@£föEfi@e mms. Hmil IM NIJVERHEID. KUNST IN KINMIS. KERK m SCHOOL LEGER EN VLOOT. Begrooting van Bmnenlandsehe Zaken. TWEEDE KAMER. Uit onze Oost. EEN PAAR SCHOENEN VOOREEN UIT BOEK EN BLAD. •zv.aren nagegaan, in hoover daaraan zou kunnen worden tegemoetgekomen. Dit enderzosk heeft hom geleid tot wijziging van de artikelen 24, 62 en 103. Do wij ziging van art. 103 stelt thans vast, het maximum bedrag, dat voor administratie kosten aan de bedrijfsvereenigingen kon worden in rekening gebracht Bij die vaststelling is er van uitgegaan, dat de administratieve bemoeiingen, welke voor de Bank voortvloeien uit de medewer king der bedrijfsvereenigingen 6lechts van geringe beteekenis zullen zijn, zoo- dat een bedrag van f 25.000 geacht zal «üogen worden .genoagzamo dekking dier kosten te vormen. Hoewel de minister er geen overwe gend bezwaar in zou zien, om te vol daan met de algemeens benaming van „landbouwbedrijf" zou hij toch aan be toud der opsomming, waarin een vin gerwijzing ligt opgesloten nopens den dcor den wetgever gedachten omvang der verzekeringsplichtige bedrijven, de voor keur willen geven. Bij het ontwerpen van den algemeenen maatregel zal wor den overwogen of het gewenscht is do in het Yoorloopig Verslag bedoelde be drijven onder deze wet te brengen. Het ligt in de bedoeling van den mi nister do eischen voor toelating zooda nig te stellen, dat ook vereenigingen van niet al te beperkten omvang voor er kenning in aanmerking kunnen komen. 'Tegen het toelaten van winstbeoogen- de vennootschappen op de wijzo als go- Tr.geld in de artt. 51 en vlg. der Onge vallenwet 1921 bestaat bij den minister bedenking. BARON VAN WIJNBERGEN EN HET R.K. VAKBUREAU. Onze lezers zullen zich nog wel herin- tieren de polemiek over een circulaire, door bef R.K. Vakbureau tijdens de No- vcmber-actie verspreid. In deze circulaire kwamen enkele uit drukkingen voor, die laler op verzoek van den Bondsadiviseur in het bisdom Breda cen-igszjns werden gewijzigd. Nadat deze kwestie tusschen het Vak bureau en den betrokken adviseur op de meest vriendschappelijke wijze was go -egeld, kwam eenigen tijd daarna „De Maasbode'' met een bericht, waarin werd medegedeeld, dat de publicatie van de circulaire van het R.K. Vakbureau in de Zuidelijke bisdommen was verboden. Hef R.K. Vakbureau beschuldigde •Jaarop <len heer van Wijnbergen, dat de ze dit onjuiste bericht aan „De Maasbo de" had verschaft, om aan de propaganda van de R.K. Vakbeweging schade te be rokkenen. Baron van Wijnbergen heeft daarop aan het R.K. Vakbureau via pastoor van Schaak medegedeeld, dat deze mededee- lirg onjuist was. Nu Baron van Wijnbergen bij zijn ont kenning blijft en aandringt bij bet Vak bureau om deze ontkenning te publicee- rer, heeft het Vakbureau Baron van Wijn bergen voorgesteld, een Eereraad te be noemen, die dit geschil zal onderzoeken en waarvan dan de uitspraak zal worden gepubliceerd. Op dit verzoek heeft Baron van Wijn bergen thans het volgende antwoord aan pastoor van Schaik toegezonden „Of de lieeren hun handelingen aan een Eereraad willen onderwerpen, hebben zij rsluurlijk alleen te beslissen". Wij zouden zoo denken dat we anders ccreradten genoeg hebben gehad. KAMERVERKIEZINGEN 1922. Huis- en grondeigenaren. Het bestuur van den Ned. Bond van flu is- en Grondeigenaren heeft volgens het „Vad." bedelen, stappen Ie doen bij de voornaamste politieke partijen, ten einde te komen tot vaststelling van programma's jn voor den huiseigendom en het bouw bedrijf gunstiger zin, alsmede lot afvaardi ging naar de Sta ten-Genera al van perso nen, die bijzonderlijk met de belangen van het bouwbedrijf en den huiscigendom op de hoogte zijn, echter alleen als candidaat van een reeds bestaande politieke partij. Om dit doel te bereiken, heeft 'het be stuur verder besloten, een commissie samen te stellen, die den weg daartoe zal banen. Tot deze commissie zijn uitgenoo- digd de heem» F. L. D. Nivard, nr. v. d. Hoeven, nr. Baais, L. Klawer te Rotter dam; dr. v. d. Meulen, te 's-Gravenhage; W. F. FieMeiman te Voorburg; P. Boen- dennaker, S. Visser en H. v. d. Schaar te Amsterdam. DE PASPOORTEN-KWESTIE. De min. v. Builenl. Zaken heeft aan de Eerste Kamer doen opmerken, naar aanlei ding van geuite wenschen inzake afschaf fing der pasvisa, dat in den laat-sten tijd met de regeeringen van België, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg regelingen ge troffen zijn, krachlens welke de weder- zijdsche onderdanen over en weer het andere land kunnen binnenkomen op het "nkele vertoon van hun p-1dc g paspoort. 