mm m arbeid» n dan dreunde heel het nuls van het hamergeklop en dan klonk er een oor- verdoövend lawaai, bij het in elkaar slaan en dicht timmeren der kisten. 368 Colli goederen werden ver zonden. Maar aan de cijfers ziet u niets, die met volle wagens van de Gerard Noodtstraat naar den trein reden. Maar die te Nijmegen hebben ingepakt en die in Weenen in de Kai- serstrasse hebben uitgepakt, zij heb ben niet enkel de materieele waarde van die zendingen kunnen zien, maar zij hebben ook iets kunnen zien van de nobiüteit der bedoelingen en van de schoonheid der ware charitas, waar mede die gaven zijn gegeven Een paar voorbeeldjes mag ik wel aanhalen. Een pakje met gloed-nieuwe schoe nen wordt ontvangen. Er is een briefje bij „voor een armen Oostenrijkschen priester van een doofstommen Mr. schoenmaker." 't lsof ge den doofstom men werkman ziet zitten op zijn schoenmakersstoeltjespijkertje na spijkertje klop-klappende in het taaie leder, werkende en denkende aan den armen priester voor wien hij zijn schoonste schoenen maakt. Een ander v orbeeld Een zending met priester- Aiceding komt binnen. Een brief is er bij, waarin de moeder laat mel den dat haar eenige zoon, die priester was, gestorven is. Moeder, zoo schrijft dè dochter, is oud en blind en kon va:i 't kleed niet scheiden nu heeft zij het afgegeven en zij heeft het bestenul voor eenen anderen priester. Onwillekeurig denkt ge aan Jo zefs kleed, het eenigst wat de oude blinde Jacob over had van zijnen liefsten zoon „de pluim waarin het duifke stak, dat wreede havikken be loerden." (Vondel.) 368 Colli werden verzonden. Maar nog eens, dat dorre getal zegt u niets, maar ik wil u wel vertellen, dat er kisten bij waren zóó groot, dat ik, met den stoel en met de tafel waaraan ik zit te schrijven, er wel kon ingepakt worden. En als u b. v. kist 1 of II van de Decemberzending, in Weenen hadt :ien uitpakken, dan hadt u te voor schijn zien komen een dertigtal vol ledige costuums, een vijftigtal over jassen, een berg ondergoederen in alle soorten en maten. Een priester, welke een van die jassen ontving, schrijft, zoo blij als een engelDer Uberzieher passt so gut, als wenn er für mich ge- macht worden ware. Ein Uberzieher wie der geschickte, würde hier 60 bis 80.000 Kronen kosten. An Kleider ist car nicht zu denken. Als u kist III van de Decemberzen ding hadt zien uitpakken, dan hadt u voor den dag zien komen het eene pak ket na het andere. Een pakket voor den priester in de Mariahilferstrasse, een voor Aspang, een voor St. Lo- renzen, een voor Piesting, een voor Hall in Tirol enz, enz. En dan hadt u die pakketten in de verschillende afge legen pastories eens moeten zien open maken. Bussen en builen, pakjes en zakjes met van alles-en-nog-wat er in. Een halve kruidenierswinkel lag daar op eens neergetooverd op de tafel van een armen priester, die daar er gens woont, heel ver en heel hoog in een bergdorp. Denk u eventjes iets van de vreugde, welke die liefdegave bracht in zijn huis. En wilt u eens, een van die honderden pakketten, heelemaal uitgepakt voor u zien liggen Ik doe maar een greep. Hier is er een, 'n groot. We zullen het los maken. Daar komt aan 4 pond vet, 2 pond gerookt spek, 2 pond bo ter, 3 pond thee, 10 pond bloem, 4 pond cacao, 6% pond havermout, 2y2 pond koffie, 1 pond vermicelli, 1 pond taai, 2 bussen gecondenseerde melk, 4 rollen beschuit, 1 pak kaar sen en'n mooie brief. Neen daar is de mooiste Sinterklaas nog niets bij. Nijmegen. F. J. A. WERNERS. Kleeding en kleedingstoffen, schoei sel of levensmiddelen zende men aan Kapelaan Fr. Werners, Gerard Noord straat 13, Nijmegen., giften in geld aan Alb van Mackelenbergh, Rector Zwijsenstraat 5, Tilburg. «IMMEMLJNBSON NIEUWS. Verlaagd reizigerstarie! voor Jaarbeursbezoekers. Buitenlandsche Zaken. