v.h. JOH. MAAS m In en om Haarlem. "J Buitengewone aanbieding Reynvaan Sigaren Van 10 cent voor 7'|2 cent bij 100 stuks f7.» Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad N.V. Sigaren en Sigarettenhandel Groote iarkt 14. |j DAMIAATJES Uit den Omtrek DINSDAG 21 FEBRUARI 1922 flsïe JAARGANG Nó. Ï4072 té ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: ER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL.) BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. PE GRENSWIJZIGING Opening van den Draad< loos-Telefonischen Persdienst. ASSENDELFT. SCHOTEN. Evolutie Koningstraat 10 Haarlem. HEEMSTEDE. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Onze publicatie van de nota-Slingen- berg inzake de grenswijziging van Haar lem heeft in vele kringen, alsook in de pers een overigens volkomen begrijpelij ke, hernieuwde belangstelling voor de kwestie der grensregeling gewekt. De geheele groote Nederlandsche Pers nam ons excerpt geheel of gedeeltelijk over, een bewijs, dat ook buiten Haarlem de kwestie van eenig meer dan gewoon be lang wordt geacht. In „Haarlem's Dagblad" van 23 Januari •was op de voorste pagina, onder het hoofdje: „Grenswijziging" het volgende bericht te vinden: „Naar wij vernemen, zal de Haarlemsche Raadscommissie zich uitspreken vóór annexatie van geheel Bloemendaal". Zulke, niet alleen ontijdige, maar bo vendien onjuiste of zeer voorbarige pu blicaties, kunnen niet anders dan de zaak schaden, wekken in sommige krin gen ook wrevel en, onnoodig, nimositiet, Publicatie van den juisten stand van za ken alleen is in staat de daardoor ge- Wekte ergernis weg te nemen. Dat is ons grootendeels gelukt. Het zij verre van ons aan onze pers zuster van bovenbedoeld bericht een ver wijt te maken, maar het voorbeeld vloeit ons uit de pen om te laten zien, hoe al te groote geheimzinnigheid in zaken, die het algemeen belang raken, een verkeerd effect kan hebben, door het veroorzaken Van onjuiste persberichten, Wij voor ons stellen ons op het stand punt (dit naar aanleiding van verwijten, die door enkele personen in besloten kring over onze publicatie zijn geuit), dat wij alle stukken, die ons in handen komen en waarvan wij mogen veronder stellen, dat zij onzen lezers belang in boezemen, publiceeren, tenzij ons uit drukkelijk gevraagd of gezegd wordt, daaraan geen openbaarheid te geven o£ tenzij wij publicatie niet in het algemeen belang achten. Uitgaande van dit laatste cuterium, moeten onze lezers dus veronderstellen dat wij de openbare kennisneming van de nota-Slingenberg wel in 't algemeen be lang, althans niet strijdig met het alge meen belang achtten. Dat is ook zoo, en daarmede snijden wij de vraag aan of de behandeling van 't wetsontwerp tot grenswijziging in het openbaar dan wel in geheime vergaderin gen en bijeenkomsten moet plaats heb ben. Wij staan in dezen nog volkomen aan de zijde van de commissie uit de burgerij, die twintig jaren geleden het toenmalige wetsontwerp ter grenswijziging behandel de. Die commissie hield een tweetal verga deringen, waarvan de eerste, begrijpelij kerwijs, niet openbaar was, maar wat de tweede betreft, werd in den aanvang be sloten dat zij openbaar zou zijn, zij het dan ook, dat in die vergadering tenslot te bleek, dat er niet veel werk meer was te verrichten, de commissie had zich in meerderheid verklaard voor openbaar heid. De commissie was dus toen al voor openbaarheid, hoeveel te meer moet men dat nu zijn, nadat op dit gebied heel wat in 20 jaar ten goede veranderd is. Bovendien: het is redelijk, dat de be raadslagingen omtrent de grenswijziging