Amsterdamsche Beurs Uit den Omtrek DE MOORD TE ROTTERDAM. Ophelde ing van den moord op Mr. Wijsman. Uit Leiden wordt aan de „N. R. Crt." gemeld Donderdagmiddag heeft het p;rket bij de rechtbank e Rotterdam, met inbegrip van het justitie- en politie personeel in het geheel 21 heeren, een huiszoeking gedaan op de kamers van den gearresteerden student J. van A., aan den Nieuwen Rijn, hier ter stede. De huiszoeking heeft geruimen tijd geduurd. Gevonden zijn een groote, vlijmscherpe dolk en een kleinere dolk. Voorts zijn uit de W. C. nog verschil lende revolverpatronen opgehaald. Het is gebleken, dat Van A. een groot deel van zijn correspondentie heeft ver brand, doch een anderniet onaan zienlijk deel heeft de justitie in een vuilnisbak gevonden, waardoor zij belangrijk mater aal heeft gekregen voor het verdere onderzoek. Het is zeer waarschijnlijk, dat be halve de student Van A. en de gebroe ders B. nog meer personen van het consortium deel uitmaken. Uit een door ons persoonlijk ingesteld onder zoek is o. m. gebleken, dat een zekere of zich aldus noemende C., uit Rotter dam, Van A. meermalen kwam be zoeken, welke bezoeken hij in den regel per briefkaart aldus aankondigde: „Uw vriend C„ uit Rotterdam, komt vandaag in Leiden, om pianolessen te nemen." Deze zelfde C. heeft zich gisteravond nog aan de wonig van Van A. vervoegd, en toen hij van een der huisgenooten vernam, dat Van A. niet *Jiuis was is hij haastig weggegaan. Het lijkt hoe langer hoe meer aan /aarschijnlijkheid te winnen, dat door Ji consortium heen de draad loopt, waarlangs men den geheimzinnigen moord op mr. Wijsman wellicht zal kunnen ophelderen. Zijn wij goed inge licht, dan moet de justitie daarvan thans ook vrijwel overtuigd zijn. Wij zouden aan het slagen van het verdere onderzoek in dezen misschien hinder- aissen in den weg leggen, als wij hier over uitvoeriger uitweidden de con- riusie mag echter getrokken worden, dat mr. Wijsman en hier blijve buiten beschouwing de vraag, of mr. Wijsman in eenige opzicht of'in eenige boedanigheid tot de ve.trouwens- Jiannen van het conso tium be oor- de in het bezit moet zijn geweest van voor de studenten c. s. compro- mitteerende bescheiden, die hem, het koste wat het wilde, afhandig gemaakt moesten worden, en dat in elk geval Mr. Wijsman onschadelijk moest wor den gemaakt, zooals dit ook met B. het geval is geweest. Wij kunnen in verband hiermee nog meedeelen, dat de student Van A., die 15 December j.l. voor het eerst zijn kamers aan den Nieuwen Rijn betrok, Oudejaarsdag op reis is ge gaan. Hij droeg toen, volgens de ver klaring van de hospita, een snor. Den tweeden Januari is hij in zeer zenuw- achtigen toestand teruggekeerd. Zijn snor had hij toen laten afscheren en van dit oogenitlik aMiet hij zijn baard staan. Zijn nervoositeit nam ziender- oogen toe en hij heeft eenigen ijd ziek te bed gelegen. Toen hij Dinsdag jl. voor het eerst bezoek kreeg van de recherche, en de.e aankondigde, riep hij hoogst verschrikt uitop mr. Wijs man Opmerking verdient ook, dat zop- «e Van A. als zijn vriend, de student B., tot einde December steeds een voudig gekleed gingen de laatste we ken evenwel zaten zij keurig in hun Weeding en bleken zij goed bij kas te zijn. Zooate de hospita van Van A. ons verklaarde, was hij vooral tijdens tn na zijn ziekte steeds uitermate zenuwachtig. Kort na den moord op mr. Wijsman heeft zij hem op zijn kamer "aangetroffen, wezenloos voor zich uit starende in een spiegel, zonder dat hij bemerkte, dat zijn hospita zich al eenige minuten op zijn kamer be vond. Toen wij de hospita vroegen, boe zij al deze bijzonderheden zoo nauwkeurig had onthouden en hoe zij daaraan steeds zooveel aandacht had geschonken, antwoordde zij, dat Van A. thuis kwam op den dag, waarop in de couranten voor het eerst van den moord op mr. Wijsman was melding ?;emaaktdat Van A. zijn snor had aten afscheren, nadien zeer zenuw achtig was, zijn baard niet liet afsche ren en bij haar daardoor hoe langer hoe meer de overtuiging post vatte, dat Van A. bij den moord op mr. Wijs man betrokken moest zijn. Dit was de reden, dat zij hem steeds zoo nauw keurig gade lo eg. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. LEDER EN VLOOT. (Be voor-, als van hen die tegenstem den. De vergaderingen worden in den re gel te 's Gravenhage gehouden. De voorzitter is verplicht een com missie bijeen te roepen indien twee Vereenigingen of twee door den Mi nister aangewezen leden het verlan gen daartoe te kennen geven. Hij leidt de vergaderingen; hij heeft eer" seerende stem. ORDE EN ARBEID. HEEMSTEDE. SCHOTEN. SPAARNDAM. SANTPOORT. TELEGRAMMEN. Nade stakingen In Duitschiand. EEN KANAAL VAN HAMBURG NAAR WESTFALEN. Hooee nriizen: Ttsw met 70 en premie "30 X3ÖÖ0. vS712 17005 elk ƒ400. «17951 ƒ200. 16225 17955 elk 100. prözen van 410 1190 3082 3588 4941 5245 573) ƒ7149 8986 9080 9352 11645 12168 13927 |14096 15330 16451 16587 17677 18998 19529 20407 20631 20861 21464 21739 2204-«: »270 22831 NIETEN: 21 2532 ,'6291 "9397 31826 13554 il6592 18662 21279 £2982 688 3278 6623 9705 11907 13810 16656 18968 21634 23000 1167 3533 6693 9720 12153 13830 17561 19010 21994 1794 3991 7177 9870 12524 14414 17730 19172 22409 2057 4190 8846 10703 12580 15379 17889 19279 22429 2400 6188 9122 11222 12910 15725 18476 20451 22731 5e Klasse 16e Lijst: 4424 met 70 m.z. 4421 met 70, 7180 m.z. 7130 met 70; 8788 m.z. 6768: 13974 en 22396 ta.z. met ƒ.7.0; 22591 tu 4250E DE BRAND IN DE JODENBREE- STRAAT TE AMSTERDAM. Het verkeer in de Jodenbreestiraat te Amsterdam is thans hersteld. Er komen tog steeds veel nieuwsgierigen naar dé Üsruïne kijken. De politie zorgt, dat er geen stagnatie in het verkeer ontstaat. Voor de uitgebrande huizen is een staket sel geplaatst. Vamvege de combinatie van eigenaren van het totaal vernielde perceel no. 9, is bij de betrokken autoriteiten een verzoek ingekomen om op deze plaatseen e^coop-theater te mogen bouwen. ONZE VLOOT. Op het oogen-biik zijin er van onze vloot ftog maar 2 kruisers in Holland aanwe zig, n.l. <3e „Gelderland" en de „Zeeland." Eerstgenoemd schip ia voor buitenl and- se he reizen afgekeurd, zoodlat alleen de „Zeeland" momenteel voor vlag verloot» disponibel is. Deze kruiser telt bijkans 26 zomers. De redaotie vun het Algemeen Week blad voor Marinepersoneel werd nu de- Oor dagen geïnterviewd en, naar Atneri- ieansoh model, was de interviewer in 23 3/10 seconde klaar. Het gesprek ver liep zioo Yraae 1. Welke groote schepen, mooier» ear volgens uw» meening net eerst worden opgeruimd? Antiwoord: De „Ze-eSand", Vraag 2. Welke zijn onze nieuwste kruisers die momenteel in de vaart zijn? AntwoordDe .Zeeland", Vraag 3. Welke zijn de oudste kruisers <Ee er op het oogenblik in de vaart zijn? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 4. Welke groote schepen zijn voorname! ijk aangewezen voor vlagver toon in Europa? AntwoordDe „Zeeland". Vraag 5. Welke schepen onderhouden den laatsten tijd het contact met onze West-Indische bezittingen? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 6. Welke zijn momenteel onze sneh-anendiste kruiteers? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 7. Welke groole schepen zijn ge woonlijk ter begroeting aanwezig bij hel bezoek van vreemde eskaders aan ons land? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 8. Welke groote schepen zijn meer speciaal bestemd voor oefenüigs- tochten van onze adsprrant-officieren en onderofficieren? Antwoord: De „Zeeland". Vraag 9. Welke groote schepen zullen er volgens uwe meening strakjes worden aangewezen can bij het internationale es kader te worden gevoegd om den Fran- schen President te Algiers te verwelko men? Antiwoord: De „Zee-land", Vraag 10. Welk schip vraagt om lots verbetering? Antwoord: De „Zeeland". DOODSOORZAAK DOOR ZWARE MISHANDELING. Op last van de justitie i3, naar het „Hbld." meldt, beslag gelegd op 't lijk van een bewoner der 3e Helmerstraat te Amsterdam. De man is den 2en Fe- bruari overleden. Vermoed wordt, dat dit het gevolg was van zware mishande ling, ontstaan naar aanleiding van een huiselijken twist. In verband met dit vermoeden zijn voorloonig gearresteerd een 19-jarig kan toorbediende, wonende ten. hui-e van den overledene en de ecktgenoote van den gestorvene, en heeft een substituut-offi cier van justitie, vergezeld door een rechter-comrnisfaris, in de woning inde 3e Helmersstraat een h nszoekirg gedaan. Daarbij werden verschillende voorwerpen in beslag genomen. „MOZARTEUM" Zooals bi de laatste weken ook in de Nederlandsche Pers te lezen was, Is de Intern. Stichting „MozaTteum" (Academie voor Muziek en „Festspielhaus'') door de economische toestanden in Oostenrijk in grooten nood. Deze kultureel buitenge woon belangrijke Academie heeft reeds aan alle leerkrachten met ingang van i Juli a.s. onts'ag moeten geven.De subsidie door de Oostemrijksche Regeering ter be schikking gesteld, is onvoldoende en m'en is op de hulpvaardigheid van het buiten land aangewezen. De eenige hoop op Tedding is dus een spoedige hulpactie in het buitenland. In Nederland heeft de hier levende Duitsche Dichter Ernst Krauss (leider der Eg- mondsche kunstkring en directeur van het Internat. Concertbureau Krauss) een co mité tot hulpverleening gevormd en voor aanstaande persoonlijkheden op kunstge bied en bekende bewonderaars der ver schillende kunslinrichtingen hebben al zit ting genomen. In de eerste weken zullen ten bate van het Mozarteum enkele concerten (in het Concertgebouw te Amsterdam, groote en kleine zaal) worden georganiseerd en wel op Zaterdag II Februari en Zaterdag n Maart matinée's in de kleine zaal met ge heel belanglcoze medewerking van het „Haagsche Strijkkwartet" (n Februari) het Groninger Strijkkwartet (n Maart), op Vrijdag 3 Maart, 8 uur (kleine zaal) Piano-Recital Paul Schramm, op Vrijdag 17 Februari zal in de groote zaal van het Concertgebouw (deze is door het Bestuur der N. V. Het Concertgebouw welwillend voor dit sympathieke doel afgestaan, al leen tegen vergoeding van licht, verwar ming en bediening) eien orkest-concert plaats vinden, met belanglooze medewer king der Haarlemsehe Orkestvereenigng onder directie van Nico Gerharz, en den zanger-solist Prof. Eduard Enhard (Be stuurslid van het „Mozarteum" en der „SalstwTger Festspielhausgemeinte").. Aanwinsten voor het Maaritshuis. Het bruikleen, dat jkv. Alice de S'-luers uit de verzameling van haar vader aan het Mau- ritshuis geeft en dat over een paar weken wordt tentoon gesteld, bestaat zoo ver neemt „Het Vad." uit twee tee-hendnigen van Rembrandt en schilderijen van Jan Steen, Van Goyen, Flinek, Van Ravesteyn, W. Kalf, Sant-Aoker, Vermeer van Haar lem. A. van Everdingen, H. Pot. Santvoort, Brekelenkam, enz. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Zijne Heiligheid Paus Pius de Elfde. De gebroken brug te Liverpool. De nawinter. IJs in de haven van Ham burg. Onze vogels in den winter (3 fo to's). Uit het Vaticaan (7 foto's). Ex- keizerin Zita te Madrid. Begrafenis van Z. Em. Kardinaal Almaraz. Marie Sloot. De heer P. F. Fruytier. De opening van het Permanent Internationaal Gerechts hof te Den Haag. De ontdekkingsreizi ger Knud Rasmussen (6 foto'). Ernst Shackleton. De Moplah-woelingen in Engelsch-Indië. AJi Mussubar. Zoek- plaatje. TEKST: Een olifant cadeau! naar 't En- gelsch door H. Visser van Wouw. Fa milie-portret, door