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL MARKT-PREDIKING. Nu in ons land meer en meer aan markt- en straatprediking wordt ge daanen met succes en hierbij dikwijls Engelsche methodes worden gevolgd, is het wellicht interessant te weten hoe het idee van geloofs-ver- kondiging op-straat in groote steden in Engeland ontstaan is en wat tot het tot stand komen van the Catho lic Evidence Guild (de vereeniging daarvan) heeft meegewerkt. Den grooten stoot heeft gegeven „the Guild of Ransom," een in 1887 gestichte vereeniging ter bekeering van Engeland. De methodes die „the Ransomers" volgen zijn wijder dan die van de C. G., omdat de Ransomers be halve eigenlijke straatprediking door leeken, ook andere middelen op hun programma vermelden. Een der voor naamste is danhet organiseeren van een jaarlijksche processie naar Tyburn (de folterplaats der Engel sche martelaren) die dan gevolgd wordt door den zegen met het Aller heiligste, gegeven aan de scharen vanaf het balkon van het Tyburn- klooster, waar eventueele bekeer lingen en Catholiceerenden ook onder richt worden. Behalve deze jaar lijksche algemeene Tyburn-walk wor den er ook nog processies georgani seerd naar Tower-hill en andere door martelaars beroemd geworden plaat sen. Wat veel andersdenkenden lokt en dikwijls tot de Katholieke Kerk brengt. Een andere organisatie die vele jaren gewerkt heeft om het katho liek geloof aan Engelsche niet-katho- lieken bekend te maken is „the Catho lic Missionary Society," waarvan in 1909 Dr. Herbert Vaughan de vcor- zitter werd. Deze vereeniging houdt cursussen in het katholieke geloof in parochies waar veel niet-katholie ken wonen. Met medewerking van de plaatselijke geestelijkheid worden die min of meer populaire uiteenzettin gen in de kerk of in een zaal gehou den, maar ook vaak met behulp van een motor-kapel in de open lucht. Ook deze vereeniging baande dus een weg voor „the C. E, G." Terzelfder tijd begonnen ook pa ters Dominicanen de christelijkeGods- dienst op straat te verkondigen het bestaan van God, de openbaring, de Godheid van Christus, de oor sprong van het kwaad en andere dergelijke algemeene waarheden, die ook binnenshuis voor een talrijk ge hoor werden uiteengezet (op welke samenkomsten dan wat van groot gewicht schijnt ook vragen werden ingeleverd naar aanleiding van het op straat gehoorde). Ten slotte hebben ook de retraites voor werklieden het hunne er toe bijgedragen om het eerste optreden van de „C. E. G." gemakkelijker te maken. De apostel-zielen in die re traites ontdekt vaak of aangevuurd, bleken geschikte hulp voor het or ganiseeren en voorbereiden van de eerste speeches van de „G. E. C." sprekers. SPORT EN SPEL H. V. B. R. K. OFFICIEEL. Een nieuwe bestraffing. Wanneer men in de voetbalwereld een fout begaat, een verzuim pleegt, een zonde doet tegen het bonds- reglement, dan wordt men direct met boete bestraft. Zoo'n boetestelsel brengt geld in de bondskas, maar geeft den over treder het gevoel alsof hem zijn schuld is vergeven. Erger nog, men rekent wel eens uit of het voordeel dat een overtreding geven kan opweegt te gen het geldelijk offer, de boete. Dat werkt onbetrouwbaarheid in de hand. Dit overwegende heeft de lei der der Juniores-competitie proef genomen met een nieuwe soort be straffing. J. i. Zondag is een Juniores-elftal uitgekomen met 2 spelers van een hooger elftal. Op het formulier staat het gewone elftal vermeld. Dat is dus dubbel niet in orde. Wat te doen Ten eerste de wed strijd is ongeldig verklaard. Dat moet van zelf spreken. Ten tweede de cap tain van het elftal krijgt een flinke schrobbeering van zijn Bestuur. Ten derde, als het nog eens mocht voor komen, eischt de competitie-leider dat genoemden captain die functie