Indrukken van den dag Stadsnieuws, DAMIAATJES flFTOBTOBW 1922 44ste JAARGANG No. 14068 PER KWARTAAL t 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BÏJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GEEN VROUW IN DE KAMER? belangXuP°Uti€k in. kteD' D'6 Polilieke l d" - AGENDA 17 FEBRUARI Giften. Personalia. Gevonden voorwerpen. Faillissementen. Misdaad in 't spel? Weensch transport uitgesteld. „Arbeid Adelt". Postkantoor te Haarlem. De Bioscoopkanker. J. J. WEBER ÊOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Jubileum Warnier. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 265. Wij hebben gisteren plaats verleend aan een ingezonden stuik van „de studie-club uit de diocesane commissie in het Aarts bisdom tot politieke voorlichting der Vrou wen," een stuk, waarin wordt opgekomen legen het feit, dat op het politiek advies geen vrouw een plaats heeft, welke hare verkiezing in den a.s. zomer verzekert. In dat stuk komen enkele onjuistheden voor, welke ook bij een deel, vermoedelijk een klein deel, van het publiek bestaan en waar op het goed is te wijzen, alvorens zulke meeningen in breeder kring post vatten. - Uit bedoeld schrijven krijgt men den in druk, ten eerste, dat de Utrechtsche verga dering van 21 Januari wel een vrouw op het politiek advies een der eerste plaatsen had kunnen geven, maar het niet heeft ge daan; ten tweede, dat het noodzakelijk is, dat ook de Katholieke partij een vrouw naar de Kamer afvaardigt, omdat er een of meer vrouwen in ons parlement behooren zitting te nemen. Over de eerste onjuistheid hebben wij vroeger reeds geschreven. Alleen de lijsten Van 's Bosch en Limburg gaven gelegen heid een vrouw een kans om gekozen te Worden te geven. De afgevaardigden van den Kieskring den Bosch beweerden echter, dat het over-groote deel van de kiezers van hun kring de plaats van mr. Swane aan den heer v. d. Putt wilden geven. En de dezer dagen gehouden stemming heeft hun gelijk gegeven, ZeMs de zesde plaats werd bij de stemming over de definitieve lijst, niet aan een vrouw, maar aan den heer Krijgsman toegekend en eerst op de zeven de plaats kwam een vrouwelijke candidaat. In Limburg was het nog erger; daar werd slechts 5 pet. der stemmen op een vrouwelijke candidaat uitgebracht. Van een ilgemeenen wensch der kiezers, naar een .rrouwelijk Kamerlid bleek daar dua niet. Een andere mogelijkheid was een aftre dend lid te laten vallen. Liefst wilden som. migen daarvoor in aanmerking doen koinen een Roomsch Kamerlid, dat nog maar wei nige maanden zitting heeftl Naar onze meening een vrij dwaas denkbeeld. Van den persoon zelf, die uiteraard al jaren lang zijn ambitie gesteld heeft op een politieke carrière, mag zulk een zelfopoffering toch niet worden geëischt evenmin van de kie zers, die hem al jaren lang met kracht naar voren hebben geschoven. Aan zulke jonge Kamerleden heeft nog de gelegenheid ontbroken hun talenten te toonen. En nu zou men hen op zij schuiven voor een vrouwelijke candidaat, alleen omdat deze vrouw isl Is dat billijk? Waarop gronden de ver dedigsters van de leuze: „een vrouw in de Kamer!" hare meening? Niet op de ervaring. Noch hier te lande, noch in het buitenland is van een speciale geëigendheid der vrouw voor de politiek gebleken. Wel het tegen deel! Wat wij van de werkzaamheid van Vrouwen in gemeenteraden en provinciale Staten, ook van de enkelen in Tweede en Eerste Kamer hebben