brieve:] uit roie. mm m Stadsnieuws. DAM1AATJES ZATERDAG 18 FEBRUARI 44ste JAARGANG No. l4070 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 PER WvEK f 0.25 FRANCO PER POSTREh KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.571/, ÉÉRSTE SIMT""-" Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geiiiustreerd Zondagsblad in acht bladzilden. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENINQ No. 6970. DS KRONING des pausen. Vmi onzen Romeinschen correspon ds l ontvangen wij nog een uitvoerige beschrijving van de kroningsplechtig- heden in Sint Pieter. Alhoewel wij daarover reeds alle feitelijke bijzonder heden gaven, zullen onze lezers van dezen levendig weergeven en persoon lijker indruk nog gaarne kennis ne men. Wel nooit hebben wij gedurende ons langdurig verblijf in de Eeuwige Stad ^rootscher plechtigheid bijg woond als die van Zondag 12 Februari ter gelegenheid van de kroning van Z. H. Paus Pius XI, door Gods Voorzienig heid gekozen tot Opperherder van die Roomsch Katholieke Kerk. Het Mag- giordoinaat van Z. H. had voor de plechtigheid niet meer dan zestig duizend kaarten kunnen uitgeven ofschoon er meer dan twee honderd duizend aanvragen waren, daar de Basiliek van Sint Pieter de ruimte voor den Pauselijken stoet, de plech tigheden der Pausmis en der kroning pfgerekend, niet meer aanwezigen kan aevatten. De grootste kerk der chris tenheid was te dier gelegenheid nog te klein voor het aantal belangstellen den. Rome was op dien Zondagmorgen leeds vroeg ontwaakt. Om vóór vijven spoedden duizenden zich reeds te Voet, per tram, per rijtuig en per auto naar het Sint Pietersplein. Om zes uur openden zich de deuren der Basiliek en konden de menschen door Een lange rij soldaten voortschrijdend, na het toon n van hun kaart dè kerk binnengaan, langs de vele ingangen die Sint Pieter heeft. Reeds even over zevenen was de kerk geheel gevuld en voor acht uur moest de basiliek gesloten worden daar ze reeds over- mate gevuld was. Groote teleurstelling voor degenen die nog buiten stonden met hun roode, purpere kaarten in de handen. Maar cr was niets aan te doen. Om half negen kwam de Paus de trap afgedaald die van binnen het Vatikaan naar de H. Sacramentskapel Van Sint Pieter voert, Z. H. was ver je eld door het H. College van Kardi nalen die in de Sala Ducale aan Z. H. hunne opwachting gemaakt hadden. De Paus droeg de witte toog, de roode mozetta en de roode stool. In de Sa cristie van de H. Sacramentskapel nam de H. Vader de groote Pauselijke hoorkap em werd hem de mijter op bet hoofd gezet. De Paus nam plaats °P den troon en ontving alsdan de hulde van den Aartspriester van Sint fieter, Kard. Merry del Val, aan 't noofd van het kapittel van Sint Pieter. pe kanunniken kusten den voet des a^Sen. Verder ging de Paus eenige r ^nblikken in gebed doorbrengen de kapel daarneven waar het H. sacrament was uitgesteld. In de kapel der Piëta nam de H. Vader plaats op de Sedia Gestatoria en vormde zich de voorloopige stoet die den H. Vader bij de intr d m de Basiliek zou b"<re- leiden. Als de Sedia gedragen doo" hooge Prelaten en omgeven door de Edelgarde en de bevelhebbers der andere Pauselijke lijfwachten de kerk betrad en de Paus zichtbaar werd voor het volk, steeg een oorverdoo- vend gejuich op uit ae duizenden aan wezigen. De zilveren bazuinen speel den den Pauselijken marsch uit den koepel van Sint 'Pieter, het oogenblik was allertreffendst. Voort schreed de stoet tusschen een dubbele haag Pau selijke soldaten die met moeite het opdringend volk terughielden. Men kwam aldus in de kapel van den H. Gregorius en daar bewezen de Kar dinalen opnieuw obedientie aan Z. H. den Paus. In