S il Indrukken van den dag w m t DAMIAATJES - ■- 4- EK - - -• MAANDAG 6 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 14051 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN) PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MISVERSTAND. RK-LYCEUn o HET HAARLEMSCHE R.-K. LYCEUM, waarvan de hierboven afgebeelde Zuidgevel langs den Zijlweg onder Overveen verrijzen zal. Het afgebeelde is slechts een gedeelte van het geheele plan. (Zie de toelichting). Architect is de heer A. J. Prinsenberg. DIT DER OMTREK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. OVERVEEN. VELSEN. De Malariabestrijding. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem a! 'ffi'ITfffffflHliTrBHIFiIdiiiitriir.'rfRhnttvriiiiufirtfmHintnii De Oostgevel van het R.-K- Lyceur,* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r BUREAUX) tf 261. Naar aanleiding van de publicatie van het politiek advies zijn verschillende schrif telijke en mondelinge bemerkingen ter on zer kennis gebracht. Omdat wij ons strikt wenschten te houden aan de afspraak tus- schen pers en bondsbestuur gemaakt, dat wij n.m. geen mededeelingen van feitelij ken aard uit de Utrechtsche vergadering zouden doen, hebben wij ons bij dejbespre king van het politiek advies slechts op al gemeen terrein gehouden. Ondanks de on bescheidenheden, welke in sommige bladen zijn begaan, wenschen wij aan de eens ge troffen afspraak vast te houden, wat niet belet, dat wij over de inmiddels los geko men critiek een enkel woord kunnen zeg gen. Met bijzondere belangstelling hebben wij moral gevolgd de critiek, welke van uit den Leidschen Kieskring tot ons kwam. Tot onzen spijt konden wij niet alles plaatsen wat ons vandaar bereik Ie. Sommige schrij vers gingen wel wat erg buiten de perken ier wellevendheid! Hieronder drukken wij echter een inge zonden stuk af, dat de verdienste heeft de klachlen van alle ontevredenen in den Leid- ichen Kieskring samen te vallen en dat bovendien dezelfde misvatting inhoudt, wel ke wij ook bij andere klagers ontmoetten. Door publicatie met enkele opmerkingen onzerzijds van bedoeld ingezonden stuk, hopen wij daarmee tweeërlei te bereiken: ten lste, dat allen, die niet met het politiek ad vies zooals het voor den Leidschen Kies kring is gegeven instemmen, hunne be zwaren op deze wijze naar voren zien ge bracht; en ten 2de, dat een blijkbaar vrij algemeen heerschend misverstand en daar mee een deel van de bestaande ontevreden heid kan worden weggenomen. Het ingezonden stuk luidt als volgt: Met een buitengewone nieuwsgierig- ncid is meer dan ooit uitgezien naar de publicatie der besluiten van de vergade ring van 21 Januari 1.1. te Utrecht ge houden, alwaar advies gegeven zou wor den over de in den a.s. zomer te kiezen Kamerleden. Het staat dan absoluut vast, dat door velen met eenige bange vrees naar den uitslag van die vergadering is uitgezien, temeer M. de R., omdat, zoo als door velen gemeend werd en helaas nu bewaarheid is geworden, door de kapilalistische klasse de reactie gesteund wordt, om daardoor de democratie den kop in le drukken. De vergadering te Utrecht, M. de R., was een geheime ver gadering, maar waarom dat? Kunnen onze Roomsche zaken, al zijn ze van hel grootste belang, doch voor het algemeen welzijn dienende, geen daglicht velen? Helaas, het bleek van neen en thans blijkt het nog van niet. Het worden verklikkers genoemd, M. de R., zij die de onrechtvaardigheid, welke door die vergadering is begaan, in het openbaar gaan bespreken. En als het dan nog