gezien, wekt geen sterk verlangen naar vermeerdering van haar aantal. Wellicht is de reden daarin te zoeken, dat wij de beste niet in publieke lichamen krijgen. Wanneer een naar geest en gemoed hoog begaafde vrouw, die tevens moeder van een groot gezin is, haar intrede in het parlementaire leven kon doen, wellicht, dat die organen daardoor zouden worden verrijkt. Maar dezulken leenen zich uiteraard niet voor die taak. Toen men enkele jaren terug een bekende vrouw uit de beweging voor het vrouwenkiesrecht een candidatuur aanbood was haar ant woord: ik kan maar ééne zaak goed doen en mijn gezin gaat boven de politik; en ze weigerde. Afgezien echter daarvan is ons grootste bezwaar tegen de thans gevoerde actie tegen liet politiek advies, dial de schijn wordt gewekt, alsof er een vrouw naar de Kamer moet als vrouw, dus voor speciale vrouwenbelangen. Welnu, wij ontkennen ten eenenmal dat er zulke speciale be langen bestaan, welke het best door een yrouw be ïartigd worden. De pract'jk heeft dit trouwens al uitgewezen. Al wat daarom trent zooveel jaren is beweerd, was grauwe theorie. Evenmin is waar, dat de groote massa der vrouwen een harer seksegenoo- ten in de Kamer wenscht te zira» en thans door het politiek advies zou gedesillusio neerd zijn. De waarheid is een geheel an- ere en wel deze, dat het overgroote deel iicli vrouwen weinig geneigdheid toont duur ir U1® misschien op den langen en welhcnt beter dan de mannen - haar piicht zulk,n doen en getrouw stemmen voigens hct adyies der Roomsche Kiesvereenigmg. Men breruge de- js een verhooging van. ruim 100 pCt. ze getrouwe schare dan ook niet van deDaarbij komt een aantal arbeidexs, 728, wijs door onjuiste of onvolledige voor lichting! Op den duur zullen er natuurlijk Room- sche vrouwen in het parlement komen; nu zij actief gaan deelnemen aan het politieke leven, zullen van zelf ook onder dat deel van het kiezerscorps de vertegenwoordig sters voor de publieke organen naar voren komen. Zij komen dan echter niet in de Kamer, omdat zij vrouw zijn, maar omdat zij door zeer bijzondere talenten boven de middelmaat uitsteken en onmisbaar zijn in de volksvertegenwoordiging. Laten wij ook hier den weg van evolutie en niet van revolutie volgen. En revolutio nair in zekeren zin is het, om het politiek advies af te breken en een vrouw als Ka merlid op te eischen enkel en alleen om dat men een vrouw in het parlement wil hebben. Er is waarlijk ditmaal al verdeeldheid ge noeg in onze rijen, dan dat men ook dezen twistappel nog in ons politieke kamp zou gaan opwerpen! Sociëteit „St. Bavo". Dioc. Landl- bouw Onderlinge, 10.30 uur.D.H.V.B., 8 uur. Landstorm, 8 uur. Feestver- gaidering Rederijkerskamer „Alberdlingk Thyrn, 8 uur. .A capella koor, 7 uur. Ledenvergadering Bouwvaik'bond, 7.30 uur Verbandteursus, 8 uur. Kieswereeni- ging „Nederland en Oranje'', 8 uur. Womimgbouwvereeniging „Bloemhof", 8 uur. Stadsschouzvburg. Het Schouwtoo- neal. „Papa het Kamerlid1". -8 uur. Sociëteit VereenigingAfscheid Sven Scbolauder. Oud-Holland. Verwulft. Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 7xo uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. Spaarbank „St. Rosa". Van 7.30 8.30 in het Patronaatsgebouw Nassaulaan SO R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Overveen. Hotel „Van ouds het Raadthuis", Bloemententoonstelling, half twee. Ned. IO Graf Bwd Gisteren avond. 