Indrukken van den dag LAFAYETTE'S WITTE WEEK Stadsnieuws. DAMIAATJES m UlNSOAG 14 FEBRUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14066 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. b'|J VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GELOOF EN WETENSCHAP. AGENDA 15 FEBRUARI Slechte Invloed van bioscoop bezoek en slechte lectuur. DAMES! VANGT HEDEN AAN. veel belovende jeugd verdorven kan worden door verkeerde lectuur en slechte vrienden. Blijkbaar gaan hier twee jonge mannen verloren, die in de toekomst veel hadden kunnen be- teekenen. Of zijn zij wellicht nog terug te brengen op het goede oad? Personalia. Jubileum. Van onze Rechtbank. GIFTEN. M UZI EK. Nationale Opera. Het steekspel J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 263. t Zal ieder onzer lezers wel opgevallen zijn, dat heel de pers, zoowel nationaal als internationaal, van iedere richting en kleur, dit ma 0.1 zoo bijzonder veel belangstelling bij den dood van den overledenen en de keuze van den nieuwen Paus geloond heeft. Wan neer men nagaat, hoe de Paus als hoogste zedelijke macht de aandacht der geheele wereld in le bange oorlogsjaren getrokken heeft en de ontredderde samenleving bij den on zekeren toestand van onze maatschappij net bewondering en stille hoop naar de onwankelbare Peirusrots uitziet, dan be hoeft deze verblijdende belangstelling in aet Pausdom niet te bevreemden. Er is nog iets anders, waarop wij de aan dacht willen vestigen. Vóór den dood van Senedictus XV werd de naam van Kardi naal Ratti weinig genoemd; voor de groote massa was hij, buiten Italië, oen vrij wel onbekende persoonlijkheid. Nu de Voorzienigheid hem de zware ver antwoordelijkheid van plaatsbekleeder van Christus op de schouders heeft gelegd, ko men van verschillende kanten mededeelin- gen over zijn groote gaven van geest en hart en deze berichten, te zamen gevoegd, geven het beeld van een waarlijk groot man. In het Fransche blad „Liberté" schreef dezer dagen Jean d'Ivray oen enthousiast artikel, waarin hij den nieuwen Paus schil derde als bibliofiel (boekenkenner), oriën talist (kenner van Ooslersclie talen en ge bruiken) en historicus. De schrijver ver haalde, hoe hij verschillende malen bij kar dinaal Ralti is geweest. Eens, toen ik uit Egypte terugkwam, zoo schrijft d'Ivray, loonde hij mij verschillende Arabische vandschriften van de grootste waarde. De Paus is een buitengewoon oriëntalist. Hij kent heel goed de taal van Mohammed en lie van Mozes en was professor in het ïebreeuwsch. Door hem heb ik ook iets ftijzonders gezien en wel een manuscript van Virgilius. Verscheidene malen gaf kar dinaal Rotti ook inlichtingen op geschied kundig gebied en nimmer klopte de schrij ver tevergeefs aan bij den geleerden pries ter". Deze en dergelijke mededeelingen zijn de laatste weken met tientallen gepubliceerd. Wanneer Kardinaal Ralti niet tot Paus ver heven was, zou hij als aartsbisschop van Milaan gestorven zijn, betreurd door zijn diocesanen en in een enkel vakblad zou wellicht een woord aan zijn nagedachtenis zijn gewijd. Maar de groote wereld zou niet geweten hebben, welk een man van veelomvattende kennis en wetenschap met hem in het graf was gedaald. Door de Pauskeuze is het volle licht op tijn gaven geworpen. Dit feit stemt tot tweeërlei conclusie. De Katholieke Kerk trekt nog steeds de edelsten en meest begaafden naar geest en hart tot zich, die hun volle ontplooiing vinden in het priesterschap. Zij dienen de wetenschap en beoefenen haar, maar houden zich be