BUITENLAND ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Biad - SFeür. iUt INDISCHE KRONIEK. NA DE PAUSKEUZE. De Conferentie te Genua. De ontwapening. DE TOESTAND IN IERLAND. FEUILLETON De markies had deze woorden ge sproken, alsof zij uit den diepsten grond van zijn hart kwamen. Twijfelen ;:an zijn oprechtheid was bijna on mogelijk en de barones riep dan ook opgewonden :„Mijn dochter, gij moet gelooven aan de oprechtheid van een man die zoo spreekt. Bovendien ken ik 'Ce familie d'Arbois reeds sedert lang. !Het is een der edelste geslachten." Christine was overwonnen. „De dokter komt heden," zei ze. „Ik zal hem om raad vragen en van zijn ant woord hangt inijn lot af." De markies was opgestaan. Schijn baar was hij onverschillig maar nu en dan flikkerde in zijne oogen een glans, dien hij trachtte te verbergen. „En wanneer," zei hij, „staat ge mij 4oe uw antwoord te komen vernemen? „Wel, morgen," antwoordde de barones levendig, „daar wij den dokter Jheden avond zien. Hij eet op het kasteel." Zij keek door het venster en be merkend, dat het nog steeds onafge broken sneeuwde, ging zij voort:,,Hij treft 't al heel slecht met het weer.'" „Als Mark maar geen koude vat," zeide Christine. De markies maakte een buiging. Ik mag dus morgen terug komen," vroeg hij. „Mijne moeder maakt misschien wel wat haast," zei Christine. „Ik zou liever willen, dat gij mij eenige dagen schonkt om na te denken." „Wilt ge dan liever wachten tot de aanstaande week „Ja, dat is goed." „Bedenk in welk een spanning ik al dien tijd zal verkeeren. Var, nu af tot dat uur heb ik geen leven." Christine was ©p het punt te ant woorden, toen een bediende binnen trad om dokter Bernau aan te dienen. En in hetzelfde oogenblik snelde een kind binnen en wierp zich in de armen van Christine met den uitroep :„0 mama, wat ben ik gelukkig u te zien 1 Wat houd ik toch veel van u." Het was een lief ventje. Het hoofd geheel bedekt met zware blonde lokken waarop op dit oogenblik als edelge- steenden eenige sneeuwvlokken glin sterden. IV. DE GOEDE DOKTER. De markies, die juist op het punt stond zich te verwijderen, was eenigs- zins terzijde gegaan, om het kind en den dokter binnen te laten. De beide mannen die elkaar van aanzicht ken den, wisselden een beleefden groet. Op het oogenblik, toen hij 't vertrek zou verlaten, boog de heer d'Arbois zich naar het oor van Christine en fluisterde Als wij gehuwd zijn, za hij bij u altijd gelukkig zijn." Zonder te antwoorden, sloeg zij haar oogen op met een blik,waaruit vreugde en dankbaarheid spraken. Vervol gens drukte zij het kind aan haar hart. De markies groette voor dc laatste maal en vertrok, toen hij zich ver wijderd had, vroeg de dokter :„Is dat markies d'Arbois a. kent gé hem?" ,en weinig. Ik herinner mij zijn gelaat." „Wij zullen u dadelijk over hem spreken," zei Christine, die thans van ongeduld brandde om over haar zoon te babbelen. „Vertel mij iets omtrent Mark." „Maar ge ziet toch. Hij is zoo gezond als een visch." ..Ja," zeide het kind. „Ik word o zoo sterk." De kleine jongen zag er inderdaad uitmuntend uit. Op zijne wangen lag een blos en zijne lippen waren kersrood. Hij was allerliefst en geleek tegelijker tijd op Paul en op zijne moeder, wier groote fluweelzachte droomerige oogen hij had. Hij was zeldzaam vlug, maar de dokter klaagde wel eens over zijne wildheid. De arme man.had geen tijd meer om te lezen. „Ik kan hem geen oogenblik uit het oog verliezen," zei hij, „hij neemt al mijn tijd in beslag, maar hij is aller liefst en guitig, daar is geen voorbeeld van. Hij begrijpt alles, 't is of hij 't raadt." Sedert den dag waarop wij onze lezers kennis deden Tnaken met den dokter, was hij helaas veel verouderd. Zijn houding was gebogen. Zijn gelaatskleur, voorheen rood, te rood zelfs, was thans geel. Zijn wangen waren ingevallen en hijsclieen kleiner geworden. 