0e pogingen der regeering, om soortgelijke vcgeiing te treffen met de Britsohe regee- rir.g, zijn zonder resultaat gebleven. De minister i« met zijn amblgenooten van Justitie en van Arbeid in overleg ge treden nopens de vraag, raet welke andere dan de hierboven genoemde landen een gelijke afspraak kan worden gemaakt. Het tal van het resultaat van dit overleg af hangen, of hij al dan niet het initiatief zal kunnen nomen tot de totstandkoming van verdere regelingen op dit sluk. HET CONFLICT IN DE VRIJZ. DEM. PARTIJ. Jhr. v. Beresteijn blijft Kamerlid. ,1'nr. dr. E. v. Beresleijn heeft aan het hoofdbestuur van den Vrijz. Dern. Bond naar aanleiding van het schrijven van 24 Januari aan het hoofdbestuur o.m. geant woord, dat hij de overtuiging heeft, dat hij meer handelt in den geest van zijn kiezers, die zich destijds tegen het advies der paft ij hebben verzet, indien hij zijn arbeid in de Tweede Kamer voortzet, dan indien hij ran den aandrang van hot hoofdbestuur gevolg geeft ST. BUREAUCRATIUS ZOEKT WERK. We lezen in de Msb.: Van de autoriteiten van het leger en van Ie hoofden van onder het Departement van Oorlog'ressorteerende inrichtingen, in stellingen enz., wondt vóór 10 Februari a.s. bij het Departement van Oorlog eene op gave ingewacht van het totaal aantal stuk. ten, dat naar raming in 1922 zal worden **«rzondeii De stukken behooren daarbij le worden gespritst in gewone stukken (brief kaarten inbegrepen) en in gedrukte stuk ken in den zin der Port wei, welke, wat de verpakking betreft, voldoen aan de bij art. 4 van het Posibesiuit gestelde bepalingen. Eveneens behoort afzonderlijk te worden opgegeven hoeveel van deze stukken aan- geteekead zullen worden verzonden. Mede moet in de opgave worden vermeld, het totaal aantal stukken, den openbaren dienst betreffende, bestemd voor de onder het Departement ran Oorlog ressorteerendc autoriteiten, inrichtingen of instellingen. De opgaven moeten werden samenge voegd voor wat betreft de korpsen, de eerstaanwezeüdsehappsn der genie, de een. trale magazijnen van militaire bleeding en uitrusting en de verpiegjngsinrichBogen cn wel door respectievelijk de gnrnizoens- c.q. plaatselijke commandanten, de com mandanten in de génie-commandcmemien, den directeur der centrale magezijoen cn de intendanten. Voortaan wordt, te beginnen met het jaar 1923, op 15 Maart van ieder jaar, op dezelfde wijze, bij het Departement van Oorlog eene opgave ingewacht van liet aantal verzonden en ingekomen dienstsiuk- ken, gesplitst als hierboven is aangegeven. Memorie van Antwoord. In do Memorie van Antwoord op de Begrooting van Binninlandsche Zakon is o.m. het volgende te lezen: De Eegoering heeft alsnog uit oen oog punt van bezuiniging besloten voor 1922 geen gelden voor buitengewone traete- monts-verhoogingen uit te trekken. Uitbreiding van de grenzen van de g;- meente Oudewater door geheele of ged: e'- telijko toevoeging van Papekop, zooa's Oudewater verlangt, wordt door Gedepu teerde Staten van Zuid-IIolIand niet ver antwoord geacht omdat Papekop geen buitenwijk vormt van Oudewater en van een min of meer aaneengesloten bebou wing geon sprake is. Intusschen tracht?n Gedeputeerde Staten zooveel mogelijk aan de belangen van da gemeente Oudewater tegemoet te komen dcor een grensuitbrci- ding in andere richting voor te berei den. De benoeming van den Burgemeester van Gendringen is geschied 'op grond van de gunstige gegevens, versteekt om- tent zijn werkzaamheid als eerste amb tenaar ter secretarie te Boxtel gedurendo de vier jaren, voorafgaande aan zijn be noeming tot burgemeester. Op de kosten van do statistiek wordt aanmerkelijk