m DAMIAATJES WOENSDAG 8 FEBRUARI 1922 '44ste JAARGANG No. 14061 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER K WART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGELif DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN BELANGRIJKE GEBEIJR= TENIS IN DEN BOSSCHEN GEMEENTERAAD. mi DEN OMTREK. HAARLEM. De R.-K. Vrouwenbond en Calde- rons „Misgeheim". De Haarlemsche politie. Een afscheid van Missionarissen. De Pauskeuze. VAN ONZE RECHTBANK De bankbiljettendiefstal bij Enschedé. De geheimen der H. Mis van Calderon de la Barca. Personalia. Burgerlijke Stand. f20 000 J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Garnizoensberichten. 1v tl EU WE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Het is reeds lang geleden sinds in uw olad door ondergeleekentde werd betoogd, dat zeer speciaal voor de bouwvakken en bepaaldelijk uit overwegingen van algemeen belang, althans in de zomermaanden, een. afwijking van den aebturigen werkdag moest mogelijk zijn. Die uitlating is niet docr alle belangstel lenden en belanghebbenden even vriende lijk ontvangen, zelfs zeer onaangename op merkingen en kwalificaties zijn aan hem niet gespaard gebleven. Ik heb echter nimmer aan iemand iets van bet onaangename kwalijk geduid. Het was te begrijpen en te verklaren, dat een geduid in dien tijd door ondergetee- kcnde geuit vreemd moest klinken, al bad iik verwacht, dat meerderen de overtuiging hadden gedragen, dat het uitspreken in het openbaar van dezen wensch tooh wel moest steunen op ideëele overwegingen. De tijd heeft mij in het gelijk gesteld Sinds hét uitspreken van die wensohe- lijkheid en den dag van heden is de wo ningnood bij ons ter plaatse (en daar zijn maar weinig groote plaatsen waar dit niet het geval is)eerder toe- dan afgenomen. Indien men, zooais schrijver deizes, dage. rijks met het door de arbeiders geleden leed door woningnood op de hoogte komt, en men gevoelt dat er eerder kans op toe name dan afname is, wordt zulk een posi tie schier om hopeloos te worden. Bij ons ter plaatse zijn vandaag nog oen f00-tal ongeoorloofde samenwoningen en een 1300-tal krotten op dit oogenlblik ver huurd aan een prijs van 1.50 en minder per week, en dit op een zielental van 39000. Men mag daaruit veilig concludeeren, dat 1/3 deed onzer bevolking nog niet over een huisje beschikt hetwelk aan de aller minst te stellen eisehen voldoet. Heeft men weieens gepeild het naam- looze leed, op elk denkbaar terrein, door dit stuk van den arbeidersstand geleden? Zijn er wel voldoende menseden, die zich de vraag hebben gesteld, wat moet bij zulk een toestand elke poging tot venhef fing van dit groote deel van den arbeiders stand uilhalen? Bij zulk een Stand van zaken, welike niet noemenswaard is verbeterd sinds wij voor het eerst over deze kwestie open baar hebben geschreven, moet tooh ieder waarachtig volksvriend toegeven, dat deze toestand tot buitengewone maatregelen moeten leiden. Daar zijn er die mij bobben verdacht ondanks mijn verleden, van heimelijk sabo tage te plegen tegen den achturigen werk dag; daar zijn er zelfs welke die gedachten in grievende bewoordingen hebben neer geschreven. Desniettemin ben ik doorgegaan. Hij die zich laat vinden in een stadsbe stuur een portefeuille te aanvaarden, waarin opdracht ligt tot het lenigen vain den woniing.nood, met al het moreele leed van dóen, mag niet zwijgen en terugschrik Ven als de feiten en cijfers en schreeuwen de misstanden hem bijlend toeschreeu wen, dat het zoo niet gaat. Gelukkig er is krachtdadige hulp geko- nen. De voorzitter van