in het openbaar plaats hebben. Het geldt immers een zaak van algemeen belang, waarvan openbare behandeling alleszins gewenscht is. En wat kan er tegen zijn? Te meer, daar de commissie altijd kan besluiten voor besprekingen van bijzonderen aard, in comité-generaal te gaan. Openbare behandeling zou niet tac tisch zijn, beweert men. Wij begrijpen dat argument niet. Tac tisch zou men alleen dienen te zijn, als men uitgaat van het idee dat onze „vij anden" (sief) niet mogen ie weten komen welke argumenten zullen aangevoerd worden om b.v, een voor Haarlem ruime re grensregeling te hekomen. !n dezen gedachtengang zou het suc ces volkomen zijn, indien b.v. Haarlem ztin snoode plannen zoo ieng en zoo goed geheim kon houden, dat op een goeden (of voor hen kwaden?) morgen de Bloe mendalers ontwaken en tot hun groote ontzetting vernemen, dat zij alsof 't de inneming van Breda door T turfschip gold! dat rij plotseling Haarlemmers zijn geworden. Och komt haten de Haarlemmers zich toch r;iet de illusie maken. d»t Am I. mendalers van al het gepraat in donker niet datgene tijdig zullen te weten ko men, wat voor hen van belang kan zijn om gevaarlijke plannen van Haarlem te dwarsboomen. Er staat nog geen prik keldraadversperring met electrischen stroom geladen tusschen Haarlem en Bloemendaal en om de twintig meter een schildwacht daarachter; het is nog niet verboden dat raadsleden van Haarlem en ieden der Haarlemsche commissie uil de burgerij spreken en in verbinding staan met magen en bloedverwanten der Bloe- mendaalsche dito's. Het zal dus niet mogelijk zijn de be raadslagingen geheim te houden, maar bovendien is zulk een tactiek ook niet fair. Laten we toch in 's hemelsnaam niet hier in 't klein de verfoeilijke geheime diplomatie invoeren, waarvan we de afschuwelijke gevolgen in den misdadigen oorlog van zoo nabij aanschouwd hebben. Onze geheimzinnigheid-zal niet diezelfde vreeselijke gevolgen hebben, den hemel zij dank, maar het uitgangspunt is het zelfde, Laten we toch niet kinderachtig verstoppertje spelen. Dat vergaderingen, waarin voorbereidende maatregelen ge nomen worden, niet publiek zijn, A la bon- heur, maar de eigenlijke besprekingen moeten in 't openbaar plaats hebben. Wij vertrouwen, dat de. gezonde, moderne geest van het meerendeel der huidige commissieleden het in dezen met ons eens zal zijn. Een faken, openlijken strijd, dien wen- schen wij. Openbare besprekingen, en mogen de argumenten, die het zwaarste wegen ook bij de regeering en bij Gedep. Staten den doorslag geven. Wij wenschen geen enkele grensuit- breiding, die niet steunt op gezonde ar gumenten. De gegrondheid daarvan kan alleen vast komen te staan als behoorlijk het hoor en wederhoor wordt toege past. Wij zullen ons verzetten tegen het huidige wetsontwerp van Gedep. Staten, indien dit niet in 't algemeen en speciaal in het Haarlemsch belang is. Dat dient deugdelijk te worden onder zocht. Maar wij verzetten ons eveneens tegen een annexatie der gemeente Bloe mendaal b.v. indien men ons overtuigt, dat zulk een samenvoeging van gemeen ten niet in 't algemeen belang is; zelfs zouden wij wijken voor argumenten, die bewijzen, dat aansluiting van Bloemen daal bij Haarlem niet direct noodzakelijk is voor Haarlem. Om daaromtrent een juist oordeel te vellen, dienen de besprekingen openlijk plaats te hebben. Alle partijen moeten kennis kunnen nemen van de be zwaren der wederpartijen; de weder- zijdsche argumenten moeten gewikt en gewogen kunnen worden. De burgers van alle betrokken gemeenten kunnen dan ook overtuigd worden of het een dan wel het