,La Salvaja i Indrukken van den dag mm getuigenis in mz. 1„ JOH. MAAS Rookt het ïïterk prima 8 cents Sigaar. DAMIAATJES Stadsnieuws. 44ste JAARGANG No. 1406) DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL1 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Aan de Geestelijkheid en Geloo- vigen van Ons Bisdom. a. N.V. Sigaren en Sigarettenhandel Groofe Markt 14 INGEZONDEN. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. f O O De l/iris Illustribus- AGENDA 11 FEBRUARI J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Gevonden voorwerpen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Zaligheid in den Heer. Door de Rechters in het Permanente Hof ran Internationale Justitie te 's-Gravenhage, werd Ons bij schrijven van den 7 Februari 1922 verzocht, dat door het gebed der Ge- loovigen Gods bijzondere Zegen moge ne derdalen op de toekomstige werkzaamhe den van dit Hof, waarmede Woensdag a.s. een aanvang zal worden gemaakt. Overtuigd, dat om den vrede te bewaren Gods hulp onmisbaar is, dat juist déze mannen behoeven den krachtigen bijstand yan den H. Geest, opdat hun verstand moge .worden verlicht, hebben Wij genieend dit verzoek bij Onze Geloovigen te moeten on dersteunen, en schrijven Wij te dien einde bij deze voor, dat Zondag a.s. den 12 Fe bruari in alle kerken van Ons Bisdom en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, vóór de Hoogmis zal worden gezongen de hymne „Veni Creator Spiritus". Haarlem, den 9 Februari 1922. t AUGUST1NUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. 262. Nu gisteren het communiqué van de Nederl. R. K Joimialistenvereenigiiiig over de publicaties in een deel der Roomsche pers, betreffende de poli- tiek-adviesvergadering is gepubliceerd, willen wij over de langzamerhand be faamd geworden Utrechtsche bijeen komst een enkel woord zeggen. Wij hebben tot op dit oogenblik gewacht omdat elk woord daarvóór geschre ven, te gemakkelijk met de beloofde geheimhouding in strijd zon komen. In een verkiezingsstemming, als wij nu beleven, doet men altijd goed niet iecler woord op een goudschaaltje te wegen. Maar ook al nam men dezen Bteliegel ia acht, dan nog bon men zich de Laatste we leen ergeren over de vele scherpe woorden, welke aan het adres van de Utrechtsche ver gadering van 21 Januari j.l. gewijd zijn. Wat heeft die vergadering, of liever wat hebben de initiatiefnemers en lei ders dezer bijeenkomst nu eigenlijk op hun geweten Zij noodigden de besturen der Rijks- taeskiiugorganisaties uit om te Utrecht iiijeen te komen en daar een politiek «dvies samen te stellen. Practisch komt dit hierop neer,dat )eder Rijkskieskiingbestuur aan zijn eigen organisatie een advies geeft voor het vaststellen van de offideele lijst; lat die adviezen te zamen worden ge bracht op één lijst en aldus heb „po litiek advies" vormen. Alleen is er door die samenspreking gelegenheid om een of ander belang van heel de Katholieke partij, 'dat door de afzon derlijke kieskringbesturen niet onder het oog is gezien, op de gemeenschap pelijke bijeenkomst te bekijken en eventueel in „het politiek advies" goed te maken. Om een voorbeeld to noemen: het had kimmen gebeuren wat niet het geval was dat geen der R. K. Kies- kringjbestiu-en een plaats had geboden aan een Indische specialiteit, waar- loor diens intreden in de Kamer ver zekerd zou zijn. Toch is het absoluut noodig, dat onze partij zulk een man in de Kamer 'heeft. Had nu dit verzuim bestaan, dan -had de Utrechtsche vergadering daarin kunnen voorzien. Het nut vau zulk een vergadering staat dus o. i. wel vast en evenzeer lijkt ons haai' methode van werken onbetwistbaar, waarbij niet dccretee- rend maar adviseerend in een geest van onderling overleg wordt opge treden. Blijft het bezwaar, dat de vergade ring geheim is geweest. Wij merken