!a BINNENLAND GEM. BUITENL, BERICHTEN. ï,p HET ROMEINSCHE VRAAG- STUK- Bl^iSENLAliPSGH KSEUWS, TWEEDE KAMER. lèo 2*2 22m levend. nJHeen de 'ueamtoen bvemaeu voor hervatting van den arbeid. Schier alle ar beiders stemden legen. Vóór voortzetting van de staking stemden pl.m. 20.000, voor hervatting van den arbeid 3000 a 4000 arbeider». Het resultaat wordt toege schreven aan politieke overwegingen. Als einddoel van het lien val brengen der negeerimig en dergelijke dingen genoemd. De staddng9leiding der gemeente-arbei ders, d&e nog Dinsdag een oproep tot hervatting van het werk uitgevaardigd had, heeft zich intusschen weer bedacht en aan den bond van gemeente-beambten en -ambtenaren verzocht om de gemeen te-arbeiders in hun strijd te steunen. De bond zou echter eerst gisterenavond in een bestuursvergadering in zake dit ver zoek zijn houding bepalen. Naar aanlei ding van den uitslag der stemming bij de gemeente-bedrijven vond gisterenmiddag onder voorzitterschap van „Oberbürger- meister" Böss een zitting van de magi straat plaats, waarin algemeen tot uiting kwam dat de magistraat, in weerwil van den uitslag der stemming, rijn standpunt zal handhaven. Voortdurend wordlen werküoozen bij de sledeiijke bedrijven aangesteld. De voor malige arbeiders, die zich vandaag of mor gen aanmelden, kimmen alleen nog dan worden aangenomen, wanneer er neg plaatsen beschikbaar zijn. De Reihjmsche tram beschouwt haar ge boete personeel, wanneer het aan de op roeping om weder aan het werk te gaan geen gehoor geeft, als ontslagen. De bed/rijferaden der tram zijn even eens reeds met nieuwe aanstellingen be gonnen. Door het optreden der Technische Nood hulp is de voorziening van Berlijn met water en ïiciht als verzekerd te beschou wen. Hoewel de beschikbare arbeids krachten gering zijn, zijn zij toch voldoen de voor de noodvoorziening der stad. Reeds din dien voormiddag Ikon gisteren aan Berlijn weer stroom worden gele verd en de meeste telefoonkantoren kon- het bedrijf hervatten. HET DUEL IN FRANKRIJK. De commissie uit de Fransche Kamer lie de dueïkwestie bestudeerd: heeft, heeft rapport uitgebracht, waarin zij zich tegen bet duel uitspreekt. Zij komt tot de con- tlnsie, dat men het dueiieeren moet be schouwen als een gewijzigde vorm van doodslag en het in gevaar brengen van menschenlevens. De dueïlanten moeten jan rem volgens de gewone wet berecht worden. Niet uitgesloten is, dat door de jury's verzachtende omstandigheden wor den aangevoerd. De commissie meent het oordeel weer ie geven van de meerderheid der Fransche natie, die reeds langen tijd het duel af keurt. Er bestaat een particulier plan om ife Dybool hills in Noord-Sleeswijk aan le koopen om het de natie aan te bieden als een herinnering aan de vereeniging van N.-Sleesiwijk met Denemarken. Het leven in Duitschland is in de ♦erste maand van het nieuwe jaar weer duurder geworden. Volgens hei rijksbu reau vóór de statistiek was het indexcijfer voor voeding, verwarming, licht en huis vesting in Januari 1922 1640 mark tegen 1550 mark in December IQ21. Een ver meerdering dus van 5.8%. Vergeleken bij Januari 1921 was deze stijging 73.7%. Naar draadloos uit Londen wordt geseind hebben de republikeinen en so cialisten bij de gemeenteraadsverkiezingen Sn Spanje terrein verloren, vooral te Ma drid, waar van de 50 raadsleden slechts vijf soc. werden gekozen en één republi kein. Eergisteren kon een passagierstrein, 'die uit Neuss kwam, in het station te Keulen niet bijtijds stoppen. Er werden twee rijtuigen in elkaar geschoven, 4 rei zigers werden gedood en 36 gewond, van wie 5 ernstig. De slachtoffers zijn in hoofdzaak Rijnlanders. Over de positie van den Paus en zijn ferhouding tot Italië en de wereld, be