Maks. Onze vogels in den winter, door R. Tepe. In de ver drukking, Historische roman, door J. R. v. d. Lans. De witte wieg, door Hen- riëtte. Bezuiniging, door H. B. v. d. S. Uit de blikken trommel. EEN NIEUWE HOOGLEEKAAR. De door den Amslerdainschen Gemeente raad nieuw benoemde hoogleeraaT in de bedrijfshuishoudkunde, de accountant Th. Limperg Jh., is geboren in 1879 en dus in j het begin der veertig jaren. beer JL,impeTg, lid van het Ned. Instituut van accountants, heeft in zijn vak een uitmun tenden naam, vooral wat hij gedaan heeft voor de wetenschappelijke beoefening van de bedrijfshuishoudkunde en dus aange wezen om in dit vak de eerste hoogleeraar te zijn. .WOEST RIJDEN ALS MEN DRONKEN IS. Het Hof te Amsterdam, veroordeelde den chauffeur A. J. W. die in beschon ken toestand met groote 6nelheid over het Frederiksplein was gereden, waar de wagen omsloeg en een der inzittenden, een meisje, ernstig gewond werd, zoo dat zij haar geheole laven mank zal blij ven loopen, tot zes maanden hechtenis en ontzetting uit zijn beroep als chauf feur voor drie jaar. HET PALEIS VOOR VOLKVLIJT. Geen instructie tegen den boekhouder geopend. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Op gezag van mr. Kokosky is medege deeld, dat tegen <ten boekhouder van het Paleis voor Volksvlijt een instructie is geopend. Het blijkt ons thans dat de me- dedeeling niet juist was. BLOEMEN NAAR ENGELAND. Sedert eenigen tijd hebben de bloe misten van Rijnsburg Engeland als afzet gebied voor hun getrokken bloemen ge kozen. Deze handel neemt buitengewoon toe en overtreft de stoutste verwaehin- gen. Als een bewijs hoe groot de om zet is kan dienen dat een bloemkweeker in een dag niet minder dan 14000 ge trokken tulpen verzond. Bij het openen van dezen handel op Engeland was een der meest belangrijke factoren, om voor een behoorlijke verpakking te zorgen. En ook hierin is men thans volkomen ge slaagd. De bloeiende tulpen komen in zeer goede conditie te Engeland aan de markt. De Beurs opendte heden willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 85%; 6% Indië 95 Culturen.Kol. Bank 126; Ind. Bank 101%; Vorstenlanden 152; H.VA. 355. Industrieele waarden. Insulinde olie 8. Oliewaarden. Koninklijke 406; Con sols 149V2; Orion 34. Tabakken. Besoeki 60; R'dam Deli 30%; Medan 272. Rubbers. A'dam Rubber 97I/2; Deli Batavia 65; Nedferl. Rubber 57; Rott. Ta- paaioeli 20%. Scheepvaartwiaamden. Holl. Am. Lijn 159: HoU. Boot 54; Kon. Holl. Lloyd 24; Japanlijn 104; Paiketvaart 90%; Scheep vaart Unie 109; Marine 17. Amerikaansdie waarden. Hide and Leather 66; Steel 95; Smelting 50; Ana conda 103; Cigar 73, Atchison Topeka 103K; Southern Pacific 90; Union Pacific 140. VERMINDERING VAN HET GETAL BEROEPSMILITAIREN. Uit de Memorie van. Antwoord aan. de Tweede Kamer inzake de Oorlogs- begrooiing blijkt, dat ongev. 2300 be roepsmilitairen den dienst moeten ver laten. Het ligt in het voornemen de lich ting 1917 in 1922 niet voor herhalings oefeningen. onder de wapenen te doen komen. Het eindcijfer der begroeting is, als gevolg van een aantal verminderin gen enz., die bij Tweede Nota van Wijzigingen in het wetsontwerp wor den aangebracht, van f73.801.418, te ruggebracht op f71.503.439 GEORGANISEERD OVERLEG VOOR 01 FICIEREN enONDEROFF. IZREN Bij K. B. zijn ingesteld twee com missies voor georganiseerd overleg in zake de belangen van de officieren en onderofficieren. De commissies die nen van advies voor aangelegenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van de officiei-en en onderofficieren. Tot deze aangelegen heden worden niet geacht te behooren die. welke uitsluitend betrekking heb ben op de uitoefening van hetmili tair gezag. De minister van Oorlog wijst tot wederopzegdng twee personen aan, die