op, dat die geheimhou- ling voornamelijk hierdoor in op- tpraak is gekomen, omdat ditmaal roor het eerst de Katholieke pers is litgeno-odigd, echter onder uitdrukke- i Ijk beding, dat geen feitelijke mede- Oeelingen over deze vergadering zou- cen worden gedaan. En nu schijnt het er bij ons publiek niet goed in te willen, dat persver tegenwoordigers een vergadering bij wonen en over het daar gesprokene toch niets publiceeren. Toch doet men verkeerd h<et de leiding der Utrecht sche vergadering kwalijk te nemen, dat zij vertegenwoordigers der R. K. pers noodigde echter onder belofte vim geheimhouding. De bedoeling immers was prijzenswaardig: men wilde de R. K. pers overtuigen, dat deze gehei me bijeenkomst alleen de atgèméénè belangen der R. K. Staatspartij op bet oog had en zij zich met de interne aangelegenheden van de afzonderlijke organisaties niet bemoeide, dat zij het jezag der Rijks kieskringbés turen zoo veel mogelijk intact liet. En dat was goed gezien Uitdrukkelijk is bovendien nog op de vergadering vastgesteld, dat critiek in algemeenen zin, op de besluiten der vergadering natuurlijk geoorloofd was. Zoo hebben wij bijv. onlangs een be spreking gewijd aan het feit, dat het onmogelijk bleek een vrouw 'n plaats met goede kans op verkozen te wor den, op het politiek advies te geven. Maar een verslag van het gespro kene, mededeeling van den inhoud der beraadslagingen werd beter geweerd, omdat dan allicht persoonlijke zaken naar voren zouden komen, die de toch al opgewonden gemoederen in den verkiezingsstrijd nog meer zouden ver hitten. Vraagt men ons nu achteraf, of publiceering van een verslag der Utrechtsche vergadering nu zooveel kwaad zou hebben, gedaan, dan zeg gen wij: neen! Toch kunnen wij het billijken dat dergelijke colleges,waar men door onderling overleg tot over eenstemming moet komen, de deuren niet open zetten, omdat daardoor eventueel vertrouwelijke medcdeelin- gen uitgesloten worden. De vergadering der R. K. Journa- listenvereengiing heeft daarom goed gedaan eenstemmig haar afkeuring uit te spreken over de woordbreuk, waar aan enkeie h-arer leden zich tegenover de Utrechtsche vergadering hebben schuldig gemaakt. Wij willen hier nog opmerken, dat begane onbescheiden heid te verklaren zijn, doordat enkele aanwezigen ter vergadering, zoowel re laties met de R. K. pers hebben, als min of meer persoonlek bij den politieken strijd betrokken zijn. Het is al zoo vaak gebleken, dat een schei ding van functies in één persoon eigen aardige bezwaren meebrengt. Het zal daarom goed zijn, dat de redacties der R. K. bladen er voortaan voor waken, dat degenen, die namens de R. K. pers vergaderingen als de veel besproken Utrechtsche bijeenkomst bijwonen, ob jectieve luisteraars zijn en dat, even tueel zij, en geen andere personen,- over dergelijke geheime vergaderin gen in onze bladen schrijven. Dat is een belang voor de Katholieke pers zelf, dat is een belang voor heel het openbare leven. ',T. ~t Wie de be tec ken is bevroeden wil van uit latingen als: wij stemmen de Roomsch» lijst niet, want het Ministerie heeft te wei nig voor de boeren gedaan of te veel so ciale maatregelen genomen, hij zie naar Hongarije. De Hollander staat in Boedapest ver bijsterd, hoe weinige Joden een Christelijk volk kunnen knoeten. Hoe toch na be komen slagen van Bela Kun de chris telijke nationale gedachte plots haar kracht leerde kennen, maar Bela Kun is lang geleden hoe zelfs een Karl Huszar we derom in het Joodsche zog verdwaald is en de Christelijke nationale partij versplin terd, ja vernietigd is. Dat alles omdat de stof do menschen her en der drijft zonder roer, wijl het machtige levensbeginsel van ge boorte tot graf in politicis ontbreekt. Een Hollander, lid der Roomsche Staatspartij, staat verbluft over zooveel verdwaasd