Wie de wet saboteeren. jZHH SLACHTOFFER, BUITENLAND. BINNENLAND Tweede Blad -22 Febr. 1922 I FEUILLETON gEftü. BüiïENL. BERSSHTEN. BINNENLANDSCH HIEUWS. Nu schjjnt zoo waar de roode actie tot onmogelijk-making der nieu- ,we onderwijswet, waarbij voor ons de 'gelijkstelling verkregen werd, te moe ten uitgaan van.... Heerhugowaard! O! 't Is niets nieuws, dat getracht wordt, ons het eenmaal toegekende recht weer te ontfutselen; ondanks de met goedvinden van alle partijen tot stand gekomen nieuwe wet, misgunt men ons van vrijwel alle linksche zij den de onderwijsgelijkstelling; men kan het niet zetten, dat wij, confessio- neelen ,nu eens in gelijke conditie zijn gekomen te verkeeren als voorheen en nóg! de niet-confessioneelen; men slaat aan 't kankeren over de faooge kosten, klaagt ach en wee óver bet „verloopen" der openbare scholen .voorheen zoo gekoesterd, men neemt alle mogelijke argumenten te baat om zich maar tegen de practische uitvoe ring der onderwijswet te kunnen(?) verzetten, en door tevens daden van protest en v. sabotage te stellen hoopt men ter linkerzijde vrij algemeen te be reiken, dat de onderwijsgelijkstelling spoedig weertot het verleden zal belmoren. Zooals wy zeiden: 't is niets nieuws, dat men ons het eenmaal toegekende recht weer tracht to ontfutselen. (lp zóó brutale en zóó doorzichtig- kwaadwillige wijze echter, als enkele Socialisten te Heerhugowaard de schoo ne poging wagen, is het voor zoo ver ons bekend nog nergens elders geschied. Om kort te zijn: de katholieken van deze gemeente hebben op zeer beschei den wijze de praktische verwezenlij king der gelijkstelling gevorderd: er rees geschil met links in den Raad; de kwestie kwam voor Gedeputeerden en het slot was, dat de katholieken voor het voornaamste deel der kwestie in het gelijk gesteld werden, zoodat aan het rechtmatige verlangen der katho lieken door den Baad moest worden roldaan. Bij wijze van toelichting heet het in (ietwat gefatsoeneerd) Heerhugo- waardsch Bargoensch: (.Daar de onderwijswet zóó is gewij- xigd, dat ieder, die zijn kinderen op ijjh wijze wil laten opvoeden (dus die cr een erkende religieuse of politieke richting op nahoudt) een school kan worden verstrekt, mits de betrokken gemeente de kosten kan dragen, Zoo meenen wij, dat ook de revolu- tionnairen dat recht bezitten, en daar de gemeente nu toch op onkos ten wordt gejaagd, kan dit er ook nog wel bij" Wij vragen: kan het brutaler en kwaadwilliger en kwajongensachti- ger? Een dergelijke school is te Heerhu- gowaatd volkomen overbodig, nog daargelaten het feit, dat de socialis ten hun heil zoeken en vinden in de openbare school; een dergelijke onnoodige school zou weer veel geld moeten kosten en wellicht tóch weer verloopen, de heeren weten eigen lijk nog niet eens, wat zij willen doch dat doet er allemaal niet toe: als de onderwijswet maar gesaboteerd wordt, als den katholieken maar niet langer recht wedervaart! :t Is belachelijk! doch tevens trèurig wat betreft de mentaliteit, welke zich hier teekent. Inderdaad schijnt bewaarheid te wor den de uitlating van een fel socialist in een onzer Nrd.-Hollandsche steden bij gelegenheid van een scbolen-debat in den Raad: „als de christelijken vóórtgaan met htm scholenbouw, dan zullen wij, socialisten, met zulke dol le eischen voor eigen scholen komen, dat de toepassing der wet onziogelijk wordt." Zie: Heerhugowaard neemt het ini tiatief tot het stellen van de hierbe- ioeldo dolle eischen We stellen ons inmiddels gerust, dat Zij meende dat de markies werkelijk <;en edel man was en hadden al zijn y.choone woorden, al zijne betuigingen ,in al zijn beloften als goede munt aangenomen. In den grond haars harten duidde rfe jonge vrouw het dien man kwalijk, «dat hij haar het huwelijksaanzoek was Romen doen, daar 't haar noodzaakte He eenmaal afgelegde belofte te ver breken. Sedert hunne vereeniging was 't plsof c tusschen hen een ijsberg opgerezen was, die eiken