wordt ontnomen. Zulke dingen komen niet te pas. Dat is dubbel bedrog plegen. Iemand die dót doet, mag geen leider van een elftal wezen. Of de club daarvoor al boete betaalt, geeft niets. De ver antwoordelijke leider moet zelf voe len verkeerd gedaan te hebben en persoonlijk daarvoor gestraft worden, om hem zoodoende voor het vervolg van zulke praktijken terug te houden. Vervolgens wordt deze regeling ge troffen Het rut/formulier moet niet onderteekend worden door den se cretaris der club, maar door den cap tain van het elftal. Daardoor wordt voorkomen dat de secretaris verant woordelijk wordt gesteld door opga ven, die hij zelf niet kan geven. Let wel 1 'Deze regeling wordt alléén voorgeschreven voor de Juniores- competitie. Voor de bonds-competi- tie is dit óók wel gewenscht, maar dan moet het Bondsbestuur eerst. net nut ervan inzien en aaarioe orae» geven. C. A. P. DAMMERS Uitslagen 15 Januari 1922. R. K. H. V. 1—R. K. V. Z. 1, 2— (onder protest van R. K. V. Z.) S. M. C. 2Amicitia 1, 04 Commissi ën. Tot het onderzoeken van een twee« tal binnengekomen klachten van scheidsrechter Platte benoemde het Bestuur een commissie, bestaande uit de H. H.H. N. Smits, voorzit' ter, H. J. van Tol, secretaris en N J. v. d. Linden, lid. Wedstrijdprogramma 5 Februari 1922, (Door omstandigheden kon de S, I. dit programma deze week niet op nemen. Daarom vermelden wij het hier geheel en al. Ieder zoeke er uit wat hij hebben moet.) Juniores-Competitie. Programma 5 Februari. Amicitia 3Damiaten (1 uur) J, Duijn Geel-Wit 3—S. D. S. 2 (half 2) Th. Mcts^lssr Westen 4Geel-Zwart 4 (half 2) C. de Mooy Geel-Zwart 5Rood-Wit (3 uur) T. v. Gennep, Wedstrijdprogramma 5 Februari. 4 J- KORTE BER50HHM, VERKIEZING VOOR DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Van verschillende zijden was bij den Mi nister van L., N. en H. aangedrongen om de verkiezingen voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken een maand uit te stellen. En geruchten gingen, dat de Minister dit voorstel in overweging had genomen. Z.Exc. hoeft een beslissing genomen, vol gens welke de oorspronkelijke datum be paald blijft. De candï'dnatstelHng zal dus op 7 Febr., de vejikieizing op 7 Maart plaats hebben. EERSTE KAMER. Boerderijen op woeste gronden. Verschenen is thans het Voorloopig Ver dag over het wetsontwerp tot verhooging wan het Xde Hoofdstuk der Staatsbegroo- üng voor het dienstjaar 1921 (kosten stichting van boerderijen op woeste gron den). Eenige leden verkeerden onder den in druk. dat aan het verleenen van voor- scltotten niet altijd een ernstig onderzoek van deskundigen was voorafgegaan, ten einde daarvan het toekennen van een .voorschot afhankelijk te stellen. Het aangevraagde bedrag achtten ver- r.chillenie leden te hoog. Alleen de meest belovende terreinen moesten, meenden zij, voor een voorschot in aanmerking komen. Deze leden wilden in plaats van 1 millioen voorloopig niet meer dan de helft van dit bedrag beschikbaar stelten. Ook achtten zij het maximum bedrag van ƒ12,000 voor lederen ontginner te hoog. Dat het bedrag van 1 millioen te hoog "ov! zijn, werd evenwel van andere zijde betwijfeld. Andere leden vreesden dat hel voor dit doei voorgeschoten geld weggeworpen Boude zijn, en zij gaven dan ook in over weging de uiterste voorzichtigheid te be- trach ten. Voor de a.s. Zesde Nederlandsche Jaar- beurs, welke van 21 Februari3 Maart 1922 te Utrecht wordt gehouden, zullen de Nederlandsche Spoorwegen aan bezoekers voor zoover deze houders zijn van drie- da,gsohe toegangsbewijzen, voor de terug reis oen reductie van 50 pGt. verleenen. Memorie van Antwoord In de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) op de Begrootiing van Buiten landsche Zaken zegt Minister van Karne- beck o.m.: Het