de Bossche reolitsche Raadsfractie kwam in de Maandag 29 Jan. gehouden Raadsvergadering met een motie, waarin hij B. en W. dringend verzocht lettende op den sohrikbarenden woning nood, in het komende voorjaar en zomer te bewerken, dat er tien uur per dag en vijf en vijftig uur per week zou worden gewerkt. Deze motie vond nagenoeg bij geheel den Raad instemming, alleen de sodalis tisohe elementen waren er sleahts voor, als patroons- en werklieden-organisaties uit het bouwbedrijf de verlenging zouden wen schen. Natuurlijk wordt door elk raadslid ge hoopt en verwacht, dat de betrokkene groepen, uit overwegingen van solidariteit voor de minst bedeelden, vrijwillig zullen bewilligen. En het zal hoogstwaarschijnlijk overbo lig zijn te zeggen, dat juist die weg met bekwame spoed door het Bossche gemeen tebestuur zal worden Betreden. Niemand kan en mag van diit college ver wachten, dat andere dan iddecJe motieven leidmotief zijn. Wij erkennen gaarne, dat de kwestie voor de organisaties niet een voudig is, maar wij durven tegelijk vragen, is het nu tooh feitelijk wel te ver dedigen, dat er terwijl daar buiten als het ware de kerk in brand Staat, eerst nogeens heel lang binnen beraadslaagd gaat wor den hoe de brand zal moeten worden ge- bluscht? Voor ons is het een uitgemaakte zaak: er kunnen slechts huizen komen als zij blijven aan een redelijken prijs en als er in den werkbaren tijd een redelijke periode wordt gewerkt. Daartoe zal het ten onzent zeker noodig zijn dat in de eerste zomers een arbeidsdag van tien uren voor de bouwvakarbeiders worde toegestaan. Zeker, het is waarschijn lijk, daar zullen er zijn welke trachten Van die ijveren noodzaak misbruik te maken, ook ten opzichte van billijke rech ten aan de arbeiders toegewezen. Mag dit een beletsel zijn om te doen wat noodig is? Wij gelooven het niet! Ook op dit terrein acht schrijver dezes °en weinig meer vertrouwen in de overheid "let misplaatst. Onze overtuiging is het beslist, dat meer dere overheidspersonen, welke door de Noodzaak gedwongen, thans pleiten voor Verlenging, straks, indien het gebeurde, ïioh even sterk tegen misbruiken zouden Verzetten. ik heb mij over de houding van het ovepgroole deel der Bossche Raadsleden °Precht verheugd, niet uit leedvermaak 'ten °P«dhte der bouwvakarbeiders of andere •"mher ©dele overwegingen, wel, en van ganscher harte,, om de hoop en de moge lijkheid welke er uitspreekt om spoediger minder leed te laten lijden dan er wordt geleden. Inderdaad, ik acht deze gebeurtenis uit het Bossche politieke leven de aandacht waard en ik gevoelde behoefte dit uit te dagen in uw kolommen. Ik mag slechts hopen, dat zeer spoedig kan worden ver meld, dat de betrokken groepen vrijwillig tot medewerking bereid zijn gevonden. Het zou werkelijk getuigen voor een waar gevoel van solidariteit. M. KRIJGSMAN. Mej. F. A M. Peelers, Presidente van het bestuur van den R. K. Vrou wenbond, schrijft ons: Naar aanleiding van de opvoering van „Calderons Misgeheim", 't prach tige „Mysteriespel", waarvan in deze courant reeds een paar maal geschre ven is, meent het Bestuur van den R. K. Vrouwenbond het gewenscht, het volgende onder de aandacht te brengen van het publiek, dat zeer zeker zal toestroomen, om de opvoe ring bij te wonen: De opvoering van Calderons „Mis geheim" op 14 Februari a.s. ge schiedt geheel op initiatief van den R. K. Vrouwenbond, het is DE FEEST AVOND aan zijne leden aangeboden. Hieruit volgt, dat op 14 Februari 's avonds niemand in de feestzaal zal toegelaten worden dan de leden van den R. K. Vrouwenhond op