scheiden op den achtergrond. Liefst zijn tij anderen in studie en nasporing behulp- taam, maar hun naam wordt weinig ge- loemd, slechts toevallig en meest tegen hun wil bekend, omdat hun ontbreekt de per soonlijke roem- en eerzucht. Zij beschou wen kunst en weienschap als een spiegel waarin een weinig van Gods heerlijkheid weerkaatst. Zij geven er hun volle kracht aan, wanneer hun Overheid hen bekleedt met het ambt van leeraar of groote schat ten van menschelijke wetenschap aan hun ne handen toevertrouwt. Maar zoodra roept de zielzorg (.f een ander hooger belang der Kerk hen weer elders, of steeds zien wij zulke mannen zich met nog grooter ijver Wenden tot de werken, welke meer direct den dienst en de eere Gods bevorderen. Mannen en vrouwen van buitengewone talenten op ieder gebied schuilen er in de Rooms-che Kerk, veile honderden, wier naam evenals die van Kardinaal Ratti niet ge noemd wordt, dan wanneer de een of an dere omstandigheid buiten hun wil de aan dacht op hen vestigt. Uit de middeleeuwen zijn ons tal van kunstwerken van literaire en beeldende kunst bewaard gebleven, welke nu nog de 'Bewondering der wereld trekken en wier raakers onbekend zijn. Het waren nederige kloosterlingen, die God's lof en verheerlij king zochten in de kunst en die nimmer mmerd waren 0111 eigen roem bij het ageslachL Kek >C rll00®e karaktertrek is in de katho- tin'U ^erk '>ewaard gebleven en de verkie- 8 \an den geleerden Kardinaal Ratti tof, alls van. Rn helder licht Werpt ^aaroP nogmaals een J De wereld kan l hola i ruik een bescheiden- Diet grijpen. Dit ware haar te ver geven, wanneer zij maar niet 'telkens weer ui dm andere fout verviel van te verkondi gen, dat geloof en wetenschap niet te ver eenigen zijn. Door Paus Pius XI te vieren als man van groote wetenschap, heeft ook de ongeloovige wereld een oogenblik die oude en hardnekkige leugen vergeten. Maar straks verkondigt zij weer van honderd catheders, dat geloof en weten schap elkander onverbiddelijk uitsluiten.! Sociëteit „St. Bavo". Ledenvergade ring Grafische Bond, uur. Dioc. Ttidndtersbond, n uur. Haartemsche inkoop Combinatie, half 9. Voetbal- vereeniging „Geel-Wit", 8 uur. Be stuursraad, 8 uur. .Moedercursus, 8 uur. R.K. Onderwijzers, 8 uur. Afd. Haarlem van den Land)- en Tuin- bouwbbimd, 10 uur. Oud-Holland. Verwuift. Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk'. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Tansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochlends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 9—12 uur, nam. van 2 3 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Als een afschrikwekkend voorbeeld van den slechten, invloed, dien bios coopbezoek en slechte lectuur op jeugdige zielen uitoefenen, ontleen en we bet volgende aan de „St.-Ed." der „O. IJ. Crt": Het betreft de aan gehoudenen in verband met den moord op den Essenburas-in gel te Rotterdam. In verband met deze geruchtmaken de zaak, schrijft men aan het blad bet volgende: De twee Leidsche studenten, Van A. en B., die verdacht worden te behoorai tot een gezelschap, dat zich ten doel gesteld had de wereld te ver beteren door inbraak en desnoods moord, zijn voor enkele Haarlemmers geen onbekenden. Van A. is afkomstig uit Kortrijk en 'icwain hier in 1914 als ongeveer 17-jarigé knaap, met het doel de Zen dingsschool te bezoeken. Daar hij te jong was om reeds examen te doen, werd hij op verzoek van een predi kant te Kortrijk gedurende ruim één jaar als gast ontvangen op „Meer en Bosch",waar