BUITEN LAN DS BÏNNËNLANP [Tweede Blad 13 Febr. 1922 feuilleton ZIJN SLACHTOFFER. ÈESS. BUITUL BERICHTEN. BINKEMimS&M NiEUWS. Uit den Duitschen Rijksdag. Nu eenige oogenblikken zag hij een jeugdige ganzenhoedster aan den zoom van het woud zitten. Zij had de dames moeten zien voorbij komen en hij ondervroeg haar. „Meisje, hebt ge eenige oogenblikken geleden niet twee dames zien voorbij komen „Zeker," antwoordde het kind, „de dames de Mézière." De Mézière. Dat was de naam van den man, die hem de bloedige beleedi- ging had aangedaan, welke hij nooit kon vergeten. Het was waar ook, de Mézière was hier uit de streek. Zijn kasteel moest zich hier in den omtrek bevinden. Maar Tancredo wist, dat hij dood was. Was die dame zijn cchtgenoote Zou 't mogelijk zijn, dat die jonge dame zijne dochter was Dat zou al zeer toevallig zijn. ï- De graaf zette het verhoor voort. „Die dames heeten dus de Mézière!" De Conferentie te Genua. Ierland. „De oude is mevrouw de barones, een goede beste vrouw, maar altijd bedroefd." „Weduwe „Ja, haar man moet in Italië ge storven zijn." „Er valt niet aan te twijfelen," dacht Tancredo, en hij voegde er aan foe, „en dat meisje, is dat haar doch ter „Ja mijnheer, achttien jaar onge veer. O maar gij kunt niet begrijpen hoe lief zij voor iedereen is." De graaf dacht na over den looop des levens, die hem, nu er twintig jaren verloopen waren, juist de doch ter van den man deed liefhebben, dien hij in 't leven het meest 'gehaat had, van den man dien, hij gezworen had nooit vergiffenis te zulien schenken, en dien hij nog na zijn dood met ver- wenschingen overlaadde, van den man wiens herinnering reeds in staat was, hem te doen|rillen van hartstochtelijke woede. „Het is 't geluk, dacht hij, dat die wraak voor mij bereidt. Ik zal de voorzienigheid of de beul van de dochter worden. De voorzienigheid, als zij mij wil huwen, haar beul, on- verbiddelijk, als ze mij afwijst, want dan zal ik mij te wreken hebben over haar m nachting en de beleediging haars vaders." De ellende'ing ontrukte zich aan zijn overpeinzingen. jg? Hij vroeg aan het jonge meisje, dat hem verbaasd aanzag, daar zij niets begreep van zijn zwijgen en zijn woeste blikken Wonen zij ver van hier „Daar," zeide zij, „dat is het kasteel de Mésière." De graaf bedankte, floot zijn hond en verwijderde zich in gedachten ver diept en somberder dan ooit. VII. DE MEDEMINNAAR. Terwijl Tancredo d'Arbois zich ver wijderde, nam hij in zijn hart een indruk mede, welke niet" meer uitge- wischt zou worden. De verschijning van dit jonge, reine meisje, in haar eenvoudig, japonnetje, was verre ver heven boven dio der vrouwen, welke hij te Parijs gekend had. .Hij was in staat, zoo zei hij tot zichzelf, een trouw echtgenoot, een DE BETERE STANDEN BLIJVEN WEG. hartstochtelijk minnaar te worden. Zijn hart zou weder twintig jaren worden, als in den tijd, toen het zich opende voo' alles wat goed en schoon was. Maar kon hij op dat geluk hopen Was hij 't waard Onderweg dacht hij er over na Misschien. Hij zou zien, en dien avond ging hij bijna verjongd ter ruste. Hij dacht er niet meer aan dat zij, die hij gezien had, de dochter was van een man, dien hij doodelijk gehaat had. Wie wist dat ook Wie zou zich die geschiedenis nog herinneren Boven dien zou hij er niet aan denken, zijn vrienden uit te noodigen, om getuigen te zijn van zijn geluk. Hij zou op het kasteel trouwen in de diepste stilte en hij zou geen voet te Parijs zetten, om niet weder onder den invloed te komen van de vroegere verkeerde neigingen. Toen hij opstond had hij een vast besluit genomen. In den nacht waren alle bezwaren, die hem den vorigen dag zoo onover komelijk hadden toegeschenen, ver dwenen. Alles goed overwegende, vroeg hij zich af, waarom dat jonge meisje hem vrachtgoederen bij de Ned. Spoor wegen tijdelijk met 50°/« verhoogd. Kamerverkiezingen 1922. niet zou willen liefhebben. Hij had een edelen naam en was schatrijk. Hij was een weinig oud voor haar, dat was niet te weerspreken, een weinig afgeleefd, maar de buitenlucht zou hem wel herstellen. Hij was flink, liep nog