LEGER EN VLOOT. KORTE BERICHTEN. ÖEEN TROEPEN IN DE NOOFDSTAD GEMENGD NIEUWS.™ De moord te Rotterdam. KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN. BiffNENL&NDSCH NSEUWS. Prof. Nansen over den honger snood in Rusland. HET RAADSELACHTIGE CONTRACT. VERLOFSREGELING DER LAND MACHT. De Minister van Oorlog heeft een verlofsregeling getroffen, welke 1 Maart a.s. in werking zal treden. De voornaamste bepalingen dezer re geling luiden Algemeene verloven. Beroepsper- soneel. Per kalenderjaar kan verlof worden verleend aan de korporaals en soldaten twee weken of twaalf werkdagen aan de 2e luitenants en aan de on derofficieren beneden den rang van adjudant-onderofficier drie weken of 18 werkdagen aan de overige officieren en aan de adjudant-onderoffecieren g^vier we ken of 24 werkdagen; '4 «g' aan het personeel van de inrich tingen voor militair onderwijs, de scholen voor de verlofsofficieren, 't instructiebataljon, de instructiecom pagnie, de instructiebatterij, de oefe- ningsafdeeling, de normaal-schiet school, de militaire gymnastiekschool, overeenkomstig de voorschriften voor die inrichtingen geldende. Verlofspersoneel tijdens hun ver plicht verblijf onder de wapenen a. Tijdens een periode van 5% (vier plus anderhalf) maand één werdkag volgende op een Zondag of Chr. feest dag SU b. Tijdens een periode van langer dan 5% maand twee dagen per twee maanden, of vier dagen per vier maan den (bij voorkeur met Paschen, Pink steren en Kerstmis)in elk verloof moet minstens een Zondag vallen. Mitsdien wordt geen verlof op werk dagen genoten door hen, die een peno- de van 2y2 maand of korter onder de wapenen blijven. Vrijwillig onder de wapenen zijnd verlofspersoneel. Deze militairen kun nen een werkdag per twee maanden verlof genieten. Deze werkdag moet volgen op, of voorafgaan aan een Zondag of Chr. feestdag. Uitzonderingsverloven. Deze kunnen door den commandeerenden officier worden verleend voor a. ernstige ziekte of overlijden van naaste bloedverwanten (vader, moe der, kind, vrouw, eigen zuster of broe der en de pleegouders van weezen) b. dringende aangelegenheden van anderen aard. Bewegingsvrijheid. Bewegingsvrij heid kan op Zondagen en Chr. feest dagen worden verleend. Ten einde tegemoet te komen aan 3e bezwaren van hen, die niet op Zon dag wenschen te reizen en zich deze gunst door goed gedrag waardig ma ken, kan eenmaal per maand worden vergund van Zaterdag tot Maandag daaraanvolgend met "bewegingsvrij heid te vertrekken, met dien verstande, dat het vertrek, en de terugkeer op zoodanige uren gesteld moet worden dat niet op Zondag gereisd behoeft te worden en dat de terugkeer op Maan dag met de eerste reisgelegenheid plaats heeft. Verlof wegens gescheiden leven van het gezin. Aan gehuwde beroepsmili tairen, die wegens woningnood in hun garnizoensplaats geen woning kunnen betrekken, kan behalve het alge meene verlof tweemaal per maand een verlof van twee dagen worden toegekend. De Zondag moet de eerste of tweede verlofdag zijn. Aan gehuwde beroepsmilitairen, die buiten hun standplaats gedetacheerd worden, kan, wanneer die detaches? ing langer zal duren dan vier weken, een maal na elke veertien dagen bewegings vrijheid verleend worden van Zaterdag na 12 uur middag tot Maandag daar aanvolgend terugkeer eerste reisgele genheid. wel lang duren vóór zij kamt met dien ijsgang. Geef ons maar do pakken en de vracht," dio acht gulden wa». Een hunner overhandigde don jongen een „be- wijsje" met onleesbare handteekening. De loopjongen keerde terug naar ,den win kel. Even later verdwenen de drio. man nen en met hen de bijbels. De jongen'; die nogal goedgeloovig was, Tiad met op lichters te doen gehad. Do bijbels zijn van verschillend formaat en hebben een zwarten omslag. EEN KWAAD GEWETEN. Aan een politiebureau te Botter dam werd dezer dagen een bekende be- roofster ontboden. Alleen om als getuige gehoord te worden. Toen de vrouw zich meldde bleek ze zoo vast overtuigd van haax zonden, dat ze er heelemaal op ge rekend eg neen te hebben, dat men haar voor het een of ander weer zocht. Zo was er op gekleed om „verschut te worden en had zelfs een dik pak boter hammen meegebracht om 't een paar da gen op te kunnen uithouden. Zeer; ver wonderd was ze, toen men haar na verhoor weer wegstuurde. DE TWEE BROERS. 