BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad - SS Feisr. 1922 DE „WERKVERSCHAFFING" r Conferentie te Genua. De toestand in Ierïand. GEBS. BUITEML BER^HTE». HET FRANSCHE CREDIET IN GEVAAR. DE VERKEERDE GETUIGE. FEUILLETON 'nian, dien zij beminde, aan hare zijde |werd neergeschoten. Bovendien kwelde de vrees, dat 7ISM A fill TO FFF R i,men ,iem zou verdenken. Had men IJ BA* OLMUllIU rr E, n. (hem niet gezien Had men zijn harts- h tocht niet geraden En zou zijn naam i'niet het eerst op de lippen komen van Hijgend kwam hij op het kasteei Aan, badend in zweet, zonder een levend wezen ontmoet te hebben. Zijne bedienden konden niet verbaasd zijn hem des morgens om drie of vier uur huiswaarts te zien komen met zijn geweer want als hij niet kon slapen, ging hij dikwijls des nachts uit om te jagen. Geheel uitgeput wierp hij zich op zijn bed, zoo gebroken, zoo huiverend over al zijn leden, dat hij geloofde te eu'.len sterven, en toch kon hij, niet tegenstaande zijne vermoeienis, geen cog sluiten. Het geweerschot klonk hem nog steeds in het oor, en voor z'jne oogen zag hij voortdurend het verschrikkelijk tooneel van dien jon- gen man) (j'je getroffen werd, juist toen hij 200 gelukkig was. Hij hoorde nog den kreet, door Christine geslaakt, zn nij zag de uitdrukking van schrik en doodsangst op haar gelaat, toen de de zoo zwaar getroffen familie, alsof zij,' die de afschuwelijke misdaad moesten wreken, ook maar vermoed den,-'dat hij Christine kende, en haar z$o beminde, dat hij er een misdadiger om werd. Gedurende acht dagen sloot Hij zich in het kasteel op, hij waagde 't niet uit te gaan. Hij zeide dat hij ziek was en in wer kelijkheid rilde hij dan ook voort durend, alsof een zware koorts zijn gestel ondermijnde. Bij het minste geraas sprong hij angstig op. De mis daad had groot opzien moeten baren, maar hij was bang er zijn bedienden naar te vragen, en toch brandde hij van verlangen te vernemen, wat er voorgevallen was, of de echtgenoot wel dood en wat er van de arme vrouw geworden was. Acht dagen waren er verlooopen, zonder dat men aan hem scheen te denken. Zijn gemoedsrust keerde eenigermate terug en hij besloot, zijn kamerdienaar te ondervragen. In een Parijsch blad had hij, in het gemengd nieuws uit de provincie, èenige regels gelezen over een geheim zinnige misdaad, gepleegd op het kasteel de Mésière, gelegen in de na- hijheid van Tours. De echtgenoot van freule de Mésière was in het park van het kasteel ge troffen door een geweerkogel. De mis- jdadiger was onbekend gebleven. Het [bericht besloot met eenige regelen van lof op het ongelukkig slachtoffer een jeugdig officier der marine, die veel beloofd had voor de toekomst Dat was alles. Geen verdere bijzonderheden Tancredo las het berichtje voor aan zijn bediende, die Leonard heette. „Het kasteel Mézière,"- vroeg hij, „ligt dat niet drie of vier mijlen van hier verwijderd „Ja, mijnheer de markies." „Hebt ge al over die misdaad hoo- ren spreken „Dat geloof ik mijnheer. Men spreekt hier in de buurt van niets anders. Wist mijnheer de giarkjéier nietsvan?" „Hoe zou ik 't geweten nebben t Ik ben niet uit geweest." „Dat is waar ook. De markies is al dien tijd, wegens ongesteldheid te huis geweest." Tancredo verlangde naar nadere inlichtingen, maar hij vreesde dat men zijn drift zou opmerken, en dat men de belangstelling, welke hij koes terde om te weten, wat er voorgevallen was, zou raden, alsof men de misdaad op zijn gelaat zou kunnen lezen." Hij vroeg echter :„De jonge man dood „Morsdood, mijnheer. Hij was mid den in het hart getroffen.Nu.de schruk heeft goed gemikt." „En weet men, vroeg hij, wie de misdaad bedreven heeft „Neen, mijnheer de markies." „Verdenkt men iemand „Niemand. Men had een strooper aangehouden, die den nacht niet in zijne woning was geweest, maar hij heeft kunnen bewijzen, dat hij zich te Tours bevond, en men heeft hem da delijk uit de voorloopige hechtenis