Noodhulp Drukker, laatste mmm. j For mam i nt-Ta bïc .regen Besmetting.. Amsterdamschë Beurs MUZIEK. Zevende Bachconcert. De N.V. Handel-Maatschappij van A. Resink. Personalia. Het lustrum der R.-K. bouw- patroons. Burgerlijke Stand. Uit de Meubel-Industrie. Uit de Mijnstreek. Telegrafisch Weerbericht. VAN ONS KANTONGERECHT. Gemeenteraad. Broekhuys vrijgesproken. - Tersfond gevraagd een of aankomeli ng. Zich aan fe melden Nieuwe Haarl. Couranf, NASSAULAAN 49. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. SANTPOORT. SCHOTEN. Idestrijdiag vu d«a woeker. Maandagavond hield de afdeeling Haar lem en omstreken Tan de Nationale Ver- rerrógign^ tot Beetrijlin^ van den -woeker in een der zalen van oafé Bririkmann. hare jaarlijltsohe, algemeene vergadering, onder JeMling van den voorzit ter, Mr, J. D. Pasteur. leze opende de vergadering en heette ♦Hen weSkora <n sprak rijn voldoening ait over de opkomst. Hierna werden door den secretaris, den aeer L. A. Bouricius de notulen voorge lezen, welke onveranderd werden goedge keurd. Na het voorlezen van «enige ingeko men stukken van het hoofdbestuur werd door den secretaris het jaarverslag nitge- tractrt, waaraan het volgende ontleend wordt. Het ledenaantal bedraagt 85 gewone le den en 7 leden-insteüngen, tezamen 92 leden. De zittingen van het Informatiebureau worden in 1921 bezocht dloor 90 perso nen. Door den penningmeester Mr. P. Fueri Snethlage. werd rekening en verantwoor- -dng gedaan. Hef batig saldo dor kas bleek pro 1921 pl.m. f 170 te bedragen De beer W A. v. Daaten bracht na mens de Regenten van het „Fonds tegen den Woeker" verslag uit. Aan «ene borgstelling werden in 1921 geholpen 42 personen tot een bedrag van 5295. Op einde 1921 waren nog niet afgelost 46 leeningen met een bedrag van 3786. waarvan 452, achterstallig van vorige jaren en f 773 aan zeer ongere geld loopende posten 1921. Directe schade werd in 1921 niet ge__ den. doch wordt in 1922 verwacht in ver hand met den langdurigen achterstand bii c m'ge leeoingen van ouden datum. Het kapitaal van het „Fonds tegen dien Woeker" nnm in 1921 toe met f 235 aan rente en giften, tot f 1325. Naar aanleiding van dit jaarverslag vroeg ©en der aanwezigen of het wel noodig was, nieuwe leden aan te werven Hij meende, dat de vereeniging dit niet noodig achtte. Van de zijde van het bestuur werd dit ^landpunt echter ernstig bestreden. Et werd op aangedrongen zooveel mo gelijk nieuwe leden te zoeken, opdat de vereenr'ging over meer middelen en du een ruimer arbeidsveld beschikken kan. De hoeren Mr. J. D. Pasteur, voorzit Ier, Mr. A. H. J. Menens en L. A Bon ricius, secretaris, moesten periodiek aftre den, doch werden allen hü acclamatie herkozen. Door den voorzitter werd voorgesteld en door de aanwezigen aangenomen het voorstel om uit de afdeetiugskas 150 af le d T.gen 3am het „Borgstellingsfonds a*1 die rondvraag werd door eenlge hoeren gebruik gemaakt omtrent het voe ren van propaganda «n den vorm, waarin zulks het doehnaligst kan geschieden, op dat meer bekendheid aan fret doel cn 1 heven der vereeniging worde gegeven. Ten slotte, werd door den voorzitter •arak gebracht aan de Bcstuursledten en de leden van het Informatiebureau voor hun betoonden ijver en na 'i« opwekking tot behartiging van de belangen der ver eenigjng werd deze zeer goed geslaagde Tgadering gcdolm. Residentie-orkest. Peter van Anrooy verlichtte gister avond voor ieders oogen de vierde sym phonic van Mahler met het helderste wit, in do eenvoudigste, kernachtigste beweging, zoodat het stuk leefde en schitterde door natuuurlijke kracht met de flonkering van scherpe geestigheid. De onverdeelbare eenheid van sterke ge dachte en vurige muzikaliteit in Van Anrooy's persoonlijkheid beheerscht het caprieieuse wezen van deze symphonie, die hoewel ze een der meest gebonden werken van Mahler is toch.de eeuwige onevenwichtigheid tusschen spiritueele en muzikale machten heeft. Hoe meêr de dirigent zich op het spannende verband