1 In de Blasiusstraat te Amsterdam, wo nen twee broers, de een was onderhuur der van den ander. Het was allesbe halve pais en vreê tusschen de twee broers vooral toen do ean den ander de huur opzegde er een huurcammissie-zaak aanhangig was gemaakt, was de ruzie aan de orde van den dag. Nadat een der broers den ander met een bijl ge dreigd had, loste hij 's avonds nog eens twee revolverschoten op hem, die niet raakten. De aanvaller is gearresteerd en naar het politiebureau-Muiderpoort over gebracht. 1 VALUTA-WINST. Op de weekmarkten te Meppel. schrijft de „Meppeler Crt.", is ge woonlijk van alles en nog wat te koop. Maar wat er Vrijdag door een markt venter werd aangeboden, is nog nooit voorgekomen. De man verkocht n.l. Oostenrijksche bankbiljetten van 1000 kronen voor één gulden. E11 hij ver telde daarbij, dat wanneer de kroon weer haar vroegere waarde kreeg, zulk een biljet 500 waard zou worden Ja als De man kreeg veel koopers. Maar de menschen, die beter op de hoogte waren, lieten zich niet bedotten. De waarde van zuik een biljet is n.l. ongeveer 35 centZoodat de koopman nog goede zaken maakte EEN WORSTELING VOOR DE RECHT BANK. Vrijdagmorgen heeft op de rechtbank te Mddelburg zekere J. P. de W., een in voorarrest zittende redicivist, die terecht stond wegens rijwieldiefstal en landlooperij, toen hij door den presi dent, mr. van Bel, tot kalmte werd aangemaand, dezen willen aanvallen, wat echter door de beide rijksveld wachters, die beklaagde bewaakten, werd verhinderd. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij de hulp noodig werd van een derden veld wachter, die op de getuigenbank zat. De woesteling moest uit de zaal wor- len. Vandaar bij de minste kans van^ slagen de levensgevaarlijke tochten met de ijsvlet uit twee richtingen naar Schokland als wisselplaats. Zoo is Woensdag de reis volbracht met niet minder dan 32 postzakken tot een-gewicht van 750 K.G., waarbij de vlet ook nog acht mannen moest ver voeren, zoodat de boord van het vaar tuigje in de opengedeelten (in voort durend zwoegen gaat het beurtelings over ijs en door het water) slechts een paar bandbreedten uitstak boven het water, dat nog met gevaarlijk drijf- ijs was bedekt. Urk is bovendien om ringd door een ijszoom van 4 5 K.M. breedte. Zoodra de vlet aan den rand van dit kustijs is aangekomen, komen meer dan 100 Urkers met kabels toestroo- men, om onder vroolijk gejoel de schuit over het ijs naar binnen te slee pen. den gesleept De zaak werd nu zondei hem verder afgehandeld, waarbij we gens diefstal vier maanden en wegens landlooperij 3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting werd gevor derd. DE ONTVLUCHTING UIT DE GEVAN GENIS. Naar aanleiding van de ontvluchting van F. S. uit de gevangenis aan den Pompstationsweg te 's-Hage zegt de heer F. S. Nieuwhoff, secretaris der Haagsche afdeeling van den Ambtenaarsbond, waarbij een groot deel van het gevangenis personeel is aangesloten, in het Volk, dat S. tegen den zin van den kok,werk zaam was als helper in de keuken, de plaats vanwaar, naar het eenparig oordeel van de bewaarders, ontvluchting het gemakkelijkst is. Wist de directie niet, vraagt hij, le,dat S. na dit vonnis nog een zwaar vonnis te ondergaan had 2e. dat hij pas van den majoor een paar schoenen had gekregen in plaats van klompen 3e. dat hij pas enkele dagen geleden extra bezoek had gehad, waarbij het toe zicht te slap was 4e, dat er een blauw kostuum van een der opzichters onder het bereik van S. was? 5e. dat hij op den avond van de ont vluchting op zijn eigen voorstel gelegenheid kreeg om de plaats te schrob ben, trots het