ver toon van haar bewijs van lidmaatschap en de Z.Eerw. Heer en Geeste lijken; dus ook geen genoodig- den, tenzij uit-genoodigd door 't Be- s tuur van den R. K. Vrouwenbond Als de 2000 leden van den Vr.B. ko men en wie twijfelt daaraan? dan is de zaal over-, overvol! Met de opvoering op 16 Februari is het een ander geval. Het ligt voor de hand, dat deze op voering met zeer groote kosten ge paard gaat. Door den FEESTAVOND van dsn R. K. Vr.Sond kunnen onmogelijk ALLE onkosten bestreden worden. Het is dan ook met warmen dank aan zooveel heerlijke Roomsche krach ten, die zich ge he el belangloos voor de opvoering van Calderons meesterwerk beschikbaar hebben ge steld, dat het Bestuur van den R. K. Vr.Bond den wensch uitspreekt, dat op 16 Februari heel Roomsch Haarlem moge opgaan om te genie ten van de schitterende prestatie van de kunstlievende Calderon-Artisten. Niet onmogelijk is het, dat er nog een derde avond zal moeten volgen, om alle kunstvrienden in de gelegen heid te stellen het „Misgeheim" te zien Vrees voor verwarring en misver stand gaven deze woorden in de pen De gemeenteraad van Haarlem be sloot, zooals bekend is, gelden te vo- teeren voor 170 agenten van politie, terwijl door den burgemeester 184 agent-en waren aangevraagd. Naar wij vernemen heeft de burgemeester een beroep gedaan op den Commissaris der Koningin in Noord-Holland inzake dit raadsbesluit. De Commissaris der Koningin heeft nu aan de wethou ders van Haarlem nadere inlichtingen gevraagd nopens dit geval. Met goed keuring van de gemeenle-begroo-ting heeft deze kwestie echter niets te maken, naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd. Dit laatste werd ons o. m. ook door den griffier der Prov Staten bevestigd. De WelEerw. pater P. P. van Veen van die kerk van ihe't H. Hart in Ihet Kleverpank, zal 15 Maart per stoomschip „Oramia'' naar de missie in Brazilië vertrekken. Aanvan kelijk was dit vertrok bepaald op '21 Fe. bruari, maar doordat de Komrnik. HoiJ. Lloyd een aantal schepen heeft verkocht, te oen wijziging gebracht in de reisroute den' sdhepen. Heit vertrok zal worden voorafgegaan door een trettende plechtigheid- in die kerk van hot H. Hart. Op 14 Maart zaïl daar na melijk onder de plooh'tige Hoogmis het af- scheid plaats li«l>i>en van een vijftal mis sionarissen die allien naar de missie in Bra zilië vertrekken. Het zijn de WelEerw. Paters Westerhof en Smi-tz, benevens bloe der Anton-ins, alle drie oud-missionaris en de WelEerw. Paters Van Veen en Sop.pe. Ook de HoogEerw. Pater Provinciaal, die een visitatie reis gaat maken, zati per zelfde scheepsgelegenheid vertrekken en hij de plechtigheid aanwezig zijn. Zonder dat dit o,p uitbundige wijze naar buiten bleek dat ligt niet in den aard von onze Haarlemmers werd gisteren de -pauslkelze door onize R.K. raiet zonder onlioering vernomen, vooral toen onze bulletin-s meer bijzonderheden omtrent den persoon van Kardinaal Ba-ttii bekend maak ten. Van de pui van het B-i-sd-om aan de Nieuwe Gracht en de woning van den vi caris-generaal aan den Kruisweg, lasmode natuurlijk van onze bureaux wapperde al dim de driekleur en vaar het groote nieuws doordrong, daar verschenen voor zoover vlaggent en stokken voorradig, de dundoeken. Aan het verzoek om te vlaggen werd, de omstandigheden in aanmerking genomen diat het nieuws slechts langzaam bekend werd, goed voldaan. Vooral in sommige buitenwijken was liet een -heel fees-tver- toon. 