der muzikale elementen met intensieve plastiek conoentreert, des te zekerder ko men de sterkste eigenschappen van het werk tot leven. Zoozeer als een illustra tieve détailleering in de uitvoering dezer muziek misleidend werkt, zoozeer voert een dieper-gaande, karakter-sterke plas tiek tot de eigenlijke conceptie van de symphonie. Men zal Peter van Anrooy niet alleen bewonderen om deze orkestrale praestatie, men zal hem vooral dankbaar zijn voor de krachtige, volmaakt over tuigde voordracht van dit werk, die zoo onmiddellijk tot do innerlijkheid voerde. De geheele uitvoering had het alles-door- dringende kenmerk fan diepen ernst en edelste vurigheiden voor degenen die zich met voorliefde tot deze muziek rich ten, was iedere noot leerzaam. Mevrouw Annie Reballio-Siewe zong de sopraan-solo Das Himmlisehe Leben. Er was veel aannemelijks in haar mu zikale voordracht van finesses. Maar Voor den gang van dit gemetriseerde rythme is haar toonvorming niet positief genoeg. Met een zéér spannende uitvoering Van Strauss, Tod und Verklarung werd het concert voortgezet. Het orkest had voort durend de schitterenste klaarheid en bij de tutti bewonderde men de verrassend- «tralendo expansie van klank. Ode in dit werk werd men geboeid door do levendige eenheid. Het Meister- singer-Vorspiel besloot dezen buitenge- woon-praehtigen avond. H. F.'a. Vlt-egensvhik foradht ons de aulo van den beer Koen Jr. door diens vaardige hand bestuurd, naar de Leidische Vaart 105. om daar de eerste Neder]waterverf fa briek van bovengenoemde Handel-Maat. schappij in oogensdliouw te nemen. Ten kantore der fabriek werden wij welkom geileden door den firmant, den heer C. G. Koen en diens medewerkers, zijn zonen, vernietigen *de bacteriën verkoudheid, influenza, .angina. roodvonk enz!» tn flnond ®n fceel en beschermen d/ie ons tal van wetenswa a rdigibeden om trent zijn fabriek en fabrikaat meedeelden. De fabriek, opgericht 13 November 1907, beeft het karakter eenier Handel-Maat schappij en is verdeeld in 3 afdeel'ingen; de 1ste afdeeling wordt ingenomen door artikelen, benoodigd voor scheepsbouw en metaal-industrie, spoor- en tramwegen; de 2de afdeeling, de export, die vóór den oor log van grooten omvang was, maar uiter aard in en dor den oorlog sterk geleden heeft, richt zich weer op, doordat commis sarissen zorgden voor een vertegenwoordi ger in Ned.-Indië. De 3e afdeeling, de wa. terverffabriek, het eigenlijke doel van ons bezoek, wordt sinds 1898. met wijlen den heer Resink gedreven. Deze verffabriek er langde haar groote beleekenis in de Ne- derlandscihe nijverheid sinds 1917, loen de heer C. G. Koen ais directeur optrad. Niet. temin had de fabriek veel met de concur rentie te kampen. De naam handelsver- eeniging diende der concurrentie tot voor wendsel, om de beschuldiging te lanceenen, dat de fahriek zelf geen verf fabriceerde, maar deze alleen in den handel bracht. Wij hebben de geheele fabriek doorkruist en de fabricatie der Verf, in haar gehee- len omvang aanschouwd. Het zijn sanitaire waterverven ter beschildering van wanden (ter vervanging van het behangselpapier) cn plafonds. De uitvinding en de 'toepassing van sanitaire watervenen dateert eerst uit het 1 natst der vorige eeuw. Voor dien tijd was het algemeen de gewoonte de muren te behangen. En nu hebben de muren en pla fonds, beschilderd met Koens sanitaire waterven-en dit onschatbare voordeel, dat zij niet aUeen uitnemend bestand zijn te gen licht en kioht, maar ook tegen water, zoodot ze gereinigd kunnen worden. Al vonden de sanitaire wasehfrare waterver» v-en het eerst toepassing in Engeland en in Amerika, sinds eendge jaren verkrijgt die toepassing ook meer en meer burgerrecht in ons land, al mag niet verzwegen, dab men hier op vooroordeel en onkunde bij die toepassing sluit. Zulks ligt niet alleen aan de vaklieden, die ongaarne iets toe passen, wat nog niet algemeen ingang heelt gevonden, maar ook aan de hier gangbare gewoonte, dat de huurders der