De taak der R.-K. Kiesvereenigingen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. UIT DEN OMTREK DAMIAATJES VRIJDAG 3 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14057 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743- POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HAARLEM. Faillissementen. De Griep. Lourdes. De Bloemententoonstelling in Groenendaal. Excursie Haarlemsche Handels- sclioolvereeniging. N.V. Drukkerij De Spaarnestad. GIFTEN. Biljartbond Haarlem en Omstreken. Neerlands Volksleven in de Lente. VAN ONZE RECHTBANK „Geloof en Wetenschap." Half werk J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Eerste Blad. Wanneer men, zij lvet op besdheüdJen ■voet, aait de politiek actief deelneemt, hoort men van ernstige, hoogstaande Ka tholieken wel eens de vraag „hoe het toch in 's Hemelsnaam mogelijk is, zich op dien duur aan zoo'n taak te wijden?'' En wanneer men dan even over dit onder werp met elkander voortredeneert, volgt in den regel de verzuchting, dat de poli tiek in dien loop der tijdien zoo enorm is afgezakt. Zij die zoo spreken, hebben doorgaans, datgene wat zij politiek noemen, maar wat feitelijk voor een deel fe het meeleven in de R. K. Kiesvereeni- ging, sinds jaar 'en dag vaarwel gezegd. Zij zijn diaanvan gdheel en al vervreemd ge-raakt en helbben zich zelfs meermalen de gewoonte eigen gemaakt op de werk zaamheden dier organisaties min of meer smalend af te geven. Het zal voor iedler, die neg niet in dit troebel vaarwater is beland, oninooddg zijn te zeggen, dat zij die zoo spreken ongelijk hebben, dlat zij de katholieke politiek en hare organisaties onrecht aandoen, terwijl bet zeer ver keerd is, ben die zich nog met .volle ambi tie aan die taak wijden, door dergelijke uitingen als het ware moedleloos te maken. Die zoo spreken hebben ongelijk, want onze politieke beweging is niet iets waar voor man minachtend; den neus op be hoeft te trekken, zij beweegt zich meer malen op verheven gebied, heeft een grootsche taak en onsterfelijke verdienste voor de katholieke zaak. Wanneer er ech ter velen zijn, die zoo redeneeren, zij het ten onrechte, moet men zich toch de •vraag stellen, of er wellicht omstandig heden aanwezig zijn, die aan het verwek ken van deze atmosfeer bobben meege werkt. Struisvogelpolitiek kan slechts ver- dier onheil stichten. Wij zuilen niet na gaan al de samengestelde oorzaken welke de beslaande situatie kunnen hebben ge schapen, maar willen op één omstandig heid wijzenwelke oh. veel tot dezen mis stand Ik ara hebben bijgedragen. De opvatting welke de R. K. Kies ver renigengen bij amdere richtingen zal het wel weinig anders zijn van haar taak üiebiben, Jijfkt one in -dien ietgiemvoor- dSg-en tijd niet meer d-e juiste. Wij hooren alierwege 'ldagen over de wijze, waarop onze publieke vertegen woordigende organen (Kamer, Staten, Raad) hun taak vervullen. Ongetwijfeld! schuilt er in die klachten veel gerechtvaar digde cribiek; wanneer wij zien welke ver- tegienlwoordiigers hier en daar de openbare colleges zijn binnengeloodst, boe zij zich daar gedragen en welken geest zij hielpen scheppen, dan begrijpen wij dat men zijn misprijzen diaategenover niet achterwege kan houden. Maar behalve voel gerechtvaardigde cr.i tick, is er ook veel ongerechtvaardigde cri- tiek, aangaande datgene wat de politiek wel en niet tot stand brengt. En dOn treft het herhaaldelijk, dat zij die zoo grif en 000 luid hun bezwaren op velerlei terrein uiten, vaak zoo