binnenland; BUITENLAND ZUN SLACHTOFFER. De conferentie te Genua. De Information verneemt uit Ge nua De voorbereidselen voor de conferentie houden even koortsachtig aan, alsof er van uitstel geen sprake was. Uit Brussel wordt gemeld Op de eerste bijeenkomst van de commis sie, die de problemen, opgeworpen door de conferentie van Genua moet bestudeeren, waren de minister- pre sident en de minister van buiten- iandsche zaken aanwezig. De minis ter-president heeft betoogd, dat er voor gezorgd moet worden, dat de conferentie van Genua niet het econo misch terrein ver aat, en een politiek karakter aanneemt of de kwesties der schadevergoeding aanraakt. Hij zeide voorts, dat het s agen van de conferentie bijzonder be ang voor Be gië kan hebben. Rome in plaats van Genua De Parijsche avondbladen van Za terdag meenen te weten,, dat de Ita iaansche regeering van plan zou zijn aan de mogendheden voor te »te en de conferentie, die te Genua o aats zou hebben, te Rome te hou den in het begin van April. De Temps zet uiteen, dat er tegen de keus van Genua inderdaad veel bezwaren zijn, onder meer het groote aantal communisten, dat er in die stad en omstreken woont en er tel kens stakingen en troebe en verwekt. De Volkenbond. De tijdelijke gemengde commissie tot beperking der bewapening, in gesteld door den Volkenbond, za; 20 Februari te Parijs bijeenkomen on der voorzitterschap van Viviani. Zij zal nagaan we k gevo g er ge geven moet worden aan de beslui ten van de a gemeene vergadering van den Vo kenbond van October 1921 en za een programma vastste - en voor de te houden enquêtes en op te maken statistieken in zake de bewapening van de verschi ende an- den in 1921, verge eken met 1913. HET MINISTERIE BONOMI AFGE TREDEN. Tengevo ge van de stemming, waar bij het ministerie Bonomi in de min derheid geste d is, heeft Bonomi ont- s ag van het ministerie ingediend. Uit Rome wordt aan het Berliner Tagebiatt geseind, dat de koning vermoede ijk nogmaa s Bonomi za uitnoodigen een nieuw kabinet sa men te stellen, aangezien deze op de we wi endheid der socia isten en op den steun der populari kan rekenen. De oppositie tegen het kabinet Bono mi zou uitsluitend della Totetta en den minister van hande Be otti ge - den. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Nu de regeeringscrisis weer van de baan is treedt de kwestie van het belastingcompromis weer op. den voorgrond en de rijkskanselier zal weer aan den arbeid, moeten gaan om te trachten, een meerderheid voor de belastingontwerpen der regeering te Vinden, aijldus seiftt de Betl. corr. van de N. R. Ct. Men weet dat de destijds tusschen dencoalitie-partije en de Duitsche volkspartij gesloten overeenkomst feitelijk niet meer be staat, ten gevolge van de houding, die deze laatste partij tegenover de re geering heeft aangenomen. Nieuwe onderhandelingen zullen onvermijde lijk wel weer moeten worden gevoerd. Deze onderhandelingen zullen in het begin dezer week beginnen, daar het plan bestaat, de belastingontwerpen aan het einde der volgende week bij het parlement in te dienen. )e Duitsche volkspartij schijnt niet ongeneigd de regeringsvoorstellen te steunen, maar eischt waarborgen, die in het kort daarop neerkomen, dat zij in de regee'ringscoalitie wenscht te worden opgenomen. Zou het nu mo- gelijk zijn ten opzichte van de be lastingontwerpen de sociaal-demo cratie met de Duitsche volkspartij te verzoenen 'ndien de eischen der volkspartij zich beperken tot het bezetten van de nog vrije minister-portefeuilles