perceelen voor het witweCk hebben te zor gen, terwijl zij nu *>n dan cents nieuw be hang krijgen. Daarbij komt, dat veel da mes. door onbekendheid met het goede resultaat verkregen met Koenes muurver ven, een betoangsetijc mooier vinden. Wij werden in de gelegenheid gesteld een monsterkamer te bezichtigen, waarvan de wanden met tal van dessins in waterver ven beschilderd waren en stonden ver baasd over de prachtige dessins, de heer lijke kleurcombinaties, in één woord over het verrassend effect, door een oor deelkundige beschildering van wanden en plafond, verkregen. Wij hebben ons er persoonlijk won overtuigd, dat men met beschilderde wanden hel interieur zijner woningen een zeer artistiek en gezellig aanzien kan geven. Wij zagen dit o.a. zoowel in liet privé-kanloor der Naaml. Vennootschap als op het algemeen kan toor van t administratief personeel. De N. V. Handel-Maatschappij A. J. Re. sink vervaardigt 4 verschillende soorten van waterverven waarvan de „Uneedit" en de „Gerardin" wei de voornaamste plaats innemen. Beide verven kunnen zoo. wel voor binnen- als voor buitenwerk ge reed gemaakt wonden en hebben praotisoh bewezen, dat zij aan de eischen van goed en deugdelijk fabrikaat kunnen bean-t woorden. De „Uneedut* (afgeleid van de woorden „You need ft" U hebt het noodig) wordt in bereiden, gemalen toestand afge leverd en verpakt in ijzeren en blikken bussen. Doordat zij in pasta geleverd' wordt, behoeft men haar alleen met warm of koud water te verdunnen. Ze wordt zoowei in Nederland ais in de Overzee- solie gewesten gebruikt. In verscheidene Rijks- Post- en Telegraafkantoren, alsook in de Grafelijke Zalen in den Haag, zijn de muren" met deze „Uneedif-verf ge schilderd. De „Gerardiii"-veTf wordt in poeder ge. fabriceerd en droog afgeleverd in fusten en in kisten mét gedecoreerde cartons. Deze verf bekoelt alleen met koud water le worden aangemaakt. Daarna is zij voor '1 gebruik gereed. Sindts jaren wordt zij, zoowel in 't binnen- als in *t buiten land, alsmede in Overzeesohe gewesten aangevoerd. In verschillende Rijks- en Gemeentegebouwen, in scholen, in R.K. kerken en kapellen, in kostscholen, wordt de Gerardin-verf met goed gevolg toege past. Zooals we reeds aanstipten, doorkruis ten wij onder begeleiding van de heecen Koen de geheele fabriek, waar wij ver- schillende machines in werking zagen, die de waterverven bereiden. Hoogst voldaan over hetgeen we gezien en gehoord had den, verlieten wij deze in 1917 gebouwde fabriek aan de Leidsche Vaartweg, in de overtuiging dat Haarlem in de waterverf- fabriek der N. V. Handel-Maatschappij van A. Resinlk, een industrieele onderne ming bezit, die haar energieke en onder nemende Directie tot eer strékt.. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken mej. J. G. Bakker, alhier. R.-K. Prapagnndaclub Leo XIH. De vergadering van de E. IC. Propa- gandaclub Leo XIII, welke tegen Don derdagavond was uitgeschreven, gaat, we gens bijzondere omstandigheden niet door. Jubileum. Onder de gewone blijken van belang stelling herdacht de heer K. Appelboom heden den dag, dat hij voor 25 jaar als grof-bankwerker in dienst trad bij de Centrale .Werkplaats. „Kunst Zij ons Doel." Door bovenstaande vereeniging wordt vanaf Zaterdag 25 Februari tot en met 5 Maart in heit Waaggebouw een tentoon stelling gehouden van schetsen en Studies der leden. Middelbare Technische School. Wij ontvingen het prospectus van de Middelbare Technische School voor bouw kunde waterbouwkunde, werktuig'siuw- kunde, electro-teclmiek- en scheepsbouW- kunde, bevattende mededeelingen en eischen van toelating. Het boekje in handig formaat, ziet er goed verzorgd uit. Met een enkel woord hebben wij mel- din ggemaakt van het lustrum der afdee ling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons, dat gisteren gevierd is. Het feest werd des middags voort gezet met een bijeenkomst in St. Bavo waarin tevens de jaarvergadering .gehou den werd. De opkomst was zeer groot. Onder