rechtop en was knap geweest. Hij kon nog een uitmuntend echtge nootzijn. Twee dagen en twee nachten zwierf hij om de oude bemoste muren, zonder er in te slagen het jonge meisje te zien, en toen hij haar eindelijk zag, was zij niet alleen. Zij wandelde aan de zijde van Paul d'Ormeson, haren bruidegom. De ongelukkige voelde zulk een leed in zijn binnenste, hij werd zoo wreed getroffen, dat hij zich bijna niet s aan- de kon houden. Thans kwam er wel voor goed een einde aan zijne droo- men. Zij beminde een ander, want het was ongetwijfeld een aanstaande echt- genooL die" jongeling, tot wien zij zich overboog met oogen, waarin het liefdevuur straalde. Hij verborg zich, 0111 hen beter te kunnen opnemen en zag, dat zij in een opwelling van gelukkige vervoerine elkander omhelsden, dat zij zeen spraken, zoo zacht, dat men hunne lippen nauwelijks kon zien bewegen, maar hunne blikKen verrieden wat zij zeiden. Tancredo leed, zooals hij nooit ge leden had, ja, hij had niet geweten, dat iemand zoo kon lijden. Geheel zijn wezen werd door ijver zucht, haat en zucht naar wraak ver vuld, als een schorpioen, die gif ver zamelt. Zijn oude wrok tegen den baron de Mézière keerde terug en richtte zich thans tegen diens dochter. „Was zij geen kind van dien ellen deling Droeg zij niet dien vervloek ten naam En hij Hij, die docr haar bemind werd en zoo gelukkig scheer, wiens geluk op zijn stralend gelaat te lezen was, wre was hij Van war.' kwam hij Waarom werd hij bemind Hij was jong, dat is waar, maar hij was minder knap dan de graaf was, toen deze op denzelfden leeftijd was. Gedurende hun geheele wandeling volgde ©n bespiedde hii hen. De laatste dag, Zaterdag, waarop de de- I batten over de spoorwegstaking in den ^Rijksdag zijn voortgezet, was een critieke 'voor het kabinet-Wirth. Niet minder dan 4 mioties van wantrou- ,Wen zijn tegen liet kabinet ingediend en het ij meer dan waarschijnlijk, lat een minis ter-crisis zou worden uitgelokt, indien niet de conferen tie van Genua voor de deur «tond. H Hoe gaarne de indieners van de moties van wantrouwen Wirth ook zouden zien /vallen, geen hunner zal den moed bezitten om hem op te volgen en in zijn plaats de reis naar Genua te ondernemen, want, en dat is het zwakste punt van de oppositie, deze partijen voelen wel, dat geen ander dan het kabinet Wirlh-Rathenau te Genua met de entente-vertegenwoordigers me! succes zal onderhandelen. J Er zijn nu dus 4 moties: een van de Duitsch-naliona'en, een van de Duitsche .Volkspartij, een van de onnfhankeüjken en een van Je communisten. Deze vier groe- •pen samen vormen een heele macht, al sprak men in de wandelgangen het ver moeden uit, dat elke motie slechts de stem men der indienende groep zal behalen, wat niet belet, dat thans duidelijk is gebleken boe groot de oppositie legen de huidige re geering is. Mogelijk blijft bet intusschen, dat de Duitsch-nationaten ook voor de mo tie van de Volkspartij zullen stemmen, ter wijl het omgekeerde wel niet het geval zal zijn. In den Rijksdag liield men verder reke ning mei de mogelijklveid, dal de commu nisten hun stem aan de onafhankelijke mo tie zouden geven en er werd zelfs gefluis terd. dat ook de uiterste rechterzijde voor deze motie zou stemmen, ailoen om het kabinef-Wirlb ten val le brengen. Ecu par lementaire stemming, die met den val der regeering zou eindigen, is voor het overige een ongekend feit in de geschiedenis van het Duitsche parlementarisme. Het scheen vrijwel vast le staan, dat in de vergadering van den Rijksdag van heden zou worden gestemd. Het is inlusschen heel anders geloopen en de vergadering is net als Vrijdag mei een coap de theatre geëindigd. Bij het begin van de zitting werd eerst de motie der Duitsche Volkspartij voorgelezen. De motie verwijl den rijkskanselier de ver ordening van den rijkspresident niet te heb ben toegepast en ondanks de uitdrukkelijke verklaringen van het kabinet toch met de leiders der rijksvakvereeniging van de spoorwegbeambten te hebben onderhandeld. Ten sloHe verwijt de motie den rijkskanse lier, dat hij concessies aan de stakers in zake