NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. EGMOND-BINNEN. EGMOND-AAN-ZEE. HILLEGOM. LISSE. SANTPOORT. WAHmOND. R. K. Kiesvereeniging. .In „De Zon" vergaderde gisteravond de R. K. Kies- Vereeniging in jaarvergadering. De Voorzitter, de heer v. Stijn, opende de vergadering met een korte inleiding, Waarbij hij zich niet kon ontveinzen, dat men van de noodzakelijkheid nog niet 'doordrongen was, om zich hier voor deze politieke periode klaar te maken. Spreker wees er op, dat de zaak ernstig was, en het ging om het behoud van het rechtsch bewind, waarom hij hoopte dat ieder In eigen kring propaganda zou maken, ook voor de stemming voor de groslijst, omdat het daarvan afhangt wie aange wezen wordt voor no. 1 op de officieele lijst. De secretaris las de notulen en het jaarverslag, de penningmeester, de heer G. Onderwater, gaf het financieel over- richt, waaruit bleek dat de financiën er bijzonder goed voorstonden. De uitgaven waren 80.48, de ontvang sten, met inbegrip van het vorig saldo 7.22%) 172.37%, zoodat het saldo bedraagt 91.99%. De heer Koppiers, Stijnman en Piët tagen de rekening na en rapporteerden in orde-bevinding. De voorzitter kon bij zijn dankwoord aan den penningmeester niet nalaten, zijn genoegen te kennen te geven over een der Seiijken fieurigen toestand der kas, dien ij in al de jaren van zijn bestuurslid-zijn nooit gekend had. Dit stelde het bestuur in staat ook eens te werken voor de verdere ontwikkeling der kiezers en er zal dan ook daarvoor wel eens wat drukker een spreker worden aangezocht. Verder was spreker te hooren gekomen, dat de convocaten niet erg nauwkeurig waren bezorgd, waarop mevrouw Machen- Rotteveel kon verklaren, dat eenige plot selinge ziektegevallen van de propagan disten hier niet vreemd aan waren, doch dat het slechts enkele gevallen kon be treffen, daar invalsters het werk hadden overgenomen. Mededeelingen hadden hierop plaats over de te houden stemmingen, die zul len plaats hebben voor het Lageland op 8 Maart (Woensdag) aan de Zijl, ten huize van het bestuurslid, den heer C. ▼an Schie, van v.m. 10—12% uren voor het overige op Donderdag 9 Maart In het dorp in „De Zon", van v.m. 10 tot n.m. 7 uur, waarop een vergadering zal plaats hebben, waarin de Zeereerw. heer Pastoor van Leeuwen van Hillegom een lezing *al houden, aangeboden door de N.V. „De Leidsche Courant" bij gelegenheid van het 12% jarig bestaan van dit blad. De heer v. Egmond vraagt, waarom het politiek advies niet wordt aanbe volen. Spreker was er eerst ook niet erg voor, maar is van zienswijze veranderd. De voorzitter antwoordt, dat hij er ook voor is, doch er van teruggekomen Is, om het aan te bevelen, omdat de stroo- ming, die er tegen is, bekend is, en het geen practisch nut afwerpt, scherp te- Senover elkander te gaan staan. De vrij- eid van afwijken van het advies blijft toch bestaan. Die het er niet mee eens is kan gerust tegen alle aanbeveling in anderen van zijn keuze nemen. De secretaris, de heer Bader, zegde, dat, nu een aanbeveling plaats had, hij ook 't recht opeischte er tegen In te gaan, en dit deed in goed gezelschap van de vele Katholieke bladen, die onomwonden het advies afkeurden. Den heer Haverkort is het opgevallen, dat, hoe en door wien het politiek advies ook aangevallen wordt, de Roomsche dag bladen het niet tegen die aanvallen ver dedigen, eer het tegenovergestelde. Hij wil daarom voorstellen een kring vergadering te verzoeken, die dan moge lijk meer licht kon brengen. De secretaris leest daarop voor een schrijven van den heer de Vos, om mee te gaan met Leiden, die dat verzoek ook doet. Dit voorstel, in stemming gebracht, werd hierop aangenomen met 30 tegen 17 stemmen. Als leden van de stembureaux werden twee vijftallen gekozen. De dames Leenen Overgaauw, Verhaar, Bloem, Machen —Rotteveel en v. Rijn, Versluijs en de heeren v. Stijn, Onderwater, v. Schie, C. Zwetsloot, Haverkort en J. Klaassen. Bf* de rondvraag kwamen eenige in terne vragen naar voren, en na beant woording door den Voorzitter werd daarop de vergadering gesloten met den Christelijken groet. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te vergaderde Vrijdagmididlag te twee our. Voorzitter Jfhr. G. W van Paöhuys Afwezig de heer Kraiu. De vooorzi titer heet allen wcditom op fle eerste vergadering van het jaar, in bet bijzonder den wellhoudier C. J. L. v. d. Meer, <#e zijn 25-jarig jubileum als fed van den raad herdteükt. Stpréker wijst er op, dat er in al dien jaren veel is ge bomd en veel veranderd. Sprelker biedt hem namens den mede-wethouder en den secretaris een fraaien zilveren inktkoker' aan, waarop die inscriptie 9 Februari 1897-1922. Sprdker roept ooik een woord Tan welkom toe aan den nieu wbenoem- den gemeente-secretaris, den heer A. G. Delen er op wijzend dBt hij de functie overneemt van wijlen den heer <te Groot- «He meer dan 40 jaren dit ambt heeft vervuld. Uit dien korten lijd van zijn ambtsvervulling is echter reeds gebleken, dat de heer Dellen met voortvarendheid zijn taak opvat, zoodalt hij verwacht dat de gemeente een goed secretaris heef! verikregen. De heer van Nes coanplimenleerd na mens den Raad den jubilaris. In het ver- fedene zijn veöl onaangename dingen ge beurd en is het weirk van den jubilaris meermallen niet begrepen. Ook de jubila ris heeft meermolen gedwaald, hetgeen menschel ijk is, doch ook goede doden zijn gesteld en spreker hoopt dat het aan gename het onaangename verre zal over treffen. Hij brengt spreker buide voor zijn wer ken en zou dien Road wifflen vergelijken met een groot gezin, waarin alle broers roet eerbied opzien naar hun oudsten broer. Die eerbied is echter niet alge meen, want een van de broers is kqppig en hoewel hij in zijn hant liever anders wilde, kan hij van zijn koppigheid niet afzien. Misschien staat hij (de communist Krau) nu achter do deur te pruilen Als bKjik van waardeering is hem namens den Raad opgedragen «ten jubilaris «en herinnering aan te bieden, njl. een schil derij, voorstetteradle het Raadhuis, waar de jubilaris zoovele weiikzame uren heeft doorgebracht. De adhiiMlerij is ech ter nog in wording en nog niet gereed. Het is opgedragen aan die bekwame han den van den kunstschilder Bericemeyer. Odk <fe heer C. W. Atkcimadie fctKciiteerde den beer v. d. Meer namens de R. K, Raadsfractie. NaoiSt de buWe hem reeds gebracht, noemt spr. hem een stoeren weiiker, wiens werkkracht (door degenen dSe hem goed kennen, gewaardeerd wordt Spreker meent den toKk te zijn van zeer velen in Noordavijlk, alls hij hem ioe- wensdht, nog vele jaren voor lhe,t zede lijk en stoffelijk welzijn van de gemeente te mogen werken. Wethouidier v. d. Meer brengt in zijn dankwoord de hem ge brachte buMe terug tot Hemdfehetm die 26 jaren heeft gegeven, en hij hoopt dat het hem met Gods hulp gegeven zij nog veel te doen in het belang eter gemeente- De voorzitter doet mededeeiling van de ingekomen stukken, Wjo. vele door Ged. Staten, goedgekeurde besluiten. Ingeko men is een verzoek van die woningbouw- vereenigiing St. Jeroen, om een nieuwen weg in het St. Jeroemscomiplex te noe men v. Leeuwenstraat, zulk® naai den stichter der vereen,iging, den Z.E. heer F. van Leeuwen. B. en W haidrien den Raad reeds vroeger voorgesteld den weg Bijdorp straa t te noemen. De heer L. A. Vink stelt voor de straat v. Leeuwen straat te noemen. Dit voorstel wordt aan genomen met 8 tegen 4 stemmen. Alzoo de van Leeuwenstraat. Tegen stemden de heeren van Nes, Liefferi mikAidlminan! en v. d. Wad. De weg loopende vanaf dien ouden Zeeweg naar den Voorweg wordt ge noemd de Bedklaan. Tot ambtenaar van den Burg. Stand wordt met 12 stemmen benoemd de heer A. G. Dellen. Tod gemeente-geneesheer voor het jaar 1922 wiordlt benoemd dr. Hermanddes. Als weeshuismeester wordt heribemoenMl de heer C. M. van der Lee en als Gast- huismeester de heer W. N. Alkemadle. Iti de oommi«sde lot onderzoek <ter Gemeen- lerekening 1921 wordien benoemd de hee ren van Nes, Atlkemade en Admiraal. Aan J. Verburg wordt vaste aanstelling gege ven at» omfemeiiier en havenmeester. Voor hem wordt een nieuwe sa-larisregeling vastgesteld. Bij herstemming over het sa laris van dien inspec leur van politie, over wettk voorstel (24002800) de stemmen in de vorige vergaldlering staakten, wordt het voorstel nu aangenomen met 65 stemmen. Tegen stemden de (heeren Bal kenende, van Went, Kruiswijk, v. d. Wiel en Buys De heer Dr. van Nes was uit de verga dering geroepen. B. en W. stellen verder voor aan de verordlening tot heffing en Jnvorderinp der schoolgelden een nieuwe klasse toe te voegen en wet van f 9001000, 71% oent per week. Vetrder