en het vervormen ven het verkeerswezen is een verstandhouding niet uitgesloten. De sociaal-democraten hebben wel verklaard, niet zoo plotseling een ver- FEUILLETON Hij verweet zich, Parijs te hebben verlaten, waar hij zulke rustige jr.ren had doorgebracht, jaren zonder liefde, en dat hij zich was komen begraven op het land waar hij, hopende zijne gezondheid te zullen terugvinden, niets anders gevonden had dan smart, waarvan hij voorheen geen begrip had. Hoe dikwijls had hij vroeger niet ge lachen, als hij van menschen hoorde spreken, die van liefde stierven. En thans was 't zoo met hem, want hij stierf letterlijk weg. Zijn lichaam droogde uit, zijne ziel werd dor. Somtijds voelde hij aanvallen van wreedheid in zich ontwaken, die hem zelf schrik inboezemden. Hij had Paul gedood in een plotse linge ijverzucht, bijna zonder er bij te denken. Toen had hij niet koelbloedig een afschuwelijke misdaad gepleegd, maar thans voelde hij zich in staat tof de gruwelijkste dwaasheden. Dikwiils kwam de wensch 6ii hem bond met de volkspartij te willen slui ten, maar deze verklaring zegt niet, dat er van een dergelijk verbond nooit sprake zal kunnen zijn. Een voorstel oin elke samenwerking met de volks partij van de hand te wijzen is reeds door het sociaal-democratisch congres van Görlitz verworpen. De vraag- is maar, of de sociaal-democraten nu, zoo kort na den strijd om het kabinet Wirtli, het oogenb'iik gekomen zullen achten om onderhandelingen te voe ren. Wat de volkspartij betreft, deze heeft zich steeds tot samenwerking in de belastingkwestie bereid ver klaard. Wat de beide overige coalitie-par tijen. centrum en democraten betreft, deze zien nog steeds in het tot stand komen van de groote coalitie een po litieke noodzakelijkheid. ONAFHANKELIJKEN EN COM MUNISTEN IN DUITSCHLAND. Volgens de Rheinische Zeitung hebben er te Berlijn besprekingen plaats gehad tusschen de besturen van de U. S. P. D. en de kommunis- tische Arbeitergemeinschaft, over de vereeniging van deze twee groepen. DE DUITSCHE SPOORWEG MANNEN. De onderhandelingen tusschen de rijksregeering en dejgrijksvakvereeni- ging van spoorwegbeambten zullen begin dezer week worden voortgezet. Op de vergadering van het bestuur der rijksvakvereeniging is de motie Frankfort, om onmiddellijk een nieu we staking te proclameren, inge trokken. De tarief-organisatie van de drie spoorwegarbeiders-bonden deelt in een brief aan het rijksministerie van ver voer mede, dat zij van het opzeggen van loon tarief wil afzien in de ver onderstelling, dat een verandering van de uitkeeringen aan het perso neel ook in de toekomst bij een ver andering van de prijzen door onder handeling geregeld zal worden. DUITSCHLAND EN SOWJET- RUSLAND. In de laatste dagen bevatten de Duitsche bladen berichten over Duitsch-Russische besprekingen. Dat dergelijke besprekingen worden ge voerd schijnt juist te zijn. Resultaten hebben zij echter nog niet opgeleverd. Een groot aantal Russische gedele geerden, die zich gedurende langen tijd te Berlijn hebben opgehouden, zijn reeds naar Moskou teruggekeerd. Dr. Rathenau, de rijksminister van buitenlandsche zaken, zal vermoede lijk Dinsdag a.s. in de parlementaire commissie van buitenlandsche zaken inlichtingea over de met Rusland gevoerde onderhandelingen verstrek ken. Deze inlichtingen zullen echter streng vertrouwelijk voor de leden van de commissie zijn. DE MOORDENAARS VAN ERZ- BERGER. Uit Boedapest wordt gemeld De politie alhier verklaart, dat het be richt, dat de moordenaars van