het treffen van disciplinaire maatre gelen heeft gedaan en om al deze redenen keurt de molie de houding van dr. Wirth *f. De onafhankelijke partij-voorzitter kreeg daarna gelegenheid zijn zoo onverwacht af gebroken rede voor! te zeilen. Dittmann valt Hugo Stinnes scherp aan en verwijt dezen, dat hij de Duitsche spoor wegen aan het buitenland heeft willen ver sjacheren. Indien alles wat de „Frankfurter Zeitung" aan Stinnes verwijt, juist is, heeft Stinnes landverraad gepleegd en moet een commissie van onderzoek worden benoemd. De Duitsche Volkspartij valt Dittmann op de meest luidruchtige manier in de rede. Er heerschte een geweldig rumoer in de zaal. Dr. Koch sprak vervolgens namens de democraten. Minister Groener weerlegt vervolgens eeni- ge opmerkingen van de verschillende spre kers. Van belang is alleen, dat hij mede deelt reeds 250 voorstellen tot het instellen ran een onderzoek tegen stakers te hebben ondcrleekend. Van deze 250 stakers behoo- ren er 120 lot het spoorwegdistrict Ber lijn. (Interrumptie links: een mooi begin!) Te Berlijn zijn 1205 ambtenaren onlslagen. die voor hel meerendeel of sabotage had den gepleegd of tot de leiders der bewe ging hebben behoord. Verder zijn in hel geheel in het district Berlijn ongeveer 150 ambtenaren niet weer in dienst genomen, op een totaal van 30.000. (Geroep bij de communisten: een schandaal!) De verschil lende leiders, die gearresteerd werden, moesten weer in vrijheid worden gesteld, omdat op het tijdstip van hun arrestatie de verordening van den rijkspresident nog niet zohloendc afgekondigd was. Na Groener voerde dr. Hermes, de rijks minister van financiën, even het woord om een aantal misverstanden betreffende de bc- toldiging van de ambtenaren uit den weg Ie ruimen. Spreker zegt, dat de regeering zich de grootste moeite heeft gegeven om aan de wenschen van de ambtenaren te vol doen. De ambtenaars-salarissen zijn er in verhand met de toenemende duurte niet op achteruit gegaan. (De communist Koenen toept: „Ongehoord brutaal" cn wordt tot de orde geroepen). De minister geeft toe, dat de salarissen slechts het zes- of zevenvou- 'ge van de vredcssalarissen bedragen. ,a r- Dermos spreken nog de afgevaar- B n ^chirmer (Beiersche Volkspartij), nrass (communistische Arbeitsgemein- sciialt) en Bart (communist). De beide communisten samen hebben uur noo- dig om hun standpunt uiteen te zetten. Als 13 zij eindelijk uitgesproken zijn, staat de rijks kanselier op. i Dr. Wirth verklaart, gezien het feit, dat er vier moties van wantrouwen zijn inge diend, slechts met een positieve motie van yertrouwen genoegen te kunnen nemen. De situatie dreigt nu pijnlijk te worden, maar M-arx, de voor/zilter van 'het centrum, stelt voor de stemming tot Woensdag te verdagen om de vele leden van het parle ment, die 'ten gevolge van de staking nog steeds niet te Berlijn zijn aangekomen in de gelegenheid te si-dhen aan de stemming deel te nemen. Da't het Marx er om te doen is in eSk geval tijd te winnen en de stemming heden te versnijden, ligt voor de hand. Ledebour bestrijdt liet voorhiel. De sociaal-democraten, democraten en centrum dienen intusschen ijlings een motie van vertrouwen in, welke niets an ders zegt dan: De Rijksdag keurt de hou ding van de rijkscc-gecving goed. Over het voorstel Marx wordt ten slotte gestemd. Tot algemeene verbazing stem men alle partijen, met uitzondering der 011- afhankcMjkcn en communisten, maar met inbegrip der Duitsoh-nationaten, voor. Er zwl «lus Woensdag over de moties worden gestemd. De zitting wordt daarop tot Dinsdag verdaagd. De Tempo schrijft: ïn Romeinsche diplo matieke kringen krijgt men langzamer hand den indeuk, dat een uitstel, voor kor ten tijd, van de oonfei'crilie te Genua bijna onvermijdelijk is geworden. De Petit Parisian zegt, dat de Fransohe regeering haar memorie heeft doen toeko men aan alle regeeringen, diie 'ter confe rentie van Genua uitgenoodigd zijn, be halve aan de Russische sowjet-regcering, bij welke Frankrijk geen vertegenwoordi ger heeft. Uit Washington wordt gemeld, dal in officieefe kringen aldaar