Wisselkoersen en koersen van Sankpapier Uit den Omtrek Jubileum. J. W. Sevenhuysen, Jubileum Warnier. Burgerlijke Stand. Verkooping. SCHOTEN. Priesterfeest kapelaan Van Leipsig. OVERVEEN. Priesterfeest Kapelaan Kemper. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. LAATSTE Ëimm. Forensenbelasting voor mijnwer kers. AMSTERCAMSCHE BEURS. «EMEMB NIEUWS. KORTE BERICHTEN. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 1.33 1.34)4 Bankpapier 1.35 1.40 PARIJS 23 10 23.17)4 Bankpapier 23 20 23.27H, BRUSSEL 22 05 2210 Bankpapier 22.15 22.20 WEENIN 0 08 l/o O.O-Jh* Bankpapier 0.04 0.053,4 LONDEN 11.65 11 66 Bankpapier 11.65 11.68 STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA a NEW-YORK 2 663.* 2.67)4 Medegedeeld door DE SPAARNEBAHK. RECHTSZAKEN. Belgische Anihraciet beste kwaliteit, groc ie en kleine f 3.90 Belgische AnShraciei middensoort f 4.25 per H L Engeische Anihractet f 505. per H.L. franco thuis. Hl HOEHDESQGS' BüAHDSIOfftiiflAüOEl Leidsche Plein 15, lï, 19, - Haarlem - ïilaf. UI Telegrafisch Weerbericht. VRASEMBUS. TELEGRAMMEN. Vandaag was het 25 jaar geleden dat de heer J. W. Seveofauyzen benoemd werd let hoofd der Rijksieerschool alhier en 40 jaar verbonden was aan deze school. De jubilaris is hailed ijk gehuldigd. Het feest had plaats in de gynmastiefczaad van do Rijksleerschool. In een der hoeken was een groen ver siering aangebracht door de commissie van oud-Jeerkingenterwijl bij de zitplaatsen van de familie op eeniige tafeètjes bloemen waren gepaalst. Per »tax werd de jubilaris met familie van huis gehaald. Nadat aden de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen, werd de beer S. aileereerst gehuldigd door de leerlingen zijner school, die hem een Bed toezongen. Vervolgens apraik een der meisjes den heer S. toe en bood hem met gotukwenschen oen reiskoffer aan, Do jubilaris dankte voor deze hulde, waarna de leerlingen klas voor klas naar de Sloyd-zaal gingen, waar zij weiden onthaald. Daarna had de huldiging der ouderen plaats. Onder de aanwezigen was o„m. de heer Wioïenga, hoofdinspecteur van het L. O., Dr. J. F. M. Sterck, inspecteur L. O., A. G Boes, en J. G. Bnedée, schoolop zieners. V. Loosjes en mej. Berdtenis van Beriekom, namens de commdssre van toe zicht op het L. O. de heeren P. H. v. d. Ley en J. G. Nijk, resp. oud-directeur en directeur van de Rijkskweekschool, bene vens het personeel van kweek- en leer school en tal van leerlingen en oud-leeT- lingen. De beer Sterdk noemidte dien heer Se- verihiuysen een sympathieke en bekwame persoonlijkheid. Die bekwaamheid was om. gebleken uit hot feat dial de school tet boegen bloei is gekomen. Spr. braohi de bijzondere buide over van het Rij'ks- toezidrt en besloot met de beste wen tellen. De heer N ijk prees dien anensoh in den heer S. en noemde hem een enthousiast gevoel smensch. Namens het personeel van do kweekschool bood hij aan een divankleed. De lieer v. dt Ley wees op die onder linge waiardeering en sympathie, d<;e tus- echen hem en den heer S. heeft bestaan en bood een vulpen aan. Dan spraken nog de hoeren Loosjes, Boes enl Wie- lenga, die afUen dien onderwijizcr en den persoon in den heer S. prezen. De jongens der 3de en 4de kfe» zon gen een lied, waarna die heer Habermehl spraik namens het personeel der schoot en bood een veldkijker aan. Een meisje der 7c klas droog een mooi gedicht voor- Namens de oud-leadttngen spralk de heer P. v. d. Wetering, d&e eveneens in treffende woorden die verdiensten van iden heer S in het licht stelde. Namens de commissie bood hij een boekenkast en een söh riiftmaehlne aan. Een album vermeldt de namen der schenkers. Hedenmorgen werd hij door den tier den dag, dat hij 30 jaar aan de Arrondissements-rechtbank verbonden was. Morgen viert hij zijn 70sten ver jaardag en bij deze beide feestelijke