BINNENLAND. gesimd nieuws. im SLACHTOFFER. BIMHEMUMBSSH NIEUWS. DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND NAAR HOEK VAN HOLLAND? AANSCHOUWELIJK ONDER WIJS. FEUILLETON Het was winter. Den geheelen dag had de regen gekletterd tegen de ge sloten vensters. De wolken hingen zoo laag, dat zij de aarde bijna raakten. Het was somber en droevig, dat men onwillekeurig lust gevoelde om te weenen. Christine bracht den middag door, gezeten achter een van de vensters der groote zaal, met te kijken in het park, waar de boomen zich droevig bogen onder den zwaren stormwind. Zij zat daar onbeweeglijk, met haar zoon op de knieën. Het kind was even bedroefd als zij zelve en liet keek met zijne verstandige oogen zijne moeder aan, alsof hij haar "wilde afvragen, wat haar deerde. Zij had niemand, aan wien zij zich kon "toevertrouwen. Al de bedienden op het kasteel waren aan den markies gehecht en hadden een hekel aan de vrouw, die hun meester deed lijden, hetgeen zii bemerkten aan ziin slecht' humeur, waarvan zij ten slotte de onaangename gevolgen ondervonden Als zij slechts maar alleen had moe ten lijden Maar zij zag naast zich haar zoon, die wegkwijnde en lang zaam onder scheen te gaan in smart en leed. De kleine kon den markies thans niet meer zien, zonder dat hij over zijn geheele lichaam begon te beven, zoo bang was hij. Op zekeren avond, terijl Christine hem uitkleedde, bemerkte zij op een van zijn armen een blauwe plek. Zij keek ook eens verder, en vond thans overal blauwe of gele plekken, hlsof het kind zieh ernstig gekneusd aad. Zij verbaasde er zich over en onder vroeg Mark. Het kind weigerde eerst te ant woorden, want men had hem verbo den te spreken. Toen zij hem echter met vragen bestormde, eindigde hij met te bekennen, dat de markies se dert eenige dagen de gewoonte aange nomen had, telkens als hij 't kind ont moette, het heimelijk te knijpen, in de armen en overal waar bil hem maar raken kon. En als het begon te huilen of zich wilde beklagen, bedreigde de snoodaard hem met zulke woest rol lende oogen, dat het nog niets had durven zeggen. Als pe er iets van aan uw moeder vertelt,' had hij gezegd, „zal ik u allebei vermoorden En het kind had gezwegen. Bij dit verhaal richtte Christine zich in haar volle lengte op, woedend, dreigend als een leeuwin, wier jongen men vermoord heeft. Zonder een woord te zeggen, greep zij het kind, legde het half gekleed te bed, en ziedend van drift snelde zij naar de kamer van den markies. Met vaste hand klopte zij driemaal achtereen snel op de deur. De heer d'Arbois vroeg„Wie is daar „Ik," antwoordde zij, „Gij, Christine Kom binnen." Zij stiet de deur open. De markies zat vlak voor het vuur zich te warmen. Hij stond snel op en wendde zich om, reeds gelukkig in de gedachte, dat zijne vrouw hem opzocht. Hij begon met uit te roepen„Welke goede wind brengt.,..". Verkeer en Posterijen. Maar het gelaat van zijne vrouw ziende, dat door woede verwrongen was, viel hij zichzelf in de rede, om verbaasd te vragen „Wat hebt ge „Ik kom u zeggen," zeide Christine naar lucht snakkend en door woede, en drift buiten zichzelve, ik kom u zeggen, dat ge een ellendeling, een monster, een lafaard zijt." Doodsbleek wordend bij deze be- leediging sprong de markies op. ,,'t Moet een lafaard zijn, die een kind mishandelt, zooals gij het mijne mishandelt. Een kind, dat zich niet kan verdedigen." De markies voelde een rilling door de leden. Het kind had dus gesproken. Hij wilde zich niet verlagen om het te ontkennen, en evenmin wenschte hij zich te verdedigen, „Ha, zijt gij daarom zoo boos Zij hief de handen ten hemel. „Ge bekent het dus „Zeker.'l „Ge bekent deze misdaad, deze wreedheid, dm laagheid, waarvoor ZIJ LAS GEEN KRANT! ik geen naam kan vinden, een kind mishandelen Hij herhaalde in een soort van krank zinnigheid „Ja, ja, ja." „Een kind te martelen, dat u niets gedaan heeft, dat niet kon vluchten, dat zich niet kon beklagen. Een zwak wezen, zoo teer, dat een windvlaag het omver kan werpen, zoo