andere noodig is. Er moet geen spra ke zijn, zelfs de schijn moet vermeden worden, dat het annexatie-vraagstuk een advocaten-spelletje zou zijn, waarbij die advocaat de overwinning behaalt, die toevallig de laatste, handigste truc be denkt. Grenswijziging is heusch nog wel iets anders dan een gewoon rechtsgeding. We moeten de zaak zoo behandelen, dat duidelijk naar voren komt, wat het alge meen belang eischt en dat dit voor iedere partij duidelijk is. Zulk een behandeling zal ook ten goe de komen aan de goede verstandhouding der burgers van alle betrokken gemeen ten onderling. Niemand moet, na afwik keling der kwestie, den indruk krijgen, dat men gefopt is door de handigheid van een ander. De besprekingen moeten open en bloot liggen; de zwaarste argumenten moeten 't winnen, In een volgend arjikel zullen wij het vraagstuk der grensregeling belichten, zooals wij dat zien. INDUSTRIA f Aan idi'ienl gelulkwenisch voegt bij itfé na volgende interessante beschouwing. over de verhouding tussciben de oveïthéaii en die pers toe: „Ik beschouw den Dnaaditoos-Tefei-oni- schen Bereid jentit indandiaad aila een be langrijke aanwinst voor de publiciteit, in Nederland en oolk als een groote verge'? makkelijking van dia aamLakimg tossdhen Overheid en Pers. Aam een goede ver houding tusschen die beide heb ik altijd veel waarde gehecht, omdat ik meen-, dat bet algemeen belang wordt bevorderd door een zooveel mogelijk openbare be- hiaindeliiing van die openbare zaak. Door die nieuwe vinding rullen overheidsperso nen in staat zijn oun, door tusschenfèoms! wam ©en persdienst, tegelijkertijd een groot aainital puWiciteitsoirganen Ie bereiken. Dat acht iik ©en voordeel en i!k verheug mij dam ook in deze nieuwe overwinning •der techniek." Het bureau vervolgt nog met uitspra ken vam tal van andere autoriteiten; maar, dit zij genoeg. Noemen, wij eerst Z.Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die de volgende verklaring op de electro magnetische golven wilde doen voort planten „Bij de opening van den Radio-Tele- fonischen Dienst ten behoeve van de pers, wil ik gaarne hulde brengen aan de energie van de leiders van heft „Persbureau Vaz Dias" te Amsterdam die erin gesiaagd zijn eene dergelijke, voor het wereldverkeer zoo bel an g- rijke verbinding teil behoeve van hun dienst tot stand te brengen. Ruys de Beerenbrouck." De Minister van Waterstaat, Z.Exc. A. A. H. W; König, vindt in de opening van den Draadloos-Telefonischen Pers dienst aanleiding tot het maken van de opmerking, dat zijn belangstelling voldoende duidelijk blijkt uit de om standigheid, dat hij het Persbureau Vaz Dias in staat heeft gesteld een proef met het nieuwe systeem van berichtgeving te nemen en do Direc teur-Generaal der Posterijen en Tele grafie, de heer E. P. Wester veld, is er van overtuigd, dat de proefneming hier te lande veel kans van slagen Hedenmorgen om kwart over acht is dc Draadloos-Telefonische Pers dienst van het Persbureau Vas Diaz te Amsterdam officieel geopend. Wij herhalen: officieel geopend! Weliswaar is de openingsplechtigheid niet door officieele personen bijge- wooud, doch hebben velen niettemin van hgnne belangstelling bliik gegeven. heeft. Dat de radio-telefonié voor soortgelijke doeleinden eerder een bruikbaar communicatiemiddel zal blijken dan voor zuiver particulier ver keer. acht de heer Westerv-eld zeer waarschijnlijk. Geven wij thans het woord aan een oud-Minister, met name mr. M. W. F. Treub, wien wij bij deze gelegen heid zijne meening hebben gevraagd over de zeer belangrijke financieel© en economische conferentie, welk© eerlang