t Stadsnieuws. MUZIEK. DAMIAATJES DONDERDAG 9 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14062 PER KWARTAAL t 3.25 j»ER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL> DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ONZE GETUIGENIS IN 1922. AGENDA 10 FEBRUARI Lezing A. F. J. Portielje. Muziekschool der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Kunstzaal Smits. Betonnen woningbouw. LANGS DEN WEG. S l/oor de verkiezingen J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ©E ABONNEMENTSPRIJS BEDRM8Ï VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; BUREAUX: i. En zoo knielden wij dan eindelijk neer in Weenen's Stephansdom. Hier, waar nu enkele vreemdelingen rondkeken, was de ridderschap binnengestroomd in afwachting van de komst der rijksgrooten, mogelijk des keizers, aangekondigd door bazuin- stooten; hier had de gezeten poorterschap de vaste plaatsen ingenomen, hier was de amtrekruimte bemand door de machtige gilden, ieder zijn eigen zijkapel en banier, hier hadden de zangen gedaverd en de wierookvaten gezwaaid als een erkenning ran gansch Weenen der grootheid en maje steit van haar Schepper en Heer. Gansch Weenen! Eindigend met de huidige Innere Stadt, gansch Weenen, sober gebouwd, mogelijk met houten huisjes hier en daar, .erwijl dezeifde dom van die tijden zich ook thans nog torenhoog verheft boven de monumentale winkelpaleizen van Rothen- 'enturmstrasze en Stephansplatz. Welk een massale scheppingskracht bracht toén de religie voort, gelet vooral op de weinige hulpmiddelen 1 En nog onder den indruk wandelden wij over een Donaubrug naar Leopo'ldstadt en bezochten een der vele koffiehuizen. Het was 10 uur 's morgens. De taal door de tallooze bezoekers in alie toonaarden ge bezigd, was ons onbekend. Veel bankbil jetten gingen van hand tot hand. De tronies zagen er meerendeeU sterk semitisch uit. Waren het Polen, Czechen, Siowaken of 'iwamen zij van het hongerende Rusiand? Mogelijk, want ook aan mij werden siera den van zwaar goud en diamanten kunst werken getoond, ter verkoop aangeboden, waarvan de herkomst mij raadselachtig doch althans eigenaardig voorkwam. Had Christen-Weenen zich zoo dapper tegen een Mu-.tapha en Soliman verdedigd om thans jnder het slavenjuk te komen? Had Jan Sobieski de Duitsche Rijksstad ontzet opdat ie Poolsche Jood er thans den meester kon aithaugen? De Weener zelf mag hongeren ais arbei der eu lage ambtenaar, hij is tramconduc teur of postbode, maar nog onder in- heemsch Joodsch juk. Waarvan spreekt eigenlijk de Stephansdom? Van het verle den? Want het heden kent geen Christelijk regime in Katholiek Weenen. De Sociaal Democratie is meerderheid en decreteert tan de Dr. Karl Luegerplatz. Met geniepige (luwheid wordt het volksonderwijs ont- lerstend. Geweerd wordt elk woord dat tan keizers, koningen of veldheeren herin nert. De heldenhang der kinderziel wordt niet bevredigd. Sociale verhoudingen en misstanden worden er voor in de plaats gesteld. De ontevredenheid wordt kunst matig gekweekt bij 't kleine kind, doch vooral elk woord dat ook slechts op een Godsbegrip of Godsbestaan kan duiden is uiterst zorgvuldig geschrapt in alle leer- en leesboeken. Religio depopuiata! En al verder gaande treurden wij rond in den veriaten Hofburg van Franz Joseph ia Elisabeth, van de Ferdinands. Leopolds en een Maria Theresia. Moriamur pro nostra regina Maria Theresia! En wij be grepen deze ijzige verlatenheid naast den ontvolkten godsdienst. En 's middags, vijf uur, daar hadden we 'm weer, de Jaszbandt Onvermijdelijke dansvloer die elk chique café beheerscht. Traag en lui gleden de paren over het parket. De muziek wilde iets hebben van het verre oosten met weslci