bezuinigd. Er i» daarover geconfereerd met de Centrale Commissio en den Directeur van het Stafistiek-bu- reau. Op de begrooting wordt f 214 283 min der uitgetrokken voor de statistiek. In haar nader adviea geeft do Cen trale Commissie, na overleg met den directeur zij het met leedwezen en. noodgedwongen verschillende bspcr kir,gen a;.n, waardoor op de drukkosten f 87.230 d.i. f 18523 meer of in totaa 40.7 pCt. van de geraamde f 214.286 kan worden bezuinigd, dienovereenkom stig wordt thans art. 27 wegens den pos druk- en bindwerk met f 87,230 vermin derd. Volgens dat advies zouden voorts één klerk en drie schrijvers op jaarloon, die voorshands nog noodig zijn, geleidelijk kunen worden gemist, en van de voren bedoelde uitbreiding kunnen worden af gezien; in totaal zou die besparing der halve 7 klerken en 12 schrijvers op jaarloon omvatten. Die bezuiniging kan door intussehen ontstane vacatures van een commies en twee schrijvers op ,»ir- loon en eene vermoedelijk togen Juli a.s te wachten vac. van een schrijver op jaar loon tot iets hoogor bodrag op de be- grooting worden toegepast,' n.l. door art 22 te verminderen met f 6338. Het betaald avondwerk, dat in 1920 ruim f 41.400 vorderde, is op aandrang van den Minister geleidelijk verminderd en thans beëindigd, behoudens somtijds noodzakelijk overwerk voor do secretarie. De kosten hebben in 1921 tot eind Oc tober pLm. f 20.000 bedragen- Als gevolg van de vermindering van drukkosten moeten in de verschillende statistieken beperkingen worden aange bracht (o.a. de statistiek betreffende werkstakingen en uitsluitingen en be treffende loonen), terwijl geheel verval len moet de Statistiek van het plaatse lijk verbruik van gedistilleerd en de kie- Eersstatis'tiek. De Staatscommissie voor het Alcohol vraagstuk ia met haar arbeid than3 zoo ver gevorderd, dat oen ontwerp-rorre'.ing inzake de producten van gedistilleerd is voorbereid, welk voorstel, naar verwach ting, weldra in de algemeene vergade ring der commissie overwogen zal wor den. Voor ontbinding der commissie be staat derhalve allerminst reden. Gaarne stemt de Minister toe, dat ook op de exploitatie-uitgaven van de Rijks- krankzinnigengestichten bezuiniging noodzakelijk is. Onder den drang naar bezuiniging is o.a. besloten tot opheffing van do boerderij aan het Rijksgestieht te Woensel. Verder is besloten tot op heffing van het gesticht te Mcdemblik als RijkakrankBJinigengesticht Het ligt niet in de bedoeling om de patiënten uit het op te heffen gesticht naar particu liere inrichtingen te doen overbrengen, doch om die patiënten over te plaatsen naar het gesticht te Woensel, waar vol doende plaats is. Wanneer het gesticht te Medemblik wordt opgeheven, staat nog niet vast. Het aantal vreemdelingen in het inter neer ingsdepot te Harderwijk bedroeg in Juli j.l. nog pl.m. 240 en is sindsdien voortdurend gedaald en bedroeg midden November j.l. 13. Sedert zijn alle geïn terneerden vertrokken. De liquidatie van het kamp zal thans spoedig zijn afge- loopen. In verband met hot voorgaande wordt het op art. 82 aangevraagde bedrag van f 150.000 verminderd tot f 10.000. HET INTERNAT. HOF VAN JUSTITIE. Een gala-avond, aangeboden door het Hoacjsch gemeentebestuur. Ter cere van het Permaiaoni Hof wn 1 Infer nationale Justitie dat dén lSen Fe bruari a.s. zal worden geïnstalleerd, geeft bet gemeentebestuur van 's-Gravenhage een gala-avond op Vrijdag 17 Februari d.a.v. ia den koninklijken Schouwburg aldaar. Naar vernomen wordt, zal H.M. de Koningin dit avondfeest bijwonen. Den daarop volgenden dog Zaterdag 18 Febr. zal des namiddags in liet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een feestelijke bijeenkomst door het gemeentebestuur wonten belegd, bij welke gedegenheid mr. J. Limburg de beteekenis van hot tot stand komen van het Permanent Hof van Inter n-ai o na Ie Justitie zal uileen zeilen Vergadering van Woensdag 1 Februari. Z. II. DE PAUS HERDAOHT. De VOORZITTER herdenkt den overle den Paus die in oorlogstijd onnoemlijk veel deed om het lijden le verzachten en de middelen aangaf om tot een duur zanten vrede te