In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Uit dsn Gemeenteraad, UIT DEM OMTREK. DAMIAATJES OONDERDAG 23 FEBRUARI 1922, 44ste JAARGANG No. 1407? PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING HAARLEM. Nog eens-, de Bioscoopkanker. „Huls ter Cleeff' J. J. WEBER ZOON. Opticiens »-i Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX» Na vier weken hebben dedames en heeren elkander weer eens op het Prin- lenhof ontmoet. Wij voor ons treuren natuurlijk niet over zulk een onverwachte vacantie; toch zouden wij er wel op wil len wijzen, dat geregelde periodieke bij eenkomsten ons voor den gewonen gang van zaken bevorderlijker lijken, dan het onregelmatige vergaderen van den laat- sten tijd. Wij hadden nu een agenda, die zeker niet in één zitting kon worden afge daan. Waren de zwaarste stukken om verschillende redenen niet aangehouden, dan was een avondzitting onvermijdelijk geweest. En raadsvergaderingen van 's middags half twee tot 's avonds elf of twaalf uur moeten toch, buiten den bc- grootingstijd, niet voorkomen. Wij zien niet in, dat een agenda steeds in één zitting moet worden afgedaan. De laatste punten kunnen toch steeds wanneer zij niet urgent zijn „wegens het ver gevorderd uur" aangehouden worden tot een volgende zitting, waar zij dan boven aan kunnen prijken. Wanneer de Raad geregeld om de veertien dagen verga dert zal van zelf opeenhooping vermeden worden en zal er juist doordat belang rijke maar niet urgente stukken twee of drie maal op de agenda komen, meer ge legenheid zijn om de gemeentezaken te bestudeeren en er publieke belangstel ling voor te wekken. Nadat de heer Roest door den voor zitter met waardeerende woorden als Raadslid was begraven, stroopte de heer v. d. Kamp zijn mouwen 'op om tegen de Regeering in Den Haag te gaan vechten. Via Gedeputeerde Staten was n.m. mee gedeeld, dat het Rijk er niet aan dacht de stoep en de ijzeren barrière van het gouvernementsgebouw in de Jansstraat op te ruimen, tot groote verontwaardi ging van genoemd raadslid, dat al zijn ordelievendheid plotseling kwijt was en nel viseerde: wanneer daar nu een paal of een steenen plaat wordt stuk gereden, moet de gemeente weigeren de aange brachte schade te laten herstellen. Wie mij deukt, dien deuk ik altijd terug, zei de heer v. d. Kamp. Wethouder Slingenberg was voor zulke practijken niet te vinden en meende, dat het denkbeeld van den heer v. d. Kamp ook onwettig was. Deze laatste beriep zich echter op de politieverordening en zal een voorstel indienen om zijn wil door te drijven. Na een juridisch debat tusschen de aeeren Slingenberg en Poppe over art. 1885 Burgerlijk Wetboek, werd een voor stel van B. en W. goedgekeurd om aan de Veendamsche en Haarlemsche Hypo theekbank eenige nieuwe, louter for- meele concessies te doen in zake de credietverleening voor woningbouwvoor- schotten. De heer Poppe wilde uitstel, maar bezweek voor het argument, dat aanneming van dit voorstel direct een half millioen in de gemeentekas deed vloeien. En de gemeente kan blijkbaar niets minder missen dan kasgeld. Daarop volgde een kinderachtig debatje over een itaartje van de gemeentebegrooting. Er Moest nog een beslissing genomen wor den over subsidie-aanvragen van het Doorgangshuis en de St. Marthastichting. Juffrouw van Vliet o nobele invloed der vrouw in openbare lichamenl kwam meedeelen, dat haar fractie vóór het subsidie van het Doorgangshuis en tegen dat voor de Marthavereeniging zou Stemmen. Deze laatste toch hielp alleen katholieke vrouwen, was dus geen zaak van algemeen belang! Deze fraaiheid werd nog aangedikt door de insinuaties, waaraan ook de heer Poppe meedeed, dat