in Genua zal worden gehou den. Mr. Treub heeft het volgende schrij ven samengesteld om door het lucht ruim te doen zenden: „Laat mij beginnen U geluk te wen schen met het nieuwe middel ter ver spreiding van berichten aan onze pers. Gaarne wensch ik U toe, dat deze moderne wijze van distributie van nieuwsberichten alle resultaten zal op leveren, welke door U ervan ver wacht worden. Alleen indien twee hoofdvoorwaar den verwezenlijkt worden, zie ik een mogelijkheid, om het economisch zoo diep gezonken Europa nog voor on dergang te behoeden. De eerste dier voorwaarden is, dat zooveel maar eenigszins mogelijk is, alle verouderde outillage in de ver schillende bedrijven door installaties, waarbij de nieuwste vindingen van de techniek in toepassing komen, en dat in het algemeen alle verouderde werkmethoden door op de hoogte van den tijd zijnde inrichtingen worden vervangen. Langs dien weg, in ver band met een niet te vermijden ver laging ook van andere productiekos ten, zal het wellicht mogelijk zijn, de kosten van voortbrenging van de verschillende zaken, waaradft de be volkingen, ook die der diepst gezon ken landen van ons werelddeel, be- behoefte hebben, zooveel te vermin deren, dat zij, ondanks de sterk af genomen koopkracht dier bevolkingen, nog afzet kunnen vinden, en dat hun aanbod een economisch reëele vraag tegenover zich vindt. Van die eerste voorwaarde is de toepassing der Draadiooze Telefonie ten dienste der pers een even ver blijdend als duidelijk voorbeeld. De pers heeft wel niet rechtstreeks met de voortbrenging in engeren zin te maken, maar wegens haar grooten in vloed op de psyché en de mentaliteit van de verschillende volken, kan zij indirect zooveel bijdragen tot verbete ring van verhoudingen en in het al gemeen tot verhooging van de kansen van herstel en wederopbouw, dat de nieuwe vinding, die door U thans wordt ingeleid, als een bii uitstek gun stig voorteeken mag worden begroet, hoe bescheiden ook het aandeel van Nederland en van haai* pers bdj de op lossing van het reusachtige probleem, waarvoor ons werelddeel gesteld is. mogte wezen. De tweede voorwaarde waarvan ikzoo- evon sprak, bestaat in het levendig wor den van het besef dat, indien de vol ken van ons werelddeel zioh op econo misch terrein blijven bestrijden, aan het internationale verkeer telkens grootere hinderpalen blijven in den weg stellen, en hun heil blijven zoeken in een even vruchteloos als onverstandig pogen, red ding te vinden in opsluiting binnen eigen grenzen, de inzinking steeds die per zal gaan, en Europa reddeloos zal zijn verloren jn.a.w. onder economische voogdij en overheersching van andere we- relddeelen zal moeten komen. Ook op de verheldering der .geesten op dit thans zoo gewichtige punt kan de uers grooten invloed hebben. Helaas is zij echter in de grootere landen, die ook hier den toon aangeven, van de noodza kelijkheid der verwezenlijking van de zoo even genoemde voorwaarde veel te wei nig doordrongen. In de grooteA) landen zijn de bladen, die dergelijke waarschu wingen aan hun lezers durven voorzet ten slechts uitzonderingen en leiden de meeste persorganen de publieke opinie zoo weinig, dat ze zelve veeleer met den stroom daarvan meedrijven, dan dat zii deze in meer verstandige banen trach ten te voeren hetzij dan dat zij zich zelf niet de moeite getroosten om het economische gevaar te onderzoeken, het' zil dat zij bevreesd zijn do opinie van hun lezers te kwetsen of althans er te gen in te gaan. De internationale conferenties die na den oorlog reeds gehouden zijn, hebben, mede door fle