als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter optreden. Overigens bestaat de commissie uit vier door den minister van Oorlog tot wederopzegging aangewezen leden en plaatsvervangers, en uit een twee tal leden en plaatsvervangers, aange wezen door de Ver. van Officieren van de Ned. Landmacht, de Alg. R K. Offi cieren-Ver.. de Nat. Chr Officieren- Ver., de Alg. Ver. van Verlofsoffieieren der Ned. Land- en Zeemacht De commissie voor de onderofficie ren bestaat uit drie door den minister van Oor og lot wed Topzegg'ng aange wezen leden en plaatsvervangers en uit een tweetal leden en plaatsver vangers aangewezen door de Ver. „Ons Belang", de Nat. Chr. Onderofficieren- Ver., de Ned. R K Onderoffieiersbond „St. Martin us". De commissies worden bijgestaan door een secretaris en zoo noodig dóór een of meer adjunct-secretarissen, door den minister van Oorlog tot we deropzegging aangewezen. De benoeming der door de orga nisaties aangewezen leden en van hun plaatsvervangers geschiedt voor ten hoogste twee jaar. voor het eerst tot 1 Jan. 1923. Indien tusschentijds een lid of een plaatsvervanger uitvalt, be noemt de organisatie, welke de benoe ming deed, een nieuw lid of plaats vervanger voor den tijd, dat de uit gevallene nog zitting zou hebben gehad. Indien de stemmen over een advies 1 staken, worden nota's ingediend die het oojrdeei inhouden zoowel van hen JAARVERGADERING R. IC. VAK BUREAU. Naar wij vernemen, zal de Jaarverga dering van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie dit jaar te Utrecht plaats hebben op Dinsdag 30 Mei. De aangeslo ten valkbonden kunnen voorstellen indie nen tot 15 April e.k. Er is dan nog gele genheid, dat het Bureau den Hoofdbestu ren de ingekomen voorstellen ter amen deering toezendt, vóór de officieele agen da wordt vastgesteld. Aan de beurt van aftreden zijn: de penningmeester, 2e secretaris en de be stuurder voor de Statistiek. Evenwel is indertijd met betrekking tot de allerlaat ste functie besloten, deze niet te doen waarnemen, in verband met de onderhan- deligen over „de eene centrale". STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Woensdagavond as in de Diamantbeurs een vergadering gehouden, belegd door 'liet comité van actie uit de stakende ha ver, reservisten. Er waren ongeveer 2500 personen. Aan het einde van de besprekingen werd met het opsteken der handen ge stemd of nren de staking zou voortzetten. De groote meerderheid verklaard zich daar vóór. Slechts een 20-tal was er te gen. Sinds Donderdagmorgen zijn Ook eenige bootwerkers, ruim honderd in aantal, die vasten dienst waren bij de stoomvaart maatschappij „Nederland" en bij de „Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij" in staking gegaan. De organisaties bemoeien zich niet met het conflict, zoo lang de Minister van Arbeid nog niet geantwoord heeft, aan gaande de vaststelling der Amsterdamsche uitkeeringen, welke nog niet definitief zijn vastgesteld. Verschillende schepen zullen, indien de staking voortduurt in, plaats van te Am sterdam te Rotterdam gelost worden, DE LOONSVERLAGING IN HET DRUKKERSBEDRIJF.. Men meldt, dat Dinsdag een vergade ring heeft plaats gehad van dte hoofdbe sturen der arbeidsorganisaties in het drukkersbedrijf, naar aanleiding van het bekende patroonsvoorstel inzake de loons verlaging en de arbeidstijdsverlenging en de prij-starief vermindering. Definitief re sultaat werd niet bereikt. Tooneeluitvoering. Zondagavond geeft de R.K. Tooneelvereeniging „Dooi Eendracht Sterk", onderafd. -der R.K. Volksbond, afd. Heemslede, een uitvoe ring in het R.K. Vereenigingsgdbouw. Opgevoerd zal worden „Onschuld Zege praalt", dtrama in 4 bedrijven, een stuk dat, gezien dé spelers die er de hoofdrol len in vervullen, o.a. de heeren G. C. Slobbé en Th. C. v, Schie, zeker wél