slechts de niet correct besproken zaken van de heeren van Best en Arts geldt, dan hoop ik M. de R., dat God hel tien verklikkers zal vergeven een misschien gedane belofte te hebben geschonden, want dan was het, omdat die vergadering te Utrecht niet waardig was te staan in het teeken van rechtvaardigheid en naas teliefde. Ik zeg M. de R., de besprekingen in die vergadering konden blijkbaar geen daglicht velen, want ondanks in vele dag bladen de zaken van Best en Arts be sproken worden en er over die bespre kingen verantwoording wordt gevraagd, is er ook in onze streek een vurig ver langen naar de verantwoording, hoe er met onzen candidaat, den heer J. H. M. Balvers, die in 14 kiesvereenigingen ge- candideerd werd, in die vergadering te Utrecht is gehandeld. Een geheime ver gadering II M. de R., het is absoluut een schande voor de R.-K. Staatspartij, waar steeds voorop moet gaan Eenheid, Recht vaardigheid en Naasteliefde,, dat deze heerlijke leuzen in een geheime vergade ring moeten vertrapt worden op die per sonen, welke jaren met de meeste ijver en wilskracht onze heerlijke Roomsche belangen hebben voorgestaan. M. de R., ik ben er zeker van, dat ik uit naam van duizenden R.-K. land- en tuinbouwers, bloemisten, middenstanders en arbeiders, leden van den kieskring Leiden, verant woording vraag over deze onrechtvaar dige en los van alle naasteliefde begane daden. Ik ben er zeker van M. de R., dat, indien een dergelijke verantwoording ofwel herziening van het politiek advies zal achterwege blijven, die heerlijke een heid, welke steeds in onze R.-K. partij geheerscht heeft, doch die door onze groote voormannen in een zoogenaamde geheime vergadering is vertrapt gewor den, ten koste van de R.-K. Staatspartij en van ons H. Geloof, niet zoo spoedig zal terugkoeren. U M. de R. dankend voor de verleende ruinrle, teeken ik Hoogachtend, F. C. VAN LIEROP Jzn., Hillegom. Wanneer onze geachte inzender zegt uit naam van „duizenden" te spreken, willen wij niet twisten ovèr een getal. Wij welen in ieder geval, dat hij met bovenstaande de meening van zeer velen verkondigt en daarom willen wij op deze zaak wat dieper ingaan. In de klacht van den inzender onder scheiden wij tweeërlei: lste, dat de Utrechtsche vergadering geheim was en 2de, dat de heer Balvers niet op het advies voorkomt, wat op het debet van de ge heime vergadering wordt geschreven. Omtrent het eerste deel der klacht zullen wij thans niet veel zeggen; nu ons blijkt, hoeveel beroering die geheimhouding ver wekt heeft, willen wij daaraan dezer dagen wel een afzonderlijk artikel wijden. De gisteren gehouden vergadering der R.-K. journalistenkring is daartoe een gereede aanleiding. Het tweede en voornaamste bezwaar van onze vrienden in den Leidschen Kieskring zij hier echter wèl besproken. En dan zet ten wij aanstonds voorop, dat wij de te leurstelling van al degenen, die in 14 kies vereenigingen van den Leidschen Kieskring den heer Balvers op de groslijst plaatsten en die hun candidaat op het politiek advies missen, levendig kunnen beseffen. Wie dan ook in zakelijken vorm op dat deel van het politiek advies critiek wil uitoefenen, zal niet vergeefs een beroep op onze gastvrijheid doen. Wij stellen ons met deze verklaring geen partij in deze zaak, maar erkennen er mee het recht van critiek. Die critiek richtte zich echter aan het juiste adres! En nu doet onze inzender en velen volgen hem daarin na verkeerd, met het ontbreken van den heer Balvers op het poliliek advies te wijten aan de geheime Utrechtsche vergadering. Men begrijpt blijk baar het karakter van deze laalste bijeen komst niet. De vergadering te Utrecht ging uit van dezen opzet: de Kieskringbesturen zijn souverein. Er kunnen echter belangen voor de R.