verzet van den kok, waar door hij ruim een uur zonder bewaking was 6e. dat er op die plaats een deur is, die naar buiten draait en gesloten is met een slot, dat met een kromme spijker te ope nen is 7e. dat men, eenmaal buiten die deur zijnde, vrij gemakkelijk over den muur komt DE BRAND TE AALSMEER. Van den brand te Aalsmeer, die Donderdag heeft gewoed, kan nog het volgende worden vermeld Niet alleen café'„Floralia", maaar ook een belendend perceel is geheel uitgebrand. Het blok huisjes van vier woningen liep groot gevaar daar de primitieve-brandspuiten van Aalsmeer den brand niet meester konden worden. Daarom vroeg de burgemeester tele fonisch assistentie van Hoofddorp en van Amsterdam. Omstreeks 8 uur arriveerde de motorspuit van Hoofd dorp onder leiding van den burgemees ter, Mr. Slob. Nadat deze spuit een flink uur met eenige stralen gewerkt had, was het vuur overwonnen. Toen een uur later een afdeeling der Amster- damsche brandweer verscheen, was haar hulp overbodig. Men schrijft aan „De Avondpost. „Zooals bekend is, zal bij de nieuwe legerindeeling te Amsterdam geen in fanterie meer in garnizoen komen, doch slechts een compagnie hospitaal-solda ten, benevens een detachement huzaren. Dit laatste is nog niet definitief geregeld. „Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de jongste staking in de haven onmiddellijk door de troepen van het 7de regiment infanterie een wacht moest worden betrokken aan de havens, welke wacht nu van Maandag-nacht tot heden (Donderdag) onafgebroken be trokken is, terwij! alle verloven zijn inge trokken. „Zelfs werd gemompeld, dat indien de algeheele rust in de haven niet spoedig intreedt een wijziging zou kunnen worden gebracht in de indeeling van de lichting 1922, m. a. w. dat de lichting 1922 dan niet te Harderwijk zou worden geoefend. „Zou het nu niet verstandiger zijn om de hoofdstad van het land waar sta king aan de orde van den dag is bij wijze van spreken dagelijks troepen worden gebruikt voor het verleenen van mili tairen bijstand niet geheel van troepen te ontblooten „Gaat de nieuwe indeeling door en verdwijnt het 7e regiment infanterie uit Amsterdam, wie zal dan worden be last met de bewaking van de wapenka mers, waar ruim 12000 geweren zijn opge legd, welke door gebrek aan ruimte te Harderwijk, niet kunnen worden medege nomen, en met de bewaking van de 68 voertuigen, welke eveneens te Amster dam moeten worden achtergelaten „Of is het de Regeering niet bekend, dat vooral bij staking en dergelijke de aanwezigheid van een onvoldoend be waakt wapenmagazijn éen groot gevaar kan opleveren DE VERDWENEN BIJBELS. Een 16-jarige loopjongen van 'n firma lp hét Singel to Amsterdam, moest vijf pakken bijbels, ter waarde van f 500. naar een hoot bij het Gravel andscke veer brengen. De boot lap er niet. Drie hem onbekende mannen zeiden tot den knaap:,, Wacht je 05). de boot. HetzaJ PRETTIGE BUREN. De heer B. v. D. in de Gijsbrecht v. .Amstelstraat te Hilversum is een lief hebber van orgelspel. In zijn woning heeft hij dan ook 'n mooi huisorgel staan en ieder vrij oogenbiik wordt te baat genomen, om de schoonste tonen aan het instrument te ontlokken. Zijn buurman vindt de orgelklanken echter allerminst harmonieusintegen deel, het „gejammer," zooals hij zich uitdrukt, verveelt hem allang, zal hem tenslotte gek maken. Beleefde verzoeken om het orgelspel een weinig te matigen, hebben geen resultaat gehad en nu gaat de buurman het eens op een andere wijze probeeren. Pas laat de heer v. D. zijn vingeren glij den over de ivoren toetsen en zucht het orgel met melancholische geluiden, of de buurman neemt een houten hamer ter hand en beukt daarmede op den tus- schenmuur der beide woningen, dathoo- ren en zien vergaat. Staakt de heer v. D. zijn orgelspel, dan houdt het gehamer op, doch nauwelijks laat de heer v. D. weder zijn muzikale klanken hooren, of het kloppen begint weer. De heer v. D. heeft zich n 1 bij de politie over het