"Amsterdamsche Beurs Uit den Omtrek Wijsman. KUIST EN KERMIS, UIT BOEK EN BLAD. RECHTSZAKEN. HANDEL II NIJVERHEID. SCHOOL KERK EN LEGER EN VLOOT. ORDE EN ARBEID. HEEMSTEDE. SCHOTEN. SPAARNDAM. SANTPOORT. TELEGRAMMEN. Nade stakingen In Duitschland. EEN KANAAL VAN HAMBURG- NAAR WESTFALEN. 1190 3082 3588 4941 5245 5737 8986 9080 9352 11645 12168 13927 •14096 15330 16451 16587 17677 18998 1952)) j20407 20631 20861 21464 21739 22045 22371 228,31.. NIETEN: 21 688 1167 1794 2057 2292 2408 t.2532 3278 3533 3991 4190 4202 6188 j 6291'* 6623 6693 7177 8846 9002 9122 19397 9705 f1720 9870 1J)703 10829 112» 11826 11907 140G3 12524 12580 12683 12910 J3.554 13810 13830 14414 15379 15575 15725 1.6592 16656 17561 17730 17889 18316 18476, 18662 18966 19010 19172 19279 19751 20451 21279 21634 21994 22409 22429 22562j 22731 829?2 23000 5e-Klasse 16e lijst: 4424 met 70 ni.z. 4H3& liset 70; 7180 m7130 met 70; 8788 nis. 8768: 18974 en 22396 maTmet Jyflh 22591 ntZ< 82fi9^ DE MOORD TE ROTTERDAM. Opheldering van den moord op Mr. Uit Leiden wordt aan de „N. R. Crt." gemeld Donderdagmiddag heeft het parket bij de rechtbank ie Rotterdam, met inbegrip van het justitie- en politie personeel in het geheel 21 heeren, een Huiszoeking gedaan op de kamers van den gearresteerden student J. van A., aan den Nieuwen Rijn, hier ter stede. De huiszoeking heeft geruimen tijd geduurd. Gevonden zijn een groote, vlijmscherpe dolk en een kleinere dolk. Voorts zijn uit de W. C. nog verschil lende revolverpatronen opgehaald. Het is gebleken, dat Van A. een groot deel van zijn correspondentie heeft ver brand. doch een anderniet onaan zienlijk deel heeft de justitie in een vuilnisbak gevonden, waardoor zij belangrijk materiaal heeft gekregen voor het verdere onderzoek. Het is zeer waarschijnlijk, dat be halve de student Van A. en de gebroe ders B. nog meer personen van het consortium deel uitmaken. Uit een door ons persoonlijk ingesteld onder zoek is o. m. gebleken, dat een zekere of zich aldus noemende C., uit Rotter dam, Van A. meermalen kwam be toeken, welke bezoeken hij in den regel per briefkaart aldus aankondigde: „Uw vriend C., uit Rotterdam, komt yandaag in Leiden, om pianolessen te temen." Deze zelfde C. heeft zich tisteravond nog aan de wonig van Van K. vervoegd, en toen hij van een der /uisgenootea vernam, dat Van A. niet Jiuis was is hij haastig weggegaan. Het lijkt hoe langer hoe meer aan waarschijnlijkheid te winnen, dat door ■li consortium heen de draad loopt, waarlangs men den geheimzinnigen moord op mr. Wijsman wellicht zal kunnen ophelderen. Zijn wij goed inge licht, dan moet de justitie daarvan thans ook vrijwel overtuigd zijn. Wij zouden aan het slagen van het verdere onderzoek in dezen misschien hinder nissen in den weg leggen, als wij hier over uitvoeriger uitweidden de con- slusie mag echter getrokken worden, dat mr. Wijsman en hier blijve buiten beschouwing de vraag, of mr. Wijsman in eenige opzicht of in eenige hoedanigheid tot de vertrouwens mannen van het consortium be oor- de in het bezit moet zijn geweest van voor de studenten c. s. compro- mitteerende bescheiden, die hem, het xoste wat het wilde, afhandig gemaakt moesten worden, en dat in elk geval Mr. Wijsman onschadelijk moest wor den gemaakt, zooals dit ook met B. het geval is geweest. Wij kunnen in verband hiermee nog meedeelen, dat de student Van A., die 15 December j.l. voor het eerst zijn kamers aan den Nieuwen Rijn betrok, Oudejaarsdag op reis is ge gaan. Hij droeg toen, volgens de ver klaring van de "hospita, een snor. Den tweeden Januari is hij in zeer zpnuw- achtigen toestand teruggekeerd. Zijn snor had hij toen laten afscheren en van dit oogenblik af liet hij zijn baard staan. Zijn nervoositeit nam ziender- eogen toe cn hij heeft eenigen ijd ziek te bed