vat de „N. Rott. Crt." een beschou wing van haar Romeinsehen correspon dent, waaraan wij het volgende ontleenen: Zeker is, dat de Paus op het oogen- ilik geen territoriale souvereiniteit moer heeft, maar toch heeft hij een zekere intemationaalrechte'ijk erkende souverci» niteit behouden. De gezantschappen bij het Pauselijk hof zijn het duidelijk be wijs, dat do Paus en de Heilige Stoel als een soüvereine macht worden be schouwd, ook al heeft hij geen territo riale souvereiniteit. Deze souvereiniteit bestaat in de po rtie van gelijkwaardigheid, die de Paus segenover de andere soüvereine mochten, de staten, inneemt. Want de afschaffing van de territoriale souvereiniteit van den Paus heeft niet kunnen onderdrukken zijn intern-.tEn-alro-hte'ijke positie. Deze positie van den Paus is ook niet geba seerd op do garantiewet van 1.3 Mei 1871- omdat deze als wet alleen geldt binnen het territoor van een staat en geen in- tcrnationaalreehte'ijke betrekkingen kan schoppen tusschen een lichaam en andera stalen, maar op internation°al gewoonte recht. De garantiewet is bindend voor Italië, maar door den Paus nimmer aan vaard of erkend, kan zij niet de bateeke- nis hebben van een vredesverdrag tus schen het voormalige hoofd van den ker kdijken staat en het gouvernement van Rome, dat zijn plaats heeft ingenomen. De stelling, dat de Paus voor de vrije aitoefening van zijn geestelijke functie ren territoriale souvereiniteit zou noo- tlig hebben, is door de geschiedenis na 1871 weerlegd. Toch blijft de positie van don Paus onzeker en is voor den vmegeren Kerkelijk»" Staaf nooit een ïnternaTionaairecnte'ljK wer-cmscftroo-i positie van don Paus in de plaats ge treden. Dit is natuurlijk ook het gevolg daarvan, dat de Paus zich nimmer bij de garantiewet heeft, neergelegd. Maar dit was moeilijk van hem te verwachten, omdat het een eenzijdige flaad was, waarin hij volstrekt niet is gekend. Neemt men nu het hoofdargu ment van den Paus, de vrije uitoefening van zijn geestelijke functie, in acht, dan zou denkbaar zijn een aceoord tusschen den Paus en den Italiaanschen staat, be krachtigd door alle mogendheden, die in betrekking staan met den Heiligen Stoel. Dit accoord zou tegelijk de supematio- nale positie van den Paus als hoofd van de katholieke kerk moeten regelen. Deze beschouwingen mogen voor een protestant wat zonderling klinken, van katholiek standpunt zijn zij zeer begrij pelijk. Bovendien moet men niet ver geten, dat zij in Italië, waar tot 1870 de kerkelijke staat onder Pauselijk be stuur stond, een- geheel ander karakter krijgen. Er komen in dit citaat enkele zinsne den voor, die een kantteekening of rec tificatie zouden behoeven. Zoo bijv. de zonder bewijs neergeschre ven bewering, dat de geschiedenis na 1871 de stelling heeft weerlegd, dat de Paus voor zijn geestelijke functie een territorials macht zou noodig hebban. En het, „Centrum" wijst er op, dat veeleer die geschiedenis, speciaal tijdens den oorlog, heeft aangetoond, dat de positie van den Paus anders moet zijn, dan zij thans is< en nog steeds op een behoorlijke regeling wacht. Maar dit voor het oogenblik ter zijde gelaten, verdient bovenstaand stuk de aandacht, omdat het vooropzet, dat de Paus zijn souvereiniteit niet verloren heeft en, in aansluiting daaraan, zeer duidelijk het bestaan der Romeinscha quaestie en de noodzakelijkheid van haar oplossing erkent. De tijd dat men van liberale zijde niet anders dan een schouderophalen voor deze vraagstukken over had, is voorbij. NEDERLANDSCHE R. K. JOURNALISTENVEREENIGING Zondag hield de Nederlandsche R. K. Journalisten vereeniging te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring, door het bestuur bijeengeroepen naar aanleiding van