ontslagen." „En hoe staat ?t er thans mede Y' -.Thans heeft men niemand op 't oog. Een oogenblik meende men een spoor gevonden te hebben, want men had op de plaats der misdaad een geweerprop gevonden." Eene rilling ging door de leden van Tancredo, maar hij herstelde zich bijna oogenblikkelijk. Hij had zich bediend van een patroon en was er zeker van de buis fn den loop gehouden te hebben. Hij had haar er eerst later uitgenomen en weggeworpen op een plaats, waar gjzij niet tot eenig vermoeden aanleiding kon geven. Leonard ging voort t„nlaar men heeft zich vergist. Wat men gevonden heeft was geen geweerprop, het was slechts een stuk papier, dat door den een of ander was weggeworpen." En heeft men verder niets gevon den „Niets mijnheer de jerkies. Niets dat het spoor aanwijst vkn den schul dige." „Wordt de misdaad niet toege schreven aan eene wraakneming van den een of andere „Men weet er niets van,'.! Heeft .men den jongen njan njis- scmen geaooa, met het doel om hem ta bestelen?" „0 neen, zeker niet." „Misschien had hij een vijand.'" ,,'t Is mogelijk, maar niemand wis! daar iets van." „Een vijand, dien het huwelijk hin derde „Freule de Mézière, die niet uitging en niemand kent, heeft in die richting geen inlichtingen kunnen verstrek ken." „Zij inoet wanhopig zijn 1" „Men vreesde een oogenblik, dat zij .het verstand zou verliezen. Op raa^ ,van den geneesheer moest'zij dadelijk van verblijfplaats veranderen." „Is zij dan niet meer te Mézière „Neen, mijnheer de markies. Het schijnt, dat de aanblik van het kasteel en van het park, waar de jonge eman vermoord wérd, een te droevigen indruk op haar maakte." Tancredo staakte hiermede zijn vedLQOf- Hii wist alles, wat hi! wilde. Wordt vejuoladX Het economische probleem, waarvoor de- ee tijd is geplaatst, is buitengewoon gecom pliceerd en moeilijk. Daar is op de wereld een vreeselijk te kort en desniettemin moeten vele handen rusten. Factoren van nationalen en internationa len aard, zijn oorzaak, dat in het eigen land r.iet loonend en concurrentievaardig kan worden geproduceerd. Men ploetert en zwoegt en bedenkt aller hande kunstmiddelen om de zaken op gang te houden of te krijgen, waarvan het een 'n weinig meer geeft, het ander somtijds den toestand verergert, maar uit de im passe komen wij niet. En toch, het moet van buitengewoon be lang worden geacht, dat er spoedig veran dering ten goede komt. Men bepleit thans bescherming van de nationale industrie, om daardoor te bewerk stelligen, dat het demoraliseerend leegloo- pen zal worden beëindigd en er worde voortgebracht. Het wil ons nog altijd voorkomen zelfs met het noodige respect voor deug delijke argumenten dat ook deze kunst matige „werkverschaffing" weieens kan blijken theoretisch heel wat mooier te zijn dan practisch. Sluit men de grenzen voor den buiten- landschen concurrent, of maakt men zijn concurrentie practisch onmogelijk, dan staat men voor het buitengewoon dreigende ge vaar, dat meerdere binnenlandsche mono polisten spoedig door openlijke of heime lijke trustvorming tot uitwassen zullen over gaan. Men moge theoretisch beweren, dat dit door technische en administratieve contro le is te coupeeren, dezerzijds mag gerust worden gezegd, dat de ondervinding heeft geleerd, dat gladde alen niet spoedig zijn vast te houden. Trouwens men moge hier bij eerst nog wel eens bedenken, dat een dergelijke controle op dergelijke gesties den kostprijs niet onbelangrijk zoude doen stij gen. Vast staat zeker, dat het algemeen kosten niveau, om op een soortgelijk peil als thans te leven, door die maatregelen bedenkelijk kan worden verhoogd. Men prijst ook aan, bijpassing door de Overheid op de uitvoering van industri- eele werken. Men schijnt daarbij nog maar steeds over het hoofd te zien, dat ook de Overheid zoo langzamerhand een plat ge slagen schol is geworden. Het lijkt ons toch zoo eenvoudig bij den tegenwoordigen stand van zaken, nu de