4 1 „Maar," zei de dokter, die een weini» nieuwsgierig was naar de reden van het bezoek van markies d Arbois, „gij zoudt mij gesproken hebben over uw bezoeker." „Den markies d'Arbois „Weet ge," zei.de barones, „wat hij hier is komen doen ,Neen." Hij is de hand komen vragen van Christinehet schijnt, dat hij mijne dochter reeds sedert geruimen tijd be- mint," „En de zoon uit haar eerste hu- welijk „Hij neemt hem met de moeder. Hij erkent hem zijn vermogen." „Wel drommels,"'riep de dokter, geheel in de wolken, „dat moet aange nomen worden „Is 't niet zoo," zei de barones. „Dat geloof ik. "Vooral ter wille van het kind. Nooit zal zich een dergelijke gelegenheid voordoen. Als ik kom te vallen, en dat hangt me eiken dag boven het hoofd, wat zult ge dan met Mark uitvoeren „Dat heb ik ook reeds aan Christine gezegd," zeide mevrouw. ^WAleert zll dan?".j' „Zij aarzelt. Zij wil niet ontrouw worden aan de nagedachtenis van uw neef. Zij voelt, dat zij nooit een andei kan beminnen. Haar hart is nog al t« zeef vervuld met liefde voor Paul." „Maar als Paul," riep de doktet opgewonden, als Paul op de aarde kou terugkeereh, zou hij de eerste zijn, die den raad gaf, om aan te nemen, al was 't alleen maar ter wille van Mark „Ge hebt volkomen gelijk," meende de barones. *lk zal alles doen, wat ge verlangt, zei Christine, die geheel overwonnen was geworden door het afscheids woord van denj(markies. „Kent gij den markies d Arbois. dokter vroeg de barones. „Ik heb zijn vader zeer goed ge kend, een zeer achtehswaardig man. De zoon is reeds zeer jong naar Parijs getrokken, waar hij, naar het schijnt, erg slecht geleefd heeft, maar thans gaat het beter, naar ik vernomen heb. Is zijn plan hier op zijn landgoed te leven? Hij is een weinig aan lage» wal en het is voor hem noodig zijn geldmiddelen eentgszin» te herstellen. t Ónze Indische ArdhSped ia in den laat- •ken tjjd op bijzondere wijze bet voor- Snerp van internationale belangstelling. Tmmw zijn we gewend geweest, dlat van Hete kanten naijverige blikken werden geworpen naar bet waande volle 'bezit, dat Nederland in dozen archipel zicb verwor- yen had, en reeds op die schoolbanken- iwend ons als leerling het nederige besef bij gebracht, dat ons landje slechts rus- lag bezitter blijven toon, omdat de onder linge naijver der groote mogendheden niet toeliet, dat een hunner rich dezen ggordel van smaragd" toeëigenen ging. Niet alleen de bodemrijklheid van deze XraM^"" schroef nn.A nnrfMSmniC'iiraor,^ i v.cu, „dat men zoo \veiiag ïuoye.ijik ou derwijs moet geven aan liet ovenheerschte volik, om dit zoo dom mogelijk te hou den." 't Is inderdaad fraai. Niet, dat zijn Lordschap hier een oor spronkelijke gedachte lanceert, dergelijke methoden om het rich als ovealheersdher zoo gemakkelijk mogelijk te maken zijn reeds honderden jaren terug in praktijk gebracht. Om nu maar dicht bij honk te blijven, onze „VereienJigide Oost-Indische Compagnie" pleegde gelijksoortige prin cipes te huldigen. Een arm en dom volik was voor haar immers ook het gemakkelijkst in toom te houden? Het was zooals Er. E. B. Iviclstra in zijn boekje over „De vestiging van het Nedlerlandsche Gezag in den Indische» eilandengroep is zoo begeereraswaard. Door hare g-eographische ligging neemt 'zij een belangrijke positie in, dat zij im mer geweest is en in de toekomst steeds meer worden zal een figuur van strate gische beteekenis in de onderlinge rang schikking der groot-mogende machts centra. .Gelegen in den doorgang, die laid't van den alouden Indischen Oceaan naar den Grooten Oceaan, waar in deze eeuw wel licht nog de st'rijd om de hegemonie to hot verre Oosten zal gestreden worden, geslagen als een brug van het liistorisöh- antieke vasteland van Azië naar de mo dern georganiseerde gjemeenebesten van De handelspolitiek der Nederlanders had er toe geleid, dlat vele bronnen, van bestaan waren verstapt of geheel uitge droogd; maar wat deerde dat. Werd niet door de vorsten, en op hun voorbeeld door de mannen van de Compagnie ge- leeraard, dlat men nooit moest afgaan va» den stelregel, dat een amn volk liet ge makkelijkst 'te regeeren