Erz- berger te Boedapest zijn, en worden beschermd door „het ontwakend Hon garije," volkomen ongegrond is. In het vorige jaar October zijn twee ambtenaren van de Miinchensche po litie hier aangekomen, die vermoed den, dat twee in een- hotel alhier ver blijvende vreemdelingen de moor denaars zouden zijn. Met medewer king van de politie te Boedapest is het onderzoek toen hier en in West- Hongarije voortgezet. Het onderzoek had echter niets opgeleverd, en tegen de twee verdachten had men mets bezwarends kunnen vinden. SPANJE EN NOORWEGEN. In geheime vergadering van het Noorsche Storting heeft de minister van buitenlandsche zaken een over zicht gegeven van de onderhandelin gen met Spanje over een nieuw han delsverdrag. Uit zijn openbaar gemaakte rede blijkt, dat het voorstel, 't welk Noor wegen aan Spanje heeft gedaan, we- derzijdsche meestbegunstiging in houdt. De Noorsche regeering biedt een aanzienlijke toltarief-verlenging aan voor .Spaansche producten op voor waarde dat Spanje zich verbindt tot een verlenging van het toltarief voor Noorsche klipvisch. Ten aanzien van den invoer uit Spanje van wijn en spirituosa ver- op, dat het kind, hetwelk door hem erkend was, zou sterven, daar het zich geplaatst had tusschen hem en zijne vrouw als het levend evenbeeld van'Paul, terwijl hij jaloersch was, dat zij het met geheel haar ziel bemin de. Hij wenschte diens dood echter niet alleen, maar nu en dan overwoog hij de goede kansen van zulk een misdaad. Hij was zichzelven niet meer mees ter, al in de eerste dagen van het huwelijk. Hij kon den haat, die hem verteerde en steeds slechter maakte, niet meer verbergen. HNadat hij er toe was overgegaan, zooals wij gezegd hebben, om Chris tine als een gevangene te behandelen, begon hij er over te spreken, om het kind te verwijderen. Zij verzette zich hiertegen echter heftig. „Nooit," zeide zij, „zal ik mij van hem scheiden „Het zal toch noodzakelijk zijn, om hem naar een kostschool te zenden, om hem een opvoeding te doen geven." „Is 't dan onmogelijk een onderwij zer hier op het kasteel te nemen „Een allerverderfelijkst stelsel. Het klaart de Noöfsche regeering zich be- re'd den invoer e vei zekeren van een hoeveelheid, die naar haar meening strookt met de redelijke behoefte des volks. DE DUITSCHE SCHADEVER GOEDING. De commissie voor de vergoeding deelt mede, dat Duitschland zich van een vierde storting van 31 millioen mark goud gekweten heeft. OEM. BUSTEHL BERSOHTEM. KRASSIN. Naar de Berlijnsche bladen mel den, is Krassin Vrijdag uit Berlijn naar Moskou vertrokken, waar hij ver slag zal uitbrengen aan de Sowjet- regeering over zijn indrukken van zijn onderhandelingen te Londen en Berlijn. Met hem gaan mede Radek en het hoofd van de Sowjet-handels- co'mmissie te Berlijn, die aan de on derhandelingen hebben deelgenomen. Volgens de Lokal Anzeiger zou Bela Kun zich thans te Berlijn be vinden. Ingevolge beslissing van het ministerie van verkeerswegen in Duitschland zullen uit bezuinigings oogpunt vóór 31 Maart 20.000 arbei ders bij de Rijksspoorwegen moeten worden ontslagen en wel o. a. 15.000 bij de Pruisisch-Hessische, 1800 bij de Beiersche, 1400 bij de Saksische en 600 bij de Wiirtembergsche. Ongeveer 10.000 zijn bouwvak arbeiders, die in de bouwvakken weder geplaatst kunnen worden. De Kölnische Volkszeitung meldt, dat er te Gronau verscheiden personen zijn gearresteerd, die salver- saan naar Nederland trachtten te smokkelen. De zedenpolitie te Keulen heeft een bende koppelaars gearresteerd, dis uit tien mannen en vrouwen be stond. Zij huurden voortdurend jonge meisjes als dienstboden, en brachten ze daarna in beruchte huizen. Een aantal vroegere officieren van een regiment te Krefeld, die het vorig jaar door den krijgsraad te Aken totlzware gevargenisstraffen veroor deeld* waren, wegens het deelnemen aan een regimentsfeest, hebben gratie gekregen en zijn uit de gevangenis ontslagen. Op de Grafin Johannaschacht te Beuthen is een badketel ontploft, in een waschkamer waar 200 arbeiders baadden. 