teeder, dat de minste drukking zijn vleesch kneust. En gij, een man, een markies, een edelman durft zoo iets doen Gij durft het mij zeggen, aan mij, zijne moeder 1 En waarom, waarom doet ge het Hij keek haar aan zonder de oogen neer te slaan, en met een soort van dierlijke woede, zeide hij„Om u te doen lijden." „Mij „Ja, u." „Wat heb ik u dan gedaan Óp zijne beurt hief hij de handen ten hemel, alsof hij deze tot getuige nam van de woorden, welke zij juist gespro ken had. „Zij vraagt mij," riep hij, „wat ze mij gedaan heeft „Ja," herhaalde zij, „wat heb ik u gedaan Hij scheen plotseling een vast be sluit te nemen. „Ik zal 't u zeggen," zeide hij woest, „omdat thans het uur is aangebroken, om tot eene opheldering te «omen I" XI. BEKENTENISSEN VAN DEN MOORDENAAR. De markies en Christine zwegen beiden eenigen tijd. Zij maten elkander met den blik. Hun hart liep over van ongekende bitterheid, van onderdruk ten afkeer. Sedert den tijd, dien zij door elkander leden, hadden zij er behoefte aan, zonder het zich zelf ooit bekend te hebben, onj, als men 't zoo noemen kon, hun hart uit te storten. Men weet, onder welke voorwaarden zij de hand aanvaard had, die de heer d'Arbois haar aanbood. Als 't ware tegen haar wil, aangedreven door hare moeder en den dokter, die, alvorens aan haar te denken, aan de toe komst van het kind hadden gedacht aan het algenieene ten offer brengen non, was voor hen onbegrijpelijk, dat heette verraad". Waar echte of vermeende ar beidersbelangen te behartigen waren, moest alles wijken, bestond geen ander recht, werd niemand geduld of ontzien. Wie zulk een mentaliteit schept bij een groep menschen, die zoo gaarne bewust wor den genoemd, maar die feitelijk zich heel gemakkelijk laten leiden en misleiden, die zaait wind en zal eenmaal storm moeien oogsten. En wanneer dan do radikaalsben onder die misleiden, zij, die de laatste con sequenties durven trekken, de beste leerlin gen van hunne meesters, afgeven op hen, die hen den weg opstuurden, maar zelf half weg blijven staan, dan kan iedereen dat be grijpen en verklaren. Waar zal het einde zijn? Niemand, die het weet. De sociaal-democratie zal voort gaan met de massa op de hellende glijbaan naar communisme en revolutie te plaatsen. En onze maatschappij zal blijven lijden aan dezen kanker, die haar edele deelen lang zaam maar steeds meer nadert. Er is maar één middel tot redding. En dat is, wat Dr. Schaepman reeds noemde, een werkJiedenistand, met rotsvast geloof en kennis. De massa moet weer leeren te den ken en te leven volgens beginselen, waar aan de bovennatnur niet vreemd is. Idealen en niet de materie moet zij boven aan stellen. Niet voor brood en spelen moet zij leeren leven, maar Gods wetten en open baring erkennen in de levenspraktijk. De godsdienst, zijn wetten, zijn de eenige rem, het cenig-veilige spoor. NEDERLAND EN SERVIë. Het geschil beëindigd. In November 1920 (hebban wij onzen gezant uit Belgrado teruggeroepen en ver dween de Servische gezant uit Den Haag. Het Dep. van BuLlen/.andsohe Zaken dedt nu mede. dat de Ned. regeering er in heeft toegestemd het geschorste diploma tieke verkeer te herstel ten. DE VOD IN RUSLAND. De opbrer: i der collecte, gehouden na afloop der lezing van prof. Narisen, giste renmiddag in het gebbuw van den. Die rentuin te 's-Gravenlhage, heeft opgebracht 2643.85 benevens 65 fnancs. (Msb.) DE SPOO RWEiGR A AD Op een vraag van het Kamerlid Van Braambeek betreffende het voornemen der regeering in verband met de samen stelling en bevoegdheid van den spoor- wegraad heeft de minister van Water staat geantwoord, dat de uitkomsten, van het onderzoek der commissie-Leiy kunnen leiden tot e'en zoodanige reorganisatie van den Raad van Toezicht, dat deze invloed blijkt te hebben op samenstelling en be voegdheid van den spoorwegraad. Het is daarom wenisohelijk voorgeko men, de instelling van den spoorwegraad aan ie houden, totdat een beslissing zal zijn genomen over van de zijde der be doelde commissie te verwachten voorstel len. Inmiddels