ORDeTm ARBEID. LEGER m VLOOT. KUNST~ËN~KENNIS. GEI0EM6D HÏEUWS. KORTE BERICHTEH. De plechtige opening van het Permanente Hof van Intern. Justitie. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. DE RESTAURA' 1 VAN DE OUDE KERK TE DELFT. Ia de groote rechtszaal van het Vredes paleis is Waensdagmiii lag half vier, in iegierjv. fx>ndighedd van H.M. de Koningin, H.M. «ia Koningin-Moeder en Z.K.H. den Prim, liet Permanent Hof van Interna tionale Justitie op plechtige wijze geopend. De rechters in dit Hof namen met eeni- gen hunner plaatsvervangers en den grif fier zitting aan de groene tafel op het podium, op welks podium de zilveren inktkokers prijkten, door het Haagsche Gemeentebestuur aan liet Hof geschon ken, terwiji vóór den president, dr. Loder, een presOdlentshamer was neergelegd, hem door den senaat der Leidfeche Universiteit aangeboden. De president, de rechters en de griffier droegen zwarte toga's, waarvan de revers en de mouwopslagen met zwart fluweel tiascu afgezet. Op drie zetels tegenover liet podium, na men de vorstelijke personen plaats, bin nengeleid door den president van den Volken bonds raad en ambassadeur da Cunha (van Brazilië te Parijs) en den Minister van Buitenlandsehe Zakenjhr. van Karnebeek. De Koningin, die tus schen H.M. de Koningin-Moeder en den Prins plaats nam, droeg een blauwe robe en oen lioed met veer van dezelfde kleur. Zij <Jroeg oeni bouquet van witte- en oran- jebloomen, welke Haar bij het binnenko men was aangeboden dtoor hel vrouwelijk personeel (de stenotypisten en secretaris- een) van het Volkenbond-secretariaat. De Kaningim-Moeder dtceg een met witte en jrijze kant afgezette robe en een grijze joque, de Prins was in generaalsuniform. Terzijde van de zaal, tegenover de vor stelijke personen, hadden aan een tafeltje tie president van den Voikerabondsraad en ie secretaris-generaal van den Volken bond, sir Eric Drummond plaats geno men, achter ben zaten verschillende leden van bet Yotkeribonds-secretariaat, waarbij prof. mx. J. A. van Hamel. Behalve die reeds genoemde President ran den VoBtenbondsraad behoorden tot de aanwezigen <fe reedis vermelde func tionarissen bij de verschillende Voliken- frondsorgaiüsaties, vertegenwoordigers vam bviteniandteche Ministeries; de tijdelijke voorzitter van den Ministerraad Jhr. Ruys de Beerenbrouck en andere leden van het Kabinet, met uitzondering van Minister de Visser; de Milliliters van Staat Jhr. mr. A. P. C. van Kamebeek, mr. Cort van der Linden; en Jhr. mr. A. F. die Sa- vornan Lohman, de voorzitter en de grif fier van dte beide Kamers der Staten-Ge- r.craal; leden van de Eerste en de Tweede Kamer, de Commissie, een groot aantal magestraatspersonen o.a. de President van den Hoogen Raad Jhr. Mr. de Savorain I-öhman, en de Procureur-Generaal mr. ffoyon, de deken van de Orde van Advo caten mr. J. Limburg de Vice-President en verschillende leden van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester en de wet houders van 's-Graverihage, <le Secreta ris-Generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, Baron Midhiels van Verduinen, loden van Nederi.&ad van het Hof van Arbitrage, ibesluurdëren van de Carnegie- •3 lichting, Hoofdambtenaren van Buiten- landsche Zaken enz. enz. De schitterend verlichte zaal bood een luisterrijken aanblik. De redevoeringen, welke, behalve de in bot Engcfcch gehouden rede van Sir Eric Drummond, alle in het Framscli werden gebonden, werden geopend door een me- dedceliug van den president, dat, met uit zondering van de heenen Barbosa en. Bus- tamenlte, a-lle rechters aanwezig waren. Daarop verzocht hij den griffier, den beer H ainin a-rsk joJdde ingekomen brieven en telegrammen voor te lezen. Daaronder waren gahrkwensohen van de Engel.schc regeeri-ng (afgezonden door minister Lloyd George), van de regeeringen van Japan, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Spanje, Zwitserland, Frankrijk en van de interpar lementaire groopen van Skandinavië en Nederland, de International Law Asso ciation, de Nederlandsche afdeeüng daar van, de Nederiandisehe