Z. H. PAUS S XI. mm 7a yA/yf/// m y/y/j/'s' m m DINSDAG 7 FEBRUARI 1922 44sté ÏAARGANG^NÖ714Ö^ PER KWARTAAL3.25 PER WEEK t U.4.5 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/^ Telefoon 1426, 2741 en 1748 ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. r yyy y. y, /y'y'y Na de Pauskeuze. j Uit de Pers. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM s' s.";r-,y- y y x y ,y yj&piy&ÓyiiMl Gistenen hebben wij reeds in het kort de 'voornaamste feiten uit tiet leven, van kardinaal Bait bi, vóór zijne verkiezing tot Paus van Rome, meegedeeld. Ter aanvulling la'ten wij hieronder no? wat uivoer.iger volgen, al wat .die kerke lijke almanakken over Z. E. Kardinaal Rabbi meödeelien. Levensschets. Z. H. Paus Pius XI werd geboren te Dc- sio, in het aartsdiocees Milaan op 31 Maart 1857 en heeft dus den leeftijd bereikt van bijna 65 jaren. Na „met den hoogsten lof'" zijn studiën te hebben volbracht aan het „collegio Lombardo" en de Gregoriaansche Universiteit, ontving hij in 1879 de priester wijding. Weldra volgde zijn benoeming tot leeraar in het seminarie van zijn geboorte stad en daarna tot professor in de godge leerdheid, waar hij door zijn groote kennis als docent de bewondering zijner leerlingen wist le wekken. In 1887 werd hij verbonden aan de Am- brosiaansche bibliotheek om in 1907 als prefect het beheer daarvan op zich te ne men. Wijlen Paus Pius X, die voor de ver diensten van den geleerden prelaat hoog schatting en bewondering koesterde en hem persoonlijk kende, riep hem naar Rome en benoemde hem in 1911 lot coadjulor-met- recht-van-opvolging van pater Elirle S. J„ den prefect der Vaticaansche bibliotheek, wiens functie hij in 1914 overnam. Vier jaren later zond wijlen Paus Benediclus XV hem als apostolisch visitator naar Po len, van welke functie Mgr. Ratti zich op zóó verdienstelijke wijze kweet, dat de H. Vader meende aan niemand beter dan aan hem den post te kunnen toevertrouwen van apostolisch nuntius bij de regeering van deze natie. In Juni 1919 verlrok Mgr. Ratti daarheen en onlving op 28 October van dalzelfde jaar te Warschau uit de handen van den aarts bisschop. dier stad, kardinaal Kakowski, de bisschopswijding met den titel van aarts bisschop van I.cpanto en later dien van Adana. De kardinaal was een toonbeeld van kalmte, toen de Bolsjewieken voor de poor ten van Warschau lagen. Terwijl alle andere bisschoppen, de regcering en de diplomaten gevlucht waren, verzocht bij den Paus te mogen blijven. Wijlen Benediclus XV nam mgr. Ratli In 1921 op onder de leden van het H. Col lege als kardinaal-priester cn verhief hem op den zetel van Milaan. 25 Maart 1921 werden hij op plechtige wijze als Kardinaal-Aartsbisschop van Mi laan geintroniseerd. In zijn eerste herderlijk schrijven tot de geestelijkheid van zijn aartsbisdom, noem de de kardinaal de christelijke opvoeding een der meest dringende eischen van on zen tijd, „die met zijn toomelooze zucht naar het bezit van aardsche goederen, met zijn overhéerschende brutale macht van par lij- en klassenhaat en zijn onbetamelijke mo de in de kleeding een verbijsterende gelij kenis verloont .net den tijd van het heiden dom." De Fransche „Temps" schreef de vorige week over Kardinaal Achille Ratti: „Hij is een geleerde, een historicus, die zijn leven te midden van de boeken doorbracht. Hij was directeur van de Ambrosiaansche bi bliotheek te Miiaan, voordat hij naar Ro me werd geroepen, om leider van de biblio theek van het Vatikaan te worden. Bene dicts XV schatte hem zeer hoog en gaf hem een diplomatieke missie; hij werd be noemd tot nuntius in Polen. Na deze zen ding werd hij aartsbisschop van Milaan. Vroeger was Pius XI een onverschrokken alpinist; hij besteeg den Monle Rosa en den Monl Blanc. Een boodschap van Z. ff. Pius XI. Prins Chigi, maarschalk van het con clave, heeft op last van den secretaris van het conclave aan het agentschap Ste- fani de volgende mededeeling gezonden: Zijne Heiligheid Pius XI heeft onder voorbehoud van allo onschendbare rech ten van de Kerk en den Heiligen Stoel, welke hij zich onder eetle verbonden heeft te bevestigen