was? Nu,- toen tegen het eind der 18e eeuw de Compagnie ten grave daalde, was de bevolking arm. hopeloos arm Arm en dom, ja. Maar we meenden, dat nu in die twintigste eeuw andere be grippen ten aanzien van de overheer- sdhers'taak in de 'hoofden der leidende het Australische werelddeel, zou deze; hadden post gevat, welhaast aaneengesloten rij van eilanden uitepraak van dezen fat- elke groot-mogendheid, die er zioh te nes-j v,k>eKj,rijlken E^i^man. telen wist, de heerschersplaats geven op het Oostelijk halfrond. Nu zetelt er het kleine Nederland. En al zijn er voor dit landje goen -heer- scliersdroomen te fa-rataseeren. fier lioudt j het er zijn driekleur van rood, wit en, onderwijs, dat gelijkwaardig is met a<mv onpiooi OI1)(jieirWiijg voor Europeanen, omdat men beseft dat noodig te hebben in den Hoe groot de beteakeius is van den n,.„econ'oaniisdhen strijd. Op deze uitlating is dan ook vinnig De indruk ervan is zeer pijnlijk ge weest, vooral omdat hij hierdoor ook de weMenlk enide Inlanders to hun meest ge voelige plek trof. Het verlangen is alge meen, niet alleen naar onderwijs, maar Öost-Indisohen archipel voor liet wereld verkeer, begrijpen in de eerste plaats na tuurlijk de Engelschen. Nog heel kort geleden werd Java be-j gereageerd. In den Semarangschen gem eenteraad Nog heel kort geleden wera Java be-j Soelopo zocht en lioorreiadt door eene Australi-1 ,„.i «entde motie voorgesteld, en door de» commissie 'ioeihad gesteld de spoorwegverbindingen welke vooral zich ten; ^en<^e' raad met algemeene stemmen aangeno- Van het geheele eiland' te bestudeeren. meI^' «i zulks in verbarad met de plannen voOt „Gehoord de deba ten over het onder- het tot stand brengen van een kortere^b.j de m-Hatang van Lord North- verbindtog van het Australisdie grondge-j «,iffe werd gebracht n.l om bied met de Aziatische deden, van bet onderwijs zooveel mogelijk te bep«> Britsche imperium en met hel moeder- hen om de ontwikkeling van het volk te- land. gen te gaan, Voorts wordt er to Engeland door den j overwegende, dat door die uitlating ran heer A H. Aslhlbolt, agent-generaal van ™lk «en toon-aangevende persoonlijkh«J Tasmanië propaganda gemaakt vooreen fumesten invloed op de kolomen be- i. - jit-Kïn/1 in <x via Tavi zittenldie irmdh ten kan hebben, zoodianag eene imperiale kudhtverbinaiTig via java.j Oorspronkelijk had men zich voorgesteld, dut de ontwddkehng dezer kolomen kan deze luchtverbiinddng te projecteeren van 'wordten vertraagd. uezc iucn.ni-iu.iuu g - j spreekt de vergadering hare strengste af- Engelamd naar 7.u1d-Afrika, en van daar. P oyer <]eM •uJflaltog, die na tver den Indaschen Oceaan naar Austra-, b n„„„ lië, welke route het voordeel -had van ge heel over Engel sch grondgebied te gaan (Evenwel vormden de afstanden, die daar bij over zee moesten worden afgelegd bü 'de huidige ontwikkeling der luchtsche- peu-techmjeik nog te groote moeilijkheden -deelige gevolgen met zioh kan brengen.' De Semarangsclhe vroedschap heeft de zaak wel wait al te hoog opgenomen. Maar de ontstemming is begrijpelijk. En jik vraag me af, wat er gebeurd zou zijn, indien deze Engelschimaai in lto- reule: Engeland, Karachi, Colombo, Sm- had gepermitteerd, en m-dien men er zoo j-ag onverstaiidng was gewe-e&t daaraan puim gapore, Java, Australië. - Welk een geweldig belang ons Indië zal hebben bij 'I tot stand komen van dezen .verkeersweg voor de allermodernste ver voersmiddelen, behoeft werkelijk niet uit eengezet te worden. Dat deze buitenlandscihe interesse niet Immer plezierig is, behoeft geen verwon dering te haren. Ik wil het hier niet eens hebben over de verborgen moeilijkheden van de zoo genaamde „hooge politiek", ook in ander opzidht is het moeilijk om vrij te blijven van allerlei netelige kwesties. Ik doel hier in het bijzoaider op een onaangenaam incidiewt, dat is uiitgeloikt jbij het bezoek van een der aanzienlijke Ibuitenlandiseihe bezoekers. Gewoonlijk zijn deze bezoeken onge vaarlijk. en is het voornaamste wat inde persverslagen to wijden kring rudh-lbaar Wordt het welslagen ram feest-diners en huldiigingsbats. Ook het bezoek van den otid-M i ni s terp resident, die de Fransche (Republiek zegevierend uit den groote» Oorlog voerde, en dien men ook in Indië als ,.le Tigre" kende, verliep weinig meer geruchtmakend. Doelt ditmaal kwam er kwaad gerucht. 