Uit het sociale leven BUITENLAND. ZIJN SLACHTOFFER. Berrie ilgfi - 11 Febr. l0e lc seven n°£ mïnder 's men cr NA DE PAUSKEUZE. GBL BUITEKL BERIGHÏEN. BEÜEMGS NIEUWS. mee gered wanneer zij zonder over- tuigd te zijn en met wrok in het hart zich tot een verlaging van hun levens- standaard zien. gedwongen, j Met holle leuzen komen we niet i klaar en redden we 't zeker niet. Als de werkgevers niet inzien, dat i zij met hun „baas in huis" den put in- gaan, komen ze er zeker in terecht en als de arbeiders zich niet vaster dan ooit aan hun organisatie klemmen LOONSVERLAGING. Er zijn zoo van die zaken, ook in tons sociale leven, welke op gegeven momenten een mode-artikel worden. En juist deze promotie is het, die deze anders wellicht bruikbare zaken een verkeerde werking doen geven. Nog is het modeartikel,.democratie" 'niet tot behoorlijke proporties terug gebracht, en stoppen ze ons nog, wan- 'iieer je niet goed uitkijkt, met een (stalen gezicht de malste gewassen voor (democratie in de maag, of we krijgen 'weer een nieuwe mode, die onder al- fierhande vormen en leuzen aan ons opgedrongen wordt, n. 1. loonsver laging. Zelfs de naam stoot df, en niemand gevoelt zich erg prettig wanneer hij tot de ontdekking komt, dat hij bij de „uitverkorenen" behoort, aan wie het nieuwe sociaal-economische re cept zal worden toegediend. Maar prettig of niet, nu loonsver laging eenmaal algemeen in de mode komt, wil ik er toch ook gaarne eens iets van zeggen. En dan kan ik mij indenken, dat er bedrijfstakken zijn waar een al- gemeene loonsverlaging het eenigste middel is om het bedrijf gaande te houden en evenzeer kan ik mij in denken, dat de arbeiders binnen zeke re grenzen, dan liever een verminde ring van geldloon aanvaarden, dan een algemeene inzinking van het be drijf te bevorderen met al den aan kleve van dien, zooals werkloosheid e. d. Van den anderen kant man niet over het hoofd gezien worden, dat, behoudens enkele bedrijven of wil menbedrijfstakken in den tijd welke achter ons ligt, aan de ar beiders tijdens hoogconjuctuur vaak slechts een sober bestaan was toege kend en men stelselmatig weigerde hun eenige medezeggingsschap of zelfs maar inzicht in het bedrijfsleven te geven. Het aantal kolommen druks over den vorm, de wenschelijkheid en het hoever van de medezeggingschap is ongetwijfeld tot een respectabel aan tal opgevoerd, maar van eenige bc- teekenendc medezeggingsschap is nog niet veel terecht gekomen. Zoodat 't niet zoo vreemd behoeft aan te doen, dat de arbeiders, waaraan bijna elk inzicht in het bedrijf is ont houden, niet kunnen begrijpen, dat het nu in hun welbegrepen eigenbe lang zou zijn, om een stap achter waarts te doen, waar voor kort nog groote soms enorme - winsten binnenvloeiden. Het is onmogelijk, om alle geval len na te gaan, waar een teruggang noodzakelijk is en waar niet, maar in bedrijfstakken, waar men liefst zoo min mogelijk met de organisaties onderhandelt, inist men het recht om af te geven op de arbeiders, wan neer die "het bedrijfsbelang niet of niet voldoende zien. En nu kan 't alwéér hard tegen hard gaan; maar de vraag dient ge steld of d&arvan dan de oplossing moet worden verwacht. Hierdoor kan de malaise slechts worden vergroot en zoo ooit, dan is deze tijd wel aller minst geschikt om die methode te "algen. Hoewel steeds, is 't vooral nu' de juiste tijd om te trachten door breed :n royaal overleg, eventueele moei lijkheden het hoofd te bieden want nog eens met dekreteeren komt men er niet en 't is nonsens om vah de arbeiders te verlangen, alles wat hu i /oorgehouaen wordt maar voor waar heid te aanvaarden, wanneer men niet nun organisaties niet op reeële wijze wil onderhandelen. Alleen bij breed overleg zullen de arbeiders en hun organisaties tot het inzicht kunnen komen, waar niet en waar wel een loonsverlaging uit komst kan geven of en niet op hen de lasten onevenredig worden afgewen teld. Want dit moet in élk geval