25 van hen liepen brand wonden op door het kokende water, waarvan 1 gestorven is en 7 ernstig gewond zijn. Bovemi:n zijn er nog 44 licht gewond. Een Duitsche wachtmeëster, die 1500 mark had verduisterd, verdween eind October van het vorig jaar. Aan gezien het onderzoek niets opleverde meende men, dat hij zelfmoord had gepleegd. De B. Z. am Mittag weet nu te melden, dat hij na 14 weken door een toeval is ontdekt in eèn lucht koker van de kazerne, waarin hij al dien tijd had geleefd. Door levens middelen, die hij in de kazerne stal, had hij zich voor honger weten te vrijwaren. De Poolsche Landdag heeft het wetsontwerp over den 10-uren-dag in de industrie, na een stormachtige be raadslaging, in hoofdelijke stemming aangenomen met 148 tegen 69 stem men. De Landdag heeft besloten, het ministerie voor. kunst en wetenschap pen op te heffen. De uitslag van de tusschentijd- sche verkiezing te Clayton (district Manchester) is een treffende over winning voor de arbeiderspartij. Haar candidaat Sutton verkreeg 14,662 stemmen, tegen 11,038, die op Fla nagan, den conservatief, werden uit gebracht. Aldred Brown, controleur-gene raal bij de centrale administratie van het ministerie van onderwijs in Egyp te, is Zaterdag ernstig gewond door een revolverschot. is noodig, dat een jongen den pappot van zijn moeder verlate." „Dat zult ge niet van mij eischen. Dat kind is alles wat mij overblijft." „Dat is waar," zei hij op bitteren toon. „Ik tel niet mede Hij sprak niet meer over de schei ding, maar van stonde af aan, begon hij het kind een gluiperigen oorlog aan te doen, die het hart der moeder verscheurde. Mark werd een stommeling, Mark werd onverdragelijk, Mark had geen hart, Mark groeide op voor een deftg- niet. Hij beloonde zijn moeder voor haar blinde liefde met onverschilligheid en minachting. Deze en dergelijke uitdrukkingen deden de moeder even pijn als dolk- stooten. Op zekeren dag kon zij, ondanks al haar christelijk geduld en haar ge bed, 't niet langer uithouden. Volgens gewoonte had de markies aan tafel het kind alleronaangenaamst afgesnauwd, en als hij den kleine aan keek, schitterden in zijne oogen haat en minachting. Zij kon niet nalaten op haar zachten. GEEN OVERMACHT MAAR EVENWICHT. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE HONGERSNOOD IN RUS LAND. Een rekwest aan de Tweede Kamer. Door den Bond van Comité's voor hulpverleening. aan de noodlijdenden in Rusland, waarin o.m. ook het centraal bureau voor de K. S. A. zit ting heeft is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ge zonden, waarin hij met groote erken telijkheid gewag maakt van de alom in Nederland door publieke liefdadig heid voor Rusland bijeengebrachte sommen en zijn groote erkentelijk heid betuigt aan de Regeering voor de door haar voor de hulpverleening aan Rusland geschonken levensmid delen, alles echter tot nu toe ver richt zoowel door het publiek als door de Regeering ook in andere lan den is of'kan niet voldoende zijn, omdat de ellende in Rusiand met den dag