buTtenland V m ELCK WAT WILS. Tweede Blad T Febr. 1322 PARLEMENTAIRE KROKIEfc De Conferentie. De Washingtonsche Conferentie. De toestand in Ierland. De Duitsche spoorwegstaking. De toestand in Berlijn. Het nieuwste. ÏM UimMm „De Zaaier".) een oplossing. zoadat de aarde «ehee' uitgedroogd. pelen wowten op die plakken gelegd. TJIT ONZEN SENAAT, De Dienstplichtwet. Het regeerin§s- reglement voor Indië. Veel heeft de Eerste Kamer zich niet san de behandeling der Dienstplichtwet laden gelegen. liggen. Dit was ook niet nioodig, warit in de Tweede Kamer was de raak van alle kanten belicht en bekeken. Bovendien waren de stamanen van te voren geteld. Intussohen .traden van de S. D. A. P. 'wee ledien in *t krijt, mevr. Polhuis-Smit en de heer Polak om het wetsontwerp te bestrijden. Zij scholen de oude, bekende argumenten af: dat we 'looh nooit kunnen zorgen voor een verdediging, die onze on afhankelijkheid' waarborgt, dat er dus veel kostbaar geld onnut wordt weggesmeten en ifa't de meerderheid van het volik de wet niet wil. De beer S'lingeuiberg betoogde, namens de V rijzimiig-Democra.'isciie partij onge veer hetizelf.de. De katholieke heer Jhr. Verheyen en do anti-rev. heer Idenburg, die oud-gouver neur van Indië verdedigden liet ontwerp. Ook zij zouden liever ontwapening zien; rehter, waar van een internaitionaiie ont wapening binnen afzienbare» tijd geen sprake is, mooist b. i. .Nederland, voor een everitueeien aanval van buiten., paraat zijn tiblijven. Met 27 tegen 13 stemmen werd het ont werp van Minister van Dijk aangenomen. Tegen was de Linkerzijde op de heereu Fokker en Geentsema na, die met de aan wezige leden der Rechterzijde voorstem den. Veel langer dan moodug was, heeft onze Senaat gesoebat over de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van gewes. lelijke raden en andere plaatselijke bestu ren in Indië. De sociahsfedhe heer Mendels rekte boven mate de beraadslagingen. Volgens hem gaf het wetsontwerp alleen oen! sobijw van meer zelfbestuur aan Indië, doch liet Vn wezen vrijwel alle macht aan de Cen trale Regeering. Daarbij ging deze heer zich to buiten aan feite persoonlijko aan vallen op den Minister van Koloniën. De heer Idenburg, die een rede hield ter verdediging van het ontwerp, toonde daar bij zijn superioriteit als deskundige 'bij uitnemendheid Het ontwerp werd aangenomen. UIT DE TWEEDE KAMER. 4egroottng van Arbeid. Sociale Verzeke ring. Volksgezondheid, Werkloos heid. Bij de gedacbtenwisseling over de be grooting van Arbeid bleek een toetnadiering raai den heer Duy.s to.t Minister Aalberse, uit de verklaring van den «ociali's'fischen af gevaardigde van 't standpunt der S.D.A.P., ten aanzien van de uitvoering der Ziekte wet, welk standpunt na het 'Kerstcongres niet al te vriend.dijk scheen voorde Talma- wet. Nu vernamen we echter, dat de S. D. K. P. het kiezen tu&scheu Talm« en Po'Slhuma-Kupcrs alleen1 maar wil uitstel- Jen totdat zij de wijziging der Ziektewet eoncreet voor zich heeft. En in afwach- Jing daarvan beloofde de heer Duys alvast, dat hij een strijd op leven en dood zal voeren voor de uitvoering der sociale wet ten door den Staat. Ook wilde hij nu reeds graag weten een bevestigende beant woording zijner vraag zou veel entihiou- tiasme voor het plan-Posthuma kunnen bekoelen of de Minister de Ziekteverze kering voor de aibeiders premievrij wil maken en de uiitkeeriijg wil verhoogen van 70 tel 80 van het loon. Nog verklaarde zich de heer Duys legen le motie-Oud. Deze motie toch zou neer komen op het stopzetten eener decentrali satie van de Ongevallenwet. Met dièe «noti$ trouwens kon ook de Minister