vast staan, dat de lagere salarissen het minst voor verlaging in aanmer king kunnen komen. Wil men geen bedrijfsraad j het zij zoo om den naam gaat het niet hoewel ook die niet slecht gekozen was maar het gaat over breed en reeël overleg. Weigert men dét, dan moet men t niet aan de arbeiders verwijten, wanneer zij weigeren aan de mode-zucht tot loonsverlaging en vooral de vergaderingen bezoeken, ■gaan we evenzeer. j Vooral het laatste is voor ons van de allergrootste beteekenis. Of de standorganitatie er al alles op zet, om meerdere kennis, ook op sociaal- economisch terrein, bij te brengen, doch de leden blijven voor 't over- groote deel thuis, dan geeft zulks j geen zierof onze vakveree i Jngen tal een lange ledenlijst hebben,'geeft haar nog geen macht om kwaad te keeren, wanneer de leden alleen maar op 't kritieke moment ter vergadering komen. En niet onwaarschijnlijk be- s hooren zij, die t minste voor nuchtere besluiten gevoelen, ook bij hen, die minste voor hun organisatie pres- teeren en het vaakst op het appèl i mankeeren. i En toch wie met kennis van zaken, mede wil werken om ons allen voor ;het ergste te vrijwaren, zal zich niet aan een daadwerkelijk organisatie leven kunnen onttrekken, j Als de lezers van dit blad dezen ernstigen raad eens wat nader zouden willen overdenken en allen eens flin- ke vergadering-bezoekende-organi- 'satiemannen werden, dan zou ook in dezen tijd niet over den arbeider j kunnen beslist worden zonder den ar- beider, dan zouden de goedgezinde (werkgevers steun vinden in hetgeen onze organisaties presteerden dan (kwam de meerdere medezeggingsschap (vanzelf en minst genomen zouden :we voor beide groepen, veel kwaad 'kunnen keeren. Al staan we vaak machteloos tegen economische verschijnselen, als alle groepen in hun organisaties hun plicht begrepen zou nog veel voorkomen en veel verzacht kunnen worden. En als wij R. K. het niet doen, van wie moeten we 't dan verwachten A. J. LOERAKKER. de Baa*, Wie ©tos dleni geheeten dag ftnge-1 vcs&r De Ierscbc kwestie. De Conferentie te Genua. Frankrijk en de Russische FEUILLETON 12. Zij zagen eikander niet meet. De heer de Mésière keerde naar zijn regi ment terug en de jonge d'Arbois bleei te Parijs waar hij hetzelfde leventje voortzette, wat voorzichtiger echter, want hij vreesde steeds dat een nieuwe wreker tegen hem zou optreden. Wij weten, op welk een roemvolle wijze de heer de Mésière het leven Met tegenover den vijand, in het oogen- blik toen hij zijn regiment toeriep „Voorwaartsvoorwaarts De baron was sedert drie jaren ge lniwd. Hij had een dochter, Christine, die geboren was tijdens zijn afwezig heid en die hij niet gezien had. Haar geboorte had hij vernomen op denzelfden dag, toen hij het leven liet. En toen hij ter aarde lag, bloedend, zieltogend, vertrapt door de woedende paarden, toen dacht hij waarschijnlijk in het laatste oogenbllk nog aan zijne vrouw en zijn dochtertje, die hij nim mer zou zien. Maar laat ons thans terugkeeren naar graaf d'Arbois. VI. EEN ZONDERLINGE ONTMOETING. Zooals wij gezegd hebben, kwam Tancredo slechts hoogst zelden bij zijn vader, want eiken keer, dat hij zich op het kasteel vertoonde, was 't slechts om verwijten te hooren. Zijne moeder was in het buitenland gestorven zonder dat zij haar kind gekend had. Zijn vader werd steeds zwakker, en hij zelf, begon reeds enkele verontrustende verschijnselen van afgematheid te bemerken. De graaf was zeer bleek en mager geworden. Hij voelde, dat het tijd werd het feestmaal van het leven te verlaten en daar hij den dood vreesde en nog niet voldaan had aan al zijne wenschen, besloot hij van levenswijze te veranderen. Hij verliet Parijs en vestigde zich op het kasteel d'Arbois. Op een jacht zag Tancredo de vrouw, die een doel zou geven aan zijn be staan. Hij zou den eersten onvervulden wensch leeren kennen. Op een namiddag, toen hij was afgedwaald naar den kant van het kasteel de Mésière, was