BUITENLAND. mw. ELCK WAT WILS. MÏÏYi': Tweede Blad 21 Fekr. 1922 PARLEMENTAIRE KRONIEK. I De Conferentie van Genua. De toestand in Ierland, GEM. BUITENL BERICHTEN. Zij: is niet getrouwd? Is u niet oud genoeg l EERSTE KAMER. Tiet ontwerpRutgers: Plaatselijke keuze i verworpen. Zij dio in angst en vrceze waren, dait Plaatselijke Keuze door den Senaat, in navolging der Tweede Kanier, zou wor den binnengehaald, kunnen gerust zijn. Met één stem meerderheid verwierp de Raad der Ouden het desbetreffend ont- werp-Rutgers. Het was geen politiek, maar een toevals-stemming. Immers, 15 leden waren afwezig. Er vóór stemden 17 en wel de christelijk-historischen en arti-revolutionnairen allen; de heer v. d. Berg, die het ontwerp bestreden had, verwijderde zich even vóór de stemming. Verder stemden vóór de 3 aanwezige so cialisten; (de heeren Van Kol en Polak waren ziek); de heeren Kraus en Berge nia, de heer Van Embden en de katho lieke voorzitter, benevens de lieer ,Wit- tert van Hoogland. Overigens, het dient erkend, de heer Rutgers heeft zijn voorstel flink met overtuiging en veel talent verdedigd. Hij was zijn onderwerp volkomen meester. Zonder beraadslaging of stemming ging cnder den hamer door het wetsontwerp in zake hertrouwing na scheiding. Gestemd moest er worden over de na turalisatie van Graaf Wolff-Metternich. De heeren Mendels en Pokker noemden bedoelden mijnheer een verrader en een spion, omdat hij zich in Duitschland aan het hoofd eener Spartacistische beweging had gesteld. De Minister wees or even wel op, dat de Graaf zulks deed op ver zoek der Duitsche Regeering om de be weging in goede banen te leiden. En de meerderheid der Kamer keurde hem 't Nederlanderschap waardig. Het ontwerp werd aangenomen met 31 tegen 6 stem men. De heeren zijn tot Dinsdagavond .7 Maart naar huis toe. TWEEDE KAMER. 'Begrooting van Justitie Het waren meerdere sprekers, die bij de begrooting van Justitie hun licht over de meest uiteenloopende onderwerpen lie- to schijnen. Daar was het geval met de dienstwei geraars, dat tot een woordenwisseling aanleiding gaf tusschen de heeren Kolt- hek én Wijnkoop in verband met het standpunt der Communisten in deze aan gelegenheid. Het is bekend, dat de revolutionnaire socialist voor zich het monopolie van or thodoxie op dat stuk opeischt. Hij heeft in zoover gelijk, dat de communisten on mogelijk de dienstweigering in haar uiter ste consequentie kunnen verdedigen, zoo lang zij met Wijnkoop houden, dat het dragen van wapenen moet beoordeeld worden naar het doel waarvoor dit ge schiedt, m.a.w. zoolang zij niet de absolute weeloosherid prediken. De heer Kolthek schijnt dat, in theorie althans, wel te doen. Gewetensbezwaar tegen dooden hebben mensehen als Wijnkoop en Van Ravesteyn klaarblijkelijk niet. Zij wenschen alleen zelf te beoordeelcn, wie zij wenschen te dooden en wanneer. Het is de bekende theorie, volgens welke aan revolutionnaire dia de macht gegrepen hebben alles ge oorloofd is (en nog veel meer) wat zij in de overheden van niet-revolutionnaire richting met schimp en smaad overladen. Veel kleingoed werd verder in de Ka mer ter sprako gebracht. De heer Kleerekooper poogde zich roem te verwerven door over het geval-Wijs man eenige algemeenheden te duchten en verder door het optreden van politio- neele ambtenaren bij hun opsporings-ax- beid te hekelen. Ook over de samenwer king tusschen politie en- pers mocht hij een paar gewichtige opmerkingen niet achterwege laten. Zijn motie betreffend het aanhangig maken van eenige voorzieningen met het. doel de vrouw tot