n, ,.ii. Dof de trommelslag, éange, bekkenslag. Vervelend, lan- ierig viel de bende terug in clubzeteis en rookte. Man en vrouw om het hardst De vindingrijkheid vierde hoogtij in de mys tieke belichting, omfloerst door een kunst zinnige variatie van zijden lampions. De Shimmy had een oogenblik de aandacht. Een Shimmy-parodie (al dwazer) van pro fessionals rekte enkele gekromde ruggen. Dan weer teruggezakt in vervelende han- 'erigheid. Héél ver schijnt de ijdele muziek. De Jaszband doodt de uren, vele uren. En tientallen Jaszbands. En duizenden danserparen. Paren? De huishoudens in gruizels gedanst. De jeugd verliederlijkt. AJIe mannenkracht verguisd tot een Shimmy-parodie. Zoo eindigt de dag en de nieuwe dag gloort als een ochtendhun- ker naar den middag-jaszband en het avond-cabaret. De joden spelen voor I siganen. De christenen zijn verheidend. Religio depopulatal En ais een schok trof mij de tijding van 's Pausen dood, van item wiens regeering met den ontvolkten godsdienst gekenmerkt werd. Zal de Fides intrepida volgen? Het onverschrokken geloof? Zou wederom de godsdienst de bevolking beheerschen en tot wonderdaden brengen, getuige St. Stephans dom? Fides intrepida! God geve het. 1 huis gekomen las ik liet onverschrok ken geloof des Limburgers in de Maasbode. Hij behoorde nog tot her tijdvak der religio j depopuiata, hij, die beweerde dat duizen den Limburgers de Roomsche lijsten in 1922 niet zouden stemmen. Daar is er een, die als hij Weener ware, de Sociaal Democratie op den troon zou gebracht hebben en zou arabeiden voor weinig loon onder het juk der Semitische. Slaven, zij het onder le schaduw van St. Stephansdom. Daar is er een, geen duizenden, slechts één, die veel gezien, immers in deze tijden geleefd heeft, maar niets geleerd, voor wien de kwaal des tijds, de godvergetenheid, als oorzaak alter rampen geen leering bracht, daar is er een die meent dat het volstaat sterke armen te hebben, zij het met hartszwakte en die niet begrijpt dat de complete mensch geheel gezond moet zijn in lijf en leden, daar is er een dien Willem van der Viugt bedoelde tc -n hij het geloof naar de binnenkameren verwees, zonder maatschappelijke althans politieke beteekenis, daar is er een, voor wien geen schriftuurwoord geschreven is dat men om God te dienen Hem moet vol gen zelfs met achterlating van al zijn goederen. Vindicamus hereditaten patrum noslro- rum! Ja, Iaat ons het erfdeel der vaderen omstrijden, handhaven, verrijzen en op onze beurt nalaten aan onze kinderen, gelijk onze vaderen het ons sinds de Catacomben trouw hebben overgeleverd. Maar deze getuigenis voor God en Zijn Kerk, voor ons huwelijksleven en huisgezin, voor ons kind en ons waarachtig tijdelijk geluk leggen wij niet af als wij bij voor baat steeds aankondigen; Wij stemmen de Roomsche lijsten niett Het is uitgesproken ontrouw aan allen moeizamen arbeid onzer fel bestreden vaderen, het is meer dan on dank, het is verguizing jegens hen die in deze laatste jaren op de bres stonden als Regeering en Regeeringspartij om in ont zaglijk zware jaren ons land door de stor men heen te brengen, het is eindelijk abso luut gemis aan kennis van den stand van zaken en een ruwe worp naar een onzekere zoo niet onveil, e toekomst, het is spelen met vuur gelijk het goochelen is met 's lands belang; al zaken, die wij hopen te kunnen bewijzen, niet voor den eenling die ontrouw zeide te willen worden (hij is het nog nietl) maar voor de duizenden, die ons in 1918 ontrouw waren en in 1922 onze gelederen zullen komen versterken. Mr. BOMANS. SociëlAt StBavo". A capella koor, 7 uur. Woningbouwvereeniging „Bloe menhof", 8 uur. Bond van Technici, 8 uur. D. H. V. B., 8 uuir. Bestuur Meubelmakers, 8 uur. Sociëteit „Vereeniging''. Concert Janne Bramdsima en Caroline Brende! Hiniopen, 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Tansstraat 49. Dagelijks geopend van io uur tot half i, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoohtenda en Zon- en feestdagen. St. Josephskerk. Jansstraat. Re collectie oud-retraitanten, 8.15 uur. Spaarbank StRosa". Van 7.30 8.30 in het Patronaatsgebouw Nassaulaan 50. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. „Geloof en Werenschap" weet wel de noodige varna te brengen in die door haar georganiseerde ledien-avonden. Altijd zijn zij interessant en Jeenziaam, 'terwijl bet humorist isdh gedeelte nooit ontbreekt. De avond van gisbaren behoeft im actua liteit niet toot andere gegeven avonden ondier te dioen. De beer A. F. J. Portielje, inspecteur aan bet Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra". te Amsterdam, hield een lezing met licht beelden over; „Vogelleven im bet Naar der meer en die Ankeveensehe plassen." De lichtbeelden wanen naar de natuuropna men win den heer P. L. Steenhuizen, praeparateur aan de musea yam Artis. „Geloof en Wetenschap" mag zich wel geluk wensöhen met den hear Portielje uitgenoodiigd te hebben. De avond is een- waar succes gewordten. Op prettige wijze, zijn lezing met veel geestigheid kruidend', hield de heer Portielje zijin voordracht en wist aller aandacht van bet begin lot liet eindie geboeid Ie houden. Het daverend applaus van de veie aanwezigen en 'het hartelijk dankwoord van dien voorzitter, den beer A. B. Midhielsen, zullen den voordrager wel duidelijk de erkentelijk heid der verga,derden bewezen hebben. In zijn voorrede, welke hij aan de ver- toonang der lichtbeelden deed voorafgaan, reide de beer Portielje, ihoe de dieren een soort van schemerend bewustzijn hebben, waarbij zij echter niet tot hooger ver stand komen. Zij leggen de verschillende gevoelsuitingen in hun ervaring vast en handelen daarna. Dieren doeu zelfs din gen, waar zelfs een menisclh (dus ie mand met venstandi) niet aan denkt. De heeir Portielje gaf daarvan bet volgende aardige voorbeeld Een diaime had een papegaai, welike bet schijnbaar onaangenaam vond, alleen ge laten te wordien. Telkens, als de diame uitging, schreeuwde de vogel. Op zekeren dbg simuleerde de dame haar uitgaan, diodh loten;.ischireeuwide ide papegaai niet. De proef werd nog ©enige malen herhaald, doch bij elke simulatie Meld die vogel zich stil en ging die dame werkelijk uit, dan schreeuwde bij. De vogel werd langen 'tijd nauwkeurig bespied en men ontdekte bet volgende: De vogei lette in het geheel niet op het opzetten van. hoed en mantel, iets wat voor, de menschen een teeken van uitgaan is en waaraan, naar men aanvankelijk meende, ook de vogel aandacht schonk. Hij lette echter op iets anders. Alvorens die dame uitging, voelde zij, of haar secretaire gesloten was. Het voelen aan het kniopje er van was voor dien vogel een zeker toeken van het uitgaan der dame. Zoo kwam het, dat het dier er niet inliep, ais de dame uit gaan vooirwendlde, wamt dan.voelde zij niet aan de secretaire. Waar dus men schen bedrogen zouden worden door bet aantrekken en opzetten van mantel en hoed, liep de vogel er dus niet in. Dieren, aldus betoogde de heer Portiel je, brengen verhand itrussdhen onmlddel- lijl'ke feiten en doen dit zelfs onwillekeu rig. Bij die Mchthedlidtenvertoontag gaf de heer Portielje een heldere explicatie, waaruit duidelijk sprak zijn liefde voor die dieren- en plantenwereld en waaruit mede naar varen trad) zijn groote be kwaamheid en kermis op dit gebied1. Des middags had de heer Portielje eveneens op initiatief van „Geloof en Wetenschap" voor een 360-tal 'kinderen, uit de hoogste