hij gaan liggen in een boschje van lage boomen. De hond lag in zijn onmiddellijke nabij heid. Hij sliep in. Hij ontwaakte door het dof gebrom van zijn hond en meende niet ver verwijderd de stem men van twee vrouwen te vernemen. Hij greep het dier bij den halsband, beval het te zwijgen en kroop naar de plek, vanwaar die stemmen kwamen, gedreven door een gevoel van nieuws gierigheid, waarvan hij zich geen re kenschap gaf. Hij bevond zich thans aan de grens van het boschje, dat een groote weide begrensde, die van hem gescheiden was door een dichte haag. Achter deze haag moesten zich de personen be vinden, die spraken. Zij zaten, onge twijfeld, want de stemmen kwamen niet naderbij. Zonder geraas te maken en de takken voorzichtig op zijde duwend, kroop de jager tot vlak bij de haag en daar kon hij door de kleine openingen heen de dames zien, die hij gehoord had. Het waren twee vrouwen, de eene jong, de andere oud, ongetwijfeld moeder en dochter. Het meisie scheen nauwelijks zestien jaar te tellen. Nog nooit had de heer d'Arbois, hoewel hij tal van vrouwen ontmoet had, zulk een aanvallig, schoon gelaat gezien. Welk een jeug dige frischheid lag er over verspreid. De verpersoonlijking der reinheid, welke hij daar zoo plotseling tegen over zich zag, deed opnieuw den wensch in hem opkomen deze vrouw te huwen, een wensch welken hij voor goed ver dwenen waande. Wie waren die dames De heer d'Arbois had ze nimmer gezien, want zooals wij weten, had hij Christine nog niet opgemerkt, die hem daaren tegen wel van uiterlijk kende. Hij werd niet moede haar te aan schouwen. Hij lag plat op het mos en hield den hond stevig vast, opdat deze zijn tegenwoordigheid niet zou verra den. Hij durfde zich niet bewegen. Hij hield zijn adem in, vreezende dat eene beweging zijne tegenwoordigheid zou verraden, zoodra zij zou vluchten voor hij oog en geest verzadigd had met het beeld van het jonge meisje. De liefde van een jong meisje, van een rein jong meisje, goed opgevoed en ontwikkeld, ziedaar een gewaarwor ding, welke hij nog niet kende. Met zijne ingevallen en woest rol lende oogen, zijn vermagerd en uitge teerd gelaat, zijne magere ledematen, waaruit de beenderen te voorschijn kwamen, moest hij den indruk maken eener geestverschijning. Zij zou bang zijn, en als hij haar wilde toespreken, zou zij in plaats van hem te antwoorden, wegloopen. Ziedaar wat de graaf dacht en voor de eerste maal wellicht betreurde hij zijn stormachtig verleden. Hij wist maar al te goed, welk een jammerlijk toonbeeld van verval hij was. Zijn uiterlijk kon slechts mede lijden opwekken, nooit zou het liefde doen geboren worden. Hij bewoog zich niet en bleef toe kijken. De twee vrouwen zaten op het gras. Geheel opgaande in bewondering, bleef de graaf zitten staren naar de schoone verschijning. Hoe lang bleef de heer d'Arbois zitten turen naar het schoone beeld, waaraan zijn blikken zich niet konden verzadigen Hij zou 't niet hebben kunnen zeggen. Toen de dames instonden en zich verwijderden, scheen 't hem toe dat t zijn leven was, dat wegging. Hij geloofde dat 't licht des hemels uitgedoofd werd. Na opgestaan te zijn had het meisje haar japon, die een weinig verkreukeld was uitgeschud, en in haar bewegingen had hij een bevalligheid opgemerkt, welke nieuw voor hem was. De dames verwijderden zich in tegenovergestelde richting van de plek, waar hij zich bevond. Hij sprong dadelijk op, om ze zoo lang mogelijk na te zien. Toen hij ze niet meer zag, greep hij zijn geweer, maakte zijn hond los en begaf zich weder op weg. Wie waren die dames Hij wilde t weten en in plaats van zich naar het kasteel te begeven, hoewel 't r^"3 laat was en hij nog een verre wandeling te maken had, liep hij de beide onbe kenden achterna, steeds zorg dragende niet gezien te worden. fWordt vervolgd.) Het verloop van het Conclaaf. Na de Pauskeuze is opeens de aandacht van het Conclaaf afgedwaald naar den nieuwen Heiligen