zich niet vc roentgen. Hij weigerde beslist af te zien V3!. de decentralisatie der Ongevallenwet door de Raden van Arbeid, dóe de wet veel i goedlkoioiper en beter kunnen uitvoeren dan de 'R ijk sverze keringsbaaik Inzake die Ziekte-wet deelde de Minis ter medo, dat het wei niet anders zal kun nen, of de arbeiders zulten moeten vrijge steld worden van premiebetaling, terwijl de uitkecring 80 pCt. zal worden. Met de Ziekenverzorgingiswet wenscht de Minister den grootsten spoed, alleen zal de knan- ciëetle 'toestand wellicht geleidelijke invoe ring noodzakelijk maken. (Nadat bij gewaarschuwd had tegen het geloof hechten aan de overdreven verhalen over de duurte der Raden van Arbeid, trok de heer Oud zijn motie in. Bij de Volksgezondheid uitten verschil lende leden allerlei wenschen. De heer Bakker vroeg doelmatiger tu berculosebestrijding. De heer Schaper waarschuwde .tegen (bezuiniging ten koste ■dier volksgezondheid; de heer v. kt. Biiit drong aan op maa l regeien tegen de een'den- cholera; de freer Abraham Staalman dreig de met een motie «Is de Minister de VJeeschkeurimsgswet niet wal losser wil uit- voeren en prees alcoofwonilngen aan ais het middel om dé woninghunen te doen dalen; de heer Ter Hall klaagde over .beheer van apotheken door onbevoegden; de heer Deckers kwam op voor het groofe belang der bestrijding van de zuigelingensterfte, o.«. door ruimer subsldieering van moe- dercursussen. De inperking der Rijiksbemoeamgen mot den woningbouw, ontlokte aan den heer Haazevoet een Macht over dé 224 M3 der laatste woningbouwcircuJadre, die hij een wel wat krap toegemeten mindmum-inhoud voor de premiewoningen vond. Hij prees den Minister voor dienis krachtig stand houden tegenover de „alooofmamiakken" en die gesteund wonden door de „dorpspo litiek der N. R. Ct." Aldus de heer Haaze voet. Dolle David (deed weer een dol voorstel. Hij diende een motie in, om de beschikbare woningruimte !te verdoelen, een voorstel, dat natuur.tijk jammerlijk echec leed'. De Minister van Arbeid deelde mede, dat dit jaar vermoedelijk 4ÖOOO nieuwe wonin gen zulten gebouwd worden. Dat is meer dan ooit te voren en zooveel als mogelijk is bij de te hooge materia afprijzen. (waar omtrent het rapport eener commissie ■wordt afgewacht om te beslissen of de Regeerimg te dien aanzien rechtstreeks zal ingrijpen) en de aannemers misbruiken (waartegen wordt gewaakt door weigering van steun bij te hooge aannemingssom). Met een alooofkwestie had de Minister niets te ma-ken, om reden er geen aanvra gen inkomen voor den 'bouw van ailcoof- woningen. Eem motie van den heer Abraham S taal man om uitstel van de invoering der Vieesdhkeuringswet, werd dooi' den be windsman afgewezen. Volgen» een Havas-telegram zouden de onderhandelingen over den vrede in het Oosten streven naar een oplossing van de quae sties van Smyrna en Tbracië en csn bescherming der minderheden, welke Tur ken en. Grieken zou voldoen; 'ten opzichte van bot vraagstuk der Dardaneilen zou er sprake van zijn de huidige commissie van I controle te vervangen door een orgaan van den Volkenbond, terwijl Turkije de ver wijdering vraagt van de vreemde garnizoe nen van dien zuidelijken oever, d'aar het toezicht van de geallieerden waarborgen zou geven. noodige Aangaande liet t ranscïi-Kngeisohe ver drag wordt nog gemeld, dat, terwijl door Frankrijk wordt aangedrongen op een vol doend iamgen termijn van het verdrag, de Engelsche pers de ndla van Poincaré be treffende Gieniua, onjuist schijnt uit te leg gen, welke, in plaats van een échec van de conferentie te bedoelen, veeleer er naar Streeft een belreureniswaardige mislukking te voorkomen. Betreffende Rusland staat Frankrijk op liet standpunt, dat hej eigen dom van zijn onderdanen alleen verzekerd is door een erkenning van dat eigendom; overigenis meent Frankrijk, dat de confe rentie van Genua kans zon loepen. 