enkele wijzi gingen van ondergeschikt bellang. Aam <fe vereeraigfimg voor Ghr. U. L. onderwijs worden voorloopig twee leegstaande loka len dier Openbare schooi ie Noordiwijk aan Zee ter beschikking gesteld, teneinde daarin een U. L. O. School te vestigen. Hierna wijziging der potit.ieverorde.ning Ten eerste dat het verboden is vuilnis langs den openbaren weg te plaatsen zonder behoorlijke afsluiting, vervolgens dö't de hoogte van beladen voertuigen niet meer mag bedragen dam 3,70 M. en breedte 3.25 M. Op de begrooting 1921 wordt in ontvangst en uilgaaf overge schreven een bedrag vam 1850.53 K. Be sloten wondt tot uitbetaling van een be drag vain 800, zijnde gelijk aan 2 maan den salaris van den overleden secretaris- aan mevr. de wed. E. de Groot. B. en W. stellen voor tot otndterhandsche verhuring van een perceel duinterre'n aan A. M. Marimkclie, eigenaar van het Oranje Hotel, tegen een bedrag van f 50 per jaair. Aldus besloten. Op de kruising van de WiWielminastiraaf en Molenstraat wor den omstreeks 100 M2 aangekocht tegen 6 per M2 om bet mogelijk te maken, den boclht, dB ar ter paatse, weg te nemen. Ingesteld wordt een correspondentschap der Arbeidsbemiddeling, terwijl dloor B- en W. ails correspondent wordt aamgewe zen de heer J. Barnek, gemeentelbode. Het salaris van den correspondent bedraagt f 500, terwijl het Rijk daarin 40 pot. bij- dlraagt. Besloten wordt Iegelijk met verschillende andere gemeentebesturen een procedure te voeren met het Cen traal Verrökenlkanloor voor brandstoffen. De Raad gaat hierna im geheime zitting ter bebandeimg reclames H. O. en bespre king van hel punt: pensioen voor mevr. de Wed. E. de Groot. 1 Uitvoerinrf Rczekaop. Zondag avond gaf de onderafd. van „Hulp in de Huishouding" „Rozenknop" voor de ouders der leden eu verdere belangstellenden een uitvoe ring in het Juvenaat. Het bestuur van Rozeknop opende deze gezelli ge bijeenkomst door versgewijze het nut en doel dezer vereeniging uiteen- te zetten wat verrijkt werd met licht beelden uit het leven van de kleine Sint Therese van 't Kind Jezus, wel ke als patrones dezer vereeniging is gekozen. Daar toch deze kleine hei lige gezegd heeft, dat zij een regen van rozen zou doen neerkomen, over de wereld, daarom is aan de vereen, den naam van „Rozeknop" gegeven. Hierna werd door een der leden op zeer verdienstelijke wijze het Roze- knoplied gezongen, terwijl de quatre- mains op de piano gegeven, zeer aar dig waren. Echt leuk was onder Groot vaders parapluie, terwijl het extra- nummertje „De Notebalk" zeker naar ieders genoegen was. Na dc pauze werden wij in onze ge dachten verplaatst naar Lourdes, het welk geschiedde door dc lichtbeel den waarbij door een schare meisjes op zeer voortreffelijke wijze werd ge zongen. Vooral een aria uit Avé Maria was leer Indrukwekkend, welke ge zongen werd door 'n meisje, toen de beeltenis van Maria Onb. Ontvange nis op het doek stond, het geheel van deze voorstelling was in één woord schitterend te noemen. De Six-mains werd zeer goed uitgevoerd. Het toOinneelstukje Trientje de Von delinge gegeven, door een viertal meis jes, bleek in goede handen te zijn en oogstte veel bijval, vooral Trientje was hierin onverbeterlijk en er werd om haar leuke zetten hartelijk gelachen. „Het bloemenmeisje", dat hierop volgde was, wat zang en uit rusting betreft, zeer mooi. Na afloop van de gezongen liedjes gingen beidé meisjes met hun bloemen de zaal rond ten verkoop hunner waar, waarvan de opbrengst en de baten der uitvoe ring zullen worden aangewend tot hulp en steun der arme en behoeftige kinderen. Het slotwoord werd gespro ken door den Z.Eerw. lieer Pastoor Borsboom, die bestuur en leden dankte voor hetgeen door hen dezen avond gepresteerd was, tevens de hoop uit sprak dat de leden van „Rozeknop" evenals de rozenknoppen eenmaal tot schooue bloemen mogen ont luiken. Vooral wilde hij een woord van hulde brengen aan de Eerw. Zusters, welke helaas niet te genwoordig kunnen zijn en aa* de dames Onderwijzeressen voor haar moeite en werkzaamheden om de kin deren te leeren, waarvan wij heden avond hebben genoten en hoopte dat deze vereeniging nog veel goelds in de parochie moge verrichten en vraagt ieders steun voor deze zoo nuttige instelling. Vogelschieten. De uitslag van het vogelschieten van de vereeniging „Ons Ver maak", gehouden bij de wed. L. v. Schie te Noordwijk aan Zee is als volgt: 1ste paal, te vogel, vlag, D. v. d. Tang, Noordwij&er- houil; vleugelA. v. d. Veelk, Lssserlbroeik; vleugel, J. v. Leerkum, Lisserbroek; kop, D. v. d. Tang, Noordwijkerhoul; staart, L. Meijer, Noordwijkerhoul, romp verloot. 