Vader. Toch is de geheime afzondering van het Conclave dten correspondent van „L'Eoho de Paris" blijven prikkelen en heeft hij het gewaagd een kardinaal te vragen, hoe het eigenilijik in het Conclave is toegegaan. Van het antwoord van dien kardinaal, die hem verboden haid zijn naam te noemen, deelt hij den lezers het volgende mede: Ik zal u alles zeggen wat ik mag aldus de kardinaal vraag dus maar! Nu u zoo vrienkMijk zijl mijn verzoek zooveel m-ogelijk in te willigen, zou ik u op de eerste plaats willen vragen, hoeveol stemmingen er hebben plaats gehad. Wij hebben twee maal per dag ge stemd, zooais de regels, door Pius X opge steld, dat voorschrijven, maar wij hebben de plechtige stemmingen laten volgen door een gewone stemming met weglating van alle formaliteiten, waartoe dezelfde Paus de bevoegdheid heeft gegeven. Wij hebben dus vier slemmingen per dag gehouden. Met betrekking tot hetgeen cr in den loop der stemmingen heeft plaats gehad, is ons, onder straffe van excommunicatie, verbo den ook maar iets te zeggen. De geheimhouding is zoo strikt, dat we, zoodra de stemmingen zijn geëindigd, zelfs de ongebruikte biljetten, waarop we onze stemmen zouden uitbrengen, moeten af geven, die dan. tegelijk met de andere stembriefjes, worden verbrand. Vandaar dat de rooik, die ui! den schoorsteen der Sixtijnscthe kapel opstijgt, vaak zoolang aanhoudt. Deze voorzorgsmaatregel, alsook de an dere ceremonies bij de stemming, verliepen in de volmaak s'lc orde. Zelfs de slem van kardinaal Marini die ziek was, welks stem briefje door drie daartoe aangewezen kar dinalen werd afgehaald, bracht geenszins vertraging teweeg. Evenwel had alles in het strengste stil zwijgen plaats. Heel zelden wisselden wij zachtjes een woord met elkanders buur man. Het was een indrukwekkend schouw spel. Maar u converseerde toch wed buiten de stemmingen met de andere Kardinalen, Eminentie? Heel weinig, want daar was bijna geen tijd voor. Iedere stemming nam on geveer vier uren in besdag. U kunt begrij pen, dat het mislezen en het breviergebed ook een hoeten tijd vorderen, zoodot er van een conversatie niet veel terecht kwam. En wanneer wij een oogenblikje met elkander verkeerden, dan lieten we veer in beslag nam, rusten. Misschien is hier wel aan toe te schrijven, da't het Con claaf betrekkelijk zoolang heeft geduurd: En heb t u het al dtien tijd nog al goed kunnen uithouden. Eminentie? Ooh ja, naar gelang de omstandighe den -wel. Het grootste bezwaar voor de oudere kardinalen bestond hierin, da:t ze telkens de geweldige hooge Romeinsche trappen moesten beklimmen. Overigenis leefden we, zonder het nu bepaald luxueus te kunnen noemen, heel goed. Over de keuken, bediend door de uitstekende Zus ters van St. Martha, liadidien we geen klagen. Alles gaf een beetje dien indiruk da t we in retraite waren En wat denkt u van de resultaten van deze retraite, Eminentie? De overwegingen in die retraite heb ben de 'kardinalen doen besluiten hun keus te laten vallen op dien man, die thans Pius XI heel. Het gevolg van die retraite is sdiuitterenid, want de nieuwe Paus is een hoogstaande en intelligente persoonlijk heid, een man van de d'aad. Een, ieder kan tevreden zijn met de keuze, die de kardina len hebben gedaan. Nadat ik afscheid had genomen van den kardinaal, ben Sk een der kennissen van den Paus gaan bezoeken, 'diie me het een en ander over zijn beminnelijk karakter mededeelde. Hij sprak op enthousiaste wijze over de goedheid, zijn evenwichtig heid, welke eigenschappen Paus Benedic- tus XV deden besluiten hom ails nuntius naar Polen te zenden. Maar deze voortreffelijke geest legde zich niet altijd open. Ik lieh aMuis mijn zegsman verscheidene jaren in zijn na bijheid vertoefd, zonder dat ük an sommige opzichten zijn gedachten kende. Hij is ridh f T" volkomen meester en in alle omlsfandüglhe- cbaRoës ëêrM specifieke madhfi- tiging te hebben ontvangen krachtens de wet." en Men betoogt, dat