Wisselkoersen en koersen van Bankpapier Kardinaa! Haiti tot Paus gekozen. GEMENgD NIEUWS. DEN NEAPPELS BIMNEKLAMBS6H NIEUWS. TEIESRAMMEM. HIIRKTWEÖWS. Naar Lekzicht. STOOMVAARTLIJNEN. KERKNIEUWS. hilleüüm. 1 ORDE EN ARBEID. LAATSTE NIEUWS. ROME, 6 Febr. Officieel wordt uit Rome geseind, dat de Kardinaal Achille Ratti tot Paus gekozen is. Hij zal den naam aannemen van Pius XI. tia beste, gemakkelijkste en zindeüjk- sto brandstof om kachels aan te ma ken. Prijs per H.L. slechts 80 cent, Franca thuis, N,V. HOENDERDOS' BrandsSoffenhan del, Onze Indisce eilanden gegaran deerd. Christiaan De Wet t Het Conclave. De Conferentie te Washington. Telegraflsch Weerbericht. Medegedeeld door DE SPAARNESANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENEN. LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRIST1ANIA BAZEL NEW-YORK Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier 1.30 1.35 22 52 22.62 21 52 21.62 0 08 0.04 11.60 11.58 52.65 2.68 1.33 1.39 22.60 22.70 21 90 21.70 0.09 005 is 116Ht 11.6? 52.85 2.69 PRINSES JULIANA. 4 Februari wc Amsterdam naar Bataria. De candid atuur-Balvers. Zalerdag- ■vond hield de R.K. Kiesvereeruging „R. ri. Kring'' een buitengewone spoed- ischende ledenvergadering in café „Fio- a'\ Deze vergadering was belegd op aan draag volgens artikel 17 van bet Regle ment, waarbij aan de orde werd gesteld het eenige punt: „Het Politiek Advies", gegeven te Utrecht op Zaterdag 21 Tan. jJ. De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers, apent de vergadering met den chr. groet en een woord van welkom. De groole be langstelling op dezen ongescbikten avond snel een slechte weersgesteldheid is het bestuur een bewijs, hoe de kiezers meeleven met het bestuur. Waar deze vergadering de eerste van Jat jaar is, wenscht de voorzitter allen een Zalig Nieuwjaar en hoopt dat 1922 bet ook zij voor Nederland, waar dit jaar dc groote verkiezingen weer zullen plaats hebben. Deze vergadering is al het voor spel van den komenden strijd en de voor zitter hoopt, dat de vergadering boven al les kalm en zakelijk moge zijn en dat de leden hun verstand boven hun hart zullen laten spreken. Wij zijn hier, omdat het bestuur op 2 Febr. een brief ontving waarin dringend werd gevraagd een le denvergadering. Ten gevolge van het Po litiek Advies werd met ernst aangedron gen op een 8poedeischen.de vergadering door 30 leden. Spr. geeft nu. gaarne het eerst 't woord aan een der onderteeke naars. De heer W. Jonkheer dankt eerst het Bestuur voor zijn acliviteit en stelt voor op, dat hij spreekt namens alle ondes-leeke- naars van het verzoek. Het komt hem en anderen m.l. voor, dat door'het Politiek Advies de rechten der kiezers niet geheel zijn geëerbiedigd. Dc zaak uiteenzetten komt spreker niet. Hij verzoekt" daarom het bestuur de zake» uiteen te zotten en aan de vergadering inlichtingen te geven, opdat daarna een besluit genomen worde, wat ons te doen staat. De voorzitter wit de situatie wel uiteen- xetten, doch zijn er hoeren <Ke eerst nog iets in 't midden willen brengen, dan kan fit gereedelijik geschieden om te komen Xrt één geheel. De heer P. J. Koop zou de reuen wil len hooren waarom deze vergadering ge- horodlen wordt. De heer W. Jonkheer zegt, de reden is dat on®e candidaaf, die tevenis in 13 loca le Jdesrvemeeniginigien. is gesteld, niet op de groslijst staat. i>e heer A. Th. Murk zegt, diait zijn vra gen op hetzelfde terrein liggen als die van den 'heer Jonkheer en spr. zal de^ vergade ripg daarom niet ncodeloos rekken. Alleen wil epr. de commissie dank zeggen voor de uitnooddging, welke dank ook gebracht wordt door de Kath. propa ganda-dob en het gros der arbeidore honderden verlangden licht, hetgeei^ nie- Js gekomen bij het Pol. Advies. Dringen de argumenten moeten een dergelijk ad vies mogelijk