'te mis lukken, indien, niet allereerst wordt vast gesteld, dat niet mag wordien geraakt aan de bestaande verdragen. Zaterdagavond seinde Havas nog uit Parijs: Hedenavond ontvangen jnliohtingen geren aanleiding om ie gelooven, dat de onderhandelingen betreffende den vrede in het nabije Oosten tot een) bevredigende op lossing hebben geleid. De intern. soc. conferentie te Parijs (als voorbereiding voor Genua) is Zaterdag ge opend. Besloten werd, dat de beide uitvoe rende comités van Londen en Weenen gisteren, Maandag, bijeen zullen komen ter bespreking van de quaestie van het een heidsfront. Tevens richtte de conferentie een telegram aan de Duitsche Soc. partij, meldende dat de afwezigheid der Duit- sohers ten gevolge van de spoorwegstaking belet op nuttige wijze den arbeid voort te zeiten, zoodat binnenkort een nieuwe con ferentie zal worden belegd, dit keer te Frankfort, voor het nemen van definitieve bedui ten. De conferentie te Washington heeft Maandagochtend haar slotvergadering ge houden. De laatste vergadering van de conferen tie trok meer belangstellenden dan ooit te voren. Do meest bekende oonferentieteden werden levendig toegejuicht. Huglhes deel de de onderteek'ening van het Chineescli- Japansch verdrag over Sjantoeng mede, ■te midden van luiide toejuichingen. Harding gaf een overzicht van de ver richtingen van de oonferentdc. Hij ver- 'klaarde, dat het beschouwen van het ver richte werk de grootste voldoening van zijn leven. ®ou zijn. Daarna is de conferentie sine die ver daagd. iDe Ghineeséh-Japansche overeenkomst tot regeling der Sjantoengquaeslie is on- derteekend. De Britsohe gedelegeerden ter conferen tie hebben zich naar bet Witte Huis bege ven om afscheid vaax president Harding te nemen. Balfour vertelaarde naar Engelland terug 'te kecren met de grootste voldoening over het succes der conferentie, welke de uitvoerbaarheid beeft aangetoond van de methode om conferenties te houden ter be handeling der internationale qua es.ties. In de rede, die Balfour in de laatste •plenaire zitting der conferentie heeft ge houden, maakte hij gewag van de ver bazingwekkende veranderingen, die hebben plaats gehad sedert 'de conferentie begon nen is. Het wantrouwen heeft voor ver trouwen plaats gemaakt, allen zijn thans afkeerig van concurrentie in de maritieme bewapening. Do betrekkingen tussehen China en de bu,iten(la.ndsohe miogewJlhieiden hebben den -staatslieden altoos reden 'tot bezorgdheid gegeven. Hij zeide niet dat de geschillen en moei lijk hed.cn in het Verre Oosten voor altoos geëindigd zijn, doch hij geloofde dat de grootste stap tot het regeden van de be trekkingen tussehen Ghilna eu de mogend heden op deze conferentie is gedaan. De achterdocht welke de atmosfeer van hét Verre Oosten vergiftigde is uit den weg ge ruimd, en de vier mogendiheden-overeen- komst moet toekomstige misverstanden doen verdwijnen. DE PHILI,PIJNEN. Ben resolutie, waarbij de Ver. Staten z.icb zouden verbinden de Phiiipijnen bin nen een jaar volledige onafhankelijkheid te geven is door Rarnkin (Mississippi) in het Huis te Washington ingediend'. De territo riale integriteit der eilanden zou worden gewaarborgd door een verdrag tussehen de Ver, Staten en de overige mogendheden. De houding der Sinn Fein-vrouwen. Zondag hebben te Dublin de vrouwen- vereenigingen, wcllke tot Sinm, Fein be- hOoren, vergaderd voor