BINNENLAND UIT DEN OMTREK AGENDa 12 FEBRUARI AGENDA 13 FEBRUARI De St. Vlncentius-Bibliotheken zijn geopend: Giften. Ernstige brand in aen Houtrakpolder. Een doode. SCHOTEN. OVERVEEN. HEEMSTEDE. ZANDV00R1. HA*«*EL EN NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. KORTE BERI0HTEN. TELEGRAFEN. BffiKILMDSM NIEUWS. Verkeer en Posteriien. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOLT SPORT EN SPEL. ORDE EN ARBEID. LEGER EN VLOOT. MIRKTN1EUWS. Het ijs op ae ij-soaan aan «te Kleverlaan t is vrij Koed. Hedenmiddag 2 uur is er ringrijderij voor meisjes (kinderen Tan leden) en hardrijderij voor jongens (eveneens kinde ren van Jeden). Hedenavond is de baan gesloten. Mor gen is zij op den dag geopend, doch van eventueele wedstrijden is tot op dit oogen- bük nog niets bekend. Of de baan Zon dagavond open zal zijn, kon men ons thans nog niet mededeelen. Voor vrodlijke muziek zorgt bet bestuur dier üsciub uit stekend. Sociëteit StBavo". Feestavond Grafische Bond, 7 uur. Stadsschouwburg. Het Hofstadtoo- neel. „Geuren"'. 8 uur. Sociëtétt „Vereeniging"H.O.V. Bui tengewoon namiddag-concert, half 3. Oud-Holland. Verwulft Strijk orkest. Sociëteit ,jSt. Bavo". L. T. B., 10 uur. Sociëteit „V ereeniging". Neerland's Volksleven in de Lente 8 uur. Stadsschouwburg. N.V. Nat. Opera. „Cavaleria Rusiicana". half 8. Oud-Holland. Verwulft Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en eestdagen toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. 'ansstraat 49. Dagelijks geopend van io uur tot half I, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. St. EPtsabeth's Vereeniging. Jans- rtraat 49. Van 11.30 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken "er S.E.V. R.K. Huishoudschool, KI. Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag to12 uur. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Xieine Houtweg 13. Alle werkdagen roorm. van 10—12 uur, nam. van 24 en van 89 uur. De nacht- en Zondagsdienst zal deze week door de navolgende apotheken geschieden: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bairteljoris- sfraat 11. W. P. Woutersen, Koninginneweg 3. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag en Vrijdag van 7^9 uur. ANTHONIESTRAAT: Woensdag en Vrijdag van 78X nur. KLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van 1%9 uur. SEN. DE LA REYSTRAAT 2, Schoter- kwartier. Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. I 3.Ö0 van N.N. voor hongerend Rus land. ,J. J. Kremer". Naar het bestuur der vereeniging „J. J. Oremer" ons mede deelt, zal op Dinsdag 14 Februari a.s. Voor hare leden optreden, in plaats van de vereeniging „Nicolaas Beets," te Utrecht, de Koninklijk goedgekeurde ver eeniging „V. Z. 0. D.," te Rotterdam, toet „Als de kersen bloeien." De Infanterie-Kaxeme. In de Me morie van Antwoord op het Voorloopïg Verslag der Tweede Kamer aangaande de (Begrooting van Oorlog lezen wij het volgende: Een beslissing omtrent de teruggave aan de gemeente Haarlem van de in- fanteriekazerne alhier is nog niet kun nen worden genomen, aangezien die te ruggave afhankelijk is van het tot stand komen van de nieuwe dienstplichtwet en de daarmede ve band houdende legerorga- nisatie. Dezerzijds wordt bereids het noo- dige verricht om ten deze c.q. zoo spoe dig doenlijk tot afwikkeling van zaken te kunnen komen. Het gemeentebestuur van Haarlem is van een en ander on derricht. BtoemboUen-imoer in Amer-üca. De Commissie voor den invoer in Ame rika deelt aan het „Wkbld, van B1.0L" mede: De gezant der Vereenigde Staten te 'z-Gravenhago heeft dezer dagen een de putatie uit de Commissie ontvangen, die een onderhoud over het vraagstuk van invoer van bloembollen in Amerika had aangevraagd. Zijne