men hem algemeen waar deerde als 'n aarddgen, veel belovenden knaap. Hij is in de periode, die hij aldaar vertoefde, ernstig lijdende ge weest aan een oorontsteking en werd toen verpleegd op „Bethesda-Sarep- ta". De zusters, die hem leerden ken nen, waren steeds vol lof over hem. Nog een echt kind was hij, gelukkig in de gedachte, dat hij eenmaal goed werk zou verrichten als zendeling. Van A. is, na afgelegd examen, op de Zendingsschool gekomen, maar schijnt niet bestand geweest to zijn tegen den tijdstroom. Waarschijnlijk is hij op 'n dwaalspoor gekomen door nog onrijp en met te weinig onder scheidingsvermogen, zich te verdiepen in Russische lectuur. Vooral de boeken van Dostojewskj, schijnen op hem en zijn vriend B.. die ook op de Zendings school was, 'n diepen indruk gemaakt te hebben. Ook B., die een korten tijd op „Meer en Bosch" logeerde, maakte als jonkman een hoogst gunsti°ien indruk. Als student aan de Zendingsschool verloofde van A. zich cn toen was hij nog zoo overtuigd van zijn roeping en het schoone werk, dat hem wacht te, dat hij zijin meisje aanmoedigde diacones te worden, opdat zij hem later ter zijde zou kunnen staan. Invloeden van buiten hebben de jongelieden geheel doen afdwalen. Zij wisten beiden een studiebeurs te er langen, verlieten de Zendingsschool, verloren hun geloof en lieten zich te Leiden inschrijven, als studenten in de Oosterscbe talen. In de moeilijke ja ren, die wij doorleefden, schijnen zij een tijdperk medegemaakt te hebben van zeer groote armoede en toen ver zeilden de onrijpe gemoederen in com munistische of bolsjewistische slroo- mjngjen. Menschen, die de knapen ge kend hebben in hun ontwikkelings periode, betreuren ten diepste, dat twee veel belovende geesten verloren zijn gegaan, want beiden hadden meer dan middejmatigen aanleg en maakten een prettigen, flinken indruk, zoodat men hun algemeen zeer genegen was. Vermoedelijk zijn deze onrijpe ge moederen ook onder den indruk ge komen van filmlectuur en filmvertoo- ningen. Daarop zouden wijzen de plan nen van banken te plunderen en an dere misdaden, die zoo weinig over eenkomen met den Nedeiianidsehen volksaard. Waar wij verschillende per sonen gesproken hebben, die de kna pen jn hun jeugd kenden, wilden wij dit feit vermelden, omdat hier een treurig voorbeeld voor ons liat. hoe KOOPT VOORAL NOG GEEN LINGERIES, WANT Bij de Haartemsche Grkestvereeni- ging is benoemd tot 2-dien trombonist de heer J. Michels, van 's-Hertogenlbosch. De heer J. W. Se-venlhuysen- herdenkt 15 Februari dien dag, dat hij 25 jaar aan het Hoofd der Rijksleerschooi staat, ter wijl hij dan tevens 40 jaar aan de school werkzaam is. De huldiging zal plaats heb ben in de gymnastiekzaal der school, des morgens om 10.30 uur. De jubilaris houdt 's middags van 24 receptie in het school gebouw, Schreveliusstraat 220. Ned. R.K. Grafische Bond. De Afd. Haarlem van dien Ned. R.K. Graf. Bond houdt morgienaviond 7 u. m buitengewo ne vergadering in „St. Bavo". Behandeld zal worden het ingediende voorstel van de patroonsorganiisatiëm: Loonsverlaging en arbeidbtijdverlenging. Een lid van het hoofdbestuur zal op deze vergadering aanwezig zij®. De Geheimen der H. Mis. Van Calde- ron de la Barca. Men verzoekt ons mede te dealen dat die opvoeringen van de Geheimen) der H. Mis van Calderon he denavond en Donderdagavond' in de Gem Concertzaal precies ach t uur zulten aan vangen. Daar de muziek een zeer be langrijk onderdeel van het werk uilmaakf zal zoodra het zangkoor den voorzang heeft ingezet niemand1 