verwijt, dat zich meer dan eens het geval zou hebben voorgedaan, dat van de zijde van zijn departement al het mogelijke wordt gedaan om de publieke belangstelling in buitenlandsche1. aange legenheden te dooven kan de minister, die daarvan niet zonder verwondering kennis nam, zonder nadere aanduiding niet beoordeel en, En wat overigens hot gehalte van de berichtgeving der Neder landsche pers betreft, de minister gelooft, dat 't Nederlandsche publiek meer reden heeft tot voldoening dan tot beklag, wan neer men ten deze met buitenlandsche toestanden een vergelijking maakt. Intus- sohen is de minister gaarne bereid de gemaakte opmerkingen in overweging te houden. De minister deelt de meening dor le den, die in den Volkenbond diatgene blij ven zien. wat met de oprichting werd be oogd. In vele opzichten heeft hij rood» nuttig werk gedaan, en aan het gevaar, een werktuig van imperialistische naties te werden, is hij ontkomen. De minister hoopt, dat de onderhande lingen met België spoedig zullen kunnen worden voortgezet in aansluiting aan het onderhoud, dat dezen zomer in het bui tenland tussdhen hem en zijn Belgischen ambtgenoot heeft plaats gelhad, over de tusschen beide landen hangende vraag stukken. De minister heeft den indruk gekregen, die, naar hij meent, door zijn Belgischen ambtgenoot werd gedeetid, dat zoodanige besprekingen van nut zijn voor de goede verhoudingen tusschen beide landen. De regeering heeft reeds een aanzien lijke hoeveelheid haar toebehoorenide le vensmiddelen en andere voorraden, ais gezouten en gedroogde groenten,, bouil lonblokjes, soep- en justabletten, garens afgestaan voor Rusland. Deze goederen zijn reeds gedeeltelijk naar Rusland ver zonden. De Minister houdt zijn aandacht ge richt op een mogelijk herstel der betrek kingen met Servië. In zalke die beschouwingen, welke in het verslag werden gewijd aan bet optre den van den Pauselijken Ifitermmtms bij het begin van zijn ambtsvervulling, merkt de minister o.m. op, dat het niet op zijn weg ligt die leden, die ach over de ge wraakte reden uitspraken, In hun uiteen- loopenide beschouwingen te volgen. Voor zoover, met eerbiediging van het recht van den gezant om zelfstandig den in houd der toespraak te bepalen, bij de re- geering de vraag was gerezen of die in houd wel geheel strookte waarop de be trekkingen gebaseerd zijn, welke met den Heiligen Stoel worden onderhouden, werd aan Harer Majesteit'» Gezant opdracht gegeven daarop die aandacht van het Va- ticaan te vestigen, en bovendien te her inneren aan het destijds uitdrukkelijk te kennen gegeven verlangen, dat de te be noemen vertegenwoordiger van het Vatd- caan, evenals tot dVisver, geen aanspraak zou kunnen maken op voorrang boven de bij Harer Majesteit'» Hof geaccrediteerde gezanten van vreemde mogendheden. De minister meent niet stilzwijgend de uitspraak voorbij te mogen laten gaan van die loden, die in het optraden van den Internuntius een logisch gevoilg za gen van de aanvaarding door de Staiten- Generaal ten vorigen jare van het voor ste! der Regeering tot instelling van een Nederlandsch gezantschap bij het Vati- caan. Voor zoover tegen dat optreden be denking gekoesterd wordt, kan, wanneer het gebeurde tot zijn werkelijke afmetin gen wordt teruggebracht, en objectief be schouwd wordt, daarvan het Vatican» geen grief gemaakt worden in den door die leden bedoelden zin. Inzake den ecomomisohen voorlichtings dienst is in overleg met dien minister van Landbouw onlangs besloten een gemeen schappelijk bureau van de beide afdee- Imgen in te stellen, dat zal ressorteeren onder de beide afdedingschefs en waar aan door elk hunner enkele ambtenaren zullen woTden gedetacheerd. In dat bu reau zullen de inkomende aanvragen om inlichtingen en de uitgaande inlichtingen