excellentie bleek een open oog le hebben voor de Nederlandsche belan gen en verklaarde zich terstond bereid zich ter zake tot zijne Regeering te .Washington te zullen wenden. Naar de Commissie van de meest be voegde zijde mocht vernemen, heeft de Nederlandsche Minister van Buifenland- sche Zaken tijdens zijn verblijf te Was hington een bespreking over den invoer Van tuinbouwvoortbrengselen in de Yer ven igde Staten gehad met den Ameri- xaanschen Minister ven Landbouw. De Nederlandsche Gezant te Washing ton, die op het oogenblik in Neder land vertoeft en met wien de Commis sie een uitvoerig onderhoud had, deelt mede, dat hem telegrafisch van uit Was hington is bericht, dat voorloopig nog geen „hearing" aangaande verdere in voerbeperkingen wordt gehouden. Te water Vrijdagmiddag half 8 is een paard en wagen van den vrachtrij der J. van As, achterwaarts in het Spaarne gereden nabij de Gedempte Oude Gracht. Door een srtoomlier van een der daar liggende booten zijn paard eu wa gen weer op den wal gebracht. Fiets gestolen. Van oen achterplaats ran het gebouw van den Bestuurders- band aan het Spaarne is een fiets ee- stolen Hedennacht tuasdhen 1 uur en half 2 werd door de militaire politie en een rijksveldwachter brand ontdekt in die boerderij van gebroeders Bourgonje, ge legen aan den Zxademveg in den Houtrak- polider. Ommird'dell ijk werden de bewoners gewaarschuwd, die zidh met moeite kon den redden. Vooral de rediding van een gebrekkige zuster van gebroeders Bour gonje ging met groote moeite gepaard. Helaas valt nog een mensdhenleven te betreuren. Een knedht, een Belgische ar beider, sliep in de tas. Ook hij werd na- tuuriijlk gewaarschuwd, maar hij schijnt zidh niet te hebben kunnen redden. Men vermoedt, dat hij door den rook be dwelmd is gewonden en zoodoende in bet vuur omgekomen. De geheeile boerderij met stalling en tas is afgebrand. Alleen twee schuren, weke buiten dien wind Vagen, konden behouden blijven. De brandweer kon tegen bet vuur niet» uitrichten, daar door de strenge vorst het water bevroor. Al bet vee is gered kunnen worden en is in de twee overgebleven schuren on dergebracht. De oorzaak van dien brand is tot he den onbekend. Omstreeks 6 uur heden morgen was de brand, bij gebrek aan voedsel, uitgebrand.. In jaren heeft er niet zoo'n brand ate deze gewoed. De bewoners hebben bij die buren een onderdak gevonden. HEEMSTEDE. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Lof. DINSDAG 's aovnds te 7 uur Verga dering der H. Familie. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds 7 uur Lof. Geboren: d. van M. Sfóbosvan der Meij. z. ran C. J Braamvan der Put ten. d. van C. E. HcadlstraErdtsieok z van A M A de Vink—van der Woi- ïenberg. z. van J. C. Lindenbergh v d Meuten z van T Smit-Mentis. z. van J. H. v. d. ZeeHemming z van M. Dijkstra-Timmermans. z. van E. Ie ZwartSteak. z. van M. J. F. Vink Ruys. z. van K C van der Peetde Lange Ondertrouwd: Cb-r. C. W. van «ten Broek en A. M. Jou-stra. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 16 Februari 1922, 's namiddags 2 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Voorstel, tot benoeming van een lid dor commissie van advies, ingevolge art. 18 der algemeene ambtenaarsverordening; van een Md der gascammi-ssie en van een lid der commissie voor de bezwaarschrif ten. 2. Idem tot benoeming van een make laar. 3. Idem tot benoeming va®, een onder wijzer in de lichamelijke oefeningen. 4. Idem tot het verleemen van onthef fing van bepalingen der bouwverordening. 5. Idem tot handhaving van de veror dening op den verkoop van melk. 6. Idem tot het verleenen van kwijt schelding van huur aan F. Filippo. 7. Idem inzake het verleemen van hy pothecaire cr edicten. 