gelegenheden is de jubilaris gehul digd geworden. <1 Hedenmorgen werd hij door den president der rechtbank, mr. P. J G. v. d Muelen, geluk ge\venscht,i terwijl namens de advocaten de oudste van hen, mr. P. J Wjllekes Macdo* nald, den jubilaris toesprak. De heer Warnier dankte ontroerd. Ondertrouwd: 15 Febr., H. Zuiderduin en F. H. Beek. J. C. Vaarberg en H. D. J. v. Helde. J. G. de Boer en C. T. C. Raaijmakers. Getrouwd: 15 Febr., J. C. B. Rooijers en G. J. M. de Rooij. G. Slobbe en A. P. Majoor. T. W. J. Reus en A. C. Visser. W. Dijkstra en S. C. v. Baren. M. Zijlstra en C. C. M. Severijnse. P. Peute en H. Kuipers. W. A. Kessens en A. Polak. S. Zonneveld en J. Klijn. A. v. Wester hoven en A. E. Kruijd. W. v. Broekhui zen en T. H. Boei. H. P. Koster en C. A. Polak. H. C. v. Rooden en E. v. Schaik. C. v. Kampen en M. A. v. d. Benden. E. Mooij en C. Steffers. F. Kenselaar en J. C. v. Honschoten. Geboren: 13 Febr., z. van C. M. A. E. Heintjes-Spieker. 14 Febr., z. van H. A. Horsmeijer-Eggeraat. z. van F. Sande- rink-Meinen. 15 Febr., d. van P. C. v. d. Horst-Hendriks. d. van M. E. Breeu- wer-de Nijs. Overleden: 13 Febr., A. de Graaff-Kerk- hoff, 77 j., Groote Houtstraat. Notitie der veiling van huizen en erven, gehouden in het Algemeen Verkoopiokaal, op Maandag 13 Februari 1922, des avonds 7 uur. Ten overstaan Notaris P. F. de Bordes, Nos. 13. Drie huizen met vóór en achter grond te Halfweg aan de Polanenkade. Perceelen 1, 2 en 3f 7005, T. v. Berg. Ten overstaan van Notaris J. A. Wilkens. Een huis, get. llzwart met afz. Bovenwo ning, get. llrood, erf, schuurtje, vóór- en achtertuin, te Heemstede aan de Bosch- en Vaartstraat, f 11900, H. Smoolenaars. Ten overstaan van Notarissen Bertling en Wolzak, een huis, erf en tuin te Schoten, aan de Dr. Leydstr. No. 119. 4500 J. Hopman q.q. Ten overslaan van Notaris G. D. Boer lage, Nog. 68. Drie aaneengelegen stuk ken wei- en Hooiland in den Veerpolder nabij Haarlem, 13050, opgehouden. Ontspanning voor werkleozen. Door flen Haarlem8chen Bestuurdersbond is 't Jilan opgevat, ontepanningsbijeenkomsten •boor de werklooze leden te organiseeren. 23en 6-tal artisten verklaarden zich be leid, hiervoor beiangelooze medewerking to verleenen. Waarschijnlijk zal de eerste «lezer bijeenkomsten op a.s. Vrijdagmid- Sag plaats vinden. In dit verband i* aan Burgemeester •n Wethouders gevraagd, de groote zaal kan het gemeentelijk Concertgebouw daar door besohikbaar te stellen. Dit verzoek ia in principe ingewil ligd. Over de uitvoering van oen en kader wordt nog nader overleg gepleegd. Het ,tWitte Kruis"- De afd. Scho len doet in een circulaire eeu beroep op nare leden, n.l. tot het doen van een „Jubileum-gave", n.l. bij gelegen heid van het 12Va-jarig bestaan. Dit geld zal worden aangewend tot instal latie van het perceel Soendaplein 2, hetwelk is aangekocht tot stichting van een wijkgebouw. Enkele nood zakelijke veranderingen moeten aan het gebouw worden aangebracht. Na de installatie zal Schoten weder met eene mooie instelling verrijkt zijn. Op schitterende wijze is door de parochie Oud-Sclioten het koperen priesterfeest van den Weleerw. Heer kapelaan A. H. I. van Leipsig gevierd. Deze gelegenheid hebben de parochianen aangegrepen, om hun be minden en gewaardeerden kapelaan op grootsche wijze te huldigen. Dinsdagavond begonnen de feestelijkhe den reeds. In het dorp werd druk gevlagd, op welke wijze de parochianen hun feest vreugde naar buiten uitten. Des avonds om 7 uur werd de klok geluid, welk luiden tol half 8 duurde. Toen begon een plechtig Lof, gecelebreerd door den jubilaris. Zeer velen woonden dit Lof bij en zongen voor het Lof een feestlied. Ouder het Lof werd door den Zcereerw. Heer pastoor H. Pie- terse vanaf den kansel een gelukwensch tot den jubilaris gesproken en dezen het cadeau der parochianen, een verguM-zilve- ren kelk, aangeboden. Pastoor Pieterse schetste tevens nog de symbolische betec- kenis der versieringen van den kelk. Bij het einde van het Lof werd weder door allen eeu feestlied gezongen. Na het Lof werd kapelaan Van Leipsig gehuldigd in het gebouw van den R.