'NatuuTlijk ikon het altijd en kon het ook nu nóg beter. Vandaag zelfs werkte de uiting van feestvreugde na en m vele straten hingen nog tal van vlaggen me't pauiseJiijken wimpel. F.en feestelijke tooi in dezen zomerschen zonneschijn. Inbraken Toen de landbouwer D. V., uit Haar- Iemmerliede, den 26en December thuis kwam, bemerkte hij dat zijn secretaire opengebroken was. Hij vermiste een porte feuille met een inhoud van 560, een kistje waarin een assurantie-polis en eenige min der belangrijke voorwerpen. Gelukkig voor hem, slaagde de politie er in de inbrekers te vatten. Het bleken te zijn J. M., A. v. K. en G. H. V. kreeg f 182 terug van zijn geld. De inbrekers moesten gisterenmorgen te recht staan. Zij bekenden alle drie het feit. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de twee eerste beklaag den minder schuldig zijn dan de laatste, die wegens dergelijke delicten reeds meer malen veroordeeld is. Hij was degene die met een reusachtig breekijzer de secretaire openbrak en bovendien verdeelde hij de buit nog niet eens eerlijk. Zijn helpers ont vingen ieder slechts f 100. Hij eischte tegen J. M. en A. v. K. ieder 6 maanden gevan genisstraf en tegen G. M. 1 jaar gevan genisstraf. Mr. Blankevoort verdedigde de beide eerste beklaagden en vroeg voor J. M. een voorwaardelijke straf, daar M. oen betrek- king kan krijgen en dan het gestolene terug wil betalen. Voor v. K. vroeg verdediger clementie. G. H. moest hierop wederom terecht staan wegens inbraak. Den 3en Januari heeft beklaagde te Haarlemmermeer ingebroken in de boerderij van P. C. K. Hij heeft een kast opengebroken en daar zakdoeken uit genomen, terwijl hij zich bovendien een scbeede-mes toeeigende, dat uit den zak viel van een broek, die op een stoel lag. 1 oen hij zich wilde verwijderen zag hij fietsers aankomen en daarom vluchtte hij in de bedstede. Even later kwam de eigenaar van de boerderij op hem af met een geladen geweer en dreigde hem dood te schieten wanneer hij uit de bedstee k.wam. De vrouw haalde daarop de politie en het bleek, dat zij een goede vangst gedaan hadden. H. bleek een beruchte inbreker, die reeds ge zocht werd wegens de vorige zaak. Ook hier bekende beklaagde het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Huizinga, wees er op dat beklaagde niet heelemaal toerekenbaar te achten is. Zijn vader werd indertijd in Meerenberg verpleegd en zijn verdere familieleden ver- toonen alle een misdadig karakter. Hij was dezen zomer huisknecht in een pension in Scheveningen, waar hij zich 3 maanden lang uitstekend gedroeg. Hieruit bleek, dat be klaagde nog niet geheel en al verloren is en daarom bepleitte verdediger clementie. Vervolgens moest de 19-jarige J. H., uit Haarlemmermeer terecht staan wegens in braak. In den nacht van 27 op 28 December was hij te Lisse door een bij de politie zeer bekenden inbreker meegetroond om in het gebouw van den Handelsraad, aldaar in te breken. Zij verschaften zich toegang tot het gebouw en namen 2 paar handschoenen, 2 jekkers, eenig geld en eenige sigaren mee. De officier van justitie wees er op, dat beklaagde niet zoo schuldig is als de man die hem meetroonde, verder was beklaagde tot heden toe nog nooit veroordeeld, daarom zou hij een clemente straf eischen. Hij eischte 2 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. P. Tideman, legde nog eens den nadruk op het feit, dat beklaagde direct bekende, dat hij onder invloed van den ander gehandeld heeft, en dat hij nog nooit wegens eenige delict veroordeeld is. Beklaagde is een goede jongen die zeker nooit meer een dergelijk feit zal plegen. Daarbij komt, dat hij dezer dagen op moet komen voor den militairen dienst en daarom vroeg pleiter