GEMENGD NIEUWS. KORTE BERiGHTEN. SP0RT EN SPEL VOETBAL. KUMST ËïTkEMNïS. HANGEL ËN:ÏMV£RHEID. ORDE m AREESD. STOOMVAARTLIJNEN. Tot zoover de voorlichting ons heden in der haast van verschillende zijden en langs gestoorde telefoondraden gegeven. dcooc. Wanneer de harlstoahia:) zwlcn zijn bekoeld en de geschiedenis van Z. H. Beneddetu» XV zal worden geschreven, zal ■eerst ten v-oHe blijken, wat hij inzonder heid tot verzachting van het lot van de lijdende menscbheid deed. Uit den grond van ons hart sluiten wij ons dan. ook gaarne aan bij de ontelbaar velen die Zij ne Heiligheid met dankbaarheid herden ken en wie rijn verscheiden met leed ver ruit." Vervolgens verzoekt de VOORZITTER de hoeren d'Aumale van Hardenbroek, De Boer en Blomjous zitting te nemen in de commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van bet nieuwbenoemde lid van Friesland E. J van Weideren baron Ren ders. Na een Icorle pauze brengt de heer D'AUMALE VAN HARDENBROEK •verslag uit van het onderzoek1. Bestolen wordt tot toelating van het nieuwbenoemde lid. De heer VAN WELDEREN BARON RENGERS wordt binnengeleid en legt de vereischte eed-en af. DE HEER MICHIELS VAN KESSENICH. De VOORZITTER doet voorlezing van een juist binnengekomen telegram, mel dende hel overlijden van den 'heer Micluels van Kcssenich. Spreker wijst er op, dat <lit geacht medelid in 1899 in do Kamer kwam ais afgevaardigde voor Limburg. Wanneer wetten in behandeling kwamen die land bouwbelangen becogdien, dwn inzonderheid was hij in zijn element. De leden der Kamer, die in 1913 een reis door Limburg maakten en door hem over den landbouw en veeteelt dor provin cie Limburg werden ingelicht, zullen zioh nog wel het enthousiasme herinneren, vaarmee hij de tentoongestelde paarden liet voorbrengen en verder overal het beziens waardige aanwees. Voor de verbetering der verkeersmiddelen van Limburg werkte hij bijzonder ijverig; de slechte toestand van de Maas was hem een doorn in het oog Betreuren wij dan ook zijn dood, zoo eindigde -spreker, zeer gaarne zullen wij ons den jo violen, vriendelijken man her inneren, die er ook steeds naar streefde, de goede tradities in de Kamer boog te houden en daarin zelf voorging." Daarna deelde de voorzitter mede, dat ie centrale sectie besloten heeft mor gen de ontwerpen op de Grondwetsher ziening te doen behandelen en Donder dag in openbare vergadering in behan deling te nemen de nieuwe regeling van den Dienstplicht. Vervolgens werden zonder stemming aangenomen de wetsontwerpen tot na dere aanvulling on verhooging van de Surinaamscho begrooting voor 1921, o.a. betreffende voorschotten aan landbouw ondernemingen met koffie- of cacao-aan- plantingen en verdere wjjzigingen en ver hooging der begrooting van uitgaven en middelen van Ned. Indië voor 1921. Met 21 tegen 9 stemmen werd beslo ten het wetsontwerp van kwijtschelding aan Mas Agoes Achmed van eene den lande aankomende vordering betreffende >en aanbesteding van rijst van vóór den oorlog, van de agenda af te voeren, in afwachting van nadere inlichtingen. Dit wegens bezwaren tegen die kwijtsohel- ting. „BLANK EN BRUIN." Plaats van handeling: voorbaloon van een aanhangwagen van lijn 3 in den Haag. Bij de eerste halte bestijgen een jeugdig dienstmeisje en een baboe de tram, de laatste torst een paar groote pakken en manden, waaruit wat bussen en flescthjes Tuilen alsmede een haarborstel. Klaarblij- selijk dus een baboe, die verhuist. De baboe hurkt neer. Werpt achteloos haar hoed af, wellicht een afleggertje van „mevrouw". Sirijikt zich dan moeizaam over 'l voorhoofd en over de blauw-zwar- te haren. *t Dienstmeisje kijk't meewarig, met 'n tikje spot, op 't baboetje neer. Op mijn traag, of ze ziek is, waar ze zoo zucht achter haar hand, zegt ze: „ze gaat naar andere menschen, de menschen waar ze nu was, zijn vanmorgen naar InddS gegaan. Ze huilt erom, maar ze komt toch bij veel aardiiger menschen. De