-K. Volksbond door de verschillende vereeni- gingen, inzonderheid door de „Sb Jozefs- gezellen-vereeniging" en het Patronaat, van welke beide de jubilaris directeur is. Hem werden door deze vereenigingen cadeaux in zilver aangeboden. Hierna was er receptie, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Deze receptie werd opgeluisterd door de Harmonie „St. Caecilia", directeur de heer Chr. Huijboom. Enkele canta tes werden nog uitgevoerd: door de Maria- vereeniging een van Ph. Loots, een door het zangkoor en een door den heer H. Verbeek. Deze laatste zong de priestercantate van Th. v. d. Bijl. Hedenmorgen droeg de jubilaris een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, ge assisteerd door den Zeereerw. Heer pastoor H. Pieterse, presbyier-assistens, den Zeer eerw. Heer J. A. Haverman, pastoor te Sloten en oud-pastoor van den jubilaris, diaken, den Zeereerw. Heer A. van Schijn- del, pastoor te Overschie, sub-diaken en den Weleerw. Heer J. W. Pieterse, kapelaan te Amsterdam, ceremonarius. Door het zangkoor werd op fraaie wijze de Mis „Sanctus Hermenigildis" uitgevoerd. Na de H. Mis werd de priestercantate van Dobbel steen gezongen. In het priesterkoor hadden plaats geno men de Zeereerw. Heer J. J. van Leipsig, rustend pastoor van Heemskerk en de Hoogeerw. Heer J. M. Hellegers, deken en pastoor te Alphen a.d. Rijn. Een groote schare geloovigen vulde voorts het kerkge bouw. In den loop van den dag gewerden den jubilaris nog vele cadeaux, bloemstukken en andere blijken van belangstelling. Hedenavond wordt de dag met een plech tig danklof besloten, waaronder de jubila ris een kort woord zal spreken. - Heden herdacht de WelEerw. heer P. Kemper, kapelaan alhier, zijn 12Vs- jarig priesterfeest. Op treffende wijze is dit feest door de geheele parochie gevierd en deze gelegenheid vooral heeft kapelaan Kemper wel bewezen, hoe bemind en gezien hij in de pa rochie is. Om half 10 droeg de jubilaris heden morgen een plechtige H. Mis op, ge assisteerd door den Z.Eerw. Heer W. C. C. Alfoers, pastoor te Schoonhoven, als diaken en den WelEerw. Heer G. Keizer, kapelaan aan de kathedrale kerk te Haarlem, als sub-diaken. Pas toor Altoers was pastoor te Edam, toen kapelaan Kemper aldaar zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. In het priesterkoor had plaats genomen de Z.Eerw. pastoor A Tweehuijsen. Het altaar was fraai versierd. Het zangkoor voerde op fraaie wijze, .on der leiding van den beer J. Wiegamt, de vierstemmige Mis van Grüber uit terwijl voor de H. Mis de lofzang „Veni Creator" en na de H. Mis de cantate „Jubilate Deo" van S. Kroon uitgevoerd werd. Bij het H. Misoffer v/as o.m. tegenwoordig een broeder van don jubilaris. Vele belangstellen den woonden verder het H. Misof fer bij. Na de H. Mis vond in dje fraai ver sierde pastorie de huldiging door de parochie plaats. In de zaal waren aan wezig de feestcommissie, de verschil lende corporaties en vele parochianen. De voorzitter der feestcommissie, de heer P. Rijnjerse, sprak den jubilaris toe. Hij huldigde hem als priester en dankte hem voor alles, wat hij in de jaren, welke hij te Overveen werk zaam was, voor de parochie had ge daan. Namens de parochianen bood hij hem een couvert aan. De jubilaris dankte voor de har telijke woorden tot hem gericht- Deze viering van zijn feest had hem verrast, doch het deed hem aangenaam aan, aller sympathie te bezitten. Wat zijn arbeid in de parochie betreft, had hij slechts zijn plicht gedaan en bracht den dank, hem daarvoor gebracht^ terug tot God, Die