en te verdedigen, zijn eersten zegen gegeven van het bal kon aan het Sint Pietersplein met de bijzondere bedoeling, dat dezelfde zcg3n- wensch niet alleen zou gericht worden tot de aanwezigen op het Sint Pieters plein en niet alleen tot Rome en Italië, maar tot alle naties en alle volken. Z.H. brengt aan de geheele wereld den wensch en de boodschap over van die algemeene vredelievendheid, waarnaar wij allen zoo vurig smachten. Een onderhoud met Mgr. Nicotra. Die Bruseetedbe correspondent van die „Msb." se inde gisterenavond: Op die nuntiatuur te Brussel wend kort na den middag die groote tijding ontvan gen. Mgr. Niootra, pauselijk nuntius, met wien wij in den namiddag een ondteuhoud hadden, spralk ons zijn groote vreugde uit over de verkiezing van Z. Em. mgr Ratti tot Opperherder dier Kerk. Ik heb zoo zei'de oma. mgr. Nicotra, mgr. Raid voor het eerst ontmoet in 1916 op de be grafenis van dien generaal der Dominica nen. Mgr. Ratti was toen bibliothecaris van de Vaiticaansdhe bibliotheek. Wij werden ongeveer op denize! f den datum tot Pauselijk nuntius benoemd, mgr. Ratti te Warschau en ik te Brussel. Bij zijn taak te Warschau, dlie zeer moeilijk was. heeft mgr. Ratti zich vooral doen ken nen als een man van wijs beleid en tact met een bijzonder orgatrisailorischen geest en wij herinneren ons zijn prachtig werk. om het concordaat te doen tot stand ko men. Ik heb, zoo zeidie mgr. Nicotra, terwijl hij naar zijn schrijftafel wees, daar ver schillende brieven liggen van mgr. Ratti. waarin hij mij uit Warschau schrijft, hoe zwaar de taaik was, welke hij -daar te ver vullen had en hoe geweldig hij moest werken om nies te origami see-ren. Hij heeft daar het bewijs gelovend van hooge diplomatieke begaafdheden en het is, om hom daarvoor een blijk van waardeering te geven, dat Paus Benediclus XV, die mgr. Ratti bijzonder genegen wias, 'hem benoemide tot. aartsbisschop van Milaan en tot kardinaal van die H. Kerk. Mgr. Ratti moest toen Warschau ver laten voor Milaan, waar hij aartsbisschop werd, nog voor hij dien kardinaalshoed had ontvangen. Mijn indruk over deze kcuae, zoo be sloot mgr. Nicotra, is, dal die kardinalen door kardinaal Ratti tot Paus te verhef fen, de beste keuze gedaan hebben, weilke door het H. College voor deze tijden kon gedaan worden. Een ander Italia ansdli prelaat te Brus sel, die Z. Em. Ratti meermalen ontmoet heeft en den H. Vader goed kent, ver klaarde ons, dat de nieuwe Paus oen man is van bijzonder groot intellect en een zeer scherpen geest. Zijn levensstudie was de geschiedenis. Hij hoeft voel ge schreven en is zeer bereisd. De overleden Paus had een groole bewondering voor de hooge cultuur van mgr. Ratti en voor diens groote besdheédienheid. De kroningsplechtigheid. Bij den dood van Paus Benediclus XV hebben wij nogmaals diens Pauskeuze en de daaraan verbonden plechtigheden in her innering gebracht. Wij laten thans nog enkele bijzonderhe den over de kroning des Pausen volgen: Enkele dagen nadat de nieuwe paus ge kozen is, heeft de kroning plaats in de ba siliek van den St. Picter, ook volgens een vast ceremonieel. De Paus begeeft zich, gekleed in bisschop pelijk gewaad, den mijter op het hoofd, met de waardiglieidsbekleeders en de edelwach- ten te voet tot aan den ingang cn neeml plaals op den voor de Heilige Deur opge- richten troon. De kardinalen plaatsen zich daartegenover, geschaard om den kardinaal- aarlspriesler der basiliek, die, mede omringd van het kapittel en van de geestelijkheid van het Vaticaan, gewoonlijk in het La tijn een korte rede houdt ter huldiging van den nieuwen Paus. Daarna wordt het kapittel en de geestelijkheid toegelaten tot den voetkus. Ondertusschen zingt het koor der Sixtijnsche kapel het „Tu es Petrus" (Gij zijt Petrus). Vervolgens neemt de Paus plaats in de „sedia gestatoria" (plechtige draagstoel) en komt, voorafgegaan door de kardinalen en andere waardiglieidsbekleeders de St. Pie terskerk binnen, terwijl van de loggia bij de eerste zegening hel geluid van zilveren trompetten weerschalt. Terwijl de Paus ver volgens door de kerk wordt rondgedragen, zegent