weinig kennis be zitten betreffende de kwesties, waarvan zij dien mond vol hebben. Op de meest op pervlakkige wijze snijdt mieni vaak allerlei vraagstukken aan, zonder d'at men ook maar eemgszins geleerd heeft deze van versahjllenidie zijdien te bezien en zonder dat m/en zich ook maar eeriigenmate van de moeilijkheden der praktijk heeft reken schap gegeven. Hioe komt het, dat het gros der criti casters zoo sledht omtrent «Ie onderwerpe- lijke vraagstukken is ingelicht? Het heeft hen maar al te dikwijls aan ernstige scho ling ontbroken. Gaat nu de Kiiesvereenigréng in dit op zicht wel vrij uit, heeft zij in het verle den, bij het groeien der beteekienis van de politieke vraagstukken, wel voldoende ge daan om hare lodlen voor te lichten, om hen die noodlige kennis bij te brengen? Wij meersen d'a't hier in bet algemeen ge sproken natuurlijk die fout schuilt; «te kiesve reenigingen hebben te weinig, ook buiten den tijd der verkiezingen, aan die ontwikkeling en vorming op politiek ter rein gedaan en iïu keert zklh deze kwaal tegen baar zelf. De niet of gebrekkig of verkeerd gevormdlen wendlen zich van de politiek af, worden omversdhïtlig of op posant. Ja, zoo kan men van de zijde der kies verenigingen zeggen, maar degenen die nu zoo luid hun crilieken aanheffen, zijn meestal de menschen die Op onze verga deringen voortdurend gemist worden, die sinds jaren her een volslagen onverschil ligheid voor ons toch nuttig streven heb ben aan dien dag gelegd. Het moet erkend worden, dat d'it in derdaad zoo is, maar dlit bevestigt slechts onze zienswijze. De vergaderingen der Kiesrvereenagingen worden op tal van plaatsen slechts bezocht door één klasse, dlie der arbeiders; de middens landers zijn vaak spaarzaam on dier de aanwezigen gezaaid', terwijl de werkgevers, de iutellectueelen, de z. g. roogere standen totaal ontbreken. Dit is van de zijde dezer laatsten zeer beslist een fout, welke door geen excuses valt goed te praten. Zij slaan hierdoor schul dig aan het feit, diat de plaatselijke uitin gen der Katholieke politiek soms gevaar loopen de kenmerken te dragen, van te zijn ingegeven door eenzijdige inzichten, in strijd met hot wezen dier katholieke po litiek, dat er op gericht doet zijn alle ran- gen van ons volk te omvatten. Zeker, ook een eenzijdig samengestelde vergadering kan en moet er naar streven aller 'belan gen te behartigen, maar dat dleze taak meermalen te zwaar zal zijn, ligt d. o. voor die hanid. Een feit is dat een verga dering der Kiesvereeniging uit de arbei ders samengesteld meermalen zich moet uitspreken over de belangen van andere standen, terwijj die speciale vertegenwoor digers dier belangen ter vergadering ont breken. Dat dit tot ongewiewschte toestan den aanleödiing moet geven is duidelijk. Maar waarom, zoo kan men vragen, blijven die vertegenwoordigers dier stan den wederom in het algemeen gespro- teen regelmatig weg van die vergade ringen der Kiesvereeniging? Hier schuilt, dunkt ons het hart van de kwestie. Het wil ons voorkomen, dat de vergaderingen dier 'kueaverefemigimgen voor personen, dlie gewoon zijn zidh met geestesarbeid bezig te Houden, in ihet al gemeen voor hen, idue aan een bepaald wetenschappelijk of zakelijk peil gewoon zijn ap den duur geen bevrediging kun nen schenken. De kiesvereenigiingen bepalen hun acti viteit doorgaans tot dien tijd, waarop de verkiezingen naderen. Tusschenlijds komt nog wel eens éen vergadering voor het jaarverslag van den secretaris en de rekening