be- lastingschroeven schier overal meer dan pijnlijk drukken, te bedenken, dat bij zulk een toestand, van een instituut hetwelk zelf niet voortbrengt toch weinig meer is te halen. Noch Rijk, noch Gemeente brengen uit fcich zelf rijkdom voort Wil dus die Overheid (en dan nog wel bij de pijnlijke amputatie welke wij dage lijks als belastingobject ondergaan!) fi nancieel sleunen, dan moet zij dien steun wederom halen bij ons en brengen naar degenen, die ons straks arbeid zullen ge ven. Maar die methode geeft toch weinig of zeker geen afdoende oplossing. Het komt voor een groot deel neer op de theorie van het brengen in den linkerbroek zak en het halen uit den rechterbroekzak. Natuurlijk zal men tegenwerpen: eens deels wordt er alsdan meer gearbeid en anderdeels wordt door de progressie bij de heffing van belasting bij den minderen man zneer gebracht dan genomen. Wij hopen het van harte voor de theo retici. Maar laten zij niet vergeten, dat de hee- fen met groote inkomens over het alge meen goed kunnen rekenen, en als zij het zelf niet kunnen, dat zij 't andere doen; en blijkt hun bij die berekening, dat het over de grens beduidend goedkooper wordt, dan weten wij wel wat er alsdan gebeurt. Men moge hierover beschouwingen hou den lot in den treure op ethische en andere overwegingen, de doorsnede mensch, en "let alleen de kapitalist, rekent..,, en handelt als het moet. V ij gelooven, dat men met deze methode Van z.g. „werkverschaffing" nog altijd zoekt waar het lek niet zit. Niet ue Staat maar het kapitaal en de arbeid, welke de welvaart kunnen scheppen, kunnen ons land en ons volk voor den on dergang behoeden. De Overheid wij herhalen slechts brengt uit zich zelf geen rijkdom voort. Zij kan ook de manier, waarop de rijk dom moet worden verkregen of vermeer derd niet regelen; daarloe schieten hare krachten schromelijk te kort. Maar de voortbrengers zelf kunnen dit, en zij kunnen dit zonder de Overheid veel beter en directer. Zij moeten gaan zitten aan ééne tafel en aanvaarden, wat het on vermijdelijke noodlot hun brengt. Als uw arm verleert, doet gij verstandiger hem af te laten zeilen, dan te klagen en te jerimieeren totdat ook uw lichaam is aan getast. Zoo ook in de positie, waarin de maat schappij verkeert. Welke menschenvriend zal niet alles het beste en mooiste gunnen aan iedereen? Maar dat alles moet dan ook kunnen. Werkgevers en werknemers, zij moeien hetzij herhaald plaats nemen aan ééne tafel, en door eigen kracht met eerlijke opening van zaken en aanvaarding ook van het niet geivenschte, aan den arbeid! Con- currentievaardige voortbrenging kan ons land alleen redden; alle kunstmiddelen, ook de werkverschaffing ais hier gereleveerd, kunnen misschien iels verzachten, mis schien ook voor duizenden anderen den toestand verergeren, genezing kunnen zij niet brengen. Men kijkt, men roept, men schreeuwt om hulp van de Overheid. En die Overheid is naar onze waarachtige overtuiging feitelijk het meest onbeholpen instrument, hetweik redding brengen kan. Laat de werkman gaan zeggen: ik wil, de werkgever ik moet, en met die twee machtige woorden zuilen zij een oplossing vinden. Zij mogen bedenken, dat liet is een van de grootste genoegens op aarde te willen wat men moei. 's B. m. K. rrankrijii dringt er op aan, dat Poien, rsjeoho-Stovvakije, Roemenië en Zuid- Slarië eveneens ver lege nwo o r dig d zijn in een commissie van geallieerde deskundi gen, die vóór de conferentie van Genua zou bijeenkomen. Deze commissie, zegt een blijkbaar offiaieus Havas-beridht, zou behalve de tedhuisclhe quaes'ties van het program van Genua aHc onderdeelen der rietctsnoeseii kunnen besproken van bet inemomiiKiuEi van Poincaré, zonder het politiek gedeelte vau het program van Genua aan Ie roeren. De com missie, z oo zegt Haivas dan ver der, zou eerst bijeen moeten komen na voltooiing der voorlöopóge bestudeering door de deskundigen van ieder land. Een uitstel der