de kapel van het koor namen onderhand de aartsbisschop pen en Bisschoppen van verschillen den ritus, de ambten en de Peniten- ciers van Sint Pieter, de kerkgewaden aan, terwijl de Kardinalen zich kleed den al volgens hun rang, met de Bisschoppelijke koorkap, de Priester- kazuifel of de Dalmatiek als Diaken. De H. Vader op den troon zittend entonneerde het zingen van de Nonen, uitgevoerd door de gezamenlijke semi naries van Rome. Onderhand werd Z. H. gekleed met de prachtgewaden voor de Mis, waarop de fanone, uit sluitend gewaad van den Paus, werd vastgespeld. Na de Nonen zong de H. Vader de betreffende oratie en nu zette de volledige kroningsstoet zich in beweging naar het Pauselijk altaar en troon. Het volk juichte zonder op houden, ofschoon de Paus wel eens een gebaar maakte dat vermaande tot stilzwijgen. Maar de opgewonden menigte was niet te kalmeeren. Ein delijk na vele uren wachtens zag men den Paus De stoet was allerheerlijkst. De prachtige gewaden van de Pause lijke hofhouding, der auditoren der Rota, der Prelaten, de kostbare mij ters die men droeg, afgewisseld door de prachtige Pauselijke tiaar, alles deed het volk uitroepen in kreten van ver bazing. Maar toch ging het gejuich steeds naar den langzaam voortge dragen Pontifex, Pius XI, door het Italiaansch volk reeds genoemd den Paus der verzoening, il Papa delia reconciliazione. Voor het Pauselijk altaar werd de Sedia neergezet en Pius XI begon het Confiteor geassis teerd door Kardinaal Vannutelli, Kard. Billot en Lega. Na het Confiteor ver richtten de oudste Kardinalen-Bis schoppen, Vannutelli, De Lai en Vico eenige gebeden sup raelectum Ponti- ficem en spelden het pallium, teeken van de Pauselijke waardigheid, op de kazuifel des Pausen. De Paus ging alsdan vergezeld door de assistenten, Prelaten en ceremoniemeester naar den troon en onmiddellijk begon weder de obedientie van Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, abten en Penitenciers. De Mis ging alzoo voort. Deze Mis was een geheel bijzondere voor den dag der kroning met bijzondere prefatie en de Paus zingt het gebed voor hem zelfDeus, qui me famulum tuum Pium, enz. Heer, zie mij, Uw dienaar Pius enz.) Het Epistel en het Evan gelie werd in de Latijnsche en Griek- sche talen gezongen, maar vooraf werd de Litanie der kroning onder in de Confess' nabij het graf van den eersten Pr rezen jen, en klonk he+ indrukwek: i ExaudiChristel Sar. tissimo Domino nostro Pio a Deo decreto Summo Pontifici et universali Papae, vitaen dan Salvator mundi enz. en steeds klonk het antwoord Tu illum adjuvaHelp Gij hem De consecratie geschiedde door den Paus aan het Pauselijk altaar en op dit ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. oogenblik heerschte in de een ontzag lijke menigte bevattende Basiliek een devoot stilzwijgen. Als de Paus de H. Hostie verhief, klonken van uit den koepel de heldere zoete klanken der zilveren bazuinen het was diep in drukwekkend en aan menig oog ont welde een traan van aandoening. De Paus communiceert steeds op den troon. De H. Hostie wordt hem daar gebracht door den Kardinaal-Diaken der Mis, op de pateen der Mis, bedekt door een ster voorzien van brillanten en kostbare steenen. De H. Vader ver deelde de H. Hostie in drieën, en gaf de H. Communie ook aan de Kardina len assistenten der Mis. De kelk wordt genuttigd door den Paus eveneens op den troon, door middel van een gouden buisje, canella genaamd, en na den Paus nuttigden ook de assistenten een gedeelte van liet H. Bloed. Na de Communie gaat de Paus weder naar het altaar en zingt de laatste gebeden en geeft driewerf den Zegen. De Mis is gedaan, de stoet vormt zich weder, de eigenlijke