrijk, een leger van e n millioen te handhaven, ter wijl hot leger van Buitsehlani is terug gebracht tot honderdduizend mm. HET LEVENSONDERHOUD VAN EX- KONING KABEL. Volgens de „Echo de Paris" heeft de ambassadeursconferentie gisteren hot be drag vastgesteld van de jaarlijksche uit- kosring voer levensonderhoud aan Karl en Zita, dat bepaald is op 10 millioen frs., welk bedrag zou moeten betaald worden doer do saocessiestaten. HET GEVOEGELIJKE TUCHTHUIS. In dc laatste maanden hebben gevan genen van hel - luchthuis te Görlitz zich schuldiig gemaakt vijf-en-twintig maal aan muiterij, om van andere misdrijven niet te sproken. Bij liet proces tegen deze ge vangenen is gebleken dat niet alleen in Görlitz. docii in zoo goed ais alle gevan genissen van .Duitschland toestanden hecrschen, die aan het ongelooflijke gren zen. De reden hiervan is, d'at de lucht huizen overvol zijn. Nieuwe kunnen niet gebouwd worden om dc kosten. Gevange nissen, waarin plaats is voor 500 man ten hoogste, herbergen er 1111 700. De cellen voor zware boeven en voor gelegenheids- misdadigers, die voor de eerste maal ver oordeeld! werden, zijn steeds bezet. En het gevölg is dat gevangenen, niet voor ver betering vatbaar, liggen in dc overvolle slaapzalen naast gevangenen, nog niet door de wol geverfd. Dezen iaatsten tee ren hoe loopers gemaakt, medemen- schen overvallen, kunstslotcn geopend, buit verstopt moet worden. Wie nog een goeden kern in zich heeft, wordt door de zen omgang met totaal gedegenereerden stellig jot gewoonte-misdadiger gemaakt. Lit deze processen is gebleken, dat de meeste gevangenen in het bezit waren van een burgerpakje, dat zij meestal onder hun gevangenisklceding dragen. En in dat burgorpakje lieb'en zij geborgen scherp sericp-en messen en dergelijke instrumen ten Ook geld hebben ze. E11.... sleutels, die passen op de cellen en buitendeuren van dc gevangenis. Bovendien is de controle zoo slecht, dat dc gevangenen doen en laten kunnen, wat zij willen, zoodat ontvluchten dan ook aan de orde van den dag is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5