conferentie heet in dit beridht thans waarschijnlijk, zoo niet voor drie maanden dan toch voor verscheidene weken, tengevolge van de crisis in Italië en de onimogeöijkhead voor verschillende mogendheden om S Maart gereed te zijn. De Pa rijs ch e ooit. van het „I-IM." seint nog daarom'; rent: Maandag zou het En gel- sche kabinet eindelijk beraadslagen over de nota van Poincaré, maar het is er nog niet toe kunnen komen. Het raden of Lloyd George al dan niet in het uitstel van de Genueesohe conferentie zal toe stemmen, houdt dus aan. Volgens de be- richten diie thans ui't Londen komen, zou er op dit punt verschil van meeniing be slaan tusschen Lloyd George en Foreign Office, aangezien Curzon wel geneigd zou zijn met Poincaré's opvatting mee te gaan, terwijl George, vooral op grond van elec torale overwegingen, aan den datum van 8 Maart zou vasthouden, zoo als hij giste ren nog eens in hel Lagerhuis gezegd heeft. Maar de quaeslie wordt nog ingewik kelder gemaakt, nu vernuftige commenta toren er ook de Itaiiaansche inwendige politiek bij gaan betrokken. Volgens som mige berichten toch, zou men in Italië ge neigd zijn het nieuw-oude kabinet-Bonomi dadelijk om te gooien, maar dit zou moei lijk kunnen, wanneer de Genueesche con ferentie inderdaad reeds 8 Maart bijeen kwam. Daarom zou Bonomi al zijn best doen can den datum te handhaven en Lloyd GeoTge, dit wel wetende, zou daarom telkens weer verklaren, dat alles afhangt van Italië, dat in deze de gast vrouw is. Terwijl aldus -in verschillenden zin on derstellingen geuit worden, blijft ook de voorafgaande conferentie van deskundigen het onderwerp van gissingen. Poincaré houdt vast aart het denkbeeld dfezc Ie Parijs te h-ouden, omdat zij feitelijk een voortzetting vormt van de bespreikingen van Cannes en om er ook de kleinere bondgenooten bij te halen, een en ander ook in overleg met Bemes. Men zal moeten afwachten wat deze te Londen berenrt. Intusschen beeft gisteren Hardinge een lang onderhoud gehad met Poincaré, waarbij hij dezen, volgens medodeeJing van „1'Oeuvre", die met eendge voor zichtigheid aanvaard dient te worden zou hebben gevraagd, in zijn kabinet een onvormelijke bijeenkomst bijeen te roepen van ministers van buitenlandsdhe zaken of bij hun ontstentenis, van gezanten der voornaamste geallieerden om een gemeen schappelijke gedragslijn vasit te stellen op politiek gebied, zooals de deskundigen dat op technisch gebied zouden doen. ,,1'Oouvre" voegt daaraan toe, dat Poin caré, welk een voorstander hij ook moge zijn van schriftelijke gedachteniwisseling, dit toch moeilijk zal kunnen weigeren. Men dient hierom trent echter nadere be richten af te wachten. Op het eerste ge zicht schijnt het niet waarschijnlijk, dat bet voorstel van een dergelijk intergeai- lieerd beraad vóór Genua, van Engelsdhe zijde zou uitgaan. DE BETREKKINGEN MET RUSLANiD. De vergadering van belanghebbenden ui't de twaalf verschillende landen bij den toestand in Rusland waarbij ons land' door oud-minister Treub vertegenwoordigd was heeft Maandag beraadslaagd over de Gcnueesehe conferentie en met alge- meene stemmen oen uitvoerige resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de alliós geen betrekkingen met de SovjoLre- geering behooren nan te knoopen, zoolang deze niet: primo de vroegere Russische schulden heeft erkend en positieve waar borgen gegeven heeft voor de betaling; seoundo heeft toegestemd in een speciale gemengde jurisdictie, die waarborgen geeft dat de vrijheid en het eigendom der met Rusland handddrijvenden ontzien zulten worden. Die eischien! besprekende, vindt de „Humanité"' het net zoo dwaas aan Rus land te vragen de oude schulden te eiken- men, als hot zou zijn van Frankrijk te eischen, dat het de bezittingen aan de Fransche congregaties zou teruggeven. Griffith heeft de rede, door de Valera te Dublin gahoudlen, Man!woord. Hij stel de vast, dalt die Iersche Vrijstaat een ge lijke positie