7 uur hield de afd. Haarlem van dezen Bond in de Sociëteit „St. Bavo" eene buitengewone ledenver gadering, 0111 te behandelen het voor stel van de Patroonsorganisatie, n.l. 10 pCt. loonsverlaging plus arbeids- verlenging van 3 uur per week. In het openingswoord memoreerde de voorzitter J. J. van Kolt de da gen van het devies: „Op tegen de re actie", hoe er vergaderingen en de monstraties waren gehouden om vast te houden aan de eens verkregen rech ten. Ondanks dit alles, aldus spr„ is toch een vakgroep, n.l. de metaalbe werkers, het eerst in den strijd be trokken geweest. Zij waren uitgedaagd om in de eerste linie van het arbeids leger te strijden. Niettegenstaande den velen finautieelen steun, dien zij moch ten genieten en niet in 't minst van de afd. Haarlem van den R. K Graf. Bond, waarvoor een woord van dank wordt gebracht, moest deze groep be zwijken. Voortgaande zegt hij, dat de Grafische bewerkers allerminst had den verwacht, dat de beurt nu aan hen zou zijn. Loonen van verschillen de arbeiders werden vergeleken bij die der typo's en algemeen staan de laatsten nog bij de anderen ten achter Een klein budget werd voorgelezen, dat bij een normaal gezin, zijnde een met drie kinderen, voor de hoogst noodige uitgaven aan diverse benoo- digdheden als huur, belasting, licht, schoolgeld, onderhoud, enz. enz., liep tot een bctlrag van f21; in aftrek van het minimumloon, f 36, resteerde voor voeding enz. f 15, zijnde per hoofd 1 3. Nadat enkele zaken over het tarief waren besproken, kwam aan het woord de Bondsvoorzitter, J. van der Dries. Deze zeide, dat al reeds in de maand October van het vorige jaar be sprekingen waren geopend door de Patroonsorganisaties, om te geraken tot een goedkooperen kostprijs van het product. Dit voorstel was dus niet nieuw, doch toen is het reeds afgewezen. Wij staan, aldus spr., nu voor een nieuw voorstel, hetwelk aan de Hoofdbesturen is ingediend, met: wijs het niet af, bespreek het met de leden. Verder schetst spr. den be- drijfsloest md; hij zal dit niet plaatselijk of per werkplaats doen en memo reert daarbij de werkloosheid van voorheen en thans. Was vroegler het hoogste cijfer 1/4 a 1/3 pCt., op 4 April 1921 telde onze bond 84 werk- loozen en nu deze week 171, Dat dat slechts een gedeelte van die week werkt, alzoo niet hun volle 45 uran. Het totaal der werkloozen is op he den 989; worden de ux*en, welke min der dan 45 gewerkt worden door deze 728, omgeslagen in arbeidsverminde- ring, dan is het totaal der werkloo zen ruim 1100. Spreker schrijft dit echter ook gedeeltelijk toe aan den toestand, die tijdens den oor log heerschte, daar er toen velen, bij ge brek aan wat anders, aan het vak geko men zijn. Dit wordt wel eens als een tegen bewijs aangevoerd, doch spr. constateert direct hierna, dat circa 1000 a 1200 man afgevoerd zijn en nu buiten het vak staan. Daarom zegt spreker dat er rekening ge houden moet worden met de toekomst, dat deze elementen niet meer de werkplaats binnendringen. Verder schelst spr. de ma laise, niet alleen in ons vak, doch in tal van industrieën en handel, die door den va luta-stand ten gronde gaan. Als d-e regee ring had medegewerkt waren we niet in dezen toestand vervallen. Ondanks de vele verzoeken aan de regeering, het benoemen van commissies, uitbrengen van rapporten is er nog niet de minste bescherming ge komen, gaan verschillende bedrijven den grond in en neemt het aantal faillissemen