gemaakt hebben, kan 't be stuur de «den niet geven, dan zal spr. straks gaarne ®P de zaak terugkomen. De voorzit Ier regt dat zijn taak in dezen moeilijk is, daatr hij naast voorzitter tege lijk da voodoo-pige caudadant is, spr. moet echter tor wille van het recht der kiezer»en niet om zijns pensoons waMe mei Mr. Dr. Jam van Best neggen: „de tijd van twijgen is voorbij, ik moet spre ken." De voorzitter releveert daar dot royaal die gelegenheid is gegeven voor enkele maanden om candüdaiten te stellen. Hille gom stelde alléén Balvers. Of dit juist ge. zien was i* «en andere vraag, doch bet was bet recht dor kiezers. Op O lijsten word affleen de naam Balvers gezet, door «He standen, boog en laag. In den Kamerkieskring Leiden werd mr. dr. Kooien no. 1 (zeer terecht) gesteld In pl.m. 40 kiesv, no 2 mr. Aalberse. doch trok tdeze zich terug dan als no. 2 Balvers, gesteld door 14 kiesv. Dat zóó de volgorde zou zijn. deelde de heer Oostdam aan spr. mee. Balvers zon dus te Utrecht als no. 2 geadviseerd worden. Dc heer M-o-erel liet zeggen: „Balvers, ik feliciteer u en ik zal zorgen voor de propaganda te Gouda en omstreken." Er kunneït 0.1. 2 leden worden afgevaardigd. De verg. van 11 Jan. te Leiden van de Centrale sprak zich trede in dien geest uit. Toen kwam 21 Januari. Baron van Wijnbergen had gevraagd of de ver der van Utrecht wonende afgevaar digden niet 's avonds te voren konden komen. De heer Oostdam ging niet, wel de hoeren Bulten, Moerel en Vee- lenturf. DSfir is uw candidaat ver moord op de vóórvergadering: op 21 Jan. werd zijn naam niet genoemd. Zóó is de zaak en niet anders. De heer Jonckheer zegt dank voor deze inlichtingen. Wet is er nu te doe-n? 2. J. een oomnriaeie uit de vergadering benoemen om te strijden voor de rech ten der kiezers (die werkelijk verkort fcijn) eo dan te beslissen, welken kant we uitmoeten. De toom. is het hiermee eenswe moeten de medaille van twee zijden be zien (zou mogelijk zijn, dat we ons ver gistten; daarom een Commissie van on partijdige menschen benoemen, niet öOl den pereoon, doch om do zaak, om de rechten der kieaers en bij de hoeren, die het voorloopig comité hebben ge vormd zijn de zaken in goede hendan. (Slot volgt). meer werk te krijgen, beter bestand le zijn legen de fnuikende concurrentie uil Duitschland. In -den brief wordt antwoord vóór het eind van Februari verzocht. Aan het slot hoopt het hoofdbestuur, dat dit antwoord gunsig zij, opdat niet, wat 111 lange jaren le zomen met de grootste zorg is opge- lxmwd, als met één slag wordt vernietigd, doordat men de teefcenen der tijden te laai beeft verstaan. HET CONTRACT IN DE KLEEDING- IN DUSTRIE. De onderhandelingen tnssohen werkne mers en patroonsbonden over het nieuwe contract, dat 16 Februari in werking zul treden, hebben tot heden niet tot een resul taat geleid. De besprekingen duren nog voorl. Men hoopt, dal de patroons alsnog gunstiger toezegging kunnen doen. IHT HET BOEKDRuKKERSBEDRIJF. Hdt algemeen hoofdbestuur van de Bon den in het boekdrukkersbedrijf heeft aan de gezellen-organisaties een brief gezouten, waarin wordt voorgesteld, dat de gezellen genoegen rullen nemen mot een verjaging van hét weekloon me'l 10 pet. en voorlt goedkeuren, dat getracht wordt een 48- urige arbeidsweek te krijgen. Hierdoor zal een verlaging van hot tarief van ongeveer pet. mogelijk worden. Van palroonszijde zal daaraan een tarief sverëaging van onge veer 11 pet. wonden toegevoegd, waardoor prijsverminde-ring van 20 pet. kan wor den vastgesteld. Op dezs manier hoopt men dan weer DE GRIEP IN DE RESIDENTIE. De ziekte neemt af. In Den Haag is de griep-epidemie aan 't afneoien, wat vooral onder het 10,000 man sterke gemeen-icpers-one-el merkbaar is. Enkele doktoren schijnen de laatste week in Den Haag lang niet zoo erg ge kregen, maar