dag dikker scheen te worden, zoodat er aan ver nietiging met te denken viel. Tot op zekere hoogte verafschuwde .hij haar thans, bemerkend, dat hij niet (jpver haar zou zegevieren. Hij verafschuwde haar terwijl hij (haar tegelijkertijd aanbad. Hij verlangde er naar zich te wre- -*ken hii wilde haar honderdvoudig men tegenover het dwaze gedoe van H. Hugowaardsche en dergelijke socialis ten elders de wijsheid zal weten te bewaren en vóór alles den geest der wet recht zal doen wedervaren. Vooral thans, nu een noodwetje den scholenbouw gaat beperken binnen naar wij veronderstellen de gren zen der redelijkheid. De Conferentie van Genua. doen lijden, hetgeen hij zelf moest verduren. Zij was in haar hart getroffen. Zij leed. Zij beklaagde zich. En hij straalde van genot, want zijne wraak begon. Hij had zijn laatsten uit roep uitgestooten met de woede van iemand, die een vijand doodtOm u te doen lijden. Zij was als het ware vetplet door die schandelijke boosaardigheid. Hij ging voort„Om te trachten u duizendvoudig terug te geven, het geen ge mij hebt doen verduren." Nogmaals riep zij uit: „lk?" „Ja gij. Sedert ik u gezien heb, sedert ik u ken, sedert ik u bemin Want reeds lang, zeer lang bemin ik u. Reeds voor den dood van den an dere. Ik beminde u en ik zag, dat uwe blikken vol van hem waren. Terwijl ge met het hoofd aan zijn borst laagt, raadde ik de woorden, welke hij fluisterde en die, welke gij hem ant- woorddet.. Uwe oogen flikkerden, uwe lippen kusten en ik benijdde hem. Mijn lichaam trilde van smart en van jaloezie. O dacht ik, zoo bemind te worden, wat moet dat gelukkig zijn." De Ierschc kwestie. Hij zweeg een oogenblik en g'11? toen voort „Maar sedert wij vereenigd zijn, hoop ik te vergeefs, wacht ik te ver geefs op een woord van liefde, een enkele blikNietsNiets." En in overmaat van drift riep bij uit,,'t Was wel de moeite waard, om den andere te dooden Zij keek hem aan, met groote, uit puilende oogen. Zij geloofde, dat hij gek werd. Wat zeide hij toch zooeven Maar hij ging voort, zonder dat hij, naar het scheen, opmerkte, welk een afschuw hij haar inboezemde. Hij ging voort met een zekere onverschil ligheid „Want ik ben het, die uw man heb vermoord, ik ben het „Ongelukkige," prevelde zij. Hij herhaalde: „Ik ben het." Zij dacht, dat hij er zich op beroem de, dat hij zichzelf beschuldigde om haar te trotseeren, om haar te pijnigen. En toen hij bemerkte, dat de gedachte, dat hij, haar echtgenoot, de moorde naar van haar eersten man was, haar ontzettend lijden nog deed toenemen, bevestigde hij nogmaals met nadruk „Ja, ja, ik ben het l" En hii vertelde de misdaad, met al de bijzonderheden, maar toch bleef zij twijfel koesteren. „En waarom hebt gij hem gedood, waarom „Omdat gij hem bemindet." Hare oogen hieven zich tot hèm op, terwijl hij deze woorden uitsprak, en zij las in zijn blik eene uitdrukking van zooveel onbegrensde jaloezie en haat, dat er plotseling een licht voor haar opging. Zij twijfelde niet langer. Die blik sprak van bloed en van mis daad. Toen werd zij aangegrepen door een ongekenden afschuw. Hare oogen openden zich wijd èn een kreet van schrik ontsnapte aan haar dicht ge nepen keel, aan haar saamgeprangden boezem „Moordenaar Moordenaar!" En zij snelde naar de deur om hulp te roepen. Ruw greep hij haar bij den arm. „Wat gaat ge doen „U aanklagen." „Wie zal u geloovenIk zal ont kennen en men zal zeggen, dat ge krankzinnig zijt." Wanhopig wrong zij_ de handen. „Maar het is afschuwelijk." „Klaag mij aan,"- ging de markies ONKIESCH. NIETS TEGEN DEN GODS DIENST. voort, en uw zoon zal de zoon zijn van markies d'Arbois, den moordenaar, den galeiboef." Zij keek hem aan „Dat is waar Daaraan had zij niet gedacht. „Maar," zeide zij, „ik zal 't de ge- heele wereld toeroepen, dat hij niet uw zoon is, dat er niets gemeens is tusschen u en hem „De wet is èr ook nog De wet, die hem verplicht van nu af mijn naam te dragen, dien verachten, onteerden