blijft de commissie van ad vies over spoonvegdienstregelingen in functie. De K.S.A. te Amsterdam. Naar de „Msb." verneemt zullen op de groote Ka tholiekenvergadering vanwege de K.S.A. te Amsterdam, woke gehouden wordt op den dag van den Stillen Omgang (Zondag 19 Maart half twee) dn de zaal der St. J'oscphgezeilenvereeniging als sprekers op treden, de Zeereerw. pater H. van Ruth S.J. en Dr. Gerard Brom. Grensccmtrole. Men schrijft uit Von- lo aan „De Tijd": De laatste dagen is er geen passon- contröle meer aan de grens bij Kalden- kirehen. De pas wordt niet meer gevraagd en wil men hem toonen, dan wordt een gobaar gemaakt van „niet noodig". Hoe lang deze toestand zal duren, Is onbe kend. Sommigen meenen met een gril te doen te hebben, anderen zien er in de naderende afschuffing van het dure vi sum. DE CONFERENTIE TE GENUA. Het It. K. Vakbureau en het Christ. Nat. Vakverbond, hebben het verzoek tot den Minister van Binnenlandscho Zaken gericht, om bij do beraadslagingen over het economisch herstel van Europa te Genua, ook vertegenwoordigers der ar beidersklasse toe te laten. BRA NDSTOFF E N NOOD De „Ulreclvtsohe Crt." schrijft: „U'berail herrsaht grosze Koiemvot'' werd ons dagelijks oip straat toegeroepen en op ibals voormusiceerd in <le schijnbaar nooit vervelende ..Boemel-Pelrus," en hét publieik wil er blijkbaar niéL naar luisteren. Toeh kunnen wij hier oonstateeren, da'i er werkelijk groote nood op het gebied der brandstoffen ihoersdht of althans binnen zeer korten tijd is te wachten. Een groot brandstoffenlhandelaar te Utrecht wist ons te vertellen, dait zeker 80 pet. der handelaars zonder voldoenden voorraad zitten voor 't publiek. Aaii huisbratidkomi^ ts absoluut gebreit; fandustriekoien zijn nog wel te «rijgen, maar worden niet afgeleverd1, orndiat daar, met het oog op de tamelijk platgeslagen industrie, niét veel behoefte aan is. Hoe komt dit? De mijnen leveren niet meer genoeg af aan eigien land, omdat zij gebonden zijn door hunne contracten met het (buitenland. Deze contracten gingen de mijnen aan, ge dwongen door het publiek, dat destijds nieit genoeg wilde opkoopen. Wij moeten thans uit onze eigen mijnen en de Belgische (betrekken, wat ons eerst Duilschlaud, Engeland plus België lever den; het is 'te begrijpen, da't zulk een tekort niet gemakkelijk is aan te vulden. Wat België nog kan leveren, zijn eier- ikolen, dodh anbhraciet niet meer van beteékienlis; men kan zeggen 2/8 in eierko len en de rest in anldiracietterwijl Hol land nog zoo half om half kan leveren. Duitséhand kan ons niets leveren, wijd het te veel verpdiobtingen heeft jegens zich zelf en vooral jegens de Entente. De groote handelaren, die vroeger (in 1914 en daarvóór) van de mijnen per jaar kochten, zijn thans blij, als ze nu en dan om de 2 5 3 weken iets machtig kunnen worden op de Bedigisöhe beurzen. Dv opdrachten, die de mijnen ontvangen van do groothandelaren, nomen zij slechts aam, mits zij ze mogen uitvoeren tegen den prijs op den dag van levering, 'terwijl de uitvoeringstermijn der orders kan vari- eeren van 6 lot 9 maanden. De grootere bandelaren zijn werkelijk blij als er weer cent ge voorraad aankomt en de grootha!*lel weet niet genoeg te doen om den afnemer te bevredigen. We behoeven ook werkelijk in de naaste toekomst nog geen verbetering op dit ge bied te verwachten, want men verklaarde ons, dat het zeker nog wel 5 jaar zóó zal blijven. Ook, als op het oogentdik het publiek zich nog een extraatje zou willen veroor loven, zou het te vrcezen- zijn, dat de ham. diélaren er niet aan konden voldoen. Het eenige, wat wij het publiek dan ook kunnen aanraden is, dat het zioh in 'den aanstaanden zomer zoo spoedig mogelijk van voldoenden voorraad voonziet, waar toe hot publiek d;an als het ware wel ge dwongen zal worden; dé handelaren im mers moeien hun voorraad, dient zij maan delijks uit de mijnen contractueel betrek kentoch afleveren. Kan dan de regeering de grenzen niet sluiten voor uitvoer? Het publiek is zelf de schuld van