hem de noodige kracht er toe geschonken had. Ten slotte wenschte de jubilaris, dat de parochie Overveen in godsdienstzin al tijd zou mogen bloeien en, hoewel een kapelaan nooit zeker is van zijn standplaats, hoopte hij nog lange j aren te Overveen, dat hem lief was, te mogen arbeiden. Hierna werd tot 12 uur receptie gehouden, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakfc.Talrijke cadeaux, bloem stukken, telegrammen, brieven, kaar tjes e. d. toonden kapelaan Kcmpsr voorts nog veler sympathie jegens hem. Het bestuur der Vereen'iging „Protes. tonische Bewaarschool te Heemstede", heeft B. en W. verzocht te willen bevorde ren verhooging der subsidie, welke thans wordt verleend tot een bedrag van f 6 per leerling volgens de verordening van 30 September 1918, no. 80. Bij he'l nagaan van de rekening dier in stelling over het dienstjaar Med 1920/'21 en de begrooting voor het dienstjaar 1922 is wensdhelijkiheid van subsidieverhooging gebleken. Tevens bleek bij nadere overweging ge- wenscht het verkenen van subsidie vol gens een anderen grondslag ie regelen en wel zoo, dat daarbij rekening wordt ge houden met de eigen inkomsten der Ver- eeniging. Wijziging van de artt. 2, 3 en 4 van bovengenoemde verordening wordt daarom voorgesteld. Volgens de wijziging wordt het totaal der subsidie over 1922 geraamd op 2370 tegen 1080, volgens de bestaande verordening. Vergadering van den Baad der ge meente Heemstede op Donderdag 16 Fe bruari 1922, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen van 29 Decem ber; 2. Bijdrage schoolgeld Gymnasium te Haarlem; 3. Voorschotten kosten in standhouding Bijzondere Scholen; 4. Voor stel tot het maken van eene beschoeiing en losplaats aan de haven; 5. Overname van de Pijlslaan; 6. Wijziging subsidie regeling bewaarschool onderwijs; 7. Hy pothecair crediet voor den bouw van middenstandswoningen door 0. Turken burg; 8. Ingekomen stukken en mede- deelingen; 9. Suppletoir kohier Hoofd. Omslag; 10. Bezwaarschriften Hoofd. Om slag. VERGADERING van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 16 Februari 1922, des namiddags 2 uur, in het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 3. Be noeming Commandant Brandweer. 4. a Stemming verordening tot verPeningvan bijslag op het schoolgeld voor het volgen van hooger of middelbaar onderwijs te Haarlem, waarover de stemmen staakten b. verleening terugwerkende kracht aan deze verordening. 5. Aangaan eener over eenkomst met Haarlem, inzake toelating van leerlingen op de lagere scholen. 6'. Opheffing ondorwijzersbetrekking aan de Openbare Lagere School to Overveen en in verband daarmede verlceniag van eer vol ontslag aan den onderwijzer M. J. Doornen. 7. Verzoek van de Woningbouw- vereeniging Bloemendaal'' om continu eering der extra-Rijksbijdrage over 1922. 8. Overname straatweg Bloemendaal Sant poort. 9. Wijziging profiel Zandvoorfer- laan. 10. Verkoop grond aan ,Duinwyek", 11. Aankoop grond van de Nederland- sche Israëlitische Hoofdsynagoge. 12. Be lasting-reclames. Het batig saldo der alhier j.l. Zondag gehouden liefdadigheidsbioscoopvoorstel ling, bedraagt rond honderd gulden, het geen aan do commissie voor de nood lijdenden in de venen zal worden afge dragen. Ben mooi eueoes. HEERLEN, 14 Febr. Naar aanlei ding der verschillende klachten door de leden van dien Al-g. Ned. Mijnwerkers- 'bond bij hun respectievelijk afdelingsbe stuur ingediend, betreffende een aanslag in de forensenbelasting tot bedragen va- rieenendle van 50—60 gulden, vonden meerdere besturen aanleiding een openba re vergadering over deze aangelegenheid te beleggen. Bedoelde vergaderingen zijn uitstekend geslaagd'. Met algemeene stemmen werdi een mo tie aangenomen, waarin de besturen werd opgedragen alles te werk te stellen ont heffing van deze betasting voor de mijn