gelegen. Toen hij Dinsdag jl. voor het eerst bezoek kreeg van de recherche, en deze aankondigde, riep hij hoogst verschrikt uitop mr. Wijs man Opmerking verdient ook, dat zoo- we Van A. als zijn vriend, de student B., tot einde December steeds een voudig gekleed gingen de laatste we ken evenwel zaten zij keurig in hun kleeding en bleken zij goed bij kas te zijn. Zooals de hospita van 'Van A. ons verklaarde, was hij vooral tijdens en na zijn ziekte steeds uitermate zenuwachtig. Kort na den moord op mr. Wijsman heeft zij hem op zijn Kamer aangetroffen, wezenloos voor zich uit starende in een spiegel, zonder dat hij bemerkte, dat zijn hospita zich al eenige minuten op zijn kamer be vond. Toen wij de hospita vroegen, hoe zij al deze bijzonderheden zoo nauwkeurig had onthouden en hoe zij daaraan steeds zooveel aandacht had geschonken, antwoordde zij, dat Van A. thuis kwam op den dag, waarop in de couranten voor het eerst van den moord op mr. Wijsman was melding gemaaktdat Van A. zijn snor had laten afscheren, nadien zeer zenuw achtig was, zijn baard niet liet afsche ren en bij haar daardoor hoe langer hoe meer de overtuiging post vatte, dat Van A, bij den moord op mr. Wijs man betrokken moest zijn. Dit was de reden, dat zij hem steeds zoo nauw keurig gade-lo eg. DE BRAND IN DE JODENBREE- STRAAT TE AMSTERDAM. Het verkeer in de Jodénbrecslraat te Amsterdam is thans hersteld. Er komen nog steeds veel nieuwsgierigen naar dé ijsruïne kijken. De politie zorgt, dat er geen stagnatie in het verkeer ontslaat. Voor de uitgebrande huizen is een staket- se! geplaatst. Vanwege de combinatie van eigenaren van het totaal vernielde perceel no. 9, Is bij de betrokken autoriteiten een verzoek ingekomen om op deze plaatseen bioscoop-theater te mogen bouwen. ONZE VLOOT. Op bet oogenblik zijn er van onze vloot Aog maar 2 kruisers in Holland aanwe zig, n.i. die „Gelderland" cn die „Zeeland." Eerstgenoemd schip is voor bu-itenland- êchc reizen afgekeurd, zoodift't aWeen de ..Zeeland" momenteel voor vlagvertoon disponibel ais. Deze kruiser lelt bijkans 26 stomers. Do redactie van het Algemeen Weck - \xkm- Marinepersoiiieel werd nu de zer dagien gefatervaewd en, naar Ameri- V.iansoih modél, wa s die interviewer in 23 3/10 seconde klaar. Hot gesprek ver- Mep zoo: i Vraag 1. Welke giroote schepen moeite» etr volgens «we meening het eerst worden opgeruimd? Antwoord: De „Zeeland", Vraag 2. Welke zijn onze nieuwste kruisers die momenteel in de vaart zijn? AntwoordDe „Zeeland". Vraag 3. Welke zijin de ondiste kruisers dlie er op het oogenblik in die vaart zijn? Antwoord: De /Zeeland", Vraag 4. Welke groote schepen zijn voornamelijk aangewezen voor vlagver toon in Europa? AntwoordDe Zeeland", Vraag 5. Welke schepen onderhouden dert üaatsiten tijd het contact met ouzo We si-Indische bezi ttingen? Antwoord: De „Zeeland", Vraag 6. Welke zijn momenteel onze sneïvarendste kruisers? Antwoord: De „Zeeland"'. Vraag 7. Welke groote schepen zijn ge woonlijk ter begroeting aanwezig bij het bezoek van vreemde eslkadlers aan ons land? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 8. Welke groote schepen zijn meer speciaal bestemd voor oefenings- toditeiï van onze adspinant-officieren e» onderofficieren? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 0. Welke groote schepen zullen er volgens uwe meening strakjes worden aangewezen om bij het internationale es- kadler te worden gevoegd om den Fran- schen President te Algiers te verwelko men? Antwoord: De .Zeeland". Vraag 10. Welk schip vraagt 0111 lots verbetering? Antwoord: De „Zeeland* DOODSOORZAAK1 DÓÓR ZWARE MISHANDELING. Op last van de justitie is, naar het „Hbld." meldt, beslag gelegd op 't lijk van een bewoner der 3e Helmerstraat te Amsterdam. De man is den 2en Fe bruari overleden. Vermoed wordt, dat dit het gevolg was van zware mishande ling, ontstaan naar aanleiding van een kuiselijken twist. In verband met dit vermoeden zijn voorloopig gearresteerd een 19-jarig kan toorbediende, wonende ten huize van den overledene en de eohtgenoote van den gestorvene, en heeft een substituut-offi cier van justitie, vergezeld door een rechter-commissaris, in de woning in de 3e Helmersstraat oen huiszoeking gedaan. Daarbij werden verschillende voorwerpen in beslag genomen. „MOZARTEUM" Zooals in de laatste weken ook in de Nedérland'sche Pers te lezen was, is de Intern. Stichting „Mozarieum" (Academie voor Muziek en „Festspielhaus'') door de économische toestanden in Oostenrijk in grooten nood. Deze kultureel buitenge woon belangrijke Academie heeft reeds aan alle leerkrachten met ingang van 1 Juli a.s. onts'ag moeten geven'.De subsidie door de Oostenrijkschj Regeering ter be schikking gesteld, is onvoldoende en 'm'en is op de hulpvaardigheid van bet buiten land aangewezen. De eenige hobp op redding is dus een spoedige hulpactie in het buitenland. In Nederland heeft de hier levende Duitsche Dichter Ernst Krauss (leider dér Eg- mondsche kunstkring en directeur van het Internat. Concertbureau Krauss) een co mité lot hulpverleening gevormd 'en voor aanstaande persoonlijkheden op kunstge bied en bekende bewonderaars der ver schillende kunstinriebtingen hebben al zit ting genomen. In de eerste weken zullen ten bate van het Mozarteum enkele concerten (in het Concertgebouw te Amsterdam, groote en kleine zaal) worden georganiseerd en wel op Zaterdag 11 Februari en Zaterdag 11 Maart matinée's in dé kleine zaal met ge heel belangiooze medewerking van het „Haagsdhe Strijkkwartet" (11 Februari) het Groninger Strijkkwartet (u Maart), op- Vrijdag 3 Maart, 8 uur (kleine zaal) Piano-Recital Paul Schramm, op Vrijdag 17 Februari zal in de groote zaal van het Concertgebouw (deze is door het Bestuur der N. V. Het Concertgebouw welwillend voor dit sympathieke doel afgestaan, al leen tegen vergoeding van licht, verwar ming en bediening) een orkest-concert plaats vinden, met belangiooze medewer king der Haarlemsche Orkestvereenigng onder directie van Nico Gerharz, en den zanger-solist Prof. Edward Erihard (Be stuurslid van bet „Mozarteum" en der „Salsburger Festspielhausgemeinte").. Aanwinsten voor het Mauritshuis. Het bruikleen, dat jkv. Alice dé S'tuers uit de verzameling van haar vader aan hot Mau- ritshniis geeft en d'at over een paar weken wordt tentoongesteld, bestaat zoo ver neemt „Het Vad." uit twee teeikendngen van Rembrandt eri schilderijen van Jan Steen, Van. Goyen, Ftimck, Van Ravestey», W. Kalf, Sant-Acker, Vermeer van Haar lem, A. van Everdirugen, H. Pot, Santvoort, Brekelenlkam, enz. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Zijne Heiligheid Paus Pius de Elfde. -De gebroken brug te Liverpool. De nawinier. IJs in de haven van Ham burg. Onze vogels in den winter (3 fo to's). Uit het Vaticaan (7 foto's). Ex- keizerin Zita te Madrid. Begrafenis van Z. Em. Kardinaal Almaraz. Marie Sloot. De heer P. F. Fruytier. De opening van het Permanent Internationaal Gerechts hof te Den Haag. De ontdekkingsreizi ger Knud Rasmussen (6 foto'). Ernst Shackleton. s De Moplah-woelingen in Engciseh-Indië. All Mussubar. Zoek- plaatje. TEKST: Een olifant cadeau! naar 't Eri- gelsch door H. Visser van Wouw. Fa milie-portret, door Maks. Onze vogels in den winter, door R. Tepe. In de ver drukking, Historische roman, door J. R. v. d. Lans. De witte wieg, door Hcn- riëtte. Bezuiniging, door II. B. v. d. S. Uit de blikken trommel. Lïmperg, Jid van het Ned. Instituut van accountants, heeft in zijn vak een uitmun tenden naam, vooral wat hij gedaan heeft voor de wetenschappelijke beoefening van da bedrijfshuishoudkunde en dus aange wezen om in dit vak de eerste hoogleeraar te zijn. - WOEST RIJDEN ALS MEN DRONKEN IS. Het Hof te Amsterdam, veroordeelde den chauffeur A. J. W. die in beschon ken toestand met groote snelheid over hot Frederiksplein was gereden, waar de wagen omsloeg en een der inzittenden, een meisje, ernstig gewond werd, zoo dat zij haar geheele leven mank zal blij ven loopen, tot zes maanden hechtenis en ontzetting uit zijn beroep als chauf feur voor drie jaar. HET PALEIS' VOOR VOLKVLIJT. Geen instructie tegen den boekhouder geopend. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Op gezag van mr. Kokosky is medege deeld, dat tegen dien boekhouder van het Paleis voor Volksvlijt een instructie is geopend. Het blijkt ons thans dat de me- d'edeeling niet juist was. BLOEMEN NAAR ENGELAND. Sedert eenigen tijd hebben de bloe-' misten van Sijnsburg Engeland als afzet gebied voor hun getrokken bloemen ge kozen. Deze handel^ neemt buitengewoon toe en overtreft de stoutste verwachin- gen. Als een bewijs boe groot de om zet is kan dienen dat een bloemkweeker in een dag niet minder dan 14000 ge trokken tulpen verzond. Bij het openen van dezen handel op Engeland was een der meest belangrijke factoren, au voor een behoorlijke verpakking te zorgen. En ook hierin is men thans volkomen ge slaagd. De bloeiende tulpen komen in zeer goede conditie te Engeland aan de markt. IOOGLEERA EEN NIEUWE HOOGLEERAAR. De door den Amslerdamschen Gemeente raad nieuw benoemde hoogleeraar in de bedrijfshuishoudkunde, de accountant Th. Limperg Jh., is geboren in. 1879 en dus in het begin dei- veertig jaren, De heer,/ De Beurs ©pendé heden willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 85%; 6% Indië 95 K- Culturen. Kol. Bank 126; Ind. Bank 101KVorstenlanden: 152; H.V.A. 355. Industrieele waarden. Insulindé olie 8. O] ie waaiden. Koninklijke 406; Con sols 149%; Orion 34. Tabakken. Besoeki 60; R'dam Deli 30%Medan 272. Rubbers. A'dam Rubber 97%; Deli Batavia 65; Nedérl. Rubber 57; Ro-tt. Ta- painoeli 20%. Scheepvaartwiaarden. HoH. Am. Lijn 159; HoH. Boot 54; Kon. HoH. Lloyd 24; Japan] ij-n 104; Paiketvaart 9°%; Scheep vaart Unie 109; Marine 17. Amerikaanséhe waarden. Hide and Leather 66; Steel 95;- Smelting 50; Ana conda 103; Cigar 73, Atchison Topeka 103KSouthern Pacific 90; Union Pacific VERMINDERING VAN HET GETAL BEROEPSMILITAIREN. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Oorlogs- begroioting blijkt, dat ongev. 2300 be roepsmilitairen den dienst moeten ver laten. Het ligt in het voornemen de lich ting 1917 in 1922 niet voor herhalings oefeningen onder de wapenen te doen komen. Het eindcijfer der begrooting is, als gevolg van een aantal verminderin gen enz., die bij Tweede Nota van Wijzigingen bi het wetsontwerp wor den aangebracht, van f 73.801.418, te ruggebracht op f71,503.139 GEORGANISEERD OVERLEG VÓÓR OFFICIEREN en ONDEROFFK IEREN Bij K. B. zijn ingesteld twee com missies vo,or georganiseerd overleg in zake de belangen van de officieren en onderofficieren. De commissies die nen van advies voor aangelegenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de officieren en ouderofficiei'enTot deze aangelegen heden worden niet geacht te behooren die. welke uitsluitend betrekking heb ben op de uitoefening van het mili tair gezag. De minister van Oorlog wijst tot wederopzeging twee personen aan, die als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter optreden. Overigens bestaat de commissie uit vier door den minister van Oorlog tot wederopzegging aangewezen leden en plaatsvervangers, en uit een twee tal leden en plaatsvervangers, aange wezen door de Ver. van Officieren van de Ned. Landmacht, de Alg, R K. Offi cieren-Ver.. de Nat. Chr Officieren- Ver., de Alg. Ver. van Verlofsofficieren der Ned. Land- en Zeemacht. De commissie voor de onderofficie ren bestaat uit drie door den minister van Oorlog lot weduopzigg'ng aange wezen leden en plaatsvervangers en uit een tweetal leden en plaatsver vangers aangewezen door de Ver. „Ons Belang", de Nat, Chr. Onderofficieren- Ver.. de Ned. R K Onderofficiersbond .