1 Ocih ja, Lord Northcliffe isLord (NorthcÜffe. Een vorige maal heb ik alreeds iets ge zegd over de uitlatingen van dezen al- naehtigen persman. Nu blijkt, dat bij zicli niet te hoeden weet voor het uite» van sleeht-ovcrwogen meeningen. Ward hoe anders is zijn uitspraak te beschou- cateit ie geven. Wamt, ook wat zulke machtige perskomingen te beweren heb ben, kan soms beier verzwegen worden- S. Duitsche stemmep. Naar aan de „Köln. Volksz." wordt ge seind, heeft de Biersche minister-president, graaf Lerchenieild, namens de Beiersche slaatsregeering aan den nieuw gekozen Paus Pius XI in een telegram de hartelijk ste gelukwenschen geuit voor een lang en gezegend pontificaal. Aan de „Köln. Volksz." wordt geseind, dat de nieuw gekozen Paus zich herhaalde lijk in de Duitsche taal met den Duitschen kard. Schulte tijdens diens jongste bezoek Rome heeft onderhouden. Onmiddellijk na zijn Pauskeuze behoorde Kardinaal Schulte onder de eersten, die P-ius XI gelukwensch- ten, waarop de H. Vader antwoordde, dat hij met bijzondere genegenheid het be roemde Keulsche Aartsbisdom herdacht, waarvan de tradities in den apostoüschen tijd wortelden. Kardinaal Mercier lieeft zijn voldoening te kennen gegeven over de benoeming van Kardinaal Ratti tot Paus. Framche stemmen. De „Matin" is van meening, dat deze be noeming veel zal bijdragen tot den vrede met Frankrijk, hetwelk de geheele wereld ten goede zal komen. Voor het „Journal" had het Conclave geen betere keuze kunnen doen. De „Excelsior" spreekt van een schitte rende keuze. c.lle bladen rneenen, dat de oenocming den vrede ten goede zal komen. De Fransche pers houdt rich nog steeds zig met de beteekenls van den zegen op de buiten-loggia en met de groote sympa thie, welke de Paus voor Frankrijk koes tert. Omtrent beide zijn door vele bladen enorme conclusies gemaakt. De „Temps" schrijft hierover o.m. het vblgende: „De nieuwe Paus heeft de ka tholieke wereld en de geheele wereld wil len zegenen vanaf de buiten-loggia. Betee- kent dit een onmiddellijk en totaal afzien van de eischen van het Vaticaan? De toe nadering zonder condities tusschdn Vati caan en Quirinaal?" Op de eerste plaats zouden de geldende teksten deze interpreta tie veroordeeien. Vervolgens is er een com muniqué door prins Chigi, maarschalk van het Conclaaf, gepubliceerd, hetwelk derge lijke interpretaties eenvoudig den pas af snijdt. Het is opgesteld in vormvaste en in een zeer soepele taal, welke duidelijk wijst op het intellect en den geest van den nieu wen Paus. Het verklaart eenvoudig, dat de zegen bestemd was niet alleen voor de personen, die op het St. Pieterplein tegen woordig waren, niet alleen voor Rome en voor Italië, maar voor alle naties en voor alle volken en dat hij aan de geheele we reld den wensch brengt van de algemeene verzoening, welke, aldus het Pauselijk communiqué, wij zoo vurig verlangen. „De zegen is niet speciaal bestemd voor Rome of voor Italië, maar in het algemeen voor alle Katholieken van de geheele wereld". „Frankrijk, dat zijn diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan herstelde door ze in het domein der buitenlandsche aange legenheden te brengen, kan zich niet te leurgesteld gevoelen, naar Rome een am bassadeur te hebben gezonden, die in den persoon van den heer Jonnart een keer te meer de meest schitterende kwaliteiten van tactiek en intellect ten toon heeft gesteld". In de „Liberté" schrijft De Bainville: „Sedert 52 jaar heeft de Pauselijke souve- rein gisteren voor het eerst opgehouden een opgeslotene te zijn. Is het een groote ver andering, hetgeen gebeurd is? Is het 't ein de van de traditie, het begin van een andere