kroning zal plaats hebben. Daarvoor is in de nabijheid van de Confessio of graf van den H. Petrus een podium opgericht. De Sedia waar op de zegenende Paus gezeten is, wordt op dit podium geplaatst en de Kardi nalen Vannutelli, Billot en Lega kó men bij den H. Vader. Na eenige ge beden neemt Kardinaal Lega den H. Vader den kostbaren mijter van het hoofd en weenende van aandoening zet de eerbiedwaardige Kardinaal Bil lot Z. H. den tiaar, driekroon der Pausen, op het hoofd. Een oorverdoo- vend gejuich breekt alsdan los. Viva il Papa Vive le PapeLeve de Paus, hoort men in alle talen der were.d roepen, den beheerscher der wereld ter eere. Maar de H. Vader verheft zich van den troonzetel. Zijn handen vouwen zich en met forsche stem zingt hijSit nonem Domini benedictum Driewerf geeft Pius XI den zegen aan de devoot neerknielende menigte. Een oogenblik stilzwijgen maar het gejuich herneemt zich als de stoet verder trekt naar de kapel der Piëtè en de Paus verdwijnt uit de oogen der ge- loovigen. In de kapel der PiëtA werd de Sedia neergezet en schaarden de Kardinalen zich om den Paus. De grijze Kardinaal Vannutelli in naam van allen bracht een groet en' een wensch aan den Paus. Een wensch van een gelukkige en langdurige re geering. De Paus antwoordde kort in het Latijn op de wenschen der Kardi nalen en stelde zijne regeerhg, die hij gelijk wenschte aan die zijner voor gangers, Leo XIII, Pius X, Benedic- tus XV en ook van Pius IX, onder be scherming van de H. H. Ambrosius en Carolus, eens bisschoppen van Milaan. De Paus nam dan plaats in de kleine geslotene draagstoel en begaf zich, vergezeld van zijne lijfwacht, van het H. College naar de Sala delle Beatifi- cazioni, boven Sint Pieter gelegen. Een verrassing wachtte de saamge- stroomde menigte op het Sint Pieters plein. Deze menigte had zich vermenig vuldigd met de menschen die uit Sint Pieter kwamen zoodat men kan aanne men dat hier twee honderdduizend! menschen aanwezig waren. Een rood tapijt met de wapens van Pius IX werd uit het buitenbalkon van Sint Pieter gehangen. De Romeinen kennen dit teeken. Het was een gejuich van de andere wereld. Maar een oogenblik later verscheen op het balkon het Pauselijk Kruis, Kardinalen in vuur- roode kappen lieten zich zien en einde lijk de glorierijke regeerende Paus Plus XI met de tiaar op het hoofd. De geestdrift laat zich hier niet be schrijven aan het gejuich kwam geen einde. Maar de wit-gehandschoend'e hand van den Vader der christenheid verhief zich in de hoogte, en terwijl van het terras van de woning van den Maggiordoom de Palatijnsche wacht de Pauselijke hymne speelde, daalde 's Pausen hand zegenend neer Urbi et Orbi, op de Stad en de wereld,onder pand van vrede en van verzoening. CIVIS ROMANUS. Gemeentezaken. Tante Post. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. TIEN JAREN UIT ONZE VADER- j LANDSCHE GESCHIEDENIS. J (1806—1815) door Jos- P. H. Hamers, De Engelschen hadden bij hun ont scheping op Walcheren van de ge legenheid gebruik gemaakt, om enor me hoeveelheden, door de Franschen als smokkelwaren beschouwde koop mansgoederen op het Europeesche Vasteland in te voeren. Onder voor wendsel van zijn troetelkind, het Continentaal-stelsel, in al zijn gestreng ^etd te handhaven, gaf de Keizer aan 4? Fransche troepen die Zeeland bezet hielden, het bevel, om Noord-Brabant binnen te rukken en daar hun kamp v°or een langdurig verblijf op te slaan. Koning Lodewijk ontstak in toorn, hen dit bevel, dat geheel buiten hem as omgegaan, te zijner kennis kwam, -■•aar was zich zijner onmacht te ói tPep bewust, om er tegen in verzet \Keden. en eei tijd om er over na te denken tr0üer tegen te