heeft als Groot-Brittannië. Het 5b mdett waar dot het vcirdag de ler- sdhie rechten prijsgeeft; het geeft een zelf de erkenning aan de Britische kroon als De Valera's z.g. document no. 2. De Va lera's beweringen met dit document be strijdend ziekte Griffith dlat de kwestie der oorlogasehuld, van de Dail en van de pensioenen in het verdrag op een zelfdle wijze zijn geregeld als in de Valera's do cument, terwijl de Valera in de Ulster- kwestie aan Lloyd George toezeggingen deed, overeenkomstig de bepalingen in heit verdrag verwerkt. De nieuwe onlusten. Een gewapende bende drong binnen in een bank te Croonn, haalde een aanzien lijke geldsom weg en vluchtte per a-uto. Een afdlecling Iersche RepuibKkcinsche troepen, vervolgde de bandieten, waarbij revolverschoten gewisseld werden. Een bandiet is gewond; de anderen ontkwa men. een auto achterlatend. De Iroepen redden slechts 100 pond. Een correspondent te Belfast van de Daily Telegraph seint aan zijn blad: „Wij ziften aan den rand van een vul kaan terwijl de correspondent van de Daily News vaststelt, dat in het graaf schap Monaghan een toestand heer?,ebt welke van oorlog ntet is te onderschei den. Heit verkeer ven burgers over de grenls heeft oppgehoudlen, terwijl de twee legem tegenover elkaar liggen, op som mige plaatsen slechts gescheiden door een straat of een brug. De Briibsdh'e regeeirimg heeft op zich ge nomen, strijdkrachten voor Ulster te le veren wiaardloor de huidige sterkte der Noordeijlken ran zes tot op zeventien ba taljons wondt verhoogd. Maar de Brit sche regeering weigerde te voldoen aan Craig's verzoek troepen zuidelijk van do grens te zenldlen. Ongeveer tienduizend mam Uisler-politie bewaken den noord©- lijken kant van die grens. Te Belfast is 'het curfen-ur opnieuw in gesteld. De spanning ju Ierianid is nog toegenomen tengevolge van de opschor ting dter ontruiming door de Brihohe troepen, welk feit gisterenavond kat aan Golilinis door vertegenwoordigers van Brittannië was medlegedleet'di, die de rietden ervoor niet wisten. Coffins heeft daarom besloten naar Londen te gaan, teneinde db oorzaak te vernemen. Hij zeide, besloten te zijn, te zorgen' dat de ziaak terecht kwam en dat het contract zou woartdlen nagekomen, on danks het verzet thuis of van de vijan den builen Ierland. BEZUINIGING IN ENGELAND.^ De Engelsche kanselier van de schat kist heeft in het Lagerhuis verkfaard dat de staatsuitgaven voor het loopende jaar vermoedelijk 40 anilltoen beneden de ra ming zullfcf MljvCn. indien «tere besparin gen het volgend jaar bestendigd kunnen wonden', zullen zij met de bezuinigingen die de departementen zelf hebben voorge steld (ten bedmage van 70 miffioen) een som uitmaken van 110 miffioen pond sterling. Deze bezuinigingen Slaan los van die, welke de commissie-Gedldes in haar rapport voorstelt. De voorstellen dier commissie kunnen niet in haar gebed worden aanvaard. Dó besparingen waarvan hij gewag heeft gemaakt, toonden ook geen verband' met die, welke uit de resultaten der con ferentie van Washington zulfen voort vloeien. De voorstellen der commlssie- Geddes aangaande de vloot zal die regee ring ook in verband met die resultaten moeten overwegen. Zij zal dat doen na Balfo-ur en lord Lee na bun terugkeer te hebben geraadpleegd. De kanselier erkende dat er nog vee! te doen Weef in 't besnoeien der openbare uitgaven, maar hij stelde in het Kef* da'» Engeland in vergelijking met andere oor logvoerenden heel wat im die rich li ng heeft gedaan. De staatsulgiaven zijn wel iswaar vijf en een half maal zoo hoos als vcor den oorlog, maar die van de Ver. Staten zijn vijfmaal zoo hoog. die van Frankrijk tienmaal, die van Italië negen en een half maal zoo hoog als in 1914. Na dulling van het debat betuigde de groote meerderheid van bet Lagerhuis vertrouwen in de regecTtug. In verband met de bezuinigings-po-litiek zijn acht gevangenissen gesloten evenals zes a-fdeeüngen voor