van dlan penningmeester moeten worden 'behandeld maar tegen de ver- Dan treden er sprekers op, do een voor en de ander na, de een al welspre kender dan de ander, maar wat de rede aan welsprekendheid overhoudt, komt zij meermalen aan inhoud te kort. Zij, die wat beters, meer zakelijks, ge woon zijn en ietwat cri'tisch zijn aange legd, voelen dit gemis aanstonds en gaan teleurgesteld huiswaarts. Zij, die onder den indruk van het ge sprokene komen, gaan vol geestdrift heen, maar wanneer zij don volgenden dag op kantoor, fabriek of werkplaats door onze bestrijders over de diepere gronden der hangende kwesties worden aangevallen, voelen zij met het enthousiasme van den vorigen avond niets te zijn opgeschoten. Beiden loopen gevaar, wanneer zich dit enkele malen herhaalt, in de kringen der albediilers terecht te komen. De kiesvereenigingen meenen over 't algemeen haren leden geen grooter dienst te kunnen bewijzen, dan door het uit- noodigen van de meest befaamde rede naars en men hoort zoo gaarne „dat het weer eens een heerlijke avond is ge weest. Voor een eenvoudige, degelijke uiteen zetting los van allo franje, van begin selkwesties of van onderworpen van be langrijken, zakelijken aard, welke aan de orde zijn geweest in Kamer of Raad, of weldra aan, de orde zullen komen, is geen gelegenheid en toch zou zulks aan lien, die thans van de vergadering weg blijven, dio den plicht hebben er te ko men en wier aanwezigheid wij ook zou den waardeeren, niet anders dan wel kom zijn O, wat zou er door de verspreiding van meerdere kennis langs dezen weg veel critiek kunnen verdwijnen en de resultaten hij do stembus zouden er ze ker niet slechter door worden. Voor deze wijze van behandeling bo- staat nog een ander argument. Do Even redige Vertegenwoordiging heeft ''er- schillende wezenlijke veranderingen to- weeg gebracht; eene dier veranderingen bestaat immers hierin, dat de tusschentijd- sche verkiezingen zijn afgeschaft. Eéns in de 4 jaren verschijnen de verkozenen voor het forum hunner kiezers, tusschen- tijds bestaat er tusschen beiden weinig of geen contact. Dat was onder het oude stelsel ander3, toen een of meer tusschen- tijdsche verkiezingen soms overduidelijk konden aantoonen, hoo de publieke opie- nie op een genomen of te nemen maat regel reageerde. Vooral voor do raads- kwes tics geldt zulks omdat do burgerij daarmeo nog in sterkere mate meeleeft. Vooral daar zou een goede voorlichting door de kiesvereeniging veel heil kunnen stichten Nu ziet men hot gebeuren, dat per sonen dia over de eene of andero geste van den Raad niet tovreden zijn, gaan mopperen en aangezien er in de Kies vereeniging geen of moeilijk gelegen heid is, de zaak te behandelen, doet men het elders, op oen verkeerde plaats en smeedt allerlei booze plannen. Er zou dus volgens onze mooning een grondige verandering moeten komen in de wijze, waarop de kiesvereenigingen de publieke opinie op staatkundig gebied leiden; zij zouden in do eerste plaats ontwikkelde en opvoedende instituten moeten zijn en pas in een volgende plaats oefenscholen der rhetorics. Of do kiesvereenigingen dan gespeend moeten zijn van ieder geestdriftig le ven, of zij dan moeten worden gemeta morfoseerd in studiecellen dos politie- ken leven3 Allerminst, geestdrift is ook in do politiek onmisbaar, en Goddank onze heerlijko Roomsche beginselen le veren er stof te over voor. Het aan gename mag en moet ook zeker hier aan het nuttige worden gepaard, maar het systeem, dat de le9ring en ontwik keling op het tweede plan, achteraf schuift, dient door ons te worden verlaten. Dit lijkt ons het eerste noodige om te komen tot het onmisbaar ideaal; de Ka tholieke Kiesvereeniging, de vereeniging voor allen en voor alle standen 1 Haarlem. MIÖHIELSEN. In staat van faillissement werden ver klaard: I. F. Smit, koopman, wonende te Haar lem, Papetorenvest 39. R. G. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. L. Ali Colien. II. F. M. Geels, makelaar, te Blocmen- daal, Noorder Stationsweg 13. R. C. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. C. Blankevoort. III. De Naamlooze Vennootschap Log- gemaatschappij Kennemerland I, II en III, gevestigd te IJmuiden. R. C. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. A. W. Hellema. IV. A. J. Vlasman, koopman in huishou delijke artikelen, wonende te Leimuiden, Dorpstraat. R. C. Mr. A. Maclaine Pont. Curator Mr. P. Tjeenk Willink. Vernietigd werd het faillissement van D. J. P. Bouman, koopman, wonende te Haar lem, Waldeck Pyrmontstraat 10, uilgespro ken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 10 Ja nuari 1922. Rcëedigd werd als advocaat en pro cureur alhier, de heer Mr. L. Ali Cohen. De heer Havelaar, directeur van het ge meentelijk Laboratorium voor Pathologi sche Bacteriologie, heeft ons welwillend eenige mededeelingen gedaan over den om vang en den stand van de griep in onze stad. In December deden zich in Haarlem de eerste gevallen van griep voor, nadat ze reeds in verschillende andere plaatsen van ons land gesignaleerd was. Vermoedelijk is de besmetting vanuit Duitschland in ons land gekomen. In het begin bepaalden zich de gevallen tot enkele, maar in de tweede helft van Ja nuari kreeg het aantal gevallen oen sterke uitbreiding. In tegenstelling met den (Spaan- sche) griepaanval van 1918, toen in hoofd zaak personen tusschen de 20 en 40 jaar werden getroffen, werden deze keer én jon ge èn oudere menschen aangetast. In tegen stelling met 1918 ook is het sterftecijfer on der de ouderen vrij belangrijk hooger dan dat van personen van lageren teeltijd. Wat de sterfte en den aard der ziekte betreft, is het niet gemakkelijk een oordeel uit te spreken, omdat als doodsoorzaak wordt op gegeven dan weer griep, dan weer pneumo nie (longontsteking), welke laatste zeer dik wijls een gevolg van een gviep-aanval is. Wanneer men echter ziet hel aantal sterfge vallen aan influenza, pneumonie en acute bronchitis in de laatste tien jaar gedurende de maand Januari en dit vergelijkt met het sterftecijfer van dit jaar, dan vindt men dat dit jaar dit sterftecijfer niet onbelangrijk hooger is dan in de andere jaren. Intus- schen valt hieruit niet af te leiden, dat ai deze gevallen griep zouden zijn. Het koude en ongestadige weer van de maand Janu ari 1922 heeft er zeker ook toe medege werkt het aantal ziektegevallen te vergroo- ten. Onder de sterfgevallen zijn het meest menschen van boven de 60 jaar, terwijl het aantal stergevallen van personen tusschen 20 en 40 jaar, waaronder in 1918 het getal slachtoffers groot was, betrekkelijk klein bleef. Onder de kinderen kwam de griep ook wel voor, maar in 't algemeen droeg ze daar een goedaardig karakter. De laatste dagen is een merkbare ver mindering van het aantal nieuwe gevallen te constateeren, wat dus den schijn wekt, dat we in de dalende reeks zijn en het hoogtepunt der griep is overschreden. Tenslotte zij nog vermeld, dat in Keulen als verwekker der ziekte herhaalde malen de influenza-bacil is gesignaleerd. Door de aid. Haarlem van den Ned. R.K. Eond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus vau As3isië" is Woensdagavond in do St. Jo- zefsgezellen-vereeuigir;g een pio_,aganda- vergadering .gehouden, op welke verga dering de Weleerw. heer kapelaan A. W. J. Lühn zijn bekende interessante lezing mot lichtbeeldon over Lourdes) gehouden heeft. Do vergadering was .goed bezet. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer Stoelenga, allen hartelijk welkom en betuigde kapelaan Lühn dank voor diens bereidwilligheid, ook voor deze vereeniging zijn lezing te houden. Hierna ving kapelaan Lühn zijn lezing aan, welke de aanwezigen tot omstreeks 11 uur in gespannen aandacht hield. De prettige, aangename wijze, waarop ka pelaan Lühn zijn lezing voordraagt, trok ook hier aller belangstelling en zal ook in dezo vereeniging nieuwe Maria-ver- eerders gewonnen hebben. Enkele toepasselijke liederen werden tusschen de verschillende tafereelen door gezongen. Bij het einde verwierf kapelaan Lühn een welverdiend applaus, terwijl de voorzitter den dank der vergadering on der woorden bracht, waarna de avond met den Ohr. groet besloten werd. Zooals bekend is houdt de afdeeling Heemstede van de Algem. Vereen, v. Bloembollencultuur vatu 3 tot 6 Eebruari eene tentoonstelling van bloeiende bol gewassen. Gezien de talrijke en fraaie inzendingen, die wo gisteren kondon be zichtigen, zal een bezoek aan dezo ten toonstelling zeer zijn aan te bevelen. De tentoonstelling wordt door Jonkh. van Doorn ,den Burgemeester. Vrijdag middag half tweo geopend. Men schrijft ons: .Woensdagmiddag 1.1. werd door een aantal leerling-leden van de H.H.V, een bezoek gebracht aan do Margarinefabriek voorheen öohen en van der Laan, aan de Leidschevaart. Het bezoek aan de Zeepfabriek Keuchenius aan het Zuider Buitenspaarne, hel nik dien middag even eens zou plaats hebben, moest door de directie tot nader vast te stellen datum worden verschoven. De Margarinefabriek werd door de le den met zeer veel interesse bezichtigd en zoo zagen deze achtereenvolgens de onderscheidene afdeelingen van het be drijf, als: de karnketels, de installatie om ijswater aan het product toe te voe gen, de olietanks en de zuiverinrichting van de olie voor het onttrekken van het vetzuur, de waterreservoirs met de eigen pompinstallatie, de afweeg- en ver- pakmachines, do machinekamer, enz. Als bijzonderheid kan nog aangetee- kend worden, dat de gezamenlijke bui zenlengte dec oliezuiveringsinstallatie on geveer gelijk is aan den afstand Am sterdamHaarlem, t.w. ongeveer 15 K.M. Tegen vier uur hadden de bezoekers' het geheele verloop van het bedrijf ge zien en togen, na den rondleider be-1 dankt te hebben, voldaan huiswaarts. In de Woensdag gehouden aandeelhouders vergadering is toestemming verleend tot het aangaan eener gelddoening. giroot 100.000, rentende 7 converteerbaar in aandeden. De zaken der onderneming ondergingen blijkens de mededeelingen der directie slechts in geringe mate dien slechten in vloed der tijdsomstandigheden. Voor de Russische priesters S.oo van N. N, ter oere der H. Maagd. Klasse A. Oud-Meerenstein ging op bezoek bij Door Eendracht Sterk. De Wijkers wa ren in uitstekende conditie en ver loren slechts één partij met 12 ca ramboles. Oud-Meerenstein bereikte het totaal van 613, tégen 522 voor D. E S Klasse B. Hier waren het D. E. S en Vrien denkring, die elkander de eer betwiste ten. D. E S bleef verre in de meer derheid en behaalde het totaal van 479 tegen 379 voor Vriendenkring. Klasse C. De Schotenaren trokken naar Be verwijk en hebben daar een slechten wedstrijd gespeeld: ook de thuisclub speelde slecht, doch O.