in sommige ka tholieke organen verschenen mede- deelingen omtrent het comité-generaal van 21 Januari, in welke bijeenkomst het Politiek Advies voor de R. K. Staatspartij werd vastgesteld. Na langdurige en levendige discus sie vereenigde zich de vergadering eenstemmig op een bestuursiuotie. welke na eenige wijzgiing aldus kwam te luiden De Nederlandsche R. K. Joumalis- tenvereeniging, in buitengewone alge meene vergadering bijeen te Utrecht op 5 Februari 1922, voor oordeel, dat mededeelingen in sommige organen der katholieke pers omtrent de vertrouwelijke besprekin gen inzake het Poltiek Advies (Utrecht 21 Januari 1922) niet beantwoord heb ben aan het vertrouwen, dat in den journalist gest ldmoet kunnen wo d.n, spreekt daarover haar teleurstelling en afkeuring uit. In de vacature-B ruysten werd met overgroote meerderheid van stemmen tot bestuurslid gekozen de beer P. Steenhoff, hoofdredacteur van „Het Centrum", .WERKZOEKENDEN IN DE MIJN STREKEN. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Commissarissen dei- Koningin in de provinciën (behalve Lim burg) een circulaire gericht van den vol genden inhoud: De burgemeester van Heerlen deelt mij mede, dat in die gemeente weder uit alle deelen van het land werkzoeken den aankomen, die thans echter in de mijnstreek geen arbeid kunnen vinden. Daar de meesten zonder eenig middel van bestaan zijn, doen zij een beroep op de burgerlijke armenzorg tsn plaatse, hetgeen voor de gemeenten in de mijn streek belangrijke uitgaven meebrengt. Het voorgaande geeft mij aanleiding u de aanschrijving van mijn ambtsvoor ganger, d.d. 19 December 1917, in her innering te brengen en u te verzoeken, bij de gemeentebesturen uwer provincie namen3 mij er spoedig nogmaals op aan te dringen, het vertrek van werkzoe kenden naar Zuid-Limburg niet te be vorderen, tenzij te voren is gebleken, dat er inderdaad werkgelegenheid voor de betrokkenen bestaat. DE NEDERLANDSCHE STAAT EN DE BOEKHANDELAREN. Naar aanleiding van het adres, dat hel bestuur dter Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels aan den Minister van Waterstaat heeft gezon den inzake het bestellen van tijdschriften en boekwerken door rijksambtenaren rechtstreeks bij de uitgevers, mot voor bijgaan van den boekhandel, is, naar wij in bet „Nieuwsblad voor den Boek handel" leizen, namens den Minister ge antwoord, dat die door hem getroffen maatregel geacht moet worden uitsluitend betrekking te hebben op buiten!audsche tijdschriften en boek wenken. De aanlei- Mimg daartoe werd gevonden in de om standigheid, dat sommige boekhandelaren de vreemde munt meermalen legen een veel Ie hoogen koers verrokenden en des gevraagd bezwaar maakten om op te ge ven op welke wijze zij tot de in rekening gebrachte prijzen gekomen waren.. Ten einde nu te voorkomen, dat onnoo- dige hooge prrijzen betaald zouden wor den, werd de aanschrijving verzonden zoolang geen waarborgen kunnen gebo den worden, dat niet meer in rekening wordt gehiraent, dan hetgeen uWijk kan worden geacht, bestaan voor intrekking daarvan geen temmen. Iniusscheni heeft die Minister aanleiding gevonden een rondschrijven ie doem uit gaan, waarin de aandacht van de betrok ken ambtenaren er op wordt gevestigd, dat het mot betrekking tot het afsluiten van abonnementen en bestellen van boek werken bepaalde, uitsluitend geldt voor hetgeen uit het buitenland moet worden betrokken. ARBEIDSTIJD IN DUITSCHLAND. Wij lezen in „De Confectiefabrikant", orgaan van den LandeKjken Bond van Confectief abrikan ter», naar aanleiding van het rapport der commissie, dale in Duitsch land een onderzoek instelde naar den ar beidstijd Behalve dan de conclusie omtrent de geringe administratieve moeilijkheden en den invloed