meer in de zaa? worden toegelaten. Nogmaals zij hier medegedeeld dat de opvoering hedenavond alleen toegankelijk zal zijn voor de leden der R.K. Vrouwen bond en genoodigden en Donderdagavond voor het publiek. Vrij Vergaderlokaal. Namens het P.A. S te Haarlem, js aan B. en W. een adres gezonden, waarin verzoch-t wordt een zaal ter beschikking te stellen (bijv. de Gem. Concertzaal of een andere groote localiteit) om met de werklooze arbeiders van Haarlem te kunnen vergaderen. Uitspraken van 13 Februari 1922. T. W„ zeeman te Haarlem, bij verstek, overtreding art. 247 W. v. S., 3 maanden gevangenisstraf. 1. J. M., koetsier te Am sterdam, ged. H. v. Bew. Haarlem; 2. A. v. K., bakker te Wormerveer, ged. H. v. Bew. Haarlem; 3. G. H„ varensgezel, zon der vaste woon- of verblijfplaats, ged. II. v. Bew. Haarlem, diefstal door meer ver- eenigde personen, ieder 6 maanden gevan- genisslraf, voor wat sub. 1 en 2 betreft met aftrek preventieve hechtenis. G. H., varens gezel, zonder vasle woon- of verblijfplaats, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preven tieve hechtenis. J. H., landarbeider te Haarlemmermeer, thans god. H. v. Bew., Haarlem, diefstal, 5 weken gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. A. S., los werkman te Leiden, oplichting, 1 maand gevangenisstraf. P. F., los arbeider te Haarlemmermeer, bij verstek, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. H. K., varensge zel, zonder vaste woonplaats, bij verstek, wederspannigheid, 1 week gevangenisstraf. Het plan-Tesch. Op een bijeen komst van de leden van het comité Teseh is als datum van de Duin-tentoon stelling vastgesteld 1825 Maart. De opening zal een eenigszins officieel ka rakter dragen door de uitnoodiging van autoriteiten; de heer Tliijse, de bekende natuurkenner zal een openingsrede uit spreken en voor iederen tak van Natuur wetenschappen is een specialiteit aan gezocht om dat onderdeel op de Ten toonstelling te verzorgen. Het plan Tesch wil de aandacht vestigen op de groote waarde van de duinen als na tuurmonument, voor de volksgezondheid en voor de volksontwikkeling, als zee wering en als ontspanningsterrein voor ieder die voor de natuur voelt. Door deze tentoonstelling met enkele daaraan verbonden projectieavonden van licht beelden met lezingen wil men er de aandacht op vestigen dat de duinen ze ker verloren gaan door de exploitatie als villaterrein, en als wildpark. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten (secretariaat Heerengracht 260, contributie f 2.50 per jaar) steunt dit werk. Verscherping der Leerplichtwet. I® verband' met het iniw-eFking treden der ver scherpte Leerplichtwet is het niet ondien stig oeni-ge nieuwe bepalingen onder de aandacht, te brengent 1. De vader, de moeder, de voogd1 en de persoon, bij wiien een kind inwoont, zijn, ieder voor zoover hij daarvoor aan sprakelijk kan worden gesteld, verplicht zorg te dragen, dat hot kind geregeld naar schoot igaa'b d.'W.z. niet één schooltijd on wettig verzu'm-t. Ziekte vain hot kamld, vervulling van god-s- diienisbpliobten, sterfgeval un huis, familie feesten zijn als geldige redenen van school verzuim te besicfhouwen, maar krijgt het hoofd der school bij verzuim, van een leer ling binnen 4 dagen geen bericht van de redenen dan imoet hij "dat verzuim als on wettig beschouwen. 