een bespreking over de te voligien politiek bij de aan staande ■verkiezingen Van het Zuidelijk parlement Er women zeshonderd perso nen aanwezig. Gravin Markiewiicz presd- deerdle. Een resolutie werd aangenomen met 419 tegen 63 stemmen,, waarin de Lon- dtenséhe overeenkomst werd afgekeurd, en opnieuw tirouw aan de republiek werd ullgesproken. Tevens werd er op aange drongen, dia.t de Iersclhie vrouwen alleen die reputoWkciinlsohe oandiidhiten zullen .steunen. Ten sllotile werdl een resolutie aangeno men ten gunste eener hervatting van de boycot van Belfast. Moeilijkheden tussehen Noord en Zuid. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dlait dtt ernst van den toestand wel hieruit bSijlkt dat Ghrurchill en Birkenhead, of schoon l»et Zondag was, geconfereerd hebben «net Michael Goïlins, terwijl des avonds Lloyd George speciaal naar Lon den! kwam om verdere besprekingen bij te wonen, waaraan vijf andere ministers en nog twee ledien van de Z.-Ionsche re geering deelnamen. Deze godiaohlenwisse- hmg heeft er toe geleid, dat Griffiilih Zon- dlagavond 'Jaat nog scheep 'is gegaan naar Engeland om Maandlagmorgen aan die conferentie te kunnen deelnemen. I.n Hamburg en Alton a is de toestand Zondag zeer verscherpt. In Hamburg werden Zondag werkwil ligs postbeambten op het centraalstation dbor -stakers gemolesteerd en met steencn geworpen, Het centraalstation te Frankfurt is Za- terdiagmiddlag door stakers bestormd, miertitegensfaandle dé bezetting door de po litie. Ledien van dte technische noodhulp werden ernstig mi-shandeid en de dienst doende 'beambten van het station verwij derd. In Baden is de spwrwegistaking om 12 uur uitgebroken. Het spoorwegverkeer in Opper- en Midden'-Badten ligt volkomen stil. In die rijkskanselarij werd' dfoor de le den van heit kabinet en de vertegenwoor diger® der partijen Zondag een conferen tie gehouden over die door de staking ontstane situatie, die volgens algemeen© ovcrtuiigiuig IreeS netelig was. De situatie is nêtet veranidcrd'. Het politieke karakter. De soeiaal-demoerati'soho vtce-kam-stelieT Bauer heeft het gezegd, dat deze staking nieit te voorkomen was door onderhande lingen, omdkit de leiders nu eenmaal de ■staking wildén, die reeds volikomen wa»1 voorbereid'. De Berlijnscfhe correspondent van die „KöJm. Ztg." heeflt een schriftuur in banden gekregen, gedateerd 1 Febru ari, waaruit duidelijk blijkt, dlat aan deze staking die radicale politiek ten grondslag ligt. Br staat o.a, in; Indien de Staking ook maar een paar dagen dtuart, kan ge rekend wordien op een sympaifeastaking van die metaalbewerkers in Berlijn, <fie weer tengevolge zal lieblben een solidari- 'teilss.talking van alle Duitsche metaalbe werkers. Mocht de regeering de rijiksweer of vediglheidfepojitie laten optreden tegen de «takers, dlan is die leiding van de -sta king van plan den 6en Februari een ulti matum te overhandigen, met de bedrei ging van een aigemeier.e staking dn goh cc'! Duitser Hand. De mijnwerkers, mot wie hierover reedis is geconfereerd, zullen misschien reeds vroeger, en dan het eerst dn het Rirh-gebied, in actie tredten onder heit voorwendisel dat zij die inwilliging verlangen dier reedis geptrbiiceendle eischen „In elk geval staat hef vast, dlat dn da eer ste helft van Februari er gevechten grie vend zullen wordwn van poSlidken en ecanomischen aard, waarbij de radicale elementen een poging zuilen dben dteze geveoh-ten- voort te zetten tot een defini tieve besiisaing." In dit stuk staat verder, dat men trach ten zal deze beweging een» internatio naal karakter te geven, door een staking van de mijnwerkers in Tsjecho-Slowa- kijo (waar de staking inderdaad reeds is uitgebroken). In dit verband is ook veelbeteekenend de reeds lang hangende staking der als zeer radicaal bekend staande Berlijnsche gemeente-arbeiders, maar die dan toch, zonder voldoende motiveering, heel plot seling is geproclameerd. 