de Senaat t«ot het bij eenroepen van dte conferentie in zake be perking van bewapening maeflitiigiing heeft verteenld, doch dlat er tlhans geen tijd is om het vraagstuk van de conferentie var» Genua te handelen. Krachtens die wet in kwestie zou Harding, zoo hij er zich streng aan houdlt, de bevoegdheid hebben om diplomaten naaT Genua te zendlen als „waarnemers", dlocih niemand om Ameri ka officieel te vertegenwoordigen. e Het gesag der voorloopige regeering. In een interview heeft Griffith ver klaard dat dte regearing ernstig besloten is het verdrag met Engeland voliedig toe te passen. Hij vertrouwde er op dat bet TOsterprobleem nnet geduld en zelfbeheer- sdhing van heide partijen nog dit jaar tuissehen de Ieren geregeld zal wonden op de basis van een vereenigd ledand'. Hii wees er op diat de voorloopige regeeeing tot mi toe geen volledige regeewngsmacht bezit, dlocih zij zal binnen haar huidig, vast omlijnd gezag, alles doen om on wettigheid en wanordelijkheid te voorko men. DE SPOORWEG STAKING IN DÜITSOHLAND. 'liet compromis. Do „Frankf. Ztg." van 8 Februari geeft het verhaal hoe het compromis tus- schen de regeering en de vakvereenigin- den blijft hij zichzelf. Hem is het besturen meer bekend, dan men wel denkt. Vóórdat hij naar Rome word geroepen, was hij gedurende vijf, tien jaar de raadgever van Kardinaal Ferrari, zijn voorganger op den zetel van Milaan. Benedactus XV liet het zelfs niet na, bij tijd en wijile Kardinaal Raitti 1e raadplegen en men beweert, diail diezelfde Paus op aanradten van KawMnal Ratti zijn oproepen aan de oorlogvoerenden inleid de met de heerlijke spreuk van den vrede en de rechtvaardigheid: .„Tusfifia et pax oseulatae sunt' Zonder twijfel zal Pius XI zicih van zijr» nieuwe taak op uitstekende wijze kwijten Men heeft er ailte reden toe dit te geloo- ven en ervan overtuigd te zijn. Hij zal de belangen van alle landen en ieder per soonlijik weten te behartigen en steedis zal hij den indruk blijven vestigen een man te zijn met een groeten geest en een edel moedig hart. Een voorgevoel van den overleden Paus Pius XI en zijn voorganger hebben vóór hunne Paiuweirikiïarfng niet lang het Kardinaalsrood gedragen. Toen zij lie conclave binnengingen, behoorden beiden tot de groep prelaten, die bij het laatste consistorie waren gecreëerd. In Juni 1921 ontving Pius XI den Kar dinaalshoed en naar aanleiding van deze plechtigheid vertelde de nieuwe Paus de volgende anecdote: „Nadat de andere Kardinalen en ik wa mt gecreëerd, ontbood Remediates XV ons a) spoedig in zijn Pauselijk vertrek; na eenige oogenblikken reide bij: „Vandaag heeft er een groote verdee ling vam het rood plaat® en vervolgde hij na een korte pauze weldra zal er ook een van het wit plaats vinden." „Deze toespeling op de mogelijkheid van zijn naderenden dood maakte een vreemden indruk op mij en ik vond haar zelfs eenigiszims misplaatst." Thans is het echter gebleken, hoe juist het voorgevoel des Pausen was, hetwelk hem overigens in 't geheel niet veront rustte, want als een waar Christen was hij steeds op den dood voorbereid'. Zal Amerika meedoen De Ameriikaanische bladen melden dat het vraagstuk of Amerika all dan niet of ficieel zal deelnomen aan die conferentie dien laa,listen tijd verscheidene malen het onderwerp geweest is van kabnietszittin- gen, docli dat het Kabinet nog niet io' een besluit is gekomen, waarschijnlijk ter» gevolge van liet verschil van meaning, da'1 onder de adviseurs van den president heer-seht. Gisteren zou een nieuwe kabi- netszititling plaats hebben waar definitief bestuit zou vallen. Intussdhen doet het gerucht de ronde, dat die Vereendgdte Staten zuil-ent weigeren de uitnoodliging aan te nemen op grond van een wet, die Taft in 1913 heeft ge- teekend en welke bepaalt, „dat het uit voerend bewind, geen uitooodiging tot deelneming aan een iutematioaal congres of conferentie kan doen of aanvaarden- j Na de verklaringen, door