geconcentreerd worden, hetgeen ten ge rieve van het publiek zal kunnen strek ken. DE EX-KEIZERt.i Vrijdag j.l. vierde de ex-ke/zer zijn verjaardag. Verschillende bloem stukken. werden reeds vroeg op huize Doom aangeboden. Voor deze gelegen heid waren de zuster van den ex-kcizer vorstin van Solras en zijn broeder Heinrich van Pruisen overgekomen- Den volgenden dag bracht de ex- keiser een bezoek aan de familie de Beaufort. RIJKSPAARDEN IN BRUIKLEEN. Het Tweede Kamerlid do heer Ter Hall heeft don minister van Oorlog ge vraagd, of dezo het niet geraden acht, met het ia bruikleen verstrekken van Rijkspaarden aan burgers te eindigen, nu reeds meerdere gevallen van mishan deling dezer dieren gesignaleerd werden. Het Internationaal Gerechtshof. Op de eerste verdieping van het Vredespaleis zijn thans lokalen in gereedheid gebracht voor blijvend gebruik van het Permanent Internationaal Gerechtshof. BEDELARIJ EN LANDLOOPERIJ. In 't Tijdschrift voor armwezen, maat schappelijke hulp en kinderbescherming behandelt de heer Gerth van Wijk te Veenhuizen het vraagstuk der bedelarij en landlooperij. Hij schrijft o.a.: Wio op de grooto wegen van ons va derland geen vreemdeling is, wie op merkzaam onze groote steden doorwan delt, wie onze fabriekscentra, maar ook de meer afgelegen streken bezoekt, waar vroeger veenarbeid of landbouw de ze kere middelen van bestaan vormden, doch waar nu geen of slechts weinig werk is te vinden, dien bekruipt zeker niet ten onrechte de vraag: Waar moet het hoen? Daarom moet er wat gedaan worden ter voorkoming, veel gedaan worden, op dat zij, die noch door geboorte of erfe lijke belasting, wij zouden haast zeg gen onherroepelijk voorbestemd zijn om tenzij buitengewone omstandigheden in hun leven verhinderend ingrijpen in den grauwen etoefc van bedelaars en Isndloopers te worden ingelijfd daarvoor mogen worden bewaard. Hun, die thans economisch de wereld regeeren zouden we willen toeroepen: Talmt toch niet om middelen te zoeken, die onze ontwrichte maatschappelijke toe standen weder eenigszins in het rechte spoor kunnen brengen. De levens van honderduizenden staan op het spel! En dan, fabrikanten, landbouwers en gij, die op eenige wijze werk kunt verschaffen: Doet het! Daarvoor zullen broede, breede rijen u dankbaar zijn! Voorkomen is be ter dan genezen! Of allen dan willen geholpen worden? Zijt ge dan zoo'n idealist, hoor ik reeds vragen, dat gij zoudt meenan, dat èn bedelarij èn landlooperij zouden verdwij nen van onze wegen en onze straten, als er maar werk was? Neen, dat niet, maar toch meen ik als axioma te mo gen poneeren: Duizenden zullen worden gered, als hun tijdig de hand wordt toegestoken. __EEN MISPLAATSTE HAP. Vrijdagnamiddag, toen tal van personen bij de tramhalten op den vluchtheuvel van het Muntplein te Amsterdam op de verschillende trams stonden te wachten, sprak, zoo vertelt de „Tijd", een jonge man, als heer gekleed, een tweetal jonge dames aan. De meisjes waren hiervan blijkbaar niet gediend en toen de jonge man, dia 'n gek figuur sloeg, tot haar bleef praten, draaide het meisje, tot wie hij sprak, zich een weinig van hem af. Plotseling greep hij haar vast, omhelsde haar, zoodat 't meisje gillend achterover op den grond viel. De aanrander bleek haar tot bloedens too in den nous te hebben gebeten. Hij liep weg, maar werd enkele meters verder gegrepen door om standers, die den verkeersagent vroegen den jongen man te arresteeren. Toen de agent hem enkele vragen stelde, sta melde hij, doodsbleek wordend en al3 op 't punt in zwijm te vallen: „ja, neem me maar mee, neem me maar mee, ik heb 't gedaan." Ondersteund door den agent en bur gers werd de aanrander naar het politie bureau Singel gebracht. De jonge dame was inmiddels het relletje