dter arbeidersvertegemvoordd- ging, achten wij dit rapport in zijn hoofd zaak: de vergelijking van de arbeidstijden in Nederland eni Duitschland' gefantaseerd en wij willen onmiddellijk', opdat men niet de Duitsche toestanden tegen de onze uitspelen zal, daartegen opkomen. Dat men de 48-uren-week in dte textiel industrie heeft ingevoerd: (hij ons maar 45) kan juist zijn, doch dat men rich daaraan houdt en zelfs normaal 1 A 2 uur per week korter arbeidt, is eenvoudig onwaar. Wij hebben nog dbzer dagen, dus aller- aclueelst, gegevens uit de Duitsche indus trie en wij kunnen verzekeren: Men werkt in Duitschland zoo lang als men. Natuurlijk! moet overwerk worden be taald, maar daartegen zou ook hier geen bezwaar zijn. De hoofden der arbeids-organisaties ge ven verlof tot overwerk zOo dikwijls en zoo lang als men wil. Een onzer leden zag nog de vorige week in Duitschland dat daar in een con fectiefabriek, waar haastwerk was, tot elf uur 's avonds werd gewerkt en de leider der fabriek verzekerde hem dat dit vol strekt geen uitzondering is. Wij willen onzen leden medewerking vragen om deze fantasie, waaruit de aan leiding kan worden geput om ons met dien korten werktijd nóg meer te plagen, mede te helpen dooven. Willen onze leden aan hun relaties in Duitschand eens vragen hoe het mot den werktijd in hun fabrieken is gesteld en ons van de dan ontvangen antwoorden mededeeling doen? Wij gelooven zeker dat wij dan belang wekkende dingen zullen vernemen en dat d'e staatscommissie met hare bewegingen volkomen gedesavoueerd zal worden. Wij beweren dat in Duitschland de acht-urendag niets dan een papieren for maliteit is en dat er geregeld tien en meer uren wordt gewerkt. Jawel, er zijn bedrijven die niets te doen hebben en zelfs voor twee uur 's middags sluiten, maar dit zijn inciden- teele gevallen van malaise. Maar wie in Duitschland in het con fectiebedrijf orders en stoffen heeft, werkt zoo lang hij wil". IN KLEEDING. Indertijd dteeldlen wij mede, dat te 's-Hage een) actie zal wordlen begonnen legert de buitensporigheden in de ïdeeding en tegen al die uitingen van. dien tijdgeest in winkteletalag.es, vermakelijkheden, lec tuur, enz., welke van verkeerden invloed zijn op de zeden' en vooral voor de jeugd een gevaar bieden. Het Haagseihe comité to't zedelijke ver heffing had tegen Dinsdagmiddag een ver gadering uitgeschreven van leden van het perscomïté, dat in verband met de actie zou worden geïnstalleerd, maar mede in verband met de griep was de opkomst niet groot. De heer Brusse, diie in herinnering bracht het verblijdende blijk van belang stelling en instemming door H. M. de Ko ningin gegeven, kon mededteelen hoe reeds stappen zijn gedaan en men berig is met de vorming van. een comité van diames, die dteor persoonlijk bezoek, zullen beproeven het kwaad te bestrijden. Zoo wordt o. m. gedacht aan bezoeken aan de winkeliers, om deze op te wekken tot aesthetische, niet aamstoolelijke etalages en wellicht ook om te komen tot het houden van een etalage-wedstrijd in dezen geest Zoo zal men beproeven verschillende groepen in maatschappij te bereiken, die rechtstreeks of indirect invloed kunnen oefenen in dte goede richting. Voontoopig hebben zich o.a. bereid ver klaard zitting te nemen in het dames comité de dames: Ruys de Beerertbrouck, Köndg, Berghuis, van Rappard en Repeteer van Driel. Vergadering van Woensdag 8 Februari Begrooting van Arbeid. Het amendtementDeckers om aan art. 2 dter begrooting van arbeid toe te voegen „ook kan nog worden overgeschreven tus schen de art. 140 (kinderherstellingsoor den) en 147 (bestrijding kindersterfte)" wordt verworpen met 57 tegen 32 s'tem- men, nadat met 43 tegen 26 stemmen is verworpen het sub-amendement-Van