werkers te verkrijgen, er op wijzende, dat 'f toch niet die oorspronkelijke bedoeling van den wetgever is geweest arbeiders als forensen te beschouwen. Verder werd er op attent gemaakt, idat dtoor toepassing, grootendeels d)e mijnwerkers wordlen ge troffen, dfe toch reeds door intrekking ■der spoorkaantvergoedïng bij de mijnen, Ihloogere lasten hebben te dlragen. Nadter vernemen wij, diat het Hoofdbe stuur van den Nederi and sc'he n Bond zich immiddelis met een request tot den minis ter van Financiën heeft gewend, verzoe kende het daarheen te 'leiden, dat bij Mï- nisterieele Resolutie wordt vastgelegd, dlat de bepalingen der Rijkswet ten aanzien der forensenbelasting niet van toepassing worden verklaard op de mijnwerkers, of althans die inkomens beneden 3000 per jaar vrijstelling vam genoemde belasting te verleenen. De Beurs opende heden prijshoudend1. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland: 85%; 6% Indië 95^. Culturen. Koloniale Bank 1227/9; Indische Bank 100%; Vorstenlanden i49Vz-> H. V. A. 35a. Industrieel© waarden. Insulindc olie 7%. 0& waanden, Koninklijke 404V2 Consols 147; Orion 33 Tabakken. Amsterdam Deli Be- aoeki 60; Rotterdam Deid 29Yz; Medan 272. Rubbers. Amsterdam Rubber 96; Deld Batavia 65; Nedteri Rubber 56; Rokt. Tapanodi 20 K. Sc'heepvaartwaarden. Hol. Am. Lijn 155; HolS. Boot 52%; Kon. Hblfl. Ltoyd 23V2; Japanlijn 104; Pakelvaart 89; Scheepvaart Unie 108; Marine 16. Amerikaanscbe waarden. Hide and Leather 66; Steel 95; Smelting 48% Ana conda 101; Ggar 73; Atchison Topeka 103 HVoling Rails ai%; Denver Scuthem Pacific 89J4Union P'adfic DE MOORD TE ROTTERDAM. Het Rotterdamsch Nieuwsblad" meldt over B. eu van A. de Leidsche studen ten die betrokken zijn hij den moord' te Botterdam: Beide jongelieden J. v. A. en J. B. zijn studenten in de Ooetersche talen Reeds vóór zij te Leiden kwamen, wa ren zij op de Zendingsschool te Oegst- geest vrienden. Zij hebben het examen daar gedaan en slaagden gemakkelijk, want beiden zijn heldere schrandere kop pen, doch de betrekkingen, die nu voor hen openstonden, hebben zij niet willen aanvaarden, om theologische gemoedsbe zwaren. Beiden waren bekend te Leiden als wroeters in alle groote wereldvraagstuk ken, vooral in sociale problemen. Zij waren van vasten wil om mee te wer ken in een of andere weroldkervorming, welke was hun zelf nooit duidelijk, de religieuze verwierpen zij, en voor het communisme voelden ze zich to hoog. Zij waren kinderen uit strong gods dienstige omgeving, zeer arm, maar zij matigden zich meermalen hot air aan van betergestelden, wat zich in strakke hou ding en .geaffecteerd spreken toonde. J. B. heeft jarenlang gewoond in een hut op de Veluwe om zijn zenuwen weer meester te worden. Na vruchteloozo studie te Oegstgeest vatten zij het plan op een nieuwe stu die te beginnen, ovenwei één waarin zij financieel geen moeite zouden hebben Daartoe leende zich do studie voor amb tenaar in do Oostorsehe talen en lette ren en aanverwante vakken, waarvoor van Rijkswege een beurs van f 1200 per jaar wordt beschikbaar gosteld. Bij de geneeskundigo keuring daarvoor werd J. B., wegens zijn zwak zenuwge stel, afgekeurd, toch ging de voorgenomen studio door, omdat professor de Visser, die belangstelde in den talentvollen knaap, een fonds van Christelijken kant voor hem wist te verkrijgen. Dit ge schiedde in November 1920. Eenmaal dus student te Leidon heb ben zij hard aangepakt, maar de stu die in de Oostersohe lettoren is zwaar en tijdroovend en eigenlijk niet geschikt voor nerveuze jongens als deze waren In Februari 1921 moest J. v. A. al een paar maanden met zenuwverlof, die hij doorbracht te Ermelo. J. v. A is een rijzige, gezonde jon gen van innemend uiterlijk, met zwarte 00 gen. cn regelmatige, fijne trekken, lyrisch en druk in doen en spreken. Hij lacht