j-uristenvereen'ging, van Léon Bourgeois, lid van den Raad van den Volkenbond, van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Geneve, Albert Thomas, van het Vredes bureau 1e Bern enz. Vervolgens legden de rechters één voor één, staande, de plechtige verklaring al, overeenkomstig de vroeger medegedeelde formule. Bij deze plechtige handeling stonden alle aanwezigen op-, terwijl het licht door machtige reflectoren werd versterkt, ten einde dit historisch moment in een Hij vend KdhtbeeiM te kunnen doen ver- ccrigen. Eerst legde de president de plechtige verklaring af, daarna, in rangorde van bun leeftijd, de rechter Lord Fin.ley (deze in het EngeJsdh, de andere in het Fransch). Nadat, alLs gevolg van deze handeling bet Hof in functie was getreden, hield als vertegenwoordiger van den Raad van dien Volkenbond, de president van dien Raad, de heer da Cunha, ambassadeur van Bra zilië 1e Parijs zijne rede. Rede van den heer da Cunha. Spr. gevoelde zich ten zeerste vereerd, door die udnoodiigfeng, om namens den Raad van den Volkenbond een welkom nil te spreken voor een zoo doorluchtige vergadering. Voor de eerste maal in de geschiedenis, is de mensdhibeid er in ge slaagd. eindelijk, na veel inspanning, een Permanent Interna bemaal Hof van Jus titie te slichten. Dit is zulk een belang rijk feit, dat de buitengewoon groote be teeken is er van niet onmiddellijk op zijn juiste waande kaïn warden geschat. De datum 16 Februari 1922 zal een der groote dala blijven in de annalen van de menschelijlke gerechtigheid. Als lid van den Raad van den Volken bond verheugde spr. zidh, dat hooge lichaam Ie vertegenwoordigen in een land, dait steeds die schuilplaats rs ge weest van de vrijheid, zoowel op politiek als op godisdÊenstüg gebied, en dhlt als woonplaats is gelkoren door het interna- lionalc recht. Met toegewijiden ijver hebben alle le den van den Volkenbond gedurende deze «wee jaar samengewerkt om het groote monument der gerechtigheid op Ie rich ten. wellkc inwijding wij heden vieren. Op het groote. nog jonge vasteland van Amerika, is de internal! ienuïe reorijsg-- - dbchte misschien sterker ontwikkeld dan overal elders. De volkeren der Nieuwe WercM voelen rich als bij instinct aan getrokken tot 'dól hooge idleaai, weliks ver wezenlijking, die wij heden voor ons zien. cms zal beschermen tegen de afgrijselijke rampen, waarvan idte gewhieidbraiis vol is. Het verheugt spr. "e tannen zeggen, dat de eer, een formule van overeenstem ming 1e hebben gcvomdenl, toekomt aan do Birariilaaaasche delegatie. Achttien stalen hebben dit protocol reeds geiteekend. Spr. hoopt, dat aam de reeds lange lijst binnenkort, behalve De nemarken, Nederland, Uruguay, Zweden en Zwitserland, da namen van die groote mogendheden zuilen worden toegevoegd. In ouze (rods over hot gioote gebouw, dat die «nenechheiidi heden inwijldit, moeten wij niet vergeten, den blik te wenden nr-aar hen, die, needs sinds lomgenl tijd, dbit stoutmoedige plan er toe ormdleiï, en die gedurende jaren er voor geworsteld hdb- ben met een ontembare vojhardimg. Deze gedachten bestormden mij zeide spr. toen ik gisteren Parijs verliet en af scheid nam van mijn hooggeachten vriend dien heer Léon Bourgeois, die verhinderd is te kamen. Aangezien dit Permanente Internatio nale Gerechtshof het resultaat is van de vruchtbare samenwerking van de Com missie van juristen, die in 1920 in Den Haag bijeenkwam, van den Raad van den Volkenbond en. van die beide eerste Vol- kenbosidsvergadisrinigen, schijnt helt haast misplaatst om thans de Jof van den Vol kenbond te ringen. Is de mooi ste gift die wij dien Bond kunnen geven niet deze, dat: wij heden hier vereenigidl rijn. Men heeft den Volkenbond wei eens verweten; dat hij niet algemeen is. Is er ooit een meer algemeen menschel ijke vergadering geweest dhm dBe, welke wij heden bijwonen? Ja, het is dót karakter. van algemeen heid, dieze tegeniwoordighieid dfer geheele menischibeid:, om zoo te zeggen, waarop wij trolsch zijn in dien Volkenbond. Nu 't werlk, dat onmogelijk seheenl, volbracht is, behoeft gij nie 1e