de houding van Frankrijk ten opzichte van de conferentie te Genua een nieuw uitstel heeft gebracht in het besluit van de Amerikaansche regee ring tot ai of niet deelneming aan die con ferentie. FRANKRIJK EN ENGELAND. Clynes, sprekend te Banbury, betoogde, dat de Fransoh-Britsche overeenkomst practisoh gesproken gesloten is. Lloyd George had verklaard, dat zij een eere kwestie was. Weliswaar moet als formali teit. het verdragson-twerp nog het debat in het Parlement passceren, maar de verbin tenis is reeds gezegeld door de beloften der ministers. Aldus betoogt Clynes ver vliegt de hoop waarvoor m iliioenen van onze mannen gestreden hebben, terwijl Frankrijk geen werkelijke beveiliging door het verdrag krijgt. DE BEZUINIGING IN ENGELAND. De vrouwen verzetten zich tegen den raad van het rappert-Ged-desom het vrou we] ijk politiecorps te ontbinden, we&s nut het rapport betwist. Met betrekking tot het twistgeschrijf, dat ontstaan is door de kriiek van de Ad miraliteit op het ra/pport-Geddes, welke critiek sommige regeering.sk ringen heeft verbaasd, heeft Reuter de Admiraliteit of ficieel geïnterviewd. Deze verklaarde, dat, toen hij slappen deed om de „ernstige en misleidende opmerkingen'"1, vervat in hel rapport-Ged'des, recht le zetten, Aanery, de staatssecretaris voor de Admiraliteit, ner gens zijn bevoegdheid was te buiten ge gaan. De memorie bevatte het welover wogen gezichtspunt van de admiraliteit. Cra/iig is te Belfast geïnterviewd. Hij zeide, dat hij aan de Engelsehe regeering geen tijdgrens had gesteld voor de in-vrij- he/ldssteffing der ontvoerden, na welke hij zijn eigien plannen zou uitvoeren. Hij had de verzekering gekregen, dat er nog vier bataljons troepen naar Ulster zouden worden gezonden. De verzekering, dat de ontvoerden vei lig zijn, heeft de onrust in Uister be daard. Craiig's oproep om matiging te be trachten is getrouw opgevolgd. De ver binding van Belfast mot de grensplaatsen is nog steeds ou-verbroken. Arthur Griffith is na een verdere be spreking met de Britsdhe ministers naar Dublin teruggekeerd, waar hii, volgens een officieel bericht, „alles zal doen, wal dn zijn macht is om de in vrijheids/stelling van de ontvoerde Ui-stermannen le be spoedigen." In het Lagerhuis beeft Churchill ver klaard, dat de Iersclie voorioopige egee- ring vam Zuid-Ierland hem had venze- ikerd, dat zij alios deed wat in haar ver mogen was om de veiligheid, hot welzijn, en de onmiddellijke invrijhiei'dsstel'lwg te verkrijgen van de onlangs weggevoerde burgers in Noord-Ierland. Ook las Ohurchihilil een telegram voor van Collins, waarin deze er tegen protes teerde, dat speciale komsta-bels uit Ulster waren gemobiliseerd voor actie aan de grens. De veorioopügc regeering vam Zuid-Ter - land zoo ziekte Collins nog, dleed ai het inogriijike om den toes land baas te worden. Op dli/t telegram bad Lloyd George geanlfwoond, diat oud-er de gegeven omstandigheden Noord-Ierland niet en kel bet recht, maar ook dten plicht had alle sfappen te nemen, teneinde een her haling van zulke geweldenarijen te ver ijdelen. Wij 'hebben betoogde Lloyd George nog geen nadgire inF-dhüngen over het geen si-r Ja-mes èraig doet of zal doen. maar zoolang zijn actie ruwer defensief blijft, zult gij moeten erkennen, dat zij leer die jongste gebeurtenissen gerech-t- ■vaardiigd is." Ghu-rcfniM voegde bier aan toe dat hii geloofde, dta-t de voortoopige regeering van Zniid-Ieriaod eiarlifx poogt op faire wijze haar plicht te d-oen en (haar belof ten -na te ikomlen. VALSCH'E PROPAGANDA VOOR NOODLIJDEND RUSLAND? Hoover zendt aan dc Amerikaansche bladen een stuk, waarin hij er zich over beklaagt, dat de sovjet-instellingen gelden in de Vereenigde Staten- inzamelen onder Voorwendsel 'van meniscblievienide doelein den, waarachter in werkelijkheid een lou ter propagandistisch doel verborgen is. Hoover geeft hiervan verscheidene voor beelden. Men meldt uit F-rarekrijk aan de MainDoor de groot e verbooging van de papierprijzen, die alleen op I Februari reeds met 68 pet. zijn gestegen, voelen de werklieden in hel kranten'bedrijf zich zeer