toeneemt, daar immers volgens de laatste berichten thans naar schat ting in Rusland 19 millioen menschen zijn, die totaal geen levensmiddelen meer bezitten en waarvan de groote meerderheid ongeveer 83 pCt., in het geheel geen steun ontvangt, terwijl door ai hetgeen tot nu toe gedaan is en in uitzicht gesteld, nog niet de helft dezer 19 millioen noodlijdenden kan worden gered. Derhalve zijn bijna 10 millioen menschen onherroepelijk ten doode gedoemd, tenzij alsnog snelle en krachtige hulp worde verleend vast staat, dat liet particuliere initiatief alleen niet bij machte is afdoende hulp te brengen. Daarom ligt het op den weg van alle Regeeringen- om, door het beschikbaar stellen van be langrijke bedragen in geld, den nood te helpen bestrijden. Volgens de schatting van den Hoo- gen Commissaris van het „Comité International de Secours a la Russie" Prof. Dr. Fritjof Nansen, zullen al leen voor aankoop en transport van graan in totaal ongeveer 150 mil.lioen gulden noodig zijn, zoodat volgens dezen gtondslag, de bijdrage van Ne derland op 10 millioen gulden gesteld zou moeten Worden. In het adres wordt daarom door den bond voor de onmiddellijke hulp verleening aan Rusland een klem mend beroep op de Kamer gedaan, dat zij al haren invloed aanwende, opdat ook het Nederlandsche Volk en zijn Regeering ten volle hun plicht vervullen tegenover het noodlijdende Rusland, door een zoodanig bedrag ter beschikking van het „Comité International de Secours la "Russie" te Genève te stellen, dat Nederland met eere zijn plaats inneemt in de rij der aan Rusland hulp verleenende Volkeren. vriendelijken toon te zeggen „Hbe haat ge hem, het arme kind Ik "ja. gij. Uit elk van uw gebaren, uit eiken blik, uit elk woord spreekt vijandschap. Wat heeft hij u dan toch gedaan Hij zal wel van u houden, als ge slechts wilt. Hij is onderworpen, 't Is waar, hij is bang voor u. Als gij er bij zijt, durft het arme kind zich niet te verroeren, durft geen woord zeggen, durft zelfs niet lachen, en toch past dat alles bij zijn leeftijd." Terwijl hij zijn moeder zoo hoorde spreken, weende Mark, alsof hem het hart moest bersten. De markies sprong nijdig op. „Ik haat hem minder," zeide hij, „dan gij mij haat „Ik haat u niet." „Hebt ge me dan lief?" vroeg de heer d'Arbois woest. Christine boog het hoofd zonder te antwoorden. Van dit oogen blik af nam de tegen» zin van den markies voor zijn aange nomen zoon nog-toe.De heer d'Arbois kon het kind niet meer uitstaan. Bij het minste woord, een onbedui- denden kreet, schold hij hem uit en VRIJSTELLING VAN DIENST WEIGERAARS. Tewerkstelling in Staatsbedrijven. Zooals we reeds meldden is een wetsvoorstel ingediend tot vrijstelling van dienstweigeraars. Daarin wordt een andere wijze van dienstvervul ling opengesteld Voor hen, die tegen de vervulling van den militairen dienst gewetensbezwaren hebben, hetzij van godsdienstigen, hetzij van zedeiijken aard, mits die gewetensbezwaren voortvloeien uit hun overtuiging dat zij den evenmensch niet mogen doo- den, ook wanneer dit ingevolge over heidsbevel rechtmatig is. Uitgaande van dit beginsel, zijn dus uitgesloten de politieke dienst weigeraars, zij, die de dienstweigering als propaganda-middel gebruiken om aldus tot geheele ontwapening te ge raken of zij, die het Staatsgezag be strijden, dat hun plichten oplegt. Verder moet rekening worden ge houden met het feit, dat sommigen geen bezwaren hebben tegen de ver vulling van den op iederen Neder lander rustenden- plicht, om mede te werken tot