de genoodigden noemen wij den Gesstel. Ad viseur, kapelaan Wenne, de oud-adviseur kapelaan Vermeulen het dagelijkseh be stuur van den Bond, het dagelijkseh be stuur der Hanze-afdeeling. De voorzitter, de heer J. Klein Schip horst, opende de feestelijke vergadering met een welkom, bijzonder aan de ge noodigden. Spr. herinnerde er dan aan dat deze dag Bchoon begonnen is, doo in een zoo grooten getale dezen mor gen ter kerke te komen om door eene sremeenschappelijke H. Gom. Hem hulde en dank te brengen, Die daar in de eerste plaats recht op heeft. Want zeg spr. zou onze vereeniging en bom kunnen bloeien zonder den zegen vai boven? Neen, nietwaar. Hulde dus aar het H. Hart van Jezus, onzen leidsmar en patroon. Dan een woord van hulde aan ons wakkere hoofdbestuur, dat door zijn goede leiding, den grooten bloei var onzen bond zoo bevorderd. 1 Een woord van hulde aan onzen gees* telijken bondsadviseur. Kector v. d. Hout wii mogen zeggen den oprichter onzer af Gii weet het allen, aldus vervolgde spr* vlot ging het niet in Haarlem. Het waV al reeds eerder geprobeerd, E. K. Bouw vakpatroons te vereenigen in een E. K1 organisatie, maar de heeren moesten er niets van hebben.. èohuin ko' er ze naar de wakkere p'ei tors en dachten, 't is wel gcfed hoor, toti dat.. Ja, totdat... de heer Peters en Hec tor v. d. Hout hier kwamen en toen ge beurde Het (nog niet zoo erg vlug) maar hun overtuigende begee derende toewco- dingen braken het ijs en de E. K. veree niging van bouwpatroons te Haarlem wa een feit. Zoo zijn wij dan 5 jaren geschei t den van dezen dag, en mogen wij ons d vraag stellen: hebben wij onze plicht ge daan, konden wij niet meer doen. Het antwoord zaMJ dan zijn wij kondei meer doen, want kunnen wij wel genoes doen voor onze schoone Roómsche zaak? Neen hiervoor is men nooit uitgewerkt; Ieder voor zich vrage zich af, deed ik ii alles als lid eener E. K. organisatie mijt plicht wel, was mijn houding en gedrag door voorbeeld en daad! ten opzichte mij ner werklieden altijd doorkneed Boomsch was ik mij steeds bewust van den plicht dio op eiken katholieken werkgever rust Beantwoord voor n zeiven die vraag maar laten wij afspreken, dat ieder onze in de komende tijden zal trachten ook in dit opzicht geheel zijn plicht te doen om onze organisatie te doen tintelen vai Boomsche gloed en blijheid. Zoo moet en kan het wezen door uwe medewer king, door steun aim uw bestuur, door steeds in alles achter uw bestuur ta staan, door de besluiten door ons allei vrijwillig genomen en opgelegd, stipt et trouw te volbrengen, in een woord, door te toonen het besef te bezitten wat het beteekent, Katholiek georgani seerd te zijn. Zoo gaan wij dan een nieuw tijdperk in, met frisschen moed en vurigen ijve voor onzen stand, voor onze mooie be ginselen, gesteund door de krachtvait ons H. Geloof, als leidsman het H. Har van Jezus, een ieder zijn plicht ken nende en nauwgezet volbrengende. De voorzitter moest nu even de zaal verlaten en toen hij terugkwam, stond een prachtige, kolossale bloemenmand op zijn plaats. Geschenk van de leden aan het bestuur. Maar daar bleef het niet bij, want de heer Metzelaar trad nu naar voren, om den voorzitter na mens de leden een fraaie met zilver versierde voorzittershamer aan te bier den, waarvoor de heer Klein Schiphorst dankte met vriendelijke woorden. Na de lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, werden verschillende brieven voor gelezen van genoodigden, die verhin derd waren, docli allen met lof ge waagden van het werk der jubilee- rende afdeeling. Verwelkomd werd in- tusschen nog den tweede commissaris van het Bisdom in het Hoofdbestuur* de heer van Haren van Rotterdam,. Besloten werd tot het aanschaffen van een vaandel. Het financieel verslag van den heer de Paus, dat zeer gunstig was, werd goedgekeurd, nadat de kascommissie daartoe geadviseerd had. In de kas commissie werden benoemd de heeren Jac. Smit, J. Bakker en v. Hoften. Mededeeling werd gedaan