klassen 'der kathdtoke ■schoten dezelfde lezing gehouden, Eerste uitvoering door leerlingen. Het is niet ieders werk, een avond te leiden zooa'ls deze eerste voordrachten- avond' er eene is: nuttig, aangenaam. Deze beide praedicaten gelden voor hoorder», voor leerlingen, voor leeraren. Een klein kunstje i;s iret, wat reclame te maken. Van deze idoe echter ga at de direc teur der muziekschool, de beer A. de Vogel, niet uit, en voor zoover ik bet onderwijzend' personeel der tinriohibing 'ken, zijn oolk zij daar geen vriendten van. Van de meesten staat het werk goed, ja hoog aangeschreven. Hier geldt dus in die aller eerste plaats, den leerling zelf van nut te zijn, door hom de gelegenheid te geven, in andere idlain de huiseijlke omgeving te trach ten, zijn voile aandlapht op het uit de voe ren muziekstuk te concent reeren, zonder daarbij ai te schoolscih werk te geven. Nu, 't aou weinig moeiten kosten, uit het uitgebreide programma, dat klavierstulkken vatn geringe, tol die van geen uitgebrei'dten omvang en van geen ongewonnen Ausdauer vermdldt, viool- en oellonummers, zang stukken, ©en ensemibieweiik, uit dat programma dlan er meerdere te lichten waarbij behalve meer idlan gewone tech niek vooral veel muzikaliteit gevraagd wordt om lot een uitvoering te komen zoo als de avond er een groot aantal tot de. Er was bij de leeriingen een ongedwon genheid', die goed aandeed. Allereerste edsdh voor den meer begaafde, zich geheel te 'kunnen geiven en eigenlijk voor den be ginner oolk. Want de jonge leerlingen, de de jongste, zijn zij 'It niet, die de idee van de groote conoertruimte 't allermeest heb ben weg te werken Wie dat van meet af aan gelukt, heeft een groote slap voor, hoe veden onzer uitvoerende kunstenaars zou den veel, veel beter werk leveren, ails hun eerste optreden was geleid door menschen, die ibehalve artist ook opvoeder „leider" zijn. lik mag zoo'n avond van de „Toonkunst"- schoo'l, ik stel zoo'n uilvoering meer op prijs idtan een beele reeks van sommige „officieéle'* concerten. Men „ziet" de resultaten van goed ge teld kilavter-, viool-, ceiilo-, en zangonder wijs, men hoort een breed ui tgesponnen g- molil sa'tiz dn goed aangevoelden Mozair.t- stijl vooigedeagenmaar in 't verslag loo>p iik licht gevaar, van mijn principe te zu'ilten afwijken om geen détail-critiek te leveren. Die kritiek is mijns inziens liet best toevertrouwd aan de resp. leeraren, en aan den directeur, die de voordrachten, met belangstelling volgde en voor dezen een vertrouwelijk woord, voor geinen een aanmoediging, voor derden een compli mentje had te vergeven. Nuttig en pleiztóriig. Zoo zai ook de vol gende voordrachtavond zijn, die wegens het gemote aamtail leerlingen noodzakelijk blijkt en over 14 dagen, wellicht met het zelfde succes zal worden gegeven. G. J. K. Orkestvereeniging K.E.8. Vrijdag avond a.s. zal in den Schouwburg, Jans- weg een Kamerinuziekavond plaats heb ben, te geven door laden van de Orkest- vereenigiqg K,E.S. De aangekondigde so praanzangeres Mevrouw Mac Arden, kar wegens ongesteldheid niet hare medewer, king verleenen. Het programma beva o.m. werken van: Baeh, (Beethoven, Mo zart, Brahms, Ohopin en Chappuis. Dirk Schüfer. Binnonkort zal onz< landgenoot, de pianist Dirk Schafer eer kunstreis door Engeland .gaan maken. Op veler verzoek is Schafer bereid go- vonden voor zijn vertrek te Haarlem' nog een afscheidsconcert te geven erf wel Donderdagavond a.s. in den Stads-^ schouwburg, Wilsonplein. Het programm. zal werken bevallen van Haydn,. Beet hoven en Ohopin. Ongetwijfeld zullen vele muziekliefhebbers dit afscheidscon cert willen bijwonen. Tentoonstelling van schilderyen door Willem van Dort. Je hebt 't of je hebt 