8. Idem tot nadere regeling van de be looning van den gemeentewerkman Spring veld. 9. Idem, tot wijziging van de veror dening op het ambtenaarspersoneel der gemeentewerken. 10. Herstemming over het voorstel tot vermeerdering van het aantal agenten le klasse. 11. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op het personeel der gemeente politie. 12. Vocurstel tot nadere regeling van den gasprijs. 13. Idem, tot het verleenen van een uitkeering aan ontslagen gem;.en te-perso neel. 14. Aanbieding van de gemeontebegroo- ting voor 1922. Ingekomen stukken en mededeelingen Belastingzaken. BLxmbollisnten toomt',Wng. Even als het vorige jaar zal ook thans van wege de afd. Overveen—Bloememdaal van de „Alg. Ver. van Bloembollencul tuur" een bloembollenteatoonistelling gehouden worden in hotel „Van Ouds het Raadhuis". Zij begint Vrijdag 17 Februari en duurt tot en niet Maandag 20 Februari. Voornamelijk zullen tentoongesteld worden Hyacinthen, Darwintulp-en, Narcissen en bloemstukken, gemaakt van bloemen, afkomstig van bollen. De grenswijziging. De afdeeling van den Vrijheidsbond stelde Donder dagavond tot oandidafcea voor de com missie uit de ingezetenen, die het wetsontwerp inzake de grensregeling zal hebben te beoordeelen, de heeren: A. H. Baron van Hardeubroek van Ammerstol. G. W. Martens en H„ In- german. ONGELUK OP DE GLIJBAAN. Men meldt ons: Bij het sledeglijden op de zoogenaamde ijsvlakte, gemaakt op den Strandweg alhier, had een der glijders Vrijdagmiddag het ongeluk mej. D. M_, wonende alhier en die onder de vele toeschouwers behoor de, omver te glijden, waardoor deze zoodanig op de ijskorst kwam te val len, dat zij bewusteloos bleef liggen. Dr. G., spoedig ter plaatse, consta teerde hersenschudding. Per brancard werd zij naar hare woning vervoerd. Een dezer dagen had een dergeliik ongeval plaats, wat gelukkig voor de betrokkene niet zulke ernstige gevol gen bad. Zekere mej. S kreeg ook een der glijders tegen zich aan, ten gevolge waarvan zij zoodanig mét het achterhoofd op de ijskorst terecht kwam, dat zij ongeveer een kwartier lang bewusteloos was. Nu eenmaal dergelijke gevallen zich voordoen, vraagt men zich af of hier geen paal en perk aan gesteld kan worden, want de grootste oorzaak der plaats hebbende gevallen als boven genoemd, vinden hierin hunne oor zaak, dat er in het geheel geen toe zicht is. Iedereen is gewapend met een slede en glijdt naar hartelust. De eene kan niet, de andere wel zijn slede in bedwang houden. Een voldoende af rastering is er ten eeaenmale niet. Niet alleen is zulks voor de toeschou wers gevaarlijk, maar ook voor de glijders en glijdsters zeiven. Wanneer men ziet met welk een vaart men eenige meters naar beneden glijdt en dan plots in het zand terecht komt, is het niet te verwonderen, dat een salto-mortale volgt. REOLAME-PLAAT VOOR DE JAAR BEURS. Wij ontvingen de reclame-plaat, die da a^. Jaarbeurs in stad en land moet in luiden. Ontworpen door den heer Ga- briëlse te Utrecht, heeft zij een spre kend karakter door het domineerende zwart de onderkleur loopt op de ver schillende affiches uiteen en door da kloeke letters, waarin de wenk verva is: .Bezoekt de zesde Nederlandscht Jaarbeurs Utrecht, Internationaal 21 Febr. 1922. 