vrouwelijke gevan genen. De afschaffing der vrouwelijke politie- Zooals gemeld, heeft fide commissie- Gedldes voorgesteld, het vrouwelijke poli tiekorps uit beizuiuigiingsovcrwegingen. op te heffen. Aan liet departement van Hn- nenlandschë zaken heeft men aan de „Evening Standard" medegedeeld, dat er nog geen beslissing genomen was, maar dlat het er in de naaste toekomst wel var zou komen. Het corps telt thens 97 vrou wen. Het aantal is gewoonlijk 111, maar in den la a ls ten tijidi zijn er. eenigo ontslag nemingen geweest. Het is, zoo betoogt de „E. S.", natuurlijk heel moeilijk voor deze vrouwen oon elders werk te vinden bij dien huldigen stand' der arbeidsmarkt- De meeste barer zijn vrouwen, die haar eigen kost moeiten verdienen; sommige zijn weduwen zonder pensioen met kin deren té haren laste; anderen moeten be jaarde ouders onderhouden. Het zijn nUe uitgezochte en speciaal opgeleide vrou wen. Haar operedlan in deni strijd tegen dé misdaad is voornamelijk preventief. De totale kosten der vrouwelijke politie te Londen bedragen per jaar ongeveer 40.000 pd. st. Een nieuwelinge moet eer» jaar op proef werken; het aanvangssa laris is drie pond per week. Het corps word tijdens dén oorlog opgericht. inoedel ijk voorioopig eenparig vóór dé motie stemmen. Het kan echter zijn, dat de een of ander zacli van stemming ont houdt. Zoowel het centrum als de soc.-dem. en democraten hebben alle mogelijke moeite gedlaan om al hun leden morgen bijeen te hebben. Niettemin zuilen er nog eenigen ontbreken. De Beiarsche Volkspartij, op welker 20 stemmen het in hoofdzaak zal aankomen, zal vermoedelijk voor het grootste gedeel te vóór Wirlh opkamen. De D.V.P. heeft haar fractie een bin dend mandaat gegeven voor het door haar ingediende votum van wantrouwen. Het is mogelijk, dat zij dit ook uitstrekt tot de verwerping dér motie van vertrouwen. Volkomen onzeker is nog steeds de hou ding dier onafh. fractie In den Rijksdag verluidde niettemin, dat het nog volstrekt niet vaststond, of de onafhankelijken zich ook tegen de motie van vertrouwen zou den uitspreken. Men neemt veeleer aan, dat een aanzienlijk aantal leden «Der U. S. P'. D. zich van stemming zullen onthou den. Het middelpunt der parlementaire be sprekingen vormde heden de bfl den rijks-kanselier gehouden conferentie der partijleiders, waaraan Hermann Miijler en Weils voor de S. P. D„ Spahn en Marx voor het Centrum en senator dir. Petersen ■voor de democraten deelnamen. Tot deze besperkingen was ook de D. V. P. uitgc- moodigd, als welker r-ertcgenwoordiger dr. Stresemann verscheen. De besprekingen waren vertrouwelijk. Echter vernemen wij uit betrouwbare bron, dat zij in hoofdzaak liepen over de vraag, of vóór de stemming niet toch nog de inogeijkheid bestond om een groote coalitie in het leven te roepen. De D. V. P. -verklaarde, dat zij haar houding tegenover het kabinet-Wiyth slechts dan kon wijzigen, wanneer vóór de stemming de groote coalitie van de S. P. D. tot de D. V. P. een feit geworden was. Het bleek echter dat de soc.-dem. niet ge neigd waren zoo maar opeens de groote coaili-Lie tot stand te brengen, daar er nog ernstige geschilpunten tusschen S. P. D. en D. V. P. bestonden. De soc.-dem. fractie is echter heden avond bijeengekomen om ten aanzien van de quaesbe der groote coalitie nogmaals haar stand-punt vast te stellen. Op deze vergadering kunnen belangrijke beslissin gen worden genomen. Helt is echter niet waarschijnlijkdat de fractie rich vóór de vorming der groote coalitie zal uitspre ken. In parlementaire kringen loopt het hard nekkig gerucht, dat tusschen neohisslaan- de kringen en den rijksminister van finan-- ciën Hermes, die tot het centrum behoort, nauwe relaties bestaan, welke er toe zou den kunnen leiden, dat Henmes, indien het kafamet-Wiirth zou vallen, met ander- steuning der bedde rechtsdhe partijen met de vorming van een nieuw kabinet zou worden belast. DE REIS VAN KRAS