oude mevrouw mopperde altijd zoo...." Ze is dus niet ziek gelukkig. Een oogenblik stilte. Dan schrik ik op, heel plotseling. In mijn ooren klettert een stroom van harde, vreemde klanken. Ik zie op. Een 'heer, die pas op 't baloon ge- toomen is. richt zich in H Maleisch ik boud 't er ten minste voor tot die ba boe. Ik luister, maar begrijp er natuurlijk niets van. In vraag en antwoord hoor ik ech'ter 'n paar maai: aspirien. Dus toch wèl ziek. Ik kijk den 'heer maar aan. Wil nu zijn gebaren en uitdrukking der oogen lezen. Daarin zi't meelij, het is onmiskenbaar. Op de Groenmarkt stappen ze uit, de twee. Tabé, zegt het vrouwtje. Tabé, ant woordt de mijnheer. Dan, een vraag in mijn oogen lezend, valt hij uit: „Dat mensoh is weer gewoon geëxploiteerd, schande! Omdat wee meisjes 's morgens vroeg in bed graag 'n kopje thee krijgen, nota bene om zes uur, moest die stakkerd om vijf uur hitèr bed uit. En dan ver wonderen zulke lui er rich nog over, als ze 'n por in d'r maag krijgen.alsof ze het vaak niet aan zioh zelf te daniken heb. ben, dat 't dienstvolk hen Mét. Meer zei hij er niet van, want nu was 't zijn beurt van uitstappen. Maar gedurende mijn verderen rit kon ik toch niet nalaten mot groole deernis te denken aan 't bruine vrouwtje dat ver van haar moederland, in den barren HoHandsahen winter, de taak barer dienstbaarheid vervuld heeft „voor weinig loon en veel ondanks." (Ned.) OP WEG NAAR, BEZUINIGING? Men schrijft aan „do Rott." Er gaat een algemeeno roep uit naar bezuiniging op allerlei gebied. Do Regeering wenscht ook „an dien roep gehoor te geven, waarom het dan ook menigeen verwondert, dat z nalaat te bezuinigen, waar zulks toch o.i. zoo gemakkelijk kon geschieden. In dit ver band denken we onwillekeurig aan hot rijksopvoedingsgesticht te Montfoort. Toen in den mobilisatietijd aan de grens schier alles smokkelde, werden de meis jes, die zich daaraan schuldig maakten, veroordeeld tot verblijf van hoogstens één jaar in een tuchtschool. Nu het smok- kelkwaad niet meer zoo permanent is als in den mobilisatietij', r.jn er r.i ge noemde inrichting to Montfoort ai ge durende moer dan één jaar pl.m.... 25 meisjes. Voor dit aantal is nog oen ge heel corps ambtenaren aanwezig. Om te beginnenoen directrico met een vièr- of vijftal van Rijkswege aangestelde vrou welijke opvoedkundigen. Voorts een tuin man en een gediplomeerd boekhouder, die den geheelen dag aan do inrichting verbonden zijn. Er zijn twee geneeshee- ren aangesteld tegen vast salaris: een ge woon geneesheer en een psychiater, die van uit Zeist wekelijks een dag in Mont foort op de inrichting vertoeft. Een pre dikant uit Woerden is aangesteld om godsdienstoefening en catechisatie te hou den op Zondag. Hij reist hiertoe op Rijkskosten. Een R. K. geestelijke en een Israëliet zijn aangesteld voor Rocm- ache en Joodsche verpleegden. Een Rijks bouwkundig opzichter brengt elke veer tien dagen een bezoek aan do gebou wen om te zien of herstel van noode i3. Omdat Montfoort niet aan den spoor weg gelegen is, geeft het Rijk bovendien aan de dames nog oen vaste som aan reiskosten naar Woerden of Utrecht. Wat aan voedingsmiddelen enz. be steed wordt, laten we maar buiten be sprekingen. Men weet nu in elk ge val hoe bijzonder goed voor deze „re- geeringsmeisjes" wordt gozorgd. Waar er meer dergelijke inrichtingen in ons land zijn, oppert men onwille keurig do vraag, of deze 25 meisjes niet naar een grootore inrichting zouden kun nen worden overgebracht, wat een reu- zenbesparing zou kunnen opleveren. Dat het Rijk in een afgelegen plaats als Montfoort een zoo kostbare inrich ting voor zoo'n klein aantal verpleeg den in stand houdt, wijst o.i. weinig in de richting van bezuiniging. BRAND AAN BOORD. Maandagochtend ontstond door het vlam vatten van met toer gemengde kurk- poeder, dat dient om de wanden tusschen koelkasten op te vullen, brand aan boord van het dokkende stoomschip „Bali" der Stoomvaart-Mij. Nederland te Amsterdam. Hoewel zich de brand door de hoog oplaaiende vlammen ernstig liet aanzien, kon de gealarmeerde brandweer met één slang der drijvende brandspuit „Jason" het vuur overmeesteren. NA TIEN JAAR. Een twintig-jarig persoon te Ooevorden kreeg plotseling zulke oorpijn, dat hij zich terstond onder geneeskundige be handeling moest stellen. De dokter die terstond overging tot het inspuiten van zijn oor ontdekte in het oor een stukje griffel hetwelk hij daaruit verwijderde. Precies tien jaar geleden was dit stukje griffel door een schoolkameraadje in het oor gestopt. („Stand.") HET KIENVERBOD. Ondanks de veroordeeling door den kan tonrechter wegens kienen, zijn een drie tal caféhouders te Eindhoven op advies van hun verdediger voortgegaan met ge legenheid tot kienen te geven. Zij zijn andermaal veroordeeld. Er waren 180 kie ners aanwezig. VAN EEN HELD TER ZEE. De schipper van de voormalige Briel- sche reddingboot Bastiaan 't Hart, be kend om zijn stoute reddingen op de Maasvlakte, zooals in 1884 van de Lit- tlebeck, in 1886 van de Olivier Ma deleine, is 1.1. Zondag na een zeer kort stondige ongesteldheid te Oostvoorne overleden. Heel wat menschen heeft hij het leven gered en als erkenning had hij dan ook zoowel van buitenlandsche staten als van zijn vaderland allerlei me dailles en getuigschriften. Daar moest men eigenlijk door een toeval achter ko men, want 't Hart sprak er nooit van. Geheel zijn ervaring in de letterlijke be- teekenis van het woord en de krachten van zijn stoer lichaam wijdde hij aan het reddingswerk. Gelukte dit, dan achtte hij zich meer dan beloond, bij mislukking trok hij het zich als iets persoonlijks aan. In het laatste gedeelte van zijn leven had hij op het strand van Oostvoorne een ververschingstent en verhuurde bad koetsen. Als badman was hij een zeer populair en gezien persoon en als zoo danig bij de duizenden die Oostvoorne bezochten, bekend. Maar altijd hield hij den heerscherskop hoog, en welk een ge zellig causeur ook, niemand zou hot ge waagd hebben hem te doen gevoelen, dat men hem geld liet verdionen. Dan waa het uit, en wel op een geweldige wijze. Hij bereikte den leeftijd van 70 jaar, maar zag er nog uit als een forscho, ste vige eik, als hoedanig hij dan ook ge vallen is. ,C)N. O.") DE EEUW; VAN HET KIND. Eeniigen tijd geleden ontving de gods dienstonderwijzer van een der apenbare scholen te Utrecht een door één der leer lingen van het vijfde leerjaar op eigen initiatief geschreven briefje van den vol genden inhoud: Meneer, Daar iik geen idee meer heb, am op het Gataohedhaci te gaan, heb ik en mijn broertje besloten niet meer te gaan. En gaan wij naar de Zondagschool. (Volgde de naam. van den leerling). Het plan is niet uitgevoerd. Zooveel zelfstandigheid achtte de vader voorals nog ongewenscht. (U. D.) PLEGERS VAN CHANTAGE GEKNIPT. Een forens, die enkele dagen in Am sterdam logeerde werd Maandagavond nadat hij juist het urinoir op den Sin- gei bij de Munt had verlaten aangespro ken door een tweetal .jongemannen, waarvan de een beweerde dat de aange sprokene hem niet nader te noemen voor stellen had gedaan. Het tweetal dreigde de politie te waarschuwen, wanneer hun niet aanstonds een bepaalde som werd overhandigd, waarmee hun stilzwijgen koen worden gekocht. Het slachtoffer weigerde natuurlijk en begaf zich naar zijn hotel, wSaHie-te hij echter door do jeugdige chuutaga-plegers gevolgd werd. Bij het hotel gekomen werd het twee tal br u taal-opdringerig. De aangesprokene, die zioh inmiddels had beraden, verzocht nu een der jon gelui, om hém naar zijn katoor te vol gen, waar de geldzaak zou worden ge regeld. Eenige oogenblikken later zat dit jongmenseh alleen op de kamer opge sloten .Het hotelpersoneel werd gewaar schuwd, om ook den tweede te knippen. Dezo kwam na een kwartier bij den pprticr vragen, waar zijn makker bleef. De jongeman voldeed