over een vergadering van verschillende belang hebbenden om te komen tot actie voor wijziging in de huurwetten, enz. Alsnu was het woord aan den gees telijk adviseur, kapelaan Wennen, die zeide. nu 2 jaar de toenemende g&- zondheid van den 5-jarige te hebben aanschouwd. De Haarlemsche Bond is een goede Roonische jongen, die gods dienstig li oog staat. Dit bleek uit de algemcene Communie van dezen och tend, die een openbare geloofsbelijdo lijdenis was. De vereeniging-heeft bo vendien altiid de uaasteliefde en de rechtvaardigheid beoefend. De sterk ste herinnering daarvoor heeft spr. altijd nog bewaard van de tijd der uit- ttsluiting, toen de Roomsche Bouw patroons de rechtvaardigheid hebben bewaard. Ook de belangen van de werklieden konten trouwens in de ver gaderingen geregeld ter sprake. Spr. eindigde met een hartelijke geluk- wensch. De voorzitter sprak daarop den wensch uit, dat kapelaan Wennen de lustra van den Bond zou moge mee vieren tot hij pastoor is. De heer Metselaar bracht verslag uit in de contröte-oommissie. die door dfcn voor zitter geprezen werd om haar ijver en activiteit. Dan was de beurt aan de heer J. P. A. Nelissen, den eersten secretaris, om het jaarverslag uit te brengen. De secretaris liet daarover voorafgaan een historische beschrijving van de eerste vier jaren, waarin alle belangrijke feiten naar voren werden gebracht. Het uitvoerige, keurige verslag, hier en daar met veel humor gebruikt, besloot met een overzicht over het afgeloopen jaar, waaruit wij aan stip pen, d;ft het ledental 52 bedroeg. De voorzitter bracht den secretaris m geestdriftige woorden dank, onder luide instemming der vergadering. De .secretaris en de 2e penning meester, de heer D. v. Buuren, die periodiek moesten aftreden, werden daarna bij acclamatie herkozen. Ten slotte sprak de oujd-adviseur kapelaan Vermeulen, hartelijke woor den van gelukwensch, waarna de ver gadering gesloten werd. Aan Mgr. den Bisschop werd vol gend telegram verzonden „R.K. Bouwpatroons te Haarlem ter viering van het eerste lustrum hunner vereeniging in St. Bavo bij- een bieden Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid de betuiging hunner ge hoorzaamheid en kinderlijke ver knochtheid en vragen eerbiedig om 1 Uwe Bisschoppelijke zegen". KLEIN SCHIPHORST, Voorz. Hierop kwam des avonds aan het diner, dat in de Kroon plaats had, een telegram van antwoord in. Aan het diner werd de secretaris, de heer Nelissen, met een prachtigen bloe menmand' gehuldigd en verschillende sprekers van het Hoofdbestuur ge waagde ervan, dat de afdeeling Haar lem stond aan den spits van den geheele» Bond Ongecorrigeerd. Ondertrouwd; 22 Febr., T. S. de Boer en M. A. E. v. Rijn. J, Hoenderdos en A. Beck. G. C. H, W. Adams en C. Prinsen. O. Singer en E. v. Limbeek. T. J. P. Schaap en H. S. P. Wijers. H. v. Roon en A. M. H. Pijnaker. A. J. P. 'Zegwaart en A. C. den Otter. Getrouwd: 22 Febr. G. J. J, H. Schmitz M. J. A. Schuman. A. Dubbelman en P. A. v. d. Voort. P. C. v. d. Meer en M. Koppen. P. J. Kloos en J, M. Wes- se v K. Loeve en C. P, Smal. C. A. Pi Vk en W. M. Spoor. E. J. Mos en E. Eist. G. J. Homan en M. S. C. Martens. J. T. Snoeks en J. Woudenberg! S. v. d. Horst en J. Bos. C. Hage en A. A. v. Meel. 'Geboren: 18 Febr., d. van J. Putz- Platte. 20 Febr,, z. van S. de Jung- Sturm. z. van A. A. Rozestraten-Pon- steen, d. van M. E. v. Sitteren-Muller. 21 Febr., d. van J. C. v. Dusschoten- v. d. Werft. d. van A. Geerts-v. d. YCferff. d. vaan J. Grüter-Schaap. z. 'van C. Commelter-v. Bavel. d. van M. v. Zanten-Bakhuijzen. Overleden: 20 Febr., C. Keur, 58 j., de Witstraat. 