2. De leerverplichting eindigt: a. Indien he't kind 7 jaar leeittng eenier lagere sohooi is geweest en ale klassen heeft doorkropen. b. Zijn er meer dan 7 leerjaren aan een school, dan moet het kind de stof voor de eerste 7 leerjaren hebben verwerkt. Maar ingeval a. en b. beide moet het ook de klasse nog doorkropen, waarin het bij het bereiken van den 13-jarigen leeftijd zat. c. de leerplicht eindigt in ieder geval voor 14-jarigen, ais ze de klasse hebben doomloopen, waarin ze bij het be reiden van den 14-jarigen leêftijd zaten, onverschillig dus welke klasse dat is. 3. Ten slotte nog: de straf op de over treding der Leerplichtwet door ouders of verzorgers, dlie hun kinderen niet of gere geld onderwijs doen geven, wordt bepaald oip hoogstens 30 boete bij een eerste overtreding; op hoogstens 50 bij een tweede veroordeeling binnen zes maanden; op hoogstens 7 dagen hechtenis bij volgen de veroordeelingen binnen zes maanden. Brand'. 1® de keuken van perceel Ver- wuift 4, bewoond door den fotograaf J. B., ontstond gistermiddag haif 4 brand. Waar schijnlijk heeft een broer van den bewo ner uil een spirituslampje gemorst, het- weülk in brand geraakt is. Het vuur deelde zich mede aan oen in de nabijheid liggende film en vervolgens aan de gordijnen, wellke verbrandden. Een pathéfoon en een foto toestel werden licht beschadigd. Met eenigt. emmers water is het vuur door de bewo ner geiblusch't. De brandweer was met de staf aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Door het ijs. Bij het schaatsenrijden is gistermiddag de 12-jarige J. F. H., ter hoogte van de J. F. Helmerstraat door hei ijs van de Amslerdam-sdhe vaart gezakt. Lenige werklieden van de Centrale Werk plaats hebben planken op het ijs gelegd, waarna zij den drenkeling konden berei ken en hem op het droge brengen. Hij was reeds in gedeeltelijk bewuste- ioozen 'toestand, waarom hij naar de dok terskamer der Centrale Werkplaats ge bracht werd, waar met gunstig gevolg kunstmatige ademhaling 'toegepast is dooi T. Krooswijk en T. Meijnders, beiden ver- bandaneeslers aan de Centrale Werkplaats. In wollen dekens gewikkeld, is de jongen vervolgens per rijwiel-brancard naar zijn woning aan de Koningstraat vervoerd. Hoewel het ijs nabij de Groote Houlbrug met bossen riet is afgezet, waagde gister middag half 5 de 7-jarige J. K., wonende RavClingsteeg, er zioh toch op, met het bijna onvermijdelijk gevolg, dat hij er door za&te. D-aor oen cmibek-emd gebJev-en per soon is «de roe'keloaze jongen er mei be- fouHp van. -een vaarboom van ©en in de na bijheid. ligigenid sdtoi/p, er uil gehaald. Beethoven-Avond Frederic Lamond. - Op he't 3e Aibonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustia op Donder dag 23 Februari in den schouwburg Jans- weg te Haarlem, zal op veelvuldig verzoek optreden van de groote Beet!hoven-vei'lol:keP Frederic Lamond. Het programma zal be staan, uit een reeks der mooiste pianower- ken van Beethoven. Wij ontvingen van een R.K. Pr. voor den Oekonom van het Groot Seminarie te Weenen 50. De Lentejilm. Gisteravond ia in de zaal der Sociëteit „Vereeniging" we derom de film vertoond „Neerland's Volksleven in de Lente". De voorstel ling was druk bezocht, en ook thans oogstten de organisators van de film- vortooning weder een groot succes. Ook de middagvoorstelling voor de schoolkin deren was druk bezocht. Dooiuteer. Nu is het dan toch weer gaan dooien en goed ook. De ijspret is achter den rug. De ijsbaan aan de Kle verlaan is gesloten en zal dit seizoen wel niet meer geopend worden. Moge de lieve lente nu gaan heerschen en niet meer verdrongen door den ruwen Winter vorst, wiens tijd van gaan nu gelukkig gekomen is Vermelden wij nog, dat Zondag op de ijsbaan aan de