politiek? De Kerk is voorzichtig. Zij U de continuïteit zelf. Pius XI heeft nog niet de poorten van de gevangenis geopend. Hij heeft slechts een venster geopend. De zen overgang heeft de laatste Paus reeds voorbereid. Het was tijd, om er niet onkun dig van te blijven, dat Frankrijk bij het Va ticaan een vertegenwoordiger kreeg." De meeste Fransche bladen publiceeren een verklaring van den Franschen ambas sadeur bij het Vaticaan,Jonnart, welke spreekt over de groote sympathie van den nieuwen Paus voor Frankrijk. Jonnart verklaarde: „Kardinaal Ratti was een groot prelaat, Pius XI zal een groot Paus zijn. Deze man van wetenschap is tegelijkertijd een volmaakt diplomaat. Ik bega geen in discretie, wanneer ik wijs op zijn sympa thieën voor Frankrijk". Jonnart heeft verder verteld, hoe hij het vorige jaar een onderhoud heeft gehad met Kardinaal Ratti. Z.Ein. verzocht hem naar Milaan te komen. Ik zal u 'tot gids dienen zoo zeide hij. In Milaan ben ik opgegroeid en ik heb "er bijna mijn geheele leven ge werkt. Wie zou ooit gedacht hebben-, dat ik sterven zou als de herder der stad, waar ik geboren ben Uit het leven van Pius XI. Mgr. Ratti was vele jaren rector van het Cenakel te Milaan. Welnu, in het Tilburg- sche Cenakel, ook als retraitehuis zoo bekend en hooggeschat in het katholieke Nederland vertoeven verscheidene Zus ters. die onder de geestelijke leiding van Rector Ratti in 't klooster te Milaan hebben gestaan. Een plaatselijk blad, het „Nwb. v. h .Z.", heeft de goede gedachte gehad, eenige getuigenissen uit den mond dezer Zusters te verzamelen en wij ontleenen er hier een en ander aan. Een bejaarde Zuster toonde met begrijpe- lijken trots haar kloosterring bij de professie door den tegenwoordigen Paus aan haar vinger gestoken. Een ander zeide: „Paus Pius XI zal een waarachtig Vader zijn voor alle volken, want zijn hart is vol liefde .voor alle menschen. Als zoodanig heb ik hem lange jaren te Milaan gekend." De religieuscn, die hem te Milaan zagen werken, vóór de aandacht der wereld op hem viel, roemden voorts ook zijn vurigen godsdienstzin, zijn ijver en belangstelling voor het werk van den gewonen priester, zijn liefde voor kleinen en geringen. Meer dan twintig jaar was Don Ratti de geestelijke leider der rcligicusen van het Cenakel te Milaan. En steeds zoo ver haalden de Zusters was Don Ratti in zijn optreden zeer eenvoudig en ieder werd dadelijk getroffen door zijn kalmte en bui tengewone waardigheid. Die groote kalmte vooral gaf hem iets niet-Italiaansch. De groote meerderheid der Italianen is bijzon der levendig van uitdrukking, doch don Ratti was meer beheerscht dan wie ook in zijn omgeving. Aan zijn buitengewone godsvrucht paarde hij een buitengewone goedheid des harten, die hem bereid deed zijn ieder, die zijn hulp noodig had, deze hulp te verleenen. Zijn kalmte en waardig1 heid schrikte dan ook niet af, trok nederi- gen en geringen aan, vooral de kinderen koesterden groote vereering en genegenheid voor dezen echten kindervriend. Mgr. Ratti betoonde zioh te Milaan steeds een vurig vereerder van den Heili gen Ambrosius, hij vond in bijna iedere preek gelegenheid de geloov-igen tot god vruchtige ycreering en navolging r den van dozen heiligen Mdiamecs aan te sporen. De godsvrucht tot 'den heiligen Amtxrosius heeft hij dan ook op buitenge wone wijze bevorderd. Naast zijn wetenschaippelijken werk kring, die ontzaglijk veel van zijn tijd en krachten vergde, vond hij nog tijd om de zielzorg op rich te nemen van die kleinte zwervers, do „spazzi cajminlp", de kleine schoorsteenvegers, die over heel het lanld zwermen. Als die kleine schoorsteenvegers te Mi laan ivoor bepaalde gelegenheden bijeen kwamen, was het don Ratti, die hun dten catechismus voorbereidde. Diep getroffen werd ieder, die mocht gadeslaan, hoe een zoo geleerdi priester deze kleinen met weer galoos geduld onderrichtte in de waar heden. van het II. Geloof. Het onderwijs ging hem trouwens boven alles ter harte, s'teeds ijverde