ontvlucht, bleek echter ook buiten zich zelf, zoo dat een inmiddels aangekomen andere agent haar met baar gezellin naar het zelfde politiebureau moest geleidon. Het geval speelde zich binnen enkele oogenblikken af, zoodat de meeste om standers niet eens bemerkten, wat er gebeurd was. AANSTAANDE VERBETERINGEN? Volgens het „Huisgezin" is de directie der Nederlandsche spoorwegen voorne mens gedurende de zomermaanden tegen verlaagde prijzen zomerbiljetten te doen afgeven. Ook zal met de invoering van de zo merdienstregeling de rijtijd van do trei nen op sommige baanvakken worden be kort. EEN TOCHT OVER DE WADDEN. Uit Hollum wordt aan het „N. v. d. D.„ gemeld. De beide personen, die Woensdag met de brievenpost van Nes (Ameland) over de Wadden naar Holwerd zijn geloopen, kwamen gisteravond te half zes met de mail van 0 dagen op het eiland aan. Postpakketten bleven achterwege. De heenreis ging met vrij wat moeilijkheden gepaard, daar zij telkens door het ijs trapten. Zij waren tot de middel toe nat. De terugreis volbrachten zij verge zeld van 5 passagiers, die op overtocht to Holwerd wachtten, waaronder een vrouw van 60 jaar, droogvoets. Ze zijn beide keeren 41/» uur onderweg geweest. EEN NEDERLANDER TE NICE GE ARRESTEERD. Een Havas-berieht uit Nice meldt dat daar een Nederlandsch onderdaan, Nilly Scott, gearresteerd is, die beschuldigd wordt van verduistering van 60.000 francs afkomstig van den verkoop van juweslen, die hem ter hand gesteld waren door Scharp, den zoon van een handelaar te Amsterdam, die onlangs zijn ouders ver laten zou hebben, met medeneming van ju wc! on ter waarde van 800.000 francs. EEN MISLUKTE AANSLAG. Zaterdagmiddag werd op het kasteel Singraven, te Donekamp (O.) aangebeld door iemand die zich uitgaf voor een marechaussee in politiek en dio de alleen thuis zijnde mej. Laan mededeelde, dat vermoedelijk dien avond eon aanslag zou gepleegd worden bij het kasteel. Verder zeide hij nog, rlat; agenten van politie opgesteld waren i zij niet bang lioefdo te zijn als zij hoj.,.j schieten. Daar mej. Laan alleen thuis was (haar broer was naar een begrafenis) waarschuwde zij toch den dichst bijwonenden opzich ter. 's Avonds om 7 uur werd er weer gebeld. Do opzichter deed open en zag v>n man in mavechausseetenue. die eer revolver op hem gericht hield. Toen de marechaussee den opzichter zag rende hij weg. Waarschijnlijk had hij een aanslag willen plegen op den eigenaar van hot kasteel. De politie zoekt den dader. HET IJS. In de vaart tusschen Muiden en Kaar den is een van Amsterdam komende rao. torboot, geladen met bout en voor Bus- sum bestemd, door den lagen waterstand aan den grond geloopen, tengevolge waar van de vier motor pak schuiten, Donderdag avond in weerwil van het vele ijs nog van Bussurn vertrokken en zouden trachten Amsterdam te bereiken, den tocht niet konden voortzetten. De beurtschippers zulten tot heden Maandag op wassend water wachten, of dan andere maatrege len moeten nemen, om verder Ie komen. Een vrouw en twee kinderen van 2 en 4 jaar zijn van het op Schiermonnikoog gestrande vaartuig „Zeemeeuw'' gered. Kapitein Drenth is door Voogd van Rot tum gered. De schipper en de stuurman zijn nog aan boord. Uit Kampen wordt gemeld De pogingen om de postboot „Eiland Urk" tuscshen de hoofden in veiligheid te brengen zijn door de Urkers opgegeven. Men heeft het echter zoover weten te krijgen, dat de boot vóór den mond der •haven ligt, in stevige verbinding met den wal. Getracht zal worden van af de Noord westelijke punt van het Kamper Eiland de post per ijsvlet via Schokland naar Urk over te brengen. Steeds een zwaar 'eb ge vaarlijk werk! Tegenover Ilattum zitten op IJsel drie booten de „Nederland"', de „Nijverheid" en de „Paul Ivruger" in bet ijs bekneld. Men is