heid.... maar dat men er Limburgers vindten kan ik niet verstaan. De Hongaarsch-e natie speelbal van enkele po litici. Is waarlijk koning Karei geen Ste- phanuskroch deelachtig geworden in het monarchistisch Hongarije, omdat sommi ge Joodsche beurslui de finantieele situ atie vreesdenvoor zich? In landen waar men de Roomsche lijsten ontrouw wordt om eenig stoffelijk gewin, vaak nog verkeerd begrepen, is alles moge lijk. Of dat land aan den Donau ligt of aan den Maas. De politiek is een onderdeel van 's men schen leven, zoo goed als de ethiek. Men is echter niet links ethiek en rechts politiek of tot het middendrif Roomsoh georiën teerd en daarboven meer liberaal-econo misch aangelegiWie religieus Roomsch voelt heeft daarmede, indien hij redelijk is, zijn richting bepaald op maatschappelijk, staatkundig, wetenschappelijk en kunstzin nig gebied. Dit is de beteekenis van de '.roze: stemt Roomsch, omdat gij Roomsch zijtl Geen grooter leed dan de botsing in den mensch zelf, waardoor hij heden moet betreuren wat hij gisteren deed, en toch zal de Katholiek bitter moeten treuren om zijn dwaling op staatkundig terrein, toen hij bij de stembus losliet de daden zijner vaderen, de lessen zijner moeder, de raadgevingen zijner Geestelijke herders, hij zal treuren als zijn daad gevolgen heeft voor zijn huis gezin, zijn kinderen, zijn maatschappelijk welvaren en vooral voor zijn Kerk. Zij, die de Kath. lijsten niet stemmen hoezeer Roomsch „van huis uit" zijn altijd vrij talrijk geweest, niet het minst in 1918, Maar als vaststaand werd aangenomen dat deze lieden, bijaldien niet tot de onnoozele lieden behoorend, kerkvijandig waren ge worden, althans de liefde misten voor de Verheven Uitdeelster der Genademiddelen, 'lie door deze rencaaien niet -wr od urii" gesteld werden. Maar nu beleven wij uit spraken van een nieuwe categorie „Room- schen" die beweren nog liefde te bezitten voor de kenk, in .braafheid" voor niemand te willen onderdoen, doch „alléén maar" de Roomsche lijst niet zullen stemmen. Ont stellend gemis aan politiek inzicht, ver bijsterend manco aan historiekennis, geen begrip van het huidig wereldgebeuren, zelfs geen notie van Nederland in de laatste 4 jaren t Gemit aan politiek inzicht. Want de po litiek beoogt het waarachtig tijdelijk welzijn der gansche burgerij. Het doel van den staat is een publiek doel en kan geen pri vate beteekenis hebben, waardoor elk indi vidu op zich per se dat tijdelijk geluk deel achtig zal worden. De gemeenschap moet als geheel bekeken worden, en dan moet het resultaat nog steeds hooger gewaar deerd worden naar het bezit van geestelijke goederen dan naar de directe tijdelijke voordeelen die de Staat als zoodanig den mensch en de menschheid schenkt. Het stoffelijk gewin immers, het ver garen en bewaren van goederen, behoort allereerst aan de eigen, zelfstandige wer king van het individu te worden overgela ten, de Staat kan slechts de factoren in het leven roepen, waardoor deze individuecie werking het minst belemmerd wordt en de Staat kan dat in hoofdzaak doen (en deed het ook steeds) door de strenge handha ving van een nationale rechtsorde, ja in de oudste tijden was de staatswerking schier tot de verheven rechtsspraak be perkt en in hoeverre de steeds breeder in menging van den Staat op maatschappelijk (productie) terrein tot het waarachtig wel zijn van de burgerij zal strekken.... zal de geschiedenis leeren, welker lessen in deze overgangstijden onmogelijk reeds te trekken zijn. Wie de rechtsorde van Nederland be kijkt, nevens die der roofridders of zeepi raten of koppesnellerskan zich nog redelijk gelukkig achten. Het gaat niet aan bij deze vergelijkingen de schouders op te halen. De Westersche cultuur waarborgt ons niet». Deze baarde een vrede vau Ver sailles en baarde niet minder