onmiddellijke invrijheidsstel- ling en een clemente straf. Het verzoek om in vrijheidsstelling werd door de rechtbank toegestaan. Uitspraken van 6 Februari 1922: I. P. C. W., hvr. M. G. te Haarlem. II. M. C. V, hvr. T. C. M. W. te Haar lem. diefstal door 2 vereen, personen. Ieder 'een maand gevangenisstraf. I. P. C. M. W., bakker te Haarlem. II. M. C. V., hvr. P. C. M. W„ te Haarlem. Vrijgesproken. D. J. E. V., strijkster te Haarlem, vrijge sproken. J. C. T., los werkman, le Haarlem, bij verstek, huisvredebreuk, 1 week gevange nisstraf. A. P. v. V., hvr. C. W., te Haarlemmer- liede c.a., bij verstek, eenvoudige beleedi- ging, geldboete van f 10 sub. 5 dagen hechtenis. I. A. W. H., arbeider te Hillegom; II. H. C. B., los werkman, te Hillegom; III. J. V., schippersknecht, te Hillegom, bij verstek, diefstal door 2 of meer vereen, personen. Ieder 1 maand gevangenisstraf. W. O., werkman, te Hoofddorp. Vrijge sproken. M. C. L., dienstbode, te Haarlemmermeer diefstal, voonv. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. C. A. M. V., hvr. H. L. te Haarlemmer meer, diefstal, geldboete van f 20, subs. 10 dagen hechtenis. P. B., los werkman, te Zaandam, bij ver stek, diefstal, 2 weken gevangenisstraf. M. J. S., metselaar, te Zaandam, bij ver stek, mishandeling, 1 week gevangenisstraf. N. M., hvr. H. H. te Westzaan, melkver- valsching, voorw. gev. straf van 1 week met een proeftijd van 1 jaar. A. D., kantoorbediende, te Wormerveer, eenvoudige beleediging, geldboete van f "i tiihs. 5 dagen hechtenis. J. P. S., draadsnijder, te Velseroord, ver nieling, geldboete van f 5 subs. 2 dagen hechtenis. Men meldt ons uit Amsterdam: Het Gerechtshof veroordeeld^ gisteren In hooger beroep B. v. A., die terecht had1 gestaan -wegens het uit winstbejag ver voeren der onafgewerkte bankbiljetten, die destijds gestolen zijn bij de fa. En schedé 1e Haarlem, tot I jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Beklaagde Ibeeft reeds 14 maanden in voorarrest gezeten. Men schrijft ons: Bij de poging aangewend om op 14 en 16 Februari het Mysteriespel De Gehei men deT H. Mis van Calderon ten toonee- le te brengen staat voorop het doel om dit wenk, dat een voorbeeld da ram eohite religieuse kunst en wellicht het beste werk van een der grootste toon-ealschrij- ters der manscblheid, tot he't groote ptt- bliek te doen spreken. Tevens ligt het in de bedoeling een voet te zotten: oip dem mientiwe» weg, nj. een modern tooneel, otntdlaan van over tall j-g-en opsmuk, dat door grootschhedd en sober heid sterken idruk zal maken. Om de idee te verwezenlijken om dit monumentale werk tot een ieder te bren gen zijn de prijzen der plaatsen zeer laag gesteld, zoodat er gerekend: wordt op zieer groote belangstelling. Reeds mochten de personen die de leiding van dit werk in handen hebben zeer veel blijken van be langstelling ondervonden va H.H. Geeste lijken en kunstenaars. iDe hieeir Th. Köuber, Dipl. Ing. der Techn. Hoogeiscb. to Ch-ariolilerïburg en Leenaar in die Soheepstxmwkunde aan de MMd. Tocihn. School te Haariam, vet, wiierf deizer dagen aam die Tedhm. Hooge- school te Dol Pt bet d i ploma vam Scheeps bouwkundig Ingenieur. Als gedelegeerde in Nederland van de N. V. Suikerfabriek Tjoekir te Soerabaja, is benoemd de heer J. Ph. Levert, te Haar lem, Directeur der Cultuur Mij. Pagottan De Gentecn/e-begwj'toing. Door Gedeputeerde Staten, van Noord-Hol land is aan het gemeentebestuur van Haarlem bericht, zooals wij dat vroe gere eeds meldden, dat de goedkeuring der gemeente-begrooting voor het jaar 0-22, door hen is aangehouden. 