bedreigd. Gisteren hielden de bedrijfsra- den van de gebeele Frankfortscbe pers een vergadering, waarin zij de regeering drin gend verzochten, maatregelen te marreen tegen de hoo-ge papierprij-zen, den uitvoer van, cellulose en krantenpapier te verbie den, en goedkoop papierhout te verschaf fen uit de staalsbossehcn. - Qp de Main voor Hoedist zijn vier kinderen cpoor het ijs gezakt en verdron ken. De Franschen hebben daarop het be treden van dc rivier verboden en den oever van Hoechsl tot Sindlingen afgezet. -Het bestuur der onafhankelijke so ciaal-democratische partij beeft besloten S-epp Oarter, den gewezen Brunsw-ijkschen minister-president, als lid te schrappen. Oerter zal ook worden uitgenoodigd ont slag als lid van den Briunswijkschen Landdag te nemen. Talamon, advocaat bij het Hof van Cassatie, heeft bij den minister van jus t-Hie een verzoek ingediend tot herziening van het proces Land-ru. Dit verzoek is ter hand gesteld van dien procureur-generaal, die den president vam de republiek' dien aangaande van raad zal dienen. Diltmar, de luitenant ter zee, die door het Rijksgerechtshof te Leipzig we gen-s oorlogsmisdaden is veroordeeld, en uit de gevangenis te Nauenburg is ont vlucht, vertoeft reeds met zijn vrouw in het buitenSand. De directeur van de gevangenis te Nauenburg Ss afgezet. Volgens de „Daily Mail" zullen tot de gasten bij het huwelijk vam prinses Mary ook vertegenwoordigers behooren van de grootste arbeidersorganisaties en vakvcreenlgingen. Uit een bekendmaking van de spoor wegdirectie i:n, het district Keulen blijkt. Jat het noodig is om het personeel d& rijksspoorwegen in te krimpen, ten einde de begrootin-g van spoorwegen in even wicht te brengen. Dientengevolge is men voornamens met l April 20.000 man te ontslaan. De staking van het Berlijnscbc ge- meen-tepersoneel heeft middellijk nog een aantal slachtoffers gemaakt. Verschillende personen zijn, nu de gasfabrieken het werk hervat hebben, door het inademen van gas bedwelmd. De meest-en hunner hadden vergeten de kranen te sluiten. Vijf Kedien. zijn op deze wijze omgekomen. De Noorsobc regeering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend tot uitbreiding der staatsloterij. De waarde van de loterijbriefjes zal van 9,6 tot 24 nïillioen kronen worden opgevoerd. De winst die per jaar van de uitbreiding wordt verwacht, bedraagt 18.5 millioen, die zullen worden bestemd- voor -weten' schappelijke en sociale instellingen (o.a. 1 mdBioen voor het Nansen-fonds.) Tusschen Brussel en Genua heeft men proeven genomen met een telefoni sche verbinding, zulks in verband met de aanstaande economische bijeenkomst te Genua. De proeven zijn geslaagd. De Noorsche regeering slelt voor de spoorwegvrachten voor timmerhout, hout- pulp, cellulose, papier, steenkool enz. met 20 pet te verlagen. Ook is zij voornemens <le paisagierstarieven te verminderen. Te We enen zijn alle hoogere en mid delbare scholen voor een week gesloten, ten eindie een uitbreiding van de griep tegen te gaan. In „Het Patroonsblad" wordt er op ge wezen, dat onze „betere standen" maar steeds afzijdig blijven, waar de belangen, de eer, de vooruitgang van het Katholiek ge loof "Tl het katholiek leven van de Kerk ook, in het openbaar moeten verdedigd of bevorderd worden: De toestand is zóó, dat men de goede zaak overlaat aan de massa van arbeiders of daarmede naast verwante standen, en dat de zoogenaamde hoogere standen van hun katholiciteit in het openbaar nauwelijks doen blijken, tenzij het zuiver godsdien stige manifestaties zijn, zooals processies, onthullingen van H. Hartbeelden enz., en dus noch een sociale, noch een politieke kant aan het geval te ontdekken is. In dit laatste geval laat men de zaak aan „bet volk" over. En de eenling, die dat niet doet, die voelt, in die katholieken vergaderingen op zijn plaats te zijn, ook al hangen de lange kapstokken vol pellen en al zitten er ook werklieden aan de groene tafel, die eenling wordt, rij het niet letter lijk, met den vinger nagewezen. Zijne be doeling wordt verdacht gemaakt, en gaat dat niet, welnu, dan is