-K. Staatsparlij zijn, zóó groot, dat deze boven de speciale wenschen van iederen Kieskring afzonderlijk uilgaan. Dan kan in een gezamenlijke bijeenkomst getracht worden, die algemeen katholieke belangen tol hun recht te doen komen. Welnu, op de Utrechtsche vergadering Ter toelichting van de hierbij gerepro duceerde teekeningen vau het aan den Zijlweg (even voorbij de Julianaalan) te Overveen! te bouwen R.K. Lyceum voor Haarlem en omstreken diene, dat het af gebeelde nog slechts een gedledte is van het geheel ontworpen plan. De afgebeelde Zuidgevel, welke langs den Zijiweg komt, za! in de toekomst nog met een ongeveer 35 M. langen gevel verlengd worden. Ach ter het gebouw en daarvan door een ge- projecteerdlen weg afgescheiden, ligt het oefenterrein ter grootte van ongeveer 85X125 M., hetwelk bestemd is voor openluchtspelen. Langs de zijde van den Zijlweg is terrein gereserveerd voor den bouw van een klooster voor de paters Augustijnen, welke groolendeels als leer aren voor het Lyceum zullen optreden en voor een kapel, bestemd voor de Paters en leerlingen van het Lyceum. De tot standkoming dezer laatste gebouwen zal echter -grootendeels afhangen van den steun, welke de kafhbölieken van Haarlem en omstreken voor deze inrichting van katholiek Middelbaar Ondierwijs zullen geven. Waar reeds zoolang en van veler lei zijde op de stichting van een R.K. H.B.S. werd aangedrongen, mag ver trouwd worden, dat deze steun aan de Paters Augustijnen ook niet onthouden zal worden. Het thans geprojecteerde gebouw za bevatten 11 leslokalen, 7 lokalen voor onderwijs in physica en cuemica, 1 lo kaal voor natuurlijke historie en 1 voor aardrijkskunde, waarbij een grooter lo kaal voor het opstellen van verzamelin gen op deze 2 onderwijsvakken betrek king hebbende. Verder is aanwezig een gymnastieklokaal met kleedkamer en za len voor hand- en lijnteekenen. Verder zijn nog geprojecteerd een Directeura- en spreekkamer, verschillende ruimten voor berging en natuurlijk de vereischte gangen, trappen en toiletten. De ontwerper en bouwmeester van de ze plannen is de heer A. J. Prinsen- berg architect te Overveen. kwamen de verschillende Kieskringbestu ren ieder met hun advies en wij meenen geen geheim te verklappen, wanneer wij zeggen, dat die gezamenlijke adviezen bijna ongewijzigd tot hel politiek advies zijn ge worden. Evenmin is het een geheim, dal het advies van het bestuur van den Leid schen Kieskring onbesproken is gebleven en zonder meer is aanvaard. Wie dus klachten heeft tegen het Leid- sche advies, richtte zich tot het Kringbe- stuur van Leiden en roepen dat bestuur ter verantwoording. Wij gelooven, dat deze heeren mans genoeg zullen zijn, zich le verdedigen en zich niet achler het advies zullen verschuiven. Bovendien vergete men niet, dat te Utrecht geen uitspraak is gedaan. Het laat ste woord blijft aan de kiesvereenigingen zelf. Wij zien daarom niet in, hoc men van een verkrachting der democratie kan spre ken, waar de leden der Kiesvereenigingen zelf de officieele lijst kunnen samenstellen. Aanleg bijzondere begraafplaats. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde o.m. de volgendo zaak Het beroop van de directie van de N.V. De Electrische Spoorweg Mij., ge vestigd to Amsterdam, tegen het besluit van Gled. Staten van Noord-Holland, be treffende een geschil over de toepassing van art. 16, lo lid, der Begraafwet. B. on W, van Ilaarlemmerliede en Spaarnwoudo verleenden aan het R. K. kerkbestuur te Halfweg vergunning tot den aanleg van een bijzondere begraaf plaats aldaar. De directie der Spoorweg Mij. voornoemd, bracht daartegen bezwaar in, op grond dat het voor begraafplaats aangewezen terrein zich zou bevinden bin nen 30 meter van de bestaande kom van Halfweg, maar Ged. Staten beslisten, dat zich weliswaar binnen genoemden afstand van de begraafplaats enkelo gebouwen bevinden, doch deze niet kunnen wor- of deel uit te maken van de bebouwde Onider die aanwezigen meukten we op dien burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, den voorzitter van die vereenigiing, den hoer E. H. Kretoge en mevrouw Krelage. alsmede den secretaris van genoemde vereenignmg. I>e heer Krelage zakte in zijn openings woord diat die afdeeling Heemstede ge toond heeft te Walken van liefde voor baar vak. Zij heeft dieae traditie 40 jaren lang in eere gehouden en is ze in de ge schiedenis weinig naar voren getreden., wat ze diced, deed ze uitnemend. Spreker noemde het een groote presta tie om in het begin van de maand Fe bruari zoo een bloemensdhat te leveren; 'het is een voorbeeld van broeêkunst voor het geheele vtalk. Zich tot den burgemeester wenden de zeide spreker dezen dank voor de groote belangstelling in het leven der vereeniging en in de cultuur zelve1;, dat hebben we ondervonden, zegt spr., bij de voorbereiding der groote ten- 1 toonstelling, die echter nimmer nog tot stand kwam. Spr. hoopte echter op dezelfde belangstelling, wanneer dio tentoonstelling nog eens werke lijkheid mag worden. (Luid applaus.) De burgemeester, jhr. J. P, W. van Doorn, beloonde zijn groote erken telijkheid voor de hem geworden uit- noodiging deze tentoonstelling te ope nen. i De bloembollencultuur, zeide spr.; heeft donkere tijden doorgemaakt, maai- desniettegenstaande wist ze toch ook in den oorlog haai- gronden pro ductief te maken. En nauwelijks gloort weer een betere toekomst of ze vliegt! het nest weer uit, de wereld In. En ia ook nu nog do toestand niet immers op ongeveer 250 M. afstand zijn verwijderd. Het nu hiertegen gericht beroep van de Electrische Spoorweg Mij. werd toe gelicht door den secretaris dier Mij. den heer D. A. E. Immink. Voor het gemeentebestuur van Haar- lemmerliode en Spaarnwoude trad op de gemeente-secretaris do heer G. Bergman en voor het R. K. kerkbestuur de Z. E. heer J. M. Lucassen. i De Kon. beslissing volgt later. Melkoorlog. Men schrijft: Sedert de vorige week hebben we hier ook een melkoorlogje. Bij de vele, reeds bestaan de melkteveranci ere, heeft eich nog een nieuwe gevestigd!. Deze had de ïnensoh- MevenldheMi, zijn melk te preseuteeren te gen 15 cent per liter. Deze mensdhlieveud- hekt werkte aanstekelijk, met diat gevolg, diat ook anldere slijters hun prijzen aan merkelijk vermindierden. Burg. stand. Ondertrouw: A. Hen nen en M. C. Dekker. J. Kaasenib rood en A. Th. Perquin. B. Demmers en J. M. Kok. J. J. Molenaar en M. A. van BakeL. H. de Graaf en P. H. A, Schip per. J. Bosch en N. Luildinga. M. A. Mögeli.n en A. H. E. Lier. Ge'lrouwdi: J. Rotdemaikers en A. Duyrn- meyer. H. Toes en M. W. Lijding. H. C. Stigter en H. Suylkerbuyk. J. M. Veldhuis en P. Lustig. Geboren: z. van A. .8alioOrl-.de Graaf. d. van M. van Hulst-Mijzen. dl van C. J. Sitings de Kort. z. van M. v. d. Berg- Zwarl. z. van L. Schipper-Butler. d. van. E. Verhagen Buys. dl vam A. J. Oderkerk-Mooy. z. van