aan het verzoek om mee naar boven te gaan en zog zich daarop in de lift opgesloten. Nu werd de politie van het bureau Leidscheplein gewaarschuwd, die het tweetal naar het bureau overbracht. Bij fouilleering werd een vrij .groot bedrag aan geld en een aantal gouden sieraden op hen bevonden, wellicht ook van chantage afkomstig. In den loop van den dag werden ze naar 't bureau .Westerstraat overgebracht. („Mdb.") Tegen de Waterleiding. Te Dirks- horn en Kalverdijk (N.H.) hebben bijna alle huiseigenaren aan den gemeenteraad verzocht om vrijstelling van de verplich ting tot aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingsbedrij f Boksen.... per brief. Een meneer ui't Keulen, die zich „Meisterboxer" beti telt, heeft een nieuwe methode voor boks- onderricht uitgevonden, dat gaat namelijk per brief. Hij heet Jack Slim. Nomen est omen? De daders gearresteerd. 't Is de rijkspolitie gelukt, de daders te arrestee- rij van de inbraak in de Boterfabriefc te Boxtel. Het zijn 2 Tilburgers; vermoed wordt, dat het wel een grooter complot zal zijn geweest. Een reinigingskuur. De ontsmettings- 'dterast te Maastricht heeft oen 70-jarige vrouw, die in een verrogaauden staat van vervuiling verkeerde uit haar woning in de Raamstraat gehaald en naar het zieken huis overgebracht ten einde een grondige reinigingskuur te ondergaan. De kamer waarin de vrouw huisde, had meer weg van een vuilniisbelt dan van een woning. De Griep. In het dorp Terivorne (Fr.), waar de ziekte erg heersebt, begint ze kwaadaardig te worden en eischic reeds offers. Ook bij de vroegere epidemie stier ven in dlat dorp «enigen aan deze ziekte. Usongeluk. Te SI ad- H ardenberg (O.), is de 15-jarige S. E., die op de Vecht schaatsen reed, in een wak geraaikt en ver dronken. Brand. Te Biijham (Gr.)is Zaterdag avond door dnbcikeöde oorzaafk afgebrand de groote boerenwoning van den heer J. N. Georgius. De oogst, voorzoover niet ge- dorscht, is mede verbrand. Aan blusschen viel niet He denlken wegens de snelle ver spreiding der vlammen. Gevaarlijk ijs. Op <le Fortgraoht te Den Het der is de 12-jarige de Ruijter door het ijs gezakt en levenloos opgehaald; zijn broertje, die hem. vergezelde, kon den dans nog ontspringen. EEN INTERNATIONAAL T0URN00I TE AMSTERDAM. De ,,N. R. Ort." schrijft: Het bestuur van den Italiaanschen Voetbalbond heeft in beginsel besloten om een eventueele uitnoodiging, om deel te nemen aan een internationaal tor nooi, in den loop van dit jaar to Am sterdam te houden, te aanvaarden. Eenige toelichting behoeft dit tele gram wel. Het denkbeeld van een groot inter nationaal tornooi in Amsterdam is niet nieuw. Verleden jaar kwam 't aan de orde en zou het tot stand komen door een particuliere commissie, waarin vele vrienden van en belanghebbenden bij de Maat. Het Nederlandsche Sportpark betrokken waren. Naar mon zich herin neren zal heeft het bestuur van den N.V.B. toen van weinig medewerking blijk gegeven en het heeft zioh op 't standpunt geplaatst, dat een dergelijke onderneming niet van particulieren moest uitgaan, maar bij het bondswerk be hoorde. Het denkbeeld heeft men evenwel niet losgelaten en informaties, die wij na ontvangst van dit telegram hebben in gewonnen, stellen ons in staat 't vol gende mede te deelen: „Inderdaad bestaat 't plan om, waar schijnlijk in September ,een internatio naal tornooi te Amsterdam te houden, De heer Hirsohman zal, wellicht met eenige internationale scheidsrechter3, een regelingscommissie vormen, die met den heer Verwoerd, namens den N.V.Bi, del plannen nader zal uitwerken. In do bedoeling zou het dan liggen om acht naties tof dit tornooi toe te laten De eventueele baten zou men willen reserveeren voor de organisatie van de Voetbal-Olympiade in 1928. Men was al doende de verschillende naties, die mep gaarne ouder de deel nemers zou aantreffen te polsen over de mogelijkheid van haar deelneming." Onzerzijds nog enkele