vreezen, dat de Raad1 of de Vergadering zulten pogen tan in- vioed op U uit te oefenen. Immers, van dit oogenlbitik af, weixseht dte Volkenbond, dat gij uit naam vmn de geboete woreM- zutit ki-jninen rechtspreken. Bi sloot onder applaus van hot publiek Rede van Sir Eric Drummond, Sir Eric Drummond, de secretaris-gene raal van de Volkenband, gaf in zijn rede een overzicht van de wij zo waarop het Hooge Hof is tot stand gekomen en van de moeilijkheden, welke daarmede ge paard gingen. Spr. besloot zijn toespraak al.3 volgt: „Deze plechtige openingszitdag is in waarheid een historische gebeurtenis. Op den weg naar de toekomst der mensck- heid kan men duidelijk verschillende mijlpalen onderscheiden, de opening van het Hof is zulk een mijlpaal, en nist een van de kleinste. Wij hopen ©n ge- looven zelfs dat het de belangrijkste zal zijn. Het ideaal, naar welks verwezenlij king, meen ik, alle weldenkend© men- schon ptreven, is, het recht te zien heer- schen, niet alleen over de volkeren elk op zichzelf, maar ook over de geheel© wereld. De weg, dien de menschheid af legt, is nog omhuld van nevelen, maar hier en daar breekt het licht door en beschijnt den weg. De schepping van het Hof ia zulk een lichtstraal en als een maal de nevelen verdwenen zullen zijn, zal deze lichtstraal, die uitgaat van de zon der rechtvaardigheid, dos te schoo ner schitteren over allo beschaafde na tiën." Rede van Minister van 'Kamebeek. Minister van Karnebeek, sprekende namens de Nederlandsche Regeering, heette het Gerechtshof welkom. Hij deod zulks uit naam van het Nederlandsche volk, dat diep onder den indruk is van de groote politieke en moreele beteeka- nis van de historische daad die thans verricht wordt. Bij deze ontroering voegt zich nog een gevoel van trots en dank baarheid, voor de eer, die de in den Volkenbond vereonigde mogendheden aan Nederland hebben bewezen, door het Per manent Internationaal Gere.ntshof hier te vestigen. Z.Exc. herinnerde aan de verschillende stadiën van ontwikkeling gevolgd, welke hebben geleid tot de gewichtige gebeur tenis van heden. De Nederlandsche natie echter denkt ook terug aan de beide groote Vredes conferenties, die in den Haag de grond slagen van do arbitrale rechtspraak ves tigden. En tot in het diepst van haar wezen ontroerd, verneemt zij de stem van haar langdurige, oude juridische tra dities. Zij voelt dat thans de ure van het wereldrecht gekomen is, welke de herinnering oproept aan de groote voor gangers, die de ontwikkeling van haar geweten bevorderd hebben. Zij voelt, dat het thans de ure is van Grotius en Rijnkershoek, die herleven, on vol ont roering voor de werkelijkheid van deze stonde, buigt zij eerbiedig voor hun on sterfelijk werk. „Weest welkom, Permanent Interna tionaal Gerechtshof, Gij die geroepen zijl. Uw verheven zending te volbrengen in Nederland. De sympathio van het geheelo U omringende volk is met U, en zijn vurige beden vergezellen U than3 en zullen U altijd blijven vergezellen!" In welsprekende woorden heette do Mi nister het Hof andermaal uit naam van de Nedorlandscho Regeering de waardige vertegenwoordigers van don Volkenbond welkom op dozo historische bijeenkomst en bracht hun zijne hulde. Heeren Rechters zoo sprak hij ten slotte thans ligt het in Uwe hand, om door de wijsheid van Uw hoogste beslissingen, de toekomst te verzekeren van die instelling, die he den wordt ingewijd. Uwe verantwoor delijkheid is des te grooter. omdat •ie staten, die zich tot U zullen wer dun, om recht te verkrijgen,- afzien van de vrije keuze der rechters die karakteristiek is voor de arbitrage, welke naast U en onder hetzelfde dak gevestigd is. Maar deze verantwoor delijkheid vindt een tegenhanger in de grootheid van Uw ambt, dat U moed geelt en U verheft tot den hoog- sten rang van het menschdom. Het Hof is er. Moge het leven en in zijn taak slagen dooi- den geest der volkeren en den gebiedendien dwang der menscheüjke no.oden. Reflfl vafi Mr. Patij'n, De burgemeester van do Residentie, mr. J. A N. Patijn, bracht namens het gemeentebestuur van 's Graven- hage den president