een der bestuursleden der Martha- Btichting valschelijk zou hebben meege deeld, dat de katholieke vereengiing wel niet-katholieken hielp en op de begrooting zouden uitgaven voorkomen, welke over Meerdere jaren verdeeld moesten wor den. Behalve dr. Kuenen, die op de evidente vergissing naast de volkomen goede trouw van het bestuur der Room- iche Vereeniging wees, namen ook mevr. Willekes Macdonald en de heer v. d. Kamp het voor de katholieke instelling op, terwijl de burgemeester het buiten gewoon antipathiek noemde, om wel sub sidie aan een neutrale en niet aan een katholieke vereeniging van gel;jk maat. »chappelijk werk te geven. Resultaat, dat beide vereenigingen 500 kregen met Enkel de stemmen van de wethouders legen, die om principieele redenen niet roor nieuwe subsidies konden stemmen. Afgezien van de boven gesignaleerde kinderachtige uitglijding constateeren wij net voldoening, dat de tfeheele Raad ten slotte het bestaansrecht eener zuiver Roomsche vereeniging erkende en subsi dieerde nog wel naast een gelijkwaardige neutrale instelling. Vergelijk in dat op zicht Haarlem van 1922 eens met dat van b.v. tien jaar geleden. Tempora mutan- tur.... Na deze schermutseling kregen wij een interessanter en belangrijker debat over de tarieven van gas- en electriciteit. Men herinnert zich, dat deze tarieven voor 'n goed deel de begrootingsdiscussies be- heerscht hebben en dat B. en W. toe zegden na het aannemen van hun voor stellen (dat was verlaging van den gas- prijs met één cent tegenover drie cent, zooals de sociaal-democraten vroegen) den Raad in de gelegenheid te zullen stellen om later over deze zaak opnieuw te oordeelen. Blijkens mededeeling van den heer Gerritsz zijn B. en W. hun belofte royaal nagekomen. Er heeft oen schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling plaats gehad tusschen de wethouders van finan ciën en bedrijven en de commissies van bijstand voor de lichtfabrieken en de financiën, welke dezer dagen een ge combineerde vergadering hebben gehou den, Het resultaat van een en ander is geweest, dat men wederzijds elkander's standpunt nu heel goed inziet, dat er geen wantrouwen of wrijving meer be staat en dat het eenige meeningsverschil nog maar bestaat in de vraag: moeten of mogen wij den gasprijs reeds met in gang van 1 Maart met twee cent ver- lagen, of moeten wij daarmee wachten tot Mei? Deze verbeterde stemming kwam gisteren in de openbare raadszitting dui delijk uit; in tegenstelling met de scherpe en heftige begrootingsdebatten, mochten wij nu van een gemoedelijke bespreking gewagen. B. en W. stelden voor om met ingang van 1 Maart den gasprijs op 14 cent (15 cent over den muntmeter) te bepalen en met 1 Mei daar nog eens één cent af te doen. De heeren Gerritsz, Boes, Klein en anderen wilden echter onmiddellijk tot een verlaging met twee cent overgaan. De laatste meening heeft het glansrijk gewonnen; het voorstel Gerritsz c. s. werd met 20 tegen 8 stemmen aangeno men. Maar men schatte de overwinning niet te hoog. De heer Boes, een der „overwinnaars zei zelf, dat het verschil tusschen beide voorstellen slechts een bedrag van 22.000 beteekende. En wet houder Heerkens Thijssen gaf toe, dat de gemeente daardoor niet geschokt zou worden; voor beide opvattingen valt wat te zeggen, zei hij; maar, waar nu eenmaal de Directeur der gasfabriek, een door allen erkend bekwaam hoofdambtenaar, slechts aarzelend met het voorstel van B. en W. was meegegaan, daar moest de Raad zoo verstandig zijn om niet nog verder te gaan, tegen het advies van dien bedrijfsleider in. En die laatste meening onderschrijven wij volkomen. Al die speculaties van Raadsleden