over het algemeen kan ge constateerd wonden, dat dc influenza-bacil- 1-en terrein verliezen. Over het geheel heeft de griep ditmaal een goedaardig karakter gedragen en heeft in Den Haag lang niet zoo erg heeft ge woed als in andere steden. Ook bij de hevige epidemie in 1918 werd Den Haag het minst geteisterd. Dit wordt toegeschreven aan den ruimen bygiënisohen bouw der straten, en pleinen en aan de nabijheid der zee met frissche zeewinden. Zoo is hét opvallend, dat Scheveningen bij den jong steil griepaanval het minst te lijden heeft gehad. Tusschen de stations der Hollandsdhé en Staatsspoor kwam de zi-ekte het ergst en bet veelvul digs! voor, wat er op wijst, dat de griep- bacilten per trein de residentie werden bin nengevoerd, waar zij bun talrijkste slacht- offers maakten in de omgeving dei- sta tions en bij hun verder voortrukken in Den Haag en Scheveningen met succes door de zeewinden werden teruggeslagen. Lang nde-t alle gevallen kunnen op reke ning van deze geïmporteerde bacillen wor den geboekt. Deze tijd van het jaar, met zijn afwisselende tem-peratuuirverscilviliien, van re-gen en sneeuw, vorst en dooiweer, eisebt steeds vee-1 slachtoffers. Zoo beeft men bij den gemeentelijken dienst in nor male wintertijden gemiddeld 40 5 50 zie ken per dag op 10 000 man. Thans, nu de griep aan het afnemen is, bedroeg het aan tal 70 80 per -dag, wat dus niet zoo veel boven het gemiddelde is. De vorige week was dit aantal veel hooger en bedroeg op «I*m hooigsilen <lag 190. WEÏBSCHE PLESN 15-19, Tel. 737" Volgens dien correspondent der Mo: iiiingposit te Washington, wordlt ons het bezat van onze Indische eilanden, door de 4 groote mogendheden Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Japan gegarandeerd MAAR STEEDS NIEUWE PARTIJEN. Nu is weer opgericht een staatspartij voor Volkswelvaart, en wel te 's Hage. De Partij stelt zich ten doctl te bevorde nen, dat in de Tweede Kamer, de Provin ciale Staten en de Gemeenteraden vron wien en mannen zsttir.g zullen krijgen, die zich vrij voeten van de lot nu toe gelbui digde poli tiefee leuzen, en daarom: a. zich zniHen verzeilen tegen wetgeving, drie zich richt op eenzijdige bevoordeeling van klasse of groep; b. willen bevorderen zuinigheid bij wetgeving en in bet beheer der geldimid dielen, zoowel in de toekomst alis met be trekking tot bestaande regelingen; c. de Regeeriing zullen steunen in have pogingen om het vorenstaande te verwe zenlijken; «L 't arigemeien belang onvoorwaardelijk stellen boven partij- of groepenbehngen en dus een aflgenneene wedvaantspoiitiek ■erkennen als dfe eenig juiste en recht vaardige. Verder spreekt het prog-mm zi-oh uit vóór Vrijhandel in den ruimsten zin. Voorzitter van het uitvoerend comité ■is de heer A. F. L. Fatibel, oud-koloncl- Hoofdiintendant van het Indliscl» Leger. BLOEMFONTEIN, 5 Febr. Christiaan de Wet, de beroemde Boercn-generaal uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog, is overleden. Christiaan Rudolf de Wet werd geboren den 7den October 1854 op de plaats Leeuw- kop, in het district Smithfield. in den Oran je-Vrijstaat. In 1880 vocht hij als veldcor- net in den eersten vrijheidsoorlog mee. In 1885 werd hij lid van den Transvanlsehen Volksraad. In 1887 werd hij lid van dien van den Vrijstaat. Onmiddellijk hff het begin van den Boe renoorlog in 1809, trok hij in 't veld cm na de overgave van Cronjé bij Paardenberg, benoemd te worden tot Opperbevelhebber. In 1902 ondernam De Wet niet I ouis Bolha en Oom Koos de Ir Rey een reis naar Europa om steun te verkrijgen voor de rampzalige bevolking van dc bei1» gewe zen Boeien-republieken. Zij werden op geestdriftige wijze in ons land ontvangen. Teruggekeerd in Zuid-Afrika, werd De Wet lid van de verantwoordelijke regeering en nam de portefeuille van Minister