barbaarsch Rusland in de rechtsorde vele eeuwen te- ruggeslingerd. Naast onze vrijheid van belijdenis, ze kerheid van persoon en goederen, wetge ving op huwelijksgebied, onderwijs voor ons kind, rechtszekerheid bij botsing met onze medeburgers, hooge et'sche goederen naast kunstzinnig bezit, naast onze biblio theken en leeszalen, ons gansch wettelijk bezit in één woord, is de kwestie acht- of negenurigen werkdag van zoo luttele (en tijdelijke) beteekenis, dat zij geen reden kan zijn om den lichtsnoer zijner levensbegin selen bij de stembus te verlaten. Of om zuiver stoffelijk te vergelijken, naast onze bodemzekeriiehi en climatisclie vruchtbaarheid (dank zij God's goedheid), onze waterwegen en ons spoorvervoer, onze marktdagen en afzetcenlra onze woningge legenheid en onze weiktuigenbezit, naast onzen aanvoer van kunstmeststoffen over zee en het behagelijk vermjgen van ruil verkeer dunk zij erkende ruilmiddelen, naast onze polderbedijkir.g en vindingrijke waterafvoer.is het verlangen naar een Pachtwet of afkeer der regelingen over huis slachting geen kwestie die ons dwingt den rug te wenden tot de hooge beginselen, van ouder op ouder overgedragen, opdat wij ze onzen kinderen als hoogste bezit zullen overgeven en dus de Roomsche Staatspartij ontrouw te worden. Grove ondank noemden wij dergelijk dreigen. Ondank jegens den Gever die al dat andere gaf en geeft, doch Zich mis kend ziet om het minimale ontbrekende, voor zoover de mensch in zijn kortzichtig heid kan oordeelen dat die laatste aanvul ling hem werkelijk en blijvend ten goede zal komen in zijn tijdelijk weizijn. Wat verlangde de volkeren al niet iu den loop der eeuwen en wat hebben zij al niet als verkregen speelgoed weer weggewor pen? Hoe verlangden de burgers van Haar lem in een vesling te wonen en hoe ver langen de burgers van Haarlem nu dal hun goede stad nooit vesbng geweest ware. Wij stikken in het keurslijf van afgeperkt grondgebied. Hoe is geroepen om allemans- kiesrecht en hoe lang zal het stand houden? En zij die riepen om 8 uren, kunnen mis schien straks om 9 en 10 uren gaan smee- ken. Manco aan historiekennis noemden wij het voorbijzien dezer factoren. Na eeuwen- langen gilden tijd waarin arbeid buiten or ganisatie was uitgesloten, vaardigt de wet geving het verbod van éénige vereenigign van werknemers uit, tientallen jaren ge handhaafd. Het is haast niet te gelooven dat de geweldige productievraagstukken in den loop der eeuwen reeds alle phasen doorloopen hebben, ook die welke er nog niet is en dus ultra modern genoemd mag worden. Men maakt de tijden niet. Ook niet in politiek. De wereldvraagstukken wentelen langzaam, ook al brengen zij met alle schokken weinig nieuws. Toch heeft Euro pa twintig eeuwen stand gehouden. Haar cultuur veroverde nieuwe werelden, haar ras werd dat des meesters. De machtige rijken van Mohamed, Ti- mor Leuk, der Bagdad heerschers en Moor- sche Chaliefen kwamen en verdwenen, de Mandsjoe's en Tartaren hielden zich niet -tand en zelfs Orthodox Rusland stortte in een als een kaartenhuis. Zou oud Europa nooit aan den rand der afgronden gestaan hebben? Of is er een geestelijke macht van onverwoestbare levenskracht, die immer meer de menschheid tot bezinning en tot de natuurlijke bedding bracht en opwekte ter verderen vooruitgang? Wie historiekennis bezit, herkent die macht en eenheid van leiding in alle eeuwen van Europa en in alle westersche landen. De aanschouwing der fresco's en moza- ieken, der schilderingen van duizend jaar her doen ons diezelfde wereldbehe erschen- de geestelijke macht zien, onveranderlijk on der alle wisseling der stoffelijke voorwaar den. En na eiken val klemt dit leert zelfs de historie na den oorlog 1914 het menschdom zich weer hechter vast aan dit plechtanker en hervindt zichzelf en zijn