hij de aanwezige menigte en stijgt van den draagstoel af voor het Altaar van het Allerheiligste Sacrament, waar hij eeni- ge oogenblikken voor het uitgestelde Aller heiligste blijft knielen. Daarna begeeft de in drukwekkende stoet zich, nadat de Paus intusschen weer op den draagstoel heeft plaats genomen, naar de Kapel van den H. Clemens, waar de Paus, gezeten op een rooden troon, uit naam der kardinalen, pa triarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen een betuiging van hulde en gehoorzaamheid ontvangt. Na afloop hiervan ontvangt het volk andermaal den Pauselijken zegen en trekt de stoet, do Paus wederom gezeten op den draagstoel, naar het Altaar der Belij denis, waar hij, de kardinalen en de ove rige prelaten zich kleeden in het priester lijke gewaad. In dien stoet gaat onmiddel lijk voor den Paus uit een ceremoniarius, die tot driemaal toe een bosje vlas ver brandt, terwijl hij tol den nieuw gekozene roept: Sic transit gloria mundi (zoo vergaat 's werelds roem). Het koor zingt, terwijl de sloet het altaar nadert, het „Ecce Sacerdos Magnus". In de absis der kerk, terzijde van den troon, zijn tribunes opgericht voor de fa milieleden van den Paus, het corps diplo matique en den Romeinschen adel. Vóór deze tribunes worden sierlijke banken ge plaatst, waarvan de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen, bisschoppen en de andere prelaten gebruik maken. Dan begint de Mis, welke opgedragen wordt aan het Altaar der Confessio, boven het graf van Petrus. Na het zingen van het Epistel en het Evangelie, bidt de oudste kardinaal-deken de gebeden, bijzonder voor de kroning van den Paus voorgeschreven. Onder de opheffing der Hostie weerklinken uit den hoogen koepel der kerk de zilveren trompetten en werpen de troepen der pauselijke wachten zich op de knieën. Als de H. Mis geëindigd is, neemt de Paus weer plaals op Je sedia gestatoria en wordt hij onder een baldakijn gedragen tot voor een verhooging, speciaal voor de kroning opgericht vóór het Altaar der Confessio. Nadat de gebeden voor den nieuwen Paus zijn verricht, neemt een dia ken den mijter van 's Pausen hoofd en plaatst een kardinaal-diaken daarop de tiaar of den pauselijken driekroon, terwijl daar bij de woorden der plechtige kroning wor den uitgesproken. Met den zegen van den Paus aan het volk wordt deze plechtigheid besloten. Wij ontvingen nog de volgende tele grammen in verband met de Pauskeuze ROME, 6 Febr. (V. D.) Jaainaiit, aan- bassdeur van Frarikirijik bij het Vaitdcaan. heeft in verband met «Se bcmiocnnung van kardinaal Ratli lot Paus verklaard, da» diit een waarborg is voor idle voort zelling van die politiek van Bcnediiolius XV. Men zal evenwel die benoeming van zijn mede werkers door dien Paus moeten afwach ten. DE BENOEMING ViAN OEN PAIUS. BERLIJN, 7 Feibr. De verkiezing van Rati!)! tot Paus met dien naam Pius XI wordt èn de Duits ohe pens rustig en' neu traal opgenomen. De parlementaire Cen trum-correspondent meent: Ofschoon Piius XI een vriendschappelijke houding tegen over Pollen aanneemt, mogen wij van zijn vroomheid en zijn zin voor gerechtigheid verwachten, dat hij den toestand1 weet te begrijpen. De „Vossiscthe Zertumg" meent, diat de verkiezing van kardinaal Raitti meer op godsdienstige gronden don op diplomatieke berust. Todh wijst de benoeming op een verzoeningsgezinde poMtidk. IDe Maasbode schrijft o.m. over den nieuwen Paus: Wij hebben een nieuwen Vader! Van de loggia, waar vóór weinig dagen dr^f de rouwkreetklonk van ,,'s Pausen heengaan, heeft vóór enkele uren blij en plechtig de Kcrkheraut Urbi et Orbi de blijde boodschap toegeroepen: Habemus Pontificem: Er is weer een Paus! De sfad Rome, die haar Bisschop be treurde en de Katholieke" wereld, die der Bisschoppen Bisschop, beweende, heeft in de voorbije weken' tussehen dood cn her leving de weëmoedsbeden om den verschei den Paus doen overgaan in verlangens beden om den komende; na het smartelijke afscheid van hem, die opging naar God, klinkt heden het juichende welkom tot Hem, die komt van God. Wij hebben een nieuwen Vader! Wel nimmer in de latere geschiedenis