houding der pers, in de grootere landen veel minder uitwerking gehad, dan vele zich daarvan hebben voorgesteld. Maar al was het directe re sultaat van dergelijke besprekingen tus schen leidende persoonlijkheden van de verschillende landen ook niet zoo groot als men had golioo.pt, toch zou. het on juist' zijn den indirecten invloed die er van uitgaat, te onderschatten. Reeds het enkele feit, dat zij uitgeschreven worden, bewijst, dat men in de regeeringskrin- gen der groote mogendheden steeds meer gaat beseffen, dat het thans niet goed gaat. De behoefte aan het zoeken van oplossingen der internationale problemen doet telkens nieuwe internationale con ferenties bijeenroepen. Het gaat op die manier wel langzaam, maar er wordt toch ondanks alle tijdelijke verwijdering, welke nu en dan het gevolg is van zulk een bijeenkomst, zooals b.v. na de conferentie te Washington tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk is ont staan, onvermijdelijk in en door die sa- mensprekingen een .geest van onderling overleg wakker. Men moet dunlkt mij ook de conferen tie welke binnenkort te Genrffa zal worden gehouden, in het licht zien. Wie er over dreven verwachtingen van heeft, zal te- leuilg'estaM wordien; wie daarentegen met a;l te hoog is in zijn waardeeriing van het tiuit van weer een nieuwe bespreking, dliibmaail speciaal op ecou'otmiiisch en fiman- dlilhmaai speciaal op economisch en finan cieel terrein, maar amcterzijdls erkent, dat afgezien va.n de directe resultaten, de onderlinge bespreking en behandeling van elkanders over wegingen en wenschen toch onvermijdelijk tot ©en zekere mate van toenadering moot voeren, ziet In die conferentie Genmua een schakel in den keten der factoren, die Europa, naar wij ailten hopen, nog bijtijds zullen kunnen opheffen uit dien diesolaten toeslaand van het oogienbliik.." Mr. A. RB. Zimmerman, Burgemeester van Rotterdam, vindt in de historische ge beurtenis, welke heden voor de journa listiek plaats heeft, aanleiding het „Pers bureau Vaz Dia's" geluk 'e wenschen Moooa* R.-K. Vrouwenbond. Dezer dagen hield de afideeiing Assenidelft van dón R.JK. Vrouwenbond haar jaar- en tevens feesitvengaderi'iig. Aanwezig ruim 120 leden. De presidente, mevr. Bamho-orn- Beuk, opende met den Ghristelijken groet, heette de aanwezige welkom, in 't bijzon der den WeïEerw. Heer Kapelaan, Ruige- waa-rd en de spreekster, mej. Ensinlk uit Amsterdam, Hierop werd uit volle borst gezongen liet lied „Roomsche Blijdschap' en de feeststemming was bij de dames ingeslagen. De notulen en hot jaarver slag werden door de secretaresse, mevr. Boon-Boots voorgelezen; de notulen wer den goedigekeurd en hel jaarverslag werd onder hartelijke dankzegging voor de genomen moeite voor kennisgeving aange. nomen. De boeken en bescheiden van de penuiingmeesteresse, mevr. M. Boon-Ka.p- 'tein werden voorgelezen en daarna door de dames, H. Mijnen en Catih. Kramer onderzocht. Het resultaat van dat onder zoek wals, diat de penningmeesteres'se on der dankzegging werd gedechargeerd'. Het batig saldo bedroeg f 67,80. Na de afdoe ning dezer huïshoudielijke zaken kwam mej. Ensink aan het woord. Deze dame hield een degelijke en duidelijke lezing en schetste eerstens de groote moeilijkheden, wiaarmede da versctóltenda standen in deze lijden hebben te kampen; tweedens spoorde zij aan tot innige samenwerking tusschen die standen om Roomsch ver- (vnigil in liefderijke saamhoorjgheid door de moeilijke lijden Iheen te komen'. Aan de moeders werd den raad gegeven samen te werken met priesters en onderwijzers aan de opvoeding de kinderen en daarbij werd! de nadruk gelegd bp het feit, dat in deze zeer zware laak der opvoeding hel leeuwenaandeel voor de moeders is. Der- deus werden de vrouwen en de jonge meisjes aangespoord zidh 'te ontwikkelen vooral door het lezen van goede, degelijke katholieke lectuur, dat hierbij het orgaan van den R.