gedrag van zijn buurman beklaagd. Een tweede geval van burenplaag doet zich voor op den Eikebosscherweg. Zekere K. kan het niet goed vinden met zijn buurman B. en de eerste meent dat B. hem steeds maar lastig wil vallen met allerlei kleinigheden. Staan de paarden in den stal te trappelen, dan denkt K. dat zulks gebeurt om hem te plagen. Hangt juffrouw B. het waschgoed buiten dan zegt K.dat doet ze om mij het uitzicht te ontnemen. K. heeft nu een middel bedacht om zich te wreken'. Hij heeft een spuit gemaakt en als er nu waschgoed wordt opgehan gen, dan bespuit hij dat nog met 'n scherp vocht, zoodat het waschgoed wordt be dorven. Gister heeft hij de' vrouw v. B. met bijtend vocht in het gezicht gespo ten en men vermoedt, dat K. ook niet vreemd is aan het vernielen van ruiten van de schuur van B. Ja, wel prettige buren. („Gooi en Eeml.") URK NOG STEEDS IN HET IJS. Nog altijd zit' de Zijdam in het Keteldiep muurvast, zoo wordt uit Kampen gemeld, en is Urk van de bewoonde wereld geïsoleerd. Voor de eilandbewoners beteekent dit in velerlei zin last en ongerief, want er zijn nu eenmaal verschillende artikelen, in de eerste plaats melk, welke in norma le tijden dagelijks door de postboot worden aangevoerd én waaraan zich thans drineend de behoefte doet gevoe- Johan Brouwer te Keulen verhoord. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagavond zijn, naar de „Crt." meldt, die iheereni Mr. Boas, Officier van Justitie en N. Kiaassen, Inspecteur van Piolilae, dae in verband met den moord op den koop man H. Blaazer naar Keuten -waren ge gaan, om dien aldaar gearresteerden 21- jarjgen student Johan Brouwer te hooren, le Rotterdam teruggeikeerd,. Woensdagavond waren de heeren te Keufen aangekomen en) denzelfden avond s'teMen zij zich in verbinding met de poli tie -autoriteilen en Donderdagmorgen kon liet onderzoek beginnen. De verdachte is dien dag drie maal ge hoord. -Hij ontkende, iets me>t dien moord uitslaande tier hebben. „Waarom ben ik ge arresteerd?" zoo vroeg hij onmiddellijk, „ik heb er geen. flfciuw vermoeden van, waarom de politie mij zoeikt". Hij ont kende den koopman Blaazer te kennen en zeilde den dag van dien moord te Leiden te hebben doorgebracht. Men bracht aanvankelijk niet al he't be wijsmateriaal naar voren, dodh Brouwer noemde o.a. de bekentenis van zijn broer een poïïtiefoef je, onn heifi die Bekentenis af te dwingen van een feiilt, waar hij niemen dal van af wist. Op dien daarop volgenden Vrijdag k-wain le heer Kiaassen echter met zulk een overstelpend bewijsmateriaal, dat Brouwer geen j;aad meer wist en hij ten slotte onder tranen een volledige beken tenis aflegde. Hij bekende, dat hij, ten einde zijn broer Cor voor verdere chan tage van Blaazer te behoeden, roet dezen het plari smeedde, Blaazer uit den weg te ruimen. Zijn broer Gor vreesde steeds dat Blaazer de politie zou inlichten over den door hem gepleegden diefstal"van 1550 ten nadeete van zijn vroegeren patroon d Was geen leven voor Cor. en Blaazer was djaar de schuld van. Daarom moest Blaazer verdwijnen. Hij erkende, dat hij hem toen van huis heeft gelokt onder het voorwendsel, dat hij hem geld zou geven voor de overdracht van een bioscoop. Aan den Esschenlbungersingel gaf hij zijn broer Oor een toeken, die daaroip het eerste, doodedijke schot loste, dat Blaazer aan het voorhoofd raakte. Hijzelf (os-te het tweede schot dat miste en vervolgens vluchtte hij. Deitzclfden avond begaf hij zich naar Lei den, variwaar hij naar Keuten vertrok. Ook gaf hij toe, te hebben medegewerkt aan het plan tot den aanval op een bank te Botterdam. Hij was daaji(*e gekomen door zijn voortdurend geldgebrek. Hij ont leende echter pertinenlfc iets af te weten van of uitstaande te hebben) met deni moord op mr. Wijsman. Deze ontkemtenis bleef hij tot het laatst toe volhouden. De Nederüandsohe Regeeing zal nu langs diploma tieken weg de uitlevering van Johan Brouwer vragenl eni de Rechtbank te Keulen zaïl over dit verzoek beslissen. Men verwacht, dal' er nog twee maanden mee gemoeid zijn voor Brouwer in ons Hand is. «RAND TE BAARN. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond door tot nog toe onbekende oor zaak omstreeks vier uur 'brand! in de oon- ceitzaaj van Hotel (Centralop de Brink te Baam. •In een oogwenk had het vuur he't karak ter aangenomen van een vlammenzee, Zoo danig in omvang, dat aan blussohen niet te dienken vdeü. Onder commando van onder-brand mees ter Van Deersum werd het vuur met 6 straten op de waterleiding aangepakt. De concertzaal mot meubilair alls vleugel, piano, ongel, Meeding, gling totaal verloren, terwijl het gdheete hotel (bijzonder veel waterschade leed. Aftes is verzekerd. De schade kon nog nie't worden vastgesteld, en is zeer groot. VERSTOPPERTJE. In onze Parlementaire Kroniek wezen wij er onlangs op, dat bij de woorden van eerbied door den Voorzitter der Tweede Kamer aan de nagedachtenis van Z. H. Paus Benedictus XV gewijd, David Wijnkoop zich als een nachtdier door het groene poortje verwijderde. Onder bovenstaanden titel slaakt „Phy- lax" in de Msb. nu de volgende dichter lijke ontboezeming Men kan door 't groene poortje Van 's lands vergaderzaal Zoo heerlijk vlug ontsnappen Dat weten we allemaal Vooral wanneer uw vijand U juist verslagen denkt Dat is er 't groene poortje Dat komisch-vriendlijk wenkt. Zoo ging reeds vele malen, Wie 't zaakje had verbruid, Met stillen trom langs 't poortje De Tweede Kamer uit. Maar wat onlangs gebeurde Verdient een wijde faam. Het werpt een juist cachetje, Op een der leden naam. De praeses wou gaan speechen Op 's Pausen overlij, Ook onze groote David Was er natuurlijk bij. Doch.... huuwat rilde 't ventje, De dwerg dacht zich den Reus, Wiens naam hij hoorde noemen Reeds vlak voor zijnen neus. Och, arm, wat maakt ie beenen, Wat vliegt ie hijgend heen, Totdat 't gevaar geweken, Hij kalmpjes weer verscheen. Toen was hij weer de drijver, De spreker, nimmer bang, Geen vrees weerhield zijn praten, Weer pocht ie van belang. „Wat dacht je soms da'k vreesde, den Paus van Rome, man „Wees maar gerust, mijn David, Ik weet er alles van." ROESTVRIJ STAAL. Reeds vóór dien oorlog kwamen! roest vrije staalsoorten aaa de markt, zij het dan .ook slechits in geringe hoeveelheden, maar de oorlog maakte een groote productie noodzakelijk, daar het ndet-roestendte staal bijzondere beteekeniis verkreeg bij den •bouw van Vliegtuigen. Pas na den oorlog werd de fabricage dan ook weer vrijge geven en werden weer messen en allerlei ihuishoudeJijk 'gereedschap van diit staal ge. maakt. Dit slaal bevat steeds chroom, ter- wiil er ook soorteq zijn, die nikkel bevat ten. Op teixl-ooai-steltfing-en wondt reclame ervoor g-emaak, door b.v. messen te zetten in gewone 'taMImo-ster-d ,en- die dan af te spoelen, waarbij ze geen enkel spoor van inwerking verteunea, zelfs al s'taan ze er weken achtereen dm:. De messen ervan ziin ook zeer hard, zoodait ze bovendien het voordeel hebben-van niet geslepen behoe ven te worden, hoewel aanzetten mie!t een harden steen zeer wel mogelijk è,s. Verrooe- ddlijik zulteni de zuur- en roestvaste staal soorten voor gewone tafelmessen een groot debiet krijgen, r.u de toenemende moeite met huishoudelijk personeel dwingt tot he't memen van materiaal, diat zoo eenvoudig mogelijk behandeld en schoongemaakt kan worden. Ook voor hotels en groo'le schepen kan hot invoeren van het niet- 'roestendie materiaal een groote besparing •aan werkloon beteefkenen. Voor de tropen ■wil men er allerlei keukengereedschap van inakeni, daar dist minder aan diefstal hloot staat dan diat gemaakt van materiaal, dat de inlander weet 'le verwerken. Ook voor zakmessen heeft het roestvrije Staal groote toekomst. Tegenwoordig wortdit ook roestvrij ijzer gemaakt, dat vermoedelijk zijn plaats zal weten 'te veroveren op het geelkoper. Het is nog iets duurder dain dit materiaal, maar heeft in gep-otlijist-en toestand een aangeaia. mer