bij het uitgaande publiek van Heemstede zal trekken. Als slot „Joost Uilenspiegel", oorspronkelijk blijspel in één bedrijf. D.E.S. rekent «p een volle zaal, wat zij zeker verdient. Muziek. Zaterdagavond geeft de harmonie „Eensgezindheid" een uitvoe ring in hotel „Wapen van Heemstede". Als humorist treedt op den heed J. Sclira- ma van Hillegom. Nieuwe zaak Ook de Kfóostersdraat, waar vroeger bijna geen winkel was te be speuren, begint hoe Hanger hoe meer op een winkelstraat 'te gelijken. Het is thans mejuffrouw Herben, die hier een zaak opent in Koek-, Banket, Bonbons en Sui kerwerken. De winkel ziet er iim één woord doen besluiten naar binnen te gaan. He» keurig uit, en de etalage zal menigeen een moderne inrichting. Daar een derge lijke zaak iin deze straat nog niet bestaat, twijfelen we niet of die onderneemster zal met een, druk bezoek worden vereerd. Jaarfeest Patronaat. Gisterenavond bleek de zaal van de St. Jozefgezelilen-Ver- eendging bijna te klein voor de talrijk aan wezigen, die opgekomen waren voor het jaarfeest van het St. Elisafoeth-Patronaot, van de parochie St. Elisabeth en Barbara. De directeur heette allen welkom en sprak den wensch uit, dat de ouders zou den doordrongen worden van den goeden invloed, welke van een meisjespatronaat uitgaat en 'hoopte op hunne medewerking te mogen rekenen. Hierna werd een aanvang gemaakt mét de afwerking van het programma, dat eenige aangename uren voorspelde. Het eerste nummer „De Kapel in het Bosch'', werd behoudens enkele aanmer kingen goed gespeeld. Vooral mej. Go de Bie, als Gravin vom Birkenstein, speelde bijzonder goed en be schikte over een groote vrijheid. Ook dient vermeld te worden het spel van mej. Marie Raaphorst als vorstin Lud- milla en van mej. Marie Reljer als Hertogin. Mej. Antue Tessélaar, die een zware rol had te vervullen, speelde goed, dooh had in den aanvang met een beetje nervositeit te kampen. Over het algemeen genomen, kon hét stuk als goed gespeeld en gestaagd be schouwd worden. Tusschen de verschillende bedrijven werd door het meisjeskoor ten gelioore gebracht: „Het Onweer", van Phiillip Loots. Dit nummertje werd niet onverdienste lijk uitgevoerd en lokte een flink applaus uit, „De BBjoemencantaté* van Geertruöd» Vogel werd eveneens door het meisjeskoor bijzonder goed gezongen en scheen zeer in den smaak vain de aanwezigen 'te vallen. De solo en begeleiding geschiedden door den heer en mevrouw Berghuis-Schoon. De meisjesstemmen kwamen goed uit, hoewél meer harmonie het effect zou heb ben verhoogd. Ook een woord van dank aam mevr. Berghuis ais soliste en voor hare boBeiei- diaa ytaü piet otnverdtaiML Na de pauze werd opgevoerd de kllucht: „Hét Huisgezin van Mie ScheMsoh". De hoofdrol, welke in handen was van mej. Go de Bie, werd uitstekend vertolkt Ook de overige medespeelsters waren alle berekend voor haar taak. De aanwezigen hebben dan ook meer malen eens flank kunnen laehen. Tenslotte een woord van hulde voor de dames Marie Burgers en Lena Donze, die zich zooveel moeite getroost hebben om dezen avond lot een succesavond te maken. Het was reedis laat toen allen voldaan huiswaarts keerden. Het bestuur kan dan ook met genoegen op dit jaarfeest terugzien. Hedenavond zal een herhaling van den feestavond plaats vinden. Sedtert de la-aitsle dogen is eir door dé Koïlks'luis geen schip gevaren. De ijslaag is le dlilk. De groote sluis schut nu en dan een enkel séhip. Heden zal die Burgemeester alhier, afscheid nemen van zijn gemeente. De Ie wethouder J. Zwaan wordt waernemend burgemeester. Gisteren is een jongetje bij het overloopen van het slop döor het ijs ge zakt, doch gelukkig gered. Onder de leuze„wilt u een goed werk doen en u tevens am/useeiren", roept een commissie uit de ingezetenen alhier de burgerij bijeen, ter