-K. Vrouwenbond „De Katho lieke Vrouw", 'dringend werd aanbevolen begrijpt anen lichtelijk. Mót een gloedvolle peroratie werd' de mooie lezing 'besloten. 'De voorzitster dankte de spreekster en hoopte schoon© vruchten te zien van de leerrijke woorden. De pauze werd gezellig en nuttig. Gezellig d'oor muziek, chocolade en koek een tractatie, die er goed1 in viel en nuttig 'door de colpontaiie met het Bondsorgaan, dat tot gevolg had, een aanwinst van 26 nieuwe abonnéts. Na de pauze werd opgevoerd' het 'tooeeishikije: „Op een Buiten'', door een zevental propa ganidisten, die door haar goede' vertolking van de rollen de lachspieren der aanwe zigen in beweging 'brachten. Ook ide vier dames, die het zangnummer!je rne't piano begeleiding „-Naar Amerika" voordroegen, hadden veel bijvalt en oogstten een harte lijk applaus. De pianobegeleiding of liever het ge heel© muzikale gedeelte van den avond was natuurlijk voor onzen vriend, den heer E. Boon, die den stouten durf had om - alteen als man, zioh den geheeten avond onder ruim 100 vrouwen te bewe gen; hij zat daar -echter als een roosje tussdhei» de doorntjes of liever als „een pareltje in 't goud'" of „een juweeltje «n 't zilver." Na afloop van dezen mooien avond werden allen, die hadden medege werkt. in 't bijzonder ook de heer E. Boon, ■ooi dezen feestavond te doen slagen, har telijk dankgezegd. Hierna sluiting met ge bed. Politiek. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer K. de Boer Gz., Oud- Burgemeester van Assenidelft, en lid van de Eerste Kamer dier Staten Generaal, aan gezocht-voor ©en plaats op de groslijst van den Vrijheidsbond voor de Tweede Kamer verkiezing. Als lanidibo'UW-speoiaMst zou hij voor die plattelanders de gewemsohte man zijn. In de rijk met vlaggen, slingers en schil den versderde zaal vain het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond, boden de St. Jozefsgeizellen van de Parochie St. Bavo, alhier, Maandag ji„ aan hun Geestelijken leider, den WelEerw. Heer A. H. I. v. Leipsig, een schitterenden feestavond aam, ter gelegenheid van diens 12 Ld-jarig pries ter-jubileum. De aanwezigen bestonden uit de St. Jozefsgczelllien, de jongens van hel St. Aloysiuspatronaat, hunne ouders en enkele genoodigden welke tezamen de gan- soh-e zaal vulden. De ZeorEerw. Heer Pastoor van de pa rochie opende dezen avontd met gebed en wensoh'te den aanwezigen een recht ge noeglijke avond. Hierna werd gezamenlijk een welkomstlied gezongen, begeleid door eemige instrumenten, op de wijze van: „Aan U, o Koning der Eeuwent'. Dan ver scheen de Hannonie-vereeniiging „St. Gae. Evolutie zit er onmiskenbaar in da ideeën van Gedeputeerde Staten van Noord-Heiland ook ten opzichte van d< grenswijziging van Haarlem. In 1902 was, op verzoek van Haarlem, een grenswijziging aan de orde. Ge deputeer? de Staten stelden toen een wetsontwerp sa men, waarbij de grenzen in groote lijnei, ais volgt waren: ten Noorden het Schoter kwartier tót aan Zuid-Overton en het Vuil- rak ongeveer; in 't Oosten een stuk van den Waarderpolder; ten zuiden liep de grens langs de buitens Leeuw en Hooft, Einden- hout; ten Westen werd Haarlem uitgebreid tot «en grenslijn, loopen-de langs de Hout vaart, Brouwersvaart, en verder ongeveec de ook nu door Gedeputeerde Staten aange