cultuur. Niet de Westersche cultuur hield ons staande, maar de Christelijke cultuur hield het Westen staande onder alle stormen ge lijk de trotsche Kathedralen de eeuwen langs zich heen liet gieren Dit is mijn vaste overtuiging: doodt de Kerk (indien het kon) en Europa zinkt in barbarisme terug. Deze waarheid is juist door de vijanden der kerk zoo goed begre pen, zij die vnn den beest-mensch niet af- keerig waren. En aan deze macht indi rect van de hoogste staatkundige betee kenis, wil de Roomsche Staatspartij den meest zegenrijken invloed geven op na- tionalen grondslag. Wie de historie voeit kan niet onttrouw worden. Mr. BDMANS. (Duiten de verantwoordelijkheid der Re dactie.) Geachte Redactie. Ondergeteekeude verzoekt beleefd plaatsing van onderstaande. Het ingezondene van den heer Krijgsman gelezen hebbende, over de belangrijkheid der gebeurtenis in den Bosschen gemeenteraad, komt het mij voor, dat de heer K. een beetje te vroeg victorie heeft gekraaid, daar hij toch allerminst de betrokken arbei ders met dit stuk overtuigd zal heb ben, waarvan hij vrijwillige medewer king hoopt. Neen, geachte heer Krijgs man, wanneer u werkelijk meent (en ik wil aan uwe eerlijke bedoelingen niet twijfelen) dat door de weder in voering v. d. 10-urigen arbeidsdag de productie grooter zal zijn, dan kent ti het gepresteerde der bouwvakarbei ders liiet. Of bent u van meenjing dat die zoogen. hooge loouen betaald worden voor luieren? Neen, die loo uen worden bereikt door uiterste krachtsinspanning en deze kan niet anger volgehouden worden dan 8 uur oer dag. En nu berust het gelieele rotoog uwerzijds op de onderstelling, lat cr werkelijk gebrek aan werk krachten is, doch ook dat is niet waar, U kunt bij de Arbeidsbemiddeling der aroiote steden nagaan, dat er in 't af- geloo pen jaar honderden werklooze bouwvakarbeiders geweest zijn en niet 't minst in Amsterdam, uit welke plaats er zelfs een timmerman zich in onze omstreken kwam aanbieden onder het contractueele loon. Dit, ge achte heer. zijn feiten, welke te con troleeren zijn en zoolang deze bestaan^ missen zij voor u alle reden den 10 urigeti irbeidsdag te blijven pro pagee ren en in 't- uiterste geval beveel ik u beleefd aan ter lezing im moge, het van mij wat pretentieus zijn) het werkje van Pater fr. Hyac. Derksen O. P. over de „Acht uursche werkdag, 't ideaal voor den Roomscheu werk man". U, Redactie, dankend, Uw abonné O. *00000OOOOOOOOOOOOOOOOOO O OOOOO OOOOOO OOOOOOOOOO04 Pastoor Ten Brink. Op 18 Februari 1922 is de Zeereerw. Heer L. ten Brink 35 jaar pastoor der, parochiekerk te Ovenveenzoo schrijft men ons van daar. SociëtAt „St. Bavo''. Bestuur kies kring Velsen, 3 uur. Harmonie- en Fanfare-korpsien, 5 uur. Bestuur Zie kenfonds Ovenveen, 7 uur. Gewone zittingen. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- neei. „Papa het Kamerlid:" 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R.K. Leestaal en uitleenbibllotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half I, van 25 en van 710 uur, behalve des Maanéagsoohtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Excursie Haarlemsche Handelsschool- Vereeniging. Een 25-tal leerlingleden van deze vereeniging brachten, welwillend I daartoe door de directie in de gelegenheid I gesteld, Woensdagmiddag een bezoek aanj de cacao- en ohocoladefabriek „Union", aan de Paul Krugerkade, alwaar zij met zeer veel interesse het interessante „zoete" I bedrijf volgden! Alvorens over te gaan tot bezichtigen der fabriek werd in het j kantoor den bezoekers een inleiding ge-1 geven over het cacaobedrijf, waarna hetl geheele verloop der cacaoboonen tot de| fijnste chocoladeproducten in oogen- schouw werd genomen. Te ruim 4 uurl verlieten de bezoekers de fabriek met on-| getwijfeld vele zoete herinneringen! ONBESTELBARE