druk doende te trachten de booten in het Apeldoornsche kanaal te brengen. BRAND OP STAATSMIJN EMMA. Donderdagnamiddag om twee uur klonk onheilspellend de sirene van staats mijn Emma: het brandsignaal. Door kortsluiting was brand ontstaan in het transformatorgebouw, waaruit rook op steeg. Het blusschingswerk had na ruim een uur het gewemschte gevolg. Doordat het schachtvervoer was stop gezet, kon den de arbeiders van den juist om dien tijd beëindigden morgendienst niet per liftkooi naar boven komen; velen hunner maakten gebruik van de ladders. Ongerust over het lange uitblijven der hunnen, be gaven meerdere vrouwen zich naar de mijn. Tegen vier uur kon het schachtver voer weer zijn geregeiden gang gaan. Te gen ruim 7 uur was de stroomleiding weer hersteld. ROOVERS AAN 'T WERK. Te Veele, gemeente Vlachtwedde, hoor den in den nacht van Donderdag op Vrij dag de weduwe Roelf Velema en haar huisgenooten rumoer bij het kippenhok. Bij onderzoek bespeurden ze daar nie mand. Toen de weduwe en haar schoon zoon teruggingen, stonden plotseling vier mannen voor hen, gewapend met revol vers en met zwarte lappen voor bun ge zicht. „Je geld of je leven'', riepen zij. De sleutels der brandkast werden toen gege ven, doch de roovers vonden slechts elf gulden. Daarmee en met een zijde spek gingen zij op de vlucht. De justitie heeft een onderzoek inge steld. Van de daders is nog geen spoor. („Hbld".) DE ARBEIDSWET 1919 EN HET BOUWBEDRIJF. Verzoek om verlenging van den arbeidstijd. Door den Nederlandschen Aannemers- bond is aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin verzocht wordt: lo. Bij algemeenen maatregel van be stuur onverwijld voor het geheele bouwbe drijf oen uitzonderingsregeling vast te stel len, krachtens welke voor dat bedrijf een arbeidstijd van 10 uren per dag gedurende de wintermaarden wordt mogelijk gemaakt. 2o. Bij algemeenen maatregel van be stuur onverwijld builen werking te stellen art. 2 lid 1 sub C der arbeidswet 1919, waardoor het bouwbedrijf en de onder dit bedrijf vallende arbeidsverrichtingen wor den gebracht buiten het begrip: „arbeid in fabrieken of werkplaatsen" en mitsdien daarvoor van toepassing wordt art. 10 der Arbeidswet 1919, waarbij een arbeidsduur van 10 uur per dag en 55 uur per week is toegestaan. 3o. Uit hoofde van economische noodza kelijkheid aan alle ondernemingen in het bouwbedrijf een algemeene overwerk-ver- gunning te verleenen voor een nader in over leg met de betrokken organisaties van werkgevers vast te stellen duur tot een mini mum van 3 jaren. Adressant wijst er ten slotte op dat, waar de termijn voor opzegging der tusschen werkgevers- en werknemers-organisaties in het bouwbedrijf gesloten collectieve arbeids overeenkomst op den eersten Februari a.s. verstrijkt, een spoedige beslissing op de hiervoren in overweging gegeven voorstellen alleszins noodzakelijk is. Loonsverlaging in het houtbedrijf De groep „Isea" van den Houtbond heeft aan de combinatie van werknemers in het houtbedrijf het collectief contract opgezegd. Zij acht een bespreking noodzakelijk. Toch wil men, schrijven zij, een verla ging der loonen zoo dragelijk mogelijk maken, en zal u dus worden voorgesteld, met ingang van Maandag 6 Februari a.s. de loonen der ongeschoolde arbeiders met 10 pCt. en die der geschoolde arbeiders met 5 pCt. te verlagen, opdat de vermindering van het weekloon (in guldens uitgedrukt) van de geschoolden in elk geval niet meer zal bedragen dan die der ongeschoolden. Dit schrijven is in een besturenvergade- ring der werknemersorganisaties behandeld. Algemeen waren die besturen van mee- ning, dat er thans geen motieven aanwezig zijn die een loonsverlaging in het bedrijf kunnen billijken. Besloten werd aan da uitnoodiging van de werkgevers om op