dezen toestand, daar het niet koopen wilde, toen er gelegenheid was. Nu zouden die mijnen aardig in verzet 'komen, als thans de re geering hun de gelegenheid ontnam, den voorraad af te leveren. Wat de prijzen betreft, hierover is abso luut niéts vast te stéllen. Het eenige parool is: Zorg, dat ge spoe dig uw voorraad completeert c:: opdoet voor den volgenden winter. Volgens de „Tel.'', is er tihams weder sprake van om de Maatschappij Zeeland, die den dienst VlissingenFolkestone on derhoudt, over te brengen maar Hoek van Holland, en de verbinding van Vlissingen te wijzigen 'in een dienst Hoek van Hol landH ar wiclh. De Great Eastern en de Zeeland zouden dan dezelfde route gaan varen, maar met dien verstande, dat er tusschem .den Hoek en Harwich zoowel een dag- ais een Wacht dienst zou worden ingesteld. Naar aanleiding van dit bericht, wordt uit Vlissingen aa.11 de „N. Crt.'' geseind: Na informatie bij de directie der Maat schappij Zeeland kunnen wij pertinent te genspreken, dat er plannen bestaan tot overbrenging van de Maatschappij Zeeland van Vlissingen naar den Hoek van Hol land. TER VERANTWOORDING GEROEPEN De uitlatingen van den 'lieer P. A. Ravelli, voorzitter van den bond van Departement s- am'blenaren in een debat mot Mr. Oud, 14 Febr. 1.1. gehouden, waarin hij zeide, dat de ambtenaren er voor passen verder me de te werken aan de 'bezuiniging, zoo-als hun rechtspositie inzake de wachtregelimg «iet is geregeld, hebben, volgens de „Tel." groote 'beroering aan de departementen te. weeg gebracht. Naar het blad verneemt, is Zaterdagoch tend de heer Ravdii Ier verantwoording ge roepen, zoowel door zijn ommiddelijken chef mr. Woilman, alsook door den heer A. J. Doorman, secret a ri s-ge. n era al van hot Departement van Oorlog, waaraan 'de beer Ravelli als kommies verbonden is. BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN. Wegens de verlaging dor bouwkosten hoeft de Minister van Arbeid bepaald: a. dat de huur van nog te bouwen ar beiderswoningen, waarvoor op 20 Februari 1922 nog geen voorschot en bijdrage krachtens de woningwet was toegezegd, onafhankelijk van don inhoud dor wonin gen, ten minste moet bedragen 75 pCt. der exploi tatickosl en b. dat de premie, welke voor woning bouw wordt verleend, op verzoeken, welke op 20 Februari 1922 bot bureau van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, den heer van der Kaa, niet hadden bereikt, in het algemeen zal bedragen ten hoogste 13 per M2 woningoppervlakte en tot 15 per M2. kan worden verhoogd', inge- Het „Hbld." merkt over 'dia publicatie vain de ontwerp-reg-eling het volgende op: Wat wel opmerkenswaardig is: het ontwerp dienstregeling dtaiagt dieni datum van 11 Februari, Eerst in idie „Staatscou rant", tdlie in den avond' van dien 16en vensdhenen is, en "waarvan 'die inhoud! 'dius pas in die oohtend'bladlen van dienl 17en d'en volko wordt madiegiedteeM, verschijnt de metdlcdédang, dlalt dSt outwarp-dlenstre- geling verkrijgbaar, is lét wel: niet ah genreen verkrijgbaar bij één Ilaag- sdhën boeklbamdlal rijn eten/igé exemplaren, te 'koop. Dan staat er ook in diezelfde kenmiisge- vimg, dat het ontwerp ter lezing ligt op die provinciale giriffiiën. en op de secreta- tra'ieën van eenige gemeenten, maar oip die secretarie van dé gemeente, dié Am sterdam heet en waar duizenden zijn, die belang hebben bij de dienstregeling van de spoorwegen, wais een afdruk van het ontwerp Zaterdag nog niét gedeponeerd. Dit alles zou nu niét zoovéél ité betee- kenen hebben, indién tot 1 'Mei de gede genheid 'bestond tot rédliameeren. Maar zoo is bat mét. Binnen Uien dagen zegge en schrijve binnen tien dagen moeten alle bezwaren zijn ingeleverd. Dé bamidfei heeft dtuis nagenoeg geen gelegen heid bij de konporaties, dlle daarvoor itk aanmerking komen, samenwerking té zoeken om bezwaren tegen dé dienstrege ling in te brengen. Of is 'de Overheid zoo overtuigd, dat ér loch miaar weinig gereisd zal worden dezen zomer? EEN KRANIGE DIENSTBODE. Op den Utrechtschen weg te Amers