der Waerden om aan het amendement-D-eCkers toe te voegen art. 111 (lupusbetsrijding). Daarna wordt de begrootóng van Arbeid aangenomen met 66 tegen 3 stemmen (te gen de communisten en de heer Beaat, iP. P.) Interpellatie. De beer MARGHANT vraagt verlof voor een interpellatie over de bemoeiingen van de Indd.sohc regeering mét het zitting ne men van drie regenten in het comité voor de autonomie van Inddë. Vervolgens koint aan de orde hel wets ontwerp betreffende: Nieuwe geldlcening ad S00 millioen. De heer STULKMEYER. R K., had lie ver een semi-gedwongen leendng gezien. De heer J. TER LAAN, S. D. A. P., pre fereert een kleinere, maar gedwongen leening. Hij wenscht toezegging, dat niet boven het algemeen rentetype zal worden geleend. De lieer GBRRETSON, C. H., zou de leering aantrekkelijk willen maken, b.v. door belastingontheffing eraan te verbin den. De heeren VAN RAVESTEYN, C. P., BR A AT, P.P. en v. d. LAA'R, Ghr. D., be strijden het ontweTp. Na uitvoerige verdediging door MINIS TER DE GEER en replieken van dien heeren STULEMEIJERJ. TER LAAN en GERRETSON, wordt het wetsontwerp aan. genomen met 66 tegen 3 stemmen. (Tegen: de communisten en de heer Braat, P. P.) Buitenlandsche Zaken. De heer VAN RAVESTEIJN, C. P.- inter. pefittSeït; 'over otT ÏKwwffing van de Neder landsche dtelegatio te Washington. Do heer DREiSSIELHUYS, V. B„ brengt hulde aan' het beleid van minister Van Karnebeek, maar acht dit niet in aiïlie op richten even gelukkig. De heer DE Jonge gispt de geheimdoenierij bij buiteniandisdhe zaken. De heer ABR. STAALMAN, M. P., be spreekt dten overlast aan Ntederiandters in Duitschland' aangedaan. Op verzoek van den Minister van Bui tenlandsche Zaken om de behandeling van hpt wetsontwerp tot voorbehoud der be voegdheid! tot toetreding tot eenige ar tikelen van het Vredesverdrag van Ver sailles jaog eenigen tijd aan te houden, heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag besloten dit ontwerp van do lijst der aan de orde zijnde wetsontwerpen af te voeren. DE BRAND IN DE JODENBREE- STRAAT TE AMSTERDAM. De ijs-ruïne. Als een reeks ijsgrotten boven elkaar zagen de kelders en de verdiepingen van de beide uitgebrande magazijnen in de Jodenbreestraat te A'dam er Woens dag uit. Aan de balken en binnenmuren hingen de lange ijspegels in grillige vormen; de voorgevel, in het bijzonder van no. 7, is met één dikke ijslaag be zet. En wie in deze fantastische ijsgrot staande, omhoog kijkt, ziet de lucht, want de daken zijn totaal weggebrand. Aan de achterzijde is het evenzoo, de pakhuismuren zien wit van het ijs, wat nog temidden van de ruïne gebleven is, is tot een ijsmassa vervormd. Zoo zagen wij, schrijft het „N. v. d.D.", een klomp ijs, welke een kachel verborg, 't Was een mooi gezicht en honderden Amster dammers trokken naar de Jodenbree straat, om iets van dit „ijspaleis" te zien, want een dergelijk schouwspel is Biet vaak te bewonderen. Het „ijspaleis" wanneer men tenminste een mïno 'n paleis mag noemen liet men, zooals het was. Bij dit vriezend weder zal het dus nog wel dagen te bezichtigen rijn. Doch op straat werd met man en macht gewerkt aan het wegslaan en het ont dooien van de ijspegels. In de eerste plaats gold dit ont- dooiïngswerk de beijsde Magirus-ladders, waarin geen beweging te krijgen was. Een der ouderwetsche stoomspuiten dead daarbij goede dienst. De ketel werd op gestookt, doch de pompinrichting bleef in rust. Met den stoom, welke zich ont wikkelde ontdooiden de brandwacht lang zaam het bevroren mechaniek, andere sloegen de ijspegels van de zijkanten af en toen eerst konden de beide ladders welke bij deze hooga gehouwen zulke goe de diensten verricht hebben, ingedraaid worden. De tramgeleiding pn