komen. Bij het herdenken van een „souverein" dóe zooveel deed voor de oorlogvoerende landen voedt ook Neder land zich getroffen. Namens de regeering sluit MINISTER AALBERSE zich met vol. le overtuiging bij de woorden van den voorzitter aan. Na het trekken der afdeelingen deelt de VOORZITTER mede, aan de centrale sec tie ie zullen voorstellen Vrijdag 11 uur het geldlceningsoniwerp in de afdeeiingen te onderzoeken. ARBEIDSBEGROOTING. Voortgegaan v.ord't met de arbeidsbe- grooling. De heer DRION, V. B., verdedigt ©en amendement tot schrapping van drie pos ten voor uitbreiding van de arbeidsin spectie. MINISTER AALBERSE betoogt dat de voorgestelde uitbreiding noodzakelijk is; zij is allerminst evenredig aan de uitbreiding van het aantal onder de arbeidswet vallende personen. Het amendemcnt-Drion wordt verwor pen met 55 tegen 23 stemmen. De heer BIJLEVELD, V, B., dient een amendement in om den post voor de Ka mers van Arbeid te verminderen met f 1, teneinde een principieele beslissing uit te lokken, over het voortbestaan dier Ka mers. Na belofte van den minister dat hij de Kamers zal ophelfen als de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, die om ad vies is gevraagd, daartoe zal raden, trekt de voorsteller echter zijn amendement in. De heer BAKKER, C.-H. vraagt naar de plannen des Ministers ten aanzien van de invoering der Ziektewet. De heer OUD, V. D., dient een motie in, waarin wordt uitgesproken dat het niet wenschelijk is de werkzaamheden van de Rijksverzekeringsbank over te dragen aan de Raden van Arbeid, zoolang niet princi pieel is beslist of de Ziektewet al of niet gewijzigd zal worden ingevoerd. De heer DRION betuigt instemming met deze motie. De heer SNOECK HENKEMANS, C. II., bestrijdt de motie. Te veel centralisatie is een dure fout geweest bij de uitvoering der Ongevallenwet. De hecren v. Vuuren, Troelslra, v. Os- sendorp, v. Ravesteiin, Ketelaar, Swane cn Ankerman waren wegens ongesteldheid ver hinderd de vergadering bij te wonen. Afscheid generaal Swart. Uit Wel tevreden v.ordlt gemeld, dat géneraal Swart Woensdag per johan de Witt" naar Nederland vertrokken is. Honderden mindere militairen en oud-gedienc'en na men van hem le Tandjong Pri-ok afscheid. Hel werd een zeer indrukwekkende hul debetuiging. Ook een zeer groot aantal autoriteiten en figuren uit den handel wa ren aanwezig. Generaal Swart sprak de minderen en oud-gedientden, die in 'n kring rondom hem stonden, toe. Het VcSks- •raadsüd, de heer Aav, een oud-four: er, huldigde generaal Swart namens alle bon dien van aotierve en wegeaen minderen. Ge neraal Swart doniktc zeer geroesd. De In.diische pers is algemeen van oor- dleel, dat hc't heengaan van generaal Swart een groot verlies voor Indië" is. VREEMD GEDOE. Een dezer dagen, vertelt de „Limb. Koerier", zat zekere L. uit Wijk (Maas tricht), in de autobus, waar hij zijn klee- ren begon uit te trekken. Eerst trok hij zijn overjas uit, daarna zijn jas en wdtde toen aan zijn vest beginnen. Toen de man aan het herhaald bevel van den conduc teur om zich aan tc kieeden niet voldeed, reed deze dc autobus vcor het politiebu reau te Wijk. Met vee] moeite en onder hevig tegenspartelen werd de man het bu reau binnen gebracht waar weldra bleeik, dat hij niet good wist wat hij had gedaan. Nadat hij wat gekalmeerd was, cn schijn baar weer normaal deed, werd hij naar huis gebracht. HET STAPHORSTER BOERTJE. Het in geheel Nederland bekende Slap- horsler boertje is Dinsdag in den ouder dom van 81 jaar overleden. EEN VOERTUIG TE WATER. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is ter hoogte van de voormalige kogelgieterij te Delft een met twee paarden bespannen melkwagen van den landbouwer L. Arke- steijn uit Schipluiden in de Iloornsche vaar! gereden. De voerman, genaamd Kattevilder, geraakte mede le water; hij werd bewus teloos op het drooge gehaald. Een paard verdronk. KWARTJE. Men meldt aan de Msb.: Het demobilisatiepark te Huis ter Heide biedt deze week 2000 paar soldatenschoenen le koop aan vanaf.