ten dagelijks toe. De oorzaak van de ma laise in ons bedrijf is niet de tariefprijs. Ieder fabrikant of industrieel toch maakt een berekening van den kostprijs van zijn product, evenals d-e bakkerijen, textielbe drijven en andere. Niet alleen onnadenken de personen, doch ook hoogstaanden, keu ren het tarief af, doch vergeten, dat bij een vrije concurrentie eerstens de patroons er onder lijden en vele faillissementen zullen volgen en tweedens de werkloosheid daar mede schrikbarend toeneemt. De loonen kunnen nu betaald worden en daarom heb ben wij er belang bij, dat het tarief blijft bestaan, even zoo goed in de andere be drijven, waar eene winstmarge wordt be rekend tot uitbetaling van een matig loon. De Bond van Boekdrukkerijen heeft alles duidelijk aan den Minister uiteengezet, on danks dit vergt de Minister dat het prijsta- rief tijdelijk zal vervallen. Dit gaat niet op. Komende aan het voorstel der Patroons organisaties: 10 pet. loonsverlaging, het welk gemotiveerd wordt met een beroep op de levensstandaard-statistiek, welke sinds kort met 11 pet. gedaald is, waardoor volgens de patroons de gezellen niet in slechtere condities komen, constateert spr. met cijfers, dat de belasting in die mate is gerezen, dat er gemeentens zijn mei eene verhooging van 30 pet., daarbij aantoonend dat de belasting nog steeds in klimmende lijn gaat. Dan komt spreker aan het voorstel tot verlenging van den arbeidsdag met een half uur, zijnde 3 uur per week. Hij zegt, dat over de 45-urige werkweek reeds groote economen geschreven en gesproken hebben als onhoudbaar en wijst er daarbij op, hoe deze den toestand schilderden en tevens ook notitie hielden van de vele arbeiders, welke deze grens te buiten gingen, door zich 11a eindiging van hun dagtaak te begeven in andere werkkringen; hoe het Hoofdbestuur van den R.-K. Graf. Bond zich verplicht gevoelde in de jaarvergadering van 1920 te bepalen, dat de uurloonen, welke werden verdiend in eigen bedrijf, na overschrijding der limiet moesten gestort worden in de bondskas. De 45-urige werkweek werd door velen alzoo niet op prijs gesteld. Verder schetst spreker den toestand tegenover Duitschland, die iets gunstiger wordt, doordat de papierprijzen en de ar- beidsloonen daar sterk stijgen. De papier- prijzen zijn o.a. van Nov. 1920 tot Jan. 1922 met 100 pet. gestegen en nu tot aan 1 Fe bruari weder met 68 pet. De arbeielsloonen zijn van 307 Mark geklommen tot 013 Mlt. alszoo een verhooging van 100 pet. De drukwerkprijzen in Duitschland zijn thans zoodanig gereduceerd, dat zij slechts nog een 30 5 40 pet. goedkooper zijn dan in Holland. Hierbij ook rekening houdende met d-e vrachtkosten, welke vanuit Duitsch land met 50 pet. en de portokosten die met 80 pet. zijn verhoogd. Niet alleen dat Holland door de malaise wordt aangegrepen, doch ook wordt dat ten eerste gevoeld in Zwit serland, Noorwegen, Zweden en Denemar ken. Zwitserland heeft echter maatregelen genomen en wel een hoog percentage ge legd op de ingevoerde artikelen uit Duitschland. Nadat spreker nog enkele belangrijke za ken heeft uiteengezet adviseert hij de ver gadering het ingediende voorstel van de patroonsorganisatie af te wijzen, echter aan het hoofdbestuur de vrijheid voorbehou den, de onderhandelingen over deze belang rijke aangelegenheid niet af te breken. De vergadering neemt het voorstel met algemeen© stemmen aan. Nadat spreker nog verschillende