1 Naai- wy vernemen betreft het eea loutere formaliteit, zooals bijna elk jaar een schrijven van verdaging aan het gemeentebestuur wordt gericht. Het arbeidsconflict bij de firma Me- rens. Het adbeddisconfiiiot bij de firtma Me- renis aan bet Zni-der Buiten Spaamme, is. ma ©en strijd van 13 weiken, geëindigd. Vrijdag en, daarna hebben die arbeiders zvdh wederom aangemeld om werk en zijn op ©en loon vam f 25 per weelk aan 't wenk giegaan. Een deel der werklieden wend nog niet teruggenomen door de firma. De toestand in het lompenventersbe- bedrijf. Door de afd'oel ing Haarlem vam den Alg. Nad. LompensiorteerdersbanicI is eien adres aan den Raad gezonden, waar in <e kennen wondt gegeven: „dat de virecselijlke crisis bet lompen ventersbeidlrijf totaaal geteiistemd beeft; dat de lompenventers hierdoor in ondenkbaar benarde toestanden verkeeren «n bum le ven een zee van ellende is geworden; diai de directeur van bet Burg. Armbestuur met deze toestemden door bet bestuuir der Lompenventer s re reen igi n,g needls «enige mallen in Ikernniis i'S gesteld, doah zonder gunstig resultaat; idait de lompen, metalen, beenderen, enz. baast geheel waancteioos zijn; dat de vereeniginig geen workioozcnlkas heeft ook niet kan hebben, en diuis hamen leden geen finamciedlen steun kan verstrekken: dait vam ministerieel© zijde aan lompen venters geen steun wordt verstrekt, maar naar de plaatselijke armbesturen wordt verwezen. Bedienen waarom zij de vrijheid nemien zich tot dezen Raad te wenden met bet beieefd verzoek door hei gemeente! ijk armbestuur alhier op behoorlijke wijze te wo-ndlen gesteund, in overieg met bet bestuur der Lompen-ventersvereeniging. Moge de nooden der lompenventers hier door worden gelenigd, daar die ze ander» tot den bedelstaf worden gebracht. Een succes. In de te Amsterdam ge houden algemeen e vergadering in 't ho tel de l'Europe van de vereeniging „Ho- recaf" ju besloten dat de dioor de heeren Duynsteo en Middendorp uitgevonden lampenbeveiliger Nero in alle groote aan gesloten hotels zal worden toegepast. De Maatschappij Zeebad te Schevenin gen alleen heeft reeds 60,000 lichtpun ten, terwijl bot aantal lichtpunten der aangesloten hotels veilig op 200 A 300.000 kan worden geschat. De gemeente Amsterdam heeft deze be veiligers voor de gemeente besteld1. Deze lampen worden vervaardigd d'oor de fa briek Nero, Santpoort, eigenaar Anton Duynsteo Jr. en H. Middendorp. Eerstdaags zullen dieze lamperlbeveili- gors im Engeland en Amerika ingevoerd wouden. D, firma heeft octrooi. Haarlemsche Ziekcni^rp'egintf. Dezer dagen vergaderde het bureau van de Haarlemsche Ziekenverpleging. Door verandering van woonplaats zag mej. Burkens zeer tot leedwezen van het bestuur, zich genoodzaakt als directrice van het bureau haar ont slag te nemen. In haar plaats werd benoemd mej. W. Ribbe, lid van het bestuur, tevens 2e penningm. In de vacature hierdoor ontstaan werd be noemd mevrouw Lefèvre en als 2e secr. zuster J. Hellema De 3 ge noemde dames namen de benoeming aan. Het bestuur is thans samenge steld als volgt: dr. Bijleveld, pres.,; mevr. Westerman, pres. dag bestuur.- mevr. Simon v. d. Aa, le secr.; zuster J. Hellema, 2e secr.; mevr. Evervvijn Lange, le penningm.; mevr, Lefèvre, 2e penningm.; dr. Westerman en dr Merens. Er kwamen 278 aanvragen voor verpleging, waarvan 30 in gasthuizen; aan 43 kon niet worden voldaan: 13 werden weer ingetrokken: voor 15 werd een zuster bij een ander bureau aangevraagd. 