-M. maakte nog 500, tegen 295 voor Onder Ons. Onder Ons—D. E. S. Deze afgebroken wedstrijd in klasse C, is geheel ten voordeele van D. E. S. geëindigd. D.ES 500, Onder Ons 318 caramboles. Men schrijft ons: De heer A. L. Bonefang bericht ons, dat hij, op veel vuldig verzoek, den 13sn Februari a.s. nog één voorstelling geeft. De eminente opnamen-operateur van „Neerlands Volksleven in de Lente", de heer I. A. Ochse, zal dan nogmaals de toedichtende voordracht houden. Aangezien de „Vereeniging" niet eer der dan in Maart voor 2 dagen be* schikbaar is. en de heer Bonefang dan waarschijnlijk op andere plaatsen de „Lentefilm" exploiteert, kan deze voorstelling niet anders plaats vinden dan op bovenvermelden datum. De prijzen der plaatsen worden zoo gesteld, dat ieder in de gelegenheid is, deze kunstfilm te gaan zien. De heer Bonefang is levens van plan ook de scholen gelegenheid te geven van deze leerzame film te genieten en wel tegen een entrée van 5p ets., rechten inbegrepen, op den middag van 13 Februari om 2 uur in de Gemeente-Concertzaal. De heer Bonefang zal de hulp in roepen van den Burgemeester en den Wethouder van Onderwijs, om de scholen met de leeraren (zooals dat oolc in Goes en andere plaatsen is giebeurd) te laten komen. Het zal (zoo B. en W. deze toestem ming geven) voor de kinderen een heerlijke, leerzame middag zijn. Een jachtopziener als beklaagde. Voor «te rechtbank wenden gister e cadge onbelangrijke zaken bdlvandeM. Van waf meer interesse was de zaak tegen dien 30-jarigen jachtopziener G. v. d. V. te Zandvoort, die er van beschuldigd was, op 22 Dcember 1920 den hond van P. v. d'. G„ waarmede dienis zoon Aric de dui- inten was ingegaan om te siroopen, te heb ben doodgeschoten. Reiki, ontkent dit te hebben gedaan. Hij was dien dag 's mid dags omstrekes 4 uur met den jachtopzie ner J. B. per fiets op den rij'wog bij de Brederodestraat geweest en had v. d. G. in de duinen gezien. De jachtopzieners wilden hom aanhouden, dloch konden hem niet bereiken, daar v. d. G. op den loop ging. Volgens bekl. zijn hij en B. toen te ruggekeerd. Hij heeft geen schot gehoord en niemand in de duimen gezien. Beid. nocih zijn collega hadlden een geweer bij zidh. Arie v. d. G., die met een 'hond in de duinen ging, heeft v. d. V. en B. Ofp dein weg gezien en is uit vrees voor een be keuring op den loop gegaan. Hij heeft niemand anders in de buurt gezien. Toen hij Ln de Brederodieslraat bijna thuis was, hoorde hij een schot, en zijn hond jan ken. Hij zag ihetm tegen de duinen liggen. Hij heeft geen geweer gezien, maar ziet noodt anderen dan v. d. V. en B. in de duinen. Zijn broer, J v. d. G„ die daarna wordt gehoord, heeft een persoon op de duinen gezien. Hij zag een vuurstraal, blijkbaar van een hagel schot. Böld. kon den schut ter niet herkennen, wamt het was al don ker. De jachtopziener B. heeft geen schot gehoord. Hij heeft oolk den hond niet doodgeschoten, en niet waargenomen dat v. d. V. hel gedaan zou hebben. Get. deelt och ter mede, dat hij de da der wei weet, Het is de vader van v. d. G., die ook jachtopziener is. Deze heeft hem zelf verklaard, het te 'hebben gedoaD met een jachtgeweer. De ambtenaar van het O. M. vraagt, of getuige en bekl. niet naar den vader van v. d. G. zijn toegegaan, om te vragen, of •hij