over toekomstige kolenprijzen het zij met allen eerbied gezegd maken niet den minsten indruk op ons. Men spreekt niet tegen, dat de Directeur van de gas fabriek voor zijn taak is berekend; wel nu, dan moet men zijn bedrijfsleiding ook volgen. Er werden echter bij deze bespreking min of meer bijkomstige zaken naar voren gebracht, welke ons evenwel van groot belang leken. De heer Gerritsz bracht het verband tusschen de gemeentelijke bedrijfs- en financieele politiek ter sprake en ging daarover een debat aan met mr. Bomans. De heer Gerritsz be- °og e, dat het geraamde tekort van ach ton, waarover bij de begrooting zoo veel gesproken is, gemakkelijk zou wor den ingehaald, ook met een gasprijs van 13 cent. Wethouder Bomans was n.p. van het standpunt uitgegaan, dat het be lastbaar inkomen over 1921 zou blijken niet meer dan 30 tot 35 millioen te be dragen en verder nog zou inzinken in 1922. De heer Gerritsz had zich echter van deskundige zijde laten meedeelen, dat het kohier op 1 Mei 1921 veilig op 50 millioen kon worden gesteld en dat een inzinking met 10 pet. over 1921 en 10 pet. over 1922 ten slotte nog een be lastbaar inkomen van 45 en 40 millioen overliet. Daartegenover hield 'mr. Bomans zijn meening vol, dat de malaise en de uittocht van rijke burgers een veel on gunstiger beeld zou te zien geven; dat men het groot aantal oninbare posten niet mocht vergeten en ook moest be denken, dat er een zekere reserve be hoort te zijn voor dagen van grooteu nood, die, bij de heerschende eu toene mende malaise wel eens konden komen, 't Gaat niet aan om hier een uitspraak over gelijk of ongelijk te doen; 't zijn uiteraard alle speculaties in de lucht. Dat de heer Gerritsz optimistisch ge stemd is, verheugt ons. Optimisten kun nen wij nu eenmaal niet missen. Maar een beroep op groote dividenden als b. v. de pas vastgestelde uitkeering van 27 pet. der Haarlemsche Hypotheekbank is n:et sterk. Wanneer op de aandeelen dier in stelling 10 pet. is gestort, is, wat de aan deelhouders opstrijken, nog geen inko men, waarvan de fiscus belangrijke be dragen binnenhaalt. Interessanter was de opmerking van den heer Gerritsz over de schijnbaar hooge belastingen in Haar lem. Bij 800 inkomen betaalt een ge huwde zonder kinderen 1 gemeente lijke belasting (100 opcenten op de Rijks inkomsten belasting en 6)4 pet. evenre dige heffing); bij 850 inkomen 5.25; bij 5000, 416; bij 10.000, 956; bij 20.000, 2156; bij 30.000, 3556. Dat is dus acht tot elf procent. Wanneer nu het evenredig percentage verdwijnt waarna gestreefd wordt en wat volgens den heer Gerritsz binnen een paar jaar kan gebeuren dan zullen de inkomens van 5000 tot 10.000 maar 3)4 pet. gemeentelijke belasting betalen en kan Haarlem weer schitterend concurreeren met andere gemeenten. Deze onverwachte en onverdachte hulde aan de belastingpolitiek van B. en W. mag hier wel eens worden vastgelegd. Er was nog een kort debat over het voorstel van B. en W. om een aanvang te maken met productieve werkverschaffing: (egaliseeren van het terrein aan den Kinderhuissingel enz.) waarbij alleen de heer Peper een groot deel van den tijd in beslag nam met een communistische scheldrede op het kapitalisme, oude en vervelende kost, waarvoor onze plaats ruimte te kostbaar is. Gymnastiekuitvoering. Onder de uitstekende leiding van de i Naar aanleiding van mijn „Dami- aatje" over dit onderwerp, ontvangt de redactie een schrijven van een lid der bioscoop-commissie, den heer J. F. Nuyens, dat ik, wijl het een zoo belangrijke kwestie betreft, hier apart wil behandelen. De heer Nuijens schrijft: M. de II. In uw nummer van 16 dezer wijdt uw „D,amiaatjes"-schrijver ook