van Landbouw op zich. Later trok hij zich uit het openbare leven terug en wijdde zich aan het landbouwbedrijf, evenwel zonder zich geheel los te maken van de politiek van zijn land. In den oorlog trad hij opnieuw op den voorgrond, toen de Unie een veldtocht te gen Duitsch-Zuid Afrika begon, wat de Wet i:i strijd achtte met de Afrikaansche belan gen. Hij werd gevangen genomen en elf maanden vastgehouden. LONDEN, 5 Febr. De „Times" verneemt omtrent het overlijden van generaal de Wet nog, dat zijn gezondheidstoestand langen tijd zeer kritiek was. Gisteren gevoelde De Wet zich echter nog wèl genoeg om generaal Herzog en senator Brebner op zijn boerderij in Do Wetsdorp te ontvangen. Ongeveer twee weken geleden ontving generaal De Wet nog een deputatie van de Ieren in den Oranje-Vrijslaat, die hem een persoonlijk schrijven overbrachten, afkomstig van den lerschen „De Wet", nJ. Collins. Dit schrijven was uit Dublin medege bracht door den vice-voorzitler van de Ier- sche republikeinsche vereeniging in Oranje- Vrijstaat. Generaal De Wet zeide tot deze deputatie, dat de Ieren goed hadden gedaan door de Londensche overeenkomst ie aan vaarden. Deze verzekerde vrijheid aldus sprak De Wet - zou hun in staat stellen, sterk te worden en zich le organiseeren. Een natie, die na 700 jaren van de Engel- sche bezetting nog Iersch was gebleven en mannen had voortgebracht gelijk Mc. Swin- ncy, was onoverwinnelijk, zeide hij. Daarna gaf hij de deputatie opdracht, zijn beste wenschen aan Ierland te willen overbren gen. ROME, 5 Febr. To 11 uur 40 voormiddag kondigde de rook, die uit het Vaticaan op steeg aan, dat het conclave nog geen Paus gekozen had. ROME, 5 Febr. Dc maarschalk van het conclave deelt in een communiqué mede, dat het conclave normaal verloopt. Er ne men 53 kardinalen aan de verkiezing deel. Alle zoogenaamde berichten van insiders omtrent den gang en de resultaten der stem ming zijn onjuist. De mededeeüngen der leden van het conclave met de buitenwe reld geschieden door middel en onder con Irole van de prelaten en hen, die daartoe door het conclave zijn aangewezen. Het Chineesch-Japansch verdrag geteekend. WASHINGTON, 5 Febr. Het Chineesch- Japansehe verdrag nopens de regeling van de Sjantoeng-kwestie is geteekend. De Engelsche gedelegeerden ter conferen tie hebben een bezoek gebracht aan het Witte Huis en afscheid genomen van presi dent Harding. Balfour zeide tot den presi dent, dat hij naar Engeland terugkeerde met de meeste voldoening voor het groote succes der conferentie, welke de uitvoer baarheid heeft bewezen van de methode om op een conferentie internationale vraag stukken te behandelen. BOTTERDAM, 3 Febiruari. Veiliags- verceniging Yrije Aardbeienveiling Char- lois. Boerenkool f 161/2, per kist; gr. Sav. kool f 2.50—3.50, eieren f 16.80— 17.70, beido per 100 st.knolselderij I f 90, dito II f 55, dito lil f 27.60; ra barber f 20; selderij f 2850, alles per 100 bos; uien f 40—46, peen f 11, kro ten f 11.7014, dito II. f 66.40, sprui ten I 58—59, dito II f 37—38, witlof I f 82, dito II f 4445, goudreinetten f 8030.50, dito II f 1920, armgaard f 25, dito II f 18, bellefleuren f 28.50 30, dito II f 21, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 3 Febr. Coöp. Tuiab. Ver. Do Znid-Holl. Eil, aan de Persoons- dam, Kroten f 12.S014.70, poen f 7.90 11.20, uien f 42.9044, alles per 100 K.Q-.f witlof f 0.660.80 dito II f 0.440.65, spruiten f 0.510.71, dito II f 0.25—0.41, alles fier K. G.groene sav. i 4.507.70, per 100 si, knollen f 7.50 per 100 K.G.; boorskool f 2.30 2.60, sla f 2.40, beide per lcrat; prei f 1415.00, selderij f 23.40, beide per 100 bos; selderij f 1.80, per dozijn; klei- peren f 0.330.38, dito II f 0.190.23, bergamot f 0.26, reine d'Or f 0.24, dito II f 0.17, Brederode' f 0.40, ijsbont, f 