't niet, heb ik een leeraar eener bekende kunstschool meer malen hooren zeggen en hij doelde op dlat, wat men talent noemt. Van Dort is een dergenen, die er mede begaafd zijn. Hoe anders zou ;hij het van ansjovisvisscher tot schilder van beteekenis hebben kunnen brengen? Ik las van dezen, in 1875 te Bergen-op-Zoom geboren kunstenaar, dat hij zich tof zijn achttiende jaar met dte vischvangst bezig hield doch zijn vrije oogenlbükken vulde met teekenen, dat hem een ware liefhebberij was. Toen kreeg bij les van ten Have, daarna van Gips, beidfen teekenlee-raren in zijn ge boorteplaats. Haverkamp hielp hem voort en zoo kwam hij te Antwerpen waar hij studeerde .onder van Ouderaa en de Vriendt. Aan steun heeft het hem overi gens niet ontbroken, drie jaren was hij particulier pensionaiire van H. M. de Ko ningin, terwijl hij evenveel malen de Ko ninklijke toelage verwierf. Zoo was hij in de gelegenheid te Parijs en te Amsterdam zich verder te ontwikkelen. Het is wel eigenaardig dat zijn werk hieir in Haarlem zoo weinig bekend is en we zjjn er dan ook erkentelijk voor dat Smit er een vrijwel representatieve ten toonstelling van inrichtte. De hoedanig heid van het werk rechtvaardigt deze daad ten volle. Niet dat van Dort ons iets nieuws laat zien, hij is geen nieuwlichter -doch een volgeling van de impressionisti sche school, maar een met meer dan ge wone kwaliteiten. Hij is een vaardig schil dtor, een die gemakkelijk: met de verf weet om te gaan, z'n métier kent. Zijn onderwerpen zoekt deze schilder vooral in het havenbedrijf en in dit opzicht is hij verwant aan d'en Rotterdammer Masten, broek. De techniek en ook vaak de kleur wijzen er op dat de invloed van onzen grootsten impressionist Breitner niet langs hem heenging, maar genoeg heeft hij van zich zélf om hem geen navolger van een dezer te 'kunnen noamen. Te Bergen-Op-Zoom schilderde hij de Nieuwe Haven met de schuiten in rust en hij schilderde met vlotte, breede toets hun rompen 'en lijnde fijn hun tuigage. De omgeving, wat oude huizen met verweer de gekalkte muren, een brug op d'en voorgrond en op den achtergrond huizen met het kleurig rood van daken, gaf hij even smakelijk en in geheel haar schilder achtige -en karakteristieke schoonheid. Hij houdt van -het zonlicht dat de vormen en kleuren leven geeft, dat gloed geeft aan het sienna-'bruin van de zeilen en dat doet lichten de huizen aan de overzij, zooals in „Op het dek''. Maar even goad weet hij «en grijzen dag en zijn stemming te ver tolken. De Rotterd-amsche Maas heeft hij meermalen verbeeld. Het ruime water en de lucht, het scheepvaartverkeer, de rook pluimen der stoomers en de zeilen van de -schepen, bol van den wind'; hij vond er be hagen in dat alles op bet doek te brengen. Ook op ander terrein ligt zijn kunnen, zoo is er ter tentoonstelling een meisjes portret (waarschijnlijk vroeger werk) waarin minder bravour maar veel teeder- heid valt waar te nemen. Het geheel is donker van toon, waar blank en fijn het gelaat en de mooi geschilderde handen uitkomen. Geheel anders, handig en raak geborsteld is „de dokwerker". In porte feuille vinden we een aantal studies, waarbij -zeer verdienstelijke. De kennismaking met het werk van Van Dort heeft ons prettig en sympathiek gestemd. Mogen velen van hun belang stelling blijk geven. M. v. d. W. Men schrijft ons: Het woningvraagstuk behoort tot de vraagstukken die dringend 0111 een oplos sing vragen, want niettegenstaande het feit dat er reeds veel gebouwd is, is er nog steeds een groot tekort aan woningruimte. Dit zal wel het geval blijven, totdat er een Branden. Het brandalarm is tegenwoordig, zoo mag zonder overdrijving gezegd worden, aan de orde van den dag. Gisterenavond