het rechterlijk ambt toe te laten, heeft misschien eenige^ kans om aangenomen te worden. De Katho lieke heer v. Schaik is er een overtuigd voorstander van, en hij zal onder de Ka tholieken wel niet alleen staan. De heer Snoek Henkemans, die over de motie op zettelijk zweeg (zijn fractieleider mr. Schokking verklaarde zich op de be kende gronden er tegen) wilde toch langs een omweg het ambt van kinderrechter voor de vrouw bereikbaar maken, een aandrang, waarvoor de christelijk-histo- risclie spreker zich reeds de ontstemming van den anti-revolutionairen heer Beumer op den hals haalde. Met de motie-Kleerekooper in zake de benoembaarheid der vrouw tot het rech terlijk ambt, had de Minister niet veel veel op. Hij wilde niet beweren dat de vrouw ongeschikt zou zijn voor publieke functies, maar hij ziet zeer hoog op te gen de practische bezwaren welke, vooral ten aanzien der gehuwde vrouw en niet het minst t^n aanzien van rechterlijke functies, zich voordoen. De algemeene beschouwingen zijn af gedaan. Bij de afdeeling kosten van Rijkspo litie klaagden de heeren Kleerekooper, Schaper en Wijnkoop over de spionnage der politie op revolutionnaire bijeenkom sten en het optreden der marechaussee tegen werkloozen in Drente. Naar door Stefami uit Rome wordt ge meld, is het gerucht, als zou de Italiaan sdhe regeering voornemens zijn, aan de mogendheden voor te stellen, de te Ge nun. voorbereide conferenitie in begin Aril +e laten bijeenkomen in Rome, vol komen uit de luöhit gegrepen is. De Petit Parisiien verneemt, dat de ope ning van de conferentie le Genjua stellig uitgesteld zal worden. Reeds het voortdu ren van de minislexiieetle crisis in Italië maakt uitstel onvermijdelijk. Volgens ze kere inliebitingen zou de conferentie waar schijnlijlk half April beginnen. De Engelsche Marien geven, naar aan- Jei'dllng van den val van het Italiaan salie kabinet, te kennen de meeste met te leursteiing bat nu een uitstel van de bijeenkomst te Genua, mogelijk slechts voor enkele weken, wel onvermijdelijk zal zijn. „Openhartig gezegd, betreuren wij el'lk uitstel, zegt de Daily GhranAelc, hoe wel het aanzienlijk tegen een uitstel van een enkele maand zou oipwegfert, indien die tijd nuttig werd besteed aan voorbe reidend werk." Dr. Benes, de Tsjecho-Slowaksflhe mi nister-president. zou vermoedelijk, voor hij morgen Londen verlaat, neg een on derhoud hebben met Bailfcrar. De Daily Telegraph zegt, dlait Benes' bezoek te Londen van groot nut voor de Engelsche regeering is geweest, diaar het klaarheid heeft, gebracht nopenls de inzichten van Rusland en van de vele staten uit Mid den-Europa, die aan dé bijeenkomst zul len deelnemen. De houding van Italië. Uit de laatste discussies in het parle ment is gebleken, dat geen enkele groep in de Kamer zich vijandig betoonde tegen de politiek van toet kahinet-Bonomi, ten. opzichte van de conferentie te Genua. De houding van Frankrijk. De „Temps" schrijft, dat die Framisohe regeering, geleid dooi- den wenscih de conferentie van Genua zorgvuldig voor te bereiden, ziich er rekenschap van gaf dat de werkzaamheden lrarer deskundigen le Parijs wellicht drie weken zullen in be slag nemen. Dientengevolge deelde z, al len deelneinenden regeeriingen mede, dat het onmogelijk was dat die conferentie op 8 Maart bijeenkwam en vroeg zij aan de Itaioansche regeering in het uitstellen er van Ie voorzien. Sprekende over de Fransche politiek ten opzichte van Rusland, zegt de Temps, dat Frankrijk vóór de conferentie van Genua over geeneriei politiek accoo nd met db sovjctregeeiring