mopperen, werd hem daggens niet vergund. Weinige nrde? toch na de uitvaardiging der aan de Fransche legerafdeeling, werd hij verrast door een eigenhandi- gen brief van zijn broeder, den Keizer, waarin deze hem uitnoodigde tot een bezo k aan Parijs, om zijn as sistentie te verleenen bij de voorgeno men echtscheiding van keizerin Josephine en om als getuige op te treden bij het huwelijk van Napoleon met de Oostenrijksche aartshertogin Marie Louise 1) Dè lust om aan deze uitnoodiging zijns broeders, welke gelijk stond met een bevel, gevolg te geven was bij koning Lodewijk niet bijster groot. Aan zijn vertrouwde vrienden deel de hij als zijn vermoeden mede, dat het hein, eenmaal te Parijs zijnde, niet meer zou worden vergund, naar Holland terug te keeren. De verbittering van den Vorst tegen Napoleon steeg hoe langer hoe meer. Daarvan gaf hij hernieuwde blijken aan den despoot, in zijn brief van 4 November 1809. „Ik zie wel in, zoo schreef Hol land's geplaagde koning dat Uwe Keizerlijke Majesteit, mij niet meer als koning van Holland beschouwt. Ofschoon door het meerendee! van Europa's gekroonde hoofden als zoo- nig erkend; ofschoon ik Uw creatuur en Uw broeder benofschoon de Hollandsche natie mij met vreugde 2) als haar wettigen Vorst heeft ingehaald, schijn ik in"Uw oogen slechts de plaatsvervanger te zijn van den heer Schimmelpenninck. Dat uw wii intusschen geschiede, Sire. Met tegenzin heb ik de regeering aanvaard. Ik heb mijn volk als koning bestuurd, zonder ooit te vergeten, dat boven mijn wieg gen koningskroon schitterde. Ik zal zonder verzet mij nerzijds afstand van den troon doen, wanner gij het verlangt." De uitwerking dezer in alles behalve koninklijken stijl gestelde missive op het gemoed van den keizer was geen andere, dan de zen/ring van admiraal Verhuell, Lodewijk's gezant te Parijs, naar Amsterdam, met de geschreven order voor den Koning om onverwijld de reis naar de Fransche hoofdstad te aanvaarden. Den 16 den November was de Admiraal te Amsterdam aangeko men, den 25sten hield Lode wijk een ministerraad. Slechts één van 's Koning's raadslieden, gene raal Krayenhoff3) de Minister van Oorlog, ried tot gewapend verzet. A.l de anderen, ook de geraadpleegde Hollandsche generaals, spoorden den Vorst aan naar Parijs te vertrekken, ten einde het naderend onweer te be zweren, Met spijt in het hart gaf Lo- wijk nu toe aan den op hem uitge- oefenden drang en begaf zich op reis naar Frankrijk, vergezeld van zijn minister van Buitenlandsche Zake" Baron Willem Roëll 4). Te Breda aangekomen, gaf hij aan den militairen bevelhebber dezer vesting de uitdruk kelijke order, met den last deze over te brengen aan de te Bergen op Zoom e'i te 's Hertogenbosch resideerende garnizoens-commandanten, dat geen vreemde troepen, hoe gering in aantal en onder welk voorwendsel ook, bin uen deze versterkte plaatsen mochten egeren, zonder een door hem persoon- '■jk geteekend bevelschrift. Deze maatregel was rechtstreeks gericht tegen het in Noord-Brabant manoeuvreerend enkampeerend Fransche legercorps. Op den Isten December arriveerde koning Lodewijk te Parijs en reeds bij het eerste onderhoud, dat hij met den Keizer voerde, begreep de Vorst maar al te goed, welke richting diens plan nen met zijn land en volk hadden ge nomen. Napoleon wilde Holland bij Frank r'jk inlijven, maar niet zonder zijn broeder voor het verlies van diens konin krijk, schadeloos te stellen. Krenkend voor de onderdanen des Konings, niet minder dan voor den Koning zelf, waren de volgende woorden van den Keizer in een ge sprek met Lodewijk, in tegenwoor digheid van diens gunsteling, den graaf de Fontanes „Holland is geheel tot een Engelsche