de rijksmi nisters van financien en verkeer afge legd over de nieuwe salarisregeling en de arbeidswet, moest er alleen nog maar overeenstemming bereikt worden omtrent den eisch der rijksvakvereeniging van spoorwegbeambten, dat de regeering zou afzien van eenige bestraffing. Dan zou de rijksvakvereeniging de staking aflos ten. Het heeft moeite gekost deze over eenstemming te bereiken. Niet alleen om dat van rechterzijde bij de regeering werd aangedrongen op een politiek van de sterke vuist waaraan de regeering niet kon denken, omdat daarvoor het aantal stakers veel te groot was doch. ode omdat de regeering niet onmiddellijk met de rijksvakvereeniging wenschte te on derhandelen. De hoofdbesturen der an- dero organisaties moesten weer als be middelaar optreden. En in de conferen tie van deze hoofdbesturen met de re geering werd de volgende verklaring van den rijkekanselier goedgekeurd, een ver klaring, waarmee ook de rijksvakvereeni ging zich kon vereenigen: „De rijksvakvereeniging verklaart, dat zij nog hedenavond Dinsdag de staking als geëindigd zal verklaren, na dat de rijkskanselier namens de rijks- regeering heeft betoogd, dat bij een on middellijk afbreken van de staking de disciplinaire bestraffing zal geschieden naar principes, door het geheele kabi net vast te stellen. Doch van een be straffing en masse en een ontslag on mas se zal aangezien worden." De regeering heeft dus niet, zooals aanvankelijk is gemeld, volledige strafe- loosheid verzekerd. Integendeel, de rad draaiers en belhamels, de saboteurs Bul len wel degelijk gestraft worden. En hieruit blijkt, dat er van een ne derlaag der regeering geen sprake is. DE KABINEft.CRISIS IN ITALIË. In strijd met de andersluidende be lichten seint het Stef. Ag. uit Rome flat de Koning het ontslag van het kabi net niet heeft aanvaard, en dat dit (Bo- 'nomi, dus) zich Donderdag 16 Februari opnieuw aan liet parlement zal voor stellen. DE EMANCIPATIE VAN ENGELSOH- INDIë. In verband met in verschillende doelen van Indië heersehende onrust heeft Mon tagu, minister van Britsch-Indië, ver klaard, dat de politiek, in 1917 vastge steld, nog steeds door de Britsche re geering wordt gevoerd, en dat het de bedoeling is, om Indië stapsgewijze te voeren tot een of anderen vorm van zelfbestuur, en het gelijk te stellen met de andere deelen de3 rijks. Britannië, verklaarde hij, had aan de bevolking •van Indië de macht gegeven om haar wensch kenbaar te maken, welken vorm van regeering zij geschikt acht voor haar belangen; doch zelfbestuur kan slechts geleiderlijkerwijze komen' naar gelang van de uitbreiding van het kiezerscorps en de opvoeding van het. volk. De regee ring hoopte, zonder rampen en zonder overijling Indië zijn plaats te doen in- nemep als gelijkgerechtigde in het Brit- eche rijk. Indien dit ideaal niet zou worden bereikt, zou de wereld armer zijn; indien het zou worden bereikt, zou het het work voor de menschheid en de beschaving, verlicht door het Britsche riik, rechtvaardigen. RANDSTATEN. Volgens de „Daily Tel." moet de Fran- sche regoering een nota gezonden heb ben aan de Russische randstaten betref fende de Russische schulden. Daarin wordt de regeeringen dier rand staten meegedeeld, dat het volgens de meening van de Fransche regeering nood zakelijk is maatregelen te nemen tot waarborging van de Fransche belangen in die landen. De Fransche regeering zal die landen verzoeken waarborgen te geven, waarbij zij zich verbinden den oorspronkelijken eigenaars al hun bezit tingen terug te geven; tevens ligt het in de bedoeling van de randstaten te eischen, dat zij een evenredig deel der Russische schuld overnemen en de ver antwoordelijkheid van particuliere ei schen tot vergoeding van schade als ge- gevolg van de revolutie. De Fransche regeering verwacht, dat de resp. regee ringen al de rechten van Fransche on derdanen, particulieren en maatschappijen, zullen herstellen, welke door de sovjet- regeering