geven grenslijn. Haarlem was met deze voorstellen niet tevreden en vond vooral de grens tot aan de Houtvaart en Brouwersvaart veel te benepen. Als Gedeputeerde Staten nu eens zouden kunnen besluiten voor te stellen niet te gaan tot aan de Houtvaart maar de grens te stellen langs Elswoutslaan, Aerden- houtslaan en Aerdenhoutslaan, dan zou dat een heele verbetering en de grensregeling door Haarlem wel te accepteeren zijn. Gedep.Staten gingen er niet op jn. Komt 1921. Haarlem vraagt dan geheel Bloemendaal. Het voorstel van Gedep, Staten geeft nu ongeveer wat Haarlem in 1906 vnoen en (hem toen werd- geweigerdEvolutie dlus in den gedachtengang van Gedep. Staten, en vooruitgang. Ailteen zouden w« zeggen: Gedep. Staten hinken een slaj^ achteraan, miaar gaat die evdlutie door, en worden de huidige voorstetien niet geac cepteerd, dan komen Geidlep. Staten cent volgende maal uit zich zelf met voor te stelden wat Haarlem nu zou willen, maat hidt zal krijgen. Barometerstand' 753: Neiging: Vooruit, OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. ©ilia" en vertolkte op verdienstelijke wijzg den „Vader Koipingimarsch"', -waarin ook eenige bariton, solo- en refreingezange? voorkomen, gevolgd door nog eemige oom. posities, welke onder de eminente leiding van den' llieer Chr. Huyboom, de feest vreugde ten top ideed stijgen. Nog wwreq' da instrumenten niet koud, of de inuzlkan. ten vertoonden zich ten tooneele, oan in dd schitterendste costuums van graven en edellieden, geschminkt en geprudkt, zaal te laten brullen van het blijspel in 3 bedrijven: „De grillen van Hertog Hein- rioh". Er werd enthousiast gespeeld. Het stuik leverde een groot genot. Alle spelers gaven zich geheel. Bijzon-der 'trof ons het spel van den benjamin, die ternauwernood boven de tafel uitkwam. Zoo helder en on verstoorbaar, als men zich denken kon Een extra ovatie was dan ook zijn welver diend loon. Het stuk bood naast 't genot, nog tets leerzaams. Aan het applaus scheien geen einide te komen. Hierna nan* de Eerw. jubilaris het woord, dankte voot dit sdhoone feest, hem aangeboden door ben, mét wie hij steeds zulk een innig ver, baard Meld, dankte ook 'bijzonder de ouderf van zijn gezellen voor hunne belangstelling. „Hoe beerllijk," aldus Zijn Eerw, „dat gij met eigen oogen kunt aanschouwen, welk een innig verband er bestaat tusschen uwt kinderen, den priester en het KOomsch-. Katholtekio vereemigiingsteven. Hij spoord* aan, om dit verband te behouden niet ai. leen, maar zoo mogelijk te versterken. 'Eet* d-er beste middelen hiertoe bestond in hel veelvuldig naderen ter H. Tafel. Dit Ie doen en te onderhouden iwas het grootste; geschenk, dat men Zijn Eerw. bieden kon, Gods rijke zegen zou dan ongetwijfeld aller deel worden. Hierna werd deze feest avond door den Zeer Eerw. Heer Pastoor, me't een dankgebed gesloten. Brand. Zaterdagavond omstreeks half 7 werd brand ontdekt op don zolder van een bloembollenschuur, staande aan het Iloutvaartpad 108. alhier. Door middel van eenige emmers wnlet is de branld, welke nog geem grooten oaiv vang had, gebluscht. Door tijdige ontdekking is erger voorkov men, daar op dien zolder veel brandbaaf materiaal en een hoeveelheid bloembollen aanwezig waren. Oorzaak onbekend. Gevonden voorwerpen. Terug te bi komen bij: A. van Huisstede, Leidschcvaart weg 93, een schop; W. Uittenbogaard, Edï> sonstrant 10, een paar wollen handschoen nen; C. Dorstman, van Hogendorpstraat 11, 3 koperen gewichten; van Leeuwen, Beeks steeg 2 Haariein. een DOiteinounaie niet im hou-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1