eenige woorden aan de stedelijke film-commissie. Een film keuren „voor personen be neden den 16-jarigen leeftijd", zooals de geijkte term luidt, is gewoonlijk een lastig werk. Immers, het kan her haaldelijk voorkomen, dat men een film volkomen geschikt acht voor jongelui van 15 5 16 jaar, maai* dezelf de film niet graag zou willen vertoo- nen aan kinderen van 6 5 10 j. 1) in. deze moet men de groote verantwoor delijkheid overlaten aan de ouders. Ik zou er geen bezwaar in zien, kin deren heneden de 12 jaar het bios coopbezoek geheel te verbieden in de avonduren 2) en op de matiné's al leen dan toe te laten, als er werkje-, lijk een speciaal kinderprogram wordt vertoond. 3) Toch overdrijft men mi. veel Mn de laatste dagen moeten de twee stu denten weer dienst doen als afschrik wekkende voorbeelden voor 't bios coop-gevaar! Kom, kom, denkt men nu werkelijk, dat zoo'n paar ontwik kelde jongelui den slechten weg zijn opgegaan alleen na het zien van een paar films? De andere oorzaken: slechte lectuur, bedorven makkers enz. zullen wel het leeuwenaandeel hebben in deze jammerlijke geschie denis. 4) En heeft men wel eens nagegaan welken degenereerendeu invloed de hooggeroemde sport heeft op het kinderkarakter Het taaltje, dat de jeugd te hooren krijgt hij een voet balwedstrijd, spot met alle beschrij ving! Het bruine monster kweekt haat en nijd, afgunst en jaloerschheid! TT- ik zwijg nog van 'boks- en worstel- heer W. Goetm* is Zaterdag door j wedstry<i«iAUoen de afbeeldingen leerlingen der liijkskweek- en -leersofyoo I v - - - en der kweekschool v. ondorwijzerosse i j in de Sociëteit „Veroeniging" oen gym-' nastiek-uitvoering gegeven, ten bate va.i de afd. Haarlem en Omstreken van heb Centraal Genootschap vo:r Kinderherstel lings- en vacantie-kolonies. De verschillende nummers werden ac curaat on over het algemeen heel goel uitgevoerd. Onder de in grooten getale opgekomen, belangstellenden was o.a. mevr. Op al walgen 5) Wat nu de stedelijke filmkeurings commissie aangaat, geloof ik wel te mogen zeggen, dat zij haar taak ern stig en conoentieus opvat. De le den kunnen werkelijk „met de hand op hethart" getuigen, dat zij naar hun beste weten de vertoonde films al of niet geschikt verklaren voor kinderen. 6) Het meerendeel der dames en heeren houdt echter ook rek-e- over tot lettlerknechterij en muggenzifterij. Van af de oprichting ben ik lid der plaatselijke film-commissie en voor dien tijd maakte ik deel uit van de keurings-commissie der Witte Bios coop, die eenige jaren lang in het gebouw St. Bavo haar voorstellingen Eynde Stolp, penningmeesteres der af- ning met de werkelijkheid en gaat deeling Haarlem van voornoemd genoot- uict ,<,f.ijRrknAphtpepii m schap. Na een opmarrch van leerlingen de beide kweekscholen, vingen de halter oefeningen aan van het le en 2e studie- iaar Rijkskweekschool voor Onderwijle13 fR.K.v.O.). Oefeningen op en over de oven- wichtslatten door leerlingen uit de 3de klas der leerschool, waren heel aardig Een rei dei meisjes uit de 4e en oe kl. der leerschool was uitstekend; hier gafde muziek de juiste maat aan; het nummer werd dan ook met een dave rend applaus beloond. De stokoefeningen, uitgevoerd doorleer lingen uit de 4e tot en met de 7e kl der leerschool slaagden niet .goed. I'1 hoofdzaak kwam dit door de slechte be geleiding. De stokoefeningen, uitgevoerd door 42 jongens uit 4e, 5e, 6e en 7o klasse der leerschool, was een van de minst ge slaagde nummers 't opmarchoeren gin.'' heel ongelijk en de uitvoering der oefe ningen liet veel te wenschen over waarbij de slecht gekozen muziek oo.c veel schuld had. De klassikale brugoefeningen doo leerlingen