kleur en is oo'k weer zeer gemakkelijk te onderhouden; na'fcuufHj'k is he't veel zach Ier dan het staal. „Hbld." Veel wild. In den omtrek van Gorinchem wordt veel wild aangetrof fen. Er worden veel eenden geschoten en op de pi vier schoten deze waelk twee jagers een 15-tal witte zwanen (Zjg- denen). Deze vogels hebben een vlucht van 1 A iy» M. Ze zijn zeer geschikt voor menschelijk voedsel. Vroeger werden deze vogels hier zel den aangetroffen. Be lijkrwf te Oude Tongp. In verband met den lijkroof te Oude-Tonge is een vermoedelijk medeplichtige P. van St. Annaland, gearresteerd en ge vankelijk naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Hondsdolheid. Aan de Oostt-Gro- niugsche grens wordt streng gewaakt, met het oog op hondsdolheid, op het uit Duitschland binnenkomen van h on- den. Vrijdag zijn een Daar honden af gemaakt. fcti Buiienlandschè Zaken, minister Heemskerk en Van Karnebeek; die vice-president van den Raad v. State.' mr, Van Leeuwen; verschillende Eer ste en Tweede Kamerleden, leden van het Haagsche Gemeentebestuur, ver tegenwoordigers van comité's tot hulp- verschaffing aan Rusland en tal van buitenlandsche diplomaten. De bijeenkomst werd door Mr. Dres- selhuys geopend. Daarna kreeg prof. Nansen het woord, die schetste den hongersnood in Rusland, die een ge bied teistert, dat vroeger bekend stond als de korenschuur van Europa. De oppervlakte van dit gebied bedraagt tweemaal die van Frankrijk. 19 mil- lioen menschen zijn aan den hongers nood overgegeven, waarvan 10 mil- lioen als verloren kan worden be schouwd. Deze ramp is tweevoudig, omdat door het ontbreken van zaai koren voor het volgend jaar een nieuwe hongersnood dreigt. Spr. 'kan zich niet voorstellen, dat Europa kalm toeziet dat hier een ge heel volk ten onder gaat. Komende tot de bezwaren, welke worden opgeworpen om geen hulp te verleenen noemde hij de bewering, dat men door te helpen, liet Sovjet systeem hielp staande houden. Maar dit mag z. i. toch nimmer als een argument worden beschouwd om een hongerlijdend volk aan zich zelf over te laten. De oorlog heeft ook over Rusland ellende gebracht en liet woerstandsr vermpgen der bevolking ten zeerste verzwakt. Voor den landbouw ontbra ken de werktuigen, waarnaast het requisitjesysteem der Bo'sjewiki dat zij thans hebben opgegeven mede storend werkte. De droogte van 1921 heeft ontzaglijk den nood doen toe nemen en vernietigde alle te veld staande gewassen. Aan deze oorzaken heeft 't volk geen schuld. Men heeft gevreetsd dat de steun, welkeii men ter plaatse zou brengen, niet ter plaatse zou komen waar dit noodig is. Het contract, door prof. Nansen met de Sovjet-regeering afgesloten, garandeert z. i. dat de hulp zal komen, waar dit gewenscht is. Spr. wees er uitdrukkelijk op, dat de hulp in enkele maanden moet ge bracht worden, anders zal het Wolga- district weldra een ontvolkte woes tijn zijn. Van de Hollandsche bijdra gen kon tot heden 6000 ton levens middelen naar de hongerdistricteo ge zonden worden. In totaal werd door Europa f 15 millioen bij elkaar ge bracht, wat veel lijkt, maar nauwelijks voldoende is voor een klein deel de!r hongerlijdenden. Zeer veel zal noodig zijn om meer afdoende te helpen. Na zijn lezing werd prjf. Nansen een stormachtige ovatie gebracht, die minutenlang duurde. Nadat zijn lezing geëindigd was, kwamen lichtbeelden en een film een schildering geven van de ontzettende toestanden in de hon- gerdistricten aan den Wolga. Diep onder den indruk tastte het gehoor bij de collecte, welke het Roode Kruis na afloop voor de Rus sen hield, diep jn den zak, zoodat de schaal meer bankpapier dan zilver be vatte. De opbrengst der collecte wist' men nog niet, maar zal volgens de „Crt." vermoedelijk in de duizenden loopen. Direct na de lezing vertrok prof Nansen naar Kopenhagen. 