voor den zooveelsten keer in luttel dagen tijds werd de stad in op schudding gebracht door het geratel der brandspuiten, het getingel van Jelje en de glinstering der brandweer-helmen. Als de spuiten van links en rechts aan rukken, ontstaat er een vi'eedzame wed strijd wie er het eerste is. Meestal win nen de vrijwilligers van Spuit X het, tenzij de brand op heel grooten afstand is. Dan wil Jetje nog wel eens eerder aan de fi nish zijn. Gisterenavond ontstond er nu weer zoo'n wedstrijd in de Koningstraat tusschen den ladderwagen en den tweeden uitgerlukten slangenwagen van de Tien De Jantjes van den ladderwagen waren er trotsch op, dat ze een voorsprong hadden op de tweede ploeg der vrijwilligers, en toen ze die achter zich hoorden aanrale ten, zetten de pientere schoorstecnklimmers er eens extra vaart achter. Maar de mannen van de Tien zijn ook rap en het is boven dien veel gemakkelijker, het lichte slangen- wagefttje dan den laadder-kolos voort te trek ken! Ten overvloede beging de ladderwagen de tactische fout (maar daar denk je in de brandemotie niet aan!) om in de bocht vau de Koningstraat niet de „binnenbaan", het korte eind te nemen, en toen kon de Tien de Iadderbrigade gemakkelijk „lappen". De strijd was weer ten voordeele van de Tien beslist. Noodig waren de diensten van de brand weer niet. Hef. was 't zooveelste schoorsteenbrand je. De beste reclame voor de Italiaansche, mitsgaders Hollandsche schoorsteenvegers en rookverdrijvers zoodanige oplossing gevonden wordt, die het mogelijk maakt dat particuliere bouwers in staat zullen zijn te bouwen, zonder de ze kerheid te hebben nu of in de naaste toe komst een verlies te moeten boeken. Bij de huidige verhoudingen en wijze van bou wen kan dit niet uitblijven. Slechts algemee- ne prijsdalingen kunnen hieraan afdoende tegemoet komen of wei een dusdanige wijze van werken dat de bouwkosten daard-oor belangrijk worden gereduceerd. Velerlei oplossingen zijn in die richting al aan de hand gedaan of toegepast, zon der evenwel het vraagstuk in een gunsti ger stadium te brengen. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat de gebruike lijke wijze van bouwen met behulp van met- selsteenen onbruikbaar is om in den wo ningnood te voorzien. Het daarbij noodza kelijk stuk voor stuk opstapelen van de steenen eischt te veel handenarbeid, terwijl alles op het werk zelf met betrekkelijk pri mitieve hulpmiddelen moet worden ver richt, terwijl men bij deze bouwwijze is aan gewezen op een groep bouwvakarbeiders die exhorbitapt hooge loonen weten te be dingen en daardoor alleen reeds eiken ren- dabelen woningbouw onmogelijk maken. Houtbouw zou in aanmerking kunnen komen, daar builen de plaats van opstelling in ©en goed geoutilleerde fabriek reeds een zeer groot deel in gereedheid kan worden gebracht, zoodat op het werk de deelen slechts in elkaar behoeven gezet te worden. Met het oog op bet brandgevaar kan hout bouw, althans in de bebouwde kom der ge meenten bezwaarlijk worden togelaten, ter wijl tevens de onderhoudkosten hoog zijn en dat indien niet zeer deugdelijk, dus duur gebouwd wordt, de levensduur van de hou ten woning niet tegen die van het steenen gebouw op kan. Op die gronden is het dus zeer de vraag of de niet te dure houten woningen rendabel kunnen worden Beton zal wellicht het toekomstmateriaal moeten worden, daar hiermede een in- dustrialiseering vait den woningnood het beste zal kunnen worden doorgevoerd. Al leen zat de samenstelling van de.beton zoo gewijzigd moeten worden, dat het voor woonhuizen geschikt.is. Dit schijnt te be reiken te zijn met sintel- en slakkenbeton dat het condensatiewater kan opnemen, ter wijl bovendien dit materiaal spijkerbaar is. Toch heeft de bekisting nog allerlei bezwa ren en maakt het vele, spoedig onbruikbare hout den opbouw te duur. Vandaar dan ook dat verschillende afwijkende methodes wor den toegepast, zooals b.v. het werken met vooraf gereedgemaakte betonplaten, of 't vor men van betonsteenen die veel grooter zijn dan de normal© metselsteenen. Het oorspronkelijk gieten van beton is echter het eenvoudigste, mils men een anderen weg inslaat met de bekisting, omdat het gieten machinaal en met zoomin mogelijk li: arbeid kan geschieden. Wordt de b.