naam. Ga vrij den naam van uw zoon bezoedelen met slijk en schande, door voor de geheele wereld uwen misstap en mijne misdaad uit te schreeuwen Zij boog het hoofd en begreep hare onmacht. Het was haar zelfs verboden, Paul te wreken. Zij bleef daar sprake loos staan, op dezelfde plek: hare oogen konden zich niet afwenden Van het verschrikkelijke gelaat van dien man, van dien misdadiger, die naar het haar toescheen, bezoedeld was met het bloed van haren echtgenoot en zich beroemde op zijne misdaad. Zij verbeeldde zich, dat het geheele kasteel bebloed was, dat het bloed langs de muren en de zolderingen droop. Zij wankelde. Zij zag en luister de al in een nachtmerrie, welke haar ontzettend deed lijden. Eindelijk maakte zij eene beweging. Haar voeten konden zich opheffen van den grond en zij liep naar de deur, werktuigelijk, maar met het vaste denkbeeld, dat zij dien man moest ontvluchten. Hij hield haar niet terug. Nog altijd speelde een glimlach op zijne lippen, de grijnslach van voldane wraak, waarin ook spot doorstraalde. Van vrees was geen sprake. Hij was thans overtuigd, dat zij niet zou spre ken. Ook gewetenswroeging voelde hij thans niet meer. Hij wreekte zich, een lage, afschuwelijke wraak, die zijne vervloekte ziel goed deed. Zij verliet het vertrek, zonder een enkel woord, wankelend, verpletterd, gebogen onder het gewicht van deze tuchtiging, die haar trof, en welke zij rechtvaardig oordeelde, want zij weid gestraft, omdat zij de aan Paul afge^ legde belofte verbroken had. ïn «en "dezer dogen gèhouden Raadsver gadering is daartoe dan ook het be sluit genomen; doch tevens was ter vergadering ingekomen een adres van Ueerkugowaardsche socialisten (de jeeren zijn er weinig in getal), waarin de Raad verzocht werd te besluiten gelden to voteeren voor den bouw vaneen bijzondere school op so- cialistisehen grondslag voor dertig leerlingen in twee lokalen, waaraan verbonden een gymnastieklokaal met .huffet en tooneel, in welke zaal tevens uitvoeringen gegeven en vergaderin gen gehouden kunnen worden!!! 21 ■Naar wij nog n een ried onzer vorige oplage konden roeiden, is bij de Dnóüsche rijlkisiregeering Maandagavond hel officiee- le bericfht van het uitstel der conferentie van Genua ingekomen. Tot wanneer ze is ■uitgesteld, werd nog niet medegedeeld. Vo'geros (bericthten .van de ItaiEaamisehe bladen zal de Dmitlsdhe regeering worden verzocht, vertegenwoordigers te zenden naar dte preliminaire .besprekingen voor die conferentie van Genua, omdat men daar van meeming is, dat DuitscMand op gelijke wijze moet zijn vertegenwoordigd als die arodtere mogendheden. Poincaré contra Llogd George. De Fransche deskundigen zullen heidien. Woensdag, niet naar Londen kiunnen gaan voor de bijicerkomst der geallieerde deskundigen, iwe'ike de Britoche regeering te Londen zou willen houden, daar zij eerst eipde idtezer week de bestudeering kunnen beëindigen d'er technische kwes tie van het program van Geniua. Verder is het van belang, opda.t de deskundigen te Londen nuttig wehk kunnen verrich ten, dat dfe regeeringen tot overeenstem ming komen over het politieke deel van het program. De Britsche regeemjng heeft evenwel nog niet op het memorandum van Poincaré geantwoord", aldhis seint Ha vac uit Pairij's. ■DE ONTWAPENING VAN DUITSCH- LAND. De „Times" meldt, dat de meendng der gïoole meerderheid van de leden der in- ■teirgeallieerde controle-commissie in Duitschlamd, dat de controle voor ombe paalden tijd moet worden voortgezet, ■thans door de Britsche regieering wordt gesteund. Deze beslissing is, volgens het blad, door alle Brifeche officieren van de controle-commissie met voldoening ont vangen. De „Times" zegt, na verscheide ne ontdekkingen van clandestine wapen- voorraden in DuitscMand te hebben op gesomd, (fe.t bewijzen van Duitscblands kwade trouw in dit opzicht onbepaald kunnen worden; vermeerderd. DE BU1TENLA.NDSCHE POLITIEK VAN DUITSCHLAND. De Maandag