0.40, armgaard f 0.30, bellefleur f 0.33 eam- pagners f 0.26, alles per K.G. LEIDEN, 4 Febr. Botermarkt. Pri ma fabrieksboter (controle) 1200—205 prima boerenboter f 200—210. Aanvoel en handel middelmatig. AMSTERDAM, 4 Febr. (Veiling De Jong en ICoene.) Ccxnlesse de Paris I f GO—68, dito II f 4048, Cures I f 46 60, Bratnly Seedling I i 34—36, dito II f 24—30, Bismarck f 22—30, Present van Engeland extra f 44—60, dito I f 32—40, goudreinetfcen extra f 44—60, dito I f 30—36, (bellefleur extra f 32 35, dito I f 19—27, Courtpendu f 12 17, benderzoet 2228, Gerrit Roe lof f 18—20, winterjannen 1' 28—35, Bel gisch witlof f 76—88, Ilollandsch dito f 7488. Boerenkool f 3844, Tomaten f 82—90, Uien f 38—44, alles p. 100 Kg. BloemenSeringen f 2036, Sneeuw ballen f22—30, Prumus 13—19, Helle- boris f3— 4.50, Darwintulpen f9—12/ Tulpen f 4.50—8.50, Narcissen f 34 20, alles p. 100 stuks: Rhododendons f5— 7.50 per lOOkop: Snijgroen f7—12 per 100 ranken: Gallas f 7095 per 100 tuks; Fransche Anjers f 0.75—1; Mar grieten f 0.25—0.35 heide per dozijn. Medegedeeld door liet Ken. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BiJdt. Nnar •waarnemingen verricht in den mo. gen van 6 Februari. Hoogste barometers-land 776.7 m.M. te Sar na. Laagste barometerstand 733-3 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 6 tol den avond van 7 Febr. 1922: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind. Later weBieht uit Zuidelijke rich tingen. Zwaarbewolkt lot betrokken. Wei nig of geen neerslag. Lichte vorst Dertig April van dit jaar trokken wo naar Lekkerkork, met 't doel daar in de bekende Aalseholverskolonie 'n aan tal jonge Aalscholvers te ringen voor 't wetenschappelijk onderzoek van Prof. E. D. van Oordt te Leiden. We hadden toe stemming hiervoor gekregen van den eigenaar der kolonie, den heer Smit uit Krimpen aan de Lek. 't Tochtje was 'n excursie, uitgeschre ven door de Goudsche Ornitnologiseho Olub „Birundo". Ik zal nu trachten een beschrijving te geven van ons bezoek. De kolonie te Lekkerkerk is, zooals be kend 'n zeer voorname aalscholverbroed plaats in Nederland. De voortdurende vervolging, wegens de groote Bchade die ze ongetwijfeld aanrichten, en de steeds voortschrijdende cultuur, die moerassen dempt en meren leegmaakt, hebben ge maakt, dat onze aalscholvers meer en meer in aantal achteruit gingen. De heer Van Oordt veronderstelt in „Ardea" 1919 afl. 2, dat de aalscholverskolonie te Lek kerkerk 'n voortzetting is van de in 1861 verdreven kolonie ep 't „Scholle- vaarseiland" in den Wollefoppen-Polder bij Nieuwerkerk aan den IJsel. Er bevinden zich thans in ons land nog slechts enkele flinke kolonies en één van do grootste is, of liever gezegd was, in de eendenkooi „Lekzicht" te Lekkerkerk. 't Model is als dat van silo „kooien", maar omdat de hoofdrichting ongeveer Noord-Zuid is, en do Zuidkant aan den noordelijken Lekdijk grenst, be vinden zich alle vangpijpen aan de Noord zijde. De vijver in :t midden doet wat grootte betreft veel aan 'n binnenmeer denken, te meer daar zich er omheen breede grienden bevinden. Vlak aan 't water staan in breeden zoom talrijke hooge hoornen, en 't is in dezo boomen dat de aalscholvers zieli gevestigd bobben. De eigenaar, een vogelliefhebber, liet ze vrijwel ongestoord, zoodat de kolonie moer en meer aangroeide. In de tweede vergadering van da commissie: reigers en aalscholvers, van de Ned. Heide Mij. schatte de heer Jac. P. Thijsse 't aan tal nesten van aalscholvers in Lekzicht op 1000. De heer Van Oordt kwam tot 13001500 nesten. De kolonie in Lekzicht bleek dus zeer groot te zijn. In ons land was 't de grootste op één na. 