hij tenminste een idealist, dien dc bittere ontnuchtering wel tot andere gedachten zal brengen. Nu zal met Pinksteren in Nijmegen de tweede algemeene Nederlandschc Katholie kendag worden gehouden. In eere- en an dere comité's zal wel hier en daar een of ander katholiek werkgever zilten. Maar het zal ons toch wel eens verwonderen, hoe veel van die werkgevers, ook zonder spe ciaal baantje, aan dien- Katholiekendag zul len deelnemen. Zullen ook bij deze grootsche katholieke bijeenkomst, waar het niet zal gaan om het belang van een of andere groep uit de katholieke bevolking, maar om het alge meen katholiek beginsel, de straat en de zaal aan „de arbeiders" worden overgela ten? Zullen de meer gesitueerden, de hoo gere standen, ook ditmaal alléén op het podium en op de eerste rijen in de kerk, onder de pontificale -diensten, te vinden zijn? Of zuilen zij zich voor gelegenheden als deze eindelijk losmaken van hun isole ment en de breede rangen der actieve ka tholieken komen versterken? Zullen zij zich ook ditmaal voer schamen, om in Nijme- gens slraten als katholieken voor den dag te komen; of zullen zij den zedelijken moed hebben, aan den optocht mee te doen? Het zal ons benieuwen. Maar eerlijk ge zegd, er moet in hur.ne mentaliteit ietwat veranderd zijn, zal de doeBiname een-igszins bevredigend Wijken. Op dé diocesane Ka tholiekendagen hebben zij het terrein steeds aan andere v-olksgroepcn, vrijwel zonder strijd, overgegeven. Als dal nu met den algemeen-en Katholiekendag weer zoo gaat.... NEDERLAND EN BELGIë. In verwachting. De Brusselscbe correspondent der „N. R. Ct." seint: De verklaringen van jhr. Van Kamebe-ek in liet Nederlandschc Parlement hebben een uitstekenden indruk gemaakt in offi- cieele en parlementaire kringen te Brussel. Men gelooft, dal de besprekingen eerlang zullen worden hervat. Sommigen gelooven, dat dit zou kunnen gebeuren ter gelegen heid van de conferentie te Genua. Maar als deze voor onbepanlden tijd zou worden uitgesteld, zou de toenadering desondanks plaats hebben, c-n men beschouwt als een eerste schrede in die richting het vcrleenen van Belgische onderscheidingen aan Ne derlanders, dat spoedig zal plaats vinden. DE HULDE AAN PROF. Dr. H. BLINK. Zaterdag is in dc „Twee Steden" in Den Daag, groole en veelzijdige hulde gebracht aan prof. dr. H. Blink op zijn 7 Os ten ver jaardag. Op dc zeer druk bezochte receptie is de jubilaris achtereenvolgens toege sproken door dr. Van Hoek als voorzitter van een groot hulde-comké, die hem een geldsom toezegde om volgens des jubilaris eigen wcnsch te bestemmen voor een fonds ter lievordering van Economische Geografie. Mr. R. E. Kiclsira. secretaris-penning meester van het comité, bracht den jubi laris lof als stichter van het Tijdschrift voor Econom. Geographie. Minister Van lJsselstein hield ©en toespraak cn deed mededeeling dat prof. Blink was bevorderd tot Ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Nog sprak met groole waar- deering prof. Van Hoen, reclor-magnificus van de Landbouwschool. Ten slotte bracht de heer Blink allen dauk. VERHOOGING VAN IIET STAAN GELD BIJ DE SPOORWEGEN. Met machtiging van den. Minister van Waterstaat is met ingang van gisteren het staangeld vo,or wagens en het lig- en magazijngeld voor ijl- en De Vrijheidsbond heeft een groslijst samengesteld van candidaten, welke vóór 15 Februari aan de centrale kies- verceniging zal worden ingediend. De volgende candidaten wei-den gesteld: N. M. F J. Bijleveld, mr. H, C. Dresselhuys, Fr. W J. Drion. P. J. de Kanter, dr. C Lely, jhr. R. R. L. de Muralt, P Otto, inr. A. Ga A. Ridder van IJzendoorn, mej. J Westerman, E. H. F Krelage, A. A. Baron van Hardenbroek van Ammer- stol, mevr. Willekes Macdomald, prof. J. C. G. Vohner. mej. Wijnands Franc keu en G. Loosjes. BENOEMING VAN NIET-GEDIPLO MEERDE. In antwoord op de vragen van het Twee de Kamerlid Bulten over de aanstelling tot onderwijzers in de tuinbouw werkzaamhe den aan de Koloniale Landbouwschool te Deventer van een- niet-gediplomeerde solli citant, heeft de minister van L N. en H. medegedeeld, dat 't