gehouden vergadering van den Duitsbhem Cementsbonidl gaf dien Duitsdh-natioimalen aiflgevaajrdi'igde Reioher en' den leider dier Dudtsche Volkspartij, dir. Stresemann, gelegenheid voor dit fo rum van fabrikanten redevoeringen te houden over de buitenlandscfhe politiek. Dr. Stresemann bestreed, dat de leverin gen in natnra, z-oonïs Rattheniftu te Wies- baden was overeengekomen, voor de Duiibsche industrie een variiefhting betee- kenerii. Het was een groot gevaar voor Duiiitsdhland, da.t door de leveringen in natura de industrie voor langen tijdl vol op wenk had, maar in tusschen van de wereldmarkt wordt verdrongen. Indien men er op wijst, dat de leveringen in na ture voor Duitsdhland een, barrière vor men tegen de werkloosheid, dan werken zij eveneens als een barrière tegen het welder gezond worden van de Duits-olm economie. Verder bestreed Stresemann die DuHschc politiek tegenover Frankrijk. Men mag dier* weg van een' geleidetijike vermindering van de Duitisohe verplich tingen niet door toezeggingen en belof ten, die boven Duitscflilands kracht gaan versperren. Het wordt thans zoo voorge steld, zeide Stresemann, alsof de man nen van die „vervulling" die meest voor- uilwende en voor DuiitsoHand zegenrijkste leiders zijn geweest. In Frankrijk heeft men verkondigd, dat 'bet eerste gouden milliard betaald was. Eerst teller hebben wij in de commissie voor buitenllandsche aangelegenheden vernomen, onder welke voorwaarden' di.t milliard go-udien marken bijeengebracht was, welke onderpanden en voorwaarden voor credtielen op korten termijn daartoe noodig rijn geweest. Naar buiten' weilde men den indfcruk van een volk, dat gemakkelijk kan betalen. Geen wonder, dat men in Frankrijk zeide; De Duitseihers hebben ons weer eens bedro gen. Wij haddien de wereld openlijk en eerlijk moeten zeggen, hoe arm we zijn. Genua is slechts een étappe op den weg naar ons doel. Wij moeten trachten ge heel van het verdrag van Versailles los te komen. DE BEZUINIGING SCO M MI SS ÏE- GEDDES. De tammissde-Geddes heeft haar derde en laatste rapport gereed gekregen. Het zal waarschijnlijk heden aam den kanse lier der schatkist worden aangeboden. De opdracht der commissie was in de ver schillende departementale begrootingen honderd milMoen bezuiniging te vinden. De drie gccambin.eeT.dfe rapporten bezuini gen slechts negentig miJlioen. In haar laa.ls.le rapport criliseert de commissie het stelsel der contrcfte op de .staatsuit gaven De commissie had, naar men zdclh her innert, in haoT beide interim-rapporten een bezuiniging van ruim 7B miJÜoen pond aangegeven op een totaal van 428 milfiloien p ist. aan uitgaven. Hef totaal bedrag aan uitgaven, waarop de commissie had te be. zuinigen, was 528 mitlioen, zoodat, wilde de commissie de honderd1 mdllioen halen, weike zij zich voor oogen had gesteld, nog 25 millioen moest bezuinigd) wonden en da t wel op een bedrag van 100 milEogn aan uitgaven, waaromtrent in de eerste twee rapporten nog geen opmerkingen waren gemaakt. Zij heeft het echter, blij kens bovenstaand bericht, niét verder kun nen brengen dan tot 16 mffiiosn. De grenscommissies. De correspondent van de „Times te Bel. fast deelt het eert en ander mede over de werkzaamheden) der grensconmiissies niet te verwarren met de later te benoe men commissie voor de grensregeling ingesteld om moeilijkheden in dit gebied le vermijden. De commissie voor den noord kant der grens bestaat uit een kolonel en een majoor van het Britsche leger en twee officieren van de „Uister Special Consia- "bulary". Zij heeft haar hoofdkwartier te Gloigher (Tyrone). De znidlelijikc conmiisisie beslaat uit een kolonel en twee luitenant- kolonels van het 'Britsche lleger en twee officieren, benoemd door de voorlooplge regeering, met hoofdkwartier te Monag- hau. 