J. Poollis-Birut- gom. d. van. S. J. Voogd-Kramlk. d. vam M. A. C. Post-Vos. r.. van E. H. v. dl Wateren-Heiboer. Overleden: N. C. Boomtjes, 4 ïwnd. H. P. Dekkers, 85 j., wed. van A. Vos. J. Kok, 9 weken. A. Teitsma, 3 dagen. in 't Oosten maar nu ook in 't Westen J. M. Heiligenberg, 6 mnd» C. Hanliog, (Amerika) dreigen ,toch kon dit den on- 84 j., wed. van G. Jansen. N. Legui't, dornemingsgeest niet dooden en zien we 81 j., wedl van H. A. Broekman. jns hier vorplaatst in een sprookjesland, HEEMSTEDE. Welk een zorg en toewijding van maan»' den lang schuilt er achter deze bloemen- BLOEMENTENTOON STELLING. pracht. In aansluiting op hot reeds Vrijdag Hot' gemeentebestuur verheugt ziel medegedeelde nog hot volgende: over mannen dj0 op deze wijze den naani Gistermiddag had de offioieele opening van Heemstede hoog houden, zoodat zo plaailis vam de lenltoonsldMing van bloem- klinkt door de wereld. Heemstede vam de Vereemiging voor om oveP tot opening van deze ten- Men is reeds in vollen gang met 4 muggenverdelgingscampagne in Noo.t Holland. Wie eenmaal met de malaria kennii maakte, heeft voorzeker den dooi ge zworen aan alles wat mug is en zal juichen, wanneer de laatste dier zenuw en krachtsloopende dieren van onze N.» Hollandschen bodem is verdwenen. Toch schijnt nog niet iedereen over tuigd te zijn hoe wenschelijk de mug- genverdelging is en vooral ten platte lande schijnt men niet te weten niet alleen hoe groot de malariaplaag in d« dorpen is, maar ook in de steden. In een communique van dr. A. Al» dershoff, met betrekking tot de mala, ria-bestrijding, lezen we o.a. Zooals dit met veie nieuwe denkbeelden en zaken het geval is, aea is ook? hierbij nog niet ieder overtuigd van be» nut, om als middel tot bestrijding der malaria ;do muggen te verdelgen. Over het algemeen wordt wel medewerking on dervonden, doch nog te velen staan on verschillig tegenover het werk, en enke len zelfs weigeren de voor henzelf en voor hunne omgeving gevaarlijke malaria muggen te laten dooden. Behalve dat daardoor natuurlijk een deel der ma lariamuggen, die achterhaald zouden kun nen worden in leven blijven, werkt dit niet gunstig op den werklust der ont» muggers. Zij gaan er dagelijks met hun instrumenten per fiets op uit. Het werk moet in den winter gedaan worden, om dat dan alleen de muggen, in den win« tersluap in groote hoeveelheden verza meld, achterhaald kunnen worden. Toch dient er belangstelling en me dewerking van alle bewoners voor te ko men en dient aan de ontmuggers all< hulp te worden verleend. Voor op- en aanmerkingen houdt he( comité dat zich met de ontmugging be< zig houdt, gaarne aanbevolen. y Het doel van dit stukje is die onV misbare belangstelling waar noodig oj te wekken. 1- In een der vorige „Daarnaatjes" bebbefl wij, op gezag vam een onzer correspond denten verteld van het onbegonnen weri. het stolt Assuitvijuug te herstellen. Een abound, die het slot en de restauratie et van zeer goed zegt te kennen werzelkei( ons intusschep dait het «lot Assmmburfl absoluut geen ontredderde steertkloanf kan worden genoemd, zooals de ruïne, van Brederode. Integendeel is het een monument diat, alleen verwaarloosd., nog wel te restaureeren is en ook sinds 19l4 inderdaad in verbeterden toestand is gw bracht. Het zou ook jammer zijn, volgen* de meening van dezen zegsman, ails A# sumburg niet verder opgeknapt werd, rooskleurig omdat eerst de wolken alleen Barometerstand: 773. Neiging: Vooruü» •t OPGAVE VAN;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1