de span draden eveneens onder het ijs, werden door mannen dor tram schoongemaakt. Van do gelegenheid dat do montagewa gen vóór de ijs-ruïne stond maakte eeni ge fotografen gebruik van deze hooge plaats af nog eens kieken te nemen. Tij delijk moesten de passagiers van lijn 8 in de richting Centraal Station gaande, overstappen, want ook de rails waren onder het ijs bedekt. Eerst later op den dag zou men trachten, het tramverkeer door de Jodenbreestraat weer te her stellen. Zooals reeds gemeld, leverde een der gevels namelijk die van perceel 9, ge vaar voor instorting op. Nadat de amb tenaren van het Bouw- en Woningtoe zicht een onderzoek hadden ingesteld, werd besloten het bovengedeelte om te trekken. Dit is omstreeks half elf ge schied. Aan de overzijde op het dak der hui zen stonden de mannen van dezen dienst. Een touw was, om het nog overgebleven steenen gedeelte van de derde verdie ping bevestigd en toen begon het trek ken. Eerst een ruk, een lichte schomme ling van dit stuk muur met den kap er nog aan- Joon nog een paar rukken sterkere schommelingen ontstonden en plotseling knikte de muur door, en on der luid geraas vielen de steenmassa's van tien meter hoogte op het trottoir. Kalk en steenen vlogen nog even op, maar alle3 was goed afgeloopen. De po litie had trouwens ook een groot deel 428e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 8 Februari. Se Klasse 15e Llist' Hooge prijzen: 19941 22237 elk ƒ1000. 13272 14619 18139 18163 20125 22301 elk ƒ400. 3160 4891 5023 5732 10675 20248 elk 1 200. 3375 3453 11144 13186 14652 16106 17834 17886 19883 22711 elk 100. van u» «rodeuureestraat en uen Zwanen burgwal en Jodenhouttuinen afgezet. Een stuk muur, dat van de derde verdieping was blijven staan, werd nog omgestoo- tan. Het gevaar voor instorting was in- tusschen geweken. Het bouw- en woning toezicht zou nog onderzoeken, of de balk tusschen gelijkstraatsche en eerste ver dieping en waarop dus een groot deel van den gevel rust, sterk genoeg was. De mogelijkheid bestand ,dat deze balk aan de binnenzijde ingebrand wa?. Dan moet, zoo gauw mogelijk, de geheelemuur gesloopt worden van het perceel 9. De gevel van het andere magazijn schijnt stevig genoeg te zijn, wat niet weg neemt, dat de gehoele ruïne mettertijd wel tegen den grond zal moeten, wil men de verwoeste magazijnen herbou wen. DE MOORD TE ROTTERDAM. Gisteren need's «Heelden we mede, dat dte 18-jarige kantoorbediende C. B. die aangehouden was, belkenid heeft de moord op den (koopman H. B. bedreven te heb ben:. Bij z'in verhoor kwam aan het Echt, dat hij in het vorige jaar rich ten na- detele van een firma, oip de Wijnhaven gevestigd, aan den diefstal van f 1500 heeft schuldig gemaakt. De dader was toenmaals niet ontdekt geworden. C. B. heeft het grid geleend aan den versla gene. die op den Liriker Maasoever een 'bios coop wilde oprichten. B. bad spoedig be rouw van z'n daad en naar hij bij het verhoor veridaardle, van plan een ander levert te beginnen. Doch de vermoorde wist van zijn verledten en was dus een sta in den weg. B. heeft hierover met z'n broeder, den Leidlsdhen student, waarvan reeds gewag gemaakt is, gesproken en sannen werden ze het eens om den koop man uit dien weg te ruimen. Tegelijkertijd ontwierpen ze een plan om in een baulk hier ter stede an te breken. Ze namenden koopman in het geheim, dloOh deze voelde er niets voor, wat begrijpelijk is, doch die weigering was dte gebroeders aanlei ding, hun plain, hem lie vermoorden uit te voeren. Vrijdag j.l. kwamen ze in een c®i< Bi «te HiwijneM van de Leeuwenr laan bijeen. De student begaf zich n-aal die woning van het slachtoffer dat hij. na tweemaal tevergeefs gekomen te zijn eindleMjik thuis tinof. De studtent