1 Er waren 37 dagverplegingen, in totaal 752 dagen; 80 nachtverplegin- gen, in totaal 733 nachten; 91 doorl. en 21 kraamverpl. in 4558 etmalen. Evenals vorige jaren werden ook nu weer onvermogende patiënten op kosten der vereeniging verpleegd. Aan een der zusters, die gedurende vele maanden lijdende was, werd melk en eieren verstrekt. Het tarief het vorig jaar vastge steld, bleef onveranderd. De nachtverpleging wordt extra met' 20 pet. verhoogd, tenzij volledige kost verstrekt wordt. Uitbreiding Strafgevangenis. De nieuwe aanbouw der strafgevangenis alhier, welk werk wordt uitgevoerd door Gebr. Joustra te Haarlem, na dert 7.ij 11 voltooiing. Aan de noordzijde van het gesticht zijn gebouwd een zeer groote houtloods en zeven ruime werkcellen. Bedoelde loods zal voor taan al liet materiaal oevatteii. dat nu is verzameld op het z.g.n koepel- vlak der gevangenis. De nieuwe werk cellen zullen dienen voor het bedrijf der machinale houtbewerking. De ma chines welke hiervoor benoodigd zijn moeten nog worden aangebracht. Bin nen enkele maanden hoopt men dit nieuwe gedeelte in gebruik te kunnen nemen. Het gelieele werk kost on geveer f 75.000. Opgespoord. Door do politie is 't op 29 December j.I., ton nadeele van den rijwielhandelaar B. ontvreemde trans portrijwiel opgespoord. Het bevond zich alreeds in de vierde hand. Men zoekt naar den dader van den diefstal. Ondertrouwd 7 Febr., H. Bart en M. Tuin. Geboren: 4 Febr., d. van C. M. E. Bertho- lee-Wagenaar. 6 Febr., d. van T. Ros- man Bartels. z. van A. A. v. Kampen- Peetom. 6 Febr., z. van E. K. v. Nieuw- poort-Maasland. 7 Febr., z. van M. G. Blok-v. Zonneveld. Overleden: 4 Febr., J. C. Kleijnkens- Schuijt, 91 j., Ansiijnstraat. 5 Febr., N. Kotten, 60 j., Saenredamstraat. C., 2 j., d. v. W. Bouman, Rozenpriëlstraat. P. F., 6 mnd., z. v. W. P. de Veer, Burgwal. E. M. J. Wiielart-v. d. Horst, 53 j., L. Raamstraat. T. v. d. Eijnde-de Bois, 88 j., Jansslraat. 6 Febr., J. G. L. Verhoul- Biesch, 74 j., M. v. 'Heemskerkstraat. M. W., 8 mnd., d. v. P. Zegwaard, Kamper laan. Haarlemsche Kegelbond. De 3e rond gang van den clubkampioenwedstrijd heeft Zondag 5 Februari plaats gehad op de ba nen van Hotel Royal en Café Burgers. De stand is als volgt: 1ste Af deeling. Dat is het bedrag, wat de vereeniging tol stichting en instandhouding van R.-K, scholen voor Middelbaar en Hooger Ona derwijs te Haarlem nog noodig heeft vooï het R.-K. Lyceum. Wel hebben onze lezers en lezeressen ons nummer van Zaterdag de teckeningen kunnen bewonderen, maar daarmede ij voor hen de zaak niet afgedaan. Pastoor Wentzel heeft het gisteren zoo treffend gezegd en wij onderstreepen zijn verzoek om steun voor die f 20.000. Met vereende krachten moeten ze er koa, men en het is een zaak niet uitsluitend voos de Haarlemmers, ook niet voor de Groot*' Haarlemmers, het is een ecrezaak voor allo Roomsch-katholieken van Kenneinerland, van Beverwijk en verder tot Lisse en ver*, der Ice. We schatten bun aantal op rui:tv 80.000. Eén krachtsuiting, en de f 20.000 zijn er! Wij herhalen nog eens, wat wij reed* vroeger meermalen in ons blad uiteenga* zet hebben: men be schouwe de stichting van een R.-K. Lyceum niet als een klacht legen de bestaande neutrale scholen vo 'i! hooger en middelbar: onderwijs, maar een R.-K. Lyceum is noodig, omdat op dia neutrale inrichtingen het onderwijs gemist wordt, wat Roomsch Katholieke jongelui noodig hebben: onderwijs, dat het katholiek' levensvuur in de ziel van onze kinderen aanblaast en voedt. Wij moeten niet aan de andersdenkenden overlaten de officieren te kweeken van ons Roomsche leger, we moe*' ten ze zelf vormen en zóó vannen als wij het gewenscht achten. Straks gaan de deuren open van onze Roomsch-Katholieke Universiteit, het i» passend dat het voorbereidend onicrwij* daarbij aansluit. Mogen daarom onze R.