'voorzien, dat dit beeloit fo moeilijkheden in de Rotterdams che huven aanleiding zal geven. Militairen in burgerbetrekkingen. Waar gebleken is, dat de Legerorder betreffende burgerbetrekkingen tot verkeerde opvattingen aanleiding geeft, wordt bij Ministerieele Beschik king medegedeeld dat de militair, die voor de vervulling van een z. g. burger bediening wordt aangewezen, militair blijft, m. a. w. de aanwijzing heeft niet ten gevolge, dat de betrokkene in aanmerking wordt gebracht voor ont slag uit den militairen en voor be- noeming in den burgerlijken dienst, noch eenigerlei uitzicht verkrijgt op latere zoodanige benoeming. Bevorderingen, reëngagementen, enz. ook van die militairen gaan, zoolang geen nadere orders zijn bekend gemaakt, on den gewonen voet voort 4 PROF. J. V. DE GROOT O. P. Naar wij vernemen is de toestand on veranderd. De zieke heeft een rustigen nacht doorgebracht. HUUR- Zondagmiddag heeft prof. Nansen. de hoioge commissaris van het Inter nationaal Gomaté aan Rusland, in de groote zaal van den Dierentuin te 's Ilagie, een lezing glehouden o<ver den hongersnood in Rusland. De uitnoo,- diging was uitgegaan van het Nederl. Roode Kruis. Er waren tal van toe hoorders, zoowel uit als buiten die Re sidentie, Prins Hendrik, voorzitter van het Roode Kruis, was onder het auditor riurn; yoojrtsi de ministers wan Justitie DE VERWERPING v. d. BURGER LIJKE PENSIOENWET. Op spoedige wederindiening aangedrongen Op een speciale audiëntie bij den Mi nister van Financiën hebben de voor zitter van den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren (de bekende vereeniging van burgemeesters, secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie) en de directeur van het Bondsbestuur den minister de diepe ontsteltenis ken baar gemaakt, die onder de leden van dien Bond heerscht ten gevolge van de verwerping van pensioenwetten door de Eerste Kamer. De minister herhaalde zijn reeds in de bladen voorkomende verzekering, dat hij de pensioenwetten weer zou indienen bij de Tweede Kamer, waarop door de bondsafgevaardigden met klem op bespoediging dezer aan gelegenheid werd aangedrongen. Het dagelijksch bestuur vergaderde met eenige voormannen van den Bond en besloot aan de Eerste Kamer zijn leedwezen te kennen te geven over de gevallen beslissing, waardoor duizendeh in den lande ernstig zullen worden gedu peerd. Voorts werden vastgelegd de ver der te treffen maatregelen om de toe gezegde spoedige behandeling te bevor deren. MOGELIJKHEID TOT HUURVER- HOOGING. Het bericht van Het Volk, dat de Rijks woningraad aan de eg coring zou hebben geadviseerd, de Huurwetten zoo danig te wijzigen, dat de mogelijkheid geopend wordt 75 prooent op de woning- huur van 1916 te leggen, spreekt het Vaderl. tegen. De Rijkswoningraad heeft volgens dit blad nimmer een advies in deze ridhting aan de regeering gegeven. MOEILIJKHEDEN IN HET ROTTER- DAMSOHE HAVENBEDRIJF. De Scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rotterdam heeft naar de Ort. meldt, een jnededeeling aan de arbeiders verstrekt, waaraan we het volgende antieenen Alle thans geldende bepalingen kamen dan te vervallen. De H- A. R. zal met ingang van Maandag 27 Februari op nader bekend te maken voorwaarden op nieuw1 worden ingesteld met een aantal ingeschreven van 3500. Dit is voldoen de voor het voorhanden werk. De tweede ban komt dan te vervallen. Do uitkee- ringsbasis over de nog af te rekenen we ken zal eerstdaags aan de aanneemkan- toren- bekend worden gemaakt." Tot zoover de mededeoling. Het Is te Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht een 30-jarige muziekonderwijzer te 's-Gravenhage, beschuldigd van valschheid in geschrifto en gebruikmaking van 't vervalschte ge schrift. Het volgende was voorgevallen. In 1918 had de muziekonderwijzer in per ceel 99 in de Frederik Hendrikstraat te Amsterdam een muziekschool. Toen in September van dat jaar het daarnaast gelegen perceel 101 leeg kwam, vroeg de muziekonderwijzer aan den eigenaar die beide perceelen bezat, of hij perceel 101 ook kon huren. De eigenaar had het toen goed gevon den echter