- ting) nu voldoende vereenvoudigd dan zou wellicht bet woningvraagstuk tot oplossing gebracht kunnen worden, of althans een stuk nader tot de oplossing. Voor de bekisting beeft nu de N.V. Ma chinefabriek v.h. P. A. Kruijer te Haarlem een ijzeren uitvoering gevonden, bestaande uit ijzeren platen versterkt met opstaande randen. Deze platen worden uit plaatstaal geperst, zoodanig dat naast voldoende sterkte een goed hanteerbare plaat wordt verkregen. Voorts zijn naast de normale platen hulpstukken van b.v. een vijfde, twee vijfde en een tweed© van de breedte dier platen noodig ter aanvulling, benevens hoekstukken voor binnen- en buitenhoe ken. Ter versterking van de plaat is een kruisstuk diagonaals gewijze aangebracht, terwijl in de opstaande randen een halfcir kelvormige doordieping is geperst. De pla ten worden nu met behulp van gemakkelijk losneembare klemmen, die om de doordie pingen passen tot een wand vereenigd, waarbij de groeven en de uitsparingen in de klemmen zorgen dat de platen geza menlijk een plat vlak vormen. De platen der buitenbekisting worden door een hoeklijn op ©en hoek aan elkaar gekoppeld terwijl een speciaal hoekstuk op die plaats de binnenbe.kis1ing vormt. Komt er nu een kozijn of een deur in de mtiur, dan wordt da bekisting daar ter plaatse afgedekt door een rechte plaat, eveneens voorzien van doorgediepte groeven. Tus schen de buiten- c; binnenbekisting wordt de beton gestort. I)oor middel van de klem men kunnen de verschillende platen snel en onwrikbaar met elkaar worden verbonden. De ring, die de beide helften op elkaar klemt geeft een absoluut zekere verbinding en kan toch door middel van ©en daartoe te gebruiken ringaftrekker zeer gemakkelijk voor demontage worden losgemaakt. Te vens geeft deze kleminrichting uiterst wei nig kans op beschadiging der pleten, in te genstelling met ©en verbinding met bouten. Ten einde den druk van de belon op de bekisting op te vangen en te beletten, dat dientengevolge de wanden uitbuigen, werdeu tijdens den opbouw op de hoeken der platen, waar deze toch niet door kleine afronding zuiver aaneensluiten, trekijzers ingelegd. Deze ijzers van dun rond ijzer worden me de ingegoten en kunnen na ontmanteling worden uilgetrokken. Op deze wijze kan bij goede voorberei ding de bekisling snel worden opgezet en waar de platen van uniforme maat zijn, be hoeft geen noodeiooze tijd met passen en meten verloren te gaan. Een teekening met den uitslag der platen en een behoorlijke merking van de platen zelf kunnen ver gissing geheel uitsluiten. Met Ihet gebruik van deze metalen be- kisiiingsplaten wordt ©en gladde 'brioin- warad verkregen die niet meer (behoeft te worden bijgeischumrd D© verbinidiiingsplaat- sen dar platen zullen op dien muur een vendieeüng geven die men veilig kan te- ten zitten en die (het uiterlijk aanzien geen schade doet, integendeel zelf* een broeden wand niet onaardig hretokt. Ook vloeren en zolderingen kunnen worden ingegoten nadat vooraf de bewapening 1» ingelegd, Mot ©en beperkt aantal hulp stukken kan men nu alles maken wa' men wensdht, terwijl de bekisting met een ploeg omgeschoold personeel onder toe- van toén monteur gemakikeiijk