'Een waarschuwing. In ©en verklaring van den Berlijn- schen politie-president (den sociaal-de mocraat Richter) wordt gezegd, dat vol gens jnededeelingen uit goed ingelichte vakvereenigingen er reeds getracht wordt door de radicalen van de linkerzijde po litieke munt te slaan uit de situatie. De chef van d© politie verwacht, dat d© verstandigen onder de Berlijnsche arbei ders al hun best zullen doen om dit te verhinderen. Indien er ochter toch een poging gedaan mocht worden om de orde en rust met geweld te verstoren, dan is de politie voldoende voorbereid om deze poging in da kiem te onder drukken. i)c toestana. Over den. toestand op de spoorwege» dteeèt het rijksdepartement van verkeers wezen het volgende mede: Zoowel in het bezette gebied als in Beieren en Wurteimberg wordt nog niet gestaakt, al neemt men in Wurtemberg eet» zekere gisting waar onder het spoorweg personeel. In Baden zetten de machinisten den strijd voort, zonder steun van het overigq personeel. In enkele districten is de toestond' eenigs- rins beter geworden. Elders schijnt de lust om voort te staken te verminderen, daar geen «ieun wordt uit- betaald. Weer elders o. a. te Dresden heeft de beweging zich uitgebreid. Te Berlijn is de staking van het gemeen. tepersoneol een hindernis voor bet organi- seeren van een noodverkeer. Zoo zijn bijvoorbeeld drie treinen met kolen, die van Holle op weg naar Berlijn waren, onderweg blijven steken, daar do locomotieven geen wa'ler hadden. Ook werkt het ongunstig weer zeer bezwarend voor het hervatten van hél verkeer. In het geheel zijn in de laatste 24 uur ongeveer 120 passagiers-treinen te Berlijn aangekomen en rertroikken. Naar Wainrisee vertrekt thans elk uur een trein. Ook be slaat er weer spoorverbinding met Lich. terfelde en Westemde. Voor het overige vertrekt er een tcai per dag naar Hallo, Stettin, Nnuen, Bemau, Oranienburg, Zes sen, Werder en Maagdenburg. De Berlijnsche pers veroordeelt bijna zonder uitzondering behalve dan de „Rote Fahno", het blad der commu nisten deze, zooals de „Montagspost" het noemt, „frivoolste" staking, die in „misdadige Rechtvaardigheid ooit werd begonnen." Ook de socialistische pers veroordeelt haar heel scherp. De „Yor- wart8" spreekt van een barbaavschen strijd tegen elk gebod van do mensche- lijkheid voor do speciale belangen van enkele arbeidersgroepen. En dit blad acht het socialisme verloren, indien arbeiders en beambten niet begrijpen, dat er een onderscheid gemaakt moet worden tus sehen staatsbedrijven en particulieren. De onafhankelijke „Freiheit" noemt het stakingsbesluit onverantwoordelijk en eischt geen nieuwe stemming in de be drijven. In het Berlijnsche abattoir is gistere» de gan.sehe voorraad vee, bestaamdte uil 700 varkens, 300 schapen, 300 kalveren en een paar honderd rumieren, geslacht. De gdhcele voorraad) is aan de slagen getoverd, of in koelkamers opgeborgen. Op het abattoir heerscht ook een wemig verkwikkelijke toestand, daar het persa» neel dezer instelling tot het gemeente* personeel behoort en dus eveneens staakt. De vlecscbvoorziendng der hoofdstad ge. schied't uitsluitend door middel van vrachtwagens, die (kleine hoeveelheden vee aanbrengen. De bakkerijen hebben nog voldoends meel, rniaar de bevolking maakt zich reeds zoo bezorgd', dat de meeste bakkerswin-' kels onmiddellijk zijn