onder de uitdrukkelijke voor waarde, volgens zijn verklaring als ge tuige voor de rechtbank, dat de muziek onderwijzer het perceel uitsluitend als woonhuis zou gebruiken en er vooral geen muziekschool in zou vestigen. Een en ander was vastgesteld in een huur contract. De eigenaar verklaarde, dat toen hij den eersten October, nadat de muziek onderwijzer het perceel betrokken had, de huur over de eerste maand kwam op halen, zag, dat aan den voorgevel van perceel 101 reclameborden van de muziekschool waren gehangen. Getuige had daar aanmerkingen op gemaakt en de muziekonderwijzer had toen beloofd, dat de borden er den volgenden dag zou den worden afgenomen. Dit was echter niet gebeurd. Getuige had er weer aanmerkingen op gemaakt en de muziekonderwijzer had beloofd, dat de borden binnen eenige dagen eraf genomen zouden worden. Den volgenden dag was bekl. bij hem gekomen met een op zegel getypt briefje en had hem ge vraagd dit te wilien onderteekenen. „Och mijnheer," had hij- gevraagd. ,ik ben door de gemeente Van de electriciteit afgesneden en nu had ik gen licht bij mijn lessen vanavond. Als u nu dit briefje on derteekent, word ik weer aangesloten. Get. had het briefje geteekend en de muziekonderwijzer was heengegaan. Eenige dagen later-whs get. komen zien, of de borden al afgenomen warern maar dit was nog steeds niet geschied. Get. had weer aanmerkingen gemaakl en gedreigd de borden zelf af Le zullen ne men. Had bekl. vroeger steeds ten minste beloofd, de borden af te zullen nemen thans was bekl's houding geheel veran derd. Hij ried get. aan van de borden af te blijven, daar hij anders leelijk zijn vingers zou kunnen branden en verklaar de .de borden niet af te zullen nemen. Get. was toen een proces tegen bekl. begonnen en toen was gebleken, dat bekl. een contract bezat, waarin vermeld stond, dat hij het perceel 101 mocht ge bruiken als muziekschool, winkel of woonhuis, welk contract onderteekend was door getuige 1 De heer C. J. van Ledden Hulsebosch verklaarde als deskundige dat 't getypte op het papier was aangebracht, terwijl dit vochtig was, hetgeen o. m. te zien is aan het uitvloeien van de letters, voor al bij de vouwen. Waarschijnlijk'is een vroeger schrift door een chemische be werking weggemaakt, hetgeen mogelijk is. Een andere getuige verklaarde, dat bekl. een schrijfmachine van het merk Smith Brothers bij hem gekocht had. De letters van het getypte op het nieuwe huurcontract komen overeen met de letters van deze machine. De Officier van Justitie, mr. Reiling, achtte het bewezen, dat beklaagde van vervalscht geschrift gebruik had ge maakt. Waarschijnlijk was het echter niet door bekl. zelf vervalscht en daarom liet spr. deze beschuldiging vallen, Spr. eischte voor bekl. een jaar gevangenis straf. De verdediger mr. Bourlier merkte in zijn pleidooi op, dat indien het eerste getypte weggemaakt was, toch op hel papier de indrukken van de letters waren achtergebleven. PI. drong aan op vrij spraak. VOOR-ONDERZOEK EN PREVEN« TIEVE HECHTENIS. Het „Weekblad van het Recht" schrijft Alweer trekt de moordzaak algemeens aandachtzij is een aanleiding tot velerlei berichten in de dagbladen. Zoo lazen wij, dat de recherche aanleiding heeft kunnen vinden iemand als ver dacht aan te houden. Wij kunnen voor de recherche nergens ecne dergelijke bevoegdheid in het Wetboek van Straf vordering vinden Voorloopige aanhou ding kan geschieden op bevei van den rechter-commissaris, in uitzonderings gevallen op bevel van den.officier van 'ustitie of van een hulp-officier. Een rechercheur, ook een hoofd-rechercheur, behoort niet tot de hulp-officieren. Aan de recherche ook als instituut komt het recht tot voorloopige aanhouding niet toe. Wij krijgen steeds meer en mee? den indruk, dat bij ons opsporingsonder zoek, en bij veel wat daarbij gebeurt, met de voorschriften van het geldend recht niet zeer nauwkeurig rekening wordt gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7