onderhandelt of wil onderhandelen, maar trouw blijft aan zijn methode van het gemeenschappelijke front. Daarom vraagt het een zorgvuldige besitudeering van het program der confe rentie en voorafgaande averciemglemming onder de geaillieeridén opdat de sovjet-re geering zich geplaatst zal zien voor een eendrachtige wederpartij. Als men zegt, dat Frankrijk met d sovjet-regeering praat of met haar een geheim accoord heeft gesloten, dan is dit niet alleen laster, maar ook een absurdi teit. Echter hoeft Frankrijk, als het de solidariteit in toepassing brengt, het recht gelijkheid te eischen. In verhand met bovenstaande beschou wing van de „Temps" is van belang een telegram van Renter's bijzonderen dienst meldend, dat volgens een bericht van de „Daily Express" unit Riga, Krassim en Ra- dek aldaar, op weg naar Moskou, meege deeld hebben, dat Rusland met Frankrijk onderhandelt in zake overeenstemming ten aanzien der te Genua te volgen ge dragslijn. Krassin verklaarde, dat nog geen overeenstemming was bereikt, maar dat het vooruitzicht gced was. Uit Parijs wordt nog «Ld. gisteren ge seind In politieke kringen is men algemeen de opvatting toegedaan, dat de conferentie te Genua geen aanmerkelijke praktische re sultaten zal geven. Terwijl de regeeringsge- zinde Kamerleden vooral aandringen op de noodzakelijkheid om voorzorgsmaatregelen jegens sowjet-Rusland en het AlDua.Lse.he Dutlscihiand te nemen, beschouwen de so cialistische afgevaardigden de conferentie als een eerste noodizakelijk contact, dat later moer praktische discussies mogelijk zal maken. Een overeenkomstige opvatting schijnt in Engelsche politieke kringen te bestaan, want volgens bericihten uit Looiden aan de Fransche pers zou Lloyd George voornemens zijn na de conferentie te Genua! ongeveer elke zes maanden een nieuwe Buropeesche conferentie bijeen te roepen. Uit een. telegram uit Moskou aan de Ma tin blijkt, dat er een zelfde opvatting bij de Sowjet-iegeering beslaat. Deze meent ook, dat het noodig zal zijn herhaaldelijk Euroipeescbe bijeenkomsten le houden om het te Genua begonnen werk nauwkeurig vast te stelden. De Poolsche regeering heeft uit Belgrado de uilnoodiging ontvangen voor een voor. bereidende bespreking tusschen economi sche deskundigen uit de staten der kleine entente en Polen, welke in het laatst van Februari plaats zoiu vinden. DE HULP AAN RUSLAND. Hét Fransche Roode Kruis is belast met het bestéden der zes millioen, door het parlement gevoteerd ten behoeve van het internationale Roode Kruis, waarvan, het Fransche R.-K. geen deel uitmaakt. Men wilde het Fransche Roode Kruis tot deze organisatie toe doen treden, die dan zelve den steun van Frankrijk zou verdeeld heb. ben. Het Fransche Roode Kruis maakt hier echter bezwaar tegen en gaf er de voor keur aan zich rechtstreeks tot de sovjet- regeering, te wenlden, zooals ook Hoover en het Italiaan sche Roode Kruis hebben gedaan. Het belastte Nioutens hiermede, die den 27en December stappen begon te doen om met Krassin te onderhandelen. De sovjet-regeering wensdhte echter, dat Kras sin zelf te Parijs kwam onderhandelen. Hét Roode Kruis zond toen den] FransChen diplomaat Thiérard naar Berlijn; deze kwam er na het vertrek van Krassin aan en begon besprekingen met de leden der sovjet-delegatie. Men zal weldra weten, aldus besluit de „Temps" vorenstaand betoog, of de sovjet- regeering aan liet Fransche Roode Kruis evenals aan Hoover en het Italiaansche Roode Kruis dé mogendheid zal verieenen' om de hongerlijdende Russen te helpen. UIT HET BEZETTE DUITSCHE GEBIED. De geinterallieerde hooge commissie heeft naar een B. T. A.