„St. Martinus'V De commissies worden bijgestaan door een secretaris en zoo noodig dóór een of meer adjunct-secretarissen, door den minister van Oorlog tot we deropzegging aangewezen. De benoeming, der door de orga nisaties aangewezen leden en van hun plaatsvervangers geschiedt voor ten hoogste twee jaar. voor het eerst tot 1 Jan. 1923. Indien tusschentijds een lid of een plaatsvervanger uitvalt, be noemt de organisatie, welke de benoe ming dééd, een nieuw lid of plaats vervanger voor den tijd, dat de uit gevallene nog zitting zou hebben gehad. Indien de stemmen over een advies staken, worden nota's ingediend die het oordeel inhouden zoowel van ben die voor-, als van nen die tegenstem den. De vergaderingen worden in den re gel te 's Graven li age gehouden. De voorzitter is verplicht een com missie bijeen te roepen indien twee Vereenigingen of twee door den Mi nister aangewezen leden het verlan gen daartoe te kennen geven. Hij leidt de vergaderingenhij heeft eene advi- seerende stem, JAARVERGADERING R. K. VAK BUREAU. Naar wij vernemen, zal de Jaarverga dering van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie dit jaar te Utrecht plaats hebben op Dinsdag 30 Mei. De aangeslo ten vakbonden kunnen voorstellen indie nen tot 15 April e.k. Er is dan nog gele genheid', dat het Bureau den Hoofdbestu ren de ingekomen 'voorstellen ter amen deering toezendt, vóór de officieele agen da wordt vastgesteld. Aian de beurt van aftreden zijn: de penningmeester, 2e secretaris en de be stuurder voor -d'e Statistiek. Evenwel is indertijd met. betrekking tot de allerlaat ste functie besloten, déze niet te doen waarnemen, in verband met de ondterhan- d< ligen over „de eene centrale". STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Woensdagavond is in de Diamantbeurs een vergadering gehouden, belegd' door 'het comité van actie uit de stakende ha- venreserviteten. Er waren ongeveer 2500 personien. Aan het einde van dé besprekingen werd met het opsteken der handen ge stemd of m'en de staking zou voortzetten. De groote meerderheid' verklaard zich daar vóór. Slechts een 20-tal was er te gen. Sinds Donderdagmorgen zijn dok eenige bootwerkers, ruim honderd in aantal, die vasten dienst waren bij de stoomvaart maatschappij „Nederland" en bij de „Kon. Ned-. Stoomboot Maatschappij" in staking gegaan. De organisaties bemoeien zich niet met het conflict, zoo lang de Minister; van Arbeid nog niet geantwoord heeft, aan gaande de vaststelling dter Amsterdamsche uitkeeringen, welke nog riet definitief zijn vastgesteld. Verschillende schepen zullen, indien de staking voortduurt fa plaats van te Am sterdam te Rotterdam gelost worden. DE LOONSVERLAGING IN HET DRUKKERSBEDRIJF.. Men meldt, dat Dinsdag een vergade ring heeft plaats gehad van de hoofdbe sturen der arbeidsorganisaties in het drukkersbedrijf, naar aanleiding van het bekende palroonsvoorst-el inzake de loons verlaging en de arbeddlstijdsverienging en dé prij'Stariefverrnindèring. Definitief re sultaat werd niet bereikt. Tooneeluitvoering. Zondagavond geeft de R.K. Toomeelvereeniging „Door Eendracht Sterk", onderafd. dér R.K. Volksbond, aid. Heemstede, een uitvoe ring in het R.K. Vereenigingsgöbouw. Opgevoerd' zal worden „Onschuld Zege praalt", drama in 4 bedrijven, een stuk dat, gezien dé spelers die er de hoofdrol len in vervullen, o.a. de hoeren G. C. Slobbe en Th. C. v. Schie, zeker wel bij het uitgaande publiek van Heemstede zal trekken. Als slot „Joost