en de leden van het Hof eerbiedige en hartelijke hulde. Hij lieette hen welkom, niet alleen uit naam van het gemeentebestuur, maar uit naam van de geheele bevol king. Het aandeel van de Gemeente in dit belangrijk werk is bescheiden. Het Gemeentebestuur stelde ter beschik king wat de stad kan aanbieden, de verzamelingen van kunst en weten schappen, feesten, muziekuitvoeringen en openbare bijeenkomsten, later in het jaar de genoegens van de om geving aan het strand en in het bosch. Hierop volgde de redevoering van den President van hot Hof, Dr. B. C. J. Loder, die zidh allereerst tot de vo-rstcSijike per sonen wendend, achtereenvolgens H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder eni Prins Hendrik begroette. Ook lot dien heer Da Cunihia, onzen Minister van Bui-tenl-smdscïic Za'ken, den Burgemeester der Residentie sprak de heer Loder woorden van waar- doering. Na den reetor-magnificus van den Senaat der Leidsohe Universiteit zijn dank te hebben betuigd voor het symbolisch geschenk, den presidentskamer, verv-olg :1e Dr. Loder: De schepping van. het nieuwe Hof toekent inderdaad het aanbreken van een nieuw tijdperk in de beschaving der wereHd. Het is intossehen van hot grootste belang ons volkomen rekenschap te geven van de vaarde van dit feit. Eenerzijd» moet mem heit niet begroeten met den min achtenden glimlach van den twijfelaar die aan niets gelooft omdat elke geestelijke verheffing hem vreemd is, en anderzijds hoede men er zich voor, de beteekenis van de nieuwe imstelllling Ie overschatten en Ie miskennen, tea- besparing van onverdiende teleurstelling. Niets komt am eentmaail vol maakt ter wereld, noch de memseh zelf, noch de dnsteiEiingen die hij schept. Evo lutie dikwijls een langzame en moeilijke, dat is de wet van het heelal. De stoten onderling zulten demzelfdcn weg van evolutie moeten volgen, die de burgers van denize!fden staat hebben moe ten doonkxxpen. Vrijheid en gelijkheid voor de wet voor een ieder worden niet verkregen dan in dón loop der eeuwen. Deze evolutie is voleindigd voor de indóv i- uen. maar ze begint pas voor de stalen. 'Dat begin is echter een feit geworden. Na de sombere jaren die wij hebben dloor- toopen braik het licht zich baan. De ge lijkheid der staten voor recht en recht vaardigheid is tlhans erkend en ronduit neergeschreven in het verdrag der volken die zich hebben vereemgd en -waarvan het aantal regelmatig stijgt. De eerste dlaad van den Volkenbond is geweest het schep pen van een gerechtshof, een Hof geroe pen om recht te doen, recht tusschen staten. Zijn rechtspraak verschilt van arbitrage. De rechters behoeven niet meer be noemd te wordèn door pastijen, ze zijn er in een permanent 'Hof. De procesorde be hoeft niet meer gemaakt te worden, zij is er, geregeld in statuut en reglement. Het Hof bestaat, en at kam het zolf de wereld niet vervormen, ai kam het slechts oordeelen over dat wat er aan wordt voor gelegd, rijn schepping zelve, zijn verschij- nirng im de wereld, teekenit den grooten stop vooruit die gedaan is in de evolutie der wereld. Gij zijt getuigen geweest varn de plech tige verklaring, door ieder onzer afgelegd1, weest ervan overtuigd, dat haar zim in ons geweten is gegrift. Laat ons alten ar beiden aan het gemeene welzijn en zege nen wij dezen dag die een helderder hori zon ons ontsluit. De plechtigheid werd hierop door den president gestoten verklaard. De vorste lijke personen verwijderden zich en aan de overige aanwezigen -werd door het Hof- een geanimeerde tea aangeboden. BEZUINIGING. De Oiktewzaalsche Courant meldt: De Commissaris der Koningin in Overij- sed heeft al geruimen tijd de enveloppen, waarin de gemeentebesturen hem de offi ciedie sbuikken toezenden, met een penhou der llosgerold en netjes bewaard. En vete gemeentebesturen 'hebben die enveloppen reedls teruggekregen, met verzoek, deze nogmaals te gebruiken en ook de envelop pen, waarin door zijn ambtenaren de stuk ken aan de gemeente worden toegezonden, aldus te 'behandelen en eveneens terug te zeniden. Al is dit geen bezuinigingsmaatregel, van beteekemis, het