bijwoning van een filmavond in hotel „de Wijman", op Zon dag 12 Febr. a.s. De baten hiervan komen ten goedé aan de noodlijdenden in de ve nen. Van alle zijden schijnt groote sym pathie te bestaan voor het -Slagen van de zen avond. De zaal is girati-s afgestaan, hel P. E. N. levert gratis stroom, liet ge heel zal gratis muzikaal geïllustreerd worden dloor de heeren G. en H. van Donselaar, viool, en den heer die Bild- piano, eveneens de explicatie door den heer C Aafjets en de reclame dloor druk kerij „dte H-oop" enz. Opgevoerd worden» „Verboden vruchten", „Haar filmheld", „Een dolle boel", sehiitbeneride natuurop name en als bijzondere attractie: bob sleeën op het Kopje te Bloememdiaal. De •kosten zullen tot het onvermijdelijke wor den beperkt, terwijl de gemeente Velsen-, voor deze gelegenheid geen plaatselijke belasting heft van de entreeprijzen. Ah hel publiek nu het zelfde enthousiasme toont, dlam belooft dit een amusante, maar in hoofdzaak voordeeüge avond te wor den voor onze in nood verkeerende iamd- genooten. Een verklaring dr. Wirth. BERLIJN, 9 Febr. Jn den Rijksdag I-egde de rijkskanselier over de spoorwegstaking een verklaring der regeering af. Hij wees in de eerste plaats op -het verband tu». sehen de quaestie der schadevergoeding en den binnenlandschen toestand. Hij zeide ongeveer het volgende: Alleen de meest nuchtere en noeste wehklust kan ons helpen. De in de wereld steeds meer veld winnende erkenning, dak de medewerking van Duitschiand aan den wederopbouw der wereld moét worden verzekerd, legt het ga-n-sohe volk den plichi op, zich achter de regeering te scharen ol ten minste den arbeid der regeering niet lichtvaardig te vernietigen. Buitengewoon veel hangt er af van het vertrouwen, dat wij in staat zijn het bui tenland in te boezemen. Slechts een werk zaam ordelijk Duitschiand kan de buiiten- land-sche politiek voeren, die wij nood-ig achten voor de wedertoetreding tot den ]X»Miieken en economiséhen kring der wereld-volken. Tegen dezen plicht van tucht «n verant woordelijkheidsgevoel is ernstig en misda dig gezondigd. Niet door politdéke partijen, doch door elementen, die in de eerste plaats geroepen zijn den staat te steunen, zijn nood mede te gevoelen en hem in poli tiek onrustige tijden een vasten steun te geven. De weigering om te werken door een ge deelte der spoorwegarbeiders, een gebeur tenis dlie men staking pleegt te noemen, die i'k niét schroom als een opstand tegen de maatschappij te kenschetsen (bijval, lawaai links) is een treurig voorval, welks gevolgen nog niet zijn te overzien. De rijkskanselier schetste diaarop den gang der gebeurtenissen sedert einde Ja nuari. De ei seh-en van den Duit-acben beambten- bond, die aan de beweging een schijn van rechtmatigheid wilden geven, zouden, het Rijik, den landen en dé gemeenten een ver- ihooging der uitgaven mét 50 tot 60 mil liard mark hebben bezorgd. Reeds sedert 23 Jiain. wanen onderhandelingen aan den gang, die in weerwil van de staking onaf gebroken werden voortgezet. Hoezeer de beambten zich door deze eerste staking hebben benadeeld valt nog niet te overzien, Dr. Wirth besloot: De „Reiohagewerk- sehari' pleegde onrecht tegenover het gsmsche Duiisdhe volk, dat zij lasten poogde op te leggen, diie het in geen geval had kunnen dragen, en dat zij in nieuwe binnen- en buiten'landsohe moeilijkheden bracht. De kern der zaak is de quaestie van het stakingsrecht der beambten. Hieromtrent verklaar ik: voor de w-ettelijk aangestelde openbare beambten bestaat geen stakings recht (stormachtige prolesten bij de com- muiw-sten). Niiet om-dat de beambten onder geschikten zijn, maar juist omgekeerd, om. dat zij een deel der regeering zijn, organen der regeering, (Geach bij de communisten). Regeeringen en regeeringsorganen. die de