21 Febr., A. E. Adèr', 20 j„ Hazepaterslaan. J. F, y. Leeuwen, 32 j., Kamperlaan. E. Stockhorst, 37 j„ Kruis weg. H. M. Kok-Mooije, 58 j., Kamper sproken van de Hem ten laste gelegde op-1 lichting ten nadeele van mei. E. van der Vliet. Verder heeft het Hof niet geleverd ge acht het bewijs van de oplichting, wat be treft de gestie van Broekhuys ten aanzien van de Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank, waarvoor de Rotterdam sche Rechtbank hem veroordeeld had tot twee jaar gevangenisstraf. Opnieuw rechtdoende sprak het Hof bekl. ook voor dit feit vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. DUITSCHE GEDELEGEERDEN NAAR LONDEN. BERLIJN, 21 Febr. De aanwezigheid van Duitsche vertegenwoordigers te Lon den wordt wettelijk geacht in verband met de besprekingen over het syndicaat voor Rusland. De staatssecretaris Berg man en geheimraad Kempner hebben zich naar Londen begeven. LONDEN, 21 Febr. De „Daily Mail" be vestigt, dat de Hamburgsche bankier Dr. Melchior te Londen zal aankomen om deel te nemen aan de besprekingen over het consortium. LLOYD GEORGE NAAR PARIJS. PARIJS, 22 Febr. De correspondent van de „Martin" verneemt, dat Lloyd George Zaterdag te Parijs een conferentie met Poincaré zal hebben in verband met de conferentie van Genua en de toelating van Rusland. DE OPPER-SILEZISCHE INDUSTRIE. BERLIJN, 22 Febr. Uit Breslau wordt gemeld, dat in Opper-Silezië in indu- striëele kripgen het voornemen bestaat de Opper-Silezlsche ijzer-industrie met de industrie in het Saargebied nauwer tot elkaar te brengen en dit groote indu strieele lichaam dan te doen toetreden tot een nieuw te stichten internationaal ijzer trust. De plannen zouden reeds door ge houden besprekingen met de buitenland- sche belanghebbenden een tastbaren vorm hebben aangenomen. AMSTERDAM, 22 Febr. Naar wij vei-- nemen, hebben de werkgevers in de meu bel-industrie en aanverwante vakkei voor het nieuwe coll. contract aan de werk nemersbonden een lion veil iging van 15 pCt. voorgesteld. HEERLEN, 22 Febr. Gisterenavond heeft een gecomb. vergadering p'aiti ge had van de 4 versohillende mijnwerker?' bonden; vertegenwoordigd waren ook de voorzitter en de secretaris van het N. V. „V., een bestuurslid van het E. K. Vakbureau en de voorzitter van het Neutr. V. V. Tusschen de verschillende vakverenigingen werd vol'ed'g? o ere n- stemming bereikt. Morgen zal in ver band met het genomen besluit een au diëntie plaats hebben bij den Minister van L. N. en H. Medegedeeld dloor het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Februari 1922. Hoogste barometerstand 762.8 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 734.7 m.M. te Tüiorsihavn. Verwachting van den avond van 22 tol den avond van 23 Febr. 1922: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke ■vrind. Meest hailfbewdllkit. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. laan. Een onvoorzichtige schipper. Hedenmorgen moest de schipper P. 't H., uil IJmuiden, terecht staan ter zake, dat liij, als schipper van het sehip, ge merkt IJ. M. 207, 5 October 1.1., voorun. comstreeks 3 uur, heeft gevaren op de Noordzee, zonder voorgeschreven lichten, hetgeen gevaar voor aanvaringen ople verde. De ambtenaar van toet O. M. wees er op, dat de beklaagde zeer ongunstig be kend staat. Hij is reeds éénmaal door de rechtbank adliier veroordeeld wegens het doen «nloen vaar een sctoèp. Hij edsctote 100 boete subs. 20 dagen. Omstreeks 30 November was t schip wederom uitgevaren. Hij toad toen aan boord 3 kounptssen. Den volgenden dag n.itn. 3 uur, bemerkte mem, dat die vloei stof uit twee der kennipassem was wegge- loopen, waardoor deze onbruikbaar waren geworden. Hij deed echter geen moeite, dit euvel te herstellen, hetgeen hij had kunnen doen met de vloeistof uit. het derde kompas, dat toch njet gebruikt werd. Hij bleef tot 10 December vannen en het gevolg was, diat het schip te Scheveningen strandde. Voor deze overtreding luidde de eisch 100 boete subs. 25 dagen 'hechtenis. Hedenmiddag vergaderde die gemeente raad onder presidium van den heer Maarschalk, burgemeester. Afwezig waren mevr. Maarsohaill-Ko- m'mv. Ltemt; Wolzak en Hagemeyer. Er is één vacature. De VOORRZITTER wijdde eenige woorden van afscheid aan den hear Roest, die als Md van dien gemeenteraad heeft bedknkt, daarbij den nadruk leggen de op bet trounv toeizoelk deir vergaderin gen van dien heer Roost, de aangename mandor van debafteeren cn de goede ad viezen door het afgetredlen raadslid gege ven. Met de beste wienscheni voor den' to eik omsta gen werkkring van kien beer Roest eindigde spa-, zijn hartelijke toe spraak. (De zitting duurt voort). DEN HAAG, 22 Febr, Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Rotter dam, waarbij W. H. Broekhuys was vrjitle- 1, ,*„.1,11, „111 L MlV»» De Beurs opende heden prijshoudend. Staatsfondsen. 