principe zegt hier alles en is voor de gemeente een voortdurende aanmaning, om de bezuiniging te betrach ten. SINT-BUREAUORATIUS EN HET RIJKSINKOOPBUREAU. Een Rijksambtenaar schrijft: Aan mij is oen jaarlijksche vergoeding van ruim! f 100 toegekend voor bureau kosten. Mijn personeel bestaat uit 6 per sonen. Van 't bedrag houd ik nu iets over, daar de prijzen van papier zoo stork gedaald zijn, voor 1 jaar kwam ik te kort. Er is dus een sterke prikkel om zui nig te zijn en couverten van brieven die ik ontvang worden bijv. zoo mogelijk nog oens gebruikt door de plaats van bestem ming te wijzigen. Voor den oorlog betrok ik allee van een groote firma buiton mijn woonplaats. Ik kreeg alles franco toegezonden. Nu de vrachten zoo hoog zijn kan dat niet en koop ik meestal in de plaats mijner inwoning, omdat dit voordoeliger is. Nu moet ik in T vervolg alles van 't Rijks- inkoopbureau betrekkon, en zal daar al lerlei leveranciers leveren veel vracht moeten betalen en nu krijg ik ook alles voor een geheel jaar in oens. Juist kleine hoeveelheden, maken de controle togen misbruik door onderge schikten gemakkelijk. Men kan niet alles wegsluiten on groote hoeveelheden bevorderen 'n spaar zaam gebruik niet. Waarom niet bepaald, dat het Rijks- inkoopbureau moet leveren, wat die in stelling goedkooper levert dan do ge wone leverancier. Oedenkteeken voor Prins Willem den Vijfden te Diez an der 'Lahn. ïliunen eenige weken zal, meldt de „N. 1L Grt." to Diez an der Lahn een eenvoudige plechtigheid plaats hebben. Gelijk velen zich zullen herinneren, is in 1912 naar aanleiding van een ontmoeting tusschen een Nederlandsche vrouw en een Duitsch historicus op do Oranjetentoonstelling te Diez an der Lahn, een comité in Neder land opgericht, met het doel, ter her innering aan den te Diez zoo innig ge liefden Prins Willem den Vijfden en zijn Gemalin Prinses Wilhelmine een eerezuil op te richten. De oorlog heeft dit plan zeer bom ooilij kt en de uitvoering ver traagd. Toch komt het doel, zij het in gewijzigden vorm, tct verwezenlijking. Er zullen n.l. ter herinnering aan den ge liefden Vorst drie kerkklokken worden geplaatst in den toren van don alouden burcht der Nassau's van welko klokken de grootste de beeltenis en relief zal dra gen van Prins Willem den Vijfden en Zijn Gemalin, met een opdracht in het Nederlandseli, als hulde van het Neder landsche volk aan de ouders van zijn regeerend Koningshuis. Do plechtige inwijding van do Oi-anje- klokken te Diez zal onder leiding van don burgemeester, den heer Robert Heck, dio steeds höt Nederlandsche comité met raad en daad heeft bijgestaan, waar schijnlijk reeds in Maart geschieden. AFGETREDEN WEGENS ONTSTEM MING. De heer Schokking, lid van de Christe lijk Historische Kamerfractie, is afgetreden aks voorzitter van de Confessioneele Ver- eeniging. Aanleiding daarloe was, volgens het „Vad.", de algemeene ontstemming over zijne politiek, die de Roomsch-Katholieke Staatspartij, naar het oordeel der vcrecni- ging, te veel in het gevlei kwam. SOIREE BIJ MINISTER VAN KARNEBEEK. De Minister van Buitenlandsclie Za ken heeft Dinsdagavond in zijn ambts woning aan den Kneuterdijk te 's Ha ge een soirée gegeven, die ongeveer lialf tien aanving. Deze soirée was een re ceptie ter eero van de rechters van 't Permanente Hof van Internationale Justitie aan den vooravond van de plechtige opening van dit Hof. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van Prins Hendrik, die te 10 uur arri veerde en ontvangen werd door den gastheer en de gastvrouw, mevrouw Van Kamebeek, geb. baronesse Van Wassenacr van Rosande, die den prins leidden naar een zij salon, waar de rechters van het Hof aan hem werden voorgesteld. Inmiddels hadden zich in de ruime en schitterend verlichte salons van 's Ministers ambtswoning zeer velen verzameld van de honderden genoodig- den tot deze avondontvangst met hun ne dames. Tot deze genoodigden behoorden: het geheele corps diplomatique, idet alleen de hoofden der vreemde mis siën, maar ook de van de legaties deel uitmakende gezantschapsraden, -secretarissen