Uilenspiegel", oorspronkelijk blijspel in één bedrijf. D.E.S. rekent op een volle zaal, wat zij zeker verdient. Muziek. Zaterdagavond geeft de harmonie „Eensgezindheid" een uitvoe ring fa hotel „Wapen van Heemstede". Als humorist treedt op den heed J. Schra- ma tan Hillegom. Nieuwe zaak Ooik de Kloosterstraat, waar vroeger bijna geen Winkel was te be. speuren, begint boe langer Ihoe meer op eeni winkelstraat Ie gelijken. Het is thans mejuffrouw Herben, die bier een zaak opent in Koek-, Banket, Bonbons en Sui kerwerken. De winkel ziet er in één woord doen besluiten naai" binnen 1c gaan. Het keurig uit, en de etalage zal menigeen een mode ine inrichting. Daax een derge- 1 ijlve zaak fa deze straat nog niet 'bestaat, twijfelen we niet of dte onderneemster zal met een druk bezoek worden vereerd. Jaarfeest Patronaat. Gisleieniavon.il bleek de zaal van de St. Jozefgezelten-Ver- cenigfag bijna te klein voor de talrijk aan wezigen, diie. opgekomen waren voor het jaarfeest van het St. Elisabeth-Patronaai, van de parochie St. Elisabeth en Barbara. De directeur heette allen welkom en sprak den wensch uit, dat de ouders zou den doordrongen worden van den goeden invloed, welke van een medsjespatronaat uitgaat eri hoopte op hunne medewerking te mogen rekenen. Hierna werd een aanvang gemaakt mét de afwerking van het programma, dat eenige aangename uren voorspelde. Het eerste nummer J)o Kapel in liet Bosch'", werd behoudens enkele aanmer kingen goed' gespeeld. Vooral mej. Go de Bie, ala Gravin von Bjrkemslean, speelde 'bijzonder goed en be schikte over een groote vrijheid. Ook dient vermeid le worden bet spel van mej. Marie 'Raaphorst als vorstin Lud- milla en van mej. Marie Rëijer als Hertogin. Mej. Annie Texseilaar, die een zware rol wad te vervullen, speelde goed, doch had fa den aanvang met een beetje nervositeit te kampen-. Over het algemeen genomen, kon het stuk als goed gespoeld en gestaagd' be schouwd "worden. Tusscihen de verschillende bedrijven: werd door het meisjeskoor ten gehoore gebracht: „Hel Onweer", van Philiip Loots. Dit nummertje werd niet onverdienste lijk uitgevoerd en lokte een flink applaus uit. „De BHoeniemcaniate'* van Geertruidia Vogel werd eveneens door het meisjeskoor bijzonder goed gezongen en scheen zeer in den smaak van de aanwezigen 'te vallen. De solo en begeleiding geschiedden door den heer en mevrouw Berghuis-Schoon. 'De meisjesstemmen kwamen goed' uit, hoewel meer harmonie het effect zou heb ben verhoogd. Ook een woord van dank aan mevr. Berghuis als soliste en voor hare hetfetet \idfag waü niet onverdiend 'Na ®e pauze weid opgevoerd d'e Mucin: „Het Huisgezin van Mie Schehisch'. De hoofdrol, welke in banden was van mej. Go de Bie, weid uitstekend vertolkt. OOk de overige medespeelsters waren alle berekend voor haar taak. De aanwezigen hebben dam ook meer malen oens flfak kunnen lachen. Tenslotte een woord van hulde voor de dames Marie Bwigers en Lena Donze, die zich zooveel moeite getroost (hebben om dezen avond tot een succesavond te maken. Hét was reeds laat toen allen voldaan huiswaarts keerden. 'Het bestuur kan dan ook met genoegen op dit jaarfeest terugzien. Hedenavond zal een herhaling van den feestavond plaats vimdeni. Seldierit de laatste dagen is er door de BofKkshiis geen schop gevaren. De ijslaag «s te dük. De groote sluis schut nu en dan een enkel schip. Heiden zal die Burgemeester ailhier, afscheid nemen van zijn gemeente. De le wethouder J. Zwaan wordt waarnemend burgemeester. Gisteren Is een jongetje bij bet overloopen van het slop döor het ijs ge zakt, doch gefaktkig gered. Ondier de leuze: „wiit u een goed wenk doen en u tevens ammseearen", roept een commissie uit dé ingezetemleni alhier de burgerij bijeen, ter bijwoning vam een fflmaVomd in hotel „<le Wijnman", op Zon dag 