Kleverlaan een paar kunstrijders door hun sierlijk rijden al om bewondering wekten. Dit zeldzaam ijs-evenement was te danken aan hot ini tiatief van den voorzitter der IJsclub, overste T. L. van Wagtendonk, die don heer Schieffelers en zijn dochter Olga, wonende in Zuid-Limburg, uitgenoodigd had, eenige staaltjes van hun rijkunst te vertoonen, waarvoor aan de musici verzocht werd, speciale walsmuziek te spelen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: J. Schiuitomaker, Koninginneweg 63, tramalbommement; B. Fortgen-s, Kruis weg 58, kinideramibandje; v. Snippenbcrg, Lta-sohotenistraat 26 zwart, beursje; J. Hoo- gerih uiizen, Dr. Leydisstr llroor, bril; T. Meyüiis, Pauk laan 188 of 108, das; B. Jan sen, Geweerslraat 9, Heemstede, ©lui mei polio-oden; Wed', van Del, J. F. Helmer- straa't 27, jongensjasje; J. Liglen-bergZ. B. Spaarne 148, -damcsportomionina:©; A. v. Reijs-en, Gr. Houtstraat 89. porlemonmai© met sleaitoïljes; J. L. Heemskerk, Lcidsche- straat 72, gynimnastiek-schoentje; W. Ah reins, J, de Breu'kstraat 17, bruin ikinder- sohoen'lje; Slingerland, Spaarne 7, zwart kinderschoen!je; P. Lijding, Zuidpodder- straat 51, zwarte sok; W. J. B. de Boer, da Cost astraal 25, koralen 'lasch; N. de Kei zer, Harmenjansweg 57 j., lederen daanos- tascli; L. Bosman, Na-ssanlaan 33, vrijkaart E. S. M.; J. v. Sdbnike'l, Ba'kemessergmcbt 66 A rood, glacé handisoboen; J. v. d. Sten Jen, Smedestriiat 17 rood, brusne heeren- haindscboen; A. Dijt, Oranjebooimstraat 171, grijze Iheeneiihandsohoeni- Cavalier iaPaljas. Mevrouw Santhagens-Manders, Rich, van Ilelvoirt-Pel, Hendrik Dro3t, An ton Dirks, Lea FulJauer. Ik zou dit vijftal namen van uitstekenden muzika- len klank zeer licht met enkele kunnen vermeerderen. De hoofdpartijen in bei de eenacters echter waren hun toebe deeld en de andere, ook de kleinere rollen waren naar verhouding. Tegen gewoonte in wil ik met de ne venpartijen beginnen, en als aanloop zei V eens enkele niet geannonceerde partijen naar voren brengen, die meestal hinder lijk slecht, aan 't geheel afbreuk doen 't Zijn de beide partijen in de „Pal jas", n.l. die in do partituur vermeld staan als de partij van den len en 2er:l boer. Ditmaal had de regie 2 welklinken de stemmen, 2 losse spelers gesteld, ah len boer den 2en regisseur Brinkhof' als 2en den baszanger (koor) Leeuwir. Voor moeder Lucia stelde men Mevr. GroeszOoppijn. Zoo werd dit niemen dalletje van speelpartij door Mevr. Cop- pijn niet tot caricatuur gemaakt, en be leefden we in saam werking met het he vige spel van Hendrik Drost in de af scheidsscène momenten van zi Is' e.vogen- heid. Elise de Haas als Lola voldeed zeer jeker, maar het schwanken tusschen Lola en de kloeke figuur en 't felle tempera ment van Mevr. SantliagensManders ah Santazza stelt ons hier toch voor psycho logische raadsels, die ik maar niet zal trachten op te lossen. Al geeft Mascagni de aanwijzing voor de partij van Lola heel nauwkeurig, er zijn nog midden wegen. Evenwel, het goede in Lola's prestaties hebben wij als zoodanig te aanvaarden. Die Santazza, een partij om iemand wanhopig te maken. Zet men de rol met te veel heftigheid op, dan is alle climax naar de maan. Te veel re serve is ook niet mogelijk, daar Mavagnï de muziek al te veel pathetische accen ten geeft, Een moeilijke rol alzoo voor een fijnvoelend speelster. Het was prach tig van Mevr. Santhagens-Manders. Ah Dritte rgaf ook Anton Dirks het boste, zijn bronzen baryton toomt al> de Btem van Zeus, dien ik nooit hoorde, maar me graag