en -attache's, de grif fier van het Internationaal Hof van Justitie, de heer Hammarskjold, de ambassadeur van Brazilië te Parijs, de heer Da Cunha, vertegenwoordiger van den Raad van den Volkenbond (waar van hij op dit oogenblik president is) bij de openingszïtting; de secretaris generaal van den Volkenbond Sir Erie Drummond, dc directeur van de fi- nancieele af deeling van den Volken bond Sir Herbert Ames, en andere bui tenlandsclie heeren, die in verband met de openingsplechtigheid te 'sGra,- venhage vertoeven, de Ministers, hoof den der Departementen van Algemeen Eestuur van Staat, de voorzitters en verschillende leden van de beide Ka mers, de vice-president en de leden van den Raad van State, de Hooge Raad der Nederlanden, Burgemeester en Wethouders van 's Gravenbage en de gemeentesecretaris, leden der Hof houdingen van Koningin en Koningin- Moeder. verschillende hooggeplaatste Staatsambtenaren, de secretaris-gene raal van het Permanent Hof van Arbi trage, enkele hoofdambtenaren van 't Departement van Buitenlandsche Za ken, de voorzitters van den Neder- landschen Journalistenkring en van de Haagsche Journa'isten-Vereen; ging, als mede eenige vertegenwoordigers van de Nederlandsche en Buitenlandsche Pers. In de salons bevonden zich buf fetten. De soirée werd door muziek opgeluisterd. Vergadering van Woensdag 15 Febr. Aan de orde is de PENSIOENREGELING DER AMBTE NAREN en van hunne weduwen en woezeou. Do heer DE GIJZELAAR 0. H. acht het ontwer ponaannomelijk wegens den financieelen toestand van het land en do onbillijkheid voor niet-ambtenaren die een vrijwillige verzekering sluiten. Do heer VAN BASTEN BATENBURG R. K. on BERGSMA zullen voorstemmen, al hebben zij eenige bezwaren. De heeren DE WAAL MALEEIJT A. B. en v. d. EELTZ vinden de kosten van het ontwerp onverantwoordelijk hoog met betrekking tot den slechen toestand van de schatkist. De heer VLIEGEN S. D. A. P. noemt dit ontwerp een noodzakelijkheid evenals indertijd de verhooging der salarissen door de Kamer werd goedgekeurd. De MINISTER acht het niet ansoliede 'de aflossingen der rvbïsleeningen vcor- loopig te beperken tct t e verplichte. Spr. is pessimistiach wat betreft den ifinan- cieelen toestand van het land, doch deze wet moet gehandhaafd worden, omdat 6r toch eenheid moest komen in de ver ouderde pensioen-wetgeving. De burgerlijke pensioenwetten worden verworpen met 28 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de heeren: Van Swaay, De Waal Malefiit, d'Aumale van Harden- broek, Bosch van Ond-Amelisweerd, Van der Lande, De Boer, Jdenburg, Erans- gon, van der Maessen de Sombreff, Lu- cassen, van Basten Bntsr.Lurg, Bergsma, Smeenge, Diepenhorst, Pothuis-Smit, Vliegen, Wittert van Hocglond, Ven Emb- den, Anema, Slingenberg, Mendels en de voorzitter. Togen stemden de heeren: Hafmans, Smits, Reekers, Dojes, Fokker, Van Lan- schot, Blomjous, Van Waasenaar Rengers, Van Houten, Geertsema, Gillisfen, Amtz, Oremer, De Gijselasr, Verheven, Krans, Van der Hoeven, Van der Eeltz, Van der Does de Willebais, De Vos van Steenwijk en Van Nierop. Morgen wordt besloten of de militaire pensioen-ontwerp van de agenda zul len worden afgevoerd. (Vergadering van Woensdag 15 Febr.) Aan de orde is de Just it ie begr o i ti ng met een drietal interpellaties en twee motjes. De heer VAN RAPPARD V.B. inter- pelleert over de grensbewaking door militaire politietroepen in de zoogem. verboden strook. Hij vraagt of de mi nister die bewaking geheel wil in trekken, zoo neen, waarom niet Of de minister hat advies van de procureurs generaal over de bewaking heeft in gewonnen; of de minister een onder zoek wil instellen naar het ergerlijk optreden van de politietroepen, of de minister voor grensbewoners grens- kaarten wil beschikbaar stellen. Spr. dringt nog aan op de mogelijkheid van voorwaardelijke veroordeeling van 14—16 jarigen. De heer VAN RAVESTEIJN C.P. interpelleert over de behandeling van dienstweigeraars. Hij vraagt of spoedig een wetsontwerp inzake dienstweige raars is te wachten en welke de hoofdinhoud van een eventueel te