foort ging het paard van eert maKtair cj) hol. Op d!e hoogte van de Laan 19x4 zag, meldt „Het Volk" een dienstbode het paard aankomen, ging naar buiten 'en wist het paard te grijpen, waarna zij het aan een polrtie-agent overgaf. Hulde aan deze cordate vrouw! GOEDKQOLE TURF. In de provincie Groningen worden da gelijks groote partijen turf uit Oost-Fries land (Duitsehland) aangeVoerd, diie er on danks de hooge vrachten nog goed'kooper dan turf uit Groningen of Drentsche ve nen kan wordien verkocht. Aan de grens kost deze turf p.m.. 5 gulden per duizend'. DE OMGESLAGEN REDDINGBOOT VAN SCHIERMONNIKOOG. Na het omslaan van de reddingboot op Schiermonnikoog, welke den pden April van het vorig jaar uitvoer om d'e beman ning van den Duitschen schoener „Julan- dia" te redden, word algemeen aangeno men, dat de gezagvoerder van dit scheepje ten onrechte de noodvlag geheschen had'. Het S'eeamlbt in Hamburg heeft deze zaak nader onderzocht 'en vastgesteld, dat het hij'schen van de noodvlag onder de omstandigheden, Waarin 't schip zich be vond, gerechtvaardigd was en den kapi tein geen blaam kan treffen. Hem kan derhalve geen schuld aan- het omslaan ten laste worden gelegd. Met waardeering werd gesproken over de bemanning dézer reddingboot. waarde dat de agenten zouden blijven, De Inspecteur ging naar binnen, en trof nog een twintigtal bezoekers aan. Hij laatte .dezen het perceel te verlaten, waar* aan de meeaten 'voldeden, 'Een echter 'begon zlca hevig 'tegen «deu inspecteur te verzetten, zoodat deze ge noodzaakt was van zijn alanmfluit ge bruik 'te maken, om assistentie van zijn agenten te krijgsen, Op het alarmsignaal drongen dé agenten idé woning binnen: en J arresteerden den lastigen 1 aateten bezoe- ker. Het gehedlé gezelschap werd onder flinke bewaking (in het nachtelijk uur naaï het bureau geleid'. De inrichting bleek eeni.' goed ingericht speelhol te zijn. DE MOORD TE UFFïSLTE. De flranh en het mes. Omtrent den te Uffelte gepleegdoni moord verneemt de „Tel." nog, dat do ongeveer 60-jarigo versla gene, Alter t Been, ongunstig tekend stond. Hij maak» te vooral op marktdagen als varkens koopman bezocht hij trouw de markten veel misbruik van sterken drank en was dan buitengewoon lastig, zoa zelfs, dat zijn vrouw menigmaal voor zijn thuis komst vreesde, daar het meermalen ge< beurde, dat hij, dreigende met zijn mes, alles van de tafel sloeg. Doch niet al leen thuis, ook op andere plaatsen nam hij vaak een tartende en uitdagende hou« ding aan. Zoo kwam hij Donderdagavond, vrij Iaat van de Meppeler-markt te Uffelte aan. De man had weer vrij wat aan Bacchus geofferd en trad zoo hét café van van Schenkel binnen. Hier kreeg hij twist met R. DemmSik, een zoon van den te Uffelte, algemeen geachten, voor korten tijd overleden rijks veldwachter van dien naam. Been begaf zich buitenshuis spoedig door Demmink gevolgd. Nadat Bebn Demmink met een stok een slag op hot' hoofd had gegeven, ontstond er een wor steling en rolden beiden over don grond, Demmink trok zijn me3 en bracht Been daar vier steekwonden in zijn dijbeen, of nabij de lies, mee toe. Been keerde onder hevig bloedverlies in het café te rug en noemde Demmink als den dader. Na korten tijd gaf Been den geest. Intusschen was Demmink naar de wo ning van den rijksveldwachter van den Berg geloopen om te vertellen, dat Been zoo ornstig gestoken was. Zijn mes had hij onder diens kippenhok verstopt. Al vrij spoedig legde hij een volledige be kentenis af. D. is gevankelijk naar Assen overge bracht. EEN ONGELUK, DAT VRIJ GOED AFLIEP. Zaterdagavond 10 uur waren twee em ployees bij dé .pastorijen it» Heerenvoen (herig een posllkar bij het spoorwegsta tion op Ihet tweedé perron te rijden. Zij bemerlkilén niet, dat een trein uit de rich ting Leeuwarden naderde. Het gevolg was, dlat 'de poslkar in botsing Ik'wam met de locomotief en Idtaial versplinterd werd. De poststukken vlogen her- en dénwaart» De postbeambten bleven' ongedeerd. van de markiezin van OHWrtcarde behoo- ren. De laatste (tweede) markies van Cianricarde, die ongehuwd stierf, had Lord Lascelles tot zijn erfgenaam ge maakt, dlaar deze, de tweede zoon van d'en graaf van Harewood, de oudste dochter van dien eersten markies van Cianricarde tot moeder heeft gehad'. Van de diamanten 'zou twee eeuwen ge leden voorspeld zijin, da't een koningsdoch ter ze zou diragen en zij stonden bekend als de „geluksteenen". 