3 Maart." In den kop van de plaat zijn als mo tieven voor een ornament vruchten, vleu gels en het Utrechtsche wapen verwerkt DE DUITSOHE CONCURRENTIE. In de jongste vergadering van de Ka mer van Koophandel te Leiden gaf een ingekomen bcbrij ven van de Handelsver- eeniging van Metaal-Industrieelen aan leiding tot uitvoerige bespreking over df malaise zoowel in deze industrie als in andere bedrijven. Eén der leden konmtt stelligheid verzekeren, dat de Duitecho regeering zich voortdurend tot in bijzon derheden op de hoogte laat houden van de voorwaarden, waaronder de industrie hier werken kan. Zij zorgt dan dat de Duitsche producten ten behoeve van den Staat zóóveel op de prijzen laggen, dat zij nog juist blijven onder de prijzen, die de Hollandsche bedrijven noodzakelijk moeten bedingen. Op die wijze wordt 't ooncurreeren onmogelijk gemaakt en beta len de consumenten toch nog een schat ting aan den Duitschen fisous. Uit in- liohtingen bleek, dat verschillende Ne derlandsche bedrijven dan ook reeds noodgedwongen in Duitechland laten werken. Mie van DiepenbrooJc. Zondag om half elf heeft een uitvoering van de Mis van Diepenbrock in de St. Servaec- kerk te Maastricht plaats. Het boor van 100 man staat onder leiding van den <eer Franssen, directeur van het St. Ser- vaeskoor. De solist, de heer v. Tulder en de organist de heer Beckers zjjn we gens ongesteldheid verhinderd. Naar verluidt, zal naar alle waarschijn lijkheid de heer de Kort uit Tilburg als solist optreden en Henri Hermans, be kend van de uitvoeringen te Utrecht en 's-Bosch, het orgel bespelen. Het koor der Eerw. Broeders van Maria Onb. Ontvangen zal de Greariaansche gezangen uitvoeren. VOOR DE R.-K. UNIVERSITEIT. De opbrengst van de gehouden col lecte voor de te stichten R.-K. Universi teit Heeft te Zwolle opgebracht: Parochie O. L. Vr. Hemelvaart f 4908.92 en aan jaarlijksche bijdragen f 359, parochie St. Michaël resp. f 4835 en f 730, zoodat in totaal is opgebracht aan giften f 9743.92 en jaarlijksche bijdragen f 1089. DE BEMANNING VAN DE POST- IJSVLET GERED. De bemanning cn de passagiers van de post-ijsvlet op S-chienmonnikoog zijn ge land te Moddergat. Door de reddingsboot aldaar zijn zij beihonden binraenigebracih't. De inbraak te Veendam. Hot on derzoek inzake den inbraak in 't Bouw bureau der gemeente Veendam en den diefstal daaruit van ongeveer f 2600, is thans zoover gevorderd, dat er voldoend© termen aanwezig zijn gevonden om de vijf verdachten ter beschikking van de justitie te Winschoten te stellen. De Ryn. In de laatste dagen is het water in den Rijn aanmerkelijk ge stegen. Het water loopt thans reeds over de benedenkade van de Rijnkade te Am- hem, meldt de „N. A. öt." Ook verschil lende weilanden in de Betuwe staan reeds onder water. Opmerkelijk is het, dat zoo goed als geen ijs in den Rijn drijft. Het IJ8. Hot stoomschip „Profes sor Buys", geladen met stukgoederen, van Iïarlingen vertrokken met bestem ming naar Hull, is wegens het vele ijs in de Zuiderzee in de haven terugge keerd. De postboot „Prinses Juliana" heeft weder getracht Terschelling te be reiken, doch geraakte even buiten de haven in het ijs bekneld en ia daarop teruggekeerd. DE CONFERENTIE'TE GENUA. BERLIJN, 10 Febr. De Itaiiaainsche re geering zet blijkens ©en bericht uit Rome de voorbereidiing voor de conferentie van Genua ijverig voort, zoodat oip 8 Maart aMies in gereedheid zal zijn. MOSKOU, 10 Febr. De bolsjewiekscbe delegatie, die zich naar Genua zal begeven, heeft van de regeering instructie ontvan gen, om met «jU$ middelen te trachten, van «Je conferentie te veuterijigen, dut zij een onderzoek instelt naar de quaeslie van het toekennen eener schadevergoeding voor de verliezen, die zijn voortgevloeid uit «Je blokkade «Ier Ententne. DE lERSGHE KWESTIE. Nieuwe grensincidenten. De ontvoeringen. LONDEN, 10 Febr, Gisterennacht zijn bij Ciady, op de grens tnsschen Donegal en Tyrone consta'bels uit Ulster in een hinder laag gevallen. Een hunner werd gedood. Naar gemeld wordt is nog geen der zeventig personen, bij de jongste „raids" der Sinn Feiners gevangen genomen, vrij gelaten, ofschoon die vrijlating heden werd verwacht. LONDEN, 16 Febr. Volgens mededeeling van «ten premier