hij voor goed® Roomscho leerkrachten aan de scholen. Daarom, vereemigde hij rondom zich ook gaarne de katholieke onderwijze ressen van de openbare scholen. Meer dan twintig jaar leidde hij in het Milaneeseh Cenakel die recollecties van de katholieke onderwijzeressen, die ontzaglijk voel aan hem te danken hebben. Zijn zilveren priesterfeest in 1904 was dan ook voor de onderwijzeressen een on gezochte maar heerlijke gelegenheid oon hun geleerden en beminden leider te hul)- idiigen. Ter herinnering aan het fees't lieten, zij een medaille slaan. Aan „de Tijd" wordit nog uit Rome ge meld: Z. H. do Paus heeft te Milaan een broeder, een zijdefobriikant, die twee zoons heeft, welke priester zijn, Henri en Rodolphe. Het wapen van den Paus 'bestaat uit een zwarten arend op een hemefeblauwen achtergrond, mot op helt onderste gedeelte drie roodo kogels; het devies, zinspelende op den adelaar, luidt: „ramiptiim transit" (hij gaat voorbij in snelle vlucht.) Het of fideel orgaan van het Vaticaan deelt mede, dat de kroning van den Paus zal plaats hebben op Zondag e.k. in St. Pdeler. De H. Vader zal het vertrek van zijn voorganger bewonen, namelijk cel No. 36 van het Conclaaf. De Paus heeft nog een zuster, welke Theresda heet. Natuur]ij'kerwijze wordt hét feit, dat Z. H. zijn eersten zegen op het bui'tenbaJr con van de basiliek heeft gegeven, hier levendig bespraken. •De familieleden van den H. Vader zijn Dinsdagavond alhier aangekomen. Kardinaal Marini f. Een draadloos bericht uit Londen meldt nog, dat lijdiens het conclave kardinaal Marini aan influenza is overleden'. Een oordeel van Kardi naal Gaspari. De Romein sche oorrespondent van de „Croix".heeft, naar de „M'sb." meldt, een onderhoud met Kardinaal Gaspani gehad'. De Kardinaal begon met de zeer loffe lijke woorden, waarmede indertijd Paus Benedictus XV de kalmte en he't gezag van Kardinaal Ratti geprezen had. Toen de correspondent opmerkte, dat de nieuwe Paus, ondanks die geestkracht en groote kalmte, op Zijn gelaat duidelijk de sporen droeg van emotie en' vermoeidheid, antwoordde de Kardinaal: „Dat is zeer na tuur! ijk, op hét oogenlblik, dat Hij een zoo geweldige taak op Zijn schouders neemt." Men heeft opgemerkt, vervolgde Z. Em., dat de keuze geschied is na 14 stemmingen, juist zooveel ails er staties in den Kruisweg zijn. Wij hebben' ze gevolgd tot op het oogenbli'k, dat wij dien nieuwen Paus op den Calvarieberg hebben geplaatst. Indien wij een welingelichte bron mogen geloaven, dan zou Pius XI aan Kardinaal Gasparri, toen Hij hem vroeg Staatssecre taris le blijven, gezegd hebben, da't Hij tenminste deze taak niet kon ontwijken. Men zegt ook, zoo vervolgt de correspon dent, dat hij <le 13de stemming twee of 'drie stemmen ontbraken, om aan Kardi naal Rat'li de vereischte meerderheid van, twee derden te geven, maar dat bij de 14de stemming ideze feitelijk unaniem was. Zeker is, dat na de plechtigheid van gis terenmiddag de Paus vain Zijn troon steeg en achtereenvolgens voor ieder der Kardi nalen stil bleef staan en met ieder een hartelijk woord wisselde in die respectieve talen der Kardinalen, in het I'taliaansch, in 't Franselh, Engelsch, Duitscli, Spaansoh en Poolisch. De leden van het H. College waren diep getroffen door deze d!aad. Uilstel van drie maanden verlangd. De diplomatieke medewerker van de „Westminster Gazette" zegt, dat de nota der Fransche regeering te Londen is ont vangen. Zij dringt krachtig op een uit stel der conferentie te Genua met drie maanden aan. De Sovjetdelegatie naar Genua. Volgens een B. T. A.-felegram uit War schau zouden de instructies van de Sov- jetdlelegatie een weigering bevatten tot betaling der. schulden vain voor den oor log, ond'ör het motief dat Sovjet-Rusland ccc I voisteiij» uiipeii.tiisnio bijna lo' een bankroet is gebracht. Zoo zal dót !