2e vogel: vlag. L. Meijer, Noordwijkerhout; vleugel, J. G. v. Noort, Warmond; vleugel en kop, A. v. d. Veek, Lisserbroek; staart, J. A. v. d. Zon; romp, J. Duivenvoorden, Noordwijkerhout. 3e Vogel, vlag verloot, vleugel J. de Bruin, Lisserbroek; vleugel en kop, D. v. d. Tatz, Noordwijkerhout; staart, L. Meijer, Noordwijkerhout; romp, Wijn hout Lisserbroek. 4« Vogel: Vlag verloot, vleugel, W. Sleenvoorden, Noordwijk; vleugel, P. Nulkens, Noordwijkerhout; kop, J. A. v. Noort, Warmond; staart L. Meijer, Noordwijkerhout; romp, A. v. d. Veek, Lis serbroek: 5e Vogel: vlag en kop, J. de Bruin, Lisserbroek; vleugel, J. A. v. Noori, Warmond; vleugel verloot, staar! L. Meijer. Noordwijkerhoul; romp, A. v. d. Veek, Lisserbroek. 2e Paal, Isle vogel, vlag, A. v. d. Geest, Bodegraven; vleugel, G. Meijer, Noordwijkerhout; vleugel, H. Duivevoor- den, idem. kop, C. Koster, idem, staart, J. Heemskerk, idem, romp, C. v. d. Geest, Bodegraven. 2e Vogel: vlag, J. Meijer, Noordwijkerhout; vleugel, J. Heemskerk, idem; vleugel en romp A. Brama, idem; kop, J. Schries, Warmond; staart, J. Duin hoven, Warmond. 3e Vogel: vlag en vleu gel, J. A. v. Leeuwen, Lisserbroek; vleugel, G. v. Dam, Noordwijkerhout; kop, J. Heemskerk, idem; romp, H. Duivenvoorden idem; slaarl, A. C. v. d. Geest, Bodegraven. 4e Vogel: vlag, J. Schrier, Warmond; vleu gel, A. Brama, Noordwijkerhout; vleugel en romp, H. Duivenvoorden, idem; kop, J. Duinhoven, Warmond, staart, G. v. Dam, Noordwijkerhout. 5e Vogel: vlag, vleugel en staart J. Schrier, Warmond; vleugel J. Heemskerk, Noordwijkerhout; kop, H. Duivenvoorden, idem; romp, C. Koster, idem. Vrijdagavond had in 't café de Zwaan de Jaarvergadering plaats van de It. K. Kiesvereeniging Recht en Orde. De Voor zitter de heer E. Oostdam Jacz. opende do Vergadering met den Ghr. groet en heette de aanwezigen, waaronder den Edelaebtbaren heer Burgemeester en de beide Eerw. Heeren Kapelaans der beide parochies, alsmede de WelEerw. heer rector Huf, van het retraitehuis welkom. Spr. sprak er zijn spijt over uit dat deze jaarvergadering nog niet beter be zocht was, ofschoon het bezoek toch be vredigend was te noemen, gezien de om standigheid van het slechte weer en de onbegaanbare wegen door do ingevallen dooi. Verder zegt spr. is er sinds onze laatste vergadering veel gebeurd, ook öp politiek terrein. Spr. wil eerst den blik wenden naar Rome en herdenken wat daar in den laatsten tijd is gebeurd en herdenkt dan den overleden paus Bene- dictus XV, den vredesvorst bij uitnemend heid. Nu hebben wij een nieuwen Paus, en spr. twijfelt er niet aan of deze zal het scheepje van Petrus ook door stormen en klippen heen naar de veilige haven stu ren. Verder noemt spr. het voor ons Ka tholieken een gelukkig verschijnsel dat het godsdienstig idee ook in de voor naamste kringen der wereld ingang heeft waar deze week de voorzitter voor het permanente hof van justitie deze voor den wereldvrede zoo belangrijke bijeen komst heeft geopend onder de aanroe ping van Gods naam. Verder wekt spr. allen op om ook in het komende jaar allen hun plicht als kiezer goed te vervullen en brengt een woord van warmen dank en huldo aan het bestuur en do propagandisten welke dezen afgeloopen winter door het af- loggen van huisbezoek erin zijn geslaagd het ledental der R. K. Kiesvereeniging te brengen van 845 tot ruim 800. Dan verwelkomt de voorzitter den spre- spreker van dezen avond, den Wel.Eerw. Heer Kapelaan Wortel, der St. Josef- Parochie te Hillegom, die hier is gekomen in de plaats van Pastoor van Leeuwen, dis door familieomstandigheden verhin derd was. De Eerw. spr. begon met te zeggen dat er diepe teleurstelling zal hcorschen bij de vergadering, omdat Pastoor Van Leeuwen niet is gekomen en hij onver wachts voor deze taak is geplaatst welke voor hem begrijpelijkerwijze eenige moei lijkheden meebrengt. Hij roept daarom de dementie der vergadering in voor zijn te behandelen omaerverpde pers in verband met de politiek. De Eerw. spr. begon met er op te wijzen dat tegenwoordig door iedereen en overal aan poliidok wordt gedaan. Dit werd door hem op zeer geestige wijze be sproken en door voorbeelden aangetoond. Ook werd door hem op duidelijke wijze aangetoond hoe door velen zulke vuile politiek wordt gevoerd. Voorbeeld hiervan werd door spre ker aangehaald wat in de afgeloopen week in de Staten Generaal is voorgevallen bij behandeling van de motie van den Ghris- tel.