der kweekschool voor Onder wijzeressen (Kw. v. O.) mag goed ge slaagd heeten. De spelen le en 2e klas leerschool waren heel aardigwat de den de peuters hun best! Het staafzwaaien 4e studiejaar Kw. v O. was goed- de oefeningen waren een voudig van samenstelling. Het nummer vrije oefeningen leer lingen R. K. v. O. was het mooiste nummer „van den geheelen avondalles werd krachtig gedaan. Dit nummer mag wel tot de allerbeste van den avond gerekend worden. De klassikale brugoefeningen van ce uitverkorenen kregen een welverdiend ap plaus, evenals de knotsoefeningen van 20 meisjes uit het 2de en 3de studie jaar. Hoewel knotszwaaien veel oefening vereisoht, werd er reeds vrij aardig ge slagen. Bij de derde oefening was he echter niet „lest, best". Het staafzwaaien met vernikkelde sta ven door 8 meisjes van het 4e liep uitstekend. Deze jonge dames zagen we ook goet werk verrichten bij het toestelturnen aa i de hooge ladder. Springrietoefeningen vormen door haai* elegant en rythmisch beweeg steeds eel aantrekkelijk nummer. Zoo ook bij do lste klasse der kweekschool. .Indien de gaf. Deze laatste commissie stond on der presidium van deu ZeerEervv. heer rector (nu pastoor) Borsboom. Ik kan u de verzekering geven, dat de ze ook een breeden kijk op de zaak had en dat de keuring der films in denzelfden geest geschiedde als nu door de plaatselijke commissie. De fihn-oommissie der gemeente Haarlem doet haar plicht en kan vrij uitgaan Of er dan geen slechte films ver toond worden? Helaas, maar al te veel! Vooral de Duitsche „Aufkla- rings-films" zijn een pest! Natuurlijk worden al dergelijke films afgekeurd, maar daarbij houdt ook de macht der keuringscommissie op! Eveneens heeft zij niets te zeggen over de spe cialiteiten-vertooningen, die soms tus schen de films in worden gelascht. En dan begint juist het groote gevaar! Men lean in deze geen leeftijdsgrens trekken! Menige film is even schade lijk voor mannen van 40 als voor jon gens van 16 jaar. Ik weet hier maar één uitkomst. De burgemeester moet de film-commissie het recht geven de schunnige films geheel af te keuren, zoodat dergelijke vuile voorstellingen in Haarlem geen plaats vinden. 7) Met tooneelwerken gebeurt dit im mers ook wel Ik hoop, dat de „Damiaatjes"4ui- der nu wat gunstiger zal denken over de film-commissie en door wat meer waardeering den arbeid der leden zal steunen en verlichten. Met beleefden dank verblijf ik, Uw dr., J. F. Nuijens. Tot zoover de inzender. Hierop wil ik het volgende ant woorden 1De Cornmis i keurt j uist voor kin deren beneden den 16-jarigen leeftijd en mag de verantwoordelijkheid niet aan de ouders overlaten. Ik zou de zaak willen omdraaien; de ouders moe ten op het oordeel der Commissie kun nen steunen. En gebeurt dit en kan dit altijd? Trouwens er zijn zeer veel ouders, die in deze geen groote verantwoor delijkheid voelen en gaarne him kin deren een middag kwijt zijn. Daar mede dient naar mijn meening de Commissie rekening te houden. 2) Als het geheugen me niet al te zeer bedriegt, heeft de geheele Com missie twee jaar geleden met algej- meenc stemmen besloten aan den Raad der Gemeente te vragen, de verorde ning zoo- te wijzigen, dat geen kinde ren 16 jaar tot de gewone voorstellingen meer zouden worden toegelaten. Ook de geachte inzender was toen reeds lid van de Commis sie, zooals hij zelf zegt. Het gevolg daarvan is geweest een wijziging in de politóe-verordening, waarin nu staat: „dat de films kenne lijk voor kinderen bestemd" moeten zijn. 3) Het zal den geachten inzender niet onbekend zijn, dat op de matiné's geen andere films (over het algemeen) gedraaid worden, dan op de avond voorstellingen. En