-K., die geieeri hebben voor het Roomsche onderwijs te of feren, dan ook denkejj aan hun eigen om* geving en met elan de nog ontbrekend^ 20.000 bijeenbrengent De Volharding I 926 houten H. V. K. I 912 Gr. Vauxhal I 862 De Eendracht 855 De Prins I 855 De Kroon 854 Waterpas I 852 Z. B. G. G. 824 D. O. K. I 820 S. S. S. 807 De Leeuwerik I 780 V. O. K. 776 Poedel 776 De Damiaten I "71 Spaarnest 730 De Ooievaar 696 Haarlem 682 2de Afdeeling. De Leeuwerik II S26 houten De Prins II 8t2 D. O. K. II 812 Gr. Vauxhal II 779 H. V. K. II 763 De Volharding II 712 Waterpas II 699 Spaarne II 694 De Damiaten II 676 Barometerstand776. Neiging: Stilstand OPGAVE VAN; 2. Wl van DaalenA. Knol (x). 8. R. O. BroekmeijerJ. W. Douma (x) 4. JV LycklemaH. J. Mulder (x). 5. P. van WamelA. van der Steeg (x). 6. H. M. SprokkolenburgF. Haberer 20. 7. H. A. van AbaL. Fieyra (x). 8. G. P. Iieck—D. Mol 2-0. 9. J. P. Exel Sr.— P. Goezannen (x). 10. J. H. BlomWj, Som era 2—0. Voorloopige uitslag 60 voor de Dam- olub Haarlem I. De mot een (x) gemerkte partijen werden wegens het latte uur af gebroken en zullen arbitrair beslist wor den. Wedstrijdleider was do heer J. .W van Dartelen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: J. A. Smit, Loidachovaartwcg 181, Armbandhorloge; Bergman, 1ste Iloogowoerddwarsstr. 29, Kinderarmband i A. Andrea, Bilderdijkstraat 33rood, groena armband; R. Blaak, Olycanstraat 20, arm band; Vroom en Dreesmann, Gr. Hout straat, bankbiljetten; v. d. Hoek, Scheep- makersdijk 27 (na 6 uur n.m.) broche; H. Toffijn, Nic. Beetsstr. lOrood, broche; L. W. P. Nix, Bilderdijkstr. 52, bank biljet; A. v. Hoorik, Lei lschezijstr. 14rd., bril; 0. v. d. Veldt, Raamstraat 70, post duif; 0. Bijster, N. Raamstr. 9, grif feldoos H. Luyten, L. Margarothastr. 40B, hond; J. v. d. Reep, Klerksteeg 22rd., grijze dameshandschoen; O. J. v. Wijk, Spaarnwudoerstraat 99boven, hond; B. Klooster, Rustenburgoriaan 37, grij ze kinderhandschoenB. v. d. Laan, Wil- sonsplein 9, grijze kinderhandschoen; IL v. Abs, Kleverlaan 123, bruin wollen handschoen; v. d. Voort. Ged. Oudegracht 20boven, kinderportemolÜüie; H. v. Nies- Voortzclting van den wedstrijd Zondag ten, H. V. Alphenstr. 6, damesportemon- 22 Februari op de banen van café Brink- naie; K. Andreolie, Smedestr. 37rood, mann. rozenkrans; B. v. d. Laan, Wilsonsplein 9, overschoen; Bergman, le Hoogewoerd- dwarsstr. 29rd.,' sleutel van een melk- bnskraanA. Blonk, Gasthuislaan 22, zwart taschjo; 0. v. Bakel, Ipenlaan 10, taschje; A. v. Riet, Aelbertbergstraat 26, tafelkleedjes; J. Smelik, Harmenjansweg 33, zakmesje; B. Verbeek, öronjéstraat llrood, Schoten, zakje met brood. Bij Koninklijk L'e luit no. 57 is mei ingang van 1 Mei a.s. aan den Reserve Eerste Luitenant L. Duizend van het 21e Regiment Infanterie een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Dammen. Competitie 2de klasse (Noord) van den Nedcrlandschen Dam- bond. Woensdagavond j.I. speelden te Haar lem voor de tweede klasse competitie van den Nederlandsclien Damhond (Af deeling Noord) in de bovenzaal van café Brinkm: n, Groote Mar' t, het eerste tien tal van de Dam lub Haarlem tegen höt tweede tiental van do Damvcreeniging „Josef Blanlccnaar" uit Amsterdam, met het volgend resultaat Damclub Haarlem I, Haarlem„Josof zef Blankenaar" II Amsterdam: 1, D. van WamelW. Goeziauen. fx)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1