-democraat v. d. Laar tot a&chaffing van het gezantschap bij den Paus waar van zelfs een Duijs verklaarde dat hier alleen politiek achter zit en het hem te doen was om zijn eigen bedreigden zetel 'te bevestigen. In het tweede gedeelte zijner rede waarschuwde de Eerw. spr. de aanwezige kiezers steeds eerlijk, rechtvaardig en billijk te zijn in hun pordeel over de wijze waarop de politiek door onze ver trouwensmannen wordt voorgestaan. En dat het niet opgaat de handelwijze van onze eminente Regeering te bekritisee- ren, daar zij toch recht heeft op ons ver trouwen dat wij haar in 1918 hebben ge schonken en zelfs van ons kunnen eischem dat wij haai' steunen; daar dit echter dik wijls berust op onkunde vermaande spre ker do aanwezigen om steeds voorlich ting te zoeken bij het bestuur der Kies vereeniging die op vergaderingen zeker de noodige voorlichting zal geven. Ook de R. K. pers heeft hier een jgroote taak te vervullen, door allen goede voorlich ting te geven. Spr. wijst op het gevaar van het lezen van neutrale- en liberale bladen, daar er tegenwoordig geen blad verschijnt of het schrijft over politiek. Spr. twijfelt er niet aan of allen zijn geabonneerd op een R. K. blad, maar mocht het zijn dat er nog rijn die geen Roomsoh blad lezen, hoopt hij dat spoedig alle Roomsch-Katholieken abonné zullen zijn van de N. H. Gourant. Met een gedicht van Dr. Schaepman waarin deze den lof der R. K. pers bezong, eindigde de Beirw. spieker zijn met in aandacht en in groote stilte, ge volgde rede, welke met een hartelijk ap plaus weid beloond. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij den Eerw. spreker dank bracht voor zijn inslaande rede. Alsnu werd de jaarvergadering voort gezet, door den secretaris den heer N. 0. v. d. Zalm, weiden Üe zeer uitgebreide notulen der vorige vergadering voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek dat de inkomsten in het afgeloopen jaar hadden bedragen f 150,50 en de uitgaven met het tekort van 1920 f 155,37, alzoo een tekort van f 4.37. Uitgebracht werd het jaarverslag van den penningmeester, dat sloot met een tekort van f 4.37. Medegedeeld werd nu dat oip 24 Febt-, a.s. in de Zilik een vergadering zal ge houden worden voor de vrouwen, waar als spreekster zaïl optreden mej. Oriel aars van Amsterdam. Ook weid medegedeeld dal ■op Dinsdag 7 Maart ajs. de definitieve verkiezing zal plaats hebben voor de groslijst voor de Tweede Kamer. He't Be stuur zal hiervoor dien dag zitting houden van 's middags 28 uur «n de Zitk bij van Slraaten in ihet dorp bij N. v. d'. Berg en in de Kerkbuurt in het café de Vlas- ovei). Nu was aan de orde reglementsiier- zten-ing. Door het Beduur werden eenige wijzigingen voorgesteld in verband met he» didmaatsohap der vrouwen, welke allen onveranderd werden goedgekeurd. Over art. 24 van het reglement betreffende hel aantal onderteekenaars van een eandida- .tenlijst voor den Gemeenteraad, ontstond een heftige discussie en werd ten sjotte ibepaaM dat dit art. ongewijzigd zal 'blij ven, zoodat dik idd het recht heeft om het benoodigde aantal candid aten voor den Gemeenteraad te stelten. De heer Jol), v. d. Voet stelde nu voor om een edausute uit art. 33 te laten vervatten. Nadat ook hierover in den breede was gediscussi eerd, wend besloten de behandeling vain dit artikel aan te houden tol een volgen de vergadering. Bij de rondvraag ontspon zioh een vrij belangrijk deba t o ve r het politiek advies en werd het Bestuur op heldering verzocht omtrent dit advies. Daar hét Bestuur noch de afgevaardigde van den Kieskring Leiden hieromtrent iet» konden zeggen, werd bestoten dat het Bestuur zich met een schrijven zal wen den lot Baron van Wijnbergen en beau verzoeken voor onze kiesvereeniging een spreker aan te wijzen .welke op populaire wijze het politiek advies zal uiteenzetten; waarom het voor het algemeen belang en. voor de Roomiscih-Kalihoiteke