bracht -toen den inbraak ter spraike alsof hij er mede instemdte. Op straat heeft toen de ■kantoor bedtende zich 'bij hen gevoegd* Met zin drieën rijn ze naar dten Walenk burgerweg gegaan, waar het complot be raamd zou worden. Blijkbaar scheen daal de gelegenheid niet gunstig en met een „Neen ik heb me vergist, we moeten op •dien Essenburgriingd wezen" heeft de stu- dlent dlenl koopman daarheen getokt. Bij die Vdsenta stetraat hebben beide een schot op den verslagene gelost. Dat van dien kantoorbediende trof doel, de slu- dient, die miste, heeft daarna, de twee revolvers in z'n zak gestoken en samen zijn ze toen' op dte vlucht gegaan. Een brAevenbesteffler vond den koop man en verkeerde aan vankeijk in de mee- ning, dat de man gevallen -was en eer wondie aan dte rechterslaap had bekomen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Voor deze ter plaatse arriveerde had een majoor het lichaam reeds gevonden en het misdrijf ontdekt. Per auto van den Gen. Dienst is de verslagere toen naar bet ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder, bij kennis gekomen te zijn, is overleden. De poffiiltie zet hare onderzoekingen naar die verblijfplaats van den studtent voort. Men meldt nog aan het N. v. d. D. uit Leiidiert: Toen vermoed wend- dat de voortvluch tige student Br. betrokken wats bij den- RottendBmsclhieni moord, vestigde <te re cherche alhier ook haar aandacht op zijn Leddlsche kennissen. Bij een hunner, den student A., is een revolver in beslag ge nomen die herkend' is als het wapen waarmede de moord op Rlaazer is ge pleegd. A. is daarop wegens medeplichtig heid aan. den moo-rd gearresteerd en ge vankelijk naar Rotterdam gebracht. Het vermoeden wint veld dat A. ook bij dte andere affaires van de gebroeders B. i% betrokken. Ui WETEN: 11 148 156 *v:'' 273 686 923 .11236 1511 1992 2139 2456 2693 2873 3106 3336 3670 3906 4182 4430 4718 .4888 5174 5368 5515 •5733 6257 6561' 6819 6957 ■7107 74.35 7696 7866 8081 8338 8565 8821 9083 9358 9893 10043 10320 10476 10737 10843 11085 11418 11805 12087 12290 12407 12877. 13005 13214 13481 13593 13729 13808 33940 14123 297 693 946 1249 1613 2030 2142 2458 2694 2875 3119 3340 3674 3969 4230 4444 4726 4890 5193 5387 5545 5742 6259 6640 6829 7005 7213 7518 7710 7896 8136 8348 8606 8834 9125 9408 9919 10082 10343 10488 10752 10887 11095 39 698 JSó 1254 1618 2052 2146 2884 2689 2876 3123 3451 3675 3974 4258 4501 4738 4945 5213 5399 5627 5808 6300 6666 6342 7007 7232 7536 7805 7959 8158 8461 865S 8885 9157 9443 9925 10144 70 222 425 711 1084 1342 1761 2072 2273 2512 2700 2911 3166 3527 3732 3979 4295 4507 4781 4974 5231 5432 5650 5998 6328 6731 6853 7019 7239 7579 7810 7965 8194 8480 8682 8944 9213 9473 9964 10161 75 229 437 781 1170 1405 1808 2073 2334 2540 2766 2983 3186 3576 3858 4021 4301 4533 4786 5109 5339 5439 6569 6093 6478 6749 6387 7043 7347 7618 7820 7982 8242 8517 8686 8963 9239 9529 10009 121 242 557 801 1185 1423 1921 2fï5 2337 2550 2792 2986 3248 3633 3876 4024 4312 4561 4820 5139 5325 5458 5689 6126 6479 6759 6903 7052 7368 7672 7853 8006 8251 8538 S689 9041 9270 9548 10029 10205 10286 10422 10425 14772 14809 14976 14997 15103 15118 Priizen van 70: 24 172 187 223 372 522 591, 685 701 711 712 739 792 823 817 896 931 1256 1367 1480 1524 1544 1627 1728 1857 1873 2169 222B 2329 2343 2398 2468 2482 2527 2598 2616 2871 2912 3009 3441 3726 3884 4026 4040 4262 4378 4405 4560 4566 5254 5386 5623 5851 6010 6015 6019 6021 6044 6118 6140 6183 6246 6395 6449 6582 6685 6737 6979 6985 7021'' 7035 7121 7123 7325 7397 7736 7839, 7887 8034 8047 8047 8080 8127 8165 8189 8246 8302 8585 8630 8733 8812 '8899 8959 9089 9293 9536 9676 978R 9808 9861 9904 9950 9989 10001 10218 10315 10325 10466 10699 10754 10759 10904' 11C10 11145 11265 11412 11581 11584 11644, 11703 11991 12135 12244 12254 12319 12358 12379 12406 12460 12523 12570 12737 12821(1 12825 13042 13137 13206 13207 13269 13284 13337 13350 13638 13733 13764 13777 14301! 