5% Nederland 6% Indië 95^. Guituren. Koloniale Bank 124; In dibsohe Bank 99%; Vorslenftand 151; H V. A. 356. Industrieele waarden. Insulinde olie 4. Oliewaamden. Koninklijke 452; Con sols 142; Orion 211/f,. Tabalkkenl Bcsoëfkd 671/)Rotterdam Deli 2-87 y2; Senembak 869. Rubbers. Amsterd'am Rubber 94 Deli Batavia 641/^; Nederi. Rubber 52 Rott. Tapanoeli 201/). Scheepvaairtvvaaide». HolL Am. Lijn 154; Holl. Bot 511^; om. Ho®. Lloyd Japon lijm 100; Paloeltva&rt 89%; Scheep vaart Unie 105; Marine 16%. Amerikaansche waaiden Hide and Leather 70%; Steel 47; Smelting 50; Anaconda 103, Cigar 72%; Atchison To- ipeika 103%; Voting Rails 21%; Denver Soiiilihem Padflc 90%, Union Paci fic 138. Uitvoering. Hedenavond geeft het Jongemspatronaait „St. Bavo" en het Meisj esp air onaat „St. Agnes" haar eerste uitvoering voor leden, ouders en dona teurs. Het programma ziet er keiurig uit. De Oipetiing geschiedt dooir den direc teur, den WelEierw. Heer J. H. M. Nieu- wenhuizien, de ziel idler patronaten, nu al in zoo'm kiarten tijd de vriend der JeugldJ en die we! bewijst stog te hebben' met kinderen om te gaan. lederen Zondagavond treft men de Roomsche jeugd in het patronaatsgelbouw aan, bij hiooge uitzonderiing ontbreekt er een. Dan volgt de kindiaroperette „Aasdhe- poetster in 4 bedrijven, uitgevoeild door de meisjes van het .Agitospatronaat," waarna de jongens van het „St. Ravo"- patronaait opvoeren het kludhitispeü In 1 'bedrijf „Mobilisatie bij Nicodemus Krent." Rest ons nog te meldén daft die avond verder wordt opgeluisterd idtoor het mu ziekgezelschap „Onderling Genoegen" dan mogen wij er van overtuigd rijn, d®t de eerste uitvoering der patronaten alleszins «chi tierend beloofd te wonden. Voor meer dan een uitverkochte zaal, gaf de Tooneelvereeniging „Va ria'^ alhier. Zondag j.l. hare 2e sei- zoehuitvoering in Hotel „de Weijman" Opgevoerd werden: „Leen me je vrouw", blijspel in 2 bedrijven en „De Pianostemmer", blijspel in één be drijf. Beide stukken werden zeer ver dienstelijk gespeeld en oogstten dan ook dankbare bijvalsbetuigingen. Er is naar hartelust gelachen. Als uitblin kers noemeta wij „Rabastoul" (J, Deutschman) en „Angèle. vrouw van Rissoliu" (Mej. G. Schoon), terwijl de overigen naar mate hunne rol aan de verwachtingen voldeden. De tus- schenpoozen werden verdienstelijk aangevuld door klaviermuziek. „Varia", welke zich mag verheu gen in steeds toenemende belangstel ling van het publiek, zal zich naast proza en poëzie, in de toekomst moe ten wijden aan een goed geregelde) plaatsbespreking en zaalcommissie. Het rookverbod werd nogal overtre den, zonder de minste verwijzing naai; den laatsten regel van het programma*, POLITIE STUDIE- EN DEBATING CLUB. Men schrijft ons De politie studie- en debatingclub dei afd. Schoten van den alg. bond van poli- tie-personeel in Nederland hield haar 2e cursusvergadering in de zaal van café Flora." Pretoriaplein te Schoten, al waar de heer Mr. van Löben Sett, sub stituut Officier van Justitie te Haarlem voortging met de behandeling van het onderwerp „Algemeene leerstukken van ons Strafrecht." Circa 75 politieambtenaren uit de om liggende gemeenten waren aanwezig. Opgemerkt werden de Burgemeester van Schoten de heer F. F. F. Führhop, de commissarissen van politie van Haar lem, Bloemendaal de hoofd-inspecteur der Haarl. recherche en de Schotensche politie inspecteur. Te kwart over vier opende de voorzitter K. Tijsterman do vergadering. Spr. heet allen