graag en veel- In België werd hij geboren, zijn ouders wonen nog in Kortrijk. Ze zijn Hollanders. J. B. heeft dat eigenaardige blanke van de meeste roodharige menschen, maar hij stoot af door zijn verbeten stugheid; 0111 zijn vasten mond ligt aldoor een gemelijke trek. Beiden zijn, met hun kleine studie beurzen, heel arm. Telkens verhuisden zij uit geldgebrek. Aldoor waren zij ge prikkeld en gauw tot ruzie gestemd. J. B. verhuisde bijvoorbeeld eenmaal uit de Heerensteeg, omdat hem op zijn kamer daar rusten des middags onmogelijk was. Zij leden beiden aan slapeloosheid eu benijdden iedereen e nergie en levensmoed. Van alle dingen zagen zij slechts den somberen en zwarten kant en meermalen, over zichzelf sprekend, gaven zij deze moedelooze karakteris tiek: „We zijn zulke wanhopige dé générés". Uit hun evenwicht, somber bespie gelend, vorscheud naar doezelige waar heden, in een leven dat hen vreemd was, geprikkeld, weerstandloos en ten slotte tot allerlei schrikkelijks in staat, om voor him woeste fantasieën een wreede voldoening te vinden. Onduld baar voor een beschaafde maat schappij. En daarnaast weer tot uitersten van te hoog opgevoerde humaniteit in staat. Zoo heeft J. B., die zich in den vacantietijd opgaf aan de Leidsche Ar beidsbeurs, om door haar bemiddeling desnoods als matroos geld te verdie nen, opdat hij zijn nooddruft althans een weinig kon bestrijden, zich be moeid met een opheffing tot een fat soenlijk leven van een meisje uit de Schiestraat en daaraan voor zijn doen betrekkelijk veel geld uitgegeven. Tot zoover het „R. N." De heer N. Klaasscn, inspecteur van politie tc Rotterdam, is naar de „Tel." meldt, Donderdagmorgen naar Keulen vertrokken, om aldaar in verband met den moord op II. Blaazer, den gearres teerden student J. Brouwer een ver hoor af te nemen. EEN PAARDENMIDDEL. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Bond van Bioscoopondernemers heeft de leden bijeengeroepen tot Ben vergadering op a.s. Donderdag des mor gens te 11 uur. Zulks naar aanleiding van de moeilijkheden, welke zij naar hun meening als gevolg der gemeentelijke filmkeuring in hun bedrijf ondervinden. Üp deze vergadering zal een bestuurs voorstel in behandeling komen om als protest tegen deze gemeentelijke bemoei ingen allo bioscooptheaters te Amster dam te sluiten en het personeel met vier weken opzegging te ontslaan. Noodlottige vergissing. Toen de heer A. J. Abspoel, Gemeente-veearts te Ede, Zondagmiddag van het ijs thuiskwam en iets wildo gebruiken dronk hij bij ver gissing een glas carbolzuur, waaraan hij onmiddellijk overleed. Verdronken. Te Winsson (Maas en Waal) geraakten twee jongens bij het slingeren op het ijs in een wak. Een er van werd gered, de andere, da 18- jarige R. kwam onder het jjs, en ver dronk. Inbraak in een klooster. Naar men uit Wychen meldt, is in het klooster der Eerw. Paters Franciscanen „Alver na" ingebroken. Ecnigo huishoudelijke ar tikelen worden vermidt. Veel liefhebbers. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeente-reiniging te Breda (aanvangsalaris f 2000) hebben zich 176 sollicitanten aangemeld. wmmm KOOPMAN CONTRA CARRé. Voor den president dor Amstordam- sche Rechtbank is Dinsdagmiddag in kort geding gepleit tot opheffing van oan be slag door de N.V. tot Exploitatie van bet gebouw voor Kunsten en Weten- scbappon (directeur O. H. Koopman) ge legd op de roerende en onroerende goe deren van het theater Carré. Als rechtskundig raadsman van de N. V. „Oscar Oarré" trad op de heer mr. Jule3 N. de Vries, die opkwam tegen de beslaglegging le. omdat er geen ge gronde vrees voor verduistering bestaat en 2e. omdat er geen vordering is. PI. zette dit in den breode uiteen. Ein de Augustus heeft de heer Koopman in privó met een groot aantal aandeelhou ders van de N.V. Carré een overeenkomst