vragen naar genoegen heeft beantwoord, wordt op voorstel van het afdelingsbestuur met al gemeene stemmen een steunfonds opgericht voor de uitgetrokken werklooze en zieke leden. Met den christelijken groet werd deze druk bezochte vergadering gesloten. HET PROCES „CODRO". De uitspraak door de I-Iaagsche Rechtbank in zake de vordering van de Goöp. Groentendrogerij voor de Bloembollenstreek „Codro" tegen den Staat der Nederlanden is 4 weken uit gesteld. Voor de Weensoho Priesters: Van W. f 10. Bloembollencultuur. Die heer E. II. Kreilagc bepleit in het „Wkbld. voor Bi. C," een nieuwe groepeering in de ver eeniging voor Bloembol encultu ut. In- pLaaits van naar afdieelingen will die heer Krdage de teelten naar groepen indeden, zooals Hyacintlhen-, Tulpen-, Crocus- en Narctissienk weeik© j>« R.-K. Bond van Onderofficieren „St. Martinne", Af deeling Haarlem. Woens dagavond hield de afd. Haarlem van bovengenoemden bond een propaganda- vergadering. Hiertoe waren behalve de leden, de katholieke Onderoff. niet-leden en ook de dames uitgenoodigd. Als spreker trad voor dezen avond op de heer 5e Oaluwe (H. B.-lid) met lieb onderwerp: „het Pro van het Roomsch georganiseerd zijn". Nadat de Voorz. de vergadering op Roomsche wijze gaojxend had, heette hii do vrij talrijk opgekomen dames en hee- ren hartelijk welkom, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze bijeenkomst ertoe moge bijdragen, om alle Kath. Onder off. te vereenigen in „St. Martinus". De heer De Oaluwe, het woord ver kregen hebbende, begon met een uiteen zetting omtrent propageeren tot verga- deringbezoek. Zeer nuttige en jxractische wenken bracht hij naar voren, waarbij een opwekking, dat allen leden moeten arbeiden om het resultaat zoo groot mo gelijk te doen zijd. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd, waarna de spr. 't „Pro" van het R-oomsch-georganiseerd zijn op zeer bevattelijke en aangename wijze aantoonde. Allereerst het Recht dat óns gegeven wordt door de Grondwetdo mededeelingen hieromtrent door Paus en Bisschoppen gedaan ..dat wij Kath. ons behooren te organiseeron op christelijken grondslag, werd onbetwistbaar uitgelegd. Dat wij reden van bestaan hebben, be hoeft niet langer in twijfel te worden getrokken. De praktijk heeft ons geloerd dat neutraliteit onbestaanbaar is. Er zijn voorbeelden te over, die aantoonen, dat onze heiligste gevoslens meermalen in een z.g. neutrale vereeniging zijn ge kwetst, zonder dat eenig .protest wordt gehoord. Enkele staaltjes werden door spr. aan do vergadering medegedeeld. Enkele wenken van Z.H. Paus Leo XIII en uitspraken van Bisschoppen, ci teerde spr. op pakkende wijze, waarna hij eindigde met deze les voor de praktijk: Roomschen te zijn niet ziel en harte, Roomschen te zijn met woord en daad, Roomschen te zijn wat on-spoed of [leed cms tar te, Roomschen te zijn tot eenmaal het [stervensuur slaat. De Voorz. dankte den spr. voor zijn heerlijke rede en verzocht den Kath. On- de-off. niet-leden zich spoedig aan te aïoiten bij de R.-K. O. O. Vereenigiiig „St. Martinus". Vrijz.-dem. Bond. Woensdagavond Meld de afd. Haarlem vlam den Vrijz.