den hond wilde doodschieten, doch get. ontkent dit. Het O. M. constateert dan, ditmaal na de laatste getuigenverklaring, dat 't wettig en overtuigend bewijs niet gclewad k en eischt mitsdien vrijspraak. Mishandeling. De bejaarde kantoorbediende P. G., te Zaandijk heeft den belastingambtenaar D. v. W., toen deze bij hom om inlichtingen kwam een sohop gegeven. Dat kost hem 15 als de rechters den ambtenaar van het O.M. in het gelijk stellen. Diefstal. C. v. d. V., een 28-jarig bloemistknecht, die f 30 in de week verdient en onge trouwd is, heeft ten nadcelc van zijn pa troon P. F. S. lo Beverwijk 2 zakken •bloembollen (gladiolussen) ontvreemd. Er is meer vermist, tot een waarde van 200, maar get. S., de patroon, kan niet zeggen dat v. d. V. dit ook gedaan zou hebben. De e'tsdh tegen dozen bekaagde luidde 1 maand gevangenisstraf. Een schop. De varensgezel J. N., te Beverwijk heeft den onderwijzer D. B. een sohop tegen den buik gegeven. De eisch luidde legen de niiet-versohencn beklaagde 10 boete. „Dievegge" De 18-jarigo dienstbode 1L O. K. to Amsterdam, heeft van Maart 'tot Sep tember vorigen jaars ten nadeele van den hotelhouder K„ bij wien ze in dienst was ,ver.-ch'1.0nde voorwerpen ontvreemd, die zo deels aan anderen cadeau deed, deels zelf hield. De Officier wilde het met „het kind" nog eens probeeren, on vroeg daarom een voorwaardelijke straf van 3 maan den, met een proeftijd van 2 jaar. Het kind getuigde resoluut, dat het haar geen tweeden keer gebeuren zou! Uitspraken 9 Februari. UITSPRAKEN, vau 2 Februari 1922. K. de B„ vischventer, te Velseroord, vrijgesproken. 0. A. R., kruideniersbe diende, te Beverwijk, vrijgesproken. H. B. hvr. A. Th. S., te Wijkeroog, gem.' Velsen, diefstal, geldb. van f 5 sub3. 5 dagen hechtenis. O. A. M„ schilder, te Haarlem, vonnis Kantonrechter Haarlem bevesfigd. P. de G„ tapper, te Haarlom, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. Z. H„ caféhouder, te Beverwijk, von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. G. Tkoopman te Beverwijk, vonnis Kant. Haarlem, bevestigd. J. de IC., los werkman le Haarlem, von nis Kant. Haarlem, bevestigd. J. G S. te Haarlem, geldboete van f 100 subs. 10 dagen hechtenis. A. P. V. los werkman, te Haarlem, geldboete van f 40, subs. 40 dagen hechtenis. C. J. v. d L te Amsterdam, verzet vervallen verklaard. Door bovengenoemde vereeniging wordt Woensdag 8 Februari in de St. Jozefsge- zciienvCToeniging een vergadering gehou den, waarin de heer A. F. J. Porlietlje, in specteur aan. het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam een voordracht zal honden over: „Vogelleven in het Naardtermcer en de Amkeveemstihe piassen", met lichtbeel den naai- de natuuropname van. den heer P. L. S'teenhuiizen, praeparateur aan de musea van Artis. Hot Bestuur van „Geloof en Weten schap" heeft de functies als volgt ver deeld: A. B. Michielsen, voorzitter; dr. C. H. Kuenen en dir. J. M. A van Scluiy- lenburgh, ondervoorzitter, J. F. J. Med- dens, penningmeester; H. A. C. van Keu len, 2G penningmeester; H. J. M. Bartels, secretaris en H. Coebergfn Jr., 2e secr. Rijksarchief le llaartcm. In de „Memorie van Antwoord" van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. lezen wij o.m. „In verband met de noodzakelijke bezuinigingen, keelt de minister be- Toen in 1910 het landgoed „de Assum- burg" te Heemskerk publiek verkocht is ge worden, is het kasteel ten geschenke aan het rijk overgegaan, zoo meldt men ons uit Heemskerk. De staat