één kwartje per paar. Wat zouden die 2000 paar in de oor logsjaren aan de staatskas gekost hebben? DE MISLUKTE AANSLAG. Men meldt uit Oldenzaal naar aanleiding van het bericht over den mislukten aanslag, dat op het kasteel Singraven de juffrouw die de boodschap van den z.g. aanslag ont ving, de huisbewaarster van de familie Laan was. In verband met deze geschiedenis zijn door de politie twee mannen aangehouden, die verdacht worden, méér van deze ge schiedenis te weten. OOK.... 'N JUBILEUM? De 52-jarige koopman H. P. te Munsler- dam (Gron.l is dezer dagen voor den zes tigsten keer gë^onhlsf; 't is '40 Jaar gele den, dat hij voor 't eerst veroordeeld werd. e.?? EEN NIEUWE TRUC. Dinsdagavond, vertelt de Msb., omstreeks 5 uur, verliet een zekere mevr. de W. met haar dochter het huis van haar zuster aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Mevr. dc W., niet bewust dat ze gevolgd werd door een 20-jarige juffrouw, die hen nauw keurig opnam, stapte naar de Mathenesser- laan, om daar lijn 11 te nemen. Toen zij in de tram gestapt was, keerde de loerende juffrouw terug en ging schijnbaar verstoord aanbellen en dischte daar ongeveer het vol gende verhaal op: „Toen ze een oogenblik le voren de hoek MathenesserlaanClaes de Vrieselaan om wilde gaan, liep daar een mevrouw met een juffrouw tegen haar op." Hierop volgde een nauwkeurige beschrijving der 2 personen. „En", vervolgde ze, daar ik twee zeer dure vaasjes in de hand droeg, ontglipten deze haar door den schok, en daar ze ook maar ondergeschikte was ver langde ze natuurlijk dat die mevrouw ze zou betalen. Maar daar deze nog een bood schap moest doen, gaf ze de juffrouw het adres en de verzekering dat ze daar, waar haar zuster woonde het geld kon gaan halen." De dienstbode ging naar beneden en kwam weldra met de boodschap van mevrouws zuster terug, dat de benadeelde juffrouw te half 7 om het geld kon komen, daar mevrouw eerst eens informeeren zou. Hierop gaf de oplichtsler ten antwoord dat ze om half zeven in den winkel zijn moest, doch den volgenden morgen even komen zou. Natuurlijk heeft ze zich niet weer laten zien. MISHANDELING VAN ONZE TAAL. Meestal zijn het Duitsche firma's, die op do meest onbarmhartige wijze onze stoere taal mishandelen, schrijft het Hbld. Dat onze Oostelijke naburen van die mishandeling echter niet het monopolie bezitten, bewijst de circulaire van een Eranschen wijnhandelaar, waaruit het volgende Deze wijze zijn fijn en aangenaam, aan zeer voorieelige prijzsn gemerkt ten aanzien van hunne waarlijk voortreffe lijke hoedanigheid en aangezien him in nerlijk gestel zij mogen zooveel bij he vige koudo als bij dc grootste hitte rei zen. Overigens, om U er van te over tuigen, ik zou bijzonderlijk gelukkig zijn indien gij mij een briefje zoudt schrij ven mij te vergunnen U stalen to ver zenden tegen het beloop van iwee fran ken (2 fr.) welke IJ overigens zullen af gelost worden in uwe eerste hertelling. Zear wel gelegt in hot middenpunt of in do nabijheid der- schoons wijnbergen van Beaujolais, Mannais en Burgcnje die deze wereldberoemde wijnen voortbrin- gen, waarlijk onvergelijkt voor hun fijn- heit, bevalligheit en lekker smaak, ik ben zeer wel geplaatst om U al wat gij begeert aan de prijzo te verzenden. Ik heb ook nog, hetgeen nu zeor zeldzaam is, een voorrraad van onze allerhoogst beroemde oude roede en witte wijnen, welke ik gelukkig zou zijn U te laten benuttigen aan zeer belangwekkende prijzen. Maakt deao gelegenheid te nutt, maar vergeet niet dat wijn koopen vooral eano zaak van vertrouwen ie. denk het uwo te mogen verdienen ten aanzien van het belang mijner huis en ook van haar rechtbaarhsid op eenen Jangdurigen tijd van streng rechtschapen heid gegrond. P.S. Wees zoo goal in fransch te antwoorden als het U mogelijk is, of bij gebrek in engelsch. Misschien „verlieft het U, geachte le zer, wel eenige stalen van deze onver- gelijkt bevalligo wijnen" aan te vragen per „verresprekei" vooral vanwege „hun innerlijk gestel"; U zult er in ieder ge val do „eigenaar-handelaar" die „in het middelpunt der schoone wijnbergen legt" „bijzonderlijk gelukkig" mes maken. Een lezer entving van oen zijner Duit sche