handhaving der onaf hankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied, doch wel tegen de uiterste consequen tie van dien-plicht, te weten het doo- den van den evenmensch, dat anderen daarentegen bezwaren hebben tegen welken militairen dienst^ ook, omdat door dienst te doen als 'non-combat tant toch middelijk steun wordt ver leend aan het oorlogvoeren, hetwelk tot gevolg heeft het dooden van den evenmensch. In het algemeen belang kunnen de dienstweigeraars worden gebruikt, wanneer zij werkzaam worden ge steld bij een'Staatsbedrijf. Aan den eisch van zwaren arbeid kan niet jtoo gemakkelijk wo den voldaan, omdat wat de een zwaar tioemt de ander wel licht als gemakkelijk zal qualificeeren zoodat een betere maatstaf kan wor den gevonden in het tijdsverloop ge durende hetwelk dienst moet worden gedaan of arbeid moet worden ver richt. De beslissing omtrent het al of niet aanwezig zijn van gemoedsbezwaren moet blijven bij den minister, na ad vies te hebben ingewonnen van een daarvoor aangewezen commissie. De dienstweigeraar moet financieel in niet betere conditie komen dan de militair de opbrengst van zijn arbeid moet ten voordeele van den Staat komen voeding, werkkleeding (uni- formkleeding is natuurlijk uitgesloten) huisvesting, geneeskundige behande ling enz., moeten hem worden ver strekt op de wijze als aan militairen geschiedt, kortom de materieele ver zorging moet in het algemeen zijn als die van den militair. En niet alleen wat zijn materieele verzorging betreft, ook in elk ander opzicht moet hij als militair worden beschouwd, met dien verstande dat hij van diensten, die een militair ka rakter dragen, moet worden ontheven. De tewerkstelling in een Staatsbe drijf moet worden beschouwd als te zijn werkelijke dienst, zoodat zij bijv. vrijstelling wegens broederdienst me debrengt en kostwinnersvergoeding ten gevolge kan hebben. Ook krijgstuchtelijk en strafrechter lijk wordt hij als militair beschouwd en staat dan ook bij eventueele ver grijpen Voor den militairen rechter terecht. INGETROKKEN ZILVERBONS. maakte hij zich driftig. De kleine ween de dan en he't hart der arme moeder bloedde en was tot berstens toe gevuld. Zij dorst echter niets zeggen. Zij was overtuigd, dat zij alles deed, om voor haar zoon de toegevendheid van den markies te verwerven. Zij was voor haar echtgenoot de meest onderworpen, de trouwste vrouw. Zij verdroeg in stilte al zijne luimen, maar meer moest hij haar niet vragen. Zij berrynde hem niet en kon hem ook niet beminnen. En de heer d'Arbois voelde dat onverschilligheid zijn harts tocht aanwakkerde in plaats van hem uit te dooven. Toen de markies haar beroofd had van de bezoeken harer moeder en van de vriendschap van dokter Bernau, had de arme vrouw zich niet beklaagd. Alles wat haar persoonlijk betrof, verdroeg zij zonder klacht. Zij maakte zichzelve wijs, dat zij het aan Paul gegeven woord gebroken, had. Om den markies een oogenblik van smart of leed te besparen, zou zij haar rust, haar geluk, de helft van haar bloed en haar leven opgeofferd hebben, maar de herinnering aan Paul op te geven, ging boven hare krachten. Uit onze Oost. HANDEL EN NIJVERHEID. Het begin van het einde. Met de verdwijning van Van Nierop en Co's Handelmijschrijft de „Dag. Beurs- crt.", wordt een periode ingeluid van liquidatie. Het is het begin van het einde. Stellig zal het niet blijven bij de liquidatie van deze vennoot schap alléén er. ongetwijfeld zullen er nog vele volgen. Van sommigen weet men het vonnis van anderen nog