hartelijk welkom. Hij dankt den Heer substituut Officier voor diens bereidwilligheid. Spre ker verheugt zich dat de Burgemeester die altijd blijk heeft gegeven van mede leven met ons, de vergadering met zijn tegenwoordigheid hier vereert. Wij zijn het hoofd der politie daar zeer dankbaar voor en stellen dat op hoogen prijs. Hier na geeft hij het woord aan den heer Löben Seis. Deze brengt in herinnering, dat hij de vorige maai voornamelijk heeft gespro ken over schuldleer (opzet en culpa) en thans in ruime trekken de poging wenscht te behandelen. Spreker begint met een korte historische inleiding, waaruit blijkt dat in de oudste tijden b.v. bij de Romeinen de poging nog niet strafbaar was gesteld, wei later b.v. zooals in oud vaderlandsch recht. De reden waarom men poging strafbaar stelde is hierin gelegen, dat men de be veiliging van sommige rechts-goederen en rechtsbelangen van zooveel gewicht achtte, dat men zelfs de poging om deze in gevaar te brengen krachtig wenschte te bestrijden door middel van dwang middelen. Spreker zal niet trachten een definitie van poging in 't algemeen te geven, daarvan onthield zich zelfs, gelijk spreker uit de historie van de strafwet aantoont de toenmalige Minister van Justitie. Men wilde destijds geen starre definitie, waaraan niet te ontkomen zoude zijn in later tijden, wanneer wetenschap en rechtspraak dienaangaande veranderde opvattingen huldigden en men vond het beter, aan den rechter over te laten welke uitlegging aan het begrip poging moestworden gege ven inverband met de eischenvande prak tijk. Volgens spreker is het juist een groote verdienste van den toenmaligen wetgever geweest den rechter niet te veel aan banden te leggen, latere wet gevers hebben er wel anders over ge dacht getuige de vele casultstische wets bepalingen welke blijk geven van wei nig vertrouwen in 't inzicht van den rechter, welke laatste methode van wet- geven in de praktijk herhaaldelijk on juist' is gebleken. Spreker zet voorts uiteen de drie vereischten waaraan po ging moet voldoen wil ze naar Neder- landsch recht strafbaar zijn. le opzet gericht op 't plegen van een misdrijf 2e begin van uitvoering 3e de niet voltooïng van het misdrijf alleen tengevolge van omstandigheden onafhankelijk van den wil des daders. Uit sub. I vloeit reeds voort, dat po ging niet denkbaar is bij schuldmtt- drijven. Wel zou ze strafbaar kunnen zijn bij overtredingen, maar de wet sluif die uitdrukkelijk uit. Toch zijn er uit' zonderingen b.v. in de Jachtwet. Vervolgens behandelt spreker uit voerig het sub. 2 vereischte, en licht aan de hand van voorbeelden uit de Juris pruderitir en doctrine uitvoerig toe het verschil tusschen voorbereidingshande lingen en de voor poging vereischte uit voeringshandelingen. Spr. wijst er echte» nadrukkelijk op, dat volgens den stand der tegenwoordige wetenschap men er nog steeds niet ingeslaagd is de grenzen tusschen beide zöö scherp af te teekenen, dat men van beide een absoluut juiste definitie geven kan. Bovendien maakt het bij de voor de poging vereischte uitvoeringshandelin gen groot verschil of men met de zooge naamde materieele of formeele misdrij- ven te doen hééft. Spreker wijst vervolgens op het ver. schil in de zoogenaamde subjectieve eq objectieve pogingstheorie en toont dij met tallooze voorbeelden aan, speciaal in verband met de zoogenaamde abs<K lute en relatieve ondeugdelijkheid vaii voorwerp en middel. Na nog aangetoonq te hebben, dat ér behalve de schuld mis4. drijven en de door den wetgever uit- drukkelijk uitgezonderde misdrijven, nog enkele andere zijn, waarbij poging zien niet iaat dénken, behandelt spreke» tenslotte bet hierboven sub. 3 vermelde vereischte voor poging. Door verschillende aanwezigen wer den daarna vragen gesteld, welke doo» spreker beantwoord werden. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan spreker voor de aandachtig gevolgde rede. de ver-Y gaiering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2