opmerkingen, zoo schrijft, het blad verder. Iedereen zal het plan natuurlijk toe juichen, vooral als het' van den N.V. B. uitgaat. Beginnen particulieren zul ke ondernemingen dan is men altijd wel een beetje hub "rig of soms particuliere of financieelo bolangen aan de onder neming ten g.o.idslag liggen. Thans is dat uitgesloten; het doel ia goed en nuttig. Af het slagen zal is een tweede In ieder geval make men haast, want lang vooruij regelen da landen al hu» i internationale programma's. Uit biv«;i- Staand telegram blijkt bronwel, da.; men niet stil zit en dat men voorzichtig te werk gaat ,door n.l. eerst de landen te polsen. Dit lijkt ons de besto me thode. Men kan den feitelijk, voordat de officieele inschrijving opent, al we ten, door officieuse onderhandelingen, wie de acht deelnemers zullen zijn. Dezo tactiek is, in verband met den na-oorlog, helaas nog steeds .geboden. Een ander punt, dat ons, bjj vluch tige overdenking terstond te binnen schiet isde financieele opzet. Men zal de landen hun volledige reis- en verblijfkosten moeten vergoeden. Men krijgt binnen één week zeven wedstrij den, waarvan Nederland er ten min ste één en ten hoogste drie kan spe len. De wedstrijden van Nederland zul len zeer trekken, maai* zou 't publiek ook wel komen kijken naar ItaliëNoor wegen of naar SpanjeDenemarken, vooral als het toch al gevaar loopt 'n overladen voetbalmaag in die week te krijgen Nog tal van kwesties zullen zich voordoen, ontzettend veel moeilijkheden zal men te overwinnen hebben. Maar wat nood? Er is hier iets moois te doen. Nog nooit heeft een dusdanig tournooi plaats gehad. Laat Nederland or de pri meur van hebben en laat de N.V.B. er zijn goeden naam op de wereldmarkt door versterken. DE STAGNATIE. 1 Do groote stagnatie in do afwerking van het voetbalprogramma houdt de ver schillende honden, zoowel den N.V.'B* als de plaatselijke voetbalbonden, al ge- ruimen tijd bezig. Er zijn natuurlijk verschillende plannen om uit de impasse, waarin men geraakt is, te komen. Zoo overweegt een be kende plaatselijk© voetbalbond om een voudig do kampioenschappen over twee seizoenen te laten leppen. De N.V.Bi zou dit niet kunnen doen: dat zou te veel tegenkanting van de zijde der ver- eenigingen geven. Zaterdagavond, toen het bestuur van den N.V.B. in den Haag vergaderde, heeft dit punt cn> de agenda gestaan.- Men heeft o.m. besloten om de oefen wedstrijden voor het Nederlandsch Elf tal niet te houden en ook de districts wedstrijden dit .jaar over te slaan. Gelijk men zich herinneren zal, heeft „De Sportkroniek" onlange dit voorstel met warmte aanbevolen. WORSTELEN. Ifaarlemsche Athletiek en Worstelciub Door Oefening Kracht". Zaterdagavond 28 en Zondag 29 Janu ari gaf de Aimterdamsdh-e Atihtefi-ak- ie» W-orst-elolub K. D. O. een twee-daag-sdhe» tnaitóona-len wedstrijd in worstelen en ge wichtheffen, in „Handwerkers Vrienden kring" te Amstendam. Aan -d-eze wedstrijden namen ongeveer 220 atlhleten deel, uit alle oorden van ons land. „Door Oefening Kraöhit" -te Haarlem Ihad 7 dtednemiers afgevaardigd, weüko met een ongekend succes aan de wed strijden hebben deelgenomen. Zaterdagsavonds werd begonnen met-de 2e f tiering vedergewidht gerwicihlilieffen. irn welke afdeding de beer H. M. Wolf -dien lien prijs verwierf met 170 pond sto-o- iten, en 120 pondf drukken rechtstandig in sluitstand; D. O. K. ikam nog veel ver wachten van dezen veel beloveniden ücnadhf. In de 2e afdee-lóng maddeng-ewiicht wist de beer N. Vierwind zicb le te plaatsen met 190 pond sltooten en 145 pond druk ken redhistandg in stoitsliamid. Even-eens een mooie prestatie. De heer F. A. A. Moseman -behaalde in doze afdeeïing een 3en prijs, daa/r -hij bef aianvaugsg-ewichit volgens die jury mi-et correct had god-rukt, werd hij van verde re deelneming wait dr-uklkien betreft uitge sloten. Zondagsmorgens am 11 uur werden de wedstrijden voor de le afdeeliogen voort gezet. In de eerste afdee-Iing Mchtgewiiöh-t wist -de heer A. G. Sdh-effer ziïch 1ste te plaatsen, door 210 pond! te slooten on 150 pond te drukken rechtstandig in sluit- stancl. De prijs, zijnde een bronzen beeld- voor den fraaisten stijl gewichtheffen ■werd aan den heer Sdheffer toegekend. 