het is me van nabij bekend, dat verschillende ouders, die met hun kinderen naar zoo'n matiné gingen, bedrogen zijn uitgekomen. Ik weet zelfs, dat enkele ouders tegen* over commissieleden hun teleurstelling hebben uitgesproken, dat zulke kost goedgekeurd op de matiné's aan hun kinderen werd voorgezet. Houdt de Commissie bij de beoor deeling der films met dit feit rekening 1 4) Ik meen niet beweerd te hebben, dat enkel de bioscoop schuld heeft aan de afdwalingen van die twee stu denten, maar één der oorzaken is het zeker. Welk aandeel èn bioscoop cn slechte makkers of lectuur heeft ge had, zal moeilijk wiskundig kunnen worden vastgesteld. Er wordt ecliter wel eens beweerd, dat de indruk van de films zóó vluch tig is, dat er niet veel van blijft han gen, maar de geachte inzender zou misschien nuttig werk doen en zijn maatschappelijke positie stelt er hem toe in staat, eens eenigen tijd 'n werk zaam aandeel te nemen in een of ander Liefdewerk, dat zich daarmede belast, misschien dat de degeneree- rende invloed van sommige films wat meer voor hem ging spreken. Ook een nauwlettend gadeslaan van de voor ste rijen onder het afdraaien heeft groote-waarde, omdat èn de uitroepen èn de mimiek een sprekend beeld geven van den indruk, die allerhande trucs uit den film op dat publiek maken. 5) Over den verkeerden indruk van overdreven sport- en worstelwedstrij den ben ik het geheel eeins en de „N. H. Crt." heeft ook daartegen reeds meermalen haar stem verheven. 6) De inzender zegt, dat leden der Commissie de gekeurde films naar hun beste weten af of niet geschikt verklaren. Ik denk dat hier moest staan: toe laatbaar en volstrekt niet geschikt, want uit den mond der verschillende commissieleden hebben we meermalen de verklaring gehoord, dat de meeste goedgekeurde films niet geschikt zijn. maar alleen, toelaatbaar. De Commissie keurt dus niet naar de verordening. Over de kwestie van toelaatbaar heeft ook de redactie eenige ervaring Ook de redactie keurt menige film om te weten of het bijwonen dei* ver» tooining daarvan voor Roomsch-Katho ldeken kan worden aanbevolen. De genen, die met de keuring belast wor den en werden zijn personen, die voor hun taak alleszins bekwaam zijn omdat w(j ons ten volje bewust zijn van deze verantwoordelijke taak. En nu is het ons opgevallen dat dikwijls een programma voor volwassen Roomsch-Katholieken niet kan wor* den aanbevolen, terwijl dan toch later blijkt dat de Commissie zulke door onze redactieleden afgekeurde films wel toelaatbaar acht voor kinderen. De heer N. zal toch niet beweren daf films, die door ons niet geschikt ge acht worden voor volwassen R. K.. wel geschikt zijn voor kinderen, zij het dan niet-R. K. kinderen beneden 16 jaar. 7) En ten slotte wat de schuimige fibns betreft, zou ik willen wagen i Kan de Commissie in zulke gevallen niet advdseerend optreden? Ik meen zooets wel eens vernomen te heb ben begeleiding beter ware geweest, zou het nog Tneer hebben voldaan. Vlak voor de pauze nam mevrouw Op 't EyndeStolp het woord om namens de afd. Haarlem van het Oontraal Ge nootschap de heeren Goeting, Nijk, Ko ronstra en Sevenhuysen benevens het oa der wij zend personeel der leerschool har telijk dank te zeggen voor de groote medewerking. Verder werden de uitvoe rende meisjes en jongens bedankt voo 't enthousiasme waarmede ze hebben wil len helpen voor het goede doel. Spreekster vraagt naast de inkomstei verkregen op deze wijze, vasten steui aan het publiek door te teekenen al lid op de lijsten, welke door meisjes zul len worden aangeboden. De heer Nijk beantwoordde namens al len de spreekster. Het is ons een voor recht geweest te