kolonie verbasterd en. Frankrijk vijandiger gezind dan Engeland zelf In de openingsrede, die hij enkele dagen daarna in de vergadering van het Wetgevend Lichaam uitsprak, klonk het minachtend en dreigend „Holland, dat als stootkussen tus schen Frankrijk en Engeland is ge- plaatst, moet beschouwd worden als de slagaderen van mijn Rijk De veiligheid mijner grenzen en het belang van Holland zoowel als van Frankrijk, cischen dringend verande ring in den stand van zaken. Holland is eigenlijk slechts een deel van Frank rijk "en een aanslibsel van Rijn, Maas en Schelde. De laksheid zijner douane beambten, de weerspannige geest zij ner bewoners, die er voortdurend op uit zijn, om smokkelhandel met de Engelschen te drijven, hebben mij het besluit doen opvatten, zoowel den Rijn ais de Wezer voor hun handel gesloten te verklaren. Het wordt tijd dat aan mijn onwrik baar besluit een begin van uitvoering wordt gegeven." Deze "bittere en dreigende taal uit den mond van een gekroondenheer- scher, die zoowel de macht als den wil bezat, om alles naar eigen in zicht te regelen, liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. (w©rdt voortgezet.^ 1). Marie Louise was de oudslt> doenter van keizer Frans II. OP den 2den April 1810 trad zij met Napo leon in 't huwelijk. Na den val van den Overweldiger vertrok zij naar Schönbrunn. Zij overleed in 1847 te Weenen. 2) Het dubbele vraagteeken is van den schrijver. (H.) 3) Baron Cornell's Krayenhof (17581840) was een veelzijdig ont wikkeld man. Na het doctoraat in de Wijsbegeerte en in de Geneeskunde te hebben behaald, trad hij in den krijgsdienst, waar hij in de Genie uit muntte en den rang van generaal- majoor behaalde. Hij was sterk anti Napoleontisch gezind. Onder koning Willem I was Baron Krayenhoff, mili tair gouverneur van Amsterdam. 4) Willem Frederik Baron Roëll, heeft van deze reis van koning Lode wijk naar de Fransche hoofdstad, een in 't Fransch geboekstaafd verhaal nagelaten, dat in 1837 door de zor gen van zijn zoon, in een Neder- landschevertaling het licht zag. In zijn „Historische schetsen" wijdt Thorbecke zeer waardeerende woorden aan Baron Willem Roëll, den minister van buitenlandsche zaken onder Lodewijk's regeering. NIEUWE HAA'RLEMSCHE COURANT BUREAUX» B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de bestrating van de slrooken grond in het verlengde van de Molenacrstraat en van de Gerrit van Heesstraat, zal bestaan uit klin kers. In verband met de voortgaande bebou wing van de gronden ten noorden van de Slachthuisstraat is hét noodig dat de op die gronden ontworpen straten namen beko men. B. en W. stellen voor te geven aan de sraiat, in helt verlengde van de Vijfbuizer- slraai, den naam: Vijfhuizerstraat; verder den naam Dorreboomstraat; in het verleng de van de Zomerstraat, den naam: Zomer straat; den naam Patriarchstraat; in het verlengde van de Van Keulenstraat, den naam: Van Keulenstraat. De heer J. Brandenburg, tot 1 Januari jj. leeraar aan de Burgeravondschool, ver zoekt ten behoeve van den inkoop van de door hem als zoodanig gedurende de cur sussen 1904-1905 en 1905-1906 op tijdelijke aanstelling bewezen diensten, te willen be vorderen dat de desbetreffende benoemings besluiten eenigszins anders worden gefor muleerd, opdat vaststa, dat het dienstver band op grond van die tijdelijke benoemin gen niet slechts gedurende de bovengenoem de cursussen, doch gedurende liet geheele tijdvak van 1 September 1904 tot 1 Septem ber 1906 heeft bestaan. Bij B. en W. bestaat tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar. BLOEMENHOF. B. en W. schrijven aan den Baad; In uwe vergadering van 1 December 1920 werd besloten, om