-telegram uit Coblenz meldt, kapitein Muller, den wel bekenden commandant van de „Bmden", geen toestemming verleend onn in het be zette gebied lezingen te houden. Tevens be sloot zij een reeiks conferenties over de verantwoordelijkheid van den oorlog te verbieden. Op verzoek van dien rijkscommissaris aan den Belgischen commissaris zijn de Duitsche oud-officieren, veroordeeld tot gevangenisstraf door den Belgischen krijgs raad wegens overtreding van hét voor schrift van de hooge commissie aangaande verboden militaire vereenigingen, in vrij heid gesteld. Tenslotte wordt nog uit Mainz gemeld', dat de afgevaardigde vóór Ludwigshafen, Burget, veroordeeld is tot 2000 mark boete wegens voor de Fransche regeering betee- digend geachte uitlatingen. Vrijlating der in Ulster gear resteerde Sinn Feiners gelast. De onderkoning van Ierland heeft de vrijlating gelast van de Sinn Feiners, die in het graafschap Tyrone werden gearres teerd wegens het dragen van wapens toen zij naar het heette op weg waTen naar een voetbalwedstrijd te Londonderry. Tegelij. kertiid heeft CoLlins aan den onderkoning .verzekerd, dat hij de vrijlating had gelast van nmy ncffvftien ontvoerde Uitstenmannen. De met-gewonde „special constables", die ie Clones werden gearresteerd, zijn hier onder niet begrepen, maar men gelooft, dat Collins ook regelingen heeft getroffen voor hun vrijlating. Een draadloos bericht meldde gisteren nog: Be kansen op een spoedige ontspanning in de gren&dislrioten van Ierland zijn ver beterd door den- loop der gebeurtenissen in het einde van de vorige week. Er zijn reedis gzenscommissies aan het werk. De Zuidelijke grenscommissïe heeft haar basis !e Monaghan en de Noordelijke 'le Ciogher en aan weerskanten van de grens herstelt rich bet vertrouwen' in de onrustige slrekcc: snel. De dagbladcorrespondenten in het Noor den en Zuiden gelooven, dat de oorzaken van de wrijving, die reeds slenk vermin derd zijin door de aanwezigheid van de commissies, ten slotte door dezen geheel zullen weggenomen worden. Een andere stap tot den vrede is de vrij lating van de Siinn-Feiners, die onlangs in Ulster in hechtenis zijn genomen, toen men wapens bij hen vondk, terwijl zij onderweg waren naar een voetbalwedstrijd. Hun in hechtenisneming was, naar verluidt, een van de redenen van de ontvoering van Noordelijke Ieren door manschappen van het reputoi'ikeinscihe leger. Men zal zich herinneren, dat Churchill in het Lagerhuis het vermoeden had uitge sproken, dat de in Ulster gevangengeno men Siim-Fciners spoedig vrijgelaten zou den worden en ongetwijfeld' hebben de Engelsche ministers Craig geraden om dienaangaande geen moeilijkheden te maken. Belangwekkend is hét bericht, dat bun vrijlating gisterenavond geschiedde op ontvangst van «en bevel van den Onderko ning. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Oniderkoining ook verzekeringen heeft ont vangen, dait Michael Collins reeds last ge geven heeft, oim achttien andere ontvoer den in vrijheid te stellen. Muiterij" onder het lersche leger. Zaterdag is in Limerick een proclamatie uitgevaardigd uit naam der brigade mid den-Limerick van het lersche republikein- sche leger, waarin geweigerd wordt de hui dige leiders van het leger der voorioopige regeering te erkennen en trouw wordt be tuigd aan de „bestaande lersche repu bliek." BRUTALE DIEFSTAL. Een bijzonder handige dief heeft zidh in het bagage-depot in de Gare de Lyon van een koffertje njet juweelen, ter waarde van ïoo.ooo frs. meester gemaakt. Een reizigster