'Een menschenleef- tijd lang hebben zij in de kluis van een Londenscbe bank gelegen. Een gevangen genomen Moplah-rebel uit Kunnamangalam, die door de politie te Calcutta is aangebracht, erkent vijf-en- zeventig Hindoes te hebben 'vermoord'. De conventie der vereenigde mijn werkers in de Ver. Staten heeft een reso lutie aangenomen ten gunste van het neer leggen van d'en arbeid dn dé kolenmijnen en ant'hracielveklen, op I April a.s. De kwestie zal aan een referendum onder de leden der Unie worden onderworpen, ten zij de loonovereenkomsten vóór dien zijn herzien. Koning Alexander van Zuid-Slavië is met den minister-president en dén mi nister van buitenlandsche zaken naar Boe karest vertrokken ter eere van d'e offici- eeie verloving van den koning. Naar Belga uit Moskou meldt, zou Lertin voornemens zijn voor het vertrek der afgevaardigden «aar Genua een ont werp voor een algemeene ontwapening van Rusland uit te werken'. Met ontzetting en afgrijzen heeft ieder zeker gelezen, wat zich in de laatste dagen in Berlijn heeft afgespeeld. De gemeente werklieden hebben de waterleiding, gas- en electriciteitsbedrijven, door een staking stop gezet. Veel verbeeldingskracht is er niet noodig, om te voelen, wat dat voor een grootstad allis Berlijn be toekent. Geheel het leven en arbeiden der bewoners is erop ingericht, dat de bedrijven geregeld en goed functio- neeren. Men denke er zich eens even in: geen water, dagen lang, niet voor de huis houding, niet voor de fabrieken, niet voor openbare inrichtingen. Geen gas, geen elec- Iriciteit: dus geen licht, geen warmte, geen vuur, geen drijfkracht Het verkeer grootendeels gestremd of zeer ngekrompen. Scholen wegens gebrek aan irandslof gestolen. Koude, honger, duister- tis in tienduizenden gezinnen. Echtgenoo- lan, kinderen, vaders en moeders onnoodig (estorven, omdat reddende hulp niet kon geboden worden. Stelt u eens in de plaats der Berlijners, die woedend maar machte loos de vuisten ballen tegen de bedrijvers van die misdadige staking. En dat alles waartoe? Om een betrekke lijk onbeduidende reden. Meer uit stakings- sport dan omwille van belangen der arbei ders. Heel de beschaafde wereld heeft gelegen heid gehad, die lugubere geschiedenis dag aan dag te volgen. En menig scherp en af keurend woord is over het gedrag dezer Berlijnsche arbeiders gesproken en geschre ven. Ook de sociaal-democraten keurden hun optreden onomwonden af. En nie mand hunner, die thans in Duitsehland mede de verantwoordelijkheid draagt voor een goeden en ordelijken gang van zaken, weigerde, de noodigé maalregelen van af- en tegenweer 'goed te keuren of desnoods mede uit le vaardigen. Naar aanleiding ran deze gebeurtenissen schrijft o.m. het „Patroonsblad": Gebleken is nu wel méér dan voldoende, dat onze groote steden, waar arbeiders van zelfs de schelst roode kleur in alle open bare bedrijven doordringen en het commu nisme steeds dieper doorvreet, technische hulpdiensten onmisbaar zijn tot afweer van den mooien terreur. Wat heef t men aan bur gerwachten, wanneer de woelwaters bun aanval niet tegen de politieke macht recht streeks richten, maar tegen het economische leven van een gansche stadsbevolking? En hoe komisch doet de oppositie der sociaal-democratie tegen deze radikaler ar beiders aan. Zouden nu werkelijk degenen, die als de monopolistische vertegenwoordi gers der arbeiders zoo gaarne poseeren, zich niet eens hebben afgevraagd, of zij.niet strijden tegen een geest, dien zij zelf hebben aangekweekt en losgelaten tegen onze maat schappij? Als zij, die minder radikale volks menners, de consequentie hunner eigen leer en daden