leveranciers een factuur, waaraan oen strook jo was gehecht raat den vol genden inhoud: Nea do wet is en de douane de loo- pende prijs aan te geocn onder den loo penden prijz word verstaan de some, die gerekend wordt op den dag der aangifte voor levering hier de lande (alzoo Hol land) toïk unnen worden bedongen door de eerste hand in het buitenland ver mindert met hot invoerrecht volgens het tarief. Ra, ra, wat is dat?. ONGEWONE BELANGSTELLING. Wij lezen in het „Hsgezin": Den Bosclh stond de laatste «Jagen der vorige week geheel in liet toe&en van bet abnormale. Lkmeüla, het teeuwemmeisje, genoot de algemeene (beUangsteHiHng. Iedereen sprak van Lionella!. Lionella ziert behoorde tot den „bon ton." Had men' haar niet gezien of gaf men te kennen van haar aanwezigheid niets te weten, imien wend aangegaapt als het zevende wereldwonder, als een neger, die voor 't ©ernst ixit die oerwouden op de' vlakte komt. Er heersdhte dan ook de vorige wedk een enorme drukte in Lohengrin bij Lio nella eü voor Lohengrin, om Lionéüla. wanneer 's avonds het rijtuig haar komst naar buiten stond af te wachten. Dichte drommen pakten zich dan voor Lohengrin saam, door een polilile-agent op een behoorlijken afstond gehouden. En de enkeling uit die velen, die het ge noegen had Lionella dan te zien, vertelde stralend van geluk aan de oan.stan.ders'- ,,Ik heb' ze gezien." Zoo stond ooile Zaterdagmiddag tegen drieën weer een massa nieuwsgierigen rond een rijtuig voor Lohengrin. In de zucht om lionella te are»', was men dskdr vetrgeteu, dait deze Vrijdag avond was vertrokken en op dit uur reeds in HeSmond te kijlk zat en had men niet gezien, dait de koetsier van het rijtuig in gegalonneerde jas was en wttt gebJamdschoend. Hoe het zij, ment verkeerde in de vaste mcenlng, 'dat LioneMa komen zou Maar wie er kwam, Lionella niet, doch toen de halzen zich rekten om te zien I wie uit de geopende deux naar voren trad, kwam daar een verpleegster aangc stapt, dxagenld in haar aimien een nieu wen wereldburger, op den voet gevolgd door een vam geluk stralenden hooggsdop ten vader, die zijn jongsten telg, ten doop leidde. Het publiek zuurzoet glimlachend af. En thuis gekomen, durfde niemand zijn vergissing erkennen, maar hield met sta len gericht vol: lik heb LioneMa gezien. NOG ALTIJD HET IJS. Zooats reeds gevreesd werd, is de postboot „Eiland Urk" op haar tocht naar Kampen, na zonder ongelukken den mond ran de Ketel 'bereikt te hébben, daarin, niet verder kunnen doordringen dan ongeveer 1000 Meier. Van Kampen is toen <3e post op een boerenwiaigien over ddjlk en dlarn verveend naar die piek waar de „Eiland Urk" lag. Daar fc toen gewisseld, waarna de boot weer teruggekeerd its. Dtiusdagochitenld is opnieuw de post peT as van bóer naar den Kctelmond vertrokken. Bij aanhoudende windstille hoopt men oolk de eerstvolgen de diagen op deze wijze den dienst te kunnen gaande houden. Dinsdag ert Woensdag probeerde de postboot NesHolwerd van Ameland te vergeefs hot vasteland te biereiken, er is nog le veel ijs. Om van 'het eiland te ko men huurden Dinsdag twee personen een sleepboot van de firma Doeksen, te Ter schelling, die hen voor een aanzienlijke som naar Nieuwedaep bracht. Tengevolge van dte dikke mist genaakte de sleepboot even den grond, doch wist spoedig weer vlot te komen en bracht de paissagiers weldra op de plaats van bestemming. Dinsdag heeft ment met twee kleine isleepbooten het ijs op het Mcrwettefavnaal bij Gorindhem trachten te breken, doch tevergeefs. Noriatf ca één kilometer vana- de sluis van de Voorhaven gebnaked was. moest dit werk gestaakt worden. Niet minder dan 25 grcole Rijnschepen wach ten om het Merweritokanaal te bevaren'. Voorheen werd het ijs op het Merwede- kamaal van Rijkswege gebroken; uit be zuiniging wordt dit nagelalen. Indertijd kostte dit 25 per uur. De Waal en Merwede zijn geheel va» drijifijs bevrijd. Buiten de Oranjesluizen en op Pam pus is het ijs nog onveranderd vast, zoo dat er van een hervatting der scheep vaart neg geen sprake is. De ibeurtseihipper J. A. Vreeswijk, te Montfoort, heeft met zijn motorschuit