had in afwachting van het vertrek van den avondtrein naar Nice, 's middags haar 'koffertje in depot gege ven, met twee parapluie's en een stok. Zij out ving de regu no. 50. Daarna ging zij naar de restauratiezaal om te eten en kwam na een paar uur haar bagage weer ophalen. Deze was echter niet te vinden. Het personeel herinnerde zich dat een portier van een groot hotel in de buurt de koffer etc. had afgehaald'. Deze portier wend gevonden; hij verklaarde, dat in de vestibule van zijn hotel een heer naar hem was toegekomen 'en hem gezegd had Haal mijn bagage, die in het Gare de Lyon staat, het zijn: een bruin leeren koffer, twee parapluie's en een stok. Het bewijsje heb ik verloren, maar het is no. 50. De portier ging naar het station en kreeg 'heel gemakkelijk daar hij daar bebenid was de bagage zender het be wijsnummer, die hij naar zijn hotel bracht. Even daarna vertrok de bewuste heer per taxi. FRANSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN. Een B.T.A.-bericbt uit Athene meldt, dat het stoomschip „Espoir", dat kolen vervoerde, op last der Grieksche autoritei ten dén joen Februari is aangehouden in de territoriale wateren van liet eiland Ni- caria op de kust vaa Azië. Het schip Is naar Sal amis gevoerd. De Grieksche re geering beweerde de kolen «Is contraban de te beschouwen en het schip te cor.fis- keer en. De Fransche gezant kwam tus- sobenbedde en deed opmerken, dat een. schip, varende onder Fransche vlag «liet in beslag genomen kan worden wegens oorlogscontrabande, omdat de Fransche regeering noch de Grieken noch de Kc- malisten als oorlogvoerende partij heeft erkend. De minister van buiteniandisclie zaken ad interim heeft aan den vertegenwoordi ger van Frankrijk doen weten, dat de mi nisterraad1 besloten heeft om het stoom schip „Espoir" vrij te laten, maar de ko len als oorlogscontrabande te confjskee- ren. De gezant vroeg teruggave van schip en lading. Hij verwacht heden het ant woord der Grieksche regeering. 14 MENSCHEN VERDRONKEN. Uit Kaapstad wordt gemeld: Zondagmiddag zijn veertien mensehen, die vischten in een van zeilen voorziene motorboot, bij Falsebay door storm over vallen. De boot sfoeg om, waardoor allen verdronken. Vier lijken zijn tot nu toe bij de kust aangespoeld. Te New-York is de neger Marcus Garvey in staat van beschuldiging gesteld, op een aanklacht wegens oplichting. Gar vey zameldé géiden ter verwezenlijking van het plan om een groot aantal negers uit <te Ver. Staten naar Afrika terug te brengen, teneinde daar de „Afrikaansehe Republiek" te stichten. Vele rasgenooten geïoofdien in hem, en namen aandeden in de diverse, door Garvey opgezette onder nemingen, waaronder bijv. de ietwat fic tieve Black Star Line, die de negers naar hun land van herkomst zou terugbrengen. Oder dé door Garvey (ook wel bekend als ,yde Joodsche MCzes") op touw gezet te ondernemingen, zijn de Universal Ne gro Improvement Association met 4.000.000 leden en het blad The Negro World. Garvey is tegen borgtocht op vrije voe ten gelaten. Hij bezit onder dé Ameri- kaatische negers nog altijd een grooferi aanhang. Deze trouwe volgelingen gelooven, dat de gerechtelijke actie tegen hun leider niets anders is dan een daad van rassen- vij-andtecbap. Om een einde le maken aan dé voortdurende partieele stakingen in pa pierfabrieken in Zweden, hebben de pa troons bestolen tot een algemeene uitslui ting met ingang van 4 Maart, tenzij tevo ren een collectief contract tot stand kómt. Nansen, die op het oogenblik ta Stockholm vertoeft en er Woensdag zal spreken -over dén hongersnood in Rusland, heeft aan Zweedsóhe journalisten gezegd', dat Zweden, 't welk 2 millioen kronen' voor de noodlijdenden heeft bijeenge bracht, d.i. ongeveer 10% van al het in- gekomene, een schitterend voorbeeld van inenschllevendheid geeft. Volgens een E.T.A.