wachten ontwerp zal zijn. Na de pauze richt de VOORZITTER een woord van welkom tot het Per manente Hof van Internationale Ju stitie, dat heden wordt geopend (ap plaus). Minister HEEMSKERK sluit zich na mens de regecring bij de woorden van den voorzitter aan (applaus). Het amendement-Van de Laar op Buitenlandsche Zaken tot opheffing van het gezantschap bij den Paus wordt verworpen met 43 tegen 27 stemmen. De begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt aangeno men met 71 togen 4 stemmen. Just iiiebegr 'jet ii.g Dc heer VAN ZADELHOFF S.DA P. interpelleert over de behandeling van dienstweigeraars en over de maatrege len die de regeering wil treffen voor dienstweigeraars Spr. vraagt of een wetsontwerp spoedig is te wachten en dringt aan op een andere berechting en zachter behandeling van dienstweigeraars. LOONSVERLAGING EN WERKTIJD- VERLENGING IN HET BOEKDRUK- KERSBEDRIJF. Het Hoofdbestuur van den Algem. Ne- derl. Typografenbond heeft aan de le den van den Bond den brief van het algemeen hoofdbestuur van den Patroons bond, in zake verlaging van do week- loonen met 10 percent en verlenging van den werktijd met 3 uur per week voor gelegd. Aan de afdeelingsbesturen is op gedragen, een vergadering te beleggen, waarin deze brief een punt van bespre king zal uitmaken en een beslissing most worden genomen. Het komt het Hoofd bestuur van den Typografenbond ge- wenscht voor, dat alle leden toegang heb ben tot de vergadering, waarin deze voor stellen worden behandeld, doch dat al leen gestemd wordt door die leden, wel ke bij het drukkerscontract betrokken zijn In het Hoofdbestuur heeft het pa- troonsvcorstel oen ernstig punt van over weging uitgemaakt. Het resultaat daar van was, dat het Hoofdbestuur, gezien de praktijk in andere organiraties, geen verbetering van den bedrijfstoestaid ver wacht, indien de voorstellen van het al gemeen Hoofdbestuur van den Patroons bond worden aanvaard, VRIJWILLIGE LANDSTORM. Naar wij vernemen is binnenkort een reorganisatie n den Vrij willigen Land storm te wachten. Naar het „Vad." verneemt, is het res tauratieplan thans gereed. Het zal in gedeelten worden afgewerkt. Eerst komt natuurlijk de kop aan de beurt. Op 2 Maart a.s. wordt dit werk aanbesteed. Gelukkig heeft het vuur vier spanten volkomen gespaard. Deze zullen behouden blijven. De kop wordt voor wat het oog kan zien geheel in don ouden staat ge steld. Met het oog o_p de kosten zal men het aan het oog onttrokken deel modern oanstrueeren. Zoodra de kop is aangebracht, kan eigenlijk pas goed met het andere restau ratiewerk worden begonnen. Daartoe be hoort ook het herstel van 't raam in den muur aan de Oude Delft. Ook in wendig is aan muurwerk en pilaren nog b«d wat te doen. Maar binnen afzien baren tijd hulp van het Rijk zou hel werk zeker veel verhaasten zal hei Delftsche monument dan toch weci' in grootere glorie dan te voren stralen en weer tgnzij men zijn loodgieters niet zeer zorgvuldig uitkiest eeuwen kun nen trotseeren. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Uit het Vaticaan (7 foto's). i In vroeger jaren. Z. If. Paus Pius Xt. Z. Em. Kard. L. Billot S.J. Madeira, het ballingsoord van Keizer Karc! en Keizer;* Zita (10 foto's). De nood in de Drcr sche venen (8 foto's). Driekwarto,:. Vincentiaan. Vijftig jaren Vinoenliaau. Schilderijtjes uil Bunschoten-Spaken burg (6 foto'»). Do Derde Orde in de mijnstreek. Het Lyrisch Passiespel .Ma ria Magdalena". Theevisite in Marocco. Het ijspaleis te Amsterdam. Vijf zus ters leden der zelfde Congregatie. H.M. de Koningin op een sledetocht door het Haagsche Bosch, op Maandae 6 Februari j.l. Uw eigen tuin. Zoekplaatje. TEKST: Een olifant cadeau, naar 't En geisch door H. Visser v. Wouw. 0d« aan een heel kleiu kindje, door Maks. Z. If. Paus Pius XI. Madeira het bal lingsoord van Keizer Karei en Kizerin Zita. door Dr. S. De katoenen japon, door H, B. v. d. Sande. Uw eigen tuin, dooi Philadelphus. Onze rebussen. Uit d« blikken trommel. Uitslag van den bui tengewonen rebus: Gratis reis naar Lourdes. EEN ONEERLIJK HULPBESTELLER. In den laalsten