- dam. Bond baar jaarvergadering. Al,s voodoopige cairadiidaten voor d-e Tweede Kamer werden gestold mevr. Th. Tihial'Weibbeli, te 's-Gravenlhiaige en de heer H. B. Berghuis, te Utredhlt, ter wijl een eventueele lamllfaouwcandid'a-at uit biet Noordlen zal worden gesteund Tot beiSltumrsWdien warden giékazen mej. G. Gnoustna en de hoeren B. Bölige-r en J. H. Lijfertimg. Mlet algiemaene stommen weald1 een mo tie a-anigicuKunien waarin. Ibeiiretwd werd dait dkxor de Eerste Kamior is verworpen de (pensioenwet voor burgerlijke ambte naren. Een motie. ïin een wericloozenvenga- derirg j(S een motie ammgetnioimlenl, wiaarin de sfeuinrcigieiiing voor wemklooizen als on- voMoemte wordlt bestempald en op pro ductief wealk of vol loon woildlt uange- drooigen, Tot Iceraras voor kioorzfaing main de Mu ziekschool van die Miamitsdhtappij dot bevor dering deir Toonkunst, afdiediing Haarlem, is met ingang Vain 1 Maant a.s. btemoomd mevr. Mien Sybratildl-Hwlberstedt, alhier. Terug ta bekomen bij: J. Limperg, Wilhelminastraat 56, kinderarmband; B. Beune, Regulierstraat 4, bankbiljet; v.d. Poel Leidscheplein 18 zw., ceintuur; G. v. d. Steeg, Ridderstraat 21, carbidlan- taarnG. H. v. Brummelen, Witte Ilee- renstraat 32, blauwe ceintuurJ. Wiar- da, Nassaust-raat 41, staaldraad; Mej. v. d. Ven, Kennemerstraat 34, medail'on G. Dijclc, Rippcrdaste g 2c, metalen mal let je; J. Engel Dijkstraat 18, pet; Nij- dam, Brouwersstraat 12 zw., zegelring* Politiebureau Sisedestraat, kindersokje* P. Vest er, Iloofdmanstraat 34, bood- schappentaseh J. v. Marohant, A. L. Dyserinckstraat 20, grijze kinderhand- schoenen; J. Postma M. van Heemskerk- straatö 3, grijze heerenhandschoenenII. Adding, Eoosveldstraat 76, groene hee- renhandsehoen J. Martijn, Kerkstraat 161 rijwielketting; B. Jansen, Parklaan 88, hondenketting. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: J. van ITorik, Oost Indische kade 42, bril in étui; J. Beijer, Zijhuizen 3, duozitje; Du Rieu, Z. B. Spaarne 44, étui met schrijfbehoeften; Mevr. Nu- man v. Son, Brederodestraat 13, dames armbandhorloge; H. Tuin, LeidschostraaJt 111, zakmesO. Wesselius, Berensteijn- straat 19, muts; N. Dirken, Spaarne 42, portemonnaiev. d. Haak, Kleine Hout straat 20, rozenkrans; J. Verlaan, Ged. Voldersgracht 20, reticule; A. Lansen- dolfer, Goornhertstraat lboven, sigaren koker; O. G. in 't Veldt, Regulierstraat 4, damestaschjeP. Kruijer, Leidsche- straat 29, kinderhandschoen; Quaasteniet? Harmenjanaweg 62, handschoen; .Wed van Straten, Oranjeboomstraat 58, fox hond, 'Kennel Fauna; G. Lenards, An- thoniestraat 37, kinderhandschoen; J. Burger, Nassaulaan 67, dameshandschoen; K. Kan, Scheepm-akersdijk 51, horloge in polsriem; E. v. d. Heem, van Ma- rumstr. 46, hondenhalsband met zweep; Dr. Maas, Gedempte Oudegracht, poes, „Kennel Fauna". Opgeheven wand' het faillissement van F. Smit, koopman, iwionenidie te Haarlem, Papetoreniwest 39, uitgesproken bij vonnis -dezer Rechtbank d.d. 31 Januari 1922. Beëdigd werd als ambtenaar van dien Burgerlijken Stand te Haarlemmer meer de heer J. Rijsdijk, en te Bennebroek de heer N. L. M. Tilman. Hooger beroep werd aangeteekenld door J. -v. d. M. te Velsen ter zaike dief stal veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf Te Beverwijk is bet lijk van die on bangs overleden vrouw V. opgcgr-aven en op last der justitile ter gerechtelijke schou wing naar Haarlem opgezonden. Het ver mot-di^n bestaat dat misdaad niet vreemd is aan! dlit sterfgeval. Het Genitaal Bureau van hot Noder- iajidisdh R. K. Huisvestingscomité ontving uit Waenen bericht, dat het voor 18 Fe bruari aangekondigde transport kinderen lot nader or-dter niet mag vertrekken. Dientengevolge