-bericht uit Li- vorno zijn er aldaar in den nacht van 17 op 18 Februari twee bommen in de stad ontploft. In den morgen van 18 Februari werden twee bómmen gegooid naar een! magazijn, toebehoorendé aan socialisten, Eén ontplofte. Er zijn geen slachtoffers. Deze aanvallen worden toegeschreven aan politieke oorzaken. Tot de huwelijksgeschenken van prinses Mary zullen, volgens de Weekly Dispatch, ook de vermaarde diamanten PRACTISCHE GENEESWIJZE BIJ CATHARRHEN". Het maandblad „De dokter in huis'', raadgever in gezonde en zieke dagen, opent zijn eerste nummer, van den nieuwen (den derden) jaargang met de „Practische geneeswijze bij catarrhen", welke hier vclgt Ben even eenvoudige ais werkzame be handeling van een der meest voorkomende gezondheidsstoornissen, namelijk de ca tarrhen, heeft Dr. Sternberg in het in 't begin der vorige eeuw verschenen boek van prof. Willams ontdekt, bij zich en anderen beproefd en probaat bevonden. Een catarrh wordt meestal voor onbe- teek>eniend gehouden, want hoewel de pa tiënt daaronder meer lijdt en er meer last van beeft dan van menige andere ziekte met een gevaarlijk luidenden naam, blijft het toch maar „een gevatte kou". Dege nen echter, die tot catarrh neiging hebben, weten dat deze soort riekte door haar herhaajd optreden, den hoest en de overige begeleidende onaangenaamheden, velen meer lastig valt 'en in hun beroep sioort dan menige andere ziekte. De meeste mensehen hebben geen tijd, om een catarrh regelrecht te laten genezen, daarom laten zij de ziekte maar op hun beloop, 0f ze blijven één dag thuis, zwee- len flink en gaan den volgenden dag weer uit, om dan opnieuw en nog erger kou te vatten". Men moet dus een methode uitvinden, die ook voor. degenen past, die wegens een gewonen catarrih geen huis arrest kunnen of willen houden. Dat is bovengenoemde practische mc- 'hode van prof. W„ die in uitdroging van den catarrh bestaat. In vroegere tijden leed ik dikwijls aan hevige catarrhen, die meestal van langdhrigen hoest vergezeld gingen. De hoest duurde zelden korter dan 14 dagen. Ik besloot toen te beproe ven, of ik niet de vermeerderde slijoi- afscheidéng door den toevoer af te snijden, 11.1. door beperking van het drinken, kon verhinderen. Ik gebruikte 24 uren lang geen droppel vloeistof en was aangenaam "errast, te bemerken, dat mijn hoofd 'rijer werd 'en de slijmafscheiding door dén neus verminderde, zoodat ik lang niet meer. zoo vaak mijn 'zalkdoek behoefde te gebruiken. Ik zette dit nog 24 uren voort, en ik was mijn verkoudheid kwijt! Maar, wat nog belangrijker was, ik kreeg geen hoest, zooals vroeger altijd na een neus- verkoudheid', en alle calarrhale verschijn selen bleven weg. De voornaamste- werking van het ont trekken van eiken drank bestaat in het afnemen van de in het lichaam omloopen- .de vloeistoffen. Met de afnemende vol heid der bloedvaten neemt «ook de zieke lijke afscheiding der slijmvliezen langza merhand af: deze worden niet meer ge prikkeld en gaan weldra in den normalen toestand over. Plet gewone voedsel behoeft men niet te wijzigen, maar elke vloeistof moet ver meden worden. Daar de eetlust bij een catarrh toch gering is, kan men deze uit- drogingskmir heel goed 2 tot 3 dagen doorzetten. Bepaald noodig is het echter, dadelijk bij het begin van den catarrh er mede aan