'Do oommissies moeien zich ieder langs haar kant der grens verplaatsen en Op de aanwezigheid letten van kwaadge- zsimde elementen. De auto's der commissies zijn door vlaggetjes onderscheiden, de leden dragen brassards. De commissies moeten met elkaar voeling houden, hét geen echter nog niet behoeft te beteeke- nen, dat rij de grens zullen overschrijden bij de uitoefening van baar laaik. DiE KONING ViA'N ENGELAND OVER DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. In antwoord op een telegram, hem ge zonden door de gasten aan een Engelsclh- Amèrikaansch feestmaal te Londen ter eere van Balfour hij rijn terugkeer van de conferentie van Washington aangericht, heeft de Engelsohe koning een telegram gezonden. Hij zegt daarin, dat wat door de gedledegeerden te Washington is verricht, van zeer groot belang is. Maar, zegt de koning verder, heeft niet, afgescheiden van den groolen omvang van haar arbeid, de conferentie onder de naties der wereld een nieuwen geest gewekt, die, de oude diplomatie sneller doende werken en haar meer een internationaal dan. alleen een nationaal karakter gevend, niet kan nala ten dhurzame en verstrekkende voordee- len voor de beschaving op te leveren. DE ONRUST IN BRTTSCII-INDIë. Een officieele mededeeSing van het Eó- gedsohe departement voor Imtië meld i, da't de menigte te Kanaigihat (Assam) een aan vat deed op de .politie, wegenis het verbie- de eenier vergadering. De politie vuurde en verwondde acht aanvallers. Drie politie mannen werden gedood, drie gewond. Generaal Lord Rawlinson, de opperbe velhebber der Britsche troepen in Britsch- Indië, heeft aan een aantal journalisten, een beschouwing over den militairen toe stand gegeven. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid eener sterke Britsche strijdmacht, daar de verschillende stam men wel 130.000 goede strijders op de been zouden kunnen brengen, en wees erop, dat er in 1919'20 ongeveer 611 overvallen hebben plaats gehad. Naar aanleiding van de kritiek, welke werd geoefend op de hooge kosten van het leger, verklaarde Rawlinson, dat Indië slechts 100.000 pd.st. heeft bijgedragen in de kosten van die maritieme verdediging van Imdië door de Britsche vloot. Hij heeft alles gedaan om deze kosten te ver minderen, doch er bestaat een grens, bene den weike hij, als militair adviseur der re. geering, weigert om te gaan. D'E TOESTAND IiN EGYPTE. Krachtens een proclamatie, welke op het punt staat te worden uitgevaardigd, za' elke Egyptenaar, die zonder verlof in het bez.it van wapenen en munitie wordt ge vonden, voor den krijgsraad terechtstaan. Hem kan den doodstraf worden opgelegd. Alle vergunningen tot het dragen van wapenen zijn ingetrokken. Allen Egypte' naren, die wapenen, en munitie bezitten, is vier dager» toegestaan voor de inlevering. De politie is gemachtigd huiszoekingen naar wapenen 'Ie doen. Op iedereen, ('1<! zich verzet, zal worden geschoten. He politie in bepaalde districten zijn van kara bijnen gewapend. Het Bri'lsch consulaat waarschuwt de Britsche onderdanen niet op eenzame plaatsen te wandelen en raadt hun aan revolvers te dragen. Gedurende de jougslc vier weken zijn in Egypte zes aanslagen op Eugelschc ambtenaren gepleegd, en men begint zich ernstig ongerust te maken. Tot dusver ge schiedden deze aanvallen steeds in de voorsteden., dtoch de laatste-aanslag op den heer Alfred 'Brown, een hooggeplaa tst amb tenaar bij het ministerie van onderwijs, beeft op klaarlichten' dag in het centrum van Cairo plaats gehad. Brown .is ver moord uitsluitend, omdat hij een Engelséh- man was, want men acht het onmogelijk, dat er eenig persoonlijk; motief dn hét spel "zou zijn. Men vermoedt met een georgani seerde 'bende Ie doen 1e hebben, die het Britsche gezag .poogt te ondermijnen. Er is een belooning van 5000 pd.st. uitge loofd voor het pakken der daders, terwijl een der grootste ZaghloeMstiscfhc bladen voor ortbepaaWeni 'tijd is geschorst wegens het pubticeeren van artikelen, waarin tot schietpartijen en aanslagen weid opge wekt. Behalve een moord op Brown, is er, naar men' weet, ook een aanslag gepleegd! op