motief, dat tol de be noeming van dezen sollicitant heeft geleid, is, dat het in de bedoeling ligt bij de prac- tische tuinwerkzaainlieden van de leerlin gen der genoemde school bijzondere aan dacht te schenken aan oefeningen in ver- edelings- en selectiewerk, omdat dit voor hen, die bij de Indische culturen werk zaam zullen zijn, in steeds toenemende ma te van belang is. Reeds wordt in den laat- sten tijd aan de school in die richting ge werkt. (De benoemde nu iheeft -op dit gebied ©en bijzondere geschiktheid en ervaring, door dat hij werkzaam is geweest bij den beer dr. J. P. Lotsy in diens proeftuin, welke geheel aan dit onderwerp is gewijd; geen der andere sollicitanten kon daarin roet hem worden gelijkgesteld. Verder heeft hij ©en goede praetische leerschool doorgemaakt, zoowel in het binnen- als in het buitenland, en hier zelf eene kweekerij gedreven, waarin hij ver scheidene leerlingen heeft opgeleid. Op grond van een én ander mag hij dus, of schoon niet in het bezit van bepaalde di ploma's, in het algemeen praclisch be kwaam voor de te vervullen betrekking worden geacht cn voor een bepaald naar voren komend gedeelte er van bijzonder ge schikt. Het is ook dc opvatting van den minister dat aan liet bezit van het getuigschrift als tuinbouwvakonderwijzer voor de vervulling van iK-trekking-en, waarin onderwijs in. de praetische tuinbouwvakken moet worden gegeven, veei aandadbt moet worden geschonken, zooals dan ook bij de behande ling van de ingekomen sollicitaties bij de onderhavige vacature wel degelijk is ge schied. In het algemeen hel bezit van dit getuig schrift of vap een der diploma's van de Nedertandsche Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde verplicht te stellen, kan ech ter moeilijk worden toegezegd, vooreerst omdat het aantal bezitters van dit getuig schrift en van deze diploma's nog niet zeer groot is, en ook omdat de mogelijkheid, dat bijzondere eischen in bepaalde gevallen van overwegende beleckenis zijn, niet is uitge sloten. J>E DURE SPOORWEGEXiPLOITATIE. Men- weet, dal er veron-trustenidi groot te- iko-rt bij de Spoorwegen is en er is nog heel veel te doen om te trachten maatrege len te -troffen teneinde dtezen wan-toestand liet hoofd te bieden. Zonder zich te begeven in dc kwestie van langere» arbesdsduuT en wellicht loonsverlaging, op welk gebied veie angels en k lem men l iggen/, zoo (wondt e-r 'toch met een paar v/oorheolidien- op gewezen, dat een eee-r aanzientijlk doei wam bovenbedoeld te kort moet worden geweten -aam de veel te dure exploitatie. Daar is allereerst de dienstlktee-ding. (Nauwelijks was de fusie een feit, of bij de Staatsspoor moest 't personeel, dat bij /den dienst op de lijnen betro/kiloen is, ook uniform (krijgen, evenals reodis bij die Hol- laredsohe Spoor liet geval was. Na veel probeeren, wenden eindelijk standaard-uni formen vastgesteüd en toen begon het aan meten en verstrekken. Maar het amhiena-nen-iperisonecl van de Staatsspoor was 'h-eetemaai n/iet ingenomen met ihel idee van uniform en protest-eerde •zelfs door middel vam zijn vakbond. Het antwoord was: „wij begrijpen! niet dat J"en nu protesteert tegen verstrekking van uni form, terwijl men er vroeger om vroeg." Nu hebben- inderdaad vroeger enkele cate gorieën van personeel wel eens om uniform gevraagd, d-och dit geschiedde toem de loonen zóó laag waren, -dat ©like aanvulling op het salaris, al was het maar minder •slijtage van eigen kl-ecding, welkom was. ■Nu de loonen beter op peil zijn, denkt men er neet aan ruaa-r uniform te vTagen- of te verlangen: Zelfs het in Duitschiland geplaatste per- ..oneel krijgt de uniform, echter miet in Duii/tsoMand, doch in Noderiand' gemaakt. Een andere, veel ernstige oorzaak der dure exploitatie, is het fest, dat er in de hoogere rangen 1e veel (personeel is. Dit vloeit ten deel© uit de fusie voort. Het sterkst komt dat wel uit bij den dienst vam Haredekzaken Deze dienst omval niet meer dan drie, zegge drie bureaux, waar twee chefs van -dien/si aan hel hoofd slaan, die nota bene broederlijk bij elkaar in dezelfde kamer zitten. En