Staatspartij noodiig is, het politiek advtes le volgen. Daar de voorzitter door onvstamdighcdel gedwongen was de vergadering le verla ten, berustte het laatste gedeelte der ver gadering bij de leiding van den 2en voor zitter den heer 'N. H. de Klerk, welke zdoh uitmuntend van zijn moeilijke taak kweet, en die na dank gebracht 'te hebben aan den Edelach'tb. heer Burgemeester en de aanwezige heeren Geestelijlken en render aan alle aanwezigen de vergadering sloot met den Ghr. groet. IJsclub. Zaterdagavond hield de N oordw ijker hou tscheijsclub oen vergade ring in café van den Berg. De opkomst was niet groot. De voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Aan de orde was de bestuursverkie zing. Gekozen werden als voorzitter de heer S. Velthuis, 2e voorzitter, P. Kleine- véld, secretaris Jac. Heemskerk; Penning meester Joh. Peters en als commissaris sen de heeren E. van Dam, P. Keuvekamp en H. Hulkman. Uit het financieel over zicht bleek dat over den afgeloopen win ter een klein tekort was te boeken. Maar dat nog een saldo te goed van het jaar 1920 was te vorderen op de Korfeissen- bank van 30. Verder bleek dat de ver eeniging ruim 50 leden telt, maar dat pro- pa agnda gemaakt wordt om nog nieuwe leden te winnen. Verder werd medege deeld dat bet materiaal der vereeniging in zeer goede staat verkeert en getracht zal worden dit ook nog uit te breiden. Hierna sluiting. DrankbestrijdingZondagavond j.l. hield het Kruisverband zijn jaarvergade ring. De opkomst was bevredigend. Na de opening met gebed, zang en toe spraak en de notulen bracht de penning meester zij,r)l verslag uit. De kas sloot met een tekort van f6.09. Het jaarverslag van den secretaris bracht op keurige wijze in herinnering het werk door die vereeni ging in het afgeloopen jaar verricht. Als voorzitter en secretaris werden respectie velijk met bijna algemeene stemmen her kozen de beenen) J. Verheggen en C. But ter. 'De Geestelijke Adviseur huldigde béide bestuursleden voor1 hun ijver voor' de goe de zaak. Hierna legden de leden weder de belofte van onthouding af voor het nieuwe jaar, waarbij één ad&pirantldd werd opgeteekend. Besproken werden tal van ingezonden stukken. Op de eerste plaats <lte „Zwarte lijst'', zooals die o.a. reeds is ingevoerd in Alkmaar, Purmerend, Edam, Heemstede en Heitoo. Hierover zal om inlichtingen met Heilloo gecorrespondeerd worden, waarna ook liier een verzoek aan dén ge meenteraad zal wordy gericht. Om de raadsleden nader- op dte hoogte te brengen met het streven dér drankbe strijding zullen hun de lezing van Dr. Ten Berge met begateidendi schrijven worden toegezonden, waaruit ze tevens kunnen vernemen, welke maatregelen liggen op den weg van het Gemeentebestuur, De afgevaardigde maar de Kringverga dering te Alkmaar ter behandeling van een vereenEgingsgebouw werd) algemeen ge voeld als een groot bezwaar tegen deze organisatie, waarom diaarmee gewacht zal "worden tot oaiee .parochie een dergelijk gebouw rijk mag zijn. De noodige propaganda zal gemaakt wordien voor alcoholvrij vergaderen. Aan de katiholöeke vereenigingeni zal daarom trent een schrijven met brochure gerioh't worden. Vervolgens werden Sobriëtas' almanak ken verkocht, de laatste bij opbod! Het bestuur toad voor een propaganida- avond een bioscoop-voorstel ling willen geven. De kosten hiervoor komlen echter te hoog, zoodat besloten werd Heiver een spreker te laten; komen en dan tevens lichtbeel dén te vertoonen, waardoor de avond prettig en leerzaam tevens zijn zal. Spoedig na Paschen zal deze bijeenkomst gehouden worden. Bij de rondvraag deed een dter leden een voorstel om den gemeenteraad te verzoe ken een verordening te maken tegen het vroege openen der café's. Hierop zal in een volgende vergadiering wordien terug gekomen. Daarna sluiting. Een koud bad. Vrijdagmiddag zag een op het strand werkzame schelpen v1s- scher een bejaarde dame zich plotseling 5n zee werpen. Het mocht hem gelukken haar na eenige pogingen weder op het droge le brengen, waarna de drenkelinge niet al te we] bij het hoofd scheen te we zen in hotel „Welgelegen" werd opgeno men. Daar kwam men spoedig te weten, dat het de 7ojarige C. P. uit Alkmaar was. St. Barbara-vcreeniging. Vrijdagavond hield deze R.