te vangen. Een groot voordeel dezer methode is, dat zij den patiënt in het geheel niet in zijn beroep stoort, daar hij zijn kamer niet behoeft te houden. Als men zich warm kleedt en voor tocht in acht neemt, ondersteunt dé beweging in de frissche lucht de werking der kuur, daar hierdoor dé natuurlijke functies van het lichaam bevorderd worden. Moge elke calarrh-lijder van deze pro bate kuuf gebruik maken! RAVEN IN ONS LAND. In het laatste no. van het tijdschrift „BArdea", orgaan der Neder 1. Ornitho logische Vereeni-iug, komt een belang wekkende beschouwing voor van de hand van mr. C. II Tichout, omtrent de thans nog in Nederland hu'z n le raven. Schr. komt tot de conclusie, dat het bestaan dezer vogels tot slechts enkele vogels beperkt hier steeds moeilijker wordt. Het paar b.v., dat zich nabij Zwolle zoolang wist te handhaven, is eenige jaren geleden verdwenen. Met het paar in Drente, dat1 in over leg met de Vereeniging tot bevordering van Vogels onder schr.'s persoonlijke bescherming staat, is men dit jaar (1921) zeer gelukkig geweest. Dit was het eerste jaar van volledig succes en 't is den Vogels gelukt hun legsel voor het eerst zonder Stoornis groot te brengen. Hoeveel zorg dat in het geheel open liggend hoseh, waarin zij broeden, hééft gekost, laat zich den ken, maar gelukkig hielpen de raven zelf ïiict weinig mee, door ditmaal een boom te kiezen, waarin zij ook beliooren, n.l. een hoogen den, midden in het bosch en aan alle zijden om ringd door roekennesten. Door het zware geluid der groote kraaivogels was spoedig bekend in welke buurt zij hun huishouden hadden gevestigd, maar des te moeilijker was het om er achter te komen, welk nest te midden der roeken het hunne was, want daar het een nieuw nest was, kon men 't aan de grootte ook niet vaststellen. Den 17en Maart bevatte het e:m drie* tal eieren. Hierdoor kon precies de dag van het eerste ei worden geconsta teerd, want vroeger was dit steeds een gissen, veelal ook door de onbereikbaarheid van het nest, zoo als de laatste broedsels van Zwolle, die in een zeer dikken, iep Jagen. Wel is de 15e Maart een vrij late datum, daar er meestal eind Februari of begin Maart reeds eieren zijn. De DE ARISTOCRAAT VAN DEN WEG. .r 14/ .fmf, U heeft mij verkeerd begrepen, mevrouw. Ib ben niet een van die „slachtofiers-vaa-voor-den-oorlog"-amateurs. Mijn carrière begon in 1902, dicht bij de nestplaats woonachtige loer schrijft dit toe aan den ouder dom van het wijfje. Door een ken- mei k is dit n.l. te onderscheidenen men weet, dat zij reeds minstens 10 lrai teIken ja re broedt. Toen op 18 Maart de boom niet puntdraad werd verzekerd, kon ,een viertal eieren wor den vastgesteld en in den loop van Mei vlogen de jongen uit. Op zekeren dag in Juni, toen de geheele familie eens op een open plek bijeen was. werd waargenomen, dat er 7 waren, zoodat het broedsel zich tot! 5 heeft uitgebreid. Aan de Vecht in Utrecht hebben de raven in 1921 niet gebroed, doch Z|1 waren er nog wel. Een verras sing was het voor den schr. in het begin van den zomer bij gerucht te hooren, dat er nog raven huisden in een bosch op de grens der provincies (recht en Zuid-Holland. De heer lhiebout ging» op onderzoek uit en hoewel hij dc vogels niet te zien ^'■feg, mocht hij toch uit allerlei in lichtingen de zekerheid krijgen, dat ze aldaar sinds vele juren voorkomen en broeden. Een 011de boer van over de 90 jaar ])ad ze er zijn heele leven gekend. Ook in 1921 hadden ze er gebroed en waren de jongen ui (ge vlogen, hoeveel wist men niet. Het door schr. waargenomen nest in