dal nog wel bij een dienst- ten aan zien waarvan de vraag gewettigd is. of het wel noodig is aan bet hoofd daarvan een „Chef van Diens-t" te plaatsen. Een sterk voorbeeld van de aanwezigheid van eer. massa hooger personeel, ziel men ook bii den dliensl der Ex/ploitat'ie waar de beide afd-eelingen. welke de dienst regeling, en wal daarbij -behoort, behandelen, over niet minder dan vijf afdeelingschefs beschik, ken, boven wie nog een hoofd -inspeelt ar staat. ■En al dat hoogere personeel ontvangt elk jaar nog een gratificatie, ten bedrage van zeven procent van het salaris! Maar n-u bef sterkste! Namelijk de verplaatsing der seinen. Bij de Hollandsche Spoor staan de sei nen rechts va-n de fijn. bij de staatsspoor staan ze links. Reed nu een machinist van Apeldoorn naar Rotterdam, dan bad hij van Apel doorn tot Amersfoort de seinen rechts, van Amersfoort tot Rotterdam links van de lijn. Dit is al jaren liet geval, zonder da't het tot -bezwaren aanieiding beeft gegeven. •Nu wil men na de fusie eenheid brengen. Het zij zoo! Maar <le Staatsspoor beeft verreweg de langste lijnen, de Ho"iland-sebe spoor verre weg de kortste. Thans worden echter niet verplaat st de seinen van de Ho-llamdsche spoorlijnen-, doch die van de SlaalsspoorJijnen. Neemt men daarbij in aanmerking dat tevens de standplaats van den machinist op de machines veranderd snoet wordeiï, dan begrijpt men, wat dit weer extra gaat kosten. Ziedaar een paar bewijzen van de t« groo-tc duurte der exploitatie. Inderdaad er is bezreiniging mogelijk, maaT men pa-sse die toe, waar bet hoog noodiig is, zond-er daar te zoeken, waar het nidt in de eerste plaats zit. HET FAILLISSEMENT VAN WOR- MERVEER AANGEVRAAGD. Naar het „Volk" meldt heeft een bank het faillissement van Wormerveer aan gevraagd. Aan de modedeelingen over deze aangelegenheid in dit blad ont- leenen wij het volgende: Voor de werkzaamheden als scholen bouw, bruggenbouw, aanschaffing van brandweermateriaal, enz. heeft Wormer veer gepoogd een definitieve leening te sluiten. Geen van de 20 bankinstellingen was evenwel bereid geld te leenen. Mocht er soms twijfel zijn omtrent de soliditeit, dan was zelfs het Provin- daal Bestuur bereid de bankinstellingen in te lichten. Het heeft niet mogen baten; de lee ning is niet geplaatst. - Intusschen gaat de gemeente-huishoiu- ding haar gang en werd met goedkeu-^ ring van het Provinciaal Bestuur, een kasgeldleening gesloten van f 300.000. Alloen uit hoofde van inkomstenbelas ting moet Wormerveer ontvangen f 370.000. De gemeente is dus behoor-^' lijk gedektwaarbij komt, dat de ove rige belastingen nog pl.m. f 100.000 op brengen. - Nu is kasgeld opgenomen tot oen be drag van f 289.000 en komt er oen ver- klaring van den vertegenwoordiger der bankinstelling, dat de kasgeldleeningea^ niet verlengd kunnen worden, omdat ze niet „discontabel" zijn. De belastinghU- r jetten zijn ternauwernood uitgereikt, dua inkomsten zijn er nog niet direct te ver wachten. •- Het spreekt vanzelf, dat in den loop der komende maanden deze gelden zul len binnenkomentot nog toe werden dan ook telkens de promessen verlengd en liep alles op rolletjes. Opmerkelijk was ineens do weigering om verdere kasg-eldleeningen te sluiten of oude kasgeldleeningen te verlengen. Het gemeentebestuur zat dus op een gegeven oogenblik zonder kasgeldmidde- len. Gelukkig kwam epeelig bef maande,, lijkech voorschot van het rijk, zoodat de huishouding tenminste haar eerste ver plichtingen kan nakomen. Maar daarmede was men niet klaar, j er vervielen enkele kasgeldleeningen en er moest worden betaald; medegedeeld, werd aan de banken, dat er nadere fi- nancieele regelingen getroffen zoud/ n worden. Intusschen werden de groote schulden betaald. Een van de bankinstellingen is dit n et genoeg en zij heeft door middel van de advocaten Modderman ou Kuhn de fail- lissementsaanvrage van Wormsrvaer inge diend. Deze verrassende mededeeling werd in de Donderdagavond gehouden raadsver- 4 gadering door den burgemeester gedaan. (V-'on.V vctüohj.l). ."H V li-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5