>ericht wel niet juist zijn, Trouwens uit Warschau ontvangt men; nu niet bepaald; de moest betrouwbare in lichtingen over Rusland. De Sovjet-regee ring heeft de schulden van voor den ooriicig imimers erkend. Maar zij weigert de erkenning van de ooriogissclhtilden en hierop zal idhm het bericht uit Warschau indien er juistheid' in is, wel betrekking hebben. POINCARé EN SASONOF. Naar uit Warschau wOndlt gemedd, is de gewezen Russische minister van buiten landsche zaken Sascraof dbor Poincaré telegrafisch uitgenoodigdl naar Parijs te komen. Deze terugkeer, van Sasonof tot het politieke levcnl wekt in Warschau groot opzien. Men veronderstelt, dat Poin caré met Sa sonof over de erkenning van sovjet-Rusland wil spraken. De Wa>r- stchaus'che correspondent van het „Berl- Tngebl." is echter ran meening, dlat het Poincaré er oom te doenl Is, te tarnen met Saisonof zijn boudliir.g ten aanzien ran de oompramittecrende Russische dOcumente»- te hesp reken. Als eten blijik van de voornemen» der Ver, Stalen, om de bepalingen van het nieuwe verdrag naar den geert enl naar dé tetter uit te voeren1, heeft de minister van oorlog de orders voor nilcuwe ka nonnen ter vervanging der oudie in de vestingwerken op de Philippijnen, gean nuleerd. Handing hoopt de verdragen! der onfc- w ape rain gsoom f crentte begin volgende weeik bij den Senaat te kunnen indienen. Hij zal op een spoedige ratificatie aan dringen. DE TOEBEREIDSELEN VOOR GENUA IN DUrrSCHLAND. Volgens een bericht van de Kamer van Koophamdel te. Keulen zal het Hoofdbe stuur van dten! Duitse hen Industrie- en Handefaöag in de eerstvolgende dagen een vergadering houden, waarin de 'hou ding der Duifcché economische vereeni- gingien ten aanzien van de vraagstukken, die te Genua hcliandeld zullen worden, zal worden besproken. Het hoofdbestuur zal zijn meerling neerleggen in een rapport, diait aan dte acgeering zal worden gezon den. Het zal ziidh bezighouden met den wederopbouw van Duitschlanid, den geld- omiloop, idle 'Duitsche valuta,, 'die verbete ring van den buitenlandscheii handel, de technische medewerking hij den weder opbouw ert met transiporfckwestics. IM Vatera en de r^publi- keinsche gedachte. Volgens de „Morning Post" heeft De Valera naar den Amerikaan schen. .„Bond voor de erkenning der Ier- sclie Republiek" te Washington ge seind, dat de beschikbare levsche gelden ten gevolge van de beslissing van de Dail Eireann ter beschikking zijn gekomen van de voorloopigc re geering. Hij verzoekt om fondsen voor de verkiezingsactie en de „bestrijding der vijandige pers". De Valera verklaart tevens in het telegram dat het Iersc.be volk in zijn hart republikeinsch als altijd is, en dat het, indien bet' een kans wordt gegeven, voor de republiek zal blij ven strijden. De Britsche redwing en de Iersclie grensregeling. De „Times" verneemt, dat de hou ding der regeering ten aanzien van de grenzen van Noord-Ierland strikt neutraal is. De regeering wenscht de kwestie geregeld te zien door de iwce Iergche regeeringen, maar bij het ach terwege blijven eener overeenstem ming zal de regeering vasthouden dan de voorwaarden der overeenkomst, en de grenscommissie benoemen, waar in deze overeenkomst voorziet. 17ooraanstaande Unionisten ont voerd fn Ulster. Vooraanstaande unionisten in de lot Ulster behoorende graafschappen Tyrone en Fermanagh zijn gisteren in grooten getale ontvoerd'. Een en ander geschiedde gelijktijdig over een gebied van veertig mijten. Onder de ontvoerden zijn de grootmeester der Orangemanneno van Tyrone en de ex-sheriff van Fermanagh, die gewond werd. Te Enniskitien werden de rollen omgekeend en werden elf per- sonen door de politie gevangen genomen, die tevens drie auto's met ammunitie in beslag nam. Men vreest unionistische represailles op groote schaal, daar 'dte stemming ten ge-, volge van het grensgeschil zeer opgewon den is. Men gelooft, dat de schuldigen van i.uilen vle politieke grens van Lister kwa men. In dien loop van het hervatte debat over het adres van antwoord decide Chamber-, Iain in het Lagerhuis de ontvangst mede van bijzonderheden over dé voorvallen in Noord-Ierland. De elf gevangen genomen daders zijn