Woensdag 1 Februari met hen deze kwestie te bespreken, gevolg te geven. SLAPTE. Te Utrecht heeft de directie der druk kerij van Boekhoven haar parsoneol de keus gelaten tusschen ontslag van 1/3 van het personeel of allen 12 uur per week minder werken. Het personeel nam het voorstel betreffende den korteren ar beidsduur niet aan. Zeer waarschijnlijk zal dus tot ontslag worden overgegaan. AFGEWEZEN. De Federatieve Bond van /Wwlars in het Bruinkool- en Mijnbedrijf en hei. Dag. Bestuur van het N. A 8. hebben de door do mijndirecties voorgestelde loonsverlaging onvoorwaardelijk afgewe zen. R. K. V. Z. Secretaris P. J. Blesgraaf, Bakenesser gracht 32, Haarlem. A.s. Donderdagavond 8 uur jaar vergt dering in de zaal der St. Joseph Ge ze. len Vereeniging, Jansstraat 59. Vanwege de belangrijkheid der verga dering, aller opkomst dringend gewensoh' 1 A. R. K. A. V. 2—V. A. F. C. 1 N. Molenaar S. D. E. 1Wilskracht 2 C. Smit. Willem Ehggert 1V. I. C. 1 J. Schne) ders. De Meer 1Zwaluwen 1 J. Salfischberget 1 B. Leonidas 2—D. H. L. 1 N. v. Wijk. Excelsior 1V. V. S. 1 W. Schimmel 1 C. R. K. H. V. 1—H. B. C. 2 N. Heijting. V. A. F. C. 2—S. D. O. 1 C. Schneider. Damiaten 1Concordia 1 G. Kruijver, Westen 1—R. K. V. Z. 1 Th. Hijnen. 2 A. N. E. A. 1R. K. A. V. 3 A. Spierings. 2 B The Unity 1—G. V. A. 1 terr. G.V.A B. Schut. Zwaluwen 2D. O. S. S. 2 J. Schutte. 2 C. L. en S. 1Rohda 1 F. Thoms. D. V. S. 1—D. O. N. K- 2 L. Ruiterman. Neeriandia 1Wilhelmus 2 A. Bizot D. H. L. 2Graaf Willem 3 A. F. Witjen' Edoh 1 Vios 1 L. Bianchi. 2 D. Geen wedstrijden. 2 E. S. D. O. 2Kinheim 1 J. Klunne* Westen 2—-Damiaten 2 1 uur F. J. Walie kers. 2 F. S. J. C. 1—N. V. C. 1 J. Righard v. G. 3 A. Wilskracht 4P. V. C. B. 1 12% uut P. Veen. V. I. C. 2—N. E. A. 2 H. v. d. Laan. G. V. A. 2—S. D. Z. 1 12% uur B. Schut 3 B D. V. S. 1Zwaluwen 3 J. J. Kuijl, R. K. A. V. 5—H. M. S. 1 1 uur. G. Etn. meikamp. The Victory 2De Meer 3 E. de Gruijter, 3 C. A. D. O. 2—S. D. E.' 3 A. Winter. Unity 2S. V. A. I terr. S. V. A. P. Lan- gendijk. 1 uur. V. V. Z. 3—V. A. F. C. 3 G. Neelen, 3 D. Neeriandia 2D. H. L. 3 12% uut A. Bizot. Rohda 2Blauwzwart 1 J. Koelewijn V. V. S. 3—Edoh 2 H. J. de Bueget Vios 2Wilhelmus 3 W. v. Rooy. 3 E. Olympia 3Excelsior 3 Balk. 3 F. Amicitia IS. J. C. 2 J. Ferdolage. A. W. 1—N. V. C. 2 J. J. Verzijlbergen Concordia 2Lisse 2 L. J. Floris. 3 G. R. K. V. Z. 2—S. D. O. 3 J. Gomes. Geel Wit 1 Kinheim 2 B. Platte. R. C. IJ. 2Victrix 1 C. H. Maks. 4 A. A. D. O. 3—S. V. A. 2 12% uur. Th. Leeuw. 4 B. Z. P. C. 1—V. V. A. 2 A. Emmelkamp. P. V. C. B. 2V. V. Z. 4 E. Schrandt. 4 C. D. O. S. S. 4—Wilskracht 5 12% uui P. Morsink. V. I. C. 3De Meer 4 J. Brosse. V. V. Z. 5—R. K- A. V. 6 12% uur J. Neelen. 4 D. H. M. S. 2—G. V. A. 4 1 uur. W. v. Mid den. Victory 3-D. V. S. 2 1 uur de Gruijter. P. V. C. B. 3—-Constantioes 1 12% uur. E. Schrandt. 4 E. V. V. S. 4—L. en S. 2 12% uur P. v. Adrl- chem. Wilhelmus 4—H. D. S. 1 A. Smit. Blauwzwart 2D. V. S. 2 H. Klaus Quick Step 1—D. H. L. 4 J. Jansen, 4 G. Geel Wit Geel 1—S. F. C. 1 J. Kliite 4 H. Excelsior 5—D. O. S. 3 12% uur B. de Raay. Zilk 2—Westen 3 C. v. d. Klugt. Concordia 3—R. K- V. Z. 3 1 uur W. Bergman. Lisse 3Geel Zwart 3 P. v. Duin. 4 K. S. D. O. 5—Kinheim 3 I uur G. Beentjes W. F. C. 3—Damiaten 3 C. v. d. Goes. R. K. V. Z. 4—Amicitia 2 1 uur. J. Gomes Aanvangsuur. Met ingang van 5 Februari a.s. zullen die wedstrijden, waarbij geen aanvangs uur vermeld staat, aanvangen te hall drie (2%) uur. Overreden en gedood. Door een van Amsterdam komenden sneltrein is Vrijdag avond! nabij het station Alkmaar overre- den en gedood de wisselwacbter Zwanen burg, oud 6o jaar. Hij was gestruikeld over- een wissel juist vóór dien trein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6