SINT. Heden, Woensdag zal Krassin t_> Ber lijn aankomen, waar hij eenigo dagen denkt te blijven, om zich dan naar Mos kou t© begeven. Van Moskou zal Kras sin als lid van do sovjet-de legatie naar Genua gaan. Naar do „Ost Express" verneemt, heeft Kras sin voor zijn vertrek uit Londen met Lloyd George besprekingen gevoerd over do vorming van het internationaal syn dicaat tot wederopbouw van Sovjet-Rus land. In Sovjet-kringen voelt men, zoo als men weet, niet voel voor zulk een syndicaat tot wederopbouw van Rusland, uit vrees dat zulk ©en syndicaat een economische en politieke koten voor Sov jet-Rusland zou worden. In Londen moeten Krassin's pogingen groot© tegemoetkoming hebben gevonden, waardoor do tót dusver aan Russisch© zijd© bestaand© bezwaren overwonnen kon den worden. Ten vervolge op deze be sprekingen te Londen zal Krasain te Ber lijn conferenties hebben met Duitsche politie en financiers, waaraan ook de directeur van d© sovjetfitaatsbr.uk en do chef van de sovjet-missie 'te Berlijn zullen deelnemen. DE POLITIEKE SITUATIE IN DUITSCHLAND. De rijksdagfracties zouden gisteravond haar definitieve besluiten nemen ten aan zien harer houding bij de morgen te houden stemming omtrent het votum van vertrouwen voor de rijksregeering. Momenteel is het neg steeds niet te voorzien, aldus- seiudte gisteravond de BcrI..corr. van het „HM.", hoeveel stem- men «Jle motie op zich zal vereendgen. Dat er een meerderheid voor zal worden ge vonden, meent men in parlementaire krin gen reed-s als vaststaand te kunnen aan nemen. De dlrie regeeringspartijen zullen ver- Een organisatie is bezigde F-ransche bladen vermoeiden, dat het een Duitsche of Russische is om Frankrijk's crediet in discradiet te veranderen. Te Lyon, Marseille, te Ra-rijs, hebben ban-ken baar betalingen moeten slaken, omdat haar cliënten hun in deposito gegeven geld, kwamen opeischen, aangegrepen door een panische söhirik, dat hun bezit niet meer in veilige bewaring -was. Niet alleen vage geruchten schijnen hiervan de schuld te zijn, maar een ge heime organisatie, die door middel van de telefoon wantrouwen uitstrooit. Mijn heer X wordt opgebeld en hoort dat een bank aan wie hij zijn geld heeft toe vertrouwd bijzon-dé:' zwak slaat. X vraagt dien naam van dengene die hem op belt. Deze atwoondj verwonderd„Spreek ilk dan niet met mijnheer Y?" (een of an der befcenfd financier.) „Neemt u mij niet kwalijk; dan ben i!k verkeerd aangeslo ten!" En het gewilde effect is bereikt. Reeds eenigen tijd gelcdien heeft het Parket opdracht gegeven aan den speda- len beurecommiss-aris Berthelot om te trachten te weten te komen, wie die val- sche berichten verspreidde. Het gevolg van een en ander is, dat een instructie te gen een nog niet roet name bekenden per soon is ingeleid, wegens het verspreiden van valse he berichten. Chanteurs slaan hun siag door bankiers met het verspreidlen van berichten, dat hun bank zwak staat, te dreigen, wan neer zij hun géén som gelds geven. De wet bepaalt, dat degene, die te kwader trouw en ten naideele van de alge- meene rust vaische berichten verspreidt, gestraft zal wonden met een gevangenis straf van i maand tot i jaar en een boete van 50 tot iooo frs. of met oen dezer straffen. TOENEMING VAN BRANDEN. Sedert den wapenstilstand ie in de Gty het aantal branden vete aan brand stichting te -wijten aan-zi-enlijk toegeno men, blijkens mededeelig van den Coro ner van de City of London, onder wien ook het onderzoek naar branden valt. De jaren 1920 en 1921 heDuen b(jv. oen tv.» cord opgeleverd voor de laatste twintig jaar. In 1921 had hij een onderzoek inge steld naar 236 branden terwijl er 25 ge- vallen voor hem gebracht wanen van een openbaar onderzoek naar een brand door een jury. Dit laatste was het grootste aantal sedert de desbetreffende wet, de Special City Fire Act, in weridng trad, in 1888. Tot aan den oorlog was het aanlaf branden in, de City voortdurend in aantaj