van Ulster heeft de Brit- sche regeering een waarborg ontvangen voor de veiligheid der ontvoerde loyalisten en hoopt zij hum spoedige invrijheidstelling te verzekeren. Craig voegt erbij, dat hij hedenavond naar Bedfast terugkeert en dat, ais heit optreden der regeering geen succes heeft, hij zijn eigen plannen zal uit voeren. STAKING TE NAPELS. ROME, 10 Februari, De Ötiomaiie d'I'talia verneemt uit Napels: Tengevolge van een geschil tiussehen fabrikanten en havenar beiders is de algemeene staking afgekon digd, Het personeel van eensge openbare diensten neemt deel aan «ie beweging. Fascistische pioegen vervangen de stakers. De stad is militair bezet. BOTSING. KEULEN, 10 Febr. Een met arrestanten geheel bezette politieauto kwam in botsing met een tramwagen. Zestien arrestanten werden gewond, deels zwaar. Tien arres tanten maakten van «le gelegenheid gebruik te ontsnappen. PROFESSOR'BNSTAKING. MOSKOU, 10 Febr. De professoren der universiteit hebben het werk neergelegd. HET GOEDE VOORBEELD. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aam de Tweede Kamer de Memorie van antwoord op zijn begroeting doen toekomen. Het kan niet ontkend worden, zegt de „N. R. Ct", dat deze oen geheel anderen geest ademt dan wij tot dusver gewoon waren. Het liberale blad schrijft o.m, „Wat wij in zij® Memorie inzonderheid prijzen, is de beslistheid, waarmede hij tegenover den veeleiscbenclen dienst van het Bureau voor de Statistiek erop is blij ven staan, dat aan zijn verlangen tot be zuiniging worde voldaan. Het groote ge vaar toch, dat ons land loopt, is hierin ge legen, dat Ministers tegen hun ambtena ren niet zijn opgewassen, en de vrees is dan ook herhaaldelijk uitgesproken, dat verschillende bewindaliodten aan de inbla zingen van hun ambtenaren geen weer stand weten te bieden. Daarom stemt het inderdaad tot vreugde, te zien dlat de tij delijke voorzitter van den Ministerraad ernst met de bezuiniging maakt en zelf- •staddg onderzoekt in boeverre tot dus verre gevoteerde bedragen in de naaste toekomst ook nog verantwoord zijm. Uit den aard der zaak leent de kleine begrooting van Binnenlandsche Zaken zich niet voor milüeenen-bezuiniging, maar wat bereikt is, is d«x>r de methode, die de Minister gevolgd beeft, alleszins hoopge vend. Er blijkt veel kanis, dat Minister De Geer bij zijm pogingen tot versobering van den Staatsdienst den premier aan zijn zijde zal hebben, en dit is reeds veel ge wonnen. IN TABAK EN SIGAREN. Wij lezen in de „Tijd": Het is van genoegzame bekendheid, dat vele predikanten een moeilijken tijd beleven. Er zijn er heel wat, die op allerlei wijze door bijwerk hun schrale inkomsten moeten aanvullen, terwijl an deren, dikwijls met groote gezinnen ge zegend, in de grootete zorgen verkeeren. Het verdienen van geld, ook in den han del, is voor niemand vernederend en bij ons handelsvolk zou men in 'n slecht blaadje komen, als men minachtend op den handelsman, winkelier, den agent of makelaar neerzag. Ook een predikant be hoeft het drijven van een handeltje niet na te laten, als hij absoluut behoefte heeft aan handelswinst of provisie. Maar het doet toch wel wat vreemd aan, als men 'n brief ontvangt van een Romonstrantsch predikant, die zich aanmeldt als agent van een tabaks- en sigarenfabriek en U sigaren, rooktabak, oigarctien en stok jee presenteert en „petits Havannes" voor 4 ct. per stuk, alles afkomstig van een vriend, eigenaar der fabriek, wier agent hij is geworden. Wij herhalen, «lat er den predikant geen grief van kan worden gemaakt. Eer treft de lichte verbazing, die wij bij het lezen van zulk een „offerte" voelen opkomen, de kerkelijke gemeen schap, welke den armen man op die wijze dwingt tot iets dat niet strookt met zijn ambt. Wat de zaak nog heel wat zonderlinger maakt is, dat de predikant-sigaren-hande- laar zijn onderteekening opluistert met een figuurtje, dat gewoonlijk door de heeren vrijmetselaars wordt gebruikt, om zich van anderen te onderscheiden en bij de broeders in de gratie te komen. Er schijnt dus ook al onder de loge- broeders misère te wezen. Met bef en sloofje en dan nèg mot „petits Havan nes" leuren.... 