's Zondagsavonds ik-w-am de heer J. Sint in de le afdeeïing zwaar gewiobt worste len. Ook de beer Sint zorgde voor een fraaie overwinning door over zijn con current B. Bon-.ie veld te zegevieren en- beslag te leggen op den eersten prijs- zijnde een gouden -medaille. Door Oefe ning Kracht kan met -trots-ch op haar aülh- le-ten zien, welke zulke fraaie resultaten wisten te behalen, -door 4 eerste en een 3en prijs te winnen. 24 UURS-RIT. De 24 uurs-rit voor wielrijders zal wor den gehouden op 15 en 16 Juli. Vertrek 4 uur n.m. te Amsterdam. De te volgen weg zal vermoedelijk Ioopen over Amsterdam, Utrecht, Woudenberg, Arnhem, Nijmegen (lste rust), 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda Moerdijk, (tweede rust), Dordrecht Rotter dam, Den Haag. Haarlem (derde rust), Am sterdam eindpunt. Met het oog op het groot aantal aanvragen om deelname, dat de com missie reeds bereikte, is de inschrijving van af heden opengesteld bij den -secretaris J. Teilekamp, Rustenburgerstraat 300, Amster dam. De inschrijving bedraagt 3. Voor leden van den A. N. W. B., N. W. B. en de bij deze bonden aangesloten ver- eenigingen bedraagt het inleggeld f 2(50. Inschrijvingen, welke niet vergezeld gaan van inleggeld worden ter zijde gelegd. DE BEHANDELING VAN MISVORMDEN IN ONS LAND. In het „Tijdschrift voor armwezen, maat schappelijke hulp en kinderbescherming", schrijft Dr. Murk Jansen uit Leiden een be langwekkend artikel over de behandeling van misvormden in ons land. Op grond van een vergelijking met 't buitenland met name met Duitschland en Engeland, constateert hij een groote achterlijkheid op dit gebied ten onzent» Duilschhmi! bad in 1916 reeds 04 in rich- ib-gcii voor misvormde kinderen met ruim I 7000 bedden. Dit aantal voorzag echjer on voldoende in de behoeften. Indien in Ne derland de verzorging voor misvormden in gelke mate ontwikkeld ware als in Duitsch land in 1916 zou men 6 a 7 inrichtingen voor misvormde kinderen moeten verwachten met ruim 700 bedden, een aantal, dat dus niet in de behoeften zou kuiïhen voorzien, en slechts de helft zou uitmaken van wat in Engeland als minimum noodzakelijk wordt geacht. In Nederland zijn echter slechts 2 in richtingen, uilsluitend voor misvormden: de J-ohannastichting te Arnhem, met 30 a 40 bedden, de Adriaanslichting te Rotter dam, met 40 bedden. In Friesland is de Corneüastichting le Beelsterzwaag waar on geveer 10 misvormde kinderen opname vin den. In Amsterdam is de inrichting van oen speciala afdeeïing voor misvormden in 't Wilhelminagasthuis in wording. In 't Aca demisch Ziekenhuis te Leiden is plaats in geruimd voor 3 onvermogende misvorm den 't Totaal aantal beschikbare bedden voor misvormde kinderen in Nederland is thans beneden 100 bedden, d.i. naar verhouding slechts 't zevende deel van 't aantal dat Duitschland had in 1916, 't vijftiende deel van wat Sir Robert Jones naar verhouding voor Engeland noodzakelijk acht. Waar 90 pet. der misvormden voor ge nezing of verbetering toegankelijk is, schr. schat het totaal aantal misvormden beneden 15 jaar in ons land op 8880 leidt een betere behandeling tot verhoo ging van de weer- en werkkracht vau een volk. Dat in Nederland de verzorging van mis vormden zoozeer achter slaat bij die in andere landen, wijdt dr. Jansen aan het feit, dat er in ons land geen gelegenheid bestaat voor studeerenden en jonge artsen om zich voldoende te bekwam-en in de be handeling van misvormden, in de z.g. or- thopaedisdie chirurgie. Hij bepleit daarom een afzonderlijke beoefening van dezen tak der chirurgie in op te richten zelfstandige orthopaedische klinieken. Deze klinieken