-K. jonge-dragersvereeniging in café „Flora" hare jaarvergadering. Bijna alle leden waren tegenwoordig. De voorz. opende te ruim half acht de vergadering mei den chr. groet en een woord van welkom .dc leden dankende voor hetgeen zij in hel afgeloopen jaar voor het werk van barm hartigheid hebben gedaan. De notulen wer den gelezen en goedgekeurd; evenzoo het jaarverslag. Het aantal leden bedraagt thans 2I. Voor een plaats als Hillegom met over wegend Katholieke bevolking, is <Bt aan tal veel te gering. Het bestuur spoorde de leden dan ook ernstig aan, krachtig pro paganda le inaken om nieuwe leden te werven waardoor het werk voor alien be duidend licht wordt. Wegens huwelijk be dankten in het geëindigde boekjaar 7 leden, terwijl 5 personen als lid toetraden. De penningmeester bracht verslag uit van zijn gehouden beheer en had een saldo van f 41.85. Hierna Werden nog eenige huis houdelijke zaken besproken, waarna slui ting met den chr. groet. Dieverij. De laatste dagen wordt er weder druk gekaapt. Zoo aan den Parel- icweg, overhemden, een deken en andere goederen, die buiten te luchten hingen. Dai men mei brutale menschen te doen heeft, blijkt wel hieruit, dat de gapperij geschiedde des avonds te rond half negen, terwijl de lamp der bewoners brandde en de goederen verlichtte. Men zij gewaarschuwd en late des avonds nieis onbeheerd buiten. Brandweer. Tot brandmeester alhier is in de vacature van den heer M. Ph. Pos, die wegens vertrek uit de gemeente als zooda nig bedankte, benoemd de heer S. Nieuw- kamp. Nat. Militie. Voor de inschrijving der nationale militie, lichting 1922, hebben z.ich in deze gemeente 106 jongelingen aange meld. Werkloosheid. Gedurende de vorige week zijn bij de intercommunale Arbeids bemiddeling alhier ingeschreven als wertt- loozen 102 iand- en tuinbouwarbeiders én 42 Bouwvakarbeiders. Burgerlijke Stand. Onderbouwd: P. van der Westen en J. M. Oudshoorn. Th. Korremans en B. Oexeniann. Gelrouwd: L. W. Durr en A. Wanjon. Geboren: dochter van A. M. SmitJonk heer. zoon van H. den DooperSpeel man. dochter van W. van Beusekom Hoogteijling. dochter van C. W. Gulde- mond-van Zanten. Overleden: A. M. van der VeidtVogels, vr., 72 jaar. A. van den Akker, vr., 20 j. W, van Tol, 111., 1 maand. M. H. Jonkheer, vr, 27 j. U.K. Vrouwenbond. De R.K., Vrou wonbond hield hare jaarvergadering it het Bondsgebouw. De presidente, mevr do Maulder, opende met den Ohrist. groet en heette allen welkom. De notulen werden golezen en vast gesteld. Uit de mededeelingen bleek dat wegens de Griep-epidemie niet aan alle vragen kon worden voldaan door de af- deeling .„Hulp in de huishouding"; dat tijdens de pauze zou worden gecolpor teerd met de brochure inzake Moeder- schapszorg terwijl werd aangemoedigd lid te worden van het Retraitefonds door welks bemiddeling straks 20 'den een gesloten retraite zullen houden waarvoor hun vanwege het fonds gratis een toe gangskaart werd verschaft. Uit het nu volgende verslag van de penningmeeste- resse bleek dat de balans een voordee- lig saldo aangaf van f 201.55. Deze be scheiden worden secontrokerd door de damee P. Verdwaal, J. van .Went en JS- fering. De secretaresse Mej. M. van Rui ten bracht hierna eenmooi jaarverslag uit. Wij stipten er uit aan dat het le denaantal van 450 Btationair bleef, waar- bij echter een aansporing vergezeld ging in zijn omgoving propagadLt te jpjn en te trachten elk minstens een lid aan te werven, opdat daardoor het dod van den Vrouwenbond de deelneming der katholieke vrouw aan het Gods dienstig en maatschappelijk leven" op krachtige wijze te bevorderen, aan te moedigen, te steunen en meer tot uiting te brengen, waarvoor aller medewerking zoo noodig is. Meldiijg werd er in ge maakt van de plechtige jaarfeestviering met H. Mis en Generale H. Cbmmunie. Voorts dat Dr. Haase een cursus hield over de lichamelijke opvoeding van het kind, terwijl in November j.l. op initia tief van de Vrouwenbond kook-demonstra- ties op gas werden gehouden. Door mej. Peters werd een lezing gehouden over het onderwerp „Aan den arbeid". Door het vertrek van mej. Gr. Gaspers, 2de penningmeesteresse, onderging 't bestumi 'n kleine verandering en werd in haar plaats gekozen mej. H. Wassenaar—v. Ruiten. De statuten werden ter Konink lijke goedkeuring opgezonden. Niet min der dan 100 Vaandelaandeelen zijn uit geloot. Met aandrang werd gewezen