niet aandurven, daarom 'houdt die consequentie op consequentie te zijn. Sedert jaar en dag hebben de sociaal democraten den arbeider voorgehouden de meest materialistische levensbeschouwing. Zij hebben hem gevleid, hem wijsgemaakt, dat feitelijk de arbeider alles was, hem ver leerd met de rechten van anderen rekening te houden, het nut en de belangrijkheid van anderen te erkennen. Arbeidersbelang en algemeen belang waren twee namen van eenzelfde begrip. Dat een „niet-bewusl" ar beider op een gegeven oogenblik zijn belang 20 ral een kostbare fuutóeering uopoig i». üe premie aal een bedrag van 900 per "wo ning niet mogeni ownscibrijden. 'Voor in'd'uriri'eelen, <Me voor ihuu perse- meel Louwen, bedraagt de premie ten hoog ste 12 per M2. met een maximum van 700 per woning. TEGEN DE HOOGE SPOORWEG TARIEVEN. De besturen van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland en do Ne- derlandsche Reisvereeniging hebben een adres gezonden aan den minister van Wa terstaat waarin ze te kennen geven: dat, waar met ingang van 1 Januari 1922 de tarieven voor het reizigersver- voer op de Nederlandsche Spoorwegen opnieuw zijn verhoogd en thans het dub bele bedragen van den vrachtprijs in 1914, terwijl er geen gelegenheid meer bestaat om kilometerkaarten of speciale vaoantiekaarten te verkrijgen, waardoor het afleggen van lange trajecten minder kostbaar wordt, adressanten, al3 de ver tegenwoordigers van plm. 85.009 loeris- ten, die allen groot belang hebben bij spoorwegtarieven, welke hun financieele draagkracht niet overschrijden, een ern stig protest tegen deze nieuwe verhooging der toch al reeds onevenredige hooge spoorwegvrachten meenen te moeten doen hooren; dat liet doel van dezen maatregel, ver betering van de inkomsten der Spoorweg maatschappijen, naar de meening van adressanten niet zal worden bereikt. O.m. wordt or de aandacht op ge vestigd dat qon der grootste bezwaren tegen de nieuwe regeling van de spoorweg- 1 maatschappijen wel i3 het vervallen van de kilometerkaarten, waarmede men voor een voor de middenklasse eenigszins be reikbaar bedrag over lange afstanden kon worden vervoerd en binnenlandscho tochtjes voor gezinnen mogolijk waren; dat eon vereeniging als de Nederland sche Reisvereeniging, welke tal van jaren een vast [reisplan gedurende de vacan- tieweken naar Zuid-Limburg op haar programma had staan en aan welken tocht steeds tal van landgenooten deelne men, dit jaar ernstig vreest, dat zulk een tocht door gebrek aan deelneming tengevolge van het hooge spoorgeld zal moeten mislukken, omdaUnon veel goed- kooper naar do Ardennen en dv Ilarz kan reizen dan naar Zuid-Limburg; dat men door de hooge spoorwegta rieven niet alleen het reizen binnenslands tegenhoudt, de Nederlanders als het ware over de grenzen jaagt, omdat zij in het buitenland veel goedkooper kunnen rei zen en daar zelfs ook beter bediend worden, doch ook vreemdelingen onge twijfeld zal afschrikken om naar het „dure" Holland te gaan en daar tegen fancv-prijzen te worden vervoerd met treinmateriaal, dat in verreweg de meeste gevallen slechts aan zeer baseheiden ei- schen van comfort kan voldoen, waarbij adressanten meer in het bijzonder het oog hebben op de wagens 3de klasse, welke bij de tegenwoordige tijdsomstan digheden en do hooge vrachtprijzen de aangewazan rijtuigen zijn voar het over groot© deal van Nederlands bsvolking. Don minister wordt verzocht, zoodanige maatregelen te nemen, dat da spoor tarie ven tot mear normale proportie3 worden teruggebracht en voor langore reizen bin nenlands de vroeger bestaan hebbende verminderde tarieven weler worden in gevoerd. ZOMERDIENiSTREGELING 1922. Snellere sneltreinen. Blijkens de ontwerip-Zomerdiienislrege- ling, zal de zomerdienst regeling id'er Spoorwegen dit jaar dén len Jrnii aan vangen. Op de lijnen AmisterdlamHaailesn blijk.! de rijtijd voor dé sneltreinen' weer te zijn ingdkont tol 19 minuten. Overigens is met die toegezegde versnel ling van d'e rijtuigen iu (liet algemeen biijlkibaar niet