aan de Woningbouwver- eeniging „Bloemenhof", alhier, voor den bouw van 158 middenstandswoningen in erfpacht uit te geven vier bouwblokken, ge legen ten noorden van de Aelbertsbcrgstraat ten oosten van den Kleverparkweg en ten ïriden van de Kleverlaan. Tengevolge van tiet Koninklijk Besluit van 15 Maart 1021 no. 50, is aan genoemde vereeniging de gelegenheid ontnomen haar plan tot het bouwen van middenstandswo ningen ten uitvoer te brengen. De Vereeniging zou thans in plaats van mid d en s ta n d s wonin g en op vorenbedoelden grond arbeiderswoningen wenschen te bou wen met voorschot ingevolge de arlt. 34 en 38 der Woningwet. In beginsel bestaat daartegen bij ons geen bezwaar, doch wij zouden willen zien uit gezonderd, de slrooken grond, gelegen aan den Kleverparkweg, de Kleverlaan cn de Molijnstraat. In verband daarmede zou voor den bouw van laatstbedoelde woningen van vorenbe doelde gronden in erfpacht zijn uit te ge ven die, welke met groene kleur en de let ters A, B, C, en D zijn aangegeven op de voor uwe leden ter inzage gelegde teakening. Voor!» verzoekt genoemde B juwvereeniglug om vrijVelling van het bepaalde bij art. 4, Sl,h 1, 2 ovj 3 der Algemeene Voorwaarden voor de uitgifte in erfpacht van aan de ge meente toebehoorende gronden, vastgesteld "ij raadsbesluit van 22 October 1919, No. 10 A. Onzerzijds bestaat tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar. Mitsdien hebben wij de eer u voor te stellen to. in te trekken uw besluit van 1 De cember 1920, No. 19; 2ie- aan de Woningbouwvereniging lik wil niet onderdoen in waaxdöering voor het vele goedé daJt door onze Post wordt uitgevoerd. Er zijn wal eens klach ten' en gerechte I maar over It alge meen1 zai de schaal van 't goede door de Post verricht, veel en veei zwaarder zijn dan het gewicht iivarer tekortkomingen. Maar oen dézer dagen heeft ze me toch teleurgesteld. Ze heeft namelijk voor gewoonte twee maal per maand oen soort publieke biecht te spreken en haar onmacht te bekennen een of ander poststuk te bestallen. Ik be doel de rubriek „Onbestelbare stulkiken". Ai'tijd- bob ik met een soort ontzag tegen dien berg van onbestelbare stukken, opge keken en ik bevroedde diait uren wenken en zoeken en zuchten waren voorafgegaan aan die openlijke publicatie. In mijn ge dachten zag ik de brievenbestellers door donkere straten en stegen gaan, Hangs mor sige laantjes, hier vragend, daar beJüend, leven en gezondheid wagend om den ge adresseerde van brief of drukwerk te vin dien. En wanneer dan alle pogingen te vergeefs waren geweest, wanneer zelfs de direoleur van helt postkantoor, (zoo dacht iüc) zijn krachten en jarenlange erva ring had' beproefd om het adres te vinden, en t lukte dan nog niet, dlan, maar dan ook alleen (dacht Sik) werd, en mog niet dian ma een' diepen zucht te hebben geslaakt, besloten als laatste hulpmiddel en hoop de medéweifldng van de pers iin te roepen. Zulk een postale tragedie en mar telleed heb ik altijd vermoed achter die rubriek „Onbestelbare stukken". Totdat ik in de ,JS. H. Gt" van 10 Fe* bruari opnieuw de rubriek zag en nu, watt ik zeiden doe, aandachtig doorlas. Mijn respect voor „Tante" heeft toen een' knak gekregen om de onnoozele puz zles, dóe er voor haar schijnen te bestaan. Alis men onder de „onbestelbare brieven'' den naam. leest van L.. A. A. M. Wester- wondit, dian zegt men: hoe is 't mogelijk diaft men onzen plebaan niet kent, men dterJkit dan aan een vergissing of suflfigem brieven- of hoofd-brievenbesteller. En ook wanneer men onder de „onbestelbare*' het adres leest „Directeur Strafgevangenis, Haarkam," kan een goedmoedig aangelegde lezer denken aan den een of anderen brie