't is een treurig teeken des tijds. HET AMENDEMENT v. d. LAAR. In de Vrijdag gehouden ritting «ter Tweede Kamer verklaarde de Minister van Buitenihvndsclhe Zaken, dal bij aanneming van het amendement-v. «I. LaaT op de be grooting van BuitenHamdscdie Zaken, om het blijvend gezantschap van Nederland bij het Vatic aan weer oip te heffen, eeu diplomatiek incident vam vrij verre strek king in het leven zou worden geroepen, waarvoor de minister de veran'ljjjqpjïkbiik- iheid nipt kon aanv aards? BEGROOTING VAN OORLOG. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord aai de Tweede Kamer op de Oorlogsbegrootlng zegt de Minister o. m. De regeering kan het verwijt niet aan vaarden, dat zij zich niet genoegzaam bewust zou zijn van de noodzakelijkheid van bezuiniging. Ook naar haar oordeel moet, evenals bij alle Staatsuitgaven, ook bij die voor de defensie naar beper king tot het onmisbare worden gestreefd. De Minister zal trachten, het Depar tement zoo te reorganiseeren, dat met de minst mogelijke arbeidskrachten de voor komende werkzaamheden worden verricht De staf van het wapen der genie wordt gaandeweg ingekrompen. Eene commissie is benoemd om voor steilen te doen tot herziening van de we op het militair onderwijs. In verband met een van den minister van Justitie ontvangen mededeelingen om trent de voorbereiding van de vc. minde ring van het aantal voor den grensdienst benoodigde poütie-troepen, is dezerzijds aan den inspecteur der Kon. marechaus- sées opdracht gegeven, de werving voor loopig stop te zetten, ais overgangsmaat regel tot het gaandeweg bereiken van de als normaal optworpen organisatie van 700 man. Het ontwerp K. B., waarbij het geor ganiseerd overleg voor de onder het Dept. v. Oorlog ressorteerende militairen wordt geregeld, is bereids tot stand ge komen. De invoering kan, wanneer de daarbij betrokken vereenigingen hare mede werking verleenen, binnen korten tijd plaats hebben. Voor zoover deze aangelegenheid thans kan worden overzien, zullen ongeveer 2300 beroepsmilitairen den dienst moeten verlaten. Een wetsontwerp, waarin een regeling wordt getroffen voor hen, die tegen het vervullen van den militairen dienst gewetensbezwaren hebben, heeft het Departement van Oorlog verlaten. De minister heeft ook inzake den bouw van marechausseeskazernes naar bezui niging gestreefd, in welk verband door hem reeds verschillende belangrijke ver eenvoudigingen bij den onderwerpelijken bouw zijn aangegeven, terwijl nog wordt nagegaan, hoe tot verdere bezuiniging zal kunnen worden gekomen, met name voor wat de woningruimte voor de jon gere gehuwden betreft. De plannen ten opzichte van de ver schillende kazernes zijn nog niet vasrge steld. Op 1 November j.I. bedroeg de sterkte van den vrijwilligen landstorm 18.212 gewone (waaronder 12.274 voor-oefenen den), 1862 buitengewone en 24 vrouwe lijke vrijwilligers, terwijl er 43129 bijzon dere vrijwilligers waren. In stede van het aanschaffen van 12 achtvliegtulgen en 21 verkenningsvlieg tuigen ligt het thans in de bedoeling 14 verkenningsvliegtuigen aan te schaf fen, waardoor een bezuiniging van 220.000 wordt verkregen. Als gevolg van een aantal verminde ringen, verhoogingen en wijzigingen, die bij Tweede Nota van Wijzigingen in het wetsontwerp worden aangebracht, is het eindcijfer der begrooting