door de autoriteiten der noor delijke regeering geïdentificeerd als te be- hooren tot het Iersche republikeinsche ie- ger; zij waren gewapend met bommen eq. revolvers. Chamberlain zeide, dat de Brit sche regeering naar aanleiding hiervan den bevelhebber dér troepen in Ierlaad had geïnstrueerd, de mioodige hulp te bie den ter verdediging van de noordelijke grens en zoo noodig om versterkingen te vragen. De regeering heeft eveneens een telegram gezonden aan de voorloopige zuidelijke regeering, waarin zij verklaart, dat db Britsche regeering den toestand zeer ernstig achtte, die een schending was van iden wapenstilstand en het verdrag ernstig in gevaar bracht. Gevraagd werd om onmiddellijke medeideeling, dat stap pen zijn gedaan om de over de grens ge voelde gevangenen te bevrijdlen en om een herhaling dezer ernstige wandaden te voorkomen. Aan het slot der LagerhuisriMing deelde Chamberlain mede een telegram te heb ben ontvangen; van Collina, waarin deze mededeelde, dat de „raids" niet voort- kwaursn uit het grensgeschil maar uit be zorgdheid Over het lot van gevangenen te Deriy, die ter dood veroordeeld' wa ren. Het vonnis is door den onderkoning gewijizigd en ofschoon Collins dit niet wist, deed hij bijzondere pogtogen om de ze gewelddaden te voorkomen. De voor. loopige regeering verzekert ons, aldus Churchill, dat zij el het mogelijke doet voor de veiligheid der ontvoerde personen en voor een spoedigen terugkeer naar hun ■woonplaatsen. De premier van Noord-Ierland, Craig die zich thans te Londen bevindt, heeft een boodschap gezonden aan de bevolking van Ulster, waarin hij zegt, dat hij bezig is krachtige maatregelen te Lönden te nemen betreffende de wandaden aan de grens» Hij beeft schikkingen getroffen voor, een onverwijlde uitdeehng van wa pen^ noodig voor de bescherming der grens. DE HULP AAN' OOSTENRIJK, Franckenstein, de Oostenrijks che gezant te Londen, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Tinles" met de grootste voldoening vernomen te hebben dat Britannië aan Oosten rijk een leeninig van. twee mjjlioen pond zal toestaan. Het is zeker, zoo zeide de gezant, dat Engeland van zijn edelmoedigheid geen spijt zal heb ben, want Oostenrijk zal zich inspan nen om een nuttige factor te wor den in het economisch en maatschap pelijk herstel van Europa. Een bericht nit Washington meldt, dat Senator Lodge in den Amerikaan- sclien Senaat een resolutie heeft in gediend, strekkende tot het verlee nen van hulp aan Oostenrijk door de periode voor de betaling der Oos- tenrijksche schuld aan de United Sta tes Grain Corporation met 25 jaar te verleugen. De resolutie houdt het voorbehoud in, dat andere naties soortgelijke maatregelen zullen treffen. NA DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. Het 'hoofdbestuur van het ..Deut sche Eisetnbahnerverband" heeft aan alle leden medegedeeld, dat zij van heden 9 Februari des middags te 2 uur af eiken arbeid moeten verrich ten, die him door de spoorwegdirec tie in verband met den aard van him werkzaamheden wordt opgedra gen. Uit het rijk is reeds een groot aan tal berichten ingekomen, waaruit blijkt, dat de stakingsbeweging overal aan het afnemen is. Ook te Berlijn neemt het aantal spoorwegbeambten, dat zich weer voor den dienst aan meldt, voortdurend toe. Met de be- eindiging van de spoorwegstaking ver valt natuurlijk ook de verordening van den rijkspresident. Het hervatten van het werk befeee- kent natuurlijk niet, dat onmiddellijk het geheele spoorwegbedrijf weer iu gang wordt gezet. Het zal nog dagen duren eer alles weer in orde is en het spoorwegverkeer in het geheele rijk weer volgens de dienstregeling kan plaats hebben. DE STAKING DER GEMEENTE-AR BEIDERS TE BERLIJN. Een meerderheid voor voortzetting De totale uitslag van het referendum der gemeente-arbeidens en -beaimtoten visa Berlijn _beeft een overwegende meerder heid voor voortzetting der stalking opg-e- 10. (Wordt vervolgd).'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5