bedoeld wederinvoering van de snelheid, die in Juni 1914 werdi gemaakt. Toen deed idle sneltrein van Den Haag naar Amsterdam 48 minuten over dat traject, thans 56 of 57 minuten. De sneltreinen UitrechtAmlheim heb ben thans 60 minuten noodig en terug 55, 'dat wordt met Juni resp. 52 5 55 en te rug 50 minuten, terwijl het in 1914 was heen en terug 50 minuten. H-et d'erde voelilbereisdle traject, dat voor zijn sneltreinen altijd bekend was, is AmersifO'OiltiZiwdlte. Daarover doen we op het oogenhilk 61 minuten. Dit blijft bij de nieuwe dienstregeling iprecies hetzelf de, bdhoudiens idrie sneltreinen' Zwolle Amersfoort, die er 1 minuut minder over doen. In 1914 werd over! 'dit traject 50 5 54 minu'ten gedaan. „Ik Een vrouwtje te Culemborg leest nooit een krant. Ze wist dus niet, dat de oude zilverbons vóór 1 Januari moesten worden ingewisseld en ze had er 70 tóp- gespaard. Dezer dagen wilde zij baar schat gebruiken, maar kon noch bij den Rijksontvanger noch bij het agentschap van den Minister van Financiën te Am sterdam guldens krijgen voor haar pa piertjes, die er toch goed (bon) vooir waren. Ze is haar geld kwijt. EEN GOED INGERICHT SPEELHOL. Nu ide nachtkroegen in de omgeving van de Oudé Z. Achterburgwal te Am sterdam door het doortastend optreden van de politie verdwenen zijn, probeeren dc gewezen eigenlaars op een andére wijze aan de kost te komen. Enkelen (hebben hun zaken naar een ander deel der stad verplaatst, doch dit is die politie reeds békend, 'en ook in deze wijken zal krach- lig worden opgetreden, zooals 'het gebeur de au de Zeedijk-omgeving Eenige anderen Lebben hun zaken omgezet in een speél- gelegenheid. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte oen inspecteur vam politie, die op zijn ronde was, dat er ge luid' van stemmen drong uit een perceel in de Smalle Kapelsteeg. Bij nader onder zoek hoorde bij het geluid van geld'. De politie besloot te wachten totdat de bezoe kers het perceel zouden verlaten. De toe gang aan de achterzijde van het perceel, dat uitkomt in een smal straatje, werd eveneens door de politie afgezet. Eenige keeren verlieten eenige bezoekers bet per ceel, die door de agenten werdén aange houden en naar het bureau Warmoes- straat geleid'. Br bleken echter veel meer binnen te zijn. Tegen 3 uuir deelde de eigenaar aan den inspecteur mede, dat hij hem tot de woning zou toelaten, qp voor- EEN HANDIG OPLICHTER. Uit Aimmersllol wordt aan „Het Volk" geschreven: Zaterdaig wend ons amdlers 1200 rus'big dorpje in opschudding gebracht, dooreen! handig oplio'h'ter. Een als (heer gekleed indlividlu, voorge vende beOaisting-aimbtenaair te zijn, kom* zich mannelijk bij hen van wié hij ver moedt dla't zij tabak en sigaren verkoo- ipen, aandienen, met de inededleeiimg dat zij binnenkort, als bet tabakswetje in wer king komt, evenals thans (herbergiers, (bo ven hunne deuren moeiten aanbrengen een plaatje met opschrift „tabaiksvergtin- ning", welke hij bij zich heeft, en waar voor 'm gulden moet betaald wordien. Bij na allen' liepen er im; waarna ons 'heertja zidh ijlings uit dé voeten maakte Sm dia riehting vam dé spoorweglhalfe. Juist echter, verspreidde zidh het ge rucht, dat enkele 'bladen voor een derge lijk individu hadden gewaarschuwd, en d'aa'rdooir was de verwarring kompleet Men liep te hoop, overlegde overluid en zeer verward wait In deze moest wordien ge daan, mét het gevolg dat besloten werd. dait één der bedrogenen iper fiets zou trachten den vluchteling te achterhalen, 'terwijl een ander dé .poMtie ging waar schuwen. De politie zag geen kanis oim nog voor 't vertrek van den trein op liet station aanwezig te zijn en onze fietser Ikwarn juist op tijd om bedoeld heertje te zien instappen; doch kon zonder poli tie (hem niet tot Instappen dwimgen. Door diait geen telefoontoestel op ons .^station" aanwezig ig, kon ook de politie te Gouda niet tijdig woidén gewaarschuwd; zoo- dart de vogel was gevlogen. Men zij ech ter gewaarschuwd! Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6