uitverkocht. He# gebrek aan kolen doet zich in verschillen de bakkerijen bemerken, maar de brood- voorziening van Berlijn is voorloopig nog niet in gevaar. Enkele noodltrelnen hebben gisteren melk naar «rite hoofdstad gebracht. De 'voorraad was 200 gering, dat zieken en kindenen sled its één vierde liter konden ontvangen. Ajlte kolen in die hoofdstad zijn dbot den rijkskölencommissaris in beslag ge nomen. Uit deze voorraad zullen in dte eerste plaats dé ziekenhuizen worden voor zien. Er kam echter geen sprake van zijl om aan de gasfabrieken of de eleciriscbt centrales, die nog slechts voor 2 dagea voorraad hebben, .iets van de in 'beslagge nomen hoeveelheid af te staan. De staking bij de gasfabrieken heeA zidi gisteren uitgebreid, doordat ook hei personeel der gasfabrieken uit de weste lijke voorateden van Berlijn niet aan het werk is gegaan. Bij gebrek aan kolen zullen de meest Berlijnsche schollen, heden gestoten blijven. Verschillende Berlijnsche telefooncen trales konden door gebrek aan stroom niet meer funotioneeren. Het intercommu naal is natuurlijk overbelast tengevolge van de spoorwegstaking en het uitblijven van postzend'ingen. Te Berlijn aefl'i is vrij wel overal het voeren van particuliere gesprekken onmogelijk. KEIZER KAREL EN DE RIJSTPAP. (Een Vlaamsche vertelling.) Eens besloot keizer Karei 't is lang giicden dien Ooienaars een bezoek te brengen. Hij liet liet hun op voortand Welen, weiken dlag zij hem mochten ver wachten. De boeren, vioil .blijdschap over die eer, die hun dorp ging t© beurt vallen, wisten niet hoe zij het aanleggen zouden om dien keizer waardig te ontvangen. De gemeen teraad, die bijeengeroepen was om die kwestie te bespreken, wist er geen raad, mee en reedis was die burgemeester op het punt de zitting te sluiten, toen hij een goeden inval kreeg. „Gevondenriep de man, „gevondenNievers kunnen ze zoo goei rijstpap koken ais bij ons; ewel, .we zulten hem eenige schotels rijstpap aanbieden." Iedereen keurde -di-en raad goed en de burgemeester liet afroepen, diat al de huismoeders oen lekkeren pot rijstpap moesten koken tegen dien dag, dat die kei zer komen zou. Op dten morgen van den grooten dag «tonden al de boeren al gereed aan 1 ge meentehuis, ieder met «ene schotel rijst pap in 41e hand. Wat moeten we nu doen? vnoegen 'de boeren als wc bij den keizer komen? Luister, antwoordde die burgemees ter, ik zal voorop gaan, gij hebt me maar '.e velgen en te doen wat ik zal voordoen. Al de boeren, met dJen burgemeester aan bet hoofd, gaan pnocessiegewijs naar de herberg, waar keizer Karei zijn intrek had genomen. Dat ging goed, maar toen ze binnen wa ren schoof de burgemeester ongelukkig uit en viel met rijstpap en a.l voor de •voeten van den keizer, en de rijstpap, die wat plat gekookt was, spalkte op den keizer zijn beeneu en zijn voeten. Als de boeren dat zagen, wierpen ze allemaal hun schotels vóór den keizer op den grond en vielen daarbij plat op hun- tien buik, juist gelijk zij 't den burge meester hadden zien doen. De burgemeester zag rood van kwaad- f Acl en 9chreeuw.de zoo 'hard hij kon: .Scheeclt er uit domkoppen!'' „Scheed er uit, domkoppen-" riepen al de hoeren luidkeels als uit één mond. „Lap!" zei de burgemeester, en hij gaf den boer, die 't dichtst bij hem was, zioo'n duchtige peer om zijn coren, dat deze met zijn beer.en omhoog in de rijstpap vloog. Dat hadden de boeren nog maar gezien •>f ::e begonnen elkander oorvegen uit te daden dat het klonk. Dat was me daar ten leven als een oordeel. Klets! Klets! ging het, de eene klap over de andere, en al de boeren, met de burgemeester er bi begrepen, vielen