waren opgeheven. DE REIS VAN ALLENBEY. De meeste Engclsche bladen steunen lord Allenbey, van wien men algemeen aanneemt dat hij voornemens is, kraoh- tig bij- de regeering aan te dringen op de aanvaarding van een liberale politiek op den grondslag van de denkbeelden der Egyptische nationalisten. Men ge looft algemeen, dat- Allenbey zal aftre den als hooge Commissaris in Egypte in dien hij er niet in slaagt de regoering er tbe te bewegen de politiek te vol gen, welke een weerspiegeling is van de gematigde Egyptische gevoelens. Hot ka binet is zonder twijfel verdeeld in deze quaestie, hetgeen de positie moeilijk maakt. De „Daily Express" is vrijwel het eenige blad, dat in sterke taal Al lenbey aanvalt. De houding van het blad lijkt van officieele zijde geïnspireerd. SEPP OEBTER, DE OMKOOPBARE PREMIER, De gewezen onaf hankelijk-socialistische Brunswijksche ministerpresident Sepp Oerter, die onlangs wegens omkoopbaar heid tot gevangenisstraf werd veroordeeld schijnt een buitengewoon handig heer te zijn geweest. De Brunswijksche „Volks- freund" het orgaan der meerderheidsso cialisten, publiceert een opzienbarenden brief van den gewezen ministerpresident en tegenwoordigen Landdagafgevaardig de Oerter. In dezen brief ver zocht Oerter verleden jaar, gedurende zijn ministerschap den grootkapitalist Wennel hem 3 pet. van de door Wennel be haalde winst, en later, als hij voor goed in dienst van Wennel getreden zou zijn, 10 pet. van de zuivere winst en voor schotten van 3000 en 10.000 mark. Deze brief is voor Oerter zoo bezwarend, dat hii in het openbare leven en de partij politiek in Brunswijk verder wel onmo gelijk zal zijn. De meerderheidssocialis- tische fractie van den Landdag heeft in een schrijven, dat het karakter draagt van een ultimatum, van de onafhankelijke fractie geëischt, dat Oerter zijn mandaat zal neerleggen en nit de onafhankelijke fractie treden. Daar het antwoord der onafhankeliiken onbevredigend wa nen de meerderheidssocialisten daaruit de consequenties te willen trekken. Er dreigt een ineenstorting van de tegenwoordige socialistische arbeidsgemeenschap in Brunswijk en een regeeringscrisis, die wellicht leidden zal tot een regoering var het midden. lelijk overschot van den s mid/dags Ier aarde bestelden politiebeambte daar neg steeds lag. Het bleek dat de werklieden, die bet lijk uit de kist moesten nemen, waarin het voorioopig was gelegd, alvo rens definitief te worden gekist, dit had den verzuimd en de kist hadden dichtge schroefd. Bij het wegdragen werd de baat' wei zeer licht bevonden, doch elk -cicr bei-dfe mannen dacht dat de ander het zwaarste gedeelte droeg. EEN VALSCH DOODSBERICHT. Te Regina, in Saskatchewan, is een ze kere Gvrilym Williams, oen vroegere hulpprediker van de Anglicaansche kerk lc Oxbow, lot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat hij een valsch doodsbericht aan zijn in Engeland vertoe vende echtgenoote had gezonden. Hij had geseind dat hij aan een hartverlamming was overleden en het telegram met den naam „reverend E. Pickering" ondertee kend. een valschen brief verzonden, diie de bijzonderheden van zijn dood en ter aardebestelling inhield, en een valsch dioodsoefüficaat opgesteld, alles met de bedoeling om zijn vrouw te d-oen gelooven dat hij dood was. EEN PIJNLIJKE VERGISSING. Op het kerkhof van Shoote's Hill h-srl dezer dagen een begrafenis plaats, en de niet bloemen bedekte kist werd langzaam in het graf neergelaten. Aan de groeve stonden honderd kameraden van den overledene, die politie-oonsta'bel was, en eenige autoriteiten. 