hun opgelegde taak weigeren, hebben bun recht als zoodanig verspeeld. De spoorweg beambten zijn voor het overwegend groot ste deel voor levenslang aangesteld. Hun aanspraken op pensioen en <Jüe hunner nagelaten betrek-kingen zijn bij de wet ge regeld en worden door de grondwet be schermd. Zij zijn on-vereenigbaar met hei stakingsrecht der beambten. Wilden wij hun het recht toekennen, het werk hun nerzijds neer te leggen, dan moest ook het Rij-k het recht hebben tot opzegging en ontslag. Daaromtrent zijn al-le staa-tsregee- ringen van alle tijden en alle landen het eens, ook Sovjet-Rusland. lik zou niet ia staat zijn een regeering langer (e leiden, - wanneer den beambten het rooh-t om le sla-ken werd toegekend. De rijksregeering kan het stakingsrecht der beroepsbeamb ten niet erkennen, maar zij erkent den plicht van den staat om voor hen bi-nnen de grenzen van het mogelijke te zorgen. De Rijkskanselier eindigde met de dank der Regeering te betuigen aan allen, die haar in deze moeilijke dagen hebben ge steund. DE CONFERENTIE VAN GENUA. LONDEN, 9 Febr. In het Lagerhuis verklaarde Lloyd George, dat de 8e Mrt. was vastgesteld voor de conferentie van Genua. Een groot aantal landen, die de uitnoodiging aanvaardden, zetten uiteen, dat zij geen officieel antwoord hunner zijds noodig achtten, daar de conferentie van Cannes beslist had de uituoodigingen uit te zenden. Van de Britsche dominions die uitgenoodigd zijn, hebben Zuid-Airka en Australië de uitnoodiging aangenomen. DE OPUER-SlJLEZibOfiE KWESTIE BERLIJN, 9 Febr. De Duitsche dele gatie voor de Opper-Silezische onderhan delingen te Genèveh eeft hedenavond on der leiding van oud-minister Schilferen staatssecretaris dr. Lew aid de reis naar Gtenève aanvaard, DE IERSOHE KWESTIE. De wet in zake het Engelsch-lersche verdaag. LONDEN, 9 Febr. Ohamberlain heeft heden in het Lagerhuis de wet inge diend betreffeude do overeenkomst in zake den Ierschen vrijstraat, die geldig heid verleent aan de artikelen van het verdrag en andere voorzieningen treft ter uitvoering van dat verdrag. De twee de lezing zal 16 Februari plaats hebben Nieuwe Ontvoeringen. LONDEN, 9 Febr. Vijf „special con stables" van Ulster en vier Britsche sol. daten zijn heden in Monaghan omsin geld door mannon van het Iersche re- publikeinsohe leger en naar een onbe kende bestemming weggevoerd. BOLSJEWIEKEN IN AUSTRALIË. SYDNEY, 9 Febr. De Trades and Labour Oouncil van New South Wales heeft besloten zich bij de International» van Moskou aan te sluiten. KATOENFABRIEK AFGEBRAND. BERLIJN, 9 Febr. Uit Lodz wordt gemeld, dat een der grootste textielfa brieken in hst Poolsohe toxtiel-district, de Pegzewer katoanfabriek, i3 a "gebrand, l5r werden 60.009 weefgetouwen vemi ld waardoor evenveel spinners werkloos wer< den. BERLIJN, 9 Febr. Gisteravond i3 te Hamburg de HanEa-kanaalve-eenigLig qp gericht, die ten doel heeft Hamburg lang den kortsten weg met hot Rijnsch-West- faalsche industriegebied te verbinden. Het nieuwe kanaal zal in de onmiddel lijke nabijheid van Hamburg in de Elbe uitmonden. IJSGANG OP DE ELBE. BERLIJN, 9 Febr. Volgens een bo richt aan de Voss. Ztg." uit Cluxhaven is de ijsgang op de beneden-Elbe zoo sterk, dat het scheepvaartverkeer bijna niet meer kan plaats hebben. Zelfs groote stoomschepen, die door het ijs zijn ingesloten, moeten met het getij op en neer gaan. SNEEUW. BELGRADO, 9 Febr. Tengevolge van den sneeuwstorm zijn alle verbindingen met andere steden gestoord. WEENEN, 9 Febr. De sterke vorst houdt aan. Do sneouwruiming heeft t« Weenen de laatste dagen reecU 400 mil- lioen kronen gekost. 428e NED. STAATSLOTERU. (Trekking van Vrijdag 10 Februari, lie Klasse 17e Lltst. 2292 4202 9002 10829 12683 15575 18316 19751 22562

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2