moeten gelegen zijn na bij de steden, zoodat zij gemakkelijk te be reiken zijn; van gas, waterleiding en elec- triciteit kunnen word-en voorzien en fris- sche buitenlucht en zonneschijn bieden. Ten einde dit tot stand te brengen, moet sym pathie van particulieren voor misvormden worden omgezet in daden en moeten rijk, provincie en gemeenten hun steun verlee- nen. Moor 85 jaar. De -ou-d-tooneelspeJer de heer Moor zal op 12 Februari a.s. 85 jaar worden Deize mesbor onzer tooneel- sputers is nog immer helder -van geest en weet ondanks zijn Ihoogen oudordio-m niet -van rusten. Als bewijs van -zijn werkzaam heid moge gekten, dat Moor, die reeds meerdere werken uit het F ran-sch vertaal- idle, momenteel bez-lg is met de overzetting van Racine's „Atihalde." Do vereendging Apollo'' zal den kunste naar huldigen. HANDEL MET RUSLAND. Het „HM." mel-dit, d'ait -de voorzitter van de AlgernVereeniging van im- en expor teurs, de hecr P. W. Bliek, op h-et oogen blik in Londen' vertoeft in verband met de pogingen, die worden aangewend om meer regelmatige Ihamdelsbot rekkingen met Sov- je-l-Busllainid aan te Jc-n-oopen. DE EXPLOITATIE VAN WINDMOLENS. Op de vragen- van het Kamerlid den heer Ter Hail betreffende de exploitatie van windmolens in verband met de bepaling-en dier Arbeidswet en omtrent den afbraak van Nederlandsche molens, heeft de minister van Ar,beid o. m. geantwoord dat om -de bijzon-diere bezwaren te ondervangen, die de combinatie van winid- of water- en krarivtbedrijt' in het m-o-lenaarsvak van de wettelijke beperking van -den arbeidsduur onidterviiind-t, een herziening van de Arbeids wet 1919 niet n-ood-ig is. UIT HET MIJNBEDRIJF. Maandag hield do Contact-Commislaie voor het mijnbedrijf te Heerlen een vergadering naar aanleiding ©ener mis sive van het gemeenteestuur van Kerk- rade etreffende tewerkstelling van worklooze mijnwerkers. Do directies ga ven opnieuw de verzekering dat bij be hoefte aan werkkrachten geschikte Ne derlandfiche arbeiders voorgaan. Met 't oog op den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten der Limburgsche mijn industrie kan tewerkstelling van nieu we arbeidskrachten evenwel slechts in bescheiden omvang plaats vinden. Vervolgens kwomen in behandeling de voorstellen der directies omtrent de loonregeling, die van 1 Maart af zal gelden. Alle afgevaardigden der vakbon den gaven als hun gevoelen te kennen dat de arbeiders, na de aanzienlijke loonsverminderingen die reeds zijn ge schied, deze nieuwe yorlagingen niet kunnen dragen. Vanwege den Nederlandschen en den Neutralen Bond werd het tegenvoorstel dezer organisaties toegelicht, strekkend om de thans geldende loonen en toe slagen tot het einde van dit jaar te continueeren: Indien evenwel loonsver mindering onvermijdelijk zou zijn, dan ware bij do Regeering aan te dringen op ..ujtkeering uit 's Rijks kas van een toeslag op de loonen. De afgevaardigden van den Ohriste- lijken Bond wenschten bescherming van de Nederlandsche industrie tegen bui- tenlandshe mededinging en verlaging der vrachttarieven, ten einde aldus verde re loonsverlagingen te voorkomen. Vanwege den Prot. Ohristelijken Bond werd tegen de voorstellen der directiea aangevoerd dat de arbeiders met groote gezinnen en de kostwinners daardoor het zwaarst worden getroffen. Overigens werd vanwege de bonden ook nu weder betreurd dat zij de nood zakelijkheid dezer loonsverlagingen niet kunnen beoordeelen daar de bedrijfsuit- komsten, met name van do particuliere mijnen, him onbekend zijn. De directies betoogden dat er steeds naar gestreefd wordt de loonsvermin deringen, die nu eenmaal een economi sche noodzakelijkheid zijn, op do meest geleidelijke en voor de arbeiders minst drukkende wijze door te voeren. De -«Hogingen, die than# worden voorge steld, gevoega mj ctio welke reoas zjja ingevoerd, blijven nog aanzienlijk ach ter hij do ouormo lcousdaling bijv. in de Bngelsche mijnindustrie, waar