niet, maar liet jaar 192® zal zeker wel het einde zien van voorheen bloei ende ondernemingen, die echter tot dien grooten bloei gekomen waren in en door den oorlog en wier bestuur, deren of te kort geschoten zijn wai hun blik op de conjunctuur en den duur daarvan betreft, of de weelde van de ruime en gemakkelijke behaal de winsten niet hebben kunnen dra gen. Op de normale basis opgericht en met een weinig verziend bestuur, kon het haast niet anders of deze ondernemingen moesten te niet gaan. Vooral ook waar de kapitalen onder abnormale omstandigheden gewel dig uitgebreid zijnde, bij den terugkeer van meer normale tijden onmogelijk rendabel gemaakt kunnen worden. Het zou tenminste van beleid ge tuigen, als men, de waarheid daarvan inziende, tot inkrimping dier kapi< talen zou overgaan, als zij althans niet reeds geheel verloren zijn KUNST EM KENNIS. ORDE EN ARBEID, Onmogelijk was het, terwille van d Ar- bois de liefde van Paul, die nog al de snaren van haar hart deed trillen, te vergeten. Zij verdroeg in stilte alles, opdat men haar zoon slechts geen leed zou aandoen. En toch, welke treurige dagen bracht zij door in de sombere, donkera vertrekken van het kasteel, waar zij geheel afgezonderd leefde. De heer d'Arbois, die er aan wan hoopte dat zij ooit naar hem zou luis teren, had de gewoonte aangenomen,, van den ochtend tot den avond te jagen. Op die tochten, terwijl hij de steilste heuvelen beklom en door !e diepste moerassen waadde, overpeins de hij de wreedste wraaknemingen, want geen oogenblik was zij uit zijne gedachten, onophoudelijk moest hij denken aan het lijden, dat de onver schilligheid van deze vrouw hem reeds berokkend had, van den dag af, toen hij haar voor 'de eerste maal gezien had, schitterend als een pas ontloken bloem, in haar oogen beloften vertol kend van een haast bovenaardscn 19 Ondter bovenstaand opschrift schrijft de Zeereerw. heer P. Geurts, oud-hbof-d- rüdaoteur van „De Tijd'', in eert artikel over de economische bedrijfsorganisatie, o.m. het volgende „Ook de katholieke vakvereenigingen van de arbeiders, droegen tot dusverre het karakter van strijdVercenigirgen. Zoolang zij voor den werkman e?n krachtige stel ling en een rechtspositie moesten verove ren, waardoor het overwicht van het ka pitaal verbroken werd en patroon en ar beider voorlaan ais gelijkwaardige par tijen kooiden onderhandelen, was dit het natuurlijk gevolg van een vreegcren wan toestand. Maar daarover is men tegenwoor dig in vele bedrijven reeds lang heen. In het hedendaagsche stadium zijn de arbeir dersorganisaties niet zelden strijdvereeni- gingen in den geheel anderen, beslist ver keerden zin. In zooverre zij namelijk' met ide kracht van een hooggesrtegen machtsbe wustzijn en misschien onder den onbe- wuslen invloed van den klassertstrijdgeest vechten voor altijid hooger loon of even willekeurig als driftig ingaan tegen elke loonsverlaging als zoodanig, al wordt deze dan ook door de treurige tijdsomstandig heden gerechtvaardigd' en wellicht gebo den. Als eenerzijds de arbeiders er aan spraak op maken, dat hun inzicht en re den gegeven wordt van het noodige of on billijke van dergelijke verlaging, is het anderzijds ook dte plicht van de leiders en vrijgestelden er toe mede te werken, om bij hun volgelingen een mentaliteit en een gemoedsstemming te kweeken1, welke hen voor redelijke overtuiging vatbaar maakt". NANSEN IN NEDERLAND. Zaterdagavond is dr. Fritjof Nansen te 7.51 in Den Haag aangekomen. Hij werd) verwo'/kornid door dien secretaris van