zoo voorstel. Alles was slagvaar dig, tot zelfs de pijp van Alfio, die hij steeds gestopt en wel met zich draagt Alleen 't koor vóór de kerk had lee- lijke dingen. Behalve 't déraillement in het begin, dat ons even den adem deed inhouden, was er weinig of geen souplesse in den zang, geen kleur, geen bewogenheid. We mogen echter niet ver geten, dat van het 22-personen sterke koor maar heel weinig „oude" krachten over zijn en de beste zangers zonder opera-routine niet veel vermogen uit te richten. Die Oavalleria, een slap stukje werk andersmen waagt ook niet de volg orde om te keeren en eerst Paljas te| geven, anders merken zo 't zelfs op het schellinkje, dat Mareagni's een-acten heel erg aan de oppervlakte, heel goed koop en grof geïnstrumenteerd, en vol van zoete lyriek en onbeholpen drama tiek is. In de volgorde der beide werken ligt de climax. En bij Paljas waant men zich gezeten tusschen de boertjes vóór de tent en wacht men blij als kinderen alleen dit kunnen zijn op de possen die ko men, ontgaat ons als dien naieven lands lieden, in het begin het fijne slingeren tusschen spel en waarheid, leven we als zij, half onbewust aanvankelijk, heel dit innerlijk brok leven mee, dat met een feilen olimaxnaar de ontknooping voert. Veel en veel beter geïnstrumen teerd, veel fijner geteekend, met den dubbelen moord aan 't slot zelfs als onvermijdelijk na 't lichtvaardig spelen van Nedda met de zoo uiteenloopende mannenkarakters Tonio Canio, zal „Paljas" nog jaren meekunnen, terwijl de „Oavalleria" al lang door iets beters moest zijn vervangen. Maar welken een-acter er voor in de plaats stellen? Zoo zullen onze kindskinderen wellicht nog voor de af fiches staan te gapen en de vereeni ging van beide namen wellicht zonder kritiek, als iets van zelf sprekends, aan vaarden. 't Succes van Rich, van Helvoirt-Pel was buitengewoon, en zoo hij Mazzole- ni's effecten wille toopassen, waartegen zijn artistieke visie zich echter verzet, men zou hem bejubelen als een Aus- liinder. Koketteoren met zijn prachtig geluid doet hij zol..en of nooit, en zoo is 't ons liever. Hij had zich een prach- tigen kop gemaakt en in dit opzicht verdient ook John 3e Nocker, die nog altijd geen r kan zeggen en verder slecht spreekt, een compliment. Zijn spel is veel verbeterd in den laatsten tijd, zijn geluid nog mooier geworden. Lea Ful- dauer zingt al'.ijd vo>rnaa:n, on' e- rispelijk, eu 't was te verwonderen dat zu in 't duo met Silvio zoo in 't lage register tegen do intonatie zondigde. Wat een prachtig orgaan anders, iets voor Mozart! Hendrik Drost handhaafde zijn reputatie, 't Was jammer dat de piano stond beneden diapason. Kan dat niet anders P De zaal was bezet. Dat is noodig, wil do Nat. Opera niet met verlies werken. En Haarlem, dat in 't subsidie niets bijdraagt, mag door drukker be zoek do moeia instelling, die Uoo «O ft ftftftftftft ftftftftft^ftftftftftft^ Haarlem zal dus weldra het steekspel rond de grenswijziging van Haarlem be ginnen. Van de week zal de commissie uit da burgerij bij elkaar geroepen worden en dan zullen de heeren zelf kunnen vaststel len hoe ze het zaakje zullen opknappen. Een reglement voor die vergaderingen be staat er niet. De gemeentewet zegt alleen, dat de burgemeester de vergadering presi deert, maar overigens Iaat ze de vergader den geheel vrij. Een der eerste werkzaamheden zal wel zijn te beslissen, of de vergaderingen open. baar dan wel geheim zullen zijn. „Niet openbaar", zullen de tactisch aangeiegden zeggen, „want we moeten onzen tegenstan