den heer Peach, ingenieur bij de spoorwegen, die licht weid gekwetst, ter wijl een andere Britsche ingenieur, Michael 'Jordain, dienzelfdten dag in bewusteloozen toestand met een schotwond bij een brug werd gevonden. DE ZWITSERSCHE POSTERIJEN. De correspondent van het „Hbld." le Genève schrijft: De verhoogde posttnnieven hebben het den brievenbestellers wel wat gemakkelij ker 'gemaakt, doch de geraamde meerdere inkomsten niet gebracht. De opbrengst nan de Zwitsersche poste rijen over 1921 was begroot op 122 Yt mil lioen; in werkelijkheid bedrioeg zij slechts 108% millioen. Maar het geraamde cijfer voor de uilga ven (120 millioen) werd wel bereikt, en zelfs met nog ruim 6% millioen overschre den. Zoodat het voorziene surplus van 2 müllioen verkeerd is dn een deficit van 18 millioen. ZEVEN SCHOUWBURGEN GESLOTEN. Naar aanleiding van de ramp in den Knickerbocker-schouwburg, welke haar oorzaak vond in de slechte constructie'van het gebouw (men herinnert zich dat het dak instortte döou den zwaren sneeuwval) heeft de bestuursraad van het district Co lumbia verordend dat zeven theaters moe ten worden, gesloten, daar hun structuur niet krachtig genoeg is bevonden door de deskundige commissie. OP JACHT NAAR ALCOHOL. Reuter's bijz. <f. meldt uil Mianmi (Flo rida) dat beambten van het drankverbod in vlegtuiigen, gewapend mel| machinege weren, dien Britscben schoener „Annabel- le" in beslag namen, welke elf duizend kistjes whiskey vervoerde. EEN AMERIKAANSCHEI VERLOVINGS TRAGEDIE. Merkwaardig is de wijze, waarop in Amerika familic-aangdAgenheden in liet openbaar wordlen behandeld. De Ameri- kaansche bladen maken thans met veel op hef gewag van een oneenighekt in de fa milie Corinick naar aanleiding van do ver loving der jongste dochter. .Met koeien van letters, waarmede do ,'Nederla-ndsche bla den hoogsten oen oorlogsverklaring zouden aankondigen, meldt "de „Ghcago Tribune*', dat het buitenverblijf van (den heer Harold F. Mc. Cormick te Lake Forest het tooneel is geweest eener veelbewogen familie-con ferentie. De zeventienjarige Mathilde, klein dochter van Rockefeller, die op kostschool was in Zurich, is thuis gekomen met de mededeeling dat zij zich heeft verloofd'met den 48-jarigen Max Oser, eigenaar van een manege aldaar. Een mesalliance dus in het oog der familie Mc Cormick, die zeer ge fortuneerd is, een vooraanstaande plaats inneemt in het mondaine teven, en immers ten nauwste aan de Rock fellers is geparen teerd I Papa Mc Cormick heeft dagbladreporters over het geval te woord" 'gestaan en zijn nood geklaagd. ,Ik weet niet meer hoe ver heden-het gezag'der vaders mclf uitstrekt", verzuchtte hij. Toch wordt vermoed dal de familie tenslotte wei zal: toegeven te meer daar Mathilde heeft bezworen nooit te zul len trouwen als zij den man haars harten, niet krijgen kan. Ingevolge bet jongste amnestóebeshiit der Engelsche regpering zijn ongeveer 20 Sinn Feiners, die verleden jaar te Man chester werden voroorldeeld tol straffen loopende tot 15 jaar, wegens schieten met het opzet om te dooden en brandstichting, gisteravond naar hun woonplaatsen terug gekeerd. Men weet dat er een strijd gestre den wordt tusschen de huidige directie der „Figaro" en dè nieuwe, die op 28 Febr, onder leiding van Coty aan het bewind zal komen. De nieuwe directie heeft aan den presi dent van de Rechtbank gevraagd om een ad mini yt ra ten r- segue s te r te benoemen over de „Figaro" om de campagne die die direc tie Latzarus tegen Coty c.s. voert, op te doen houden. Lalzarns heeft verklaard (le campagne als geëindigd le beschouwen, omdat; de president niet aan het verzoek voldaan heeft. De verdediger van Land.ru zal Don derdag door Mile rund worden; ontvangen^ wanrina de besfting spoedig volgen zal. De onvonuoeidle Landru werkl( inlnsschen voortdurend jhan nieuwe memories betref fende een revisie op grond van nieuwe feilen. In afwachting van een mogelijke weigering van verzoete itot