in Wij naderen d'en tijd dat in de tóesver- eenigingen weer druk zal wordien gepraat over de groslijst der oaadidaiben en de vaststelling der rangorde van de Candida- ten op de definitieve lijst Vooral dat vaststellen der rangorde heeft al menig hoofdbreken gekost in ver. band met de Met zelden da-araan verbon- dton verkiezingen. Menig systeem is gepro, beerd, dtoch weinige methoden hebben, ge- looven we, voldaan. Nu deze stemmingen over de groslijst weer naderen eerst voor de Tweede Kamer, dan voor gemeenteraden en Pro vinciale Staten willen we bier even kortelings uiteenzetten de methode, die wordt toegepast voor de verkiezing van 'de Kamer van 'Koophandel, een methode, die, dunkt ons, ooik voor onze kiesveree- nigingen wel 'bruikbaar is. X) Men gaa;t daar als volgt te werk: Ieder kiezer krijgt een stamkaart, waar op slaan al de namen der camdidalen. De kiezer zet het cijfer 1 voor den naam van hem, duen hij mommer 1 op die lijst wenscht, het cijfer 2 voor hem, dien hij nommer op de lijst wenscht, enz. Daarna wordt nagegaan hoeveel maal candddaa't A. als n)o. 1 is gekozen, hoeveel maal als no 2, hoeveel maal als no. 3, hoe veel maal als no. 4 enz. Hetzelfde wordt gedaan voor candidaat B., C. en D. enz. Alls dat is uitgerekend, dan wordt over gegaan tot de toewijzing van plaatsen. Men neemt daarvoor het totaal aantal uitgebrachte stemmen. Dat totaal wordt gecteefldi door het aantal be bezetten plaat sen plu» één. De uitkomst heet het kies- quotient. Het cijfer wordt naar boven af gerond. Is hot een heel getal, dan wordt er. één bijgeteld. Elke oandédaait, die meer dan het aantal maten, door het quotient ver meld, als no 1 lis aangewezen, komt voor plaatsing in aanmerking. Hij, die hot hoogste aantal heeft als no 1, en zoo ver volgens. Vervolgen» gaat men na wie van degenen, die nog nitet geplaatst werden als no. 2 zijn gekozen. Het aanlial maliën dal zij als no. 1 werden gekozen, wordt hij hun stemcijfer voor 2, opgeteld. Daarna gaat men te werk als te voren. Een voorbeeld ter verduidelijking. Da letters duiden de canid'idla'ten aan; het eerste kolommetje 'hot aantal mailen dat de candidaat ai» no. 1 is gekozen; het tweede kolommetje als no. 2; het derde als no. 3 enz. Gandidaten 1 11 III A 200 (1) 40 1 'B 80 (3) 20 7, G 40 26 (10) 8 D 20 45 (11) 104 E 26 15 '20 F 45 1 20 G •15 7 10 H 1 8 10 1 7 104 (7) 60 J 8 20 76 K 104 (2) 20 60 L 20 10 200(12) M 20 10 80(13] N 10 60 (0) 40 O 10 75 (8) 20 P 61 (5) 60 25 Q 75 (4) 200 45 R 60 (6) 80 15 18 800 X 800 X oOO X Het ito'laal aantal stemmen is hier 800; het aanbal te bezeilen ipJaateen 13; het tóesquotient is dus 800 gedeeld' door (13 -f- 1) 57 en wordt 58. Gandddiaat A is 200 maal als no 1 geko zen-, hij komt ais no 1, op dto lijst. Can didaat K- is 104 maal als 110 1 gekozen; hjf teoank ais no 2 op de lijst; op die manier krijgen candidaiben B. Q, P. R, resp. plaatt 3, 4, 5 en 6. Dan zijn er geen candidaten meer die meer stemmen voor no 1 hebben dan (hot tóesquotient 58. Men gaait don men naar de gekozenen voor dé tweede plaats. Afvallen natuurlijk allereerst eau. 'didiaten, A. K. B. Q. P. en R., omdat zij reeds gepaatst zijn. Bij 'de stemmen voor paals no. 2, wo-rdt voor de overigen ge- '!©kl hot aantal malen dat zij voor no. I zijn gesteld. Dan gaat men verder te werk als boven mot helt gevolg, dat op deze ma nier caindklaten I., O., N., L., D., resp, plaats 7, 8, 9, 10 en 11 krijgen. Men gaat zoo door tot alle plaatsen bezet zijn. 1) Nadat dit giesdhrevien was is door dsn minister een kleine verandering in het systeem gebracht, doch als proeve van stem-marnier kan het voUgenide lodti wef dienen. Baroraetwetand: 777. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1