's Avonds toen de begrafenisnemer zich naar den loods 'begaf, waarin de lijken plegen te worden neergelegd alvorens te worden gekist, bemerkte hij dat het stof- De begrafenisplechtigheid werd ts volgenden dag herhaald. Draadloos wordt aan het N.T.A. gi meld, naar aanleiding van de gisteren plaats hebbende publicatie van het Engei- sche bezuinigjngsrapport van de commis- sie-Geddes, dat deze commissie in haar rapport voorstelf de reducties ten bedrago van meer dan 70 niilldoen 300.000 pd. sir., welke door dfe regeert ngsdepartem en ien zelf zijn voorgesteld, tot een bedrag van 80 millioen pd. ft. per jaar te vermeerde ren. De commissie legt er den nadruk op, dat het rapport voorioopig is, daar geen rekening is gehouden met de herziening van het vlootbudget. in verband met de resultaten te Washington noch met -ie herziening -der militaire behoeften. Te Cassiake, in Minnesota, is de oudste man ter wereld overleden, met name de roodhnid Gabenahgownwonce. die ook bekend was als John Smith. Vcr- sohiliende Amerikaansche wetenschappe lijke instituten hadden Smith's bewering, de oudste man ter wereld te zijn, aan vaard, zoodat men mag aannemen dat bij inderdaad die oudste man ter wereld was. Hij kou zich tot in bijzonderheden den befaamdën meteorenregen van 1833 herin neren. De verceniging van Zwiisersche ho teliers heeft den pden Februari bestelen, in verband met het goedkooper worden dor levensmiddelen van af 1 Maart de in dien hoielgids van 1922 reeds afgedrukte mtaimum-pensionprijzen en den prijs voor maaltijden te verlagen met tien procent -3- Bij decreet der lUiiaansche regec- ring is machtiging verleend tot 'nel openen van een buitengewoon erediet van zo? millioen lire tot hukpverleeai.-ng aan hou- ger-end Rusï and DRONKEN AUTO-BESTUURDERS. Een vrachtauto van een firma uit Hil versum vertrok Woensdagavond uil Am sterdam, bemanid met een stomdronken bestuurder en ecu even dronken kame raad. Bij Kaarden gebeulde, wal auto mobilisten reeds aan de Naardensche po litie hadden voorspeld. De auto reed op ziide van den weg het zware ijzeren hek omver en kwam boven bet water tc han gen. De politie arresteerde de dronken mannen, die zelfs hun naam niet konden opgeven. (..Tel, HET LANDGOED VOLLENHOVEN. Door het overlijden van mevrouw de wed. Kluppel, geb. van Hasselt, zal bet uitgestrekte, prachtige landgoed I,'"' toren", gelegen in de gemeente De Bilt, bij het samentreffen van de wegen naar Zeist, Utrecht en Amersfoort, weldra om- der den hamer komen. Met zijn vorstelijke huizinge, opgaande Icof- en dennenbossclren, schitterend mei boomgroepen gestoffeerde weilanden en in den zomer rijk bloeiende korenvelden beheerscht het geheel het landschap en schij- 'maakt wel het schoonste gedeelte van den weg De BiltZeist uit. Indien hier niet tijdig maatregelen worden genomen in den. vorm van een vóór de verkooping af te kondigen, streng le handhaven, kap ver bod, behoeft men, aldius wordt aan de „N.R.Q.", geschreven, zich geën illusies te maken over bet ore geschonden voortbestaan van deze parel der Stichtscbe lustwarande, eens hel bui tenverblijf van den oud-gcuverneur-gene- raai Baron van der Capellen. De gronden zullen dan stellig in banden koonen van speculanten of een bouwmaatschappij, die bet voorbeeld van zoovele buitens leert het de prachtige bosschen niet zul,en sparen en daarmee aan het landscnap een onherstelbaar verlies toebrengen. Zoo ooit, dan bestaat er hier aanJeidang, door hef leggen van een kapverlxxï te voorkomen, dat dit schoone goed aan zun beslemming wordt onttrokken. 1iertegen kan te minder bezwaar zijn. daar, naar verluidt, het aantal eigenaren van dit, sinds jaren in vruchtgebruik bezeten, goed in de honderden loopt en dus de m- dividueele schade, eventueel uit bet leggen van een kapverbod voortvloeiende, al hee» gering is in vergelijking mei hel algemeen belang, dat er mee wordt gebaal. DE PARADIJSDICHTER. Naar aanleiding van het overlijden vs den „Paradijs-dichter" te 's-Hage kan worden medegedeeld, dat zijn familie thans bekend is geworden. Intusschen hebben eenige heeren, o.m. de heer Oor. v. d. Lugt Molsert, di recteur van Het Hofstad Toon cel zich aansprakelijk gesteld voor de kosten, dte do begrafenis met rich medebrengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9