14361 14496 14517 14593 14688 14745 14932 14994 14998 15010 15046 15104 15106 15154 15212 15342 15460 15513 15587 15657 15665 15809 15857 15S62 15961 15985 16155 16158 16190 16279 16363 16440 16579 16723 168281 16856 17002 17004 17020 17157 17166 17446' 17458 17657 17749 17753 17946 18018 18087.' 18216 18451 18462 18579 18722 18736 18859' 18995 19027 19193 19297 19459 19510 196781 19685 19689 19791 19832 19834 19884 20020- 20359 20405 20483 20607 20831 20848 20879 20923 20925 20932 21031 21115 21134 21293 21429 21434 21590 21787 22021 22056 22219 22401 22449 22482 22502 22511. 22725 22797. 22800 10626 10818 10964 11268 11666 12035 12215 13326 13552 13685 1.3791 13855 14052 14262 15186 15376 15471 15770 15843 16097 16373 16597 16918 17(550 17240 17454 17577 «3 265 664 893 1217: 1478 1953 2135 2380 2583 2824 3033 3306 365S 3892 4039 44 IC 4636 4857 5153 5354 5489 5690 6138 6519 6806 6944 7069 7396 7691 7863 8025 8328 8548 8739 9048 9334 9634 10037, 10311 10458 10659 10389 1 0419 1 607 10609 10626 16627 10755 10777 10899 10928 11136 11242 11443 11494 11511 11871 11934 11973 12109 12152 12209 12299 12304 12318 12339 12489 12572 12589 12810 12881 12888 12S94 12950 13109 13109 13114 13127 1.3221 13238.13267 13510 13513 13551 13605 13626 13684 13730 13765 13782 13811 13836 13852 13980 14040 14051 14155 14234 14261 14323 14326 14342 14399 14405 14420 14426 14479 14530 14559 14575 14580 14592 14634 Ï4639 14645 14669 14682 14634 14708 14732 1 14873 14885 14919 J 15002 15008 15023 15144 15182 15303 15309 15347 15373 15423 15431 15440 15458 •15606 15641 15672 15705 15799 15808 15316 15820 15977 15990 16073 16077 16240 16281 16300 16304 16578 16593 16632 16690 16888 16889 16903 16906 16966 1697S 169&3 16994 17121 17140 17183 17202 17322 17353 17388 17414 ;17S24 17527 17542-17565 17685 17752 17796 17S03 17943 17956 18086 18114 181884 18209 18247 '18257 18264 18282 18314 18375 18485 18489 18653 18711 18970 18985 19190 19254 19424 19431 19615 19649 19704 19720 19737 19823 19838 19870 10S3S 10841 10971 11068 11314 11334 11769 11791 12038 12863 12264 12275 12340 12353 12824 12853 12953 1299' 13153 13208 13410 13419 13575 13587. 13702 13708 13795 13804 13868 13872 14073 14119 14266 14274 14936 14939 15066 15078 15211' 15243 15385 15411: 15516 15534; 15791 15798 15855 16178 16457 16759 16925 17089 17304 17472 17600 17819 17820 15960 16236 16555 16847 16960 17096 17311 17483 17646 17340 18633 18643 18957 18967 19178 19185 19393 19399 19574 19576 19679 19786 18737 19062 19299 19464 19664 19759 19875 18846 19107. 19318 19499 19666 19764 19927: 118565 .118903 ('19177 119391 f19553 19669 19784 19964 20162 209S2 21100 21197 21358 (21517 '21622 21662 21690 21737 21808 21825 #836 (21873 21875 21918 21929 21923 21926 21936 '21967 22012 23047 22062 22077 22080 22Cjfft 22436 22135 22162 22495 22213 22308 22416 23466 22544 22628 22642 22674 22681 22694 22724 22733 22743 22747 237S9 22790 22794 22812 22830 22901 22927 22960 22981 5e Kfesse 14e Lijöt: 3173 met 70 ro-Z- 3173; 124 met 70 mz. 5125 met f 70; 6336 jnz. 19496 ni-z. 19476; 20634 m-.z. met Z70j 19975 20075 20086 20106 20128 20137 20188 20018 20336 20351 30380 20386 20456 20498 204» 20597 20646 20670 20696 20709 20726 20763 20783 30928 34016 21025 21062 21070 21087 21090 ailOl 31103 31125 21167 21187 21195 31209 21212 21330 21271 21285 21280 21368 21420 21428 21446 21466 21505 275^ - 21530 21574 2158S1 21585 2160*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6