d« loonen van April tot December 1921 in doorsnee met ongeveer 1/3, in sommige districten zelfs met meer dan de helff zijn verminderd. Do directies zijn to gen een loon toeslag uit 's Rijk3 schat kist. Zij gelooven trouwens niet dat oenigo regeering in de tegenwoordige omstandigheden zou kunnen overgaan tof uitkeering van zoodanigen tosslag, wel ke ton slotte toch door do belasting betalers zou moeten worden opgebracht. De vergadering kon na langdurige be raadslagingen niet tot overeenstemming komen, zoodat besloten werd binnen kort opnieuw bijeen te komen. STEUNREGELING AANVAARD. Do R.-K. f ex ti e la rbeid-ersh ond S-init-La-m- berlus heeft de d-oor «ten minister van Ar. bei-d voorgestelde steunregeling voor wenk- loozen aanvaard. BATOE (thuisr.) vertr. 25 Jan. van Belawan. BOETON arriv. 20 Jan. van Amster dam te Batavaia. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) pass. 28 Jan. Gibraltar. REMBRANDT arr. 29 Jan. van Ba tavia to Amsterdam. SALAWATI arr. 27 Jan. van Am sterdam to Batavia. SUMATRA vertr. 29 Jan. van Hamb naar Bremen. ADONIS, van Valencia naar Amster dam, passeerdo 28 Jan. Gibraltar. ÖASTOR arr. 28 Jan. van Kopenha gen te Aarhuus. OLIO arr. 30 Jan. van Hamburg t« Amsterdam. EUTERPE arr. 29 Jan. van Bilbao te Gyon. HÉOTOR vertrok 28 Jan. van Gibral tar naar Antwerpen. HELENA vertrok 28 Jan. van Gal- lipoli naar Tarragona. HERMES vertrok 28 Jan. van Varna naar Smyrna. IRENE vertr. 23 Jan. van Puerto Bar rios naar Kingston. IRIS vertr. 28 Jan. van Gibraltar n. Malta.. JUNO van Rotterdam naar Algiers^ pa-sseerdo 29 Jan. Dungeness. MERCURIUS, van Rotterdam n.d Middell. Zee, pass. 29 Jan. Dungeno.-w NEREUS, vertr. 28 Jan. van La Pal- lice naar Amsterdam. NERO arr. 28 Jan. van Ostende te Granton. OBERON, vertrok 28 Jan. van Salo- nica naar Constantinopel. OBERON vertr. 28 Jan. van Candif te Alexandre. SATURNUS arriveerde van Tripli te Alexandrië. TITAN, van Amsterdam naar Kopen hagen, pass. 29 Jan. Ouxhavon. URANUS vertrok 27 Jan. van Volo naar Malta. ÜLTSSES arr. 30 Jan. van Hamburg te Amsterdam. LIMBURGIA (uitr.) arr. 29 Jan. to Montevideo. RIJNLAND, (thuisr.) vertr. 28 an.J van Santos. ZEELANDIA (thuisr.) vertrok 29 Jan van Lissabon. HOUTMAN arr. 26 Jan. van Austra lië te Batavia. ARES arr. 30 Jan. van Hamburg te Amsterdam. ORYNSSEN vertrok 26 Jan. van Cu rasao naar Puerto öabolla. ORANJE NASSAU vertrok 25 Jan. van Curasao naar Puerto Colombia. VENEZUELA (uitr.) 28 Jan. van Boulogne. VENUS vertrok 26 Jan. van Port au Prince naar Kaan Haïti. BEEUKELSDIJK, arr. 29 Jan. van Baltimore to Rotterdam. LEERDAM, van Rotterdam naar N. Orleans, vertrok 27 Jan. van Corunna. LOOH KATRINE van Rotterdam n. de Pacific kust, pass. 28 Jan. Vlissin- gen naar Antwerpen. MAASDAM, van N. Orleans naar R'dam, vertrok 29 Jan. van Oorunna. NOORDAM, van New-York naar Rot terdam bevond zich 28 Jan. 12 uur mid dernacht op 633 mijl van Scylly. BLOEMFONTEIN arr. 30 Jan. van Hamburg te Rotterdam. JAGERSFONTEIN (thuisr.) pass. 28 Jan. Las Falmas. RANDFONTEIN vertrok 29 Jan. van Hamburg naar Kiel. GOENTOER (uitr.) vertrok 27 Jan van Colombo. li' INSULINDE (uitr.) arr. 29 Jan. 1 uur nam. te Southampton. KEDOE arr. 26 Jan. to Soerabaja. PALEMBANG arr. 29 Jan. van Rot terdam te Leith. RINDJANI (thuisr.) pass. 28 Jan. Perim. SALATIGA, van Australië 1. van Go. nua, naar Rotterdam, passeerde 28 Jan Gibraltar. SINDORO (thuisr,) vertrok 27 Ja» van Cotombor. TERNATE (thuisr.) pass. 29 Jan. nam» Gibraltar. ALOOR (uitr.) arr. 27 Jan. te Monte video. ALBERIO (thuisr.) vertrok 29 Jan. van Bahia. POELDIJK vertr. 26 Jan. van Buenos Ayres naar Rotterdam. WAALWIJK (uitr.) pass. 28 Jan Vlissingen, van Antwerpen. ZUIDERDIJK (thuisr.) vertr. 26 Jan. van St. Vincent. LDOMENEU8 vertrok 26 Jan. van Port Swettenham naar Amsterdam. SARPEDON, van Amsterdam naar Ba tavia tfWT. 26 Jan. te Sabang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6