zal oofk het terug-trans port naar Weenen op 28 Februari moeten wondien uitgestald. M'en verzoekt lonis nog opname van het volgende Zooals gameid is zal er hedenavond 8 uur een buitengewone ledenvergadering plaals hébben van de R.K. Coöperatie „Arbeid Adelt". De ieden 'worden nogmaals met ernst verzocht deze vergadering vooral niet te verzuimen en bun eigen belangen, hun eigen zaak te behartigen. Een gehteel nieuw bestuur moet gekozen worden. In dien in het komende bestuur geen mannen zitten met energie en organisatietalent die alter belangen en onze 'katholieke zaak behartigen-, is niet het ideaal bereikt. 'Daar het gaat om dier loden eigen zaak, die mot zooveel offers en moeilijkheden tot stand is gebracht, moet het voor alten een aansporingzij-u, het besluit te nemen, de vergadering vam hedenavond bij te wo nen in bet gdbouw ,,St. Ba-vo'*. Laat nie mand ontbreken Besmettelijke ziekten. In de week vam 5 tot en met 11 Februari is in Haar lemmermeer 1 geval van roodvonk voor- gekomen en 1e Zaandam 2 gevallen van roodvonk en 1 van diphth-eritis. Onbestelbare stukken. „De Amster dammer", A'dam; Mej. Hane, Haarlem Bennekamp, A'dam, 2 stuks; Bouwman Haarlem; Ohof der C. W. S., Haarlem*. Ohef der Oentr. Werkpl., Haarlem; Coe borgh Boekhandel, HaarlemBureau de Oourant, A'dam; J-. K. Dirker, Honse- lersdijkDirecteur der Gasfabriek. Haar lem; Geneesheer Directeur, Leeuwarden- Haarlem's Dagblad, Haarlem, 3 stuks* Hope's Handel Mij. R'dam; Schipper J. Hjolwerda, Eraneker- Myj. M. de Jong, A'dam; H. Koelen, Nijmegen; Laboyrie, R'dam; H. Meinesz, Haarlem; Gebr. Me- rons, Haarlem; Dr. Mulder, Haailem, Nederl. Anthraciet Mij., A'dam; Nieuwe Hcrj.il. Ort., Haarlem, 3 stuks; N.V Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem; Stads-Ediiie, Haarlem, 2 stuks; Fissen, A'dam; v. d. Bosch, A'dam; Mej. S. Ilenneman, Haarlem; Zr. M. Leeuwen, Haarlem; Mej. M. Pelló, P Mej. J. de Vries, Haarlem; Mej. M. Wijnberg, Am sterdam;'No. 6 Strafgevangenis, Den Haag; 5 briefkaarten zonder adres. Buitenlandsche Brieven. Mrs. Norman Baker, Londen; Dreux Ilarry, Canada; Max van West, Antwer pen, België. Buitenlandsche Brief kaar Ier. frau Brugge P 0. W. Ohristiaanse, Lusern. Feestavond St. Ant. Patronaat Zondag 12 Februari j.l vierde het »t. An't. Patronaat in het Patronaatsgebouw zijn jaarfeest. De zaal was al om 7 uu.r -ducht bezet en nog steeds s-brooinldJe. het voller met ouders van de jongens en geuoodiigden. De Eerw. Directeur Pater Frankenmo- len, opende deze avond niet gebed en h-eette allen hartelijk welkom en legde het P'abroniaatsleven uit. Spreker zeide o.a., dat hot Patronaats- leven niet a-Heen is, om den avond door te maken mot biljarten en spelen, maar vooral is het Paüronaatsleven om van de jongens, nette degelijke mannen te ma ken voor Kerk en Maatschappij. Het ove rige gedeelte van den avond werd opge luisterd door de Tooncclvereciviging „Al- ber-d-ingk Thyrn", onderafdteeling van den R.K. Volksbond hier ter stede. Door lui mige voordrachten werdien de lachspieren van die aanwezigen in beweging gebrac u. Alzoo genoten die jongens en ook alle aan wezigen van de vroolij'kc muziek ten het prettige tooneelspel. De avond voriiep al te spoedig zocxlat het half elf was eer iemand het bemerkte en het dus tijld was om huiswaarts te gaan. De Eerw. Directeur dankte dë aanwe zigen en allen, die medegewerkt hebben tot if welslagen van dezen zoo