ders in de andere gemeenten" (sicl maar d« bedoeling is niet zoo ruw als 't hier staat) „we moeten onze tegenstanders geen wape nen in de handen geven." „Wel openbaar", zullen anderen zeggen, want geheim houden doe je de besprekingen in een commissie van 25 man over zoo'n aangelegenheid toch niet en ais 't moet, kan de commissi" be sluiten geheim te vergaderen. In 1902 wormen de laatsten het en besloot de commissie tot openbaarheid. Vervolgens zal een secrelaris of rappor teur moeten benoemd worden, want de ge meentesecretaris fungeert niet als zoodanig. Misschien wordt wel weer, evenals in 1902, een commissie van rapporteurs be noemd om het verslag uit te brengen. Deze commissie bestond in 1902 uit de heeren De Fouw, den indertijd invloedrijken be lasting-inspecteur, den heer A. v. Rossum, nog niet zoo lang geleden overleden en lan gen lijd lid van den Raad daarna en den heer Mr. P. J. Troelstra, het Kamerlid, wei- bekend, die zich in 1902 op deze wijze voor Haarlem verdienstelijk maakte. Wij spraken van een steekspel en bedoel den daarmee het tournooi tusschen de ver schillende gemeenteraden en commissie» uit de burgerij in Haarlem en naburige ge meenten. Maar van een steekspel, waarna de eere- paim wordt toegekend aan den besten rid der, heeft zulk een behandeling der grens wijziging weinig. Wel zuilen de bewoner» van verschillende gemeenten elkander met argumenten bestoken, maar in de practijk lijkt het wel of Ged. Staten de argumenten naast zich neerleggen en alleen naar het slot zien van het advies. Voor hen geldt de vraag: is het gemeentebestuur voor ~9i te gen ons wetsontwerp? Is het er voor, dan gaat het door naar den Haag, is het er te- Voor wijziging in hun wetsontwerp voe len zij in den regel niets. Zoo ging het in 1902, zoo zal het ook nu wei gaan. Barometerstand: 767. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN- Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Biidl. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Februari 1922. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Münchien. Laagste barometerstand 747-4 m.M. te Bromnoe. Verwachting van dien avond van 14 tot den avond van 15 Febiuari 1922: Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind. Aanvankelijk helder tot HchtbewoiJct. Later toenemende bev.ol- king. Weinig of geen neerslag, 's Nachts lichte vorst. Overdag lichte tot matige dooi. met haast onoverkomelijke moeite tot stand kwam, heioen staande houden. G. J. K. DAMMEN. Competitie 2de Klasse (Noord) van den Nederlandschen Dambond. Te Haarlem spoelden im de bovenzaal van café Brinkman de .Damclub Haarlem" I 'liegen de „Haanleansche Damclub'* II voor de 2de -klasse competitie van den NederL Dambomd. Onder groote beèaingsteidaaiig ving te 8 uur onideT leiding van den (heer J. W. v. Darteten deze belangrijken wedstrijd aan. Al direct on'iapon rich een vinnige strijd, waarbij ae gastheeren over betere speJitedhn'aeik bleken te beschikken. De re- laag zoo klein mogelijk te doen zijn, waar den zich echter duchtig onn den neder laag zoo kilin miogeijk te doen zijn, waar in zij vrijwel slaagden. Vooral aan de mid- dieniborden gaven de spelers elkander niels loe en de drie arbitrair te beslissen par tijen zullen waarschijnlijk wed 4 punten voor de bezoekers opleveren. Het bilijikt dal de Damclub Haarlem dit jaar over een zieer goed tiental beschikt en -indien zij ihotzél-f-de spel in deze gdhee- te competitie Wijven vertoonen, is de kans

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1