gratie, zijn te Versailles voor de executie uiterlsi strenge ^maatregelen voorbereid, om eventueele or de verstoringen 1e verhinderen. De poKtie te Glasgow ontdekte in een armenwijk driehonderd kilogiram ontplof* bare stoffen, voldoende om de halve stad in de lucht te laten vliegen. Men gelooft, dat de voorraad voor Sinn Feiners be stemd was. De bergplaats was gevaarlijk, daar ter plaatse vaa'ï 'gloeiende nsch wordt gestort. Het is bekend, dat een roort sensatie- jounnaïistiek in ons land bedenkelijke verhoudinjgen aanneemt, waardoor het noodig wordt, zoowel in 't belang der journalistiek, als in het algeméén belang daartegen oip te treden. Een' bedenkelijke uiting van dile sensa tie-journalistiek 'hebben wc detzer dagen weer aangetroffen in onze geïllustreerde pers, n.l. „Het Leven' en- ,jDe Telegraaf''. Bij de opening van het Internationaal Gerechtshof op Woensdag 15 Februari, was oolc aanwezig de Japanscihe gezant uit Brussel, die per aulo voor deze plechtig heid' udt België iwas overgekomen. Bij de aankomst aan het Vredespaleis ontmoette •hij daar den portier en in vergissing druk. te hij dezen hartetijik de (hand en sprak hem enkele woorden toe. Dit momem't is nu door een folo-journa list, die toevallig aanwezig was, gekiekt en bovengenoemde bladen hebben het niet önkiesch gevonden om deze vergissing te pubticeeren en daardoor een buiten- landsch diplomaat, een vertegenwoordiger van een fouii tenilandscihe mogendheid, ader vriendschap voor ons land1 van de groot ste beleekenis is, tot een risée in ons land te maken- Bovendien was het onderschrift bij deze foto van dien aard, dat de betrokken di plomaat opzettelijk in een bespottelijk dag licht wordt gesteld'. Dat men soms met zijn eigen autori teiten een loopje neemt is een bekende eigenschap van diem Nederlander, maar dit kan geen on'kiescbheid zijn, die ons land in moeilijkheden brengt, schrijft de „Resi dentiebode". Het blad schrijft dan verder: „Hier «ohler is het geval heel anders en aarzelt men niet ter wille van een sensa- tie-joumaliistdek een vertegenwoordiger van een huitenlandscihe mogendheid ern stig te grieven. We vernamen reeds van enkele personen uit het corps diplomatiek, dat men over deze foto zeer ontstemd' is. Dit is geen. (houding, zoo verklaarde men ons, tegenover een buitenland sch verte genwoordiger; in geen enlkel ander land zou zoo iets gebeuren. .Deze uitingen bewijzen voldoende, dot deze foto in hooge male misplaatst was, ook al moge een deel van het publiek de ze 'nog zoo interessant vinden. We hopen dat bovengenoemde bladen, dit alsnog zullen inzien, ien hun veront schuldiging voor de publicatie ter plaatse zullen aanbieden'. Zoo dit niet het geval is, dan zullen de autoriteiten ernstig hebben le overwegen of er geen. redien is, deze onbescheiden pu blicisten-voortaan bij officieele gelegenhe den te weren." Inderdaad, het gaat niét aan, dat de pers uit louter sensatiielust afbreekt, wat een deskundig diplomatiek beleid van onze re geering mét veel moeite heeft opgebouwd. De socialisten hebben niets tegen den godsdienst. Honderd keer hoort men dit, en men zou het ook willen gelooven, indien het maar mogelijk was. Doch de socialisten zelf zorgen er voor, dat dit niet Icon. Zij grijpen letterlijk iedere gelegenheid aan, om vooral do katholieken te hin deren en te grieven. Pas hoeft men het weer ervaren bij de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan. Duys zelf erkende, dat het amende ment-Van de Laar tot afschaffing van het gezantschap een verkiezingsmanoeu vre was. Op dien grond hadden zij er tegen kunnen en ook behooren te stemmen. Toch hebben zij er allemaal hun stem aan gegeven. Een ander geval. Hoi 8ociaoi-üem«crattach woekblad ,,De Strijd" ergert er ziok over, dat men nu al veertien dagen lang in de RoomscUe pers niete andere loeit „dan Paus die en de nieuwe Paus die". En verder: „Onpasselijk wordt men cc van ellendige hoofdartikelen en tele