groepeerden zich rondom de doodsbaar van een Paus zooveel hartelijke deelneming l en oprechte spijt om het wereldgemis van I zulk een zorgzaam Vader der menschheid j en om de onvervuldheid van zooveel terecht gewekte en levende arbeidsverwachtingen. Ook de niet-Katholieke wereld voelde zich verweesd bij den dood van dezen vredes- vorst en liefdesheiland, en zag met gespan- j nen verwachting de komst van een nieuwen wereldvader tegemoet. Nu heeft de verlossende, leven en hoop verwekkende, woord geklonken Urbl et Orbi, voor stad en wereld: wij hebben weer een vader! In den goudenen, door God zelf gesmeden en onafgebroklen aangesloten traditieket- ting der eeuwen is op het vurig smoeken der kinderen, een nieuwe schakel bijgevoegd; i na Benediclus wederom Pius; de hoogste waardigheid door Gods Zoon nan een mensch toevertrouwd, hel sledehouderschap Gods, en de gewichtigste levenstaak van het wereld-omvallend beheer der Katholieke I Kerk, is, van Petrus door de eeuwen voort- gedragen op een illustre rij van Kerkvor- sten, thans gelegd op de schouders van (Kardinaal Achille Ratti. Weer hebben de hemelen gesproken op het dringend roepen der aarde; andermaal is de Geest Gods lichtend en richtend neer gedaald op de apostelen der Kerk; een nieuwe levensdag gaat Christus' stichting j in. En dankbaar en geestdriftig herhaalt het Godsbelrouwen' der geloovige schare in deze ure der vervulling de gebeden uit de dagen der verwachting: Wij hebben van Gods goedheid ontvangen een Paus „qui et pio in nos studio semper j tibi plaoitus", die in liefderijke genegenheid jegens ons Gode steeds welgevallig moge zijn i „et tuo populo pro salubri regimine sit assidue ad gloriam tui nominis reveren- dus," en om zijn heilzaam besluur tot ver- heerlijking van Gods Naam voor het volk Gods duurzaam allen eerbied waardig (ge- i bed van de H. Mis voor de Pauskeuze), j 't Is niet langer een wensch meer, gau- i deamus, gelijk wij smeekten in de secreta, j maar gaudemus, wij verheugen ons, tuae abundantia pietatis, door de ons overvloedig geschonken vaderliefde van God, „gratuni inajestati tuae Pontificem sanctae matris Ecclesiae regimini praeesse gaudeamus", dat wederom aan het hoofd van het bestuur der II. Moederkerk is gesteld een Paus die het welbehagen heeft van de Majesteit Gods, iDe „Tijd'" besluit haar beschouwing over de Pauskeuze aldus: Wij hebben een Paus! Neen, gij zijt geen onbekende meer voor eens, H. Vader, ram 't oogenbii'k af, dat de verheffing, welke riie't gij, maar God voor u heeft gezocht, u heeft geplaatst op den, Stoel ram den H. Petrus, wel'ke staan zal zoolang de wereld staat. En terwijl uw zonen uit «Be landen der weröd en van de grenzen der aarde u voor de eerste maal de Wijde gevoelens van hun kindschap lloeslieuen, mengen ook de Katholieken van Nedertand hun oprechte huMiekreten in dit algemeen en hartelijk eerbetoon. In de verlaten velden der relii- giio depapudalta, deels ontvolkt door de be dorven zeden eener verworden beschaving, deels door den ouderlingen haat der vol ken en de slagen van een strafflendenl oor log verschijnt gij in een der meest ver bijsterde tijden van de geschiedenis als de fides intnepida, om in onverschrokken ge loof 'te hi-ree nigeii wat verdeeld, te her- stollen wat verminkt, te vergaderen wat verstrooid was en de nieuwe oogsten te zaaien, die in de angsten en boeten der volkeren zullen rijpen. Gezegend daarom Gij, die dlaar komt in dien Naam dies Heeren. Met eerbied en liefde groeten wij U, den Drager idle® Tiaar, hol Middenpunt dier Hiërarchie- het Schild dier Kerk, dien Opperherder dar Kudde Clhristi. Als Gij zegent/ knie len wij; als Gij spreekt, gehoorzamen wij: ails Gij leeraart, gelooven wij. Want Gil zijt Petrus, en onder de belofte, welke aan U als Petrus' opvolger dis gegeven, begoleiiden wij met onze gebeden Uw Pausschap, dat ook in de vireeseBdjke ge varen van idan itüd opnieuw die vervultimtt dier belofte zal zieni: „Op deze Steenrots zal dik mijne Kenk bouwen, en die Poor ten idler Hel rullen Haar niet overwel digen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1