mogen werken voor he zwakke kind. Ook richtte de heer Nijk zich in he bijzonder tot don leider van dezen avoru den heer Goeting, voor de wijze, waar op hij zijne leerlingen weet te inspiree ren voor het nobele doel. Na afloop bleven de danslustigen no< eenigen tijd gezellig bijéén onder leiding van een der heeren Martin. B. en \V. schrijven den Raad: Bij Uw besluit van 21 September 1921, no. 17, wei-den wij gemachtigd o. a. in verband met de door diet Woningbouwver. „Huis ter Cleeff" voor den tijd van 15 jaren bij der den te sluiten geldleeningen' tot een bedrag van iu hoofdsom f 550.000. onder het doen van afstand van de voorrechten door de wet aan bor gen toegekend, de gemeente garant te stellen voor de bedragen, welke de geldgevers na executie der voor de geldleeningen hypothecair verbon den eigendommen der vereeniging nog van die vereeniging ter zake van de gemelde geldleeningen aan hoofdsom, rente en kosten te vorderen hebben. De N.V. Nederlandsclie Hypotheek bank, gevestigd te Voendam en de N.V. de Haarlemsche Hypotheekbank gevestigd te Haarlem hebben zich be reid verklaard aan de vereeniging „Huis ter Cleeff" ieder f 250.000 ter leen te verstrekken, doch wenscben dat door U in vérband met die geld- 1 een in ge n een nader besluit zal wor den genomen ais ouder I en II vai^ het hierbij gevoegd ontwerp is ver vat. Bij ons bestaat geen bezwaar. In dat ontwerp is, onder III, te vens eene wijziging opgenomen van den bij Uw besluit van 3 November 1920 no. 13 tot uitgifte van grond in erfpacht aan de vereeniging „Huis ter Cleeff," vastgestelden erfpachts- prijs. De canon werd door U bepaald op f 0.94 per M2., zijnde 1% °/o, van den grondprijs gesteld op f 12.50 De ophooging, waarvoor anders de grondprijsmet f 4 zou moeten zijn. verhoogd, is echter ingevolge het be sték van den woningbouw geschied door de Vercenigitig. In verband hiermede en omdat op bedoelde gronden geen. schuld meer rust en er dus tegenover de ontvang sten uit de erfpacht nagenoeg geen uigaven staan is liet oillijk den erf pachtscanon te verlagen. In het ontwerpbesluit is dan ook de erfpachtsprijs gesteld op f 0.64 per M2. zijnde 5.32 o/o (het percentage voor arbeiderswoningbouw geldende) van den grondprijs. Zomerdienstregeling 1922. Blijkens de orttwerp-Zoaneixlaenstreige- iling, die 11 Februari is wrsohenem, zal zoo bericht het „Hbl." die aonneiddenstire- géliing der spoorwegen d&t jaar den len Jural aanvangen. Qp de lijnen AmsterdamHaarlem blijkt die rijilijd voor de sneltrein,enl weer ite zijn «ingekort op 19 minuten. Overigens is mot de toegezegde ver- sndHinig van die rijtijden in Ihdt nil gemeen blijkbaar niet bedoeld woderin vdering Barometerstandi 757. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: vaal idle snelheid, dfie in Juni 1914 weM gemaiaikit. Toen dleed die sncltne in van Den Haag naair Aanstond aim 48 minuten over idlalt traject, thans 56 of 57 minuten Wat die lijn HaartlomjVetsen betreft, is üngeliaisdhit een nieuwe trein uit Amster dam, dije enn 4.27 vertrekt en in Büoe- mendlaal. Santpoort en Vedsen stoptt. Het ■bezwaar voor de forensen aan dezen kant valni dé Idluinen, dlait er mia die wie en ovenkropte treinen voin 5,07, 5,39 en 5,45 geen trein gaiat voor 8,11 Ibldjf't oolk 'Ihainis mol dén nieuwen zomiendilenlslt zijm volle kracht houden. Die ochtendtreinen van Veisen af zijn vrijwel onveranderd gebleven, atleen zijn in dé plaats vam dien trom, die oom 10,29 uil't Vetsen vertrdkit in dé plaats getamien twee treinen, waar van dé oen 10,04 en de andere 10.59 Veb sen passeert. Beidé «toppen ta Samfoooit en Blk>emienld>-'-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1