tijd werden meermalen in een wijk, in het westelijk stadsdeel van Rotterdam, verwachte brieven niet ontvan gen, meldt de „N. R. C." Het waren in hoofdzaak brieven met kleine geldzendin gen, die niet aangeteckend waren. Op het hoofdpostkantoor daar ter stede, waar ver schillende klachten inkwamen, viel de ver denking op een hulpbestellcr. Men schreef er zelf een brief, waar een zilverbon van een gulden werd ingesloten cn adresseer den den brief aan een bewoner van dc wijk, waarin de diefstallen werden gepleegd. Toen nu de hulpbesteller mei de bestelling aan hel einde van zijn wijk was gekomen, werd hij daar door een iioofdbeslcller en een re chercheur opgewacht. De zilverbon van eet gulden, die in den te bestellen brief wat gedaan, werd in een zak van den verdachte gevonden. Onmiddellijk volgde zijn arres talie. VROEG OP STAP. Men meldt aan do „N. Ort'" uit Lei den: Twee kleine dreumessen, resp. 10 eu 8 jaar, woonachtig te Zoeterwoude, hadden uit de jaszak van hun ouderen broer f 25 weten te bemachtigen en wilden daarmede met den trein een snoepreisje naar Den Haag doen, waarvoor kaartjes werden ge kocht. Door hun onbekendheid met de ligging van den Haag reisden zij 'door naar Rotterdam. Hier zijn zij door de politie aangehouden, waarna zij door de zorgen der Leidsche politie naar hun ouders werden teruggebracht. Het bleek, dat zij nog f 7.50 over hadden. De resl hadden zij aan allerlei lekkers en mui terijen opgemaakt. Zij zouden, zoo beloofden zij aan de politie, het nooit weer doen. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag kwart voor drie uur heeft aan boord van het uitgaande Noor- sche stoomschip „Franc" te Maassluii een ongeval plaats gehad. De Finsche matroos Johan Alvar Lind- quist, van Helsingfors is op zijn hoofd in het ruim gevallen. Hij werd aan wal len in een der lokalen van L. Smit en Co.'s Sleepdienst gebracht, waar hii een toeken van leven gaf. De politie, telefonisch van het geval in kennis gestold, was dadelijk met een brancard aanwezig om den man naar het Gem. Ziekenhuis over te brengen. Dr. Melchior verleende de eerste hulp. Des avonds omstreeks 9 uur is hij overleden. EEN CHINEESCHE OPLICHTER. De Chinees C. 0., houder van een Chineesch logement te Rotterdam, deed aangifte, dat een andere zoon van het Hegelsche rijk er met f 238 van door was. Dit geld moest afgedragen worden aan 50 Chineosche zeelieden, die te Am sterdam afgemonsterd waren. De Amster- damsche Ohineezen zijn nu heel boos op hun weggeloopen landsman OVERTREDING DER DRANKWET. Reeds langen tijd bestond het ver moeden, dat in een z.g. sociëteit te Spek- holzerheide, gem. Kerkrade, de drankwet werd overtreden. De bijeenkomsten der leden werden onder het presidium van een onderwijzer gehouden, in de boven lokalen van de woning van een parti culier. Een dezer nachten deden de in specteur van de drankwet uit Venlo, d« heer L. v. Gorkum en de commissaris van politie, bijgestaan door een inspec teur en hoofdagent van politie een inval ■in de sociëteit, waar vaak tot laat iD den nacht de heoren bijeenzaten. Vool den inspecteur der drankwet was de inval een succes. De heeren zaten aar een borreltje. Vele flesschen met ster ken drank werden in beslag genomen. Er werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der drankwet. Brand in de Technische Hoogeschool In den afgeloopen nacht heeft de politie te Delft een brand ge-blusdht i-n het ge bouw voor Tedh-niscUe botanie der Tech-. nisdhe Hoogesciboo aan de Poortlandlaan te Ddf t. De brand' is vermoedelijk ont staan doOT kort sluiting. Groote brand te Rees. In bet grenaplaatsje Rees is de groote boerderij met veestapel en 'korenschuur van den grondeigenaar J. Koster geheel afge brand. Veertig melkkoeien, twaalf varkens, veertig stuks klein vee en meer dan 100 kippen kwamen in dc vlammen om. Men zoekt dte oorzaak in kwaadwillig heid. Zeven personen te water. Dinsdag middag zijn te L'dden op het Galgewa-ter 7i personen tegelijk door het ijs gezakt. Alt ten zii>- sommigen met moeite, gered, 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6