een ouden eik, dat er al vele jaren zat, kon moeilijk van een anderen vogel zijn. Eigenaardig is, dat de raven, al daar. evenals vroeger te Zwolle, te nudden eener reiger-kolonie (nestelen. EEN ONDEUGENDE VRAAG. HijO ja. Eij: Of niet rijk genoeg? HfjJawel. ZijWaarom dan niet HijIk ben niet gek genoeg om te trouwen. ZijMaar koe gek moet iemand dan wel zijn? THEORIE EN PRAKTIJK. „Wat zio jij er bleek en vermoeid uit! Jo overwerkt je toch. niet?" „Ik vrees wel een beetje. Ik ben aan mijn nieuwe boek bezigen heb er gis teren dertien uren aan één stuk aan geschreven „Voel te lang, veel te lang! .Waar over loopt het?" „Over het noodzakelijke van den acht- uurs-werkdag." i IN DEN ,WIND. „Jongen, kerel, dat eeuwige kaartspe len van jou! Bedenk toch eens, hoeveel tijd daarmee verloren1- eaatl'V ZONDER TWIJFEL. Burgemeester: In 'sHemels naam, waarom rennen die men sehen zoo? Agent: Een leeuw jaagt ze op! Burgemeester: Maar waar komt die dan vandaan? Agent: Waarschijnlijk uit een kooi! WITTE RAVEN. Een witte raaf is hij, die niet een gedienstige vriend heeft, die hem alle onaangename dingen komt vertellen, Mie anderen van hem zeggen. Nog een witte raaf: De man, die als hij uit moet, zegt aan zijn vrouw: waar heb ik mijn hoed nou weer gelaten? En niet vraagt: waar heb jij mijn hoed nou weer gehangen? EEN ONGELUKSVOGEL. Student komt 's nachts om 3 uur thuis. t' Is of de duivel er mee spoelt! Nu ben ik eens 'n enkelen keer opgewekt om te studeeren, en nu ben 'k zoo aangeschoten, dat ik geen letter lezen kan! DE OESTERS. „Wanneer komen de oesters nu einde lijk, die gij open zoudt maken?" riep do heer des huizes ongeduldig tot de nieuwe meid. „Daar zijn ze," antwoordde 't kind uit t Groene Gelderland, met een zege vierend gezicht binnenkomend. „Het hoeft zoolang geduurd eer ik ze open had en -toen moest al dat vieze gerei er nog uitgehaald worden!" ZWEEDSOHE LUCÏEERS. Ze zijn goed en dat feit heeft den braven houtjes den weg .door do we reld gebaand. De Zweedsohe ludfers-indrustrio staat voor het vooruitzicht, zich in het aan staande jaar aanmerkelijk te kunnen ver beteren. De afzetsmogelijkheden in Ame rika zijn thans, na enkele jaren van groote beperking, zeer vergroot. De Ja- Bausche conowwhtie, dte ft3. jaren heeft geduurd, is nu geheel opgehouden. Het Zweedsohe fabrikaat heeft alle we reldmarken verorverd. Ook de Indische markt, die tot nu toe onbeduidend was, is thans in belangrijkheid toegenomen. Hoewel men nu weer een normalen om zet zal krijgen, beteeknt dit niet een groote uitbreiding van het bedrijf. Men heeft nog groote voorraden en die moe ten eerst verkocht worden. De rookers zijn er goed voor. UIT DE SCHOOL. Ouderwijzer. Joh an, gébruik eens eert zin mei: niét alleen.... maarook. Leerling. „De ouderwijzer is niet alleen streng, maar ook zeer lastig." BIJ TEN BAP.BIER. Barbier. Het weer zal wel veranderen; i'k geloof dat we vorst krijgen. Heer. Heb jij mogelijk plan om mijn overjas voor mij uiit den lommerd te haten? Barbier. Neen. Heer. Nu, herinner dan iemand niel aan zijn ongeluk. BOVEN ZIJN THEEWATER. Heer (van een partijtje thuiskomend tot een agent): Zeg, waar woont mijnheer van Braat? 'Agent: Nou, nou, Maar meneer^ dat is u zelf. Heer: Jawel. maar waar woomt-ie? i BEJAARDE ZUIGELINGEN. In de „N. Leidsche Courant" van 14 Jan. j.l. kon men het volgende ongewone nieuws lezen: Geboren: Theodorus van Beek, fl7 jaar, wednr. van C. J. Muusers, te Oegstgeest Johanna Hiep, 85 jaar, wed. vaBL M. Ppmpe, eerder yan M. yan Leeuwen,.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5