van 73.801.418 teruggebracht op 71.503.439 Het ligt o. a. in het voornemen, de lichting 1917 en 1922 niet voor herha- lings-oefeningen onder de wapenen te doen komen. NEDERLAND EN DE NOOD IN RUSLAND. Het socialistisch lid der Tweede Kamer, De Jonge, heeft voorgesteld dat Nederland 1 «niffioen uit de schatkist aan Rusland zal geven. Rijkspaarden. Binnenkort zal het in bruikleen geven van rijkspaarden worden gestaakt. EEN MOTIE OMTRENT DE DEFENSIE. De „Voorhoede" deelt mede, dat in de vergadering der plaatselijke R.K. Kies- vereeniging te Utrecht o.a. het Kamerlid Kuiper en de auditeur-militair bij het Hoog Militair Gerechtshof, jhr. mr. Van Sasse van Ysselt, gestemd hebben voor een motie, waarin krachtige, daadwerke lijke vermindering der persoonlijke en finanoieek lasten en hun leedwezen uit gesproken over de indiening der Vlootwet. Deze motie komt heden, Zaterdag, In de algemeene vergadering van <len Bond van R.K. Kiesvereenigingen in den Rijks kieskring Utrecht aan de ordie. DE TWEEDE ZAAK-VAN BEST. Een gunstig rapport. Tegen den heer Van Best waren be schuldigingen geuit, dait hjj ten eigen bate grond had aangekocht, met de be doeling die later tegen een hoogen prijs aan de gemeente Eindhoven te verkoo- pen. Wat hij ook gedaan zou hebben. Een enquête-commissie uit den Raad heeft nu een gunstig rapport uitgebracht. De commissie is eenparig van oordeel, dat de heer Van Best door den betref- fenden verkoop niets heeft ingeboet van het in hem te stellen vertrouwen als lid van den Raad in het algemeen en als wethouder in het bijzonder. Het vlootplan voor Indië De Maat schappij voor Nijverheid en Handel dringt aan op verwerping van het groote vloot plan voor Indië. Het Wit-Gele Kruis. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft van zijn belangstelling doen blijken in het werk van het Wit- Gele Kruis en een belangrijke gift ter beschikking van deze vereeniging ge steld. HET VERKEER MET DUITSÖHLAND. Uit Dinxperlo (Geld.) wordt gemeld, dat Donderdagavond de bevolking te Bocholt in opschudding werd gebracht door het bericht dat de spoorwegarbeiders het werk zouden hervatten. Intusschen waren de machines def locomotieven door de koude bevroren, zoodat ze in de eerste dagen niet te gebruiken zijn. De treinen rijden dus nog niet en de werkloosheid duurt voort. HET PQSTCHèQüE- EN G1 ROVER- KEER EN DE LEVERANCIERS AAN HET RIJK. De Minister van Waterstaat 'heeft, om een vlugge en practische wijze van beta ling van zijn Departement te bevorderen ie. Hoewel zij, die reeds leverancier van het Rijk zijn, niet verplicht zijn te achten, om zoo zij nog geen rekening bi) den postcheque- en girodienst hebben zich eetie rekening te nemen, moet er niette min vooral bij het opdragen van nieuwe leveranciers bij hen op aan worden ge drongen daartoe alsnog le besluiten. Door overleg zoo meent de minister zal hier veel kunnen worden bereikt. ae. Voor nieuwe leveranties behoort aansluiting bij den postcheque- en giro dienst als voorwaarde voor opdracht «ter leverainLte te worden gesteld. Hiervan alleen worden afgeweken ten aanzien var kleine loverantiên welke zonder schrifte lijke verbintenis plaats hebben. Luchtdienst tusschen Boedapest er Praag.Met ingang van 1 A;yil zal een luchtdienst worden ingericht t 'S e' ar Boedapest en Praag. De lurh lijn Parijs- Warschau zal op deze wijze een zijlijn naar Boedapest verkrijgen. Een andere dienst, bestemd voor een directe verbin ding tusschen Boedapest en Weenen ea Constantino;>el, is in voorbereiding. DE LEERPLICHTWET EN HARE TOEPASSING. Door een commissie tot wering van schoolverzuim in het Zuiden van ons land werd dezer dagen een geval behandeld van een schoolplichtigen leerling, die gere geld Ongeoorloofd verzuimde. Bij onder zoek bleek, dat de moeder van den jongen overleden was en dat de vader in de ge vangenis zat. Vraag: Wie is hier de door de wet bedoelde „aansprakelijke per soon?" PROF. Dr. J. V. DE GROOT O.P. Prof. de Groot genoot een goede nacht rust en gevoelde zich. zeer verkwikt. Het gevaar kan voorloopig als geweken W schouwd worden. Alle door den Haanlemsc.he Voetbalbond en ook die door den D. H. V. B. vastge stelde wed-strijden, zijn wegens ijsvennaaJ en orebespeeltba arheid der terreinen untge stokt. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD TB UTRECHT. Door de Vrijwillige Burgerwacht te Utrecht is een nationale schiet wedstrijd ge houden. In de afdeeling B 1: Korpswedstrijd (maximum 500 punten) plaatste zich lol 6 Februari no. 1 Bloemend aal Commando, te Bloememdiaail. met 460 punten; no. 4 Generaal Joubertte Overveen, met 438 punten. Eere-kopswedistirijd (maximum 300 pun ten). No. 1 Bloemend aal Commando, te Bloemend-aal, 273 punten. Peirsoneele wedstrijd (maximum 100 punten). No. 4 P. Roozen, te BJoemendaal, 9695; no. 6 J. Lindeman, te Bloemen- daal, 9683; 110. 11 A. J, Hek-ker, te Overveen, 94—96; no. 24 A. F. Bos, te Overveen, 9195. Vrije-baan-wedstrijd (maximum 30( punten). No. 5 J. A. Rijkenis, te Haarien 297; No. 9 D. G. Houtgraaf, te Bloemen- ■daal, 295; No. 12. Paul Roozen, te Over veen, 295; No. 15 A. J. Hekker, te Over veen, 293; No. 24 W. G. Hoogens'tein, te BloemendaaJ, 291. Geluiksbaan (maximum 240 punten). No, 3 A. F. Bos, te Overveen, 221' punten. DE STAKING IN DB AMSTERDAM- S0HE HAVEN OPGEHEVEN. Naar de jTel." verneemt is in een Vrijdagavond gehouden vergadering van stakenden besloten, de staking op te hef jen. De werkloosheid in de Diamantindus trie. De wekelijksdhe statistiek over i* werkloosheid vermeldt 6093 werkloozet tegenover 6020 in de voorafgaande week VOORONDERZOEK VAN DE REÖRU- TEN. De commandant van het veldleger heeft aan de autoriteiten van het leger doen weten dat, bij de Steeds toenemende spe cialiseering in de opleiding der dienst- plichtigen het noodig is geworden zo» mogelijk na de inlijving der reerutei te kunnen beschikken over de noodig. gegevens om- bij de indeeling der ver schillende categoriën niet te zeer van een oppervlakkigen indruk en van he< toeval afhankelijk te zijn. Daarvoor moet in de plaats van he/t tot nu toe gebruikelijke vooronderzoek worden gesteld een onderzoek dat geba seerd is op wetenschappelijke methoden Een dergelijk onderzoek werd bij hei veldleger reeds gehouden bij het regi ment grenadiers door den kapitein Rouf- faer en den lo-luit. jkr. Alting van Geusau van het 3e reg. vest.-art. Een aan den Minister van Oorlog ge geven voorstel om do proef van een dergelijk onderzoek voort te zetten bij de opkomst van de lichting 1922 is, naar de „Avondp." meldt, door den Minister goedgekeurd. In verband hiermede zal door genoemd» officieren in een aantal centraal gelegen garnizoenen voordrachten worden gehou den voor de officieren, ten einde wijza van voor-onderzoek nader aan ta geven, waarbij tegenwoordig zullen zijn in d« eerste plaats die oficjeren, welke met het voor-onderzoek van de lichting 1921 zullen worden heiast. LEIDEN, 10 Febr. Vee. Aangevoerd 404 runderen, 124 kalveren en 831 schapen. 5 stieren f220725, 135 kall en melkkoeien f 200 -615, 139 van koeien f 180—500, 215 vette oss-en f 340675, (schoon a. d. haak) 95 135 cis. per Kg., 5 vette kalveren f 10 -150, per Kg. 150-205 ets., 119 nuchtere kalveren f618, 711 vette schapen f 42—62, per Kg. 83—92 cts.^ 120 weide schapen f26—47, 305 ma gere varkens (voor fokkerij voor Lon den) f 14-30, 116 biggen ffr-10. bokken of geiten f 12—16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2