voor goed aan het rcchien en iagen daar holder 'en bolder over den grond, te nollen en in de rijstpap te spartelen. Ik Laat u denken hoe 't er gesteld was; heel de vloer vol rijstpap en scherven en de boeren van onidtr tot bo ven met rijstpap besmeerd! Ondertussohien zat de keizer daar te lachen dat hij zijn bulk moest vasthou den, 't was waarlijk om er iets van te krijgen. Eindelijk stond da burgemeester recht en trek er beschaamd van door, gevolgd dbor al de boeren De geschiedenis voegt er bij, dat dé kei zer de Ooïenaars dien dag goed getrak teerd heeft, om hen te boloonen voer het vermaak dat ze hem aangedaan hadden. MISSIE-AVONTUREN. Pater Jos. Slangen verhaalt in den missie-kalender der paters ran Liesbosch- Prinsenhagen de navolgende door hem beleefde avonturen: Een paar angstvolle uurtjes. Eens lag ik in het nachtdonkere oer woud onder mijn tent te slapen. Het was één uur na middernaclit. Benslklaips werd ik in den slaap gestoord door een dof gerammel aan mijn ijzeren kisten, die buiten rondom mijn tent stonden om .te voorkomen, dat zij in 'n losbrekenden storm ten onderste boven zou waaien. „Ha', dacht ik, „daar is iemand die mij bestelen wil. Ga/Uw het licht aan. I'k zal dat heerschap wel even op zijn nummer J zetten." lik richtte me op, tastte naar mijn lucifersdoosje en.... „Maar," dacht dik, „dat is geen mensch, zulke diepe zuch ten slaakt geen mensch".Nog was ik het met mij zeiven niet eens geworden, toen plotseling een dier mijn tent bin nensloop, mol een groot sluik vleeisöh dn den bek. Hemel, wat is dat? Bij liet flau we lioht der maan kwam ik tot de ont dekking, dat ik hier met eene „hyena" te doen had, die 'bij voorbaat oen. 'half schaap, waarvan ik den volgenden dag liet mijne moest hebben, had buit ge maakt om er haar hongerige maag mee te vullen. Het wilde dier bleef bij den ingang ri :.s?v-vv- V2ir-3r-#i?'i S/fX? staan: ook i'k verroerde geen vin, tenzij om mijn vuisten gebald te houden. Na vijf minuten trok het dier zich te rug. Ijlings stond ik op, zocht naar mijn geweer, dochherinnerde mij weldra dat de boys, die op eenigen afstand slie pen, het hadden meegenomen. Vol ver trouwen op God schoof ik weer onder de dekens. Opeens stond de „hyena" weer voor mij en d'a-t lat vijf keer aan toe. Dit spellet je duurde tot drie uur in den nacht; toen verdween de onwelkome gast voor goed in het woud. Voor d'en zooveelsten keer ondervond' ik, dat God Zijn beschermende, hand over Zijn dienaren houdt uitgestrekt. En inderdaad': de grootste troost voor den Missionaris is. de gedachte aan Gods Voorzienigheid, d-ic over hare dienaren waakt, al zijn zij dan ook de onwaardig «te onder de onwaardigen. Schouwburgdirecteur: Dit is mijn nieuwste klapmachine. Wanneer ik op een knop druk, begint elke zitplaats in het gebouw te. ap ulaudi seeren. 9 REGELS VOOR HET BEGIETEN VAN KAMERPLANTEN. 1. Gebruik regenwater, indien ge dit krijgen kunt. De temperatuur van het gietwater dient vrijwel gelijk te zijn aan die van de omgeving der plant. Het is daarom noodig, vooral in den winter, het water eenige uren in de kamer te laten staan, aleer men het gebruikt. 2. Giet in den zomer 's avoudsL gedurende den winter 's morgens. 3. Giet noch te veel, noch te wei nig, het eene is even schadelijk als het andere. Giet dus niet meer dan noodig is. Wilt ge weten of ge dient te gieten, let dan op de aarde: is deze grauw van kleur en droog op het gevoel, dan is gieten noodig. Klop ook tegen den pot, welk kloppen hel der klinkt, wanneer de aarde droog en dof als de grond nog vochtig i-sr. •1. Giet langzaam, niet met een straal, anders slaat ge den grond dicht en maakt dezen voor de lucht min der toegankelijk, tot schade der on- deraardsclie plantcndeelen. 