't Zal ongeveer elf uur geweest zijn, toen wo bij Lekzicht aankwamen en ons bij den kooiker vervoegden. Deze bracht ons in da kooi langs 'n smal pad dat zich om 't water door de grienden slin gert. Hier en daar was 't er zoo mooi dat men kan denken in 'n bosch te zijn. Onder 't voortgaan vertelde de kooiker ons dat er aan 't „Verboden Toegang" van de bordjes aan den dijk streng de hand gehouden wordt, en dat men spe ciaal toestemming van den eigenaar moet hebben, om te worden toegelaten. Dit is ook maar 't best. Wij waarschuwen dan ook vreemdelingen te denken: „Als we er maar eenmaal zijn, worden we wel toegelaten." De kooiker is werkelijk on verbiddelijk. Na ons gebracht te hebben in de kolonie, ging onze gids naar z'n bezig heden terug en wij togen aan 't werk. We waren nu onder 't geboomte aan 't water. Tientallen aalscholvers scheten met luid wiekgeklap vanaf hun nesten de lucht in. De lucht en de hitte hier waren bijna onverdrageKjk, de stank be paald verpestend. Door de omliggende grienden kon de wind niet tot hier ko men en de zonnestralen vielen schuin tusschen de doode stammen. Alle boo men waren dood of bijna dood en, door de scherpe kalkhoudende «itwerpsolen, krijt- uitwerpselen en den ctrnsafval van do vogels bedekt is, stinkt ontzettend en er kan, behalve hier en daar 'n polletje brandnetels of Veronica's, geen plant meer groeien. Hier leert men begrijpen hoe de guano- lagen in Zuid-Amerika en op zoovele eilanden in den oceaan ontstaan zijn. Behalve met uitwerpselen ligt de grond voi met kadavers van volwassen aalschol vers en jongen, die uit 't nest gevallen zijn, met schiereieren en eierschalen. Al les verkeert in rottenden toestand en 't zit er vol met aasvliegen en dergelijke insekten. Etensresten als onverteerde visch, vooral paling, lagen er to ontbin den. Er lag ook nog 'n zware snoek van plm. 3 d.M. lengte. De vogels denken er niet aan de gevallen lekkernijen weer op te rapen, liever halen zo nieuwen. De loomen zijn, zooals gezegd, allen dood. Ze kraken bij aanraking en stam men van 'n decimeter dikte kan men dikwijls met één ruk omver halen. Som mige stonden 'n eind vooruit in 't wa ter en 't was een prachtig gezicht met 't water als achtergrond. Tientallen aal- schovers zwommen daar rond. Sommige sloegen heftig met de vleugels op 't water dat hoog in 't rond don opspatte; ze namen 'n bad. Na zoo'n bad vloog de vogel zwaar op van 't water en ging zich in 'n hooien boom met uitgespreide vleu gels zitten zonnen. Op de boomstronken die hier en daar kleine eilandjes vormden, lagen veel nes ten, dikwijls zóó laag, dat men vanaf den bcgnn/m grond erin kon kijken. Die nesten zijn opgobouwd van vrij zware bakkenverzamelingen, die soms zóó hoog zijn, dat ze wel op 'n torentje lij ken. Ze zijn over 't algemeen vrij brood en de middellijn van de eigenlijke nest- holte is tweemaal zoö lang als die van 'n kraaiennest. De holte is gevoerd met biezen, die de aalscholver vermoedelijk opduikt van den bodem van de eon «f andere sloot. 't Geheele bouwwerk is ook weer be dekt met '11 dikke kalk laag, zoodat t ir I er uitziet alsof 't met rijp be kt was. Toch schijnt do aalscholver er v:-u te houden, nu en dan 'n frisch be- biaderd takje er door te werken. Dat merkt dan den indruk van 's vlag op 'n modderschuit a Ook do eieren, drie tot vijf in getal, (meestal vier) zijn geheel bedekt mot kalk, zoodat de grondkleur, lichtblauw, geheel verloren gaat. Dc ejeren waren nu die van 't twoede broedsel en slechts 'n gering percentago nesten bevatte ringbare d.w.z. bijna uit- vliegbare, jongen. .We zochten evenwel onze ringen op en gingen aan 't werk. 