op het lezen van „De Katholieke Vrouw", welke pteeds leerzame artikelen bevat tot colporteur van dit blad was aan gesteld de heer van Kastoren. De St. Elisabethvereeniging en deMa- riavereeniging zijn als onderafdeelingan tot den Vrouwenbond toegetreden. De naai- en knipcursus mogen zich niet in een deelneming verheugen als vorig© ja ren, evenmin 't herhaling-onderwijs. Het werd betreurd omdat het volgen van die cursussen van groot nut is. Een woord van dank bevatte het jaarverslag aan het Bestuur v. d. afdeeling „Hulp in de huishouding" voor het schitterend werk wat door haar verrioht is. Het re traitefonds telt 64 leden; dit getal kan grooter zijn, omdat dit praohtig de pro paganda in de hand werkt. De propa- gandaclub ,,8t. Agatha", alsmede de afd. tooneel word in het verslag een dank woord gebracht voor den steun, welk» van deze anderafdeelingen wordt onder vonden. Dank werd voorts gebracht aan den Geestelijken Adviseur, Pastoor Tho- mann, die door zijn wijze raadgevingen het bestuur steeds terzijde staat; aand« presidente welke ondanks de zorgen vooj haar gezin, de belangen van de ver eeniging op zeer verdienstelijke wijze behartigt. De Secr. sloot dit mooie jaarverslag waaruit we slechts enkele zaken kon* den aanstippen met de hoop uit tt spreken, dat, nu men aan het begin van zoo'n gewichtig jaar staat, waarin d» vrouwen ter stembus worden geroepen, nu blijken mag dat het voor Roomsch Nederland een zegen is, dat de Room sche vrouwen vereenigd zijn en dat zij haar stemplicht zoo te vervullen dat de Ka tholieken sohitterend uit den strijd to voorschijn komen tot heil van Kerk en Maatschappij! Een donderend aophus brak na dit werkelijk prachtige, zakelijke en veelzeggende jaarverslag I03. Het dankwoord van de presidente was ten volle verdiend. Vervolgens werd verslag uitgebraohi van de Algem. Vergadering. Hierna werd het woord gegeven aan Mevr. BronsveldVitiinga te Hoorn, wel ke een mooie lezing hield over het on derwerp: „Op Vrouwen, voor Christus"! Alsnu was aan de orde bestuursver- kiezing. Door drukke huiselijke bezighe den zag de presidente zich gedwongen als zoodanig ontslag te nemen. In haar plaats werd gekozen mej. M. van Ruiten, terwijl de aftredende presidente tot vl- ce-presidente werd gekozen. Tot secre taresse werd gekozen mej. M. Pijnacker, terwijl mede bij enkele oandidaatstelling werden herkozen mej. Schrama, penning meesteresse en mej. H. Vreeburg-Heems kerk, 2de seoretavesse. De Z.Eerw. heer Pastoor dankte de aftredende presidente voor alles wat zij voor do vereeniging heeft gedaan. De nieuw gekozen presi dente dankte voor het haar geschonken vertrouwen en hoopte door samenwerking met bestuur en leden de afdeeling tot bloei te brengen. Als blijk van waardeering voor haar diensten werd aan de afgetreden presi dente een geschenk, n.L een Jardinier- en Theeblad aangeboden benevens een cóuvert met inhoud; inzake dit laatste zal op verlangen van Mevr. de Meulder iets blijvends voor de vereeniging worden ge kocht. Na de rondvraag word deze geani meerde vergadering op de gebruikelijks wij zo geslo ton Vrijdag 24 Eebr. a.s. zal in het ge bouw van den Ned. R- K. Volksbond, Kerklaan te Schoten, de feestelijke jaar vergadering worden gehouden door de R. K. Kiesvereeniging, afd. Jan Gij- zenvaart. Behalve de zeer belang- rijke agenda waar o.a. op voorkomen bo langrijke mededeelingen omtrent grens wijziging, verkiezing van 4 bestuurstelen lie.a., is er ook nog een amusant ge deelte aan deze vergadering toegevoegd, n.l. de medewerking van de alhier po pulaire tooneel- on muziekverenigingen der St. Jozefsgezellen van de parochie „St. Bavo" te Schoten, welko zich hoogst waarschijnlijk weer van hun beste zijde zullen laten hooren. R. K. mannen eu vrouwen, de groote toekomstige gebeurte nissen in ons Roomsch-Katholieke leven, eisohen juist nu uw goheele persoon, uw volle medewerking. Laat ze niet al leen staan, uwe bestuursleden, uwe be- langlooze werkers. Geef door aanwezig heid blijk van uw medewerking en be langstelling. Met des te meer energie zullen zij 'zich werpen in don strijd te gen ongeloof, communisme, anarchisme on liberalisme. Uw loon? een Christelijk gereorganiseerde samenleving, geboren uit de thans heerschende wan-maatschappij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2