gesloten, waarin hij 450 aandoolen dier vennootschap verklaard heeft te willen koopen tegen 80 pOt., daarvan 10 pOt. dadelijk, op 2 Januari 1922 35 pöt. en 'op 1 April 1922 de laatste 35 pCt. te betalen. Op 2 Januari 1922 kon de heer Koopman niet betalen en nu is de groote groep aandeelhouders zoo welwillend ge weest met den heer Koopman een dus danige regeling te treffen, waarbij de koop-overeenkomst met onderling goed vinden te niet is gedaan. Later heeft de heer Koopman een vordering bij de N.V. Carró ingediend voor voorgeschoten gelden tot een bedrag van f 57.960.78. Ofschoon is overeengekomen, dat het oordeel ten aanzien van de gegrondheid dezer vordering gevraagd zou worden aan een te benoemen, doch nog niet be noemde arbitrage-commissie, deed de hoer Koopman inmiddels in strijd met deze overeenkomst voor die vordering beslag leggen. PI. vroeg na een breedvoerig be toog opheffing van het beslag. De juridische adviseur van de N.V. tot Exploitatie van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappon mr. P. Groote Jr., constateerde in de eerste plaats, d&t de"tegeiipartij bij dagvaarding in kort geding alleen vraagt de opheffing van het beslag op het roerend goed, op 12 Februari gelegd en dus niet op het gecontinueerd beslag op 13 Februari en het nieuwe beslag op dienzelfden datum op de onroerende goederen gelegd. Spr. trachtte aan te toonen dat de N.V. tot Exploitatie van 't Gebouw voor K. en W. en niet de heer Koopman in privé ofschoon de tegenpartij steeds bei den door elkaar haspelt wel een vor dering op Oarré heeft. Den financieelen toestand van Oarré achtte spr. zoo bedenkelijk, dit er inder daad reden was om tot conservatoire beslaglegging uit vrees voor het verlo ren gaan van de vordering over te gaan. Zoolang men aan pleiters partij niet de garantie geeft voor de vordering, die circa f 60,000 bedraagt, is het niet in haar belang, dat het beslag wordt opgeheven. Tijdens zijn pleidooi heeft mr. Groote nog medegedeeld, dat over den verkoop van Oarré is onderhandeld met een En- gelsche combinatie, doch dat do onder handelingen op hot doodo punt zijn ge komen, omdat men het over den prijs niet eens is geworden. De president zal Donderdagmorgen vonnis wijzen. per H.L. Vr. Kont U mij ook zoggen of or bi- liothoken in Haarlem gevestigd zijn welk a boeken verschaffen betreffendo do eloc- tro-technick en waar zijn deze? Antw. U kunt zich wondon b.v. tot de R. K. Bibliotheek, Jansstraat 53, in uw geval nog beter tot do technische boekerij van de veroeniging voor Am- bachts- en Middelbaar-Technisch Vakon derwijs Kamperstraat 37. Do uitgifte heeft daar plaat» om do 14 dagen (o.m. a.s. Donderdag) Donderdagavond van 7 tot 8l/s uur 's avonds. Vr. Zijn eenig zoons lichting 1923. vrij. gesteld voor de militaire dienst. Antw. Als zoodanig niet. Vr. Waar moet ik mij vervoegen omt een cursus te volgen teneinde een diplo ma drogiste te verkrijgen. 2. Wanneer neemt de eerstvolgende cursus een aan vang. Antw. Wendt u tot don hoer Swier, Postbox 200. Amsterdam. In Haarlem wordt een ours us voor diploma drogist gegeven. De nieuwe cursus aal, dunkt ons, juist begonnen zijn. Medegedeeld door het Ned. Kon. Mcto>, rologisoh Instituut te De Bildl. Naar waarnemingen verricht jn den morgen van 15 Februari. Hoogste barometerstand 770,1 m.M. M Lediax. Laagste barometerstand 741.0 m.M. td Vesten anoer. Verwachting van dan avond van 15 to* dien avond van 16 Februari 1922:" Matige tot krachtige Zuidelijke to» Westetijke wind. Zwaarbewolkt of be< trokken met regen. Later opklarend Zachter. Vr. Kunt u mij opgeven Let klooster- waarvoor verleden jaar in Januari, een foadle om hulp in die „N. H. Com rant" heeft gestaan, onudiait het klooster gedeei- eüijlk door bramid; was verwoest? Antw. Wij moeren dat dit die Daraia- imsstkfli'tilng van de Paters dier H.H. Har ten te Grave (N.