en hevigheid afgenomen en als er niet zoo betoogde de Coroner, de af schrik-,vek- tcenide werking was geweest van genoem» de wet, zouden er in de laatste drie jaar nog veel meer branden zijn geweest. Evenals in vroeger jaren was de meest voorkomende oorzaak van branden hel achteloos wegwerpen van een ludfer, vaak in verband met rooken, met name van sigaretten. Een derdé tot de helft der branden in de Cfty was hieraan te wijten EEN AVONTUURLIJKE REIS. De „Pannönia'' van dé Cunard-üjn is na een avontuurlijke reas uit Londen t« New-York aangekomen na gedurende 4 weken stormweer te hebben doorslaan, zonder roer en met een uitgeputte beman ning. Meer dan 2000 mijl ver, nadat liet roer gedeeltelijk was wegges-iagen door de hevige zeeën, -werd het schip gestuurd met zn-ij dubbele schroeven. Herhaald* heldhaftige poginger, om de schade te herstellen, waren fi»ïslukf. Den morgen na het ongeval het. gven der. eersten offi cier en den bootsrflönsmaat aan den ach tersteven omiaag zakken en na twee urefl* werk, waarbij zij voortdurend onderge dompeld werden in hel ijskoude water, slaagden zij erin een staaldraad om het losse roer te bevestigen, dat dreigde een gat -te slaan in den achtersleren. Een golf rukte het roer weer los en sloeg den bootsmansmaat bewusteloos tegen den kant van het schip. Twee dagen later, toen de zee wat kalmer- was. deden de eerste officier en «sen andere schepeling een tweede poging, <k>ch ook deze mislukte;' beide mannen ontkwamen ternauwernood aan dén dood door een slag van een los eind van den staalkabel, die brak. Het schip ontmoette op zijn reis drie orkanen. Op een dag vordérde het slechts 21 mijü De reis, die 11 dagen had moeten du-ren, duurde in werkelijkheid 28 dagen. Zooals bekend is, zal Janna: t, tijde lijk Fransch gezant bij het Vaticaan, spoedig naar Parijs terugkeeren. Als defi nitief gezant bij den Paus worden ge noemd M. Herbette, verbonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, Col- rat, onder-secretaris van Staat, en D« Margerie, Fransch gezant te Brussel. Tengevolge van het stopzetten van den bouw van groote slagschepen in d« Ver. Staten, zijn meer dan 5000 employé't van de werven ontslagen. Uit 't Washington-hotel te St. Louis zijn voor circa 100.000 dollars juweefen gestolen dbor dieven, die dé hotel-brand kast, waarin dé kostbaarheden der gasten bewaard worden, openbraken. Nabij Perigueux onderzocht een groep schoolgaande kinderen roet den on derwijzer een granaat, toen deze plotse ling ontplofte. Twaalf kinderen en de on derwijzer werden gewond. De laatste zal een arm moeten missen, terwijl vier der kinderen in lerensgevaar verkeeren. In de discussie over Rusland die bij de behandeling van Buitenlandsche Za ken is gehouden, heeft de communist Van Ravesteyn zich ©enige malen beroe pen op oen geel boekje, dat hij vóór ach had Eggen en waarvan hij de lozing aanbeval om te doen zien, dat de Bols- jewiki geen wreedheden hadden begaan Dat was maar „legende". Nu was het hier bedoelde boekje dat van den heer J. do Gruytor, getiteld: „de Russische Revolutie". De hoefijzer-oorresp. van het Hbld. wijst er op, dat de schrijver getracht heeft een overzicht van en een inzicht in de Russische Re volutie te geven, daarbij steeds zoovee) mogelijk zich indenkend in de omstan digheden en de mentaliteit van daar ginds. Door dit laatste is de indruk dien hij wekt, wel wat te gunstig, maar wanneer men dit element ter zijde stelt, blijft er een helder en intelligent ge schreven werkje over. Het boekje geeft geen beeld van d« uiterlyke verschijnselen der Revoluties Met de in Rustend door de Bolsjewis ten gepleegde gruwelen houdt de sehrq» ver zich niet "in détail bezig. Maar hij erkent ze. Hetgeen de hoer Van Ravesteijn deed) de gruwelen der Russische Revolutie te willen ontkennen, op gezag van iemand (dio trouwens geen ooggetuige was et 15 I !-"!'■

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5