12 Felbr. a.s. De baten hiervan komen ten goedte aan de noodlijdenden fa de ve nen. Vam alle zdjdlen schijnt groote sym pathie te besta an voor het stagen van de zen avond. De zaal is gratis afgestaan, het P. E. N. levert gratis .stroom, het ge heel zal gratis muzikaal geïllustreerd worden dloor de heeren G. en H. van Don&etaar, viool, en dén heer die Bild- piano, eveneens de explicatie door den heer C Aafjes en de reclame dloor druk kerij -dé Hoop" ene. Opgevoerd worden; „Verboden vruchten", „Haar filmheld", „Een dolle Loc!", schitibererde na tuu.ro;)- möime en ais bijizomdlere attractie: bob sleeën op het Kopje te Bloeimendaal. De kiostén zullen tot het onvermijdelijke wor den beperkt, ter wijl de gemeente Veisen, voor deze gelegenheid geen plaatselijke betasting heft van dé entreeprijzen. Al» het publiek nu het zelfde enthousiasme toont, dlain belooft dit een amusante, maar fa hoofdzaak voordeeiigc avond te wor den voor onee in nood verkeerende lamd- génoofen. Een verklaring dr. Wirth. BERLIJN, 9 Febr. In den Rijksdag legde de rijkskamsetier over de spoorwegstaking een verklaring der regeering af. Hij wees fa de eerste plaats op het verband tus- sohen de quaestiie der schadevergoeding en den bfanenlamdscben toestand. Hij zeide ongeveer het volgende: Alleen de meest nuchtere en noeste werklust kan ons helpen. De in de wereld steeds meer veld winnende erkenning, do* de medewerking van Duitschland aan den wederopbouw der wereld moét worden verzekerd, legt het gansohe volk den plicht op, ziéh achter de regeering te scharen ot ten minste den arbeid der regeering niet lichtvaardig te vernietigen. Buitengewoon veel hangt er af van bet vertrouwen, dat wij fa staat zijn het bui tenland fa le boezemen. Slechts een werk zaam ordelijk Duitschland 'kan de 'biriten- tandoche politiek voeren, die wij noodig achten voor de wedertoetredung tot den poti'tieken en economischen kring der wereidvoiken. Tegen dezen plicht van tucht en verant woordelijkheidsgevoel is ernstig en misda dig gezondigd. Niet door politieke partijen, doch door elementen, die in de eerste plaats geroepen zijn den staat te steunen, zijn nood mede te gevoelen en hem in poli tick onrustige tijden een vasten steun te geven. De weigering om te werken door een ge deelte der spoorwegarbeiders, een gebeur tenis dlie men stalking pleegt te noemen, die ik niét schroom als een opstand tegen do maatschappij te kenschetsen (bijval, lawaai links) is een treurig voorval, welks gevolgen nog niet zijn te overzien. De rijkskanselier schetste daarop den gang der gebeurtenissen sedert einde Ja nuari. De eischen vam den Dui tschen beamblen- bond, die aan de beweging een schijn van rechtmatigheid wilden geven, zoneten hel Rijk, den tarnden en dé gemeenten een ver hooging der uitgaven mét 50 tot 60 mil liard mark hebben bezorgd. Reeds sedert 23 Jan. wanen onderhandelingen aan den gang, die fa weerwil va.n de staking onaf gebroken werden voortgezet. Hoezeer de beambten zich door deze eerste staking hebben benadeeld valt nog niet te overzien. Dr. Wirtii besloot: De „Reiehsgewerk- sohafl" pleegde onrecht tegenover net gamsohe Duitsche volk, dat zij kuier, poogde op te leggen, dlie hot fa geen geval had .kunnen dragen, en dat zij in nieuwe binnen- en buitenlandsche moeilijkheden bracht. De kern der zaak is de quaestie van het stakingsrecht der beambten. Hieromtrent verklaar ik: voor de wettelijk aangestelde openbare beambten bestaat geen staking-.