5. Giet in den bloeitijd meer dan anders, in den rusttijd zeer weinig. 6. Verwijder het water, dat na 't gieten op het schoteltje onder den pot blijfL staan. 7. Geef met telkens weinig wa ter, maar giet op eenmaal flink, naar behoefte. 8. Giet niet als de plant in de zon staat. Is het gieten dringend noo dig, zet dan den pot in de schaduw zoolang tot plant en aarde genoeg zaam afgekoeld zijn. 9. Hebt ge het gieten verzuimd, is, dan helpt geen gieten meer4; de grond houdt het water niet meer vast. Dompel dan den pot geheel in een emmer water van de behoorlijke tem peratuur, totdat de aarde verzadigd is. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Bij het reinigen van Ja.pansche mot ten, rieten sleelzittere, rieten serre-meu belen en mandenwerti, heeft men veel suc ces met een zoutoplossing. Goed er mee a(boenen, aan alle 'kanten, en dan naspoe len met schoeu water. Dan lalenn uitlek ken., en «drogen met schoone doeken. Zout, opgelost in ammoniak, spiri tus of brandewijn, is geschikt om vet vlekken te verwijderen. Zout, opgelost in water met een weinig citroenzuur, ikau dienen om inkt en roestvlekken (geen verouderde) te doen verwijderen. Zout, vennergd met azijn. Bron se-tscb rand en soda, is een -uitstekend middel 0111 een vet fomuiis, of aanrecht, of closet, te reinigen en ook om blank ijzer en zinlk glanzend' te maken. Zout water is ook een zinnig ere doeltreffend middel 0111 -terrazzo vloeren van keuken, gang of kelder schoon te boenen. ZZout water, kokend op groen ge worden 'tegels gegoten en deze stevig er mee afgeboend, za ze, bij een herhaling van enkele koeren, helder maken en Tan allen aanslag ontdoen. Moeder: Waarom 'hui je Martel je? Marietje: Ik mag niet meespelenJ Moeder: Waarom niet? Marietje: We spelen mevrouwtje; en ik ben dienstbode. Moeder: Maar dan speel je lerh wel -mee? Marietje: Ja maar ik moet juist nu m'm uitgaansdag hebben. NAGEMAAKTE ROLPENS. Wie de rolpens te bewerkelijk vindt of zoo'n tien pond vleescth extra wel wat bezwaarlijk voor de huishoudbeurs, moet het volgende eens probceren. Een pond gebalkt wordt als gewoonlijk klaar gemaakt en gebraden. Laat hel koud worden en zet bet eenige dagen in azijn niet water met een paar kruidna gel tjes er in. Deze nagemaakte rolpens wordlt even als de echte in plakken gesneden en In half vet half boter aan bekte -kanten bruin gebakken. Schijfjes gebakken np- Ook dranklied/ Behalve bij roode kool smaakt rolpens ook uitstekend bij appelen met aardappe* ten of te wel boete bliksem." LANGS EEN OMWEG. Hij. Ik heb vandaag goede zaken go- daan en zou je graag eene kleine vreugd© willen, bereiden. Heb je ook soms een wensch Zij. O ja, ik zon zoo gaarne onzen naam in eene balcourant gedrukt zien. TE GOEDKOOP. Eeu dame komt bij een muziekhan-» dclaar om voor haar dochter ccn pia- nomunmer te koopen. Het mag nogal moeilijk zijn, mijn dochter speelt reeds zware stukken." De handelaar toont haar een nutn-« mer. „J0, maar dat zal Net wel te ge makkelijk wezen, haar laatste num mer kostte al f 1.25." ZINDELIJK. ,,'t Is om razend te worden, twee waschkommcn zijn er en nooit is er een schoon." Keukenmeid: „Dal is de schuld van de kinderjuffrouw, ik waschmo nooit." EEN BEKWAAM VEEARTS. Ik verzeker je onze veearts is een. door en door bekwaam man. Toen ik hom gisteren bij ons ziek varken heb geroe pen, gaf bij mij poeders en zeide: „als deze niet helpen, helpt niets meer," en werkelijk hedenmorgen was het beest deed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5