't Was gelukkig dat we vooruit gewaar schuwd waren onze oudste kleeren aan te trekken, want alles in de kolonie geeft kalk stof af, om niet te spreken van den aanhoudenden regen van excrementen en walgelijken afval die op ons neerdaalde. Eerst bouwden we 'n dam van ge vallen hoornen, die er maar voor 't aan pakken liggen, naar één van dio b - anen in 't water. Er zaten vijf nesten in. Een van ons klauterde er bij en am met oen viertal luid protesteorende aal scholverjongen terug. Die jongen en alle jonge aalscholvers, waren erg levendig en maakten zoo'n drukte en beweging, dat we er de handen mee vol hadden. Ze stelden zich met hun stevige kaken en scherpe nagels zóó te wéér, dat van één van ons de das werd stuk getrokken en 'n ander z'n hand opengescheurd. Maar- jonge aalscholvers zijn gewoon zich nog op 'n andere manier te verdedigen. In tijd van nood, zooals nu 't geval scheen, ontlasten ze zich van alles wat zich in hun darmkanaal bevindt. Ze lekken dan aan alle kanten 1 De man met de kapot- gesclieurde das kreeg zoodoende nog 'n straal groen braaksel vlak in 't gezicht. 't Gelukte ons ovenwei ze te ringen en in 't nest terug te brengen. Er zat in dien boom nóg 'n nest met ringbare jongen die wo graag geringd zouden hebban, maar 't lag op 'n schuin over 't water hangenden en natuurlijk weer dooien tak. Vier jongen erin keken ons eerst verschrikt aan en begonnen daarna in koor angstig te piepen, 't geen één van ons aanleiding gaf om te ci- teeren: „Hoort gij dat tergend lied?" Maar met 'n volgend nest ging 't weer beter, 't Viel ons op dat geen enkel jong na 't ringen uit 't nest probeerde te springen, zooals men dat bij jongen van andere vogels zoo dikwijls ziet. Integen deel, ze kropen dicht bij elkaar en hie ven een gepiep aan dat hun keelzakken trilden. Spoedig daarop verschenen dan de ouders, die intusschcn boven de kooi ge- spiraald hadden, of die juist terug kwa men van de jacht, den zak in de onder kaak gevuld met visch. Was <Iit laatste 't geval, dan maakte do oude 'n geluid, dat veel leek op 'n dof gegrinnik en reikte de jongen 't voedsel toe. Terwijl zo dit dan gratig verslonden, liet de oude 'n goedkeurend „gok, gok" hooren. Onder al deze bedrijvigheden zwoeg den we den eenen boom in en den an deren uit, met jongen en ringen. Als men zoo leest: „De kolonie heeft 1800 1500 nesten" en men weet dat wij twin tig ringen hadden, dan denkt men zoo: „nu, dat zal 't werk van 'n half uurtje geweest zijn." Dat hadden we zelf ook gedacht. Maar 't viel niet mee. De meeste vogels waren, zooals gezegd, op hun tweede stel eieren aan 't broeden en wij moesten juist jongen hebben, die bijna uit konden vliegen. Om die twintig rin gen kwijt te worden, hebben we volle drie uur gozwoegd, werkelijk gezwoegd, want al zitten de nesten soms laag, 't is 'n toer om er bij te komen. Men moet die boomen gezien hebben om te begrij pen, wat dat inklimmen beteekent. De boslo boom kraakt, do zijtakken breken af, de kalk dringt je in je oogen. En als je dan doodop boven in den boom bij 't nest aankwam, kon je bo onder 't hevigste protest van hun kant naar beneden door te geven, 't Is ge lukkig dat zo 'n huid hebben als leer, zoodat ze overal aan te pakken zijn. Maar niettegenstaande dat alles kwa men we toch eindelijk klaar. Ons eigen lijk doel was bereikt en toen gingen we in de koele omliggende grienden wat eten en rusten van de vermoeienis. Na afloop daarvan koken we nog wat in de grienden rond. We vonden ver scheidene wilde eendenneten, v.aai-van één bovenop 'n knotwilg, langs 't paadje. Al komt 't nog al eens voor, 'n eenden nest op 'n knotwilg, blijft toch altijd eigenaardig. Verderop lag een r......lijs ternest tusschen de takken van 'n vlier struik, We zagen nog twee braamslinper- tjes, bouwend aan hun nest. Verder trof fen we in de kooi nog aen: torenval ken, boschduiven, vinken, groenvinken,, winterkoninkjes, mezen, merels en 'n roodborstje, 't Is hier dus wel een merk waardig stuk natuur. Langzamerhand kwamen we weer aan de woning van den kooiker, waar we onze kleeren woer schoon probeerden te krijgen en onzen dorst