STUKKEN. B1NNENL. BRIEVEN. v. d. Aar, SchotenBakker Beukers, ZandvoortBemkalkcr Stringer, Leiden; Bereau Vakblad Bouwambachten Wed. A. E. Cijs, Amsterdam Directeur Straf gevangenis, HaarlemEckman, Haar lem Giro-kantoor der Gemeente, Am sterdam P. Gommers, BredaMej. Grauwe, BussumJac. Griekspoor, Nw. Vennep, HaarlemmermeerBur Haarl. Dagblad, HaarlemBur, Haarl. Dagblad, HaarlemRedactie Haarl. Crt, Haarlem Haarl. Dagblad, Haarlem; Haarl. Dagbh, Haarlem Haarl. Dagbh, HaarlemHaarl. Dagbl., Haarlem Haarl. Dagbl., Haarlem Haarl. Dagbh, HaarlemP. Hartog, AsdamLouis van Hasselt, Asdam Mr. L. v. d. Hoe ven, BilthovenMej. O. van Horst, Den HaagInspecteur directe Belas tingen, Asdam Inspecteur registratie en domeinen, HaarlemF. Klaussen, SchiedamH. en J. Klücke, Asdam Mej. B. Kollaad, HaarlemJ. M. van Laan, Hillegom J. Leuven, Haarlem S. Materpen, J. Meinhorst, Alk maar AmsterdamPoste Restan te postkt., Haarlem Redactie N. Haarl. Crt., Haarlem Rijkskweekschool, Haar lem H. Sant Hillegom „De Spaarne- stad," Haarlem B. S. 37 Mijlands Boek handel, HaarlemReclame Afdeeling Unwersum, Vlissingen Vries Adv. bur, L. de Vries en Co., Asdam L. A. A. M. Westerwoudt Haarlem Mej. Zwemmer; Zandvoort BINNENL. BRIEFKAARTEN. Andel. Mevr. W. Berendrecht, Rotter dam; G. J. Beltman, AmsterdamMej. B. Beijnes, HaarlemMej. A. C. de Bruijn, UtrechtSaartje Cuper, Lelden Mej. H. Da Cacha, AmsterdamEggers Hauser, Haarlem Kunneman-Mas tenbroek, Schoten Mej. Mies v. d. Laar, Asdam v. d. Lans, Den Haag Otten, Haarlem Poldermans M., Haarlem Sigarenmagazijn, AmsterdamKenings, Den Haagj. Winkelman, Amsterdam 3 briefkaarten zonder adres. BU1TENL. BRIEVEN. A. R. 8778 Postlagemd, Berlin Hans von Cetton, BerlinC. H. Coster, Paris (France)fam. A. Franse, GenuaC. G. Grisar, Bad. Elsterfraul. Alma RoepaltMevr. W. Umken, Soerabaja Louise Schweiser, FreiburgJongeh R. de Vos, Oenuafam. Wassenogel, Berlin BUITENL. BRIEFKAARTEN. Jacob Cohen, Hannover Lode Don- ckers, Antwerpen P. v. Kempen, Bruxel Iesfrau Kohlmeier, Haspe Oosterhof, Berlin Dr. S. Heino, Berlin. Kennisgeving Hinderwet. B, en W. vau Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen ia ontvangen een be kendmaking van B. en W. dér gemeente Haarlem tt) erltede en Spaarnwoude dat het verzoek van A. F. A. Bongers, te Haarlem om in perceel, kadastraal be kend gemeente Haarlemmer li ede en Spaarnwoude, een machlneherstelplaats en constructiewerkplaats te mogep oprichten, door hen is ingewillif Barometerstand): 780. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door bet Kom. Ned. Meteor rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen von 10 Februari 1922. Hoogste Barometerstand 780.5 m.M. te Kanlstad*. Laagste Boromeliestentd 789.0 m.M. l« Seydisfjord. Verwachting von den ajvond van 10 tot den avond van 11 Februari 1922: Zwakke tot matige Oostelijke tot Znidi- Oostelijke wind, licht tot halfbewoLkt, droog weer, matige tot lichte vorst Terug te bekomen bij: D. Bartels. Gen. Bothastraat 104, Schoten .bruin, bontje; H. Horeman, Leidschestraat 139, brii; J. v. Essen, H. v. Alphen- straat 29, mantelceintuur; J. B. Kan O.I. Kade 22, ceintuur; W v. d. Put ten, Voortingstraat 35zwarfc, dameshor loge; Bleijswijk, L. Begijnestraat lj hond (fox); Oudhof, L. Poellaan 6, handdoeken; E. Prudon, Zuiderschool- steeg 6, heerenhandschoen; J. de Koe Lange Hofstraat 1, lorgnet'; D. Don ker, Ursulastraat 14 rd„ ijsmuts; C. Terwee, Assendelverstraat 40zwart,< (zwart poesje); J. Pijpers Magdale- nasteeg 7b, jongenspet: Wed. v. Zijl. Zomervaart 137, reticule; M. Burger Nassauioan 67 rd„ schooltasch met boeken; J. Fransen, Ged, Oude Gracht 46, schooltasch met boeken; P. v. Brummelen, Witte Heerenstraat 32/ vulpenhouder; P. Ueibt,. Steen- straat 69.. rieten koffertie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1