zou het op haar kosten restau- reeren, d.w.z. in haar oorspronkelijken slaat zooveel mogelijk terugbrengen. Zij, die hel kasteel kenden, het in- en uitwendig zoo dikwijls bekeken hebben, begrepen, dat de ze herstelling een onbegonnen werk zou wezen. Vermoedelijk hebben deskundigen er nu ook zoo over gedacht. Aanvankelijk is men aan het werk gegaan. Vooral aan 't uit wendige, te oordeelen naar een flinken stei ger, die meer dan twee jaren aan de West zijde van het slot gestaan heeft. Vermoedelijk is deze steigerzetting hei voornaamste werk van de herstelling ge weest, want er op gewerkt is er zoo goed als niet. Men zal de restauratie beschouwd hebben als een werk, wel wetende waar het begin, maar niet waar het einde is. Vandaar dat deze steigers reeds lang weer afgebroken zijn. Hel slot „de Assumburg" is, evenals do mine van Brederode eene ontredderde steenklomp, ten eenen male voor herstel ling ongeschikt. Dat is nu gebleken! Maar had ook kun nen blijken, vóór men er aan begon. j Tot zoover onze berichtschrijver ui' Heemskerk. Van andere zijde wordt ons echter ech ter verzekerd dat het slot Assumburg absoluut geen ontredderde steenklomp kan worden genoemd, zooals do ruïne van Brederode. Integendeel is het een monu ment dat, alleen verwaarloosd, nog wel te restaureeren is en ook sinds 1910 ie verbeterden to estand is gebracht. Het zou ook jammer zijn, volgens de meening van dezen zegsman ah Assumburg niet verder opgeknapt werd. Barometerstand: 739. Neiging: Achteruit» OPGAVE VAN; sloten om den posit volontairs alge meen. Rijksarchief ad f 3000 terug U nemen. Tengevolge van overplaatsing met 1 Januari 1922 van een weten schappelijk archief-ambtenaar der 2e klasse van het Rijksarchief in Noord- Holland naar het algemeen archiel te 's Gravenhage, waarvan de mogelijk heid onlangs is gebleken, wordt het voorstel tot aanstelling van ©en der gelijk ambtenaar aan het Algemeen Rijksarchief ingetrokken. De hierdoot aan het Rijksarchief te Haarlem open gevallen plaats zal niet behoeven te worden vervuld, wat een besparing van f 1925 geeft. Bovendien hebben sedert de samenstelling dezer ont werp Staatsbegrooting tengevolge van overlijden, ontslag, enz., verschillende mutaties in het corps archiefambte naren plaats gehad, welke het mo gelijk maken de voorgestelde raming met f 4050 te verminderen. Tengevol ge van een en ander kan het artikel f 9575 lager worden vastgesteld." N.V. „Algem. Spaarkas te Utrecht." In die jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. „Algemeene Spaarkas", te Utrecht, ge houden den 28en Januari, werden de verlies- en winstrekening en de ba lans per ultimo December 1921 goed gekeurd; de aan de beurt van aftre ding zijnde commissaris, de heer Edo J. Bergsma, werd met algemeene stem men herkozen; aan den heer C. R. Merkus, le Utrecht, werd op diens verzoek eervol ontslag per 1 Februari 1922 verleend als directeur der ven nootschap. In zijn plaats werden tot directeuren per dien zelfden datum benoemd, de heeren A. van Araslel Jr. en C. E, Hoorens vau Heijningen, tevens di recteuren der Verzekering-Maatschap pij „Spaarhuis", te Haarlem, in ver band waarmede het kantoor naar Haarlem wordt overgeplaatst. De stortingen in de Spaarkassen der „Algemeene Spaarkas" voornoemd, zullen voortaan zooveel mogelijk in eerste hypotheken belegd worden, welke verstrekt zullen worden onder controle en garantie der Verzekering- Mpij„Spaarkas", le Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1