-B.) was. Vr. Mijn zoon zou gaarne voor chauf feur leeinen. Bestaat dlaar een school voor? Hij is voerman. Antw. Wendt u tot de directie van een aulto-garage in uw gemeente. Of tot eene in Haarlem. Vr. vma T. K te H. Antw. Hoe wondt uw dienstbode be taald? Per week, per maaind of 3 maan den. Bij riekte, ook bij deze ziekte, gaal het loon een korten tijd dtoor. U moet zorgen gedurende 6 welken voor verplë- gtng en dokter, waarvan de eerste 4 we ten dloor u moeten behartigd worden en die rest op de dienstbode mag wonden verhaald. In dlilt geval lijkt het ons billijk dlait u niet ales bekostigt. Kostgeld be hoeft u niet te betalen, tenzij dalt u ase zelf naatr buis hebt gestouwd, of stuurt. Indien de denstbode per wec.k betaald wondt, kunt u «e met één week opzeggen. Vr. Hoe kan ik 't beste eenige wijn vlekken uit een orèpe de ohine (Zalm kleurig) japonnetje verwijderen Antw. Het allerbeste is uitstoomen en vlug, anders worden het gaten. Is het japonnetje zeer goed geverfd, dan boudi u het kunnen probeeren met eon zwakke oplossing van wijnsteenzuur. DE CONFERENTIE TE GENUA. ROME, 14 Febr. Uit een door het S tofum-agentschap openbaar gemaakte nota bljjkt dat de ItaiiaaïUöhc regeering er by de kabinetten te Londen en Parijs op aandringt de bijeenkomst ran dc mis ulsters van fmanoiën <ter geallieerde laaiden uit te stelten 'tot na de opening van het Italiaanscihe parlement, daar op hel oogenblik geen enkel li-d van liet Itaiaan- sche kabinet zich uit Rome verwiktewen kan. BERLIJN, 14 Febr. Volgens de ItaiLiitam. scire groote bladen zal lalde ap 10 Maart gereed zijn mót de voorbereiding der 00»» ferenbie van Genua. PARIJS, 14 Febr. Havas meent te weten, dat in den loop van het onderhoud, da* Poincaré gisteren met Lord Holding heeft gehad, deze zou hebben verklaard, dat er naar de meenin-g der Britsehe re- geering geen reden is, de oonferentte te Genua uit te stellen. De Britsehe regeering zou lot dusver slechts hebben geantwoord op het gedeelte van Poincaré's memorandum, hetwelk, over den datum vain de conferentie to Genua handelt. Anderzijds schijnt het zeker, dat de Britsehe regeering de door Poincaré voorgestelde procedure zal aam vaarden betreffende het aan Duitschlamd 1e verleenen moratorium en de daarvoor in de plaats te eisdhen waarborgen, d.w.«. het opnieuw verwijzen van het probleem naar de Commissie van Herstel en niet naar den Oppersten Raad. DE CIGARETTBNINDU STREE IN DU ITSCHLA ND BERLIJN, 14 Febr. In de gansche Ber-i Mjnsdhe dgarettenindnstrie zal binnen-» kort een beperking van het bedrijf plaats hebben, die zoo ver gaat, dat zij bijna als een stopzetting kan worden beschouwd, In de groote qigarettenifabrieiken van Ma* noli, Garbali, Josettd, Muratti, Wenesti e.a, wordt 90 A 95 pGt. der arbeiders ontste gen. Een aantal kleinere bedrijven blijf* doorwerken, doch ook daar is de Stop* zetting slechte een quaestie van lijd. In de overige fabriekscentra der cigarot* tenii-ndustrie in het Rijk is de toestand dezelfde alls te Berlijn. Bij tientallen wor den de fabrieken gestoten. De oorzaak is de enorme verhtooging der oigarettembelasting, FIUME. Volgens een radiogram uit Berlijn zou* den op 13 dezer te Fiume ernstige botsin gen hebben plaatsgehad tussciien politie en gewapendle fascisten. De toestand der stad, die door fascisten zou zijn ingesloten, moed zeer kritiek zijn. DE MINISTER VAN BINNENLAND* SCHE ZAKEN VERMOORD. HELS-INGFORS, 14 Febr. De ml* nieter van binmeniamdsehe zaken is heden op straat met drie revolverschoten ver, moord door een als maniak beleend staande persoon, die geen enkele poW«h^f rol speelt. VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS. BERLIJN, 14 Febr. Met ingang vaU »2C vüfc'ruari zai de broodprijs te Berlijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2