- recht (stormachtige protesten bij de com munisten). Nfiet omdat de beambten onder geschikten zijn, maar juist omgekeerd, om dat zij een deel der regeorfag zijn, org::ram der regeering. (Geaoh bij de communisten). Regeeringen en regeeringsorganen, die tic hun opgelegde taak weigeren, hebben hun recht als zoodanig verspeeld. De spoorweg beambten zijn voor het overwegend groot ste deel voor levenslang aangesteld. I'm aanspraken op pensioen en diie t nagelaten betrekkingen zijn bij de v. ge regeld en worden door de grondw e- sohenmd. Zij zijn onveroenigbanr me: net stakingsrecht der beambjen. WiMen wij hun het recht toekennen, het werk hun nerzijds neer te leggen, dan moest ook het Rijk hot recht hebben tot opzegging en ontslag. Daaromtrent zijn alle staatsregee- ringen van alle tijden en alle landen het eens, ook Sovjet-Rusland, li; zoti niet in staat zijn een regeering langer te leiden, wanneer den beambten liet recht om te slaken werd 'toegekend. De rijksrogee'ring kan het stakingsrecht der beroepsbeamb ten niet erkennen, maar zij erkent den pliich't van den staat om voor hen binnen de grenzen van het mogelijke te zorgen. De Rijkskanselier eindigde met de dank der Regeering te betuigen aan allen, die haar in deze moeilijke dagen hebben ge steund. DE CONFERENTIE VAN GENUA. LONDEN, 9 Febr. In het Lagerhuis verklaarde Lloyd George, dat de 8e Mrt. was vastgesteld voor de conferentie van Genua. Een groot aantal landen, die d6 uitnoodiging aanvaardden, zetten uiteer, dat zij geen officieel antwoord hunner zijds noodig achtten, daar de conferentie van Cannes be-list had de uitnodigingen uit te zenden. Van de Britsche dominions die uitgenoodigd zijn, hebben Zuid-Afriku en Australië de uitnoodiging aangonomen. DE OPPER-SILEZISOHE KWESTIE. BERLIJN, 9 Febr. De Duitsche dele gatie voor de Opper-Silezische onderhan delingen te Genèveh eeft hedenavond on der leiding van oud-minister Sehiffer en staatssecretaris dr. Lewald de reis naar Genève aanvaard. DE IERSCHE KWESTIE. De wet in zake het EngcUoh-Jersch verdrag. LONDEN, 9 Febr. Chamberlain heeft heden in het Lagerhuis de wet inge diend betreffende de overeenkomst iu zake den lerschen vrijstraat, die geldig heid verleent aan de artikelen van hei verdrag en andere voorzieningen treft ter uitvoering van dat verdrag. De twee de lezing zal 16 Februari plaats hebben. Nieuwe Ontvoeringen. LONDEN, 9 Febr. Vijf „special con stables" van Ulster en vier Britsche sol daten zijn heden in -Monaghan omsin geld door mannen van het Iersohe re publikeineche leger en naar een onbe kende bestemming weggevoerd. BOLSJEWIEKEN IN AUSTRALIË. SYDNEY, 9 Febr. De Trades and Labour Council von New South Wales heeft besloten zich bij da International* van^ Moskou aan te sluiten. KATOENFABRIEK AFGEBRAND/ BERLIJN, 9 Febr. Uit Lodz wordt gemeld, dat een der grootste textielfa brieken in het Poolsohe textiel-district, de Pegzewer katoenfabriek, is afgebrand, Er werden 60.000 weefgetouwen vernield, waardoor evenveel spinners werkloos \ver< den. BERLIJN, 9 Febr. Gisteravond is te Hamburg de HanEa-kanaalv.ereeniging op gericht, die ten doel heeft Hamburg langs den koristen weg met het Rijnsch-West- foalsche industriegebied te verbinden. Het nieuwe kanaal zal in de onmiddel lijke nabijheid van Hamburg in de Elbe uitmonden. IJSGANG OP DE ELBE. BERLIJN, 9 Febr. Volgens een ba richt aan de Voss. Ztg." uit Cluxhavet is de ijsgang op de benoden-Elbe zoo sterk, dat het scheepvaartverkeer bijna niet meer kon plaats hebben. Zelfs groote stoomschepen, die door het ijs zijn ingesloten, moeten met het getij op en neer gaan. SNEEUW. BELGRADO, 9 Febr. Tengevolge vair' den sneeuwstorm zijn alle verbindingei met andere steden gestoord. WEBNEN, 9 Febr. De sterke vore' houdt aan. De sneeuwruiming heeft t4 Weenen de laatste dagen reeds 400 mil- lioen kronen gekost 42»e NED. .STAATSLOTERIJ. "Trekking van VrlfcJan 10 Februari. Re Klasse 17e Lh'et. Hooge orlizcn: 1/008 met 70 en premie .van 3000. 9712 17005 elk 400. i- 17951 ƒ200. 16225 17955 elk 100. Priteen van 70: /TJlO «-7149

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7