e» eed paard het ijs in dén IJsei gebroken- van IJssetetein tot Montfoort. Dinsdag is dte strijd tegen het zware ijs in de rich ting Oudewater n*et vereende krachten voortgezet, zoodat de scheepvaart Rot terdamUtrecht langs dien gekanalisecr- den HoU. IJ iet is hersteïd. HET NIEUWSTE TE AMSTERDAM. Het nieuwste is, zegt het „N. v. d. D." een onaangemeld en zelfs onaangediend be zoek van een wild-vreemd „heer". Eed aulo houdt stil en een als heer gekleed; per soon schelt aan, loopt het diienstaretsje dait hem opendoet bijna omver en snelt de trap op cm door ofie kamers, inderhaast aan Oen der bewoners toeroepende dat hij „van wege de Ihuuircommissje" komt. Tot jn dc huiskamer en de slaapkamers dringt hij door en als hij iemand ontmoet stel't hij brutale vragen. Na aldus het huis opgeno men te hebben verdwijnt hij even snel ais hij gekomen is. Men zij gewaarschuwd! Ook in andere paatsen. DE GRIEP IN DE HOOFDSTAD. In dc griep geval! en te Amsterdam valt nog steeds eien afname te comstateeirien. Wel komen er nog vrij voel gevallen vcor, maar de groote gapingen, dfe bijv. eendge weken geileden op één dag in sommige personeelen geslagen wenden, wOrdien niet meer waargenomen. Daarentegen blijft de longontsteking stationair. Het gemiddelde aantal pataën ten «Sat in de gasthuizien per dag wordt opgenomen, bedraagt ongeveer tien. Hier onder zijn e'en, aantal! gevallen die hetzelf de doodëlijk verioop hebben ate in 1918. In het Armenhuis woedt de griep nog voort. Dc dlanneriafdeeling is voor een groot deel uitgeziekt. In de vrouw'er.afdee- iing is het nog nSet zoo gunstig gesteld. it- IN KOLENDAMP GESTIKT. Woensdagmiddag bespeurden dc bu ren van een gezin, dat in een hut niet ver van dc Benedictijnerabdij te Oosterhout (N.-B.) woonde, dat de luiken en deur gesloten bleven. Na herhaald geklop werd de deur met een bijl geopend. Men vond toen bet jonge gezin, man, vrouw en een jeug dig kind, dood op bed liggen. De kolendamp van de nog brandende ka chel bracht het gezin door verstikking 0111 het leven. NOG GOED AFGELOOPEN. Dinsdag was eén spoorwegarbeider op het station te Arnhem even bin nen de overkapping bezig met het schoonmaken Van een wissel. Hij be merkte niet, dat de trein uit Nij megen, die te 10.38 aankomt, nader de. Toen het stationspersomeel hem door roepen waarschuwde, was het reeds le laat. Wel sprong de arbeider nog ter zijde, maar hij werd door de machine van den trein gegrepen. Toevalligerwijze kwam hij, vallende, juist tusschen de rails terecht); de locomotief en een der rijtuigen gin gen over hem heen, waarna de trein tot staan werd gébracht. De man werd terstond uit zijn netelige po sitie verlost en per ziekenauto naar het St'. Elisabethsgasthuis vervoerd. Hij heeft een ernstige verwonding aan het hoofd en verschillende kneuzingen bekomen. NEDERLANDSOHE JAARBEURS. Naar wij vernemen zal Minister Jadhar, minister van Landbouw in het Baroda-Gouvernement (Britsch-Indiö) vergezeld van de hoeren Modak en Pandliarinath, afgevaardigden ter Inter national Potato Conference de Zesde Ne- derlandsche Jaarbeurs bezoeken. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar do „N. Crt." uit betrouwbare bron verneemt, zal binnenkort 'n Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij de wijze van verkiezing voor de Kamers van Koop handel eenige verandering zal ondergaan. DE SPEELTOREN TE EDAM. De fraaie speeltoren te Edam, de to ren van de voormalige „Onze Lieva Vrouwekerk", wordt hersteld en tegelijk ook het klokkenspel. B. en W. van Edam hebben H.M. de Koningin verzocht, de nieuwe in Engeland te gieten klokken, te mogen noemen naar de leden van het Vorstelijk Huis. Onder betuiging vau groote waardeering ia dit toegestaan. Ook H.M. de Koningin-Mooier heeft toestem ming gegeven. Op de klokken wordt nu de Koninklij ke Kroon aangebracht, en daaronder wor den, onderscheidenlijk de namen: Wil- helmina, Hendrik, Juliana en Emma en verder de woorden Taylor me fecit: A, D. 1922. MENGELBERG IN AMERTKA, Nadat Mengelberg Maandag to New- York was aangekomen .leidde hij, vol gens bericht aan de „Tel." reeds