venbesteller, die misschien iwat ep z'a kerfstok heeft en daarom het spoor der gevangenis bijster is. Maar die goedwil lende veroaderstelLLng gaat niet op wan neer men least, diat de Post het adres niet weet te vinden van de „N. Haard. Cou rant" of dat van mijn oom en min nicht uit Hilfegom, die bedden ook bij de post zijn. Wat zeg ik, die veronderstelling gaat niet op, wanneer een brievenbestel ler (die toch ook belasting betaalt) ma wit wijs maken dat hij het adres niet vin den kan van den inspecteur der directs betastingen in Haarlem, of van den In specteur der registratie en domeinen, of dat thij nooit gehoord heeft van een Rijkskweekschool in Haarlem. - Toch staan al deze adressen onder „on bestelbaar" in de krant. Zoo juist vernoem ik dat de reden van die onbestelbaarheid waarschijnlijk moot gezocht worden in het feit dat de stukken geen naam van afzender bevatten en dat zij door den geadresseerde geweigerd zijn wegenis onvoldoende frankeering. Dat maakt natuurlijk veel recht van mijn eersten krommen indruk. „Bloemenhof", eerdergenoemde gronden in erfpacht uit te geven voor een tijdvak van 50 jaren, tegen een jaariijksche erfpacht som, berekend naar ©ene rente van de ver koopwaarde van bovenbedoelde gronden, zijnde f 15.per M2.: a. indien het sub c bedoeld voorschot zal zijn verleend, gelijk aan de annuïteiten, wel ke de gemeente aan het Rijk zal moeten betalen; en b. bij niet verleening van dat voorschot, naar ©ene rente van 7 pet; een en ander onder de reeds eerder ge melde Algemeen© Voorwaarden, met uitzon dering van hel daarbij sub 12 en 3 van ar tikel 4 bepaalde; 3e. aan de Regeering te verzoeken om aan. de gemeente een voorschot uit 's Rijks kas te verleenen als tegemoetkoming in de kos ten van aankoop en inrichten tot bouwter rein van meergenoemde gronden. Aangezien blijkens ons hiervoor omschre ven voorstel, de slrooken grond gelegen aan den Kleverparkweg, de Kleverfaan en de Molijnstraat, van de bebouwing me! klei- ne woningen zullen worden uitgeschakeld, waardoor tegemoet wordt gekomen aan de tot uwen Raad gerichte en in onze handen om prae-advics gestelde adressen van C. J. Cramer e.a. en gedeeltelijk ook van het bestuur der Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, al hier, stellen wij u tevens voor, om bedoel de adressen voor kennisgeving aan te ne men. Jubileum Warnier. Bij gelegenheid vam zijn 70stert verjaardag mocht do heer J. N. Warmer gisteren veile blijken v\ar> bdlangistalling ontvangen. De advocaten kwamen hem llhiuis geluk wenschen. Jflnr. uw. F W wam Stymni voeaide namens ben hot woord en bood een bloemstuk aam. Tevens ontving do heer Warnier nosr bloemstukken vam zijm collega's, van he* parsoneej dér griffie der rechtbank en va» den concierge vam het Paleis vam Justitie. Heropcnvig zaak. In die Koningstraat 46 hooft de hoar T. Spijijlkstra zijm Baak „do Haarftomsdlie Giraenfiohail" heropend. Zii ziet er keurig enifinisch uit en er is zooveel verscheidenheid van producten, diat zil Barometerstand: 750. Neiging: Achteruit. Barometerstand755. Neiging: Achteruit. OPGAVE VAN: wd Wiamten moet trekken. Zijn de goed» ren hogg ia kwaliteit, de prijzen zijn bik zonder laag. Garniz yens bar ich tenDe onder- officieren van het 10e en. 21© Regi ment Infanterie, voor oefening gedo tacheerd bij de Brigade Grenadiers en Jagers, keeren in verband mek det opkomst van de lichting 1922 in Maart a.s., op 25 Februari a.s. naar hunne korpsen terug. Aan den sergeant-majoor-instruc teur E. Kaptein van het 21e Regiment Infanterie wordt op 23 Februari a.s. de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend. 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1