losschten. Op dit oogenblik is de kolonie al voor de helft verdwenen. De schade door de aalscholvers aan de omgeving toegebracht ia enorm groot en beloopt volgens den heer Smit in de honderdduizenden gul dens. Men is nu daarom met stelselma tige uitroeiing begonnen. De lot nestelen geschikte boomen (wilgen, maar vooia.' esschen) worden gerooid on vervangen door jong hout. In 1923 zal de kolonie wel voorgoed verdwenen zijn. Vroeger werden er van de 5000—7000 jongen, die jaarlijks uitgebroed werden, ongeveer 2000, door den eigenaaT uitge haald. Zoodoende bleef toch de kolonie in stand. Die jongen gingen Ban na&j Rotterdam, waar de polier zo als „oen denbout" verkocht. Smakeljjk eten!! E. HOFFMAN. ACHILLES 3/2 v. SaJomica te Smyrna. ARES. AVttun-Colon, p. 3 Febr, Uungeness, geness. ALCHIBA 3/2 v. It Ami te Hamb. ARES A'dam-Colon p. 3/2 Dugenoss. AURORA 3/2 v. A'dam n. Hamb., ndie4 Amor als gemdd. CALYPSO 3/2 v. Napels n, Catania, DELI 4/2 v. R'dam n. Antvv.Genua est Australië. GAROET Ausdralië-R'dasn p. 3/2 Gibral tar. Grotius, tihuisr. 3 Febr. van Genua, HERMES, 3/2 v. CojiAtantinopel U Smyrna. JAGERSFONTEIN, thuisreis hedenavond te Antwerpen verwadht. KANGEAN, 4/2 v. Hamib. le AMaan. MAARTENSDIJK, uitreis 1/2 van Suez MALANG, 4/2 v, R'dam naar Java, POELDIJK, thuisir. 1/2 te Santos. POLLUX, thuis rei» p. 4/2 Duugeness. POSEIDON, 1 Febr, v. Port-au-Prinee Santiago de Cuba. STADSDIJK, 4 Febr. v. Hamburg te Rot terdam. TER-N ATE thuisreis p. 3' Febr. Ouessani, THESEUS, Lissabon Amsterdam p. S Febr. Dungeness. TJERIMAI, 4 Febr. v. Hamtb. te RVfewn, URA-NUS, 1 Febr. v. Malta n. A'dam, VULCANUS, 3 Febr. van Amsterdam W Cuxhaven. BUITENZORG, uitreis 4 F-abr. van Ant werpen. CRYNSSEN, 1 Februari van Barbados n, Plymouth. DELI. R'dam-Antwerpen p. 4 Februari Viissingeu. GAROET, thuisreis 3 Februari Sag-rés, PALEMBANG, uitreis, 4 Februari vw Leifih. TOBA, 4 Februari van Rotterdam t4 Hamburg. TERNATE, thuisreis, passeerde 4 Febr. Wight. CLIO, 4 Febr. van Amsterdam naar Bor deaux. KINDERDIJK, 4 Febr. van Rotterdam te Hamburg. ZUIDERDIJK, thuisir. pass. 4 Februari Ouessant. ZAANSTROOM, 4 Febr. van Swansea le Amsterdam. ANTENOR, AYlam-Batavia, pass. 3 Fobr. Gibraltar. CLIO, 4 Febr. v-a-n Amsterdam n, West- Afrik a GOBNTOER, 3 Febr. van Rotterdam to Batavia. IDOMN-EUS, Liverpool-Batavi» 31 Jan, van Singapore. JAGERSFONTEIN, thuisreis 4 Februari te Antwerpen KENNEMEtRLAiND, thuisreis, 4 Febr. aan de Goudkust ladende. MINERVA, uitreis 1 Febr. tie Accra. OOST KERK, 4 Febr. van R'dïaan naai Hamburg. SALATIGA, 4 Februari van Amtrntië l.v. Genua te Rotterdam. STELLA, thuisreis, 4 Februari aan de Goudkust ladende. TEUCEfi, Japan-Rotterdam, 31 Januari te Singapore. THESEUS, 4 Februari van Lissabon te Amsterdam. TRITON, thuisreis, 4 Februari aan dd Goudkust ladende. Vr.Op hel oogenblik is men kiezer aSs men 25 jaar oud is. Ik meen dal men vroeger, (10 jaar geleden) toch was, dat 21 of of 33 jaar, en don kon zijn hetzij spaarbankkiezer, reclame-kiezer, loon-kie- zer of zoo meer, of getrouwd zijn. Maar men kon toch Ideaer vóór de 23 jaar. Ia dat juist? Antw.Vroeger kon men ap verschil lende gronden kiezer zijn, maar de eersto vercischte was, dat men 25jaar oud was. Vr. van J. W. de B. te IJ. A-tiiw.: Volgens uw voorstetiing is de aanslag uwer vrouw niet goed. Dien een bezwaarschrift in PASTOOR S. STEUR f In d«n ouderdom van 44 jaar is te ïer- seke cvcaitedien de Z.Eerw. heer S. Steur, pastoor aldaar. Zijm Eerw. was geboren te Voten-dam 1 Januari 1878, priester gewijd 15 Augustus 1901, en was achtereenvolgens kapelaan te MiJ JeMiarnis, Seiicv-eniuigen, Schoonhoven Naaldwijk. Amsterdam (H. Maria Magdalcua) en Rotterdam (H. L&n» sentius). Sinds 1917 .was hij pastoor te ter. seko.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3