Dins dag ,het eerste eonoert van het „Phil harmonic Orchestra". Poiansky leidde het eerste gedeelte van het programma met zijne gewono vaardigheid. De kleine staf van musici was echter nog niet gewend aan de dirigenten. Mengelberg werd geestdriftig begroet. De „Times" schrijft: „Mengelberg heeft een grootsch wel kom in ontvangst moeten nemen en vond een schitterend gehoor in de „Metropo litan Opera", Strauss' „Don Juau" werd met een merkwaardige geacheveerdheid gespeeld, den korten repetitietijd in aanmerking genomen. Hij heeft een zeer krachtigen, hartstochtelijken slag Het New-Yorksche publiek verwacht groote prestaties van den Hollandschen leider in de eerstvol gende maanden." De „World" schrijft, in denzelfden geest en zegt dat Mengelberg een triom fantelijken intocht heeft gemaakt door de „Don Juau" beter te dirigoeren dan Strauss zelf. Ook de „Tribune" zegt dat Mengel berg vijf minuten lang een enthousiast applaus in ontvangst mocht nemen. Vol gens het blad heeft de leiding van Men gelberg een .geheel nieuwe frissohe atmosfeer gebracht in het orkest. De „Herald" prijst de uitnemende eigenschappen van Mengelberg als Strauss vertolker en spreekt over zijn briljante virtuositeit en de warme ont vangst door een schitterend gehoor. Een portret van Prins Hendrik, Antoon van Welie legt do laatste hand cuLn een. portret in olieverf van Z.K.TT- Prins Hendrik der Nederlanden, die in adiniraalsuniform voor den schilder heefl geposeerd. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van den uölgever E. D. Baarria 1c Amsterdam het DIRECTORI UM, td.w.z. Liturgische Gidis 001 behoor lijk de H.H. Missen cn. Vespers medé te bidden, naar het Roomsah Kerkgebruik, gedurende het jaar onnes Hoeren 1922. Pastoor Floor van Stompwijik schreef een voorwoordje. Het boekje is handig inge- rieihit coik döor de mogelijkheid om elik blaadje uit Ie .scheuren en in het Misboek te leggen. Van den eersten bundel van „Dc Leeu werik", (uitgave der federatie van R.K. Vereenigiiiigcn voor Volkszang) Is een nieuwe (tweede) «hulk verschenen. Depoil- houdster van dleze idigave, die uitmunt dloor duidelijlkbeidl i;n tekst- en nolert- sdhrilfclru'k, iis de N.V. de R.K. Boek centrale, (Keizersgracht 6264), te Am sterdam. EEN NOODKREET. Hét anti-rev. Slichlsch Daghlad iaat oerï noodkreet hooren os-ex de Vrije Universi teit, de stichting, waaraan dr. Kuyper's naam zoo nauw verbonden is. Het blad schrijft o.m.: Onze Vrije Universiteit verkeert in nood, ja zelfs in grooten nood. In 1904 is tiaar rechtspositie gelijk ge maakt aan die der openbare Universiteiten', De graden door de Vrije Universiteit ver leend, staan gelijk met die der Rijks- en Stedelijke Universiteiten. Doch er zijn ook condities gesteld. Dc V. U. moét binnen een bepaalden tijd volgroeid zijn. Een Universi teit, wil zij zijn wat haar naam aanduidt moet vijf facu'Boiten bevallen. Nu bevat d« V. U. drie volledige faculteiten: theologie, rechten en lettoren, één is er 'in werduig, n.l. de medische, terwijl van de vij fde: de wis- en natuurkundige faculteit, nog geien spoor aanwezig is. Zal de V. U. met van haar effeetus civilis worden beroofd, dan moot zij haar organisatie binnen een be paalden tijd hébben voltooid'. En daarvoor is veel geld noodig, vooral de faculteiten] der exacte wéienisohappeni zijn duur. Doch dit niet alleen. Zelfs om zich ie kunnen handhaven, stools zij thans bestaat, is nog veel geld noodig. Onlangs weerklonk een noodkreet: indien niét binnenikort afdoen de (hulp komt opdagen, dan moet de V. U. haar zegenrijk werk staken, en dat zou verschrikkelijk zijn. De verantwoordelijk heid hiervan komt -voor rekening der Gere formeerden. Kan nu het Gereformeerde volk van Nederland niét één Universiteit onderhouden HET. MASSA-ONTSLAG DER ONDER OFFICIEREN. Aan dc „Avp." deelt men ter plaatse waar men zulks weten moet, medey dat van een ontslag van alle onder officieren boven de 50 jaar, binnen drie maanden na de inwerkingtreding der nieuwe pensioenwetten, zooals door de „Tel." was bericht, niets be kend is-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6