grammen, die druipen van hot kwijlen over die eene persoon." „Zóó laat een socialistisch blad zien, zegt de „Volkskrant", dat het niets heeft tegen den godsdienst, dat het degene, dien iedere katholiek eert, althans beta melijk weet te bejegenen. Keer op keer betoogen de socialis ten dat de partijen verkeerd zijn gegroe peerd, dat geloof en godsdienst, geen fac tor mogen zijn bij den politieken-eco- nomischen strijd. En zij zelf begaan keer op keer de onhandigheid, de domheid, of hoe men het noemen wil, de katholieken van zich af te stooten door hen in hun dierbare zaken op kwajongensachtige manier te grieven." DE KOSTEN DER MILITAIRE LASTEN) De Vtrechtschc Katholieken wenschen vermindering. De Boud' van R.-K. Kiesvereertgingen iu den Rijkskfeskrmg Ulreohf heeft een nw tie aangenomen welke aandringt op krach* lige daadwerkelijike vermindering van de persoonlijke eik financieeJe militaire lasten, lot nu toe aan ons volk opgelegd. In het bijzonder legt de motie hierop nadruk met betrekking tot de ingediende Vlootwet. A'dhaesie met deze motie is verzocht aan andere R.-K. Rijkskiesvereenigingsorgani- saties en den Algemeenen Bond. EEN (BOEK VAN DEN EX-K'ROONPRINS. ■De banneling op Wieringen heeft een lijvig boek geschreven, dat binnenkort zal verschijnen. De gewezen Duilsche kroonprins be schrijft in dit boek niet alleen zijn jeugd, zijn militairen leertijd, zijn studie jaren te Bonn met de milieu's, waarin hij toen geplaatst werd doch spreekt er ook heel uitvoerig over de jaren van en-, sis vóór den' oorlóg en over de oortogsjai ren zelf. Het „Hbld." schrijft er vender vans Voor zoover wij oordeelen kunnen, na inizage le hebben gekregen van een dee* der drukproeven, schrijft hij heel vrijmoe, dig over personen en toestanden en ge* 'beurtenissen, spaart hij critiek niet, waait hem die noodig voorkomt. Vooral de beer Von Bethmann Hollweg moet het ontgel den. Aan diens politiek vóór en tijdens den oorlog is een belangrijk deel van het boek gewijd. Waarin overigens tot in klei ne bijzonderheden, waarvan er vele nieuw zijn, verteld wordt, over dien lerugtoch* aan de Marne in 1914, over den slag bij Verdun, over de debacle op 9 November 1918 en dé vlucht van den keizer naar Ne derland. Dit boek zal, naar de kroonprins er iw meedeelt, gevolgd worden door een zui vere militaire bespreking van de belang* rijkste oorlogsgebeurtenissen. INVOER. VAN PAARDEN. Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Landbouw, verzocht mede te deelen, waarom de mi nister, ter voorkoming van besmetting, niet de grenzen sluit voor den invoer van paarden uit Engeland, waar zeel veel tongblaar voorkomt. DE KAMERVERKIEZINGEN. Volgens het „Dagblad van Noord-Bra bant" wordt in den Rijkskieskring Til burg in arbeiderskringen veel werk ge maakt vcvr de keuzo van den heer Ni- vard. Een speciaal Verkiezingscomité ia er mee bezig, om dézen als arbeiders- candidaat in do plaats te stellen van den heer Feber, die op de Tilburgsohei lijst voorkomt als Indische specialiteit. Waarborgsommen voor ingeschreven Beurtvaartuigen. De Minister, van L., N. en H. heeft bepaald, dat de verplich ting tot het stellen van waarborg voor ingesehrevcw ti^urtvaartuigen met ingang van 20 Februari is vervallen en maakt bekend,' dat aanvragen tot het terug be komen van gestorte waarborgsommen en bankgaranties kunnen gericht worden tot do afdeeling Vervoer van zijn Departe ment, met vermelding van de nummers, waaronder de vaartuigen zijn ingeschre ven. Het isolement van Schiermonnikoog, Het kamerlid, de heer Van Vuuren, heeft den Minister van Waterstaat ge vraagd of deze het mogelijk acht maat regelen te treffen, waardoor Schiermon nikoog tegen een isolement als waarin het de laatste weken heeft verkeerd, in da toekomst op afdoende wijze wordt ge vrijwaard. Zoo ja, welke maatregelen daartoe kun nen worden genomen en of het niet (Wordt vervolgd), J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5