het Ned. Roode Kruis, jibr. Maizel, terwijl zich aan het station van d'e Hollaaudteche Spoor een aantal helangstdlendlen hadden verzameld. Weer is de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van de zil-verbans van 2.50 (z.g. zSllverbonids van de eerste soort) als ook die ril ver bons van I (eveneens van de z.g. eerste soort). Tot en met 31 December van dat jaar is de gelegenheid tot inwisseling openge steld bij het Agentschap van het ministe rie van financiën te Amsterdam. DE UITLATINGEN VAN EEN NE- DBRLANDSCH KAMERLID OVER BELGIë. In Belgische regeringskringen schijnt men zeer ernstig ontstemd over die uitla tingen van den heer Gerretson in de Ne derlandsche Tweede Kamer, waar hij zich mengde in de binnenlandisdhe aangelegen heden van België. Men is vooral getrof- ferï tftfor Ide' slotpassage vari de» heertn, Gerretson's redie en de mogriijkhekl] sohijirt te bestaan, dat de Belgische rege&c ring maar aamedding wan deze wtoordert' opheldering zal vragen in Den Haag. (Msb.)li STEENKOOLBORINGEN. Onidler Vlodorp (L.) is men gekomen tot- een -diepte van ongeveer 900 meier. Er- zijn zes exploitabele -kolenlagen aange» boord; een zeer gunstig resultaat derhalve^] De aangeboorde kdlemlagen bevatten" z.g. stoomkolen, geijifkwaanddg aan <fe Engelsche Candiffkolen. Er bestaat volgens de „N. K." uitricht op particuliere exploitatie. EEN RECHERCHEUR VERMOORD. Bert rechercheur van politie te Sema- rang, Boaioprawiro geheeten, trof bij eert Chineescben uitdrager den inlander Bod-. jo aan, die trachtte een kaan te verkoopen, meldt die „Loc.'' De redherdieu-r vroeg hem naar die herkomst van het kleeding- stuk, waarop Bodjo ten antwoord gaf, dat hij de kain voor een aan het station deat N.I.S. werkzamien feoeK moest verkoopen en noodigde den politieman uit, jndSeri! hij hem niet geloofde, mee te gaan naar het station. De redherdheur ging hierop in, met hot gevolg dat hij dioor Bodljo en drie koelies meegetroond werd naar een een- eame plek, waar ze hem eerst met een steen bewusteloos sloegen en daarna met een achttal messteken afmaakten. De vers! agen e heeft ridh, naar de be kentenis van de moordenaars, heftig ge weerd, doch kon het in den ongelijkere strijd niet volhoudenHet viertal heeft volmondig bekend. De kwestie Jan van Gilse. Er Ï9 blijkbaar een conflict tusschen Jan van Gilse, dirigent van het Utrechtsch eted. orkest en zijn bestuur. Van Gilse zou na 20 Februari de leiding der concer ten van het orkest weder op zich ne men. Het bestuur wenschte evenwel vier avonden nog te reserveeren voor gastdin gen ten. Van Gilse kon zich daarmede echter niet vereenigen en verlangde drie avonden van deze vier voor zich. Het bestuuur heeft dien eisch afgewezen, waarop Van Gilse zijn verbintenis pie# het orkest heeft verbroken. DE NOVEMBER-ACTIE VAN HEK R. K. VAKBUREAU. De November-actie heeft het R. K. Vakbureau met ongeveer 6000 nieuwe le den verrijkt. Loonsverlaging. De Bond van Bouw vak-aannemers in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen heeft besloten de loonen de* bouwvakarbeiders mdt 10°/o te verlagen. VERMEERDERING VAN WE2K- LOOZEN. Het aantal werklooze veenarbeiders ia de gemeente Emmen vermeerdert dit jaar; met elke week. Op 6 Januari bedroeg het aantal werk- loozen 4460, op 9 Jan. '4495, op 16 Jan. 4572, op 23 Jan. 4666, op 30 Jan. 4693, op 6 Ferbruari 4740, op 13 Febr. 4930 op 6 Februari 4740, op 13 Febr. 4930 waarbij elke week de overige vele werkloozen komen. (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6