schoomen feestavond- Inzonderheid werd eten woord O O Droevig is dezer dagen weer het bios coop-gevaar gedemonstreerd bij de aan houding van een tweetal Leidsehe stu denten, die verdacht worden betrokkox te zijn hij den moord op den Essenbur- gersingel in Rotterdam. Droevig omdat op zoo'n afschuwelijk- schreeuwendo manier, weer eens naar Vo ren treedt, hoe monsterachtig de bios coopkanker vreet aan hot beste van onz# maatschappij. Jongelui, mot goeden aan leg en goede inborst, gestemd zelfs oj den edelen dienst der naastenliefde on der de wilde volkeren, jongelui, die ziet voorstelden zendeling 'te worden, dwaal den o.m. door bioscoopbezoek van den goeden weg af en hebben daarvoor nu in de plaats: ©en gevangeniscel tot woon verblijf. Niet onmogelijk is het dat zij een deel hunner indrukken in Haarlemsche bios copen hebben opgedaan. Immers een tijd lang verbleven zij ook in'Haarlem. Het was niet in den slechten 'tijd, maar in den tijd toen het kwnad hen begon to besluipen. Meer dan kolommenlange artikelen is de vermelding van deze feiten een aan klacht tegen de bioscopen. We hebben indertijd een scherpen strijd gevoerd om strengere bepalingen, inzake de filmkeuring. Dank zij een goedwillend gedeelte van de bioscoop-keuringscom missie, zijn er ook inderdaad scherpere bepalingen in de Politieverordening op genomen. Vergissen we ons niet dan luidt een er van dat kinderen benedeo 16 jaar alleen die bioscoopvertooningex mogen bezoeken waarbij films vertoond worden, klaarblijkelijk voor kinderen be doeld. Dat is de theorie. Maar de practische toepassing, hoe 5i die? Kunnen do leden der bioscoop commis sie, waarvan wjj de meeste kennen ak eerlijke, vroede burgers, kunnen de leden der bioscoop-commissie altijd met de hand op het hart getuigen dat de door hen goedgekeurde films inderdaad geen ge vaar opleveren voor kinderen beneden 16 jaar? Wij willen het antwoord op die vraag voor hen wel geven en dan zeggen we: het Hjkt er eenvoudig niet op. Welke maatstaf, welk oordeel houden sommige leden der bioscoop-commissie er toch op na, vraagt men zich af, wanneer men sommige films ziet. En afgezien daarvan, hebben de meeste films een even verderfelijken invloed óp het gemoed van jongelui van 16 tot 25 jaar en ouder; hun gemoed is even ont vankelijk zooal niet ontvankelijker. Belachelijk Maar wat gaat om het welzijn dei Maatschappij is niet belaohelijk. En po saldo: Wat voor nut heeft bioscoopbe zoek? Banomterstand 758. Neiging: Achteruit, OPGAVE VAN: MedlegedcCld door liet Ned. Kan. Meteo- notogisch Instituut te De Bdldt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Februari. Hoogsle barometerstand 765.5 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 729.4 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van dien avond van 16 tot d'en aviond van 17 Febr. 1